
ПОЛТАВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
06 лютого 2018 року м. ПолтаваСправа № 816/2352/17
Полтавський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді – Єресько Л.О.,
за участю:
секретаря судового засідання – Фрідманн Н.А.,
позивача – ОСОБА_1,
представника Полтавського обласного військового комісаріату - ОСОБА_2,
розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Полтавського обласного військового комісаріату про визнання бездіяльність протиправною, зобов'язання вчинити певні дії, -
В С Т А Н О В И В:
18 грудня 2017 року позивач ОСОБА_1 (надалі – позивач або ОСОБА_1А.) звернувся до Полтавського окружного адміністративного суду з позовною заявою до Полтавського обласного військового комісаріату (надалі – відповідач або Полтавський ОВК), де з урахуванням відкликаної частини позовних вимог, а також залишених без розгляду ухвалою суду від 06.02.2018, просив:
- визнати протиправною бездіяльність Полтавського обласного військового комісаріату щодо відмови у виготовленні та направленні до Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області довідки для перерахунку пенсії з 27.04.2016 з урахуванням додаткових видів грошового забезпечення, отриманих протягом 24 останніх місяців служби перед місяцем повторного звільнення (березнем 2016 року): грошових допомог на оздоровлення, матеріальних допомог для вирішення соціально-побутових питань, компенсацій за невикористану відпустку, додаткових премій та індексацій на підставі довідок Полтавського ОВК № 418 від 05.07.2017 та військової прокуратури Центрального регіону України № 18/35/ПФ вих.-17 від 01.08.2017;
- зобов’язати Полтавський обласний військовий комісаріат виготовити та направити до Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області довідку для перерахунку призначеної з 15.08.2012 пенсії з урахуванням додаткових видів грошового забезпечення, отриманих протягом 24 останніх місяців служби перед місяцями звільнення: грошових допомог на оздоровлення, матеріальних допомог для вирішення соціально-побутових питань, компенсацій за невикористану відпустку, додаткових премій та індексацій;
- зобов’язати Полтавський обласний військовий комісаріат виготовити та направити до Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області довідку для перерахунку пенсії з 27.04.2016 з урахуванням додаткових видів грошового забезпечення, отриманих протягом 24 останніх місяців служби перед місяцем повторного звільнення: грошових допомог на оздоровлення, матеріальних допомог для вирішення соціально-побутових питань, компенсацій за невикористану відпустку, додаткових премій та індексацій, на підставі довідок Полтавського ОВК № 418 від 05.07.2017 та військової прокуратури Центрального регіону України № 18/35/ПФ вих.-17 від 01.08.2017.
В обґрунтування своїх позовних вимог позивач вказував, що відповідачем при направленні подань для призначення йому пенсії у серпні 2012 року та у квітні 2016 року у довідках про додаткові види грошового забезпечення за останні 24 календарних місяця служби не враховані такі вищевказані одноразові види грошового забезпечення, з яких сплачено єдині соціальні внески на загальнообов’язкове державне соціальне (пенсійне) страхування, у зв’язку з чим він не доотримує належний йому розмір пенсії.
В судовому засіданні позивач вимоги своєї позовної заяви підтримав, просив їх задовольнити в повному обсязі.
Представник Полтавського ОВК в судовому засіданні вимоги позовної заяви не визнав та просив відмовити у їх задоволенні, у письмовому відзиві на позовну заяву посилався на те, що згідно чинного законодавства до додаткових видів грошового забезпечення, з яких обчислюється пенсія військовослужбовцям, відносяться лише щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення), а тому відповідач не мав правових підстав для включення до довідок про додаткові види грошового забезпечення за останні 24 календарних місяця служби одноразових виплат, як на тому наполягає позивач.
Надаючи оцінку оскаржуваній бездіяльності суд виходить із таких обставин.
Судом встановлено, що ОСОБА_1 проходив військову службу з 01.08.1989 у Збройних Силах України, з 21.11.2001 проходив військову службу в органах військової прокуратури та перебував на грошовому забезпеченні в Полтавському ОВК.
Наказом Міністра оборони України від 10.07.2012 № 551 позивача звільнено з військової служби у запас відповідно до п. «г» ч. 6 ст. 26 Закону України «Про військовий обов’язок і військову службу» за скороченням штатів у зв’язку з реформуванням ЗС України.
Наказом Генерального прокурора України від 08.08.2012 № 959к на підставі вищевказаного наказу Міністра оборони України позивача звільнено з посади військового прокурора Полтавського гарнізону з 14.08.2012 та виключено зі списків військової прокуратури Центрального регіону України.
Наказом військового прокурора Центрального регіону України від 13.08.2012 № 233 позивача виключено з 14.08.2012 зі списків особового складу військової прокуратури Полтавського гарнізону (а.с. 44).
Порядок оформлення та подання до органів Пенсійного фонду України документів про призначення та перерахунок пенсій при звільненні позивача з військової служби за наказом Міністра оборони України від 10.07.2012 № 551 визначався розділом 3 Положення про організацію в Міністерстві оборони України роботи з обчислення вислуги років для призначення пенсій військовослужбовцям і соціального забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та членів їх сімей, затвердженого наказом Міністра оборони України від 19.08.2008 № 407 (надалі – Положення № 407).
Відповідно до п. 3.2 вищевказаного Положення заяви про призначення пенсій за вислугу років, по інвалідності та в разі втрати годувальника подаються до головних управлінь Пенсійного фонду України за місцем проживання заявника через відділи соціального забезпечення обласних військових комісаріатів, які в силу вимог п. 3.8 цього ж Положення приймають від заявника необхідні документи, донараховують вислугу років до дня звільнення військовослужбовця з військової служби та оформлює подання про призначення пенсії за затвердженою формою.
Відповідачем у відзиві на позовну заяву зазначено, що оскільки позивач отримував грошове забезпечення в Полтавському ОВК, то відділом фінансового забезпечення відповідача були оформлені розрахункова книжка серії ББ № 083426 і довідка про додаткові види грошового забезпечення для обчислення пенсії від 20.08.2012 № 505/ВФЗ.
17.10.2012 Полтавським ОВК складено подання про призначення пенсії ОСОБА_1, яке 20.10.2012 направлено до Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області (а.с. 58, 61).
Як слідує із змісту довідки про додаткові види грошового забезпечення для обчислення пенсії від 20.08.2012 № 505/ВФЗ (а.с. 61) до неї включено лише суми щомісячних видів грошового забезпечення та премії за останні 24 місяці служби (за період з серпня 2010 року по серпень 2012 року), які були враховані під час обчислення пенсії позивачу, а саме: 1) посадовий оклад, 2) оклад за військове звання, 3) 35 % надбавки за вислугу років, 4) 15% надбавки за роботу, яка передбачає доступ до державної таємниці, а також 5) щомісячні премії у розмірі від 30% до 60 %.
Згідно протоколу ГУ ПФУ у Полтавській області від 15.08.2012 № 03-01-01/259 за пенсійною справою № НОМЕР_1 ОСОБА_1 призначено пенсію за вислугу років (24 календарних роки) у розмірі 62% грошового забезпечення (а.с. 172).
Відповідно до письмових пояснень ГУ ПФУ у Полтавській області (а.с. 170) ОСОБА_1 перебував на обліку в даному ГУ ПФУ та отримував пенсію за вислугу років відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» з 15.08.2012 по 25.01.2015 (протокол № 03-01-01/259 за пенсійною справою № НОМЕР_1 та атестат про зняття з обліку № 373). Обчислення пенсії позивачу було здійснено на підставі розрахункової книжки серії ББ № 083426 та довідки Полтавського ОВК про додаткові види грошового забезпечення для обчислення пенсії від 20.08.2012 № 505/ВФЗ.
За змістом позовної заяви позивач вказує, що його було знято з обліку ГУ ПФУ в Полтавській області у зв’язку з переведенням на пенсію відповідно до Закону України «Про прокуратуру», а у подальшому, у зв’язку із реформуванням органів прокуратури під час дії АТО, а з 27.03.2015 його повторно призвано на військову службу до ЗС України на посаду військового прокурора Полтавського гарнізону.
Наказом Генерального прокурора України від 16.10.2015 № 468-вк підполковника юстиції ОСОБА_1 звільнено з посади військового прокурора Полтавського гарнізону і зараховано в розпорядження військового прокурора Центрального регіону України, наказом Міністра оборони України від 11.03.2016 № 212 звільнено з військової служби в запас за п. «б» ч. 6 ст. 26 Закону України «Про військовий обов’язок і військову службу» (за станом здоров’я), наказом військового прокурора військової прокуратури Центрального регіону України від 18.03.2016 № 34 о/с виключено зі списків особового складу всіх видів забезпечення військової прокуратури Центрального регіону України та направлено для зарахування на військовий облік до Полтавського ОМВК Полтавської області (а.с. 48).
На час звільнення позивача з військової служби за наказом Міністра оборони України від 11.03.2016 № 212 порядок оформлення та подання до органів ПФУ документів для призначення та перерахунку пенсій визначався розділом ІІІ Положення про організацію в Міністерстві оборони України роботи з обчислення вислуги років для призначення пенсій військовослужбовцям і соціального забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та членів їх сімей, затвердженого наказом Міністра оборони України від 14.08.2014 № 530.
Відповідно до п. 3.2 вищевказаного Положення заяви про призначення/перерахунку пенсій за формою, передбаченою додатком 1 до Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» подаються до головних управлінь Пенсійного фонду України за місцем проживання заявника через відділи соціального забезпечення обласних військових комісаріатів, які в силу вимог п. 3.8 цього ж Положення приймають від заявника необхідні документи, донараховують вислугу років до дня звільнення військовослужбовця з військової служби та оформлює подання про призначення пенсії за затвердженою формою.
Полтавським ОВК оформлено та направлено до Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області подання про призначення пенсії ОСОБА_1 від 25.04.2016 (а.с. 178), до якого додані довідки від 06.04.2016 № 18/25 і довідка про додаткові види грошового забезпечення для обчислення пенсії від 06.04.2016 № 18/25 (а.с. 179, 180), видані позивачу військовою прокуратурою Центрального регіону України, де позивач проходив службу та отримував грошове забезпечення.
Як слідує із змісту довідки про додаткові види грошового забезпечення для обчислення пенсії від 06.04.2016 № 18/25 (а.с. 180), до неї включено лише суми щомісячних видів грошового забезпечення та премії за період з червні 2011 року по лютий 2016 року, а саме: 1) посадовий оклад, 2) оклад за військове звання, 3) 35 % - 40 % надбавки за вислугу років, 4) 15% надбавки за роботу, яка передбачає доступ до державної таємниці, 5) 80% - 70 % надбавки за виконання особливо важливої роботи; а також 6) щомісячні премії у розмірі від 30% до 180 %.
Однак, у довідці від 06.04.2016 № 18/25 (а.с. 179) у п. 1.5 вказано, що позивач в 2016 році був задоволений такими одноразовими додатковими видами грошового забезпечення як грошова допомога на оздоровлення в сумі 14 204, 74 грн. (січень 2016) (п. 1.5.1) та матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань 3 393 грн. (січень 2016) (п. 1.5.2).
Згідно протоколу ГУ ПФУ у Полтавській області від 30.04.2016 № 03-01-01/382 за пенсійною справою № НОМЕР_2 ОСОБА_1 призначено пенсію за вислугу років (25 календарних років) у розмірі 65% грошового забезпечення (а.с. 177), враховуючи відомості довідки про додаткові види грошового забезпечення для обчислення пенсії від 06.04.2016 № 18/25 (а.с. 180), до якої включено лише суми щомісячних видів грошового забезпечення та премій.
Відповідно до письмових пояснень ГУ ПФУ у Полтавській області (а.с. 170) ОСОБА_1 перебував на обліку в даному ГУ ПФУ та отримував пенсію за вислугу років відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» з 27.04.2016 по 31.05.2017 (протокол № 03-01-01/382 за пенсійною справою № НОМЕР_2 та атестат про зняття з обліку № 451).
Далі позивач вказує, що його було знято з обліку ГУ ПФУ в Полтавській області у зв’язку з переведенням на пенсію відповідно до Закону України «Про прокуратуру».
Як пояснює позивач в позовній заяві, в подальшому йому стало відомо, що до його пенсії, як військовослужбовця, при її призначенні у серпні 2012 та при її перерахунку у квітні 2016 не враховано одноразові додаткові види грошового забезпечення: грошові допомоги на оздоровлення, матеріальні допомоги для вирішення соціально-побутових питань, індексації, компенсації за невикористані відпустки та премії (крім щомісячних), з яких сплачено єдиний соціальний внесок на загальнообов’язкове державне соціальне (пенсійне) страхування, у зв’язку з чим звернувся із письмовою заявою до Полтавського ОВК про надання довідки про одноразові види грошового забезпечення за 24 останні місяці служби, які були ним отримані за цей період.
У відповідь на вказане звернення Полтавським ОВК надано ОСОБА_1 довідку від 05.07.2017 № 418 (а.с. 18), згідно відомостей якої, а також додаткових пояснень відповідача (а.с. 149-169) позивач у періоді з серпня 2010 року по серпень 2012 року отримував також одноразові види грошових допомог, з яких був сплачений єдиний внесок на загальнообов’язкове державне соціальне страхування, які не були включені до довідки про додаткові види грошового забезпечення для обчислення пенсії від 20.08.2012 № 505/ВФЗ, а саме:
- у серпні 2010 року – премія до Дня незалежності України у розмірі 2 265, 00 грн.;
- у грудні 2010 року – премія до Дня прокуратури у розмірі 4 530,00 грн.;
- у липні 2011 року – матеріальна допомога на оздоровлення у розмірі 8931,42 грн. і матеріальна допомога для вирішення соціально – побутових питань у розмірі 8 931,42 грн.;
- у березні 2012 року - матеріальна допомога для вирішення соціально – побутових питань у розмірі 8 931,42 грн.;
- у липні 2012 – премія до Дня Конституції України у розмірі 2 310,00 грн.;
- у серпні 2012 року – компенсація за невикористану відпустку в розмірі 10 041, 21 грн.;
Також відповідачем у додаткових поясненнях (а.с. 149) зазначено, що позивачу протягом 24 місяців перед звільненням з військової служби щомісяця виплачувалася індексація, проте із сум індексації ЄСВ не сплачувався.
Як не сплачувався ЄСВ і з виплаченої позивачу вихідної допомоги при звільненні у серпні 2012 року у розмірі 115 472,81 грн.
Аналогічну довідку ОСОБА_1 було отримано у військовій прокуратурі Центрального регіону України (довідка від 01.08.2017 № 18/35 ПФ вих.17 – а.с. 19), за змістом якої позивачу за період служби на прокурорсько-слідчих посадах в органах прокуратури за період з 27.03.2015 по 18.03.2016 виплачувалися такі види одноразових видів грошових допомог, з яких нараховано та сплачено єдиний внесок на загальнообов’язкове державне соціальне страхування (22%):
1) матеріальна допомога для вирішення соціально побутових питань у розмірі 3393,00 грн. – у січні 2016 року;
2) матеріальна допомога на оздоровлення у розмірі 12 753,67 грн. – у серпні 2015 року, а також у розмірі 14204,74 грн. – у січні 2016 року;
3) додаткові премії у червні – липні та листопаді 2015 року у загальному розмірі 19 485,13 грн.;
4) індексація за травень – листопад 2015 року в загальному розмірі 2363, 75 грн.
31.10.2017 позивач звернувся до ГУ ПФУ в Полтавській області з письмовою заявою встановленого зразка, про перерахунок його пенсії, як військовослужбовця, з урахуванням додаткових видів грошового забезпечення, вказаних у довідках Полтавського ОВК від 05.07.2017 № 418 та військової прокуратури Центрального регіону України від 01.08.2017 № 18/35 ПФ вих.17 (а.с. 20).
Листом від 20.11.2017 № 6425/03-24/1 ГУ ПФУ в Полтавській області було повідомлено позивача про відсутність правових підстав для перерахунку його пенсії згідно вищевказаних довідок (а.с. 22-23), з огляду на те, що такі уточнюючі документи повинні подаватися до ГУ ПФУ через уповноважений орган, яким в даному випадку є Полтавський ОВК.
Далі в позовній заяві позивач зазначав, що після отриманої вищевказаної відповіді ГУ ПФУ в Полтавській області 27.11.2017 звернувся до Полтавського ОВК із заявою про виготовлення та направлення до ГУ ПФУ в Полтавській області довідки для перерахунку його пенсії з урахуванням додаткових видів грошового забезпечення, вказаних у довідках Полтавського ОВК від 05.07.2017 № 418 та Військової прокуратури Центрального регіону України від 01.08.2017 № 18/35 ПФ вих.17, додавши при цьому копії вказаних довідок.
Полтавським ОВК листом від 29.11.2017 № 10/2396 (а.с. 27-29) позивачу відмовлено у задоволенні вищевказаної заяви, з посиланням на те, що ч. 3 ст. 43 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» та п. 7 Порядку обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ та членам їхніх сімей, затвердженого постановою КМУ від 17.07.1992 № 393, визначено вичерпний перелік видів грошового забезпечення, з яких обраховується пенсія переліченим особам, в тому числі щомісячних додаткових видів грошового забезпечення, до яких не належать грошова допомога на оздоровлення і матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань (одноразових виплат) та виплат, що носять компенсаційний характер, як індексація і компенсація за невикористану відпустку.
Крім того, у цьому ж листі Полтавським ОВК зазначено, що довідка з реєстраційним № 18/25 від 06.04.2016 за періоди липень 2011 – липень 2012 та квітень 2015- лютий 2016, була сформована Військовою прокуратурою Центрального регіону України, а Полтавський ОВК є уповноваженим органом Міноборони, через який та довідка подавалася до органів ПФУ для призначення пенсії позивачу. Тому вважають, що перерахунок раніше призначених пенсій за додатковими документами може бути проведений у зв’язку із уточненням військовою частиною (установою), де особа проходила службу, тобто в даному випадку - Військовою прокуратурою Центрального регіону України. Одночасно вказували, що визначення розміру грошового забезпечення на підставі копій документів про виплату військовослужбовцю грошового забезпечення не допускається, а до органу ПФУ за місцем обліку може бути подано виключно оригінал документу про розмір грошового забезпечення пенсіонера.
11.12.2017 ОСОБА_1 повторно звернувся до відповідача з аналогічною заявою, тільки цього разу додавши оригінали наявних у нього довідок Полтавського ОВК від 05.07.2017 № 418 та Військової прокуратури Центрального регіону України від 01.08.2017 № 18/35 ПФ вих.17 (а.с. 30).
Полтавським ОВК листом від 15.12.2017 № 10/2543/ФП76278 (а.с.31) повідомлено позивача про отримання оригіналів вищевказаних довідок та одночасно зазначено про відсутність підстав для виготовлення довідок на основі наданих довідок з підстав, викладених у листі Полтавського ОВК від 29.11.2017 № 10/2396 (а.с. 27-29).
Вважаючи своє право на належний розмір пенсії, як військовослужбовця, порушеним, ОСОБА_1А звернувся до суду із даним позовом.
Вирішуючи заявлені позовні вимоги суд виходить із такого.
Відповідно до частини третьої статті 43 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 09.04.1992 № 2262-XII (надалі – Закон № 2262-XII) (в редакції Закону № 3668-VI від 08.07.2011) пенсії особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей обчислюються з розміру грошового забезпечення, враховуючи відповідні оклади за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, та у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
Частиною третьою цієї ж статті цього ж Закону (у редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин) передбачено, що пенсії особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей обчислюються з розміру грошового забезпечення, враховуючи відповідні оклади за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов’язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року – страхові внески на загальнообов’язкове державне пенсійне страхування, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
Відповідно до пункту 7 постанови Кабінету Міністрів України від 17 липня 1992 року № 393 «Про порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ та членам їх сімей» (надалі – постанова № 393) пенсії обчислюються з розміру грошового забезпечення, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 р. - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування з урахуванням таких його видів: відповідних окладів за посадою, військовим (спеціальним) званням (для осіб рядового і начальницького складу органів і підрозділів цивільного захисту щомісячної надбавки за спеціальне звання) та відсоткової надбавки за вислугу років у розмірах, установлених за останньою штатною посадою, займаною перед звільненням; щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення, крім щомісячних надбавок (доплат), установлених особам, які мають право на пенсію за вислугу років згідно із законодавством і залишені за їх згодою та в інтересах справи на службі) та премії. Розмір щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та премії визначається за 24 останні календарні місяці служби підряд перед звільненням.
Основні засади державної політики у сфері соціального захисту військовослужбовців та членів їхніх сімей визначені Законом України від 20.12.1991 № 2011-XII «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» (надалі – Закон № 2011-XII).
Військовослужбовцям у зв’язку з особливим характером військової служби, яка пов’язана із захистом Вітчизни, надаються визначені законом пільги, гарантії та компенсації.
Частиною першою статті 9 Закону № 2011-ХІІ установлено, що держава гарантує військовослужбовцям достатнє матеріальне, грошове та інші види забезпечення в обсязі, що відповідає умовам військової служби, стимулює закріплення кваліфікованих військових кадрів.
Частиною другою цієї статті визначено, що до складу грошового забезпечення входять: посадовий оклад, оклад за військовим званням, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премія); одноразові додаткові види грошового забезпечення.
Грошове забезпечення визначається залежно від посади, військового звання, тривалості, інтенсивності та умов військової служби, кваліфікації, наукового ступеня і вченого звання військовослужбовця.
Постановою Кабінету Міністрів України від 07.11.2007 № 1294 «Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу» (надалі – постанова № 1294) упорядковано структуру та умови грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та затверджено схеми посадових окладів і додаткових видів грошового забезпечення за категоріями військовослужбовців (пункт 3 цієї постанови).
Згідно зі схемою додаткових видів грошового забезпечення військовослужбовців Збройних Сил України (щомісячних та одноразових, додаток № 25 до постанови № 1294) до одноразових віднесені такі види грошового забезпечення: винагорода, призначення та виплата якої пов’язана з обсягом та складностями роботи, що виконується під час проходження військової служби; матеріальна допомога на початкове обзаведення (вид матеріального забезпечення військовослужбовців, передбачений статтею 9-1 Закону № 2011-ХІІ), а також одноразова матеріальна допомога військовослужбовцям строкової військової служби.
Законом № 2011-ХІІ також гарантовано право військовослужбовців, крім військовослужбовців строкової служби, на щорічну основну відпустку із збереженням грошового, матеріального забезпечення та наданням допомоги на оздоровлення у розмірі місячного грошового забезпечення (частина перша статті 10-1 цього Закону).
Умови, розмір та порядок виплати військовослужбовцям зазначеної допомоги визначені постановою № 1294 та Інструкцією. Так, розмір грошової допомоги на оздоровлення визначається виходячи з посадового окладу, окладу за військовим званням та щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (крім винагород та морського грошового забезпечення), на які військовослужбовець має право за займаною ним штатною посадою на день вибуття в щорічну основну відпустку (підпункт 3 пункту 5 постанови № 1294, підпункт 30.4 пункту 30 розділу ХХХ Інструкції).
Наведеними нормативними актами також регламентовано умови та порядок виплати військовослужбовцям матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань.
Розмір матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань установлюється за рішенням Міністра оборони України виходячи з наявного фонду грошового забезпечення, передбаченого в кошторисі Міністерства оборони України (підпункт 3 пункту 5 постанови № 1294, підпункти 33.1, 33.3 пункту 33 розділу ХХХІІІ Інструкції).
Отже, зазначені допомоги є одноразовими додатковими видами грошового забезпечення, які відповідно до частини другої статті 9 Закону № 2011-ХІІ відносяться до складу грошового забезпечення військовослужбовців.
Правові, економічні та організаційні основи підтримання купівельної спроможності населення України в умовах зростання цін з метою дотримання встановлених Конституцією України гарантій щодо забезпечення достатнього життєвого рівня населення України визначає Закон України від 03.07.1991 № 1282-XII «Про індексацію грошових доходів населення», згідно зі статтею 1 якого індексація грошових доходів населення – це встановлений законами та іншими нормативно-правовими актами України механізм підвищення грошових доходів населення, що дає можливість частково або повністю відшкодовувати подорожчання споживчих товарів і послуг.
Тобто, індексація є частиною державної системи соціального захисту громадян, спрямованою на підтримання їх купівельної спроможності.
Аналіз зазначених норм матеріального права дає підстави вважати, що грошова допомога на оздоровлення, матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань, індексація та інші, з яких сплачено страхові внески на загальнообов’язкове державне пенсійне страхування, відносяться до складу грошового забезпечення військовослужбовців, з розміру якого обчислюється пенсія.
Аналогічна правова позиція викладена у постанові Верховного Суду України від 10.03.2015 № 21-70а15 (номер в Єдиному державному реєстрі судових рішень 43310877).
Приймаючи до уваги, що вище вказані види одноразових грошових допомог не були включені до довідок про додаткові види грошового забезпечення для обчислення пенсії від 20.08.2012 № 505/ВФЗ та від 06.04.2016 № 18/25, то суд погоджується із доводами позивача про порушення його права на отримання належного йому розміру пенсії, виходячи із розрахунку усіх видів грошового забезпечення, які мали бути враховані при обчисленні пенсії.
Звертаючись до суду із проханням про відновлення своїх порушених прав, позивач у даній позовній заяві просить визнати протиправною бездіяльність Полтавського обласного військового комісаріату щодо відмови у виготовленні та направленні до Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області довідки для перерахунку пенсії з 27.04.2016 з урахуванням додаткових видів грошового забезпечення, отриманих протягом 24 останніх місяців служби перед місяцем повторного звільнення (березнем 2016 року): грошових допомог на оздоровлення, матеріальних допомог для вирішення соціально-побутових питань, компенсацій за невикористану відпустку, додаткових премій та індексацій на підставі довідок Полтавського ОВК № 418 від 05.07.2017 та військової прокуратури Центрального регіону України № 18/35/ПФ вих.-17 від 01.08.2017, а також зобов’язати відповідача виготовити та направити до Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області довідку для перерахунку призначеної з 15.08.2012 та з 27.04.2016 пенсії з урахуванням вищевказаних одноразових додаткових видів грошового забезпечення, отриманих протягом 24 останніх місяців служби перед місяцями звільнення.
Вирішуючи питання щодо способу захисту порушеного права позивача, суд виходить із того, що подання Полтавського ОВК про призначення пенсії ОСОБА_1 від 17.10.2012, до якого додана довідка про додаткові види грошового забезпечення для обчислення пенсії від 20.08.2012 № 505/ВФЗ, та від 25.04.2016 (а.с. 178), до якого додані довідки від 06.04.2016 № 18/25 і довідка про додаткові види грошового забезпечення для обчислення пенсії від 06.04.2016 № 18/25 (а.с. 179, 180), видані позивачу військовою прокуратурою Центрального регіону України, є реалізованими, оскільки за цими поданнями позивачу була призначена пенсія та проведені відповідні виплати.
При цьому, вищевказані довідки про додаткові види грошового забезпечення для обчислення пенсії, так само як і дії чи бездіяльність відповідача з приводу їх складення, не були оскаржені позивачем у строки та у порядку встановленому Кодексом адміністративного судочинства України, а на даний момент позивач втратив таку можливість у зв’язку із витіком такого строку.
Одночасно суд зауважує, що нормами і Закону № 2011-XII і постанови № 393 передбачено можливість проведення перерахунку раніше призначених пенсій.
Як зазначено у відповіді ГУ ПФУ у Полтавській області від 20.11.2017 № 6425/03-24/1 (а.с. 22-23), наданої на заяву позивача, перерахунок раніше призначених пенсій може бути проведено в індивідуальному порядку у зв’язку із уточненням військовою частиною (установою), де особа проходила службу, складових грошового забезпечення, зазначених в матеріалах, наданих уповноваженим органом для призначення пенсії. У цій же відповіді ГУ ПФУ у Полтавській області зазначено, що уточнюючі грошові документи надаються їм через уповноважений орган, яким у даному випадку є Полтавський ОВК (прим. суду). При цьому, звернуто увагу, що оригінали довідок від 20.08.2012 № 505/ВФЗ, видану Полтавським ОВК, та від 06.04.2016 № 18/25, видану Військовою прокуратурою Центрального регіону України, до ГУ ПФУ у Полтавській області від уповноваженого органу для перерахунку пенсії позивача не надходили.
За таких обставин суд приходить до висновку про відсутність необхідності у виготовленні відповідачем нових довідок на основі довідок від 20.08.2012 № 505/ВФЗ, видану Полтавським ОВК, та від 06.04.2016 № 18/25, видану Військовою прокуратурою Центрального регіону України, оскільки ці довідки і так містять у собі інформацію саме стосовно одноразових видів грошового забезпечення, які фактично були отримані позивачем під час проходження ним служби та які не були враховані у відповідних довідках при оформлені Полтавським ОВК вищевказаних подань про призначення пенсії позивачу. Дані довідки складені фінансовими службами уповноважених органів саме за ті періоди, коли позивач перебував на грошову забезпеченні під час проходження військової служби у Полтавському ОВК та Військовою прокуратурою Центрального регіону України.
А тому оригінали довідок від 20.08.2012 № 505/ВФЗ, видану Полтавським ОВК, та від 06.04.2016 № 18/25, видану Військовою прокуратурою Центрального регіону України, мають бути направлені Полтавським ОВК, як уповноваженим органом Міноборони, до ГУ ПФУ у Полтавській області для перерахунку позивачу пенсії в індивідуальному порядку у зв’язку із уточненням складових його грошового забезпечення разом з інформацією про нарахування та сплату ЄСВ на ці види грошового забезпечення додатково до раніше направлених довідок та подань.
Оскільки позивач двічі звертався до відповідача із відповідними заявами, а також надав йому оригінали вищевказаних довідок, однак отримав відмову, то він фактично не згоден саме із такою відмовою Полтавського обласного військового комісаріату (код ЄДРПОУ 07851296), викладену в листах від 29.11.2017 № 10/2396 та від 15.12.2017 № 10/2543/ФП76278.
За правовою позицією Конституційного Суду України правосуддя за своєю суттю визнається таким лише за умови, що воно відповідає вимогам справедливості і забезпечує ефективне поновлення в правах (рішення КСУ від 30 січня 2003 року N 3-рп/2003 та від 02.11.2004 № 15-рп/2004).
Верховенство права, будучи одним з основних принципів демократичного суспільства, передбачає судовий контроль над неправомірним втручанням у право кожної людини.
Суд, здійснюючи правосуддя на засадах верховенства права, забезпечує захист гарантованих Конституцією та законами України прав і свобод людини і громадянина, прав і законних інтересів юридичних осіб, інтересів суспільства і держави.
У своєму рішенні від 16 вересня 2015 року у справі № 21-1465а15 Верховний Суд України вказав, що спосіб відновлення порушеного права має бути ефективним та таким, який виключає подальші протиправні рішення, дії чи бездіяльність суб'єкта владних повноважень, а у випадку невиконання, або неналежного виконання рішення не виникала б необхідність повторного звернення до суду, а здійснювалося примусове виконання рішення.
Обираючи спосіб захисту, суд виходить із критерію ефективності для відновлення порушених прав, а тому вважає за необхідне застосувати найбільш ефективний спосіб на думку суду.
Тому суд вважає за необхідне згідно з частиною 2 статті 11 Кодексу адміністративного судочинства України вийти за межі позовних вимог та задля ефективного відновлення прав позивача визнати протиправною відмову Полтавського обласного військового комісаріату (код ЄДРПОУ 07851296), викладену в листах від 29.11.2017 № 10/2396 та від 15.12.2017 № 10/2543/ФП76278, стосовно не направлення до ГУ ПФУ в Полтавській області довідок Полтавського обласного військового комісаріату від 08.07.2017 № 418 та Військової прокуратури Центрального регіону України від 01.08.2017 № 18/35 ПФ вих.-17 та зобов'язати відповідача направити до УПФУ в Полтавській області оригінали вищевказаних довідок.
Натомість у задоволенні позовних вимог у спосіб визначений позивачем у позовній заяві належить відмовити.
За таких обставин дана позовна заява підлягає частковому задоволенню.
Підстави для розподілу судових витрат відсутні.
Керуючись статтями 2, 6, 8, 9, 77, 243-246, 250, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -
У Х В А Л И В:
Адміністративний позов ОСОБА_1 (майдан Незалежності, 1б, м. Полтава, Полтавська область, 36003, реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_3) до Полтавського обласного військового комісаріату (вул. Шевченка, 78, м. Полтава, Полтавська область, 36039, код ЄДРПОУ 07851296) про визнання бездіяльність протиправною, зобов'язання вчинити певні дії задовольнити частково.
Визнати протиправною відмову Полтавського обласного військового комісаріату (код ЄДРПОУ 07851296), викладену в листах від 29.11.2017 № 10/2396 та від 15.12.2017 № 10/2543/ФП76278, стосовно не направлення до Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області довідок Полтавського обласного військового комісаріату від 08.07.2017 № 418 та Військової прокуратури Центрального регіону України від 01.08.2017 № 18/35 ПФ вих.-17.
Зобов'язати Полтавський обласний військовий комісаріат (код ЄДРПОУ 07851296) направити до Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області оригінали довідок Полтавського обласного військового комісаріату від 08.07.2017 № 418 та Військової прокуратури Центрального регіону України від 01.08.2017 № 18/35 ПФ вих.-17.
В задоволенні іншої частини позовних вимог відмовити.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення може бути подана протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
До дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційна скарга подається учасниками справи до Харківського апеляційного адміністративного суду через Полтавський окружний адміністративний суд у відповідності до підпункту 15.5 пункту 15 частини 1 Перехідних Положень Кодексу адміністративного судочинства України в редакції Закону України від 03.10.2017 № 2147-VIII.
Повне рішення складено 12 лютого 2018 року.
Суддя ОСОБА_3