
ЛЬВІВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
12 лютого 2018 рокуЛьвів№ 876/10601/17
Львівський апеляційний адміністративний суд в складі:
головуючого судді Іщук Л.П.,
суддів Онишкевича Т.В., Хобор Р.Б.,
за участю секретаря судового засідання Джули В.М.,
представника позивача ОСОБА_1,
розглянувши у відкритому судовому засіданні у м. Львові апеляційну скаргу уповноваженої особи Фонду гарантування вкладів фізичних осіб на ліквідацію АТ «АРТЕМ-БАНК» Шевченка А.М. на постанову Львівського окружного адміністративного суду від 21 вересня 2017 року, ухвалену головуючим суддею Сакалошем В.М. о14:45:52 у м. Львові, повний текст виготовлений 26.09.2017 року, у справі за адміністративним позовом ОСОБА_3 до Фонду гарантування вкладів фізичних осіб, уповноваженої особи Фонду гарантування вкладів фізичних осіб на ліквідацію АТ «АРТЕМ-БАНК» Шевченка А.М. про скасування рішення та зобов'язання до вчинення дій,
встановив:
ОСОБА_3 звернулася з позовом Фонду гарантування вкладів фізичних осіб, уповноваженої особи Фонду гарантування вкладів фізичних осіб на ліквідацію АТ «АРТЕМ-БАНК» Шевченка А.М. про визнання протиправним та скасування рішення уповноваженої особи Фонду гарантування вкладів фізичних осіб на ліквідацію АТ «АРТЕМ-БАНК» про нікчемність правочину щодо оформлення документів та внесення записів до «АБС SCROOGE - III» від 15.11.2016 року про списання коштів з рахунку ТОВ «ДК «Новабудова» № 26009117507601.980 в розмірі 120 000,00 грн. на рахунок ОСОБА_3 НОМЕР_1 з призначенням платежу «Фінансова допомога згідно з Договором № 14-04/2016-9 від 14.04.2016 року без ПДВ»; визнання протиправними дій уповноваженої особи Фонду гарантування вкладів фізичних осіб на ліквідацію АТ «АРТЕМ-БАНК» щодо не включення ОСОБА_3 до повного переліку вкладників АТ «АРТЕМ-БАНК», які мають право на відшкодування коштів за вкладом за рахунок Фонду гарантування вкладів фізичних осіб; зобов'язання уповноваженої особи Фонду гарантування вкладів фізичних осіб на ліквідацію АТ «АРТЕМ-БАНК» надати Фонду гарантування вкладів фізичних осіб додаткову інформацію про вкладника ОСОБА_3, якій необхідно здійснити виплату відшкодування за вкладом в АТ «АРТЕМ-БАНК» за рахунок Фонду гарантування вкладів фізичних осіб; зобов'язання Фонду гарантування вкладів фізичних осіб включити ОСОБА_3 до загального реєстру вкладників АТ «АРТЕМ-БАНК», які мають право на відшкодування коштів за вкладами за рахунок Фонду гарантування вкладів фізичних осіб.
Постановою Львівського окружного адміністративного суду від 21 вересня 2017 року адміністративний позов задоволений повністю.
Уповноважена особа Фонду гарантування вкладів фізичних осіб на ліквідацію АТ «АРТЕМ-БАНК» Шевченко А.М. оскаржив постанову суду першої інстанції. Вважає, що судом першої інстанції обставини, що мають значення для справи, з'ясовані неповно, висновки суду не відповідають встановленим обставинам справи та порушені норми матеріального права.
В апеляційній скарзі зазначає, що судом першої інстанції при вирішенні спору не взято до уваги, що всі операції, здійснені АТ «АРТЕМ-БАНК» після віднесення його до категорії проблемних, є такими, що вчинені з порушенням обмежень, встановлених Національним банком України. Вказує, що уповноважена особа Фонду гарантування вкладів фізичних осіб на ліквідацію АТ «АРТЕМ-БАНК» лише встановлює ознаки нікчемності договорів, а саме повідомлення не є актом індивідуальної дії, а тому не підлягає оскарженню. Крім того, не можна вважати, що уповноважена особа Фонду гарантування вкладів фізичних осіб на ліквідацію АТ «АРТЕМ-БАНК» Шевченко А.М. вчинив бездіяльність, так як з метою доведення факту включення рахунку позивача до переліку рахунків, за якими вкладники мають право на відшкодування коштів за вкладами за рахунок коштів Фонду, надав витяг з додатку №5 (Перелік рахунків вкладників, які тимчасово заблоковані), тобто, надав Фонду інформацію про позивача. Також зазначає, що направив на адресу позивача рекомендованим листом повідомлення про встановлення ознак нікчемності правочину 13.06.2017, яке отримане 17.06.2017. Вважає, що судом не вживалися заходи для з'ясування обставин справи, додаткові докази не витребовувались, не надано можливість відповідачу взяти участь у справі у режимі відеоконференції.
Позивач ОСОБА_3 подала відзив на апеляційну скаргу, в якому зазначає, що ні на момент укладення договору про надання поворотної фінансової допомоги, ні на момент укладення договору про відкриття рахунку в АТ «Артем-Банк» їй не було відомо про існування будь-яких обмежень у здійсненні банком банківських операцій аж до моменту прийняття НБУ рішення про його ліквідацію. Зазначає, що її не повідомляли про наявність обмежень і працівники банку, які отримували документи та заяви, необхідні для відкриття поточного рахунку. Звертає увагу, що рішення про запровадження тимчасової адміністрації в АТ «Артем-Банк» та делегування повноважень тимчасового адміністратора банку прийнято лише 16.11.2016 року, тоді як банківська операція, стосовно якої прийнято рішення про її нікчемність, проведена за день до цього - 15.11.2016 року, тобто за відсутності існування таких обмежень.
Просить скасувати постанову і прийняти нову, якою відмовити в задоволенні позову.
Представник апелянта на розгляд апеляційної скарги не з'явився, був повідомлений належним чином про дату , час і місце апеляційного розгляду.
Представник позивача під час судового розгляду апеляційної скарги заперечив проти її задоволення.
Заслухавши доповідь судді-доповідача, пояснення представника позивача, дослідивши матеріали справи, доводи апеляційної скарги, апеляційний суд приходить до висновку, що апеляційна скарга підлягає до часткового задоволення, виходячи з наступного.
Як встановлено судом першої інстанції, 14.04.2016 року між ОСОБА_3 та ТзОВ «Девелоперська компанія «Новабудова» укладений договір № 14-04/2016-9 про надання поворотної фінансової допомоги, за умовами якого ОСОБА_3 зобов'язувалася надати позичальнику у борг 120 000,00 грн. терміном до 14.11.2016 року.
11.11.2016 року ОСОБА_3 уклала з ПАТ «АРТЕМ - БАНК» договір банківського рахунку № 40.26.000095, відповідно до п.1.1 якого банком було відкрито клієнту поточний рахунок НОМЕР_1 в національній валюті України, на який банк зобов'язався приймати та зараховувати грошові кошти, що надходять клієнту для зберігання грошей і здійснення розрахунково - касових операцій за допомогою платіжних інструментів відповідно до умов цього договору та вимог законодавства України.
15.11.2016 року на рахунок ОСОБА_3, відкритий у ПАТ «АРТЕМ - БАНК» надійшли кошти в розмірі 120 000,00 грн. з призначенням - повернення поворотної фінансової допомоги згідно умов договору № 14-4/2016-9 від 14.04.2016 року від ТзОВ «ДК «Новабудова».
Рішенням Правління НБУ № 416 -рш/БТ від 15.11.2016 року «Про віднесення ПАТ «АРТЕМ - БАНК» до категорії неплатоспроможних» ПАТ «АРТЕМ-БАНК» визнано неплатоспроможним.
На підставі вказаного рішення, виконавчою дирекцією Фонду гарантування вкладів фізичних осіб прийнято рішення №2447 від 16.11.2016 року «Про запровадження тимчасової адміністрації у АТ «АРТЕМ - БАНК», яку запроваджено з 16.11.2016 року до 15.12.2016 року та призначено уповноважену особу Фонду гарантування вкладів фізичних осіб на здійснення тимчасової адміністрації у АТ «АРТЕМ - БАНК».
Комісією з перевірки правочинів (договорів) за вкладними операціями АТ «АРТЕМ - БАНК» здійснено перевірку договорів (правочинів) за вкладними операціями на предмет виявлення договорів (правочинів), що є нікчемними з підстав, передбачених, крім іншого, ч. 3 ст. 38 Закону України «По систему гарантування вкладів фізичних осіб».
Згідно повідомлення АТ «АРТЕМ - БАНК» № 804 від 20.03.2017 року, що скеровувалося на адресу позивача, операція щодо розміщеного нею вкладу підпала під критерії обов'язкової перевірки та стосовно даної операції було прийнято рішення про тимчасове обмеження здійснення виплат за рахунок коштів ФГВФО до моменту закінчення перевірки.
З повідомлення уповноваженої особи Фонду гарантування вкладів фізичних осіб на ліквідацію АТ «АРТЕМ-БАНК», що скеровувалося 30.06.2017 року на адресу ТзОВ «Девелоперська компанія «Новабудова» за № 1747 судом першої інстанції встановлено, що уповноваженою особою на підставі п.п. 1, 7, 9 ст. 38 Закону України «Про систему гарантування вкладів фізичних осіб» визнано нікчемними правочини щодо оформлення документів та внесення записів до «АБС SCROOGE - III» по банківських операціях від 15.11.2016 року, зокрема, по операції про списання коштів з рахунку ТОВ «ДК «Новабудова» № 26009117507601.980 в розмірі 120 000,00 грн. на рахунок ОСОБА_3 НОМЕР_1 з призначенням платежу «Фінансова допомога згідно з Договором № 14-04/2016-9 від 14.04.2016 року без ПДВ».
Суд першої інстанції, задовольняючи адміністративний позов, виходив з того, що уповноважена особа Фонду наділена повноваженнями перевірки правочинів на предмет виявлення серед них нікчемних, однак, таке право не є абсолютним, а кореспондується з обов'язком встановити перед прийняттям рішення обставини, з якими Закон України «Про систему гарантування вкладів фізичних осіб» пов'язує нікчемність правочину. Одного лише твердження про нікчемність правочину недостатньо для визнання його таким, оскільки воно, у випадку який розглядається, нівелюється протилежним твердженням особи про дійсність вкладу. Таким чином, за відсутності у розпорядчому рішенні покликань на передбачені законом підстави визнання правочину нікчемним, суд першої інстанції дійшов висновку, що таке рішення суб'єкта владних повноважень є необґрунтованим. Окрім того, суд звернув увагу, що факт отримання банком коштів на рахунок позивача, відповідачами не заперечувався. Оскільки порушуються права позивача на отримання відшкодування за рахунок коштів Фонду, суд першої інстанції вважав, що необхідно зобов'язати уповноважену особу Фонду гарантування вкладів фізичних осіб на ліквідацію AT «АРТЕМ-БАНК» надати Фонду гарантування вкладів фізичних осіб додаткову інформацію про вкладника ОСОБА_3, якій необхідно здійснити виплату відшкодування за вкладом в AT «АРТЕМ-БАНК» за рахунок Фонду гарантування вкладів фізичних осіб. Також, враховуючи причинно-наслідковий зв'язок протиправних дій уповноваженої особи Фонду гарантування вкладів фізичних осіб на ліквідацію AT «АРТЕМ-БАНК», які призвели до невключення позивача до Загального реєстру вкладників, які мають право на відшкодування коштів за вкладами за рахунок Фонду, через визнання правочину нікчемним та з метою повного відновлення порушеного права позивача, як клієнта банку, суд дійшов до висновку, що слід зобов'язати Фонд гарантування вкладів фізичних осіб включити ОСОБА_3 до Загального реєстру вкладників AT «АРТЕМ-БАНК», які мають право на відшкодування коштів за вкладами за рахунок Фонду гарантування вкладів фізичних осіб.
З такими висновками суду першої інстанції апеляційний суд погоджується лише частково, виходячи з наступного.
Статтею 75 Закону України «Про банки і банківську діяльність» №2121-III від 07.12.2000, в редакції чинній на момент виникнення спірних правовідносин (далі - Закон № 2121-III), встановлені критерії за наявності яких Національний банк України зобов'язаний прийняти рішення про віднесення банку до категорії проблемних. Проблемний банк у строк до 180 днів зобов'язаний привести свою діяльність у відповідність до вимог законодавства, у тому числі, нормативно-правових актів Національного банку України.
Національний банк України протягом 180 днів з дня віднесення банку до категорії проблемних має право прийняти рішення про визнання діяльності банку такою, що відповідає законодавству, або про віднесення банку до категорії неплатоспроможних.
Відповідно до п.1 ч.1 ст.76 Закону №2121-III Національний банк України зобов'язаний прийняти рішення про віднесення банку до категорії неплатоспроможних у разі неприведення банком своєї діяльності у відповідність до вимог законодавства, у тому числі, нормативно-правових актів Національного банку України, після віднесення його до категорії проблемних, але не пізніше ніж через 180 днів з дня визнання його проблемним.
Національний банк України не пізніше дня, наступного за днем прийняття рішення про віднесення банку до категорії неплатоспроможних, повідомляє про це рішення Фонд гарантування вкладів фізичних осіб для вжиття ним заходів, передбачених Законом України «Про систему гарантування вкладів фізичних осіб».
Правові, фінансові та організаційні засади функціонування системи гарантування вкладів фізичних осіб, повноваження Фонду гарантування вкладів фізичних осіб, порядок виплати Фондом відшкодування за вкладами, відносини між Фондом, банками, Національним банком України, повноваження та функції Фонду щодо виведення неплатоспроможних банків з ринку і ліквідації банків визначені Законом України «Про систему гарантування вкладів фізичних осіб» №4452-VI від 23.02.2012 (далі - Закон №4452-VI).
Відповідно до ч.1 ст.3 Закону №4452-VI Фонд є установою, що виконує спеціальні функції у сфері гарантування вкладів фізичних осіб та виведення неплатоспроможних банків з ринку і ліквідації банків у випадках, встановлених цим Законом.
Відповідно до ч.1 ст.26 Закону №4452-VI Фонд гарантує кожному вкладнику банку відшкодування коштів за його вкладом. Фонд відшкодовує кошти в розмірі вкладу, включаючи відсотки, станом на день початку процедури виведення Фондом банку з ринку, але не більше суми граничного розміру відшкодування коштів за вкладами, встановленого на цей день, незалежно від кількості вкладів в одному банку. Сума граничного розміру відшкодування коштів за вкладами не може бути меншою 200000 гривень. Виконання зобов'язань Фонду перед вкладниками здійснюється Фондом з дотриманням вимог щодо найменших витрат Фонду та збитків для вкладників у спосіб, визначений цим Законом. Гарантії Фонду не поширюються на відшкодування коштів за вкладами у випадках, передбачених цим Законом.
Вкладом, відповідно до частини 1 ст.2 Закону №4452-VI, є кошти в готівковій або безготівковій формі у валюті України або в іноземній валюті, які залучені банком від вкладника (або які надійшли для вкладника) на умовах договору банківського вкладу (депозиту), банківського рахунку або шляхом видачі іменного депозитного сертифіката, включаючи нараховані відсотки на такі кошти.
Як вірно зазначив суд першої інстанції, з метою захисту прав фізичних осіб Законом України №5390 від 15.11.2016 року, який набрав чинності з 19.11.2016 року, розділ X «Прикінцеві та перехідні положення» Закону №4452-VI доповнено пунктом 15 такого змісту: до вкладу прирівнюються кошти, які залучені від фізичної особи як позика або вклад до небанківської фінансової установи через банк, що виступив повіреним за відповідним договором і на день набрання чинності Законом України «Про внесення змін до деяких законів України щодо відшкодування фізичним особам через систему гарантування вкладів фізичних осіб шкоди, завданої зловживаннями у сфері банківських та інших фінансових послуг» віднесений до категорії неплатоспроможних, якщо при цьому банком не було поінформовано фізичну особу під розпис про непоширення на такі кошти гарантій, передбачених цим Законом, а фізична особа, яка розмістила чи надала такі кошти, прирівнюється до вкладника. Фонду гарантування вкладів фізичних осіб ретельно вивчити документи щодо кожної фізичної особи, яку прирівняно до вкладника і кошти якої прирівняні до вкладу цим пунктом, і не пізніше 20 робочих днів з дня набрання чинності Законом України «Про внесення змін до деяких законів України щодо відшкодування фізичним особам через систему гарантування вкладів фізичних осіб шкоди, завданої зловживаннями у сфері банківських та інших фінансових послуг» розпочати за рахунок коштів Фонду у межах суми відшкодування, визначеної частиною першою статті 26 цього Закону, виплату відшкодування коштів фізичним особам, які набули право на таке відшкодування у зв'язку з їх прирівнянням до вкладників.
Відповідно до ч.2 ст.26 Закону №4452-VI вкладник має право на одержання гарантованої суми відшкодування коштів за вкладами за рахунок коштів Фонду в межах граничного розміру відшкодування коштів за вкладами. Під час тимчасової адміністрації вкладник набуває право на одержання гарантованої суми відшкодування коштів за вкладами за рахунок коштів Фонду в межах граничного розміру відшкодування коштів за вкладами за договорами банківського рахунку з урахуванням вимог, визначених частиною четвертою цієї статті.
Частиною 4 ст.26 Закону №4452-VI встановлено вичерпний перелік підстав за наявності яких Фонд не відшкодовує кошти.
Згідно з ч.2 ст.38 Закону №4452-VI протягом дії тимчасової адміністрації Фонд зобов'язаний забезпечити перевірку правочинів (у тому числі договорів), вчинених (укладених) банком протягом одного року до дня запровадження тимчасової адміністрації банку, на предмет виявлення правочинів (у тому числі договорів), що є нікчемними з підстав, визначених частиною третьою цієї статті.
Відповідно до статті 27 Закону №4452-VI уповноважена особа Фонду складає перелік рахунків вкладників та визначає розрахункові суми відшкодування коштів за вкладами за рахунок коштів Фонду відповідно до вимог цього Закону та нормативно-правових актів Фонду станом на день початку процедури виведення Фондом банку з ринку.
Уповноважена особа Фонду протягом 15 робочих днів з дня початку процедури виведення Фондом банку з ринку формує, зокрема: перелік рахунків, за якими вкладники мають право на відшкодування коштів за вкладами за рахунок коштів Фонду, із визначенням сум, що підлягають відшкодуванню; перелік рахунків вкладників, кошти яких не підлягають відшкодуванню Фондом відповідно до пунктів 4-6 частини четвертої статті 26 цього Закону; перелік рахунків вкладників, вклади яких мають ознаки, визначені статтею 38 цього Закону. Кошти за такими вкладами виплачуються Фондом після проведення аналізу ознак, визначених статтею 38 цього Закону, у тому числі шляхом надіслання запитів клієнтам банку, у порядку та строки, встановлені Фондом, а також підтвердження відсутності таких ознак.
Виконавча дирекція Фонду затверджує реєстр відшкодувань вкладникам для здійснення виплат відповідно до наданого уповноваженою особою Фонду переліку рахунків, за якими вкладник має право на відшкодування коштів за вкладами за рахунок коштів Фонду.
Порядок та черговість відшкодування коштів за вкладами Фондом гарантування вкладів фізичних осіб визначено Положенням про порядок відшкодування Фондом гарантування вкладів фізичних осіб коштів за вкладами, затвердженим рішенням Виконавчої дирекції Фонду гарантування вкладів фізичних осіб № 14від 09.08.2012 року (далі - Положення №14), відповідно до пункту 5 Розділу ІІ якого уповноважена особа Фонду протягом 15 робочих днів з дня початку процедури виведення Фондом банку з ринку формує та надає до Фонду станом на день початку процедури виведення Фондом банку перелік рахунків, за якими вкладники мають право на відшкодування коштів за вкладами за рахунок коштів Фонду із визначенням сум, що підлягають відшкодуванню та перелік рахунків вкладників, кошти яких не підлягають відшкодуванню Фондом відповідно до пунктів 4-6 частини четвертої статті 26 Закону.
Пунктами 2 та 5 Розділу ІІІ Положення №14 Фонд складає на підставі Переліку реєстру відшкодувань вкладникам для здійснення виплат (далі - Загальний реєстр), що затверджується виконавчою дирекцією Фонду. Фонд здійснює відшкодування коштів за вкладами відповідно до Загального реєстру за частинами Загального реєстру.
Таким чином, апеляційний суд зазначає, що наведені норми законодавства вказують, що процедура визначення вкладників, які мають право на відшкодування коштів за вкладами, включає наступні етапи: 1) складення уповноваженою особою Фонду переліку вкладників та визначення розрахункових сум відшкодування коштів за вкладами за рахунок Фонду; 2) передача уповноваженою особою Фонду сформованого переліку вкладників до Фонду; 3) складення Фондом на підставі отриманого переліку вкладників Загального Реєстру; 4) затвердження виконавчою дирекцією Фонду Загального реєстру.
З аналізу наведених норм вбачається, що право уповноваженої особи перевіряти правочини на предмет виявлення серед них нікчемних не є абсолютним, а кореспондується з обов'язком встановити перед прийняттям рішення обставини, з якими Закон пов'язує нікчемність правочину, тобто саме по собі твердження про нікчемність правочину є недостатнім для визнання правочину нікчемним, оскільки воно нівелюється протилежним твердженням вкладника про дійсність вкладу.
При цьому відшкодування коштів триває з моменту прийняття рішення про відкликання банківської ліцензії та ліквідацію банку та завершується в день внесення до Єдиного державного реєстру юридичних осіб запису про ліквідацію банку як юридичної особи.
Як встановлено, рішенням виконавчої дирекції Фонду гарантування вкладів фізичних осіб № 826 від 26.05.2016 року затверджений Порядок виявлення правочинів (у тому числі договорів), що є нікчемними, а також дій Фонду гарантування вкладів фізичних осіб у разі їх виявлення (далі - Порядок №826), відповідно до п.1 Розділу ІІ якого протягом трьох робочих днів з дати запровадження Фондом тимчасової адміністрації уповноважена особа Фонду розпочинає перевірку правочинів (у тому числі договорів), вчинених (укладених) банком протягом одного року до дня запровадження тимчасової адміністрації у банку, на предмет виявлення правочинів (у тому числі договорів), що є нікчемними.
Уповноважена особа Фонду своїм розпорядчим документом створює комісію для здійснення перевірки документів, пов'язаних із вчиненням правочинів (укладенням договорів), метою якої є виявлення фактів нікчемності таких правочинів (укладених договорів), виявлення фактів шахрайства та інших протиправних дій зі сторони працівників банку або інших осіб стосовно банку (п.3 Розділу ІІ Порядку №826).
Перевірка правочинів (договорів) на предмет нікчемності проводиться Комісією у період здійснення Фондом тимчасової адміністрації банку (п.5 Розділу ІІ Порядку №826).
Пунктами 7 та 8 Розділу ІІ Порядку №826 встановлено, що за наслідками проведення перевірки Комісією складаються та подаються на розгляд уповноваженій особі Фонду пропозиції та висновки, які оформлюються відповідним актом(ами) перевірки.
Уповноважена особа Фонду протягом двох робочих днів з дня подання відповідного акта перевірки розглядає пропозиції й висновки, викладені у ньому, та у разі згоди з висновками готує та підписує відповідний розпорядчий документ та вчиняє інші необхідні дії. У розпорядчому документі зазначається інформація про наявність/відсутність обґрунтованих підстав нікчемності правочинів (договорів) та обов'язково додається перелік нікчемних правочинів (договорів) із зазначенням номера рахунку/договору, назви операції, підстави нікчемності (норма закону) щодо кожного правочину (договору). Про прийняте рішення уповноважена особа Фонду повідомляє протягом одного робочого дня Фонд, сторони виявленого нікчемного правочину (договору) та у разі потреби - правоохоронні органи. У листі сторонам нікчемного правочину (договору) обов'язково зазначаються підстава застосування наслідків нікчемності правочину (норма закону) та інформація щодо порядку застосування наслідків нікчемності.
Як встановлено судом першої інстанції, для виконання вимог зазначених нормативно-правових актів уповноваженою особою забезпечено здійснення перевірки правочинів на предмет виявлення ознак нікчемності договорів.
Комісією з перевірки правочинів (договорів) за вкладними операціями АТ «Артем - Банк» здійснено перевірку договорів (правочинів) за вкладними операціями на предмет виявлення договорів (правочинів), що є нікчемними з підстав, передбачених, крім іншого, ч.3 ст.38 Закону України «Про систему гарантування вкладів фізичних осіб».
Як вбачається зі змісту повідомлення №1747 від 13.06.2017, в результаті перевірки встановлено, що банківські операції щодо списання коштів з рахунку ТОВ «ДК «Новабудова», зокрема на рахунок ОСОБА_3, а також виготовлення документів щодо таких банківських операцій, здійснено з порушенням норм законодавства України та нормативно-правових актів Національного банку України, з метою надання окремим кредиторам переваг над іншими, шляхом заміни кредитора з особи, яка не має права на відшкодування вкладів за рахунок Фонду, на осіб, на яких розповсюджуються гарантії ст.26 Закону №4452-VI, що призвело до збільшення витрат, пов'язаних із виведенням Банку з ринку та відповідає ознакам нікчемного правочину.
Відповідно до п.1 Розділу ІІІ Порядку №826 правочини (договори) є нікчемними у разі наявності підстав, визначених частиною третьою статті 38 Закону України «Про систему гарантування вкладів фізичних осіб» та/або іншими законами, що підтверджується відповідними доказами.
Відповідно до положень ч.3 ст.38 Закону №4452-VI правочини (у тому числі договори) неплатоспроможного банку є нікчемними з таких підстав, зокрема: банк безоплатно здійснив відчуження майна, прийняв на себе зобов'язання без встановлення обов'язку контрагента щодо вчинення відповідних майнових дій, відмовився від власних майнових вимог (п.1); банк уклав правочини (у тому числі договори), умови яких передбачають платіж чи передачу іншого майна з метою надання окремим кредиторам переваг (пільг), прямо не встановлених для них законодавством чи внутрішніми документами банку (п.7); здійснення банком, віднесеним до категорії проблемних, операцій, укладення (переоформлення) договорів, що призвело до збільшення витрат, пов'язаних з виведенням банку з ринку, з порушенням норм законодавства.
При цьому, Інструкцією про порядок відкриття, використання і закриття рахунків у національній та іноземних валютах, затвердженою Постановою Правління НБУ №492від 12.11.2003 року (далі - Інструкція №492) встановлено, що за договором банківського рахунку банки відкривають своїм клієнтам поточні рахунки - рахунки, що відкриваються банком клієнтам на договірній основі для зберігання грошей і здійснення розрахунково-касових операцій за допомогою платіжних інструментів відповідно до умов договору та вимог законодавства України (п.1.8). За поточними рахунками, що відкриваються банками суб'єктам господарювання в національній валюті, здійснюються всі види розрахунково-касових операцій відповідно до умов договору та вимог законодавства України (п.5.1). За поточними рахунками в національній валюті фізичних осіб-резидентів здійснюються всі види розрахунково-касових операцій відповідно до умов договору та вимог законодавства України, які не пов'язані із здійсненням підприємницької діяльності (п.5.8).
Відповідно до п.1.37 ст.1 Закону України «Про платіжні системи та переказ коштів в Україні»№2346-III від 05.04.2001 року розрахунково-касове обслуговування - послуги, що надаються банком клієнту на підставі відповідного договору, укладеного між ними, які пов'язані із переказом коштів з рахунка (на рахунок) цього клієнта, видачею йому коштів у готівковій формі, а також здійсненням інших операцій, передбачених договорами.
Системний аналіз вказаних законодавчих положень та обставин справи дає підстави апеляційному суду дійти висновку, що відкриття поточного рахунку на ім'я позивача та перерахування Банком коштів з поточного рахунку юридичної особи на поточний рахунок фізичної особи з призначенням платежу «поворотна фінансова допомога» є послугою, що надається Банком, яка не підпадає під перелік, визначений частині 4 ст.26 Закону №4452-VI, кошти за якою не відшкодовуються Фондом.
При цьому, апеляційний суд вважає за необхідне вказати, що відповідно до положень ст.1046 Цивільного кодексу України договір позики передбачає повернення отриманих Позичальником коштів Позикодавцеві, що встановлено також п.4.1 укладеного Договору.
В свою чергу, відповідачами при розгляді справи судом першої та апеляційної інстанцій не доведено протиправність переказу коштів за дорученням юридичної особи з її поточного рахунку на поточний рахунок фізичної особи, а також, що регулятором заборонено Банку вчиняти таку операцію. Водночас, з аналізу вказаних законодавчих положень ознак протиправності таких дій Банком апеляційним судом не встановлено.
Таким чином, враховуючи, що при вирішенні цього спору ключовою є перевірка на відповідність законодавству розпорядчого документу уповноваженої особи щодо наявності/відсутності обґрунтованих підстав нікчемності правочинів, суд першої інстанції дійшов вірного висновку щодо визнання протиправним та скасування рішення уповноваженої особи Фонду гарантування вкладів фізичних осіб на ліквідацію AT «АРТЕМ-БАНК» про нікчемність правочину щодо оформлення документів та внесення записів до «АБС SCROOGE-III» від 15.11.2016 року про списання коштів з рахунку Товариства з обмеженою відповідальністю «ДК «Новабудова» № 26009117507601.980 в розмірі 120 000, 00 грн на рахунок ОСОБА_3НОМЕР_1 з призначенням платежу «Фінансова допомога згідно з Договором №14-04/2016-9 від 14.04.2016 без ПДВ».
Оскільки апелянтом не наведено і судом не встановлено доказів наявності підстав для визнання нікчемним договору у досліджуваному випадку (зокрема, з підстав встановлених п.1, 7, 9 ч.3 ст.38 Закону №4452-VI), то дії уповноваженої особи Фонду гарантування вкладів фізичних осіб на ліквідацію AT «АРТЕМ-БАНК» щодо невключення ОСОБА_3 до повного переліку вкладників AT «АРТЕМ-БАНК», які мають право на відшкодування коштів за вкладом за рахунок Фонду гарантування вкладів фізичних осіб, є протиправними, наслідком чого є зобов'язання вчинити такі дії.
Водночас, щодо позовних вимог про зобов'язання Фонду гарантування вкладів фізичних осіб включити ОСОБА_3 до Загального реєстру вкладників AT «АРТЕМ-БАНК», які мають право на відшкодування коштів за вкладами за рахунок Фонду гарантування вкладів фізичних осіб, то апеляційний суд вважає такі передчасними, оскільки Загальний реєстр вкладників складається на підставі переліку, наданого Уповноваженою особою, тоді як позивача на момент звернення до суду із адміністративним позовом та розгляду справи судами першої та апеляційної інстанції не було включено до переліку вкладників, відповідно у Фонду гарантування вкладів фізичних осіб ще не виникло жодних правовідносин з позивачем щодо включення її до Загального Реєстру вкладників, а розв'язання спору на майбутнє чинним законодавством не передбачено.
З врахуванням того, що висновки суду першої інстанції частково не відповідають обставинам справи, постанова суду підлягає скасуванню з прийняттям нової, якою позов слід задовольнити частково.
Відповідно до ст. 317 КАС України підставою для скасування судового рішення та ухвалення нового рішення є неповне з'ясування судом обставин справи, що мають значення для справи, невідповідність висновків, викладених у рішенні суду першої інстанції, обставинам справи.
Апеляційний суд не приймає до уваги доводів апелянта щодо невжиття судом першої інстанції заходів щодо витребування доказів та ненадання апелянту можливості взяти участь у справі у режимі відеоконференції, оскільки апелянтом не зазначено, витребування яких саме доказів не здійснено судом і як вбачається з матеріалів справи, судом вживалися заходи щодо офіційного з'ясування всіх обставин, що мали значення для справи. Щодо участі у справі у режимі відеоконференції, апеляційний суд зазначає, що проведення такого судового засідання є правом суду. Крім того, апелянтом не зазначено, що докази, які ним подані, не оцінено судом за правилами КАС України.
Керуючись ст.ст. 243, 246, 250, 310, 315, 317, 321, 322, 325, 329 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
постановив:
Апеляційну скаргу уповноваженої особи Фонду гарантування вкладів фізичних осіб на ліквідацію АТ «АРТЕМ-БАНК» Шевченка А.М. задовольнити частково.
Постанову Львівського окружного адміністративного суду від 21 вересня 2017 року у справі №813/2737/17 скасувати та прийняти нову постанову, якою позов задовольнити частково.
Визнати протиправним та скасувати рішення уповноваженої особи Фонду гарантування вкладів фізичних осіб на ліквідацію АТ «АРТЕМ-БАНК» про нікчемність правочину щодо оформлення документів та внесення записів до «АБС SCROOGE - III» від 15.11.2016 року про списання коштів з рахунку ТзОВ «ДК «Новабудова» № 26009117507601.980 в розмірі 120 000,00 грн. на рахунок ОСОБА_3 НОМЕР_1 з призначенням платежу «Фінансова допомога згідно з Договором № 14-04/2016-9 від 14.04.2016 року без ПДВ».
Визнати протиправними дії уповноваженої особи Фонду гарантування вкладів фізичних осіб на ліквідацію АТ «АРТЕМ-БАНК» щодо не включення ОСОБА_3 (паспорт НОМЕР_3, виданий Сколівським РС ГУДМС України у Львівській області від 15.08.2014 року, ідентифікаційний код НОМЕР_2) до повного переліку вкладників АТ «АРТЕМ-БАНК», які мають право на відшкодування коштів за вкладом за рахунок Фонду гарантування вкладів фізичних осіб.
Зобов'язати уповноважену особу Фонду гарантування вкладів фізичних осіб на ліквідацію АТ «АРТЕМ-БАНК» надати Фонду гарантування вкладів фізичних осіб додаткову інформацію про вкладника ОСОБА_3 (паспорт НОМЕР_3, виданий Сколівським РС ГУДМС України у Львівській області від 15.08.2014 року, ідентифікаційний код НОМЕР_2), якій необхідно здійснити виплату відшкодування за вкладом в АТ «АРТЕМ-БАНК» за рахунок Фонду гарантування вкладів фізичних осіб.
В задоволенні решти позовних вимог відмовити.
Постанова суду апеляційної інстанції набирає законної сили з дати її прийняття та може бути оскаржена до Верховного Суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Головуючий суддя Л. П. Іщук судді Т. В. Онишкевич Р. Б. Хобор Повне судове рішення складене 20.02.2018 року