Рішення № 72330121, 15.02.2018, Хмельницький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
15.02.2018
Номер справи
822/3729/17
Номер документу
72330121
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Копія

Справа № 822/3729/17

РІШЕННЯ

іменем України

15 лютого 2018 рокум. Хмельницький

Хмельницький окружний адміністративний суд в особі головуючого-судді Блонського В.К.

за участі:секретаря судового засідання Варченко В.В. позивача ОСОБА_1 представника позивача ОСОБА_2 розглянувши адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України у м. Хмельницькому про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити дії,

ВСТАНОВИВ:

Позивач звернувся в Хмельницький окружний адміністративний суд з позовом до відповідача, в якому просить:

- визнати протиправною бездіяльність Управління Пенсійного фонду України у м. Хмельницькому, щодо непризначення ОСОБА_1 пенсії за віком, із зменшеннням пенсійного віку, встановленого для пенсій, відповідно до статті 55 Закону України "Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи";

- зобов'язати Управління Пенсійного фонду України у м. Хмельницькому призначити і здійснити виплату ОСОБА_1 пенсії за віком, із зменшенням пенсійного віку, встановленого для пенсій, відповідно до статті 55 Закону України "Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", починаючи з 26.06.2017 року.

27.12.17 року ухвалою Хмельницького окружного адміністративного суду відкрито провадження у даній справі.

В обгрунтування позовних вимог позивач зазначає, що він приймав участь в ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС та має відповідне посвідчення.

Посилаючись на положення Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" позивач вважає, що він набув право на пенсію зі зменшенням пенсійного віку, тому звернувся із відповідною заявою до управління Пенсійного фонду України в м. Хмельницькому.

Відповідач - Управління Пенсійного фонду України у м. Хмельницькому 28.11.2017 року надав позивачу письмову відповідь, якою відмовив позивачу у призначенні пенсії зі зменшенням пенсійного віку, мотивуючи це тим, що позивачем не надано документів, які б підтверджували його перебування в зоні відчуження.

Позивач не погоджується із вказаною відмовою Управління Пенсійного фонду України в м. Хмельницькому, тому просить визнати протиправною бездіяльність управління Пенсійного фонду України в м. Хмельницькому, щодо непризначення йому пенсії за віком зі зменшенням пенсійного віку, та зобов'язати Управління Пенсійного фонду України у м. Хмельницькому призначити і здійснити виплату ОСОБА_1 пенсії за віком, із зменшенням пенсійного віку, встановленого для пенсій, відповідно до статті 55 Закону України "Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", починаючи з 26.06.2017 року.

Позивач, представник позивача в судовому засіданні позовні вимоги підтримали повністю, та надали суду пояснення згідно обставин викладених у позовній заяві.

Представник відповідача в судове засідання не прибув, хоча відповідач був повідомлений про дату, час та місце розгляду справи належним чином, та подав до суду відзив на даний адміністративний позов, в якому позовні вимоги не визнав повністю, та у їх задоволенні просить суд відмовити.

В обгрунтування відзиву відповідач зазначив наступне.

Відповідно до статті 55 Закону України "Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" учасникам ліквідації аварії на Чорнобильській АЕС, які працювали у зоні відчуження з 1 липня 1986 року по 31 грудня 1986 року - не менше 5 календарних днів - пенсія призначається зі зниженням пенсійного віку на 10 років.

Призначення та виплата пенсії зазначеній категорії проводиться відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".

Відповідно до Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій, затвердженого Постановою правління Пенсійного фонду України № 22-1 від 25.11.2005 року для визначення права на призначення пенсії слід надати довідку за формою № 122, яка видається на підставі первинних документів тими підприємствами, установами та організаціями, в складі яких працівник безпосередньо виконував роботи по ліквідації наслідків аварії.

У разі неможливості подання довідки за формою № 122 внаслідок ліквідації підприємства, установи, організації для визначення права на призначення пенсії із зниженням пенсійного віку може бути наданий будь - який первинний документ, виданий в період роботи, із зазначенням періоду роботи і населеного пункту чи об'єкту (довідка, табель обліку робочого часу, копії відомостей (особових рахунків) на виплату заробітної плати, посвідчення про відрядження і т.д.).

При перевірці особових рахунків по нарахуванню заробітної плати за 1986 рік (акт перевірки від 16.03.2015 року, складений спеціалістами відділу контрольно-перевірочної роботи управління Пенсійного фонду України у м. Хмельницькому) неможливо визначити кількість днів виїзду у зону відчуження та кратність оплати праці. Накази про відрядження позивача у зону відчуження для перевірки не надавалися у зв'язку з їх відсутністю.

Оскільки позивачем не надано документи, які підтверджують перебування у зоні відчуження у вказаний період, позивачу відмовлено у призначенні пенсії, про що позивача повідомлено листом № 6612/03 від 20.03.2015 року.

Враховуючи вищезазначене підстав для призначення пенсії відповідно до Закону України "Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" немає.

Також відповідачем у відзиві заявлено клопотання про залишення позовної без розгляду у зв'язку з пропуском позивачем шестимісячного строку звернення до адміністративного суду, визначеного статтею 122 КАС України.

Суд вважає, що у задоволенні даного клопотання необхідно відмовити, оскільки відповідач листом від 28.11.2017 року № 528/Х-12 відмовив позивачу у задоволенні його заяви від 14.11.2017 року, тому шестимісячний строк звернення до суду, визначений частиною 2 статті 122 КАС України, позивачем не пропущено.

Щодо позовних вимог суд зазначає, що заслухавши пояснення позивача, представника позивача, свідків, дослідивши матеріали справи, вважає, що позов підлягає задоволенню з наступних підстав.

В судовому засіданні встановлено, що 14.11.2017 року ОСОБА_1, звернувся до Управління Пенсійного фонду України в м. Хмельницькому із заявою про призначення пенсії за віком як учаснику ліквідації аварії на Чорнобильській АЕС (2 категорія) із зменшенням пенсійного віку.

До заяви позивач додав дублікат посвідчення учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС у 1986 році (категорія 2) Серії НОМЕР_1, яке видане 17.12.2004 року, та довідку № 58 від 29.09.1993 року, яка видана Хмельницькою пересувною механізованою колоною № 69 Об'єднання "Хмельницькмеліоводгосп" Державного комітету України по водному господарству, в якій зазначено, що ОСОБА_1 приймав участь в ліквідації наслідків катастрофи на Чорнобильській АЕС з 15.07.1986 року по 31.07.1986 року в с. Варовичі, Поліського району, Київської області.

Листом № 528/Х-12 від 28.11.2017 року Управління Пенсійного фонду України в м. Хмельницькому повідомило позивача, що 24.02.2015 року ним було подано заяву щодо призначення пенсії за віком відповідно до Закону України "Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", до заяви додано дублікат посвідчення учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС у 1986 році (категорія 2) Серії НОМЕР_1, яке видане 17.12.2004 року, та довідку № 58 від 29.09.1993 року, яка видана Хмельницькою пересувною механізованою колоною № 69 Об'єднання "Хмельницькмеліоводгосп" Державного комітету України по водному господарству, в якій зазначено, що ОСОБА_1 приймав участь в ліквідації наслідків катастрофи на Чорнобильській АЕС з 15.07.1986 року по 31.07.1986 року в с. Варовичі, Поліського району, Київської області.

Зазначену довідку відповідач не врахував, оскільки вона не відповідає затвердженій Постановою Державного Комітету СРСР по праці та соціальних питаннях формі № 122 від 09.03.1988 року.

При перевірці особових рахунків по нарахуванню заробітної плати за 1986 рік (акт перевірки від 16.03.2015 року, складений спеціалістами відділу контрольно-перевірочної роботи управління Пенсійного фонду України у м. Хмельницькому) неможливо визначити кількість днів виїзду у зону відчуження та кратність оплати праці. Накази про відрядження позивача у зону відчуження для перевірки не надавалися у зв'язку з їх відсутністю.

Оскільки позивачем не надано документи, які підтверджують перебування у зоні відчуження у вказаний період, позивачу відмовлено у призначенні пенсії, про що його повідомлено листом № 6612/03 від 20.03.2015 року.

Враховуючи вищезазначене відповідач зробив висновок, про те, що підстав для призначення пенсії відповідно до Закону України "Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" позивачу немає.

Позивач вважаючи, що відповідачем неправомірно відмовлено йому у призначенні пенсії, звернувся з даним позовом до суду.

Надаючи оцінку спірним правовідносинам суд зазначає наступне.

Згідно статті 46 Конституції України, громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.

Статтею 55 Закону України "Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" передбачено, що особам, які працювали або проживали на територіях радіоактивного забруднення, пенсії надаються із зменшенням пенсійного віку, встановленого статтею 26 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", зокрема, учасникам ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, які працювали в зоні відчуження з моменту аварії до 1 липня 1986 року незалежно від кількості робочих днів, а з 1 липня 1986 року по 31 грудня 1986 року - не менш, ніж 5 календарних днів, передбачено зменшення віку на 10 років.

Відповідно до статті 10 Закону України "Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" учасниками ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС вважаються громадяни, які безпосередньо брали участь у будь-яких роботах, пов'язаних з усуненням самої аварії, її наслідків у зоні відчуження у 1986-1987 роках незалежно від кількості робочих днів, а у 1988-1990 роках - не менше 30 календарних днів, у тому числі проведенні евакуації людей і майна з цієї зони, а також тимчасово направлені або відряджені у зазначені строки для виконання робіт у зоні відчуження, включаючи військовослужбовців, працівники державних, громадських, інших підприємств, установ і організацій незалежно від їх відомчої підпорядкованості, а також ті, хто працював не менше 14 календарних днів у 1986 році на діючих пунктах санітарної обробки населення і дезактивації техніки або їх будівництві. Перелік цих пунктів визначається Кабінетом Міністрів України.

Відповідно до положень статті 65 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", документами, які підтверджують статус громадян та дають право користуватись пільгами, встановленими цим Законом, є посвідчення "учасника ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС".

Порядком подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 25 листопада 2005 року № 22-1 передбачено, що до заяви про призначення пенсії за віком додаються, зокрема, такі документи: посвідчення учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС та довідка про період (періоди) участі в ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС за формою, затвердженою постановою Державного Комітету СРСР по праці та соціальних питаннях від 09.03.1988 року № 122, або довідка військової частини, в складі якої особа брала участь у ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС, або довідка архівної установи, або інші первинні документи, в яких зазначено період роботи, населений пункт чи об'єкт, де особою проводились роботи по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС; посвідчення потерпілого від Чорнобильської катастрофи та довідка про період (періоди) проживання (роботи) на цих територіях, видана органами місцевого самоврядування (при призначенні пенсії із застосуванням норм статті 55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи").

Відповідно до довідки № 58 від 29.09.1993 року, яка видана Хмельницькою пересувною механізованою колоною № 69 Об'єднання "Хмельницькмеліоводгосп" Державного комітету України по водному господарству, встановлено, що ОСОБА_1 приймав участь в ліквідації наслідків катастрофи на Чорнобильській АЕС з 15.07.1986 року по 31.07.1986 року в с. Варовичі, Поліського району, Київської області, і йому був виплачений заробіток в подвійному розмірі.

Відповідно до пункту 7 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 25 листопада 2005 року № 22-1, зареєстрованою в Міністерстві юстиції України 27 грудня 2005 року за № 1566/11846 - до заяви про призначення пенсії за віком додаються документи, які засвідчують особливий статус особи, зокрема, посвідчення учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС та довідка про період (періоди) участі в ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС за формою, затвердженою постановою Державного Комітету СРСР по праці та соціальних питаннях від 09.03.1988 року № 122, або довідка військової частини, в складі якої особа брала участь у ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС, або довідка архівної установи, або інші первинні документи, в яких зазначено період роботи, населений пункт чи об'єкт, де особою проводились роботи по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС; посвідчення потерпілого від Чорнобильської катастрофи та довідка про період (періоди) проживання (роботи) на цих територіях, видана органами місцевого самоврядування (при призначенні пенсії із застосуванням норм статті 55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи").

У разі неможливості подання довідки № 122 внаслідок ліквідації підприємства, установи, організації, для визначення права на призначення пенсії надаються інші (первинні) документи, що підтверджують період роботи в зоні відчуження: первинні документи, що підтверджують періоди перебування в зоні відчуження: довідки про періоди роботи в зоні, табелі обліку робочого часу за період роботи в зоні, подорожні листи для водіїв, копії відомостей (особових рахунків) на виплату заробітної плати; особи, що були призвані на військові збори, можуть підтвердити виконання робіт в зоні довідками військових частин про виконання робіт в зоні, архівними документами Міністерства оборони.

Згідно зі статтею 15 Закону України "Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" довідки про період роботи по ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС є лише підставою для визнання статусу учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС.

З огляду на вищезазначені норми Закону, єдиним документом, що підтверджує статус громадянина, який постраждав внаслідок Чорнобильської катастрофи, та надають право користування пільгами, встановленими Законом України "Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", зокрема призначення пенсії зі зменшенням пенсійного віку, встановленого для одержання державних пенсій, є посвідчення "Учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС" або "Потерпілий від Чорнобильської катастрофи".

Підставою для відмови у призначенні пенсії зі зниженням пенсійного віку на 10 років, як зазначено у листі відповідача, стала відсутність на думку відповідача довідки за формою № 122 про період участі позивача в ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС (1986-1987).

Суд не може прийняти до уваги вказані вище посилання, оскільки позивач надав докази щодо його перебування саме в зоні відчуження в цей період, оскільки відповідно до постанови Кабінету Міністрів УРСР Про організацію виконання постанов Верховної Ради Української РСР про порядок введення в дію законів Української РСР "Про правовий режим території, що зазнала радіоактивного забруднення внаслідок Чорнобильської катастрофи" та "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок чорнобильської катастрофи" № 106 від 23.07.1991 року с. Вавровичі, Поліського району, Київської області є населеним пунктом, який віднесений до зони радіоактивного забруднення.

Також факт перебування позивача у зоні радіоактивного забруднення в період з 15.07.1986 року по 31.07.1986 року підтверджується поясненнями свідків ОСОБА_3, ОСОБА_4, ОСОБА_5, які також в даний проміжок часу перебували із позивачем в с. Варовичі, Поліського району, Київської області, та приймали участь в ліквідації наслідків катастрофи на Чорнобильській АЕС.

Доводи відповідача про те, що позивачем у відповідності до Порядку подання та оформлення документів призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 25.11.2005 №22-1 первинними документами не підтверджено період його перебування у зоні відчуження, оскільки відсутня довідка про період його участі в ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС (1986-1987рр.) за формою № 122 та інші первинні документи, не заслуговують на увагу суду, оскільки позивач надав докази щодо його перебування саме в зоні відчуження в цей період, та матеріали справи містять документи, в яких зазначено період роботи позивача та його участь в ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС в 1986 році з нарахуванням відповідної заробітної плати у підвищеному розмірі.

Таким чином, позивач подав до Управління Пенсійного фонду України в м. Хмельницькому всі наявні в нього документи, які в повній мірі підтверджують його перебування у відрядженні у зоні відчуження та можуть бути підставою для призначення пенсії відповідно до положень статті 55 Закону України "Про статус і соціальних захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи".

Судом встановлено, що позивач в с. Варовичі Поліського району Київської області з 15.07.1986 року по 31.07.1986 року приймав участь в роботах по ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, є учасником ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС 2-ї категорії, що доведено відповідним посвідченням, яке є безстроковим і діє на всій території України, тому з урахуванням викладеного суд вважає, що позивач має право на призначення пенсії за віком як учасник ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, відповідно до пункту 1 статті 55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" із зменшенням пенсійного віку на 10 років.

Щодо позовних вимог про оскарження бездіяльності відповідача, суд звертає увагу на таке.

Частиною 1 статті 5 КАС України встановлено, що кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішення, дією чи бездіяльність суб'єктів владних повноважень порушені її права, свободи або законні інтереси, і просити про їх захист.

Системно аналізуючи положення вказаної статті суд приходить до висновку, що до адміністративних судів можуть бути оскаржені будь-які рішення, дії чи бездіяльність суб'єктів владних повноважень.

Обов'язковою ознакою рішення, дії чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень, як предмета адміністративного спору, є прямий (безпосередній) вплив такого рішення, дії чи бездіяльності на правовий статус фізичної чи юридичної особи, тобто обмеження її прав, свобод, покладення на неї обов'язків. З огляду на те, що в правовому регулюванні приймає участь саме рішення суб'єкта владних повноважень, а не окремі дії, вчинені у процесі здійснення владних повноважень, за результатами яких прийнято рішення, ці дії не можуть бути предметом оскарження до адміністративного суду окремо від оскарження рішення. Обставини щодо вчинення цих дій входять до предмету доведення у справі за позовом про скасування рішення суб'єкта владних повноважень, а їх правова оцінка судом на відповідність встановлених законом компетенції суб'єкта владних повноважень та порядку їх вчинення може бути підставою для скасування рішення як протиправного внаслідок вчинення посадовими особами суб'єкта владних повноважень дій не у спосіб та не у порядку, встановлених законом.

Таким чином, обов'язковою ознакою рішення, дії або бездіяльності, оскарження яких підпадає під юрисдикцію адміністративних судів, є їхня юридична значимість та вчинення безпосереднього впливу на стан суб'єктивних прав та обов'язків особи.

Суд зазначає, що оскаржена у даному позові бездіяльність відповідача відповідає наведеним критеріям, оскільки створює для позивача негативні правові наслідки у вигляді виникнення, зміни або припинення його прав, тому з урахуванням викладених обставин, суд вважає за необхідне визнати протиправною бездіяльність Управління Пенсійного фонду України у м. Хмельницькому, щодо непризначення ОСОБА_1 пенсії за віком, із зменшенням пенсійного віку, встановленого для пенсій, відповідно до статті 55 Закону України "Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи".

Оскільки судом визнається протиправна бездіяльність та з урахуванням встановлених у справі обставин, суд вбачає, що є достатні підстави для того, щоб зобов'язати Управління Пенсійного фонду України у м. Хмельницькому призначити і здійснити виплату ОСОБА_1 пенсії за віком, із зменшенням пенсійного віку, встановленого для пенсій, відповідно до статті 55 Закону України "Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", починаючи з 26.06.2017 року.

З урахуванням викладених обставин позов підлягає до задоволення в повному обсязі.

Керуючись статтями 6, 72-77, 139, 244, 246, 250, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ВИРІШИВ:

Позов ОСОБА_1 (АДРЕСА_1) до Управління Пенсійного фонду України у м. Хмельницькому (вул. Володимирська, 49, м. Хмельницький, Хмельницька область, 29000, код ЄДРПОУ 01526313) про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити дії, - задовольнити.

Визнати протиправною бездіяльність Управління Пенсійного фонду України у м. Хмельницькому, щодо непризначення ОСОБА_1 пенсії за віком, із зменшенням пенсійного віку, встановленого для пенсій, відповідно до статті 55 Закону України "Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи".

Зобов'язати Управління Пенсійного фонду України у м. Хмельницькому призначити і здійснити виплату ОСОБА_1 пенсії за віком, із зменшенням пенсійного віку, встановленого для пенсій, відповідно до статті 55 Закону України "Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", починаючи з 26.06.2017 року.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Вінницького апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Повне рішення складене 20 лютого 2018 року

Головуючий суддя /підпис/ В.К. Блонський "Згідно з оригіналом" Суддя В.К. Блонський