
ЛЬВІВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
15 лютого 2018 рокуЛьвів№ 876/527/18
Львівський апеляційний адміністративний суд в складі:
головуючого судді: Глушка І.В.,
суддів: Большакової О.О., Макарика В.Я.,
за участю секретаря судового засідання: Омеляновської Л.В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м.Львові апеляційну скаргу ОСОБА_1 на постанову Львівського окружного адміністративного суду від 11 грудня 2017 року, прийняту суддею Кухар Н.А. у м.Львові о 13:41, повний текст якої складений 18 грудня 2017 року, у справі № 813/3129/17 за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Львівської обласної ради про визнання протиправним і скасування рішення, -
ВСТАНОВИВ:
08 вересня року позивач - ОСОБА_1 звернувся до суду із позовом до відповідача - Львівської обласної ради, у якому просив визнати протиправним та скасувати рішення №477 ІХ сесії VII скликання Львівської обласної ради від 01 червня 2017 року.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що спірне рішення прийняте Львівською обласною радою з порушенням вимог Конституції України, Законів України «Про місцеве самоврядування в Україні», «Про статус депутатів місцевих рад» та з порушенням Регламенту Львівської обласної ради VII скликання.
В результаті оспорюваного рішення залишився лише 1 член у складі постійної комісії з питань паливно-енергетичного комплексу, транспорту, перевезень та зв»язку (голова), залишилось лише 2 члени у складі постійної комісії з питань євроінтеграції, дерегуляції, зовнішньоекономічної діяльності, транскордонного співробітництва, агропромислового комплексу та зв»язків з українцями за кордоном (голова комісії та секретар), що позбавило вказані комісії легітимності та реальної можливості здійснювати свою діяльність у складі колегіальних органів ради, що суперечить вимогами ст. 47 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» та п. 3.9 Типового Положення про постійні комісії Львівської обласної ради щодо складу обраних комісій, не забезпечивши мінімально необхідної кількості членів постійної комісії.
Крім того рішенням №477 порушено вимоги ст.28 Закону України «Про статус депутатів місцевих рад» та статей 24, 28 Регламенту Львівської обласної ради, оскільки не було забезпечено попередній розгляд на постійних комісіях кандидатур, які пропонуються для обрання відповідною радою, та не забезпечено дотримання права депутатських фракцій на попереднє обговорення кандидатури посадових осіб, яких обирає, призначає чи затверджує рада.
Постановою Львівського окружного адміністративного суду від 11 грудня 2017 року в задоволенні адміністративного позову відмовлено.
Постанова мотивована тим, що процедура підготовки, внесення на розгляд сесії та прийняття рішення обласної ради "Про внесення змін до рішення Львівської обласної ради від 19.11.2015 № 7 "Про обрання постійних комісій обласної ради" відповідає вимогам Регламенту Львівської обласної ради VII скликання.
Не обговорення постійними комісіями кандидатури щодо зміни голови постійної комісії та питання переходу депутатів у постійні комісії, не може бути підставою для визнання протиправним оскаржуваним рішення, так як Регламент Львівської обласної ради не встановлює вимог про обговорення кандидатур осіб як обов'язкової умови розгляду та прийняття питання порядку денного. Твердження Позивача про відсутність висновку постійної комісії до запропонованого проекту рішення спростовується витягом з протоколу №24 від 28.03.2017 засідання постійної комісії з питань депутатської діяльності, етики, регламенту, свободи слова та антикорупційної політики, на якому члени постійної комісії підтримали проект рішення "Про внесення змін до рішення Львівської обласної ради від 19.11.2015 № 7 "Про обрання постійних комісій обласної ради" та включення його до порядку денного сесії обласної ради. В подальшому, як вбачається із порядку денного IX чергової сесії обласної ради та витягу з протоколу № 29 від 01.06.2017 сесії обласної ради, саме цей проект рішення (реєстр. номер 579-ПР) був предметом розгляду депутатів обласної ради.
Посилання позивача на відсутність повноважень у обласної ради для прийняття рішення про внесення змін до складу постійних комісій спростовується положеннями пункту 4 частини першої статті 43 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" та пунктом 1.7 Типового положення про постійні комісії Львівської обласної ради, затвердженого рішенням обласної ради від 08.12.2015, які встановлюють, що протягом строку своїх повноважень обласна рада може реорганізовувати раніше утворені комісії та вносити зміни до їх складу.
Також суд дійшов до висновку про помилковість пояснень позивача щодо відсутності у голови обласної ради повноважень для внесення пропозицій до проектів рішень обласної ради, так як такі суперечать п. 4 ч.6 ст. 55 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні".
Відповідно до ст. 104 цього Кодексу до адміністративного суду має право звернутися з адміністративним позовом особа, яка вважає, що порушено її права, свободи чи інтереси у сфері публічно-правових відносин. Враховуючи вимоги Кодексу адміністративного судочинства України, особа повинна довести факт порушення її прав чи охоронюваних законом інтересів оскаржуваним рішенням, дією чи бездіяльністю суб'єкта владних повноважень. Однак, під час розгляду справи позивач не довів які саме його права, свободи чи інтереси як фізичної особи порушені оскаржуваним рішенням в частині п.1 та п.2 оскаржуваного рішення.
Не погоджуючись з вказаним рішенням суду, позивач оскаржив його в апеляційному порядку. Вважає, що постанова прийнята з неповним з'ясуванням обставин справи, з порушенням норм матеріального і процесуального права та підлягає скасуванню з підстав, викладених в апеляційній скарзі. Просить скасувати постанову та прийняти нову, якою позовні вимоги задовольнити.
В обґрунтування вимог апеляційної скарги, зокрема, зазначає, що у частині п. 3 оскаржуваного рішення порушено його особисті права, оскільки вказаним пунктом у протиправний спосіб скаржник був усунутий з посади голови постійної комісії Львівської обласної ради з питань депутатської діяльності, етики, регламенту, свободи слова та антикорупційної політики. На думку скаржника, п.3 оскаржуваного рішення не відповідає вимогам ст.2 КАС України, оскільки в цій частині рішення було прийняте відповідачем з порушенням способу та процедури, що визначені Законом України «Про місцеве самоврядування в Україні» та Регламентом Львівської обласної ради, без урахування обставин, що мали значення (без звіту ОСОБА_1 як голови комісії про діяльність комісії), нерозсудливо та без врахування права на участь у процесі прийняття рішення шляхом участі у передбаченій процедурі прийняття рішень радою.
Заслухавши суддю - доповідача, позивача та його представника, представника відповідача, обговоривши доводи апеляційної скарги, перевіривши матеріали справи, колегія суддів приходить до висновку, що в задоволенні апеляційної скарги слід відмовити з наступних підстав.
Систему та гарантії місцевого самоврядування в Україні, засади організації та діяльності, правового статусу і відповідальності органів та посадових осіб місцевого самоврядування відповідно до Конституції України визначає Закон України "Про місцеве самоврядування в Україні" від 21.05.1997 року №280/97-ВР (із змінами та доповненнями).
Згідно з пунктом 4 частини 6 статті 55 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні", голова районної, обласної, районної у місті ради вносить раді пропозиції щодо утворення і обрання постійних комісій ради.
В той же час, порядок утворення і обрання постійних комісій ради, їх склад, а також що ж саме включає в себе поняття "обрання", передбачено статтею 47 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні".
Відповідно до частин 1, 2 вищенаведеної статті, постійні комісії ради є органами ради, що обираються з числа її депутатів, для вивчення, попереднього розгляду і підготовки питань, які належать до її відання, здійснення контролю за виконанням рішень ради, її виконавчого комітету.
Постійні комісії обираються радою на строк її повноважень у складі голови і членів комісії. Всі інші питання структури комісії вирішуються відповідною комісією.
Згідно з частиною 8 статті 47 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" організація роботи постійної комісії ради покладається на голову комісії. Голова комісії скликає і веде засідання комісії, дає доручення членам комісії, представляє комісію у відносинах з іншими органами, об'єднаннями громадян, підприємствами, установами, організаціями, а також громадянами, організує роботу по реалізації висновків і рекомендацій комісії. У разі відсутності голови комісії або неможливості ним виконувати свої повноваження з інших причин його функції здійснює заступник голови комісії або секретар комісії.
Таким чином, у складі постійних комісій ради, окрім голови та членів комісії, є ще такі структурні одиниці, як заступник голови комісії та секретар комісії.
Частиною 15 статті 47 вищенаведеного Закону визначено, що перелік, функціональна спрямованість і порядок організації роботи постійних комісій визначаються регламентом відповідної ради та Положенням про постійні комісії, що затверджується радою з урахуванням вимог Закону України "Про засади державної регуляторної політики у сфері господарської діяльності" щодо реалізації повноважень ради у здійсненні державної регуляторної політики постійними комісіями відповідної ради.
Так, судом встановлено, що 19.11.2015 Львівською обласною радою І сесії VІI-го скликання прийнято рішення №7 "Про обрання постійних комісій обласної ради". Цим рішенням вирішено обрати постійні комісії Львівської обласної ради у складі: голови комісії, заступника голови комісії, секретаря комісії та її членів.
01 червня 2017 року ІХ сесією УІІ скликання Львівської обласної ради прийнято рішення №477 «Про внесення змін до рішення Львівської обласної ради від 19.11.2015 №7 «Про обрання постійних комісій обласної ради», яким Львівська обласна рада вирішила:
1. внести зміни до рішення Львівської обласної ради від 19.11.2015 № 7 "Про обрання постійних комісій обласної ради", а саме:
- вивести зі складу постійної комісії з питань євроінтеграції, дерегуляції, зовнішньоекономічної діяльності, транскордонного співробітництва, агропромислового комплексу та зв'язків з українцями за кордоном ОСОБА_2;
- увести до складу постійної комісії з питань будівництва, житлово-комунального господарства, енергоефективності, альтернативної енергетики, промисловості та інвестиційної політики ОСОБА_2;
- вивести зі складу постійної комісії з питань паливно-енергетичного комплексу, транспорту, перевезень та зв'язку ОСОБА_3;
- увести до складу постійної комісії з питань дорожнього господарства, інфраструктури, регулювання земельних відносин, адміністративно-територіального устрою, планування територій та архітектури ОСОБА_3;
- вивести зі складу постійної комісії з питань євроінтеграції, дерегуляції, зовнішньоекономічної діяльності, транскордонного співробітництва, агропромислового комплексу та зв'язків з українцями за кордоном ОСОБА_4;
- увести до складу постійної комісії з питань будівництва, житлово-комунального господарства, енергоефективності, альтернативної енергетики, промисловості та інвестиційної політики ОСОБА_4;
- вивести зі складу постійної комісії з питань дорожнього господарства, інфраструктури, регулювання земельних відносин, адміністративно-територіального устрою, планування територій та архітектури ОСОБА_5;
- увести до складу постійної комісії з питань бюджету, соціально-економічного розвитку ОСОБА_5;
- вивести зі складу постійної комісії з питань паливно-енергетичного комплексу, транспорту, перевезень та зв'язку ОСОБА_6;
- увести до складу постійної комісії з питань будівництва, житлово-комунального господарства, енергоефективності, альтернативної енергетики, промисловості та інвестиційної політики ОСОБА_6;
- вивести зі складу постійної комісії з питань екології, природних ресурсів та рекреації ОСОБА_7;
- увести до складу постійної комісії з питань охорони здоров'я, материнства, соціального захисту, молодіжної політики, фізичної культури та спорту ОСОБА_7;
- вивести зі складу постійної комісії з питань бюджету, соціально-економічного розвитку ОСОБА_8;
- увести до складу постійної комісії з питань екології, природних ресурсів та рекреації ОСОБА_8;
- вивести зі складу постійної комісії з питань паливно-енергетичного комплексу, транспорту, перевезень та зв'язку ОСОБА_9;
- увести до складу постійної комісії з питань депутатської діяльності, етики, регламенту, свободи слова та антикорупційної політики ОСОБА_9;
- вивести зі складу постійної комісії з питань паливно-енергетичного комплексу, транспорту, перевезень та зв'язку ОСОБА_10;
- увести до складу постійної комісії з питань будівництва, житлово-комунального господарства, енергоефективності, альтернативної енергетики, промисловості та інвестиційної політики ОСОБА_10;
- вивести зі складу постійної комісії з питань бюджету, соціально-економічного розвитку ОСОБА_11;
- увести до складу постійної комісії з питань депутатської діяльності, етики, регламенту, свободи слова та антикорупційної політики ОСОБА_11;
2. Обрати головою постійної комісії з питань екології, природних ресурсів та рекреації ОСОБА_8.
3. Внести зміни до рішення Львівської обласної ради від 19.11.2015 № 7 "Про обрання постійних комісій обласної ради" і обрати ОСОБА_11 головою постійної комісії з питань депутатської діяльності, етики, регламенту, свободи слова та антикорупційної політики.
4. Контроль за виконанням рішення покласти на постійну комісію з питань депутатської діяльності, етики, регламенту, свободи слова та антикорупційної політики.
Позивач, вважаючи прийняте рішення ІХ сесії VII скликання Львівської обласної ради №477 від 01 червня 2017 року протиправним, звернувся до суду з вимогою про його скасування.
Надаючи юридичну оцінку спірним правовідносинам, що виникли між сторонами у справі, колегія суддів вважає, що суд першої інстанції вірно застосував норми матеріального та процесуального права, з огляду на таке.
Відповідно до Європейської Хартії місцевого самоврядування місцеве самоврядування означає право і спроможність органів місцевого самоврядування в межах закону здійснювати регулювання та управління суттєвою часткою публічних справ, під власну відповідальність, в інтересах місцевого населення. Це право здійснюється радами або зборами, члени яких вільно обираються таємним голосуванням на основі прямого, рівного, загального виборчого права і які можуть мати підзвітні їм виконавчі органи. Це положення жодним чином не заважає використанню зборів громадян, референдумів чи будь-якої іншої форми прямої участі громадян, якщо це дозволяється законом. Головні повноваження і функції органів місцевого самоврядування визначаються конституцією або законом. Органи місцевого самоврядування в межах закону мають повне право вільно вирішувати будь-яке питання, яке не вилучене зі сфери їхньої компетенції і вирішення якого не доручене жодному іншому органу. Без шкоди для більш загальних законодавчих положень органи місцевого самоврядування повинні мати можливість визначати власні внутрішні адміністративні структури з урахуванням місцевих потреб і необхідності забезпечення ефективного управління.
В розумінні ст.16 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» органи місцевого самоврядування є юридичними особами і наділяються цим та іншими законами власними повноваженнями, в межах яких діють самостійно і несуть відповідальність за свою діяльність відповідно до закону.
Відповідно до п.2 ч.1 ст.43 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» виключно на пленарних засіданнях районної, обласної ради вирішуються такі питання: утворення, обрання і ліквідація постійних та інших комісій ради, зміна їх складу, обрання голів комісій.
Згідно з ст. 59 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» рада в межах своїх повноважень приймає нормативні та інші акти у формі рішень. Рішення ради приймається на її пленарному засіданні після обговорення більшістю депутатів від загального складу ради, крім випадків, передбачених цим Законом. Рішення ради приймаються відкритим поіменним голосуванням, окрім випадків, передбачених п.4, п.16 ст.26, п 1 п.29, п.31 ст.43 та ст.ст. 55, 56 цього Закону, в яких рішення приймаються таємним голосуванням. Результати поіменного голосування підлягають обов'язковому оприлюдненню та наданню за запитом відповідно до Закону України "Про доступ до публічної інформації". На офіційному веб-сайті ради розміщуються в день голосування і зберігаються протягом необмеженого строку всі результати поіменних голосувань. Результати поіменного голосування є невід'ємною частиною протоколу сесії ради.
Так, Типове положення про постійні комісії Львівської обласної ради VII скликання затверджено Рішенням І сесії VІІ скликання Львівської обласної ради №15 від 08 грудня 2015 року,
Відповідно до Типового положення постійні комісії Львівської обласної ради є органами обласної ради, що обираються з числа її депутатів, для вивчення, попереднього розгляду і підготовки питань, які належать до її відання, здійснення контролю за виконанням рішень ради. Депутат обласної ради може бути обраним тільки до однієї постійної комісії. Постійні комісії обираються радою на строк її повноважень у складі голови і членів комісії. За пропозицією голови обласної ради сесія обласної ради також обирає заступника голови постійної комісії та секретаря постійної комісії. Інші питання структури комісій вирішуються відповідною комісією. Постійні комісії є підзвітними обласній раді та несуть відповідальність перед обласною радою.
Регламент Львівської обласної ради VІІ скликання затверджено рішенням обласної ради від 26.01.2017 №59.
Відповідно до ст.1 Розділу І Регламенту Львівська обласна рада (далі - рада) є органом місцевого самоврядування, що представляє спільні інтереси територіальних громад сіл, селищ, міст Львівської області, у межах повноважень, визначених Конституцією України, Європейською Хартією місцевого самоврядування, Законом України "Про місцеве самоврядування в Україні", іншими законами, а також повноважень, переданих їй сільськими, селищними, міськими радами. Обласна рада є юридичною особою, має гербову печатку, рахунки в банківських установах. Загальний склад ради становить 84 депутати, яких обрано виборцями Львівської області на основі загального, рівного і прямого виборчого права шляхом таємного голосування. Третина від загального складу обласної ради становить 28 депутатів, дві третини - 56 депутатів, більшість від загального складу ради - 43 депутати. Обласна рада вважається повноважною за умови обрання не менш як двох третин депутатів від загального складу ради.
Статтею 2 Регламенту встановлено, що регламент Львівської обласної ради VII скликання має силу рішення, встановлює порядок скликання, підготовки і проведення сесій обласної ради; формування органів ради; визначає процедуру прийняття рішень ради, порядок здійснення депутатської діяльності та інші процедури.
Відповідно до ст.10 Регламенту основною організаційно-правовою формою діяльності ради є сесія; вона складається з пленарних засідань, засідань постійних комісій, а також засідань інших комісій, створених радою.
Згідно з ст.11 Регламенту сесія ради скликається, як правило, один раз на місяць. Тривалість сесії визначається радою. Сесії є черговими і позачерговими.
В силу ст.13 Регламету сесія ради є повноважною, якщо в її пленарному засіданні бере участь більше половини (43) депутатів від загального складу ради.
Підготовку питань на розгляд сесії ради організовує керуючий справами обласної ради. Винесенню питання на розгляд пленарного засідання ради передує його підготовка у відповідних постійних комісіях ради та президії ради (п.1,п.2 ст. 24 Регламенту).
Статтею 25 Регламенту встановлено право голови обласної ради, першого заступника голови обласної ради, заступника голови обласної ради, депутатів, постійних комісій, депутатських фракцій, груп, голови Львівської обласної державної адміністрації ініціювати розгляд питання на сесії ради.
Відповідно до ч.1 ст.26 Регламенту проект рішення, що виноситься на розгляд ради, повинен мати такі реквізити: на бланку рішення обласної ради в правому верхньому куті слово "Проект" із зазначенням автора проекту рішення; вгорі з лівого боку бланку - назва рішення; нижче - текст проекту рішення із зазначенням виконавців, терміну виконання, а якщо потрібно - механізм виконання рішення з додатком техніко-економічного обґрунтування та розрахунком економічного ефекту від його прийняття.
Частинами 2-7 цієї статті визначено вимоги щодо форми та змісту проекту рішення та порядок його візування.
Проект рішення повинен складатись з таких частин:
- мотивувальної, - у якій містяться посилання на закон, інший акт або документ, обставини, якими викликана необхідність прийняття цього рішення;
- резолютивної, - у якій конкретно і чітко формулюються заходи щодо рішення, вказуються виконавці і терміни виконання поставленого завдання;
- завершальної, - у якій містяться загальні терміни виконання, посилання на посадову особу або постійну комісію, на яких покладається контроль за виконанням рішення.
До проекту рішення додаються передбачені текстом додатки в оригіналі, а якщо потрібно - висновки відповідних постійних комісій ради чи управлінь (відділів) обласної державної адміністрації.
Проект рішення повинен мати на звороті погоджувальні підписи (візи) в такому порядку:
- автора (ініціатора) проекту;
- радника-редактора;
- радника, закріпленого за постійною комісією (за умови, що постійна комісія розглянула на своєму засіданні цей проект рішення та прийняла висновки і рекомендації);
- керівника (ів) структурних підрозділів обласної ради, що здійснюють супровід комісії (й) (за умови, що постійна комісія розглянула на своєму засіданні цей проект рішення та прийняла висновки і рекомендації);
- голови відповідної галузевої постійної комісії (або голів кількох комісій, якщо питання стосується компетенції кількох постійних комісій) (за умови, що постійна комісія розглянула на своєму засіданні цей проект рішення та прийняла висновки і рекомендації);
- радника з інформаційних питань відділу організаційної роботи та доступу до публічної інформації;
- начальника відділу правової та кадрової роботи;
- керуючого справами обласної ради;
- першого заступника голови обласної ради або заступника голови обласної ради, відповідно до визначених напрямів роботи.
Якщо автором проекту є депутатська фракція чи група, обов'язковою є віза її керівника. У випадку, коли автором проекту є Львівська обласна державна адміністрація, обов'язковими є візи керівника структурного підрозділу адміністрації - ініціатора; редактора; керівників фінансового (якщо передбачається фінансування) та юридичного структурних підрозділів адміністрації.
Віза містить назву посади візувача, розшифровку підпису, дату візування. Візи проставляються на останньому аркуші проекту рішення, як правило, на зворотній стороні і розміщуються так: зліва - назва посади, справа - підпис і розшифровка підпису, знизу під розшифровкою підпису - дата візування.
Візування проекту рішення є обов'язковим. Зауваження і пропозиції до проекту рішення можуть бути викладені на окремих аркушах, які є невід'ємним додатком до рішення.
Текст проекту рішення друкується через півтора міжрядкового інтервалу. З обох боків аркуша залишаються вільні поля. Ліве поле становить 30 мм, праве - не менше як 12 мм, верхнє поле повинно мати 20 мм і нижнє - не менше як 19 мм. Другий і наступні аркуші нумеруються, номери листків проставляються посередині верхнього поля на лицьовому боці аркуша.
Згідно ст.28 Регламенту проект рішення ради та його електронна версія, всі матеріали (документи), що стосуються цього рішення, подаються на ім'я голови обласної ради, реєструються у виконавчому апараті обласної ради не пізніше як за 30 календарних днів до відкриття чергової сесії та оприлюднюються невідкладно, але не пізніше ніж за один робочий день після реєстрації, на офіційному веб-сайті обласної ради в розділі "Пленарні засідання ради" - "Ініціатива депутата (Групи депутатів)" або "Ініціатива виконавчих органів влади". Виконавчий апарат ради забезпечує попереднє обговорення постійними комісіями проектів рішень, що виносяться на розгляд ради. Зауваження комісій подаються в письмовій формі та зберігаються у виконавчому апараті ради. Обговорення всіх проектів рішень у постійних комісіях закінчується за 10 днів до відкриття чергової сесії.
Згідно з ст.28 Регламенту проект рішення ради та його електронна версія, всі матеріали (документи), що стосуються цього рішення, подаються на ім'я голови обласної ради, реєструються у виконавчому апараті обласної ради не пізніше як за 30 календарних днів до відкриття чергової сесії та оприлюднюються невідкладно, але не пізніше ніж за один робочий день після реєстрації, на офіційному веб-сайті обласної ради в розділі "Пленарні засідання ради" - "Ініціатива депутата (Групи депутатів)" або "Ініціатива виконавчих органів влади". Виконавчий апарат ради забезпечує попереднє обговорення постійними комісіями проектів рішень, що виносяться на розгляд ради. Зауваження комісій подаються в письмовій формі та зберігаються у виконавчому апараті ради. Обговорення всіх проектів рішень у постійних комісіях закінчується за 10 днів до відкриття чергової сесії.
Водночас відповідно до ч. 3 ст. 33 Регламенту до порядку денного сесії президія ради вносить лише ті питання, проекти рішень з яких підготовлені та завізовані відповідно до вимог цього Регламенту, зареєстровані у виконавчому апараті обласної ради не пізніше як за 30 календарних днів до відкриття чергової сесії та оприлюднені на офіційному веб-сайті обласної ради.
Главою 2.9 Регламенту визначено організацію розгляду питання.
Зокрема відповідно до ст. 51 Регламенту питання порядку денного сесії обласної ради розглядаються за стандартною процедурою, за винятком випадків, установлених статтями 52, 53 цього Регламенту. Стандартна процедура розгляду питань порядку денного сесії обласної ради включає такі етапи: доповідь ініціатора розгляду питання або, за його дорученням, уповноваженого представника - до 5 хв; співдоповідь голови профільної постійної комісії -до 2 хв; виступи депутатів в обговоренні - до 1 хв; виступ в обговоренні по одному депутату від кожної фракції - до 1 хв; запитання від депутатів - до 1 хв; голосування за проект рішення за основу; виступи з мотивів голосування по одному депутату від фракції - до 1 хв; виступи депутатів з пропозиціями до проголосованого за основу проекту рішення - до 1 хв; голосування щодо пропозиції депутатів; голосування в цілому.
Відповідно до статей 90, 91, 96 Регламенту обговорення і проведення голосування з різних питань і пропозицій проводиться так, щоб виявити справжнє волевиявлення більшості депутатів. За жодних умов голосування не відокремлюється в часі від оголошення пропозицій головою засідання. На голосування ставляться всі пропозиції і поправки, що надійшли й не були відхилені. Якщо окрема думка депутата містить пропозиції щодо обговорюваного питання, голова засідання оголошує ці пропозиції та ставить їх на голосування. Голова засідання може відмовити ініціаторові пропозиції чи поправки поставити на голосування запропонований ним текст, якщо текст сформульований нечітко або не стосується обговорюваного питання, суперечить раніше ухваленим рішенням, повторює за суттю відхилений радою текст. Процедурне рішення з цього приводу може ухвалюватися радою без обговорення. Відхилені радою пропозиції і поправки при повторному їх внесенні (у ході розгляду того ж питання порядку денного) щодо вже прийнятого відповідного тексту на голосування не ставляться, крім випадку, коли після скасування рішення щодо прийнятого тексту його розгляд починається знову. Тексти пропозицій чи поправок, що будуть ставитись на голосування, повинні оголошуватися; при цьому називається ініціатор внесення тексту або той, хто вніс його за своєю підтримкою. Голова засідання надає час до двох хвилин для обґрунтування поправки. Перед голосуванням із кількох пропозицій або поправок, які виключають одна одну, голова засідання послідовно оголошує їх зміст і, якщо немає зауважень до їх змісту, переходить до голосування за кожну поправку чи пропозицію окремо. Перед кожним голосуванням голова засідання формулює зміст питання, що буде ставитися на голосування, після чого відразу пропонує провести голосування щодо нього. Після закінчення голосування голова засідання оголошує повні результати і ухвалене рішення.
Згідно з ст.ст. 123, 124 Регламенту повноваження постійних комісій обласної ради визначаються Законом України "Про місцеве самоврядування в Україні", Типовим положенням про постійні комісії та положеннями про постійні комісії, які затверджується радою. Обласна рада створює і обирає постійні комісії в складі голови та членів комісії. Кількісний склад кожної комісії визначається радою. За пропозицією голови засідання сесія обласної ради може більшістю голосів від загального складу ради визначити і обрати заступників голови постійної комісії та секретаря комісії. Депутат може бути членом лише однієї постійної комісії. До складу постійних комісій не можуть бути обрані голова обласної ради, перший заступник голови обласної ради, заступник голови обласної ради та керуючий справами обласної ради. Про створення постійних комісій та обрання постійних комісій у складі голови та її членів обласна рада ухвалює відповідні рішення.
Відповідно до ст. 125 Регламенту тимчасові контрольні комісії обласної ради є органами ради, які обираються з числа її депутатів для здійснення контролю з конкретно визначених радою питань, що належать до повноважень місцевого самоврядування. Тимчасові контрольні комісії подають звіти і пропозиції на розгляд обласної ради.
Рішення про створення тимчасової контрольної комісії ради, її назву та завдання, персональний склад комісії та її голову вважається ухваленим, якщо за це проголосувало не менше однієї третини депутатів від загального складу ради.
Засідання тимчасових контрольних комісій ради проводяться, як правило, у закритому режимі. Депутати, які входять до складу тимчасової контрольної комісії, та залучені комісією для участі в її роботі спеціалісти, експерти, інші особи не повинні розголошувати інформацію, яка стала їм відома у зв'язку з її роботою.
Повноваження тимчасової контрольної комісії ради припиняються з моменту ухвалення радою остаточного рішення щодо результатів роботи цієї комісії, а також у разі припинення повноважень ради.
Крім того, відповідно до пункту 4 частини другої статті 19 Закону України "Про статус депутатів місцевих рад", депутат місцевої ради має право вносити пропозиції і зауваження до порядку розгляду питань та їх суті.
Перевірка законності та обґрунтованості оскаржуваного рішення суб'єкта владних повноважень здійснюється у порядку, встановленому Кодексом адміністративного судочинства України.
Згідно із ч. 2 ст. 2 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб»єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Так, судом першої інстанції достовірно встановлено, матеріалами справи підтверджено, рішенням Львівської обласної ради № 7 від 19.11.2015 "Про обрання постійних комісій обласної ради" було створено постійні комісії обласної ради VII скликання та обрано їх персональний склад. У подальшому рішеннями обласної ради від 08.12.2015 № 19 "Про внесення змін до рішення Львівської обласної ради від 19.11.2015 № 7 "Про обрання постійних комісій обласної ради", від 01.03.2016 № 115 "Про внесення змін до рішення Львівської обласної ради від 19.11.2015 № 7 "Про обрання постійних комісій обласної ради", від 01.06.2017 № 477 "Про внесення змін до рішення Львівської обласної ради від 19.11.2015 № 7 "Про обрання постійних комісій обласної ради" внесено зміни у склад постійних комісії обласної ради.
21 березня 2017 ОСОБА_2 подано заяву про його переведення до комісії з питань будівництва, ЖКГ, енергоефективності, альтернативної енергетики, промисловості та інвестиційної політики, за результатами опрацювання 22.03.2017 зареєстровано проект рішення "Про внесення змін до рішення Львівської обласної ради від 19.11.2015 № 7 "Про обрання постійних комісій обласної ради" та оприлюднено його на офіційному веб-сайті Львівської обласної ради за реєстраційним номером 579-ПР.
Відповідно до ст.25, 28 Регламенту Львівської обласної ради VII скликання, проект рішення було передано для вивчення до постійної комісії з питань депутатської діяльності, етики, регламенту, свободи слова та антикорупційної політики, яка за результатами його опрацювання прийняла рішення підтримати вищевказаний проект рішення та запропонувати внести його до порядку денного сесії обласної ради.
Вказаний проект рішення "Про внесення змін до рішення Львівської обласної ради від 19.11.2015 № 7 "Про обрання постійних комісій обласної ради" включено до порядку денного IX чергової сесії обласної ради (25.04.2017) під номером "69".
Із витягу з протоколу № 29 III пленарного засідання IX чергової сесії обласної ради від 01.06.2017 слідує, що на розгляд депутатів обласної ради запропоновано проект рішення "Про внесення змін до рішення Львівської обласної ради від 19.11.2015 № 7 "Про обрання постійних комісій обласної ради" - реєстраційний номер 579-ПР від 22.03.2017.
Згідно із процедурою, визначеною статтею 51 Регламенту Львівської обласної ради, депутати обласної ради більшістю голосів "За" (55 депутатів) підтримали проект рішення за основу.
Після прийняття проекту рішення за основу, голова обласної ради оголосив заяви депутатів обласної ради: ОСОБА_3, ОСОБА_4, ОСОБА_5, ОСОБА_6, ОСОБА_7, ОСОБА_8, ОСОБА_9, ОСОБА_10, ОСОБА_11 про переведення до складу інших постійних комісій обласної ради. Заява кожного із депутатів була поставлена на голосування як окрема пропозиція до проекту рішення та, відповідно, набрала необхідну більшість голосів від загального складу ради.
Крім цього, голова облради О.Ганущин вніс ще дві пропозиції до обговорюваного проекту рішення, а саме:
- доповнити проект рішення пунктом 2, згідно із яким обрати ОСОБА_8 головою постійної комісії обласної ради з питань екології, природних ресурсів та рекреації;
- додати до проекту рішення пункт 3, яким внести зміни до рішення № 7 від 19.11.2015 та обрати ОСОБА_11 головою постійної комісії з питань депутатської діяльності, етики, регламенту, свободи слова та антикорупційної політики.
Кожна із заявлених головою облради О.Ганущин пропозицій була розглянута депутатами обласної ради та підтримана шляхом відкритого голосування, в порядку, передбаченому статтею 59 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні".
В завершення процедури розгляду питання порядку денного "Про внесення змін до рішення Львівської обласної ради від 19.11.2015 № 7 "Про обрання постійних комісій обласної ради", відбулося голосування за проект рішення в цілому з підтриманими пропозиціями (47 голосів ЗА).
На підставі аналізу норм законодавства та обставин справи, суд апеляційної інстанції дійшов висновку про правомірність проведення процедури підготовки, внесення на розгляд сесії та прийняття рішення обласної ради "Про внесення змін до рішення Львівської обласної ради від 19.11.2015 № 7 "Про обрання постійних комісій обласної ради" та їх відповідність вимогам Регламенту Львівської обласної ради VII скликання.
Водночас покликання позивача на відсутність у обласної ради повноважень для прийняття рішення про внесення змін до склату постійних комісій, колегія суддів вважає необґрунтованими з огляду на те, що повноваження обласної ради щодо реорганізації раніше утворених комісій та внесення змін до їх складу передбачені п.2 ч.1 ст. 43 Закону Україн «Про місцеве самоврядування в Україні» та п.1.7 Типового положення про постійні комісії Львівської обласної ради, затвердженого рішенням І сесії VII скликання Львівської обласної ради від 08.12.2015 №15.
Слід зазначити, що повноваження голови обласної ради щодо внесення пропозицій до проектів рішень обласної ради визначені, зокрема, п.4 ч.6 ст. 55 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні».
Водночас повноваження, визначені п.2 ч.1 ст.43 Закону Україн «Про місцеве самоврядування в Україні» та п.1.7 Типового положення про постійні комісії Львівської обласної ради відносяться до дискреційних повноважень органу місцевого самоврядування.
Поняття дискреційних повноважень наведене у Рекомендації Комітету Міністрів Ради Європи № R (80)2, яка прийнята Комітетом Міністрів 11.03.1980 року на 316-й нараді, відповідно до якої під дискреційними повноваженнями слід розуміти повноваження, які адміністративний орган, приймаючи рішення, може здійснювати з певною свободою розсуду, тобто, коли такий орган може обирати з кількох юридично допустимих рішень те, яке він вважає найкращим за даних обставин.
Тобто, дискреційними є повноваження суб'єкта владних повноважень обирати у конкретній ситуації між альтернативами, кожна з яких є правомірною. Прикладом таких повноважень є повноваження, які закріплені у законодавстві із застосуванням слова «може».
Аналогічна правова позиція була висловлена Верховним Судом у постанові від 23 січня 2018 року (справа №208/8402/14-а), а відповідно до ч.5 ст. 242 Кодексу адміністративного судочинства України суди зобов'язані привести свою судову практику у відповідність з рішенням Верховного Суду.
Відповідно до частини першої статті 242 Кодексу адміністративного судочинства України, рішення суду повинно ґрунтуватися на засадах верховенства права, бути законним і обґрунтованим.
Суд першої інстанції повністю виконав вказані вимоги процесуального закону, оскільки до спірних правовідносин вірно застосував норми матеріального та процесуального права, що призвело до ухвалення законного рішення, яке скасуванню не підлягає.
Керуючись статтями 242, 308, 310, 315, 316, 321, 322, 325, 329 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
ПОСТАНОВИВ:
Апеляційну скаргу ОСОБА_1 залишити без задоволення, а постанову Львівського окружного адміністративного суду від 11 грудня 2017 року у справі №813/3129/17 - без змін.
Постанова суду апеляційної інстанції набирає законної сили з дати її прийняття.
Касаційна скарга на судове рішення подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення безпосередньо до суду касаційної інстанції.
У разі якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення або розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Головуючий суддя І. В. Глушко судді О. О. Большакова В. Я. Макарик Постанова складена в повному обсязі 20.02.2018.