
Справа № 822/131/18
РІШЕННЯ
іменем України
05 лютого 2018 рокум. Хмельницький
Хмельницький окружний адміністративний суд в особі головуючого-судді Ковальчук О.К.
за участі:секретаря судового засідання Литвинюк К.Б. представника позивача Беркович О.В. представників відповідача Шпортило В.В., Войтишиної Н.І. і Федючка В.М. розглянувши адміністративну справу за позовом товариства з обмеженою відповідальністю "Зелений простір Поділля" до Головного управління ДФС у Хмельницькій області про визнання протиправними дій і визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення,
ВСТАНОВИВ:
ТОВ "Зелений простір Поділля" звернулось до суду з позовом до Головного управління ДФС у Хмельницькій області, в якому просить визнати протиправними дії відповідача щодо прийняття податкового повідомлення-рішення № 0007951404 від 26.09.2017 року про застосування пені за порушення термінів розрахунків у сфері зовнішньоекономічної діяльності в сумі 296 648,93 грн, визнати протиправним і скасувати вказане податкове повідомлення-рішення.
Обґрунтовуючи вимоги, позивач зазначає, що затверджене постановою Правління НБУ "Про врегулювання ситуації на грошово-кредитному та валютному ринках України" від 13.12.2016 року № 410 (далі - Постанова № 410) обмеження щодо обов'язкового зарахування виручки резидентів у іноземній валюті від експорту продукції не пізніше 120 календарних днів з дати митного оформлення (виписки вивізної вантажної митної декларації) такої продукції, що експортуються, діяло у період з 16.12.2016 року по 25.05.2017 року (включно), а тому після скасування цього обмеження, нарахування пені за кожний день прострочення у розмірі 0,3 % від суми неодержаної виручки (вартості недопоставленого товару) може проводитись лише у випадку порушення загального 180-денного строку, визначеного частиною 1 статті 1 закону України "Про порядок здійснення розрахунків в іноземній валюті". Крім того, вказав, що акт перевірки від 12.09.2017 року відповідач склав з порушенням Порядку оформлення результатів документальних перевірок дотримання законодавства України з питань державної митної справи, податкового, валютного та іншого законодавства платниками податків - юридичними особами та їх відокремленими підрозділами, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 20.08.2015 року № 727.
Представник позивача в судовому засіданні позов підтримав, просив суд задовольнити позовні вимоги в повному обсязі.
Представники відповідача проти позову заперечили, просили в задоволенні позовних вимог ТОВ "Зелений простір поділля" відмовити в повному обсязі. В поданому відзиві відповідач зазначив, що правомірно нарахував пеню та виніс податкові повідомлення-рішення № 0007951404 від 26.09.2017 року, оскільки по всіх вантажно-митних деклараціях, згідно яких здійснювалось відвантаження товару по контракту № SUG/GSP-AT від 20.12.2016 року, станом на 26.05.2017 року на дату втрати чинності постанови Правління НБУ "Про врегулювання ситуації на грошово-кредитному та валютному ринках України" від 13.12.2016 року № 410 вже відбулось порушення 120-денного строку розрахунків в іноземній валюті.
Позивач подав відповідь на відзив, в якій зазначив, що з 26.05.2017 року тимчасова вимога НБУ щодо повернення валютної виручки в 120-денний термін, яка була встановлена пунктом 1 Постанови № 410, є недійсною, а відповідно з 26.05.2017 року та після цієї дати порушення цієї норм є неможливим. Вважає, що порушення пункту 1 Постанови № 410 можливе лише в період її дії, тобто з 16.12.2016 року по 25.05.2017 року, а порушення частини 1 статті 1 закону України "Про порядок здійснення розрахунків в іноземній валюті" можливе після втрати чинності Постанови № 410, тобто починаючи з 26.05.2017 року, в зв'язку з чим відповідач неправомірно визначив розмір штрафу.
Заслухавши пояснення представників сторін, дослідивши матеріали справи, оцінивши докази в їх сукупності, суд дійшов до висновку, що позовні вимоги не підлягають до задоволення з наступних підстав.
Суд встановив, що на підставі наказу Головного управління ДФС у Хмельницькій області № 2531 від 29.08.2017 року та повідомлення № 1451 від 29.08.2017 року, відповідач здійснив документальну позапланову невиїзну перевірку ТОВ "Зелений простір Поділля" з питань своєчасності розрахунків в іноземній валюті по контракту № SUG/GSP-AT від 20.12.2016 року за період з 20.12.2016 року по 30.06.2017 року.
За наслідками перевірки складений акт № 1857/22-01-14-04/40164763 від 12.09.2017 року, яким зафіксовані порушення вимог частини 1 статті 1 закону України "Про порядок здійснення розрахунків в іноземній валюті" від 23.09.1994 року № 185/94-ВР та пункту 1 Постанови № 410 від 13.12.2016 року щодо дотримання 120-денного строку надходження виручки в іноземній валюті за експортований товар по контракту № SUG/GSP-AT від 20.12.2016 року.
На підставі зазначених висновків відповідач виніс податкове повідомлення-рішення № 0007951404 від 26.09.2017 року, яким нарахував позивачу пеню за порушення термінів розрахунків у сфері ЗЕД, невиконання зобов'язання та штрафні санкції за порушення вимог валютного законодавства в сумі 296 648,93 грн.
Податкове повідомлення-рішення № 0007951404 від 26.09.2017 року позивач оскаржив в адміністративному порядку. За наслідками розгляду скарги позивача, ДФС України рішенням № 2884716/99-99-11-01-02-25 від 06.12.2017 року залишило вказане податкове повідомлення-рішення без змін.
Досліджуючи правомірність спірного податкового повідомлення-рішення, суд враховує зазначене нижче.
ТОВ "Зелений простір Поділля" та Agritrade Canada LLP уклали контракт №SUG/GSP-AT від 20.12.2016 року на поставку цукру-піску в мішках.
На виконання умов вказаного контракту позивач відвантажив товар - цукор-пісок в мішках на користь нерезидента - Agritrade Canada LLP згідно митний декларацій типу ЕК 10 АА на загальну суму 105 023,00 Євро / 2 928 334,59 грн та 10 222,50 дол США / 268 512,00 грн.
Нерезидент - Agritrade Canada LLP здійснив оплату по контракту № SUG/GSP-AT від 20.12.2016 року на користь ТОВ "Зелений простір Поділля" на загальну суму 105 023,00 Євро / 2 928 334,59 грн та 10 222,50 дол США / 268 512,00 грн згідно з банківською випискою по валютному рахунку, зокрема: від 25.04.2017 року на суму 9 752,50 Євро / 278 909,09 грн; від 07.06.2017 року на суму 9 752,50 Євро / 287 497,15 грн; від 07.06.2017 року на суму 9 752,50 Євро / 287 497,15 грн; від 07.06.2017 року на суму 9 752,50 Євро / 287 497,15 грн; від 07.06.2017 року на суму 9 752,50 Євро / 287 497,15 грн; від 07.06.2017 року на суму 9 130,00 Євро / 269 146,26 грн; від 07.06.2017 року на суму 10222,50 дол США / 268 656,89 грн; від 07.06.2017 року на суму 9752,50 Євро / 287 497,15 грн; від 07.06.2017 року на суму 9 130,00 Євро / 269 146,29 грн; від 07.06.2017 року на суму 9 416,00 Євро / 277 577,35 грн; від 07.06.2017 року на суму 9 416,00 Євро / 277 577,35 грн; від 08.06.2017 року на суму 9 416,00 Євро / 278 277,77 грн.
За порушення законодавчо встановленого граничного терміну розрахунків за вказаним контрактом в сумі 9752,50 Євро на 4 дні (з 22.04.2017 року по 25.04.2017 року); в сумі 9752,50 Євро на 47 днів (з 22.04.2017 року по 07.06.2017 року); в сумі 9752,50 Євро на 47 днів (з 22.04.2017 року по 07.06.2017 року); в сумі 9752,50 Євро на 47 днів (з 22.04.2017 року по 07.06.2017 року); в сумі 9752,50 Євро на 46 днів (з 23.04.2017 року по 07.06.2017 року); в сумі 9130,00 Євро на 46 днів (з 23.04.2017 року по 07.06.2017 року); в сумі 10222,50 дол США на 42 дні (з 27.04.2017 року по 07.06.2017 року); в сумі 9752,50 Євро на 41 день (з 28.04.2017 року по 07.06.2017 року); в сумі 9130,00 Євро на 39 днів (з 30.04.2017 року по 07.06.2017 року), відповідач нарахував позивачу пеню в загальній сумі 296 648,93 грн.
Не погоджуючись з вказаним рішенням, у січні 2018 року позивач звернувся до суду з позовом про визнання протиправним та скасування спірного податкового повідомлення-рішення.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд зазначає наведене нижче.
Строки розрахунків в іноземній валюті, а також відповідальність за порушення граничних строків зарахування виручки в іноземній валюті на рахунки резидентів регулює закон України "Про порядок здійснення операцій в іноземній валюті" № 185/94-ВР від 23.09.1994 року (далі - Закон № 185/94-ВР).
Статтею 1 Закону № 185/94-ВР встановлено, що виручка резидентів у іноземній валюті від експорту продукції підлягає зарахуванню на їх валютні рахунки в уповноважених банках у строки виплати заборгованостей, зазначені в контрактах, але не пізніше 180 календарних днів з дати митного оформлення (виписки вивізної вантажної митної декларації) такої продукції, що експортується, а в разі експорту робіт, транспортних послуг - з моменту підписання акта або іншого документа, що засвідчує виконання робіт, надання транспортних послуг. Перевищення зазначеного строку потребує висновку центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері економічного розвитку. Виручка резидента за експортним зовнішньоекономічним договором (контрактом) вважається перерахованою на його банківський рахунок за заявою резидента, якщо належна сума врегульована Експортно-кредитним агентством.
Національний банк України має право запроваджувати на строк до шести місяців інші строки розрахунків, ніж ті, що визначені частиною першою цієї статті.
Таким чином, Законом № 185/94-ВР Національному банку України надане право встановлювати інші строки розрахунків, ніж ті, що визначені цим законом, на строк до шести місяців.
Постановою № 410 від 13.12.2016 року Правління НБУ встановило, що розрахунки за операціями з експорту та імпорту товарів, передбачені в статтях 1 та 2 Закону України "Про порядок здійснення розрахунків в іноземній валюті", здійснюються у строк, що не перевищує 120 календарних днів.
Відповідно до підпункту 2.1 пункту 2 Інструкції про порядок здійснення контролю за експортними, імпортними операціями, затвердженої постановою Правління Національного банку України від 24.03.1999 року № 136 (далі - Інтрукція № 136) виручка резидентів (крім інвесторів (представництв іноземних інвесторів на території України) за угодами про розподіл продукції, контроль за своєчасністю розрахунків яких не здійснюється) підлягає зарахуванню на їх рахунки в банках у строки виплати заборгованостей, зазначені в контрактах, але не пізніше встановленого законодавством України строку з дати оформлення МД на продукцію, що експортується, а в разі експорту робіт, транспортних, страхових послуг - з моменту підписання акта, рахунка (інвойса) або іншого документа, що засвідчує виконання робіт, надання транспортних, страхових послуг.
За змістом підпункту 2.2 пункту 2 Інструкції № 136 відлік законодавчо встановленого строку розрахунків банк починає з наступного календарного дня після дня оформлення МД або підписання акта, рахунку (інвойсу) або іншого документа, що засвідчує виконання робіт, надання транспортних, страхових послуг.
Отже, перебіг строку розрахунків (надходження коштів на валютний рахунок позивача) відповідно до зовнішньо-економічного контракту № SUG/GSP-AT від 20.12.2016 року розпочався з дати оформлення митної декларації на поставку товару.
З урахуванням діючої на момент такого оформлення Постанови № 410 цей строк складав 120 днів. В судовому засіданні представник позивача підтвердив факт порушення визначеного законодавством строку здійснення розрахунків в іноземній валюті.
Відповідно до статті 4 Закону № 185/94-ВР підставою для нарахування пені за кожний день прострочення у розмірі 0,3 відсотка суми неодержаної виручки (вартості недопоставленого товару) в іноземній валюті є порушення резидентами строків, передбачених статтями 1 і 2 цього Закону або встановлених Національним банком України відповідно до статей 1 і 2 цього Закону.
Тому відповідач правомірно виніс рішення про застосування до позивача штрафу за порушення граничних строків розрахунків у іноземній валюті в розмірі 296 648,93 грн.
Суд вважає безпідставними доводи представника позивача щодо неправомірного визначення штрафу без урахування положень Постанови № 41 та частини 1 статті 1 Закону № 185/94-ВР, які набрали чинності 26.05.2017 року та якими встановлено 180-денний строк для проведення розрахунків в іноземній валюті.
Запровадження з 26.05.2017 року 180-денного строку розрахунків в іноземній валюті не впливає на визначення розміру штрафу за порушення позивачем цих строків, оскільки на час набрання законної сили Постанови № 41 порушення позивачем 120-денного строку вже відбулося.
Згідно з положеннями статті 58 Конституції України закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі, крім випадків, коли вони пом'якшують або скасовують відповідальність особи.
У рішенні Конституційного Суду України від 09.02.1999 №1-рп/99 зазначено, що загальновизнаним принципом права закони та ніші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі. Цей принцип закріплений у частині 1 статті 58 Конституції України, за якою дію нормативно-правового акта в часі треба розуміти так, що вона починається з моменту набрання цим актом чинності і припиняється з втратою ним чинності, тобто до події, факту застосовується той закон або інший нормативно-правовий акт, під час дії якого вони настали або мали місце.
Таким чином, з 26.05.2017 року на випадки незавершення розрахунків за експортними, імпортними операціями, за якими на зазначену дату не встановлено перевищення 120-денного строку розрахунків, поширюються норми Закону № 185/94-ВР щодо 180-денного строку таких розрахунків.
Станом на 26.05.2017 року по всіх вантажно-митних деклараціях згідно яких здійснювалось відвантаження товару по контракту № SUG/GSP-AT від 20.12.2016 року позивач вже перевищив 120-денний термін розрахунку.
Частиною 2 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України встановлено, що в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
В процесі судового розгляду відповідач довів правомірність оскарженого податкового повідомлення-рішення, тому позовні вимоги про їх скасування не підлягають задоволенню.
Керуючись статтями 6, 72-77, 139, 244, 246, 250, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
ВИРІШИВ:
у задоволенні адміністративного позову товариства з обмеженою відповідальністю "Зелений простір Поділля" до Головного управління ДФС у Хмельницькій області про визнання протиправними дій і визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення відмовити.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Вінницького апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з його
Повне рішення складене 12 лютого 2018 року
Головуючий суддя О.К. Ковальчук