
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
14 лютого 2018 року справа № 823/2245/17
м. Черкаси
Черкаський окружний адміністративний суд в складі:
головуючого - судді: Паламаря П.Г.,
за участю секретаря: Трегулова Б.Л.
позивача - ОСОБА_1 (особисто),
адвоката - ОСОБА_2 (за ордером),
представника відповідача - Русенко А.Ю.(за довіреністю),
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до управління Пенсійного фонду України в Черкаському районі Черкаської області про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити дії,
ВСТАНОВИВ:
27.12.2017 до Черкаського окружного адміністративного суду звернувся ОСОБА_1 (19646, АДРЕСА_1) з адміністративним позовом до управління Пенсійного фонду України в Черкаському районі Черкаської області (18008, м. Черкаси, вул. Вернигори, 17), в якому, з урахуванням заяви про уточнення позовних вимог від 12.02.2018, просить:
-визнати протиправною бездіяльність управління Пенсійного фонду України в Черкаському районі Черкаської області щодо відмови у призначенні ОСОБА_1 пенсії зі зниженням пенсійного віку на 8 років, відповідно до ст. 55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи";
-скасувати рішення управління Пенсійного фонду України в Черкаському районі Черкаської області щодо відмови у призначенні ОСОБА_1 пенсії зі зниженням пенсійного віку на 8 років, відповідно до ст. 55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", оформлене протоколом № 972 від 12.07.2017;
-зобов'язати управління Пенсійного фонду України в Черкаському районі Черкаської області прийняти рішення про призначення ОСОБА_1 пенсії за віком на пільгових умовах, із зменшенням пенсійного віку на 8 років відповідно до ст. 55 ЗУ "Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи".
В судовому засіданні позивач та його представник позовні вимоги підтримали в повному обсязі та просили їх задовольнити. В обгрунтування своєї позиції зазначили, що внаслідок участі позивача у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, ним набуто право на отримання пенсії із зменшенням пенсійного віку. Крім того, зазначили, що після звернення позивача до органу пенсійного фонду із заявою про призначення пенсії за віком на пільгових умовах, відповідачем прийнято протокол про відмову в призначенні пенсії. Позивач та його представник вказане рішення вважають протиправним, а дії відповідача вважають такими, що суперечать вимогам закону.
Представник відповідача в судовому засіданні заперечував проти задоволення позовних вимог з підстав зазначених у відзиві на адміністративний позов. Зокрема зазначив, що обов'язковою умовою для призначення пенсії із зниженням пенсійного віку є наявність первинних документів, які підтверджують кількість днів роботи з ліквідації наслідків аварії ЧАЕС у зоні відчуження. В обгрунтування своєї позиції представник відповідача звернув увагу, що дні виїзду позивачем у зону відчуження у архівній довідці державного архіву Міністерства оборони України не вказані. Крім того, зазначив, що місце дислокації військової частини, в складі якої позивач приймав участь, відноситься до зони гарантованого добровільного відселення, в зв'язку з чим вважає що підстави для призначення пенсії із зниженням пенсійного віку відсутні, а дії відповідача вважає такими, що здійснені на підставі, в межах повноважень та спосіб передбачені законодавством України.
Розглянувши подані сторонами документи і матеріали, заслухавши пояснення представників сторін, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив наступне.
Позивач має статус учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнибильській АЕС у 1987 році (категорія 2) та відповідне посвідчення серії А № 116703, з відміткою «перереєстровано».
Відповідно до даних зазначених у військовому квитку, серії НУ №7582200 від 26.10.1980, позивач з 18.08.1987 по 20.10.1987 виконував роботи з ліквідації аварії в 30-кілометровій зоні Чорнобильської АЕС. Має право на пільги згідно з постановою РМ СРСР та ВЦСПС від 05.06.1986. Час проходження зборів зараховується в трудовий стаж, який надає право на пільгову пенсію по списку № 1 в трьохкратному розмірі. Також, позивачем отримано дозу опромінення 6, 832 р. з 18 серпня по 20 жовтня 1987 року. Кількість днів проходження позивачем навчальних зборів у складі військової частини 22457 протягом 1987 року становить 64 дні.
Архівною довідкою Галузевого державного архіву Міністерства оборони України від 10.03.2017 № 179/2510, підтверджено, що позивачем як військовозобов'язаним в/ч 22457, отримано добові гроші із розрахунку 3,50 на добу за період з 18.08.1987 по 20.10.1987.
Довідкою колгоспу імені Кутузова, с. Старі Бабани Уманського району Черкаської області від 09.11.1992 № 229 підтверджено, що середньомісячна заробітна плата позивача до початку спеціальних зборів у складі в/ч 22457 становила 156.00 крб. За період зборів позивачу було нараховано та виплачено 958,10 крб., в т.ч.: 368,50 крб. - з розрахунку 2-х разової тарифної ставки; 589,60 крб. - з розрахунку 3-х разової тарифної ставки.
Довідкою колгоспу імені Кутузова, с. Старі Бабани Уманського району Черкаської області від 21.01.1998 № 15 підтверджено, що позивачу за роботу в 30 кілометровій зоні за період з 18.08.1987 по 20.10.1987 по місцю роботи нараховано заробітну плату в сумі 768,00 крб., в т.ч. за 17 днів нараховано 204,00 крб. з урахуванням коефіцієнту 3: за роботу в населених пунктах Черевач і Копачі.
03.04.2017 позивачем до управління Пенсійного фонду України в Черкаському районі Черкаської області було подано заяву про призначення пенсії за віком на пільгових умовах, із зменшенням пенсійного віку на 8 років відповідно до ст. 55 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».
Протоколом управління Пенсійного фонду України в Черкаському районі Черкаської області від 12.07.2017 № 972 відповідачу відмовлено в призначенні пенсії.
Листом від 13.07.2017 № 4777/03 відповідачем повідомлено позивача про те, що кількість днів роботи у зоні відчуження за наданими документами визначити неможливо.
26.12.2017 позивачем повторно було подано до управління Пенсійного фонду України в Черкаському районі Черкаської області заяву про призначення пенсії за віком на пільгових умовах, з аналогічних підстав до якої додано перелік документів на підтвердження строку та часу перебування на території зони радіоактивного забруднення.
Станом на час подачі позову, відповідачем не призначено пенсію на підставі заяви та доданих до неї матеріалів, що стало підставою для звернення позивача з даним адміністративним позовом до суду.
Надаючи спірним правовідносинам правову оцінку суд виходить з наступного.
Спірні правовідносини врегульовані Конституцією України, Законами України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003, № 1058-IV (далі - Закон № 1058-IV), «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» від 28.02.1991, № 796-XII (далі - Закон № 796-XII), «Про правовий режим території, що зазнала радіоактивного забруднення внаслідок Чорнобильської катастрофи» від 27.02.1991, № 791а-XII (далі - Закон № 791а-XII), Порядком подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», затвердженим постановою Правління Пенсійного фонду України від 25.11.2005, № 22-1 (далі - Порядок № 22-1).
Так, відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до частини 1 статті 26 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», особи мають право на призначення пенсії за віком після досягнення віку 60 років та наявності страхового стажу не менше 15 років по 31 грудня 2017 року.
Згідно статті 55 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» особам, які працювали або проживали на територіях радіоактивного забруднення, пенсії надаються із зменшенням пенсійного віку, встановленого статтею 26 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»: учасники ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, які працювали у 1987 році у зоні відчуження не менше 14 календарних днів - на 8 років.
У відповідності до п.1, ст. 2 Закону України «Про правовий режим території, що зазнала радіоактивного забруднення внаслідок Чорнобильської катастрофи», зона відчуження - це територія, з якої проведено евакуацію населення в 1986 році.
Додатком № 1 до постанови Кабінету Міністрів УРСР від 23 липня 1991 р. N 106, встановлено вичерпний перелік населених пунктів віднесених, зокрема, до зони відчуження.
Згідно Додатку № 1, до вичерпного переліку населених пунктів віднесених до зони відчуження є, серед інших, села: Черевач та Копачі.
У відповідності до переліку військових частин, закладів, підприємств та організацій Збройних Сил СРСР і КДБ СРСР, особистий склад яких приймав участь в роботах (виконували службові обов'язки) з ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи у 1986-1990 pp., місце дислокації в/ч 22457 - с.Оране, Іванівського району Київської області.
Відповідно до Переліку населених пунктів, віднесених до зон радіоактивного забруднення внаслідок Чорнобильської катастрофи, затвердженого постановою КМУ УРСР від 23.07.1991 р. № 106, с. Оране Іванківського району Київської області відноситься до зони гарантованого добровільного відселення.
Відповідно до п.п. 5 п. 2.1. Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», затвердженого постановою Пенсійного фонду України від 25.11.2005 року № 22-1, до заяви про призначення пенсії за віком додаються такі документи: посвідчення потерпілого від Чорнобильської катастрофи та довідка про період (періоди) проживання (роботи) на територіях радіоактивного забруднення, видана органами місцевого самоврядування (підприємствами, установами, організаціями) (при призначенні пенсії за віком із застосуванням норм статті 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи»).
З приводу позиції відповідача про те, що кількість днів роботи позивача у зоні відчуження за наданими до заяви документами визначити неможливо, суд зазначає наступне.
Так, позивачем до заяви було подано вичерпний перелік документів передбачений законодавством, а саме: копію посвідчення учасника ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС; копію архівної довідки №179/2510 від 10.03.2017 виданої Галузевим Державним архівом Міністерством оборони України; копії довідок колгоспу імені Кутузова, с. Старі Бабани Уманського району Черкаської області від 09.11.1992 №229, 21.01.1998 № 15, копію довідки Черкаського РВК від 18.11.1992 №4/236.
Судом, з матеріалів адміністративної справи, зокрема, архівної довідки Галузевого Державного архіву Міністерства оборони України №179/2510 від 10.03.2017 виданої на ім'я ОСОБА_1, військового квитка, встановлено, що позивач у період з 18 серпня 1987 року по 20 жовтня 1987 року виконував службові обов'язки у складі військової частини 22457.
Згідно архівної довідки Галузевого Державного архіву Міністерства оборони України №179/2510 від 10.03.2017, накази командира ВЧ 22457 по стройовій частині та книги алфавітного обліку особового складу за запитуваний період на зберігання до архіву не надходили. Накази командира ВЧ 22457 по виїздам на роботи в зони робіт на ЧАЕС за період з 04.05.1986 по 16.03.1990, журнали обліку доз опромінення військовозобов'язаних знищені в частині, у зв'язку з радіаційним забрудненням (відповідно до довідки командира ВЧ 22457).
Суд звертає увагу, що відповідно до довідки колгоспу імені Кутузова, с. Старі Бабани Уманського району Черкаської області від 21.01.1998 № 15, позивачу за роботу в 30 кілометровій зоні за період з 18.08.1987 по 20.10.1987 по місцю роботи нараховано заробітну плату в сумі 768,00 крб., в т.ч. за 17 днів нараховано 204,00 крб. з урахуванням коефіцієнту 3: за роботу в населених пунктах Черевач і Копачі.
У зв'язку з вищезазначеним, дослідивши матеріали справи, заслухавши пояснення представників сторін, провівши аналіз законодавства, чинного на момент виникнення спірних правовідносин, суд наголошує, що позивачем проводилися роботи в населених пунктах, які віднесені до зони відчуження на протязі терміну, на який поширюється дія пільгових умов для призначення пенсії із зменшенням пенсійного віку.
А оскільки, пенсія призначається з моменту звернення заявника до Пенсійного фонду України, а позивач реалізував таке звернення 03.04.2017 (заява про призначення пенсії), тому призначення ОСОБА_1 пенсії за віком на пільгових умовах, із зменшенням пенсійного віку на 8 років відповідно до ст. 55 ЗУ "Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" необхідно здійснити з 03.04.2017.
Крім того, суд зазначає, що вимога позивача щодо визнання протиправною бездіяльності управління Пенсійного фонду України в Черкаському районі Черкаської області про відмову у призначенні ОСОБА_1 пенсії зі зниженням пенсійного віку на 8 років, відповідно до ст. 55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" не підлягає до задоволення, оскільки ПФУ була розглянута заява про призначення пенсії, одник при її розгляді допущенні протиправні дії.
Відповідно до ч. 1 ст. 77 Кодексу адміністративного судочинства України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
Згідно з ч. 2 ст. 77 Кодексу адміністративного судочинства України, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень, обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Відповідачем, як суб'єктом владних повноважень не доведено суду правомірність дій щодо відмови у призначенні позивачу пенсії на пільгових умовах.
За таких обставин, на підставі викладеного, суд, за правилами, встановленими ст. 90 Кодексу адміністративного судочинства України, перевіривши наявні у справі докази, вважає позовні вимоги обгрунтованими а відмову пенсійного органу у призначенні йому пенсії за віком на пільгових умовах протиправною, у зв'язку з чим адміністративний позов є таким, що підлягає до задоволення.
Щодо клопотання позивача про зобов'язання відповідача подати протягом місячного строку звіт про виконання рішення суду, суд зазначає наступне.
Частиною 1 статті 382 КАС України встановлено, що суд, який ухвалив рішення в адміністративній справі, може зобов'язати суб'єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалене судове рішення, подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення.
З даного приводу, суд звертає увагу, що підстави для застосовування судового контролю за виконанням судового рішення відсутні, оскільки доказів можливого не виконання відповідачем рішення суду не надано. Таким чином, у задоволенні прохання позивача зобов'язати суб'єкта владних повноважень подати звіт про виконання судового рішення необхідно відмовити.
Оскільки позивач звільнений від сплати судового збору на підставі Закону України "Про судовий збір" з відповідача судові витрати у відповідності до ст. 139 КАС України не стягуються.
Керуючись ст.ст. 6, 9, 14, 241-246, 255, 295 КАС України, суд
ВИРІШИВ:
Адміністративний позов задовольнити частково.
Визнати протиправними дії управління Пенсійного фонду України в Черкаському районі Черкаської області щодо відмови у призначенні ОСОБА_1 (ідентифікаційний номер НОМЕР_1) пенсії зі зниженням пенсійного віку на 8 років, відповідно до ст. 55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи".
Скасувати рішення управління Пенсійного фонду України в Черкаському районі Черкаської області щодо відмови у призначенні ОСОБА_1 (ідентифікаційний номер НОМЕР_1) пенсії зі зниженням пенсійного віку на 8 років, відповідно до ст. 55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", оформлене протоколом № 972 від 12.07.2017.
Зобов'язати управління Пенсійного фонду України в Черкаському районі Черкаської області прийняти рішення про призначення ОСОБА_1 (ідентифікаційний номер НОМЕР_1) пенсії за віком на пільгових умовах, із зменшенням пенсійного віку на 8 років відповідно до ст. 55 ЗУ "Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" з 03.04.2017.
В решті позивних вимог відмовити.
Копію рішення направити учасникам справи.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, яка може бути подана до Київського апеляційного адміністративного суду через Черкаський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня проголошення рішення суду. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Суддя П.Г. Паламар
Повний текст рішення виготовлено 19.02.2018