
ЖИТОМИРСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
__________
10002, м-н Путятинський, 3/65, телефон/факс: (0412) 481-604, 481-637 e-mail: inbox@apladm.zt.court.gov.ua
Головуючий у 1-й інстанції: Черняхович І.Е.
Суддя-доповідач:Шидловський В.Б.
ПОСТАНОВА
іменем України
"20" лютого 2018 р. Справа № 806/1981/17
Житомирський апеляційний адміністративний суд у складі колегії:
головуючого судді Шидловського В.Б.
суддів: Мацького Є.М.
Шевчук С.М.,
за участю секретаря судового засідання Баліцької Т.М.,
представника позивача Сербіної О.В.,
представника відповідача Файчук Т.А.,
представника третьої особи Заселян С.В.
розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу Житомирської обласної ради на постанову Житомирського окружного адміністративного суду від "20" жовтня 2017 р. у справі за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "СІЛІ-КОР" до Житомирської обласної ради, треті особи: Коростишівська районна державна адміністрація Житомирської області , Дочірнє підприємство "Коростишівський лісгосп АПК" Житомирського обласного комунального агролісогосподарського підприємства "Житомироблагроліс" Житомирської обласної ради, про визнання протиправною та скасування відмови від 23.03.2017 №р-5-21/456, зобов'язання надати дозвіл на розробку проекту землеустрою , -
ВСТАНОВИВ:
У липні 2017 року Товариство з обмеженою відповідальністю "СІЛІ-КОР" звернулось до суду з позовом, в якому, з урахуванням заяви від 13.09.2017 (а.с. 94-95) просило:
- визнати протиправною та скасувати відмову Житомирської обласної ради від 27.03.2017 № р-5-21/456 у наданні ТОВ "Сілі-Кор" дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення Південно-Східної земельної ділянки Смолівського родовища пісків орієнтовною площею 40 га, яка розташована в Коростишівському районі Житомирської області на території Харитонівської сільської ради поблизу села Глибочок;
- зобов'язати Житомирську обласну раду надати дозвіл ТОВ "Сілі-Кор" на розробку проекту землеустрою щодо відведення Південно-Східної земельної ділянки Смолівського родовища пісків орієнтовною площею 40 га, яка розташована в Коростишівському районі Житомирської області на території Харитонівської сільської ради поблизу села Глибочок.
Постановою Житомирського окружного адміністративного суду від 20 жовтня 2017 року позовні вимоги задоволено частково.
Визнано протиправною та скасовано відмову Житомирської обласної ради від
27.03.2017 № р-5-21/456 щодо надання Товариству з обмеженою відповідальністю "СІЛІ-КОР" дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення Південно-Східної земельної ділянки Смолівського родовища пісків орієнтовною площею 40 га, яка розташована в Коростишівському районі Житомирської області на території Харитонівської сільської ради поблизу села Глибочок.
Зобов'язано Житомирську обласну раду розглянути клопотання Товариства з обмеженою відповідальністю "СІЛІ-КОР" від 06.06.2016 № 69 про надання дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення Південно-Східної земельної ділянки Смолівського родовища пісків орієнтовною площею 40 га, яка розташована в Коростишівському районі Житомирської області на території Харитонівської сільської ради поблизу села Глибочок - в порядку, передбаченому чинним законодавством України.
Не погодившись із даним рішенням суду Житомирська обласна рада подала апеляційну скаргу у якій зазначає, що при ухваленні даного рішення було порушено норми матеріального та процесуального права, а тому апелянт просить скасувати рішення суду першої інстанції та прийняти нове рішення яким відмовити в задоволенні позовних вимог.
Розглянувши справу у межах апеляційної скарги колегія суддів зазначає наступне.
Судом встановлено, що 06.06.2016 ТОВ "Сілі-Кор" звернулось до Житомирської обласної ради з клопотанням за вих. № 69 про надання дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення Південно-Східної земельної ділянки Смолівського родовища пісків орієнтовною площею 40 га, яка розташована в Коростишівському районі Житомирської області на території Харитонівської сільської ради поблизу села Глибочок (а.с. 10).
До клопотання додано наступні документи: статут, свідоцтво про державну реєстрацію, витяг з Єдиного державного реєстру юридичних осію, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань; спеціальний дозвіл на користування надрами; акт обстеження земельної ділянки; викопіювання з землекористування Харитонівської сільської ради; лист Головного управління Держгеокадастру в Житомирській області від 10.05.2016 №28-6-0.5-6071/2-16; акт про надання гірничого відводу; заява - відмова землекористувача - ДП "Коростишівський лісгосп АПК".
Клопотання з доданими документами було отримано Житомирською обласною радою 07 червня 2016 року, що підтверджується відповідною відміткою на клопотанні (а.с. 10).
За результатами розгляду клопотання ТОВ "Сілі - Кор" від 06.06.2016 було надіслано лист за підписом заступника голови обласної ради від 27.03.2017 № р-5-21/456 "Про розгляд звернення", в якому Житомирська обласна рада повідомила Товариство про те, що надання дозволу на розробку проекту землеустрою відповідно до поданих документів на сьогодні не вбачається можливим з тих підстав, що клопотання ТОВ "Сілі - Кор" від 06.06.2016 № 69 не відповідає вимогам, визначеним ч.2 ст.123 Земельного кодексу України, а заява-відмова ДП "Коростишівський лісгосп АПК" від 16.06.2015 скасовано.
Частково задовольняючи позовні вимоги суд першої інстанції дійшов висновку, що клопотання Товариства від 06.06.2016 розглянуто Житомирською обласною радою 27 березня 2017 року та відповідачем порушено місячний строк розгляду клопотання ТОВ "Сілі - Кор".
Колегія суддів частково погоджується з таким висновком суду першої інстанції та зазначає наступне.
Згідно ст.19 Конституції України та ст.24 Закону України "Про місцеве самоврядування" органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією і законами України, а також керуватись у своїй діяльності Конституцією і законами України, актами Президента України, Кабінету Міністрів України.
Приписами ст.8 Земельного кодексу України визначено, що до повноважень обласних рад у галузі земельних відносин на території області належить:
а) розпорядження землями, що знаходяться у спільній власності територіальних громад;
в) забезпечення реалізації державної політики в галузі використання та охорони земель;
г) погодження загальнодержавних програм використання та охорони земель, участь у їх реалізації на відповідній території;
ґ) затвердження та участь у реалізації регіональних програм використання земель, підвищення родючості ґрунтів, охорони земель;
д) координація діяльності місцевих органів земельних ресурсів;
е) організація землеустрою;
є) внесення до Верховної Ради України пропозицій щодо встановлення та зміни меж районів, міст;
ж) встановлення та зміна меж сіл, селищ, що не входять до складу відповідного району, або у разі, якщо районна рада не утворена;
з) вирішення земельних спорів;
и) вирішення інших питань у галузі земельних відносин відповідно до закону.
Частиною 2 ст.122 Земельного кодексу України визначено, що Верховна Рада Автономної Республіки Крим, обласні, районні ради передають земельні ділянки у власність або у користування з відповідних земель спільної власності територіальних громад для всіх потреб.
Порядок надання земельних ділянок комунальної форми власності у користування із зміною її цільового призначення регламентується ст.123 Земельного кодексу України, відповідно до якої рішення з вказаних питань органами місцевого самоврядування приймаються на підставі проектів землеустрою щодо відведення земельних ділянок.
Так, особа, зацікавлена в одержанні у користування земельної ділянки із земель державної або комунальної власності за проектом землеустрою щодо її відведення, звертається з клопотанням про надання дозволу на його розробку до відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування, які відповідно до повноважень, визначених ст.122 цього Кодексу, передають у власність або користування такі земельні ділянки.
У клопотанні зазначаються орієнтовний розмір земельної ділянки та її цільове призначення. До клопотання додаються графічні матеріали, на яких зазначено бажане місце розташування та розмір земельної ділянки, письмова згода землекористувача, засвідчена нотаріально (у разі вилучення земельної ділянки).
Відповідний орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування в межах їх повноважень у місячний строк розглядає клопотання і дає дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки або надає мотивовану відмову у його наданні.
Згідно ч.1, 4 ст.47 Закону України, від 21.05.1997 № 280/97-ВР "Про місцеве самоврядування в Україні" (далі - Закон), постійні комісії ради є органами ради, що обираються з числа її депутатів, для вивчення, попереднього розгляду і підготовки питань, які належать до її відання, здійснення контролю за виконанням рішень ради, її виконавчого комітету. Постійні комісії за дорученням ради або за власною ініціативою попередньо розглядають проекти програм соціально-економічного і культурного розвитку, місцевого бюджету, звіти про виконання програм і бюджету, вивчають і готують питання про стан та розвиток відповідних галузей господарського і соціально-культурного будівництва, інші питання, які вносяться на розгляд ради, розробляють проекти рішень ради та готують висновки з цих питань, виступають на сесіях ради з доповідями і співдоповідями.
Згідно Положення про постійні комісії обласної ради VII скликання, затвердженого рішенням Житомирської обласної ради №11 від 26.11.2015 (далі - Положення), постійні комісії Житомирської обласної ради попередньо розглядають питання організації землеустрою (а.с. 142).
Відповідно до п.25 Положення, за результатами вивчення і розгляду питань постійні комісії обласної ради готують висновки і рекомендації.
Статтею 59 Закону визначено, що Рада в межах своїх повноважень приймає нормативні та інші акти у формі рішень. Рішення ради приймається на її пленарному засіданні після обговорення більшістю депутатів від загального складу ради, крім випадків, передбачених цим Законом.
Пунктом 21 ч.1 ст.43 Закону визначено, що виключно на пленарних засіданнях районної, обласної ради вирішуються (відповідно до закону) питання регулювання земельних відносин.
Із системного аналізу вказаних правових норм випливає, що рішення за наслідками розгляду клопотання про надання дозволу на розробку проекту землеустрою повинне прийматись на пленарному засіданні Житомирської обласної ради із врахуванням висновків та рекомендації постійних комісій обласної ради.
Представники відповідача зазначили, що розгляд клопотання ТОВ "Сілі-Кор" не виносилось на сесію Житомирської обласної ради з тих підстав, що заява-відмова від 16.06.2015 була скасована 15.03.2017, а тому відповідач мав право не виносити дане питання на сесію Ради.
Колегія суддів вважає дане твердження помилковим, оскільки відповідач, як суб'єкт владних повноважень при розгляді клопотання Товариства зобов'язаний діяти виключно в порядку і в спосіб, визначений чинним законодавством України.
Разом з тим, заступник голови обласної ради, згідно розпорядження голови Житомирської обласної ради №100/1 від 11.11.2016 координує питання земельних відносин (а.с. 125).
Чинним законодавством України не визначено право заступника голови обласної ради одноособово розглядати клопотання про надання дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельних ділянок та приймати одноособові рішення по суті зазначених клопотань.
З урахуванням зазначених обставин колегія суддів вважає, що клопотання Товариства від 06.06.2016 Житомирською обласною радою розглянуто не було та не було прийнято будь-якого рішення по даному клопотанню.
За таких обставин колегія суддів вважає, що рішення суду першої інстанції слід змінити, визнати протиправними дії відповідача, щодо не розгляду зазначеного клопотання позивача та зобов"язати відповідача розглянути зазначене клопотання та прийняти вмотивоване рішення про його задоволення, або про відмову в його задоволенні.
Керуючись ст.ст. 308, 310, 315 317, 321, 322, 325, 329 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
ПОСТАНОВИВ:
Апеляційну скаргу Житомирської обласної ради задовольнити частково. Постанову Житомирського окружного адміністративного суду від "20" жовтня 2017 р. змінити виклавши резолютивну частину в наступній редакції.
Визнати протиправною бездіяльність Житомирської обласної ради щодо не розгляду клопотання Товариства з обмеженою відповідальністю "СІЛІ-КОР" від 06.06.2016 № 69 про надання дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення Південно-Східної земельної ділянки Смолівського родовища пісків орієнтовною площею 40 га, яка розташована в Коростишівському районі Житомирської області на території Харитонівської сільської ради поблизу села Глибочок - в порядку, передбаченому чинним законодавством України.
Зобов'язати Житомирську обласну раду розглянути клопотання Товариства з обмеженою відповідальністю "СІЛІ-КОР" від 06.06.2016 № 69 про надання дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення Південно-Східної земельної ділянки Смолівського родовища пісків орієнтовною площею 40 га, яка розташована в Коростишівському районі Житомирської області на території Харитонівської сільської ради поблизу села Глибочок та прийняти вмотивоване рішення про його задоволення, або про відмову в його задоволенні.
Постанова набирає законної сили з дати її прийняття та може бути оскаржена протягом тридцяти днів з дня складання повного судового рішення шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до Верховного Суду.
Головуючий суддя В.Б. Шидловський
судді: Є.М. Мацький
С.М. Шевчук
Повне судове рішення складено "20" лютого 2018 р.