
МИКОЛАЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
Іменем України
20 лютого 2018 р. № 814/1693/17 м. Миколаїв
Миколаївський окружний адміністративний суд у складі судді Біоносенка В.В., за участю секретаря судового засідання Кононенка Д.Ф., розглянув у відкритому судовому засіданні адміністративну справу
за позовомДочірнього підприємства "Миколаївський облавтодор" Відкритого акціонерного товаритсво "Державна акціонерна компанія"Автомобільні дороги України", вул. Г.Петрової 2-а, Миколаїв, 54029 до за участю: представника позивача: Балабан О.І. представника відповідача: Васильченко О.В.Головного управління Державної фіскальної служби у Миколаївській області, вул. Лягіна, 6, Миколаїв, 54001 провизнання протиправним та скасування акту від 27.04.2017р. № 57/14-29-40-12/31159920, ВСТАНОВИВ:
Дочірнє підприємство «Миколаївський облавтодор» відкритого акціонерного товариства «Державна акціонерна компанія «Автомобільні дороги України» звернулось до адміністративного суду з позовом до Головного управління Державної фіскальної служби у Миколаївської області з вимогами визнати протиправними та скасувати Акт №57/14-29-40-12/31159920 від 27.04.17 про результати фактичної перевірки позивача з питань дотримання законодавства в частині обігу підакцизних товарів за період з 01.03.16 по 27.04.17 та податкове повідомлення-рішення №000066 від 17.05.17 про встановлення порушення п.п.212.1.15 п.212.1 та п.212.3.4 п.212.3 ст.212 ПК України.
Свої позовні вимоги ДП «Миколаївський облавтодор» обґрунтував тим, що не укладало будь-яких договорів відповідно до п.п.14.1.212 п.14.1 ст.14 Податкового кодексу України. Так, відповідно до п.п.14.1.212 п.14.1 ст.14 Кодексу зазначено, що реалізація пального для цілей розділу VІ Кодексу - це, зокрема, будь-які операції з передачі (відпуску, відвантаження) пального на митній території України на підставі договорів купівлі-продажу, міни, поставки, дарування, комісії, доручення (у тому числі передача на комісійну/довірчу реалізацію), поруки, інших господарських та цивільно-правових договорів або за рішенням суду, іншого компетентного державного органу чи органу місцевого самоврядування за плату (компенсація) або без такої, які передбачають перехід права власності або права розпорядження, а також передачу (відпуск, відвантаження) пального на підставі договорів про виробництво із сировини замовника. Таким чином, вказаною нормою встановлено два критерії для визначення реалізації пального: а) передача (відпуск, відвантаження) пального за договорами, що передбачають перехід права власності або права розпоряджатися на нього; б) передача (відпуск, відвантаження) пального на підставі договорів про виробництво із сировини замовника.
Перевіркою встановлено, що ДП «Миколаївський облавтодор» позичало паливно-мастильні матеріали Службі автомобільних доріг на підставі договору позики №32/1 від 24.11.16. Виходячи із правової природи договору позики, він є безоплатним та передача майна відбувається не для виникнення права власності, а фактично передається у тимчасове користування, оскільки підлягає поверненню через деякий час. В теперішній час паливо повернуто позивачу у повному обсязі. За таких обставин позивач не повинен реєструватися платником акцизного податку з реалізації пального з п.п.212.1.15 п.212.1 ст.212 Кодексу в ДП «Миколаївський облавтодор» ВАТ ДАК Автомобільні дороги України» не виникає, оскільки така операція позики - не є реалізацією пального у розумінні абзацу другого п.п.14.1.212 п.14.1 ст.14 Кодексу. Таким чином, надання палива позичальнику за вищевказаним договором позики, з обов'язковою подальшою умовою його повернення в тій же кількості і якості не передбачає переходу права власності або права розпоряджатися паливом.
Крім того, у січні 2017 року у зв'язку із попередженням про стихійне лихо та небезпечні гідрометеорологічні явища, різкі зміни погоди, було прийнято рішення про тимчасове обмеження руху на автомобільних дорогах. Для ліквідації наслідків стихійного лиха, розчищення дорожнього полотна залучалася техніка різних підприємств. У тому числі і техніка КП «Міжнародний аеропорт Миколаїв», якій надавав снігоочисник. За послуги снігоочисника позивач розрахувався у повному обсязі. Крім того, для забезпечення роботи снігоочисника позивач надавав паливо - дизельне пальне в кількості 1440 літрів, дизельне пальне та бензин А92. Із викладеного вбачається, що як такої реалізації підакцизних товарів на адресу КП «Міжнародний аеропорт Миколаїв» з боку філії Варварівська ДЕД ДП «Миколаївській облавтодор» по розчищенню дороги від снігу та ліквідації наслідків стихійного лиха.
Відповідач позов не визнав, просив в його задоволенні відмовити. Свою позицію обґрунтував тим, під час перевірки з 25.04.17 по 27.04.17 ревізорами встановлено, що позивач двічі у період з 01.03.16 по 27.04.17 здійснював реалізацію пального, без реєстрація платником акцизного податку. Пунктом 117.3 статті 117 Податкового кодексу України здійснення суб'єктами господарювання операцій з реалізації пального без реєстрації таких суб'єктів платниками акцизного податку у порядку, передбаченому цим Кодексом, тягне за собою накладення штрафу на юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців у розмірі 100 відсотків вартості реалізованого пального.
Дослідив матеріали справи, вислухав представників сторін, суд встановив наступне.
ДП «Миколаївський облавтодор» зареєстрований в якості юридичної особи 09.10.00. Основним видом діяльності підприємства є допоміжне обслуговування наземного транспорту.
24.11.16 ДП «Миколаївській облавтодор» уклав договір позики зі Службою автомобільних доріг у Миколаївській області №32/1.
Відповідно до вимог цього договору позичальник зобов'язується надати позичальнику бензин А-95 в кількості 4000 літрів, бензин А-92 в кількості 2000 літрів та дизельне паливо в кількості 3000 літрів, а позичальник зобов'язується повернути таку ж кількість паливно мастильних матеріалів того ж роди та такої ж якості.
На виконання зазначеного договору позивачем виписані видаткові накладні від 06.01.17 №РН-001 на загальну суму 15750 гривень на постачання бензину А-92 у кількості 500 літрів та дизельного палива у кількості 250 літрів; 10.01.17 №РН-002 на загальну суму 31500 гривень на постачання бензину А-92 у кількості 1000 літрів та дизельного палива у кількості 500 літрів.
26.12.16 ДП «Миколаївській облавтодор» (замовник) уклав договір №46/12 про надання послуг дорожньою-будівельною технікою з КП «Міжнародний аеропорт Миколаїв» (виконавець).
Відповідно до цього договору виконавець надає послуги дорожньою-будівельною технікою по виконанню дорожньо-будівельних робіт. Загальну сума договору 500000 гривень. Заправка механізмів паливом здійснюється замовником або виконавцем.
10.01.17 відповідно до накладної №5 філія «Варварівська ДЕД» ДП «Миколаївський облавтодор» передала за цим договором КП «Міжнародний аеропорт Миколаїв» дизельного палива та бензину на загальну суму 308889,44 гривень.
Отримання вказаного пального здійснювалось на підставі довіреності від 30.12.16 37 представником КП «Міжнародний аеропорт Миколаїв».
25.04.17 начальником ГУ ДФС у Миколаївській області видано наказ про проведення фактичної перевірки ДП «Миколаївський облавтодор» з питань дотримання законодавства в частині обігу підакцизних товарів.
В період з 25.04.17 по 27.04.17 ГУ ДФС України проведена фактична перевірка, результати якої оформлені Актом №57/14-29-40-12/31159920.
Під час перевірки податківці встановили два факти реалізації ДП «Миколаївський облавтодор» пального на адресу КП «Міжнародний аеропорт Миколаїв» та Службі автомобільних доріг України, які описані вище на загальну суму 78139 гривень.
Також, фактичною перевіркою встановлено, що ДП «Миколаївський облавтодор» платником акцизного податку на зареєстрований.
17.05.17 уповноваженою особою ГУ ДФС у Миколаївській області винесено податкове повідомлення-рішення №000066 про застосування до ДП «Миколаївський облавтодор» штрафних санкцій в розмірі 78139 гривень.
Відповідно до п.80.2 ст.80 Податкового кодексу України фактична перевірка може проводитися на підставі рішення керівника (його заступника або уповноваженої особи) контролюючого органу, оформленого наказом, копія якого вручається платнику податків або його уповноваженому представнику, або особам, які фактично проводять розрахункові операції під розписку до початку проведення такої перевірки, у разі наявності та/або отримання в установленому законодавством порядку інформації від державних органів або органів місцевого самоврядування, яка свідчить про можливі порушення платником податків законодавства, контроль за яким покладено на контролюючі органи, зокрема, щодо здійснення платниками податків розрахункових операцій, ведення касових операцій, наявності патентів, ліцензій та інших документів, контроль за наявністю яких покладено на контролюючі органи, виробництва та обігу підакцизних товарів.
Відповідно до ст.212 Податкового кодексу України платниками акцизного податку є особи, які реалізує пальне. Платники акцизного податку повинні зареєструватися у контролюючих органах (п.212.3 ст.12 ПКУ).
Відповідно до п.14.1.212. ст.14 Податкового кодексу України реалізація підакцизних товарів (продукції) - будь-які операції на митній території України, що передбачають відвантаження підакцизних товарів (продукції) згідно з договорами купівлі-продажу, міни, поставки та іншими господарськими, цивільно-правовими договорами з передачею прав власності або без такої, за плату (компенсацію) або без такої, незалежно від строків її надання, а також безоплатного відвантаження товарів, у тому числі з давальницької сировини, реалізація суб'єктами господарювання роздрібної торгівлі підакцизних товарів.
Реалізація пального для цілей розділу VI цього Кодексу - будь-які операції з передачі (відпуску, відвантаження) пального на митній території України на підставі договорів купівлі-продажу, міни, поставки, дарування, комісії, доручення (в тому числі передача на комісійну/довірчу реалізацію), поруки, інших господарських та цивільно-правових договорів або за рішенням суду, іншого компетентного державного органу чи органу місцевого самоврядування за плату (компенсацію) або без такої, які передбачають перехід права власності або права розпорядження, а також передачу (відпуск, відвантаження) пального на підставі договорів про виробництво із сировини замовника. Не вважаються реалізацією пального операції з передачі (відпуску, відвантаження) пального на митній території України на підставі договорів зберігання та передачі (відпуску, відвантаження) пального в споживчій тарі ємністю до 2 літрів (включно), крім операцій з реалізації такого пального його виробниками.
Оцінюючи факти передачі ДП «Миколаївський облавтодор» паливно-мастильних матеріалів Службі автомобільних доріг у Миколаївській області та КП «Міжнародний аеропорт Миколаїв», суд приходить до висновку, що в обох випадках відбувався перехід права власності та розпорядження цим товаром, особою, якій був переданий підакцизний товар.
Що стосується договору позики, то необхідно врахувати, що дизельне пальне та бензин, які є предметом цього договору, то ці речі визначені родовими ознаками.
Відповідно до ст.1046 Цивільного кодексу України за договором позики одна сторона (позикодавець) передає у власність другій стороні (позичальникові) грошові кошти або інші речі, визначені родовими ознаками, а позичальник зобов'язується повернути позикодавцеві таку ж суму грошових коштів (суму позики) або таку ж кількість речей того ж роду та такої ж якості.
У випадку з КП «Міжнародний аеропорт Миколаїв» позивач через свою філію просто безоплатно передав відповідно до видаткових накладних дизельне пальне та бензин, яке було відразу спожито комунальні підприємством.
При цьому, відповідно до вимог п.14.1.212. ст.14 Податкового кодексу України не має значення мета передачі у власність підакцизного товару іншій особі, також не має значення чи була ця передача оплатна чи безоплатна. Головним критерієм відповідно до Податкового кодексу України є відчуження та набуття отримувачем підакцизних товарів право власності чи розпорядження ними. У обох випадках, це відбулося, оскільки як Служба автомобільних доріг у Миколаївської області так і КП «Міжнародний аеропорт Миколаїв» спожили отримане від позивача паливо, тобто розпорядилися ним на свій розсуд.
Відповідно до п. 117.3. ст.117 Податкового кодексу України здійснення суб'єктами господарювання операцій з реалізації пального без реєстрації таких суб'єктів платниками акцизного податку у порядку, передбаченому цим Кодексом, - тягне за собою накладення штрафу на юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців у розмірі 100 відсотків вартості реалізованого пального.
Таким чином, суд дійшов висновку, що відповідач правомірно дійшов висновку про наявність складу правопорушення в діях ДП «Миколаївський облавтодор» передбаченого п. 117.3. ст.117 Податкового кодексу України, правомірно склав акт фактичної перевірки та ухвалив податкове повідомлення-рішення №000066 від 17.05.17 про застосування штрафу в сумі 78139 гривень.
В задоволенні позову відмовити.
Судові витрати покласти на позивача.
На підставі викладеного, керуючись ст. 2, 19, 139, 241, 244, 242 - 246 КАС України, суд, -
ВИРІШИВ:
1. В задоволенні позову Дочірнього підприємства "Миколаївський облавтодор" ВАТ "Державна акціонерна компанія"Автомобільні дороги України" (вул. Г.Петрової 2-а,Миколаїв,54029 31159920) до Головного управління Державної фіскальної служби у Миколаївській області (вул. Лягіна, 6,Миколаїв,54001 39394277) відмовити.
2. Апеляційна скарга на це рішення може бути подана до Одеського апеляційного адміністративного суду через Миколаївський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня складання повного тексту рішення.
Суддя В. В. Біоносенко
Повний текст рішення складено 21.02.18