
10.3
ЛУГАНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
Іменем України
15 лютого 2018 рокуСєвєродонецькСправа № 812/172/18
Луганський окружний адміністративний суд
у складі головуючого судді Кисельової Є.О.,
за участю
секретаря судового засідання Жданової Г.Є.
розглянув у відкритому судовому засіданні справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 (93404, АДРЕСА_1) до Управління праці та соціального захисту населення Сєвєродонецької міської ради (93400, Луганська область, м. Сєвєродонецьк, вул. Новікова, 15-Б) про визнання неправомірними дії та зобов'язання вчинити певні дії,-
ВСТАНОВИВ:
18 грудня 2017 року на адресу Луганського окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов ОСОБА_1 (далі - Позивач) до Управління праці та соціального захисту населення Сєвєродонецької міської ради (далі - Відповідач) в якому просить суд:
- визнати неправомірними дії Управління праці та соціального захисту населення м. Сєвєродонецька щодо відмови ОСОБА_1 у наданні статусу члена сім'ї загиблого (померлого) ветерани війни;
- забов'язати Управління праці та соціального захисту населення м. Сєвєродонецька надати ОСОБА_1 статус та видати посвідчення члена сім'ї загиблого (померлого) ветерана війни.
Свої вимоги мотивує тим, що їй було відмовлено у встановленні, як дружині померлого ветерана війни, статусу члена сім'ї померлого війни.
Зазначила, що позивач звернулася до управління праці та соціального захисту населення м. Сєвєродонецька з заявою про встановлення статусу члена сім'ї померлого ветерана війни та видати посвідчення члена сім'ї померлого ветерана війни, оскільки є дружиною померлого ОСОБА_2, який при житті був інвалідом війни. Посвідчення серії НОМЕР_1 видано Сєвєродонецьким відділом по пенсійним питанням.
Вважає відмову відповідача протиправною та такою, що порушує його законні права щодо встановлення статусу члена сім'ї померлого ветерана та видачу посвідчення, у зв'язку з чим звернулася до суду з даним позовом, в якому просить визнати неправомірними дії та зобов'язати Управління праці та соціального захисту населення Сєвєродонецької міської ради щодо відмови у наданні статусу члена сім'ї загиблого (померлого) ветерани війни, зобов'язати відповідача надати статус та видати посвідчення члена сім'ї загиблого (померлого) ветерана війни.
Позивач у судове засідання не з'явилася, про місце, день та час розгляду справи повідомлена належним чином (а.с.20) в позовній заяві, серед іншого, просила розглянути справу без її участі (а.с. 3).
Представника відповідача у судове засідання не з'явився, про місце, день та час розгляду справи повідомлений належним чином (а.с.19), причини неявки суду не відомі, правом надати відзив на позовну заяву не скористався.
Ухвалою Луганського окружного адміністративного суду від 22.01.2018 було відкрито провадження по справі та призначено до розгляду на 15.05.2018 за правилами спрощеного позовного провадження (а.с. 1).
Дослідивши матеріали справи, розглянувши справу в межах заявлених позовних вимог і наданих доказів, оцінивши докази відповідно до вимог статей 72-79 КАС України, суд дійшов наступного.
Як вбачається з письмових матеріалів справи, ОСОБА_2 є особою, якому встановлено другу групу інвалідності, у зв'язку із захворюванням, пов'язаним з роботами по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС, що підтверджується копією довідки серії МСК №0033606 (а.с. 9). Вказаний факт підтверджується копією посвідчення серії НОМЕР_1, виданого 22.05.1998 Сєвєродонецьким відділом з пенсійних питань (а.с. 8), яким надано право на пільги, встановлені законодавством України для ветеранів війни - інвалідів війни.
З експертного висновку Луганського регіонального міжвідомчо експертної ради по встановленню причинного зв'язку захворювань та інвалідності з ліквідації аварії на Чорнобильській АЕС та їх професійного характеру від 15.06.1995 №224 та експертного висновку Центральної міжвідомчої експертної комісії від 09.11.2017 № 50, вбачається, що захворювання ОСОБА_2 пов'язане з роботами по ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС (а.с. 10, 11).
Довідкою Луганської обласної державної адміністрації від 30.11.2017 № 95 підтверджено, що позивач має право на пільги і компенсації, передбачені статтями 20 п.п. 5, 87, 8, 11, 12, 20, 23, 27 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», смерть якого пов'язана з Чорнобильською катастрофи (а.с. 7).
06 грудня 2017 року позивач звернулася до відповідача із заявою, в якій просила видати посвідчення вдови інваліда війни (а.с. 12).
Листом від 22.12.2017 року № 11527/07 Управління праці та соціального захисту населення Сєвєродонецької міської ради відмовило позивачу у встановленні як дружині померлого ліквідатора аварії на Чорнобильській АЕС статусу члена сімї загиблого (померлого) ветерана війни згідно з пунктом 1 статті 10 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» (а.с. 13).
Вирішуєчи питання щодо наявності або відсутності порушень з боку відповідача, суд виходить з такого.
Правовий статус ветеранів війни, забезпечує створення належних умов для їх життєзабезпечення, сприяє формуванню в суспільстві шанобливого ставлення до них визначений Законом України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" від 22.10.1993 №3551-XII (далі - Закон №3551-XII, в редакцій, чинній на момент виникнення спірних правовідносин).
Відповідно до статті 1 Закону №3551-XII, закон спрямований на захист ветеранів війни шляхом: створення належних умов для підтримання здоров'я й активного довголіття; організації соціального та інших видів обслуговування, зміцнення матеріально-технічної бази створених для цієї мети закладів і служб та підготовки відповідних спеціалістів; виконання цільових програм соціального і правового захисту ветеранів війни; надання пільг, переваг та соціальних гарантій у процесі трудової діяльності відповідно до професійної підготовки і з урахуванням стану здоров'я.
Відповідно до пункту 9 частини 2 статті 7 Закону до інвалідів війни, крім інших категорій громадян, належать також особи, залучені до складу формувань Цивільної оборони, які стали інвалідами внаслідок захворювань, пов'язаних з ліквідацією наслідків Чорнобильської катастрофи.
Як вбачається з копії експертного висновку від 15.06.1995 № 224 та від 09.11.2017 № 30, ОСОБА_2 здобув захворюваність (інвалідність) у зв'язку з ліквідацією наслідків Чорнобильської АЕС.
Отже, наведені документи є доказом участі позивача в ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи та отримання ОСОБА_2 інвалідності 2 групи внаслідок захворювання, пов'язаного із ліквідацією наслідків Чорнобильської катастрофи.
Правила видачі посвідчень і нагрудних знаків ветеранів війни встановлені Положенням про порядок видачі посвідчень і нагрудних знаків ветеранів війни, затверджене постановою Кабінету Міністрів України від 12 травня 1994 року № 302.
Згідно з пунктом 2 Положення посвідчення є документом, що підтверджує статус ветеранів війни та інших осіб, на яких поширюється чинність Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту», на основі якого надаються відповідні пільги і компенсації.
Пунктом 3 Положення передбачено, що відповідно до Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» до ветеранів війни належать: учасники бойових дій, інваліди війни, учасники війни.
Інвалідам війни (стаття 7 зазначеного Закону) видаються посвідчення з написом «Посвідчення інваліда війни - інвалід».
Абзацом 2 пункту 7 Положення встановлено, що «Посвідчення інваліда війни», «Посвідчення учасника війни» і відповідні нагрудні знаки, «Посвідчення члена сім'ї загиблого» видаються органами праці та соціального захисту населення за місцем реєстрації громадянина.
Згідно з п. 10 даного положення «Посвідчення інваліда війни» видається на підставі довідки медико-соціальної експертної комісії про групу та причину інвалідності. Інвалідам війни, у яких групу інвалідності встановлено без терміну перегляду, видаються безтермінові посвідчення, іншим - на період встановлення групи інвалідності. У разі продовження медико-соціальною експертною комісією терміну чи зміни групи інвалідності в посвідчення (на правій внутрішній стороні) вклеюється новий бланк, до якого вносяться відповідні записи. Записи в бланку завіряються відповідно до пункту 8 цього Положення.
Необхідність надання будь-яких інших документів на підтвердження факту участі особи в ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи законодавством не передбачено.
Відповідно до абзацу 1 пункту 1 частини 1 статті 10 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" положення цього Закону поширюється на: сім'ї військовослужбовців, партизанів, підпільників, учасників бойових дій на території інших держав, та прирівняних до них осіб, які загинули (пропали безвісти) або померли внаслідок поранення, контузії чи каліцтва, одержаних під час захисту Батьківщини або виконання інших обов'язків військової служби, а також внаслідок захворювання, пов'язаного з перебуванням на фронті або одержаного в період проходження військової служби чи на території інших держав під час воєнних дій та конфліктів.
З аналізу абзацу 1 пункту 1 статті 10 вказаного Закону можна зробити висновок, що суб'єктом даного абзацу пункту 1 статті 10 є сім'ї: військовослужбовців; партизанів; підпільників; учасників бойових дій на території інших держав; прирівняних до них осіб, зазначених у статтях 6 і 7 Закону, тобто за життя вони мали статус учасника бойових дій чи інваліда війни.
До членів сімей загиблих (тих які пропали безвісті) військовослужбовців, партизанів та інших осіб, зазначених в пункті 1 статті 10 Закону, належать, зокрема, один з подружжя, який не одружився вдруге, незалежно від того, виплачується йому пенсія чи ні.
Статус сім'ям цих осіб надається у разі загибелі (смерті) внаслідок:
-поранення, контузії чи каліцтва, одержаних під час захисту Батьківщини або виконання інших обов'язків військової служби (службових обов'язків);
-захворювання, пов'язаного з перебуванням на фронті або одержаного в період проходження військової служби під час воєнних дій та конфліктів;
- захворювання, пов'язаного з перебуванням на території інших держав воєнних дій та конфліктів.
Як вже зазначалося судом раніше, померлому ОСОБА_2 22.05.1998 Сєвєродонецьким відділом з пенсійних питань видано посвідчення серії НОМЕР_1
Оглядом вказаного посвідчення встановлено, що ОСОБА_2 є інвалідом ІІ групи і має право на пільги, встановлені законодавством України для ветеранів війни - інвалідів війни. Посвідчення безтермінове і дійсне на всій території України.
Таким чином, дане посвідчення підтверджує факт надання пільг, встановлених законодавством України для ветеранів війни - інвалідів війни, саме для ОСОБА_2
Оскільки судом встановлено, що ОСОБА_2, є інвалідом ІІ групи, здобув захворювання, пов'язане з ліквідацією наслідків аварії на ЧАЕС, факт надання пільг, встановлених законодавством України для ветеранів війни - інвалідів війни, підтверджується посвідченням, виданим Сєвєродонецьким відділом з пенсійних питань видано посвідчення серії НОМЕР_1, яким надано право на вказані пільги саме ОСОБА_2, проте пунктом першим статті 10 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" чітко визначено перелік осіб, яких віднесено до членів сімей загиблих, та на яких поширюються підстави для встановлення статусу члена сім'ї загиблого (померлого) ветерана війни, але даною статтею не передбачено підстав для встановлення статусу члена сім'ї загиблого (померлого) ветерана війни для осіб, що є членом сім'ї померлого ліквідатора аварії на ЧАЕС, тому відповідачем правомірно надано відмову ОСОБА_1 у встановленні вказаного статусу члена сім'ї загиблого (померлого) ветерана війни, а відтак у задоволенні адміністративного позову слід відмовити.
Питання по судових витратах не вирішується, оскільки позивач станом на час звернення до суду з даним позовом був звільнений від їх сплати в установленому порядку, а статтею 139 КАС України не передбачено їх стягнення в цьому випадку.
На підставі викладеного та керуючись Законом України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту», статтями 9, 19,20, 72-90, 192-225, 241-251, 255 КАС України, суд,-
ВИРІШИВ:
У задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 (93404, АДРЕСА_1) до Управління праці та соціального захисту населення Сєвєродонецької міської ради (93400, Луганська область, м. Сєвєродонецьк, вул. Новікова, 15-Б) про визнання неправомірними дії та зобов'язання вчинити певні дії - відмовити повністю.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Апеляційна скарга подається до Донецького апеляційного адміністративного суду через Луганський окружний адміністративний суд.
Повний текст рішення складено 20 лютого 2018 року.
Суддя Є.О. Кисельова