Рішення № 72324922, 13.02.2018, Запорізький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
13.02.2018
Номер справи
808/4120/17
Номер документу
72324922
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ЗАПОРІЗЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

13 лютого 2018 року 17 год. 29 хв.Справа № 808/4120/17 м.ЗапоріжжяЗапорізький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Прасова О.О. при секретарі Гудименко Я.А., розглянувши у місті Запоріжжі за правилами спрощеного провадження адміністративну справу

за позовом Головного управління ДФС у Запорізькій області (69107, Запорізька область, м.Запоріжжя, пр.Соборний, буд.166; код ЄДРПОУ 39396146)

до Публічного акціонерного товариства «Мелітопольський завод холодильного машинобудування «Рефма» (72301, Запорізька область, м.Мелітополь, вул.Дмитра Донцова, буд.15; код ЄДРПОУ 00217857)

про стягнення коштів за податковим боргом,

ВСТАНОВИВ:

До Запорізького окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов Головного управління ДФС у Запорізькій області (далі - позивач, ГУ ДФС у Запорізькій області) до Публічного акціонерного товариства "Мелітопольський завод холодильного машинобудування "Рефма" (далі - відповідач, ПАТ "Рефма") про стягнення з відповідача коштів за податковим боргом у сумі 714136 грн. 14 коп., у тому числі: 193853 грн. 56 коп. з податку на додану вартість; 492598 грн. 71 коп. - з земельного податку; 5391 грн. 94 коп. - по надходженням від скидів забруднюючих речовин безпосередньо у водні об'єкти; 22291 грн. 93 коп. - з податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки.

Позивач у позові зазначив, що за ПАТ "Рефма" обліковується податковий борг з податку на додану вартість у сумі 193853 грн. 56 коп., з земельного податку у сумі 492598 грн. 71 коп., по надходженням від скидів забруднюючих речовин безпосередньо у водні об'єкти у сумі 5391 грн. 94 коп., з податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, у сумі 22291 грн. 93 коп., який виник з сум узгоджених податкових зобов'язань, самостійно визначених відповідачем у податковій звітності, пені.

Позивач підтримав позовні вимоги.

Відповідач про день, час та місце судового засідання повідомлений належним чином. Відзив на позовну заяву відповідачем до суду не надано.

Розглянувши наявні матеріали та фактичні обставини справи, дослідивши і оцінивши надані докази в їх сукупності, суд з'ясував наступне.

Відповідач зареєстрований як юридична особа за адресою: 72301, Запорізька область, м.Мелітополь, вул.Дмитра Донцова, буд.15. Відповідач має ідентифікаційний код 00217857.

У листі ГУ ДФС у Запорізькій області (Мелітопольське управління) від 04.01.2018 за №162/10/08-01-56-03 на адресу суду зазначено: "… Мелітопольське управління ГУ ДФС у Запорізькій області повідомляє, що платник податків ПУБЛІЧНЕ АКЦІОНЕРНЕ ТОВАРИСТВО "МЕЛІТОПОЛЬСЬКИЙ ЗАВОД ХОЛОДИЛЬНОГО МАШИНОБУДУВАННЯ "РЕФМА"" код за ЄДРПОУ 00217857 станом на 04.01.2018 року має податковий борг в сумі 520282,58 грн., який заявлено до стягнення по справі №808/4120/17, в тому числі: - ПОДАТОК НА ОСОБА_1 - 22291,93 грн.; - ЗЕМЕЛЬНИЙ ПОДАТОК - 492598,71 грн.; - НАДХОДЖЕННЯ ВІД СКИДІВ ЗАБРУДНЮЮЧИХ РЕЧОВИН - 5391,94 грн. Сума податкового боргу по податку на додану вартість, яка заявлена до стягнення по справі №808/4120/17, в розмірі 193853,56 грн. платником податків сплачена самостійно в повному обсязі …".

1. Заборгованість відповідача з податку на додану вартість виникла у результаті несплати узгодженої суми грошового зобов'язання, визначеного ПАТ "Рефма" самостійно у поданій до контролюючого органу: Податковій декларації з податку на додану вартість від 20.09.2017 за №9191921289, якою визначено до сплати грошове зобов'язання з податку на додану вартість у сумі 322181 грн. 00 коп.

Доказів самостійної сплати у повному обсязі податкового зобов'язання з податку на додану вартість (платіжних документів) ПАТ "Рефма" до суду не надало.

Загальна заборгованість з податку на додану вартість (з урахуванням часткової сплати) при подачі до суду позову складала 193853 грн. 56 коп.

Однак, відповідно до листа ГУ ДФС у Запорізькій області (Мелітопольське управління) від 04.01.2018 за №162/10/08-01-56-03 на адресу суду заборгованість з податку на додану вартість у сумі 193853 грн. 56 коп. платником податків сплачена самостійно у повному обсязі.

2. Заборгованість відповідача з земельного податку по м.Мелітополь виникла у результаті несплати узгодженої суми грошового зобов'язання, визначеного ПАТ "Рефма" самостійно у поданій до контролюючого органу: Податковій декларації з плати за землю (земельний податок та/або орендна плата на земельні ділянки державно або комунальної власності) від 10.02.2017 за №9015594206, якою визначено до сплати грошове зобов'язання з земельного податку у сумі 1954510 грн. 13 коп., зі сплатою протягом січня-листопада 2017 року - 162875 грн. 84 коп. щомісяця та у грудні 2017 року - 195875 грн. 89 коп.

Заборгованість відповідача з земельного податку по Мелітопольському району виникла у результаті несплати узгодженої суми грошового зобов'язання, визначеного ПАТ "Рефма" самостійно у поданій до контролюючого органу: Податковій декларації з плати за землю (земельний податок та/або орендна плата на земельні ділянки державно або комунальної власності) від 10.02.2017 за №9015590427, якою визначено до сплати грошове зобов'язання з земельного податку у сумі 15884 грн. 74 коп., зі сплатою протягом січня-листопада 2017 року - 1323 грн. 73 коп. щомісяця та у грудні 2017 року - 1323 грн. 71 коп.

Доказів самостійної сплати податкового зобов'язання з земельного податку (платіжних документів) ПАТ "Рефма" до суду не надало.

Таким чином, сума заборгованості з земельного податку складає 492598 грн. 71 коп.

3. Заборгованість відповідача по надходженням від скидів забруднюючих речовин, виникла у результаті несплати узгодженої суми грошового зобов'язання, визначеного ПАТ "Рефма" самостійно у поданій до контролюючого органу: Податковій декларації з екологічного податку від 21.07.2017 за №9141949618, якою визначено до сплати грошове зобов'язання по скидам забруднюючих речовин безпосередньо у водні об'єкти у сумі 5391 грн. 94 коп.

Доказів самостійної сплати податкового зобов'язання по надходженням від скидів забруднюючих речовин безпосередньо у водні об'єкти (платіжних документів) ПАТ "Рефма" до суду не надало.

Таким чином, сума заборгованості по надходженням від скидів забруднюючих речовин безпосередньо у водні об'єкти складає 5391 грн. 94 коп.

4. Заборгованість відповідача з податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, виникла у результаті несплати узгодженої суми грошового зобов'язання, визначеного ПАТ "Рефма" самостійно у поданій до контролюючого органу: Податковій декларації з податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, від 13.02.2017 за №9016727954, якою визначено до сплати грошове зобов'язання з податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, у сумі 89167 грн. 70 коп., зі сплатою протягом 1-3 кварталу 2017 року по 22291 грн. 93 коп. щокварталу та у 4 кварталі 2017 року - 22291 грн. 91 коп.

Доказів самостійної сплати податкового зобов'язання з податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, (платіжних документів) ПАТ "Рефма" до суду не надало.

Таким чином, сума заборгованості з податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, складає 22291 грн. 93 коп.

Податковий контроль - це система заходів, що вживаються контролюючими органами та координуються центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну фінансову політику, з метою контролю правильності нарахування, повноти і своєчасності сплати податків і зборів, а також дотримання законодавства з питань регулювання обігу готівки, проведення розрахункових та касових операцій, патентування, ліцензування та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи (п.61.1 ст.61 Податкового кодексу України).

За приписами пп.62.1.1-62.1.2 п.62.1 ст.62 Податкового кодексу України податковий контроль здійснюється шляхом: ведення обліку платників податків; інформаційно-аналітичного забезпечення діяльності контролюючих органів.

Як передбачено п.1 Розділу І "Порядку ведення органами Державної фіскальної служби України оперативного обліку податків і зборів, митних та інших платежів до бюджетів, єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування", затвердженого 07.04.2016 наказом Міністерства фінансів України №422, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 20.05.2016 за №751/28881 (надалі - "Порядок ведення органами Державної фіскальної служби України оперативного обліку податків і зборів, митних та інших платежів до бюджетів, єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування"), цей Порядок визначає організацію діяльності з ведення органами Державної фіскальної служби України оперативного обліку податків і зборів, митних та інших платежів до бюджетів, єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування (далі - єдиний внесок).

Згідно з п.2 Розділу І "Порядку ведення органами Державної фіскальної служби України оперативного обліку податків і зборів, митних та інших платежів до бюджетів, єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування" терміни в цьому Порядку вживаються в таких значеннях: інтегрована картка платника (далі - ІКП) - форма оперативного обліку податків, зборів, митних платежів до бюджетів та єдиного внеску, що ведеться за кожним видом платежу та включає перелік показників підсистем інформаційної системи органів ДФС, які характеризують стан розрахунків платника з бюджетами та цільовими фондами.

Відповідно до п.1 Глави 1 Розділу ІІ "Порядку ведення органами Державної фіскальної служби України оперативного обліку податків і зборів, митних та інших платежів до бюджетів, єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування" зазначено, що з метою обліку нарахованих і сплачених сум податків, зборів, митних та інших платежів до бюджетів, єдиного внеску органами ДФС відкриваються ІКП за кожним платником та кожним видом платежу, які повинні сплачуватися такими платниками. ІКП містить інформацію про облікові операції та облікові показники, які характеризують стан розрахунків платника податків з бюджетами та цільовими фондами за відповідним видом платежу.

Позивачем в обґрунтування позовних вимог надані інтегровані картки ПАТ "РЕФМА" згідно з якими за відповідачем обліковується податковий борг у сумі 520282 грн. 58 коп., у тому числі: 492598 грн. 71 коп. - з земельного податку; 5391 грн. 94 коп. - по надходженням від скидів забруднюючих речовин безпосередньо у водні об'єкти; 22291 грн. 93 коп. - з податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки.

Даних про розстрочення (відстрочення) вказаних узгоджених грошових зобов'язань, надміру та/або помилково сплачені кошти вказані документи - не містять.

Відповідачем не надано до суду будь-яких доказів про сплату вказаного податкового боргу.

Отже, позивачем доведено заборгованість ПАТ "Рефма" у сумі 520282 грн. 58 коп.

При вирішенні спору по суті судом прийнято до уваги приписи пп.14.1.153, пп.14.1.175 п.14.1 ст.14, п.59.1 ст.59 Податкового кодексу України.

Судом досліджено наданий позивачем корінець податкової вимоги за №207 від 01.08.2012.

Згідно з п.95.1 ст.95 Податкового кодексу України контролюючий орган здійснює за платника податків і на користь держави заходи щодо погашення податкового боргу такого платника податків шляхом стягнення коштів, які перебувають у його власності, а в разі їх недостатності - шляхом продажу майна такого платника податків, яке перебуває у податковій заставі.

Відповідно до п.95.3 ст.95 Податкового кодексу України стягнення коштів з рахунків платника податків у банках, обслуговуючих такого платника податків, та з рахунків платників податків у системі електронного адміністрування податку на додану вартість, відкритих в центральному органі виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері казначейського обслуговування бюджетних коштів, здійснюється за рішенням суду, яке направляється до виконання контролюючим органам, у розмірі суми податкового боргу або його частини. Контролюючий орган звертається до суду щодо надання дозволу на погашення усієї суми податкового боргу за рахунок майна платника податків, що перебуває у податковій заставі. Рішення суду щодо надання вказаного дозволу є підставою для прийняття контролюючим органом рішення про погашення усієї суми податкового боргу.

Як зазначено у п.95.4 ст.95 Податкового кодексу України, контролюючий орган на підставі рішення суду здійснює стягнення коштів у рахунок погашення податкового боргу за рахунок готівки, що належить такому платнику податків. Стягнення готівкових коштів здійснюється у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України.

У ст.19 Конституції України зазначено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості (ч.1 ст.9 КАС України).

Враховуючи вище викладене, судом з'ясовано, що відповідач на час судового засідання має податковий борг у сумі 520282 грн. 58 коп., у тому числі: 492598 грн. 71 коп. - з земельного податку; 5391 грн. 94 коп. - по надходженням від скидів забруднюючих речовин безпосередньо у водні об'єкти; 22291 грн. 93 коп. - з податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, який у добровільному порядку - не погашений. У зв'язку з цим, суд приходить до висновку, що вказана сума заборгованості повинна бути стягнута з ПАТ "РЕФМА" у порядку та спосіб, встановлений ст.95 Податкового кодексу України.

Судові витрати складаються із судового збору та витрат, пов'язаних з розглядом справи (ч.1 ст.132 КАС України).

Суд вирішує питання щодо судових витрат у рішенні, постанові або ухвалі (ч.1 ст.143 КАС України).

На підставі викладеного, керуючись ст.ст.9, 77, 132, 143, 243-246 КАС України, суд, -

ВИРІШИВ:

Позов задовольнити частково.

Стягнути з рахунків Публічного акціонерного товариства "Мелітопольський завод холодильного машинобудування "Рефма" (72301, Запорізька область, м.Мелітополь, вул.Дмитра Донцова, буд.15; ідентифікаційний код 00217857) у банках, обслуговуючих даного платника податків, а також за рахунок готівки, що належить цьому платнику податків, податковий борг з земельного податку:

- у сумі 488627 грн. 52 коп. на користь бюджету (р/р33211811700013, отримувач - Мелітопольське УК/Мелітополь/18010500, банк отримувача - ГУДКСУ у Запорізькій області, код 37968956, МФО 813015, код платежу 18010500);

- у сумі 3971 грн. 19 коп. на користь бюджету (р/р33215811700172, отримувач - Мелітопольське УК/Костянтин./18010500, банк отримувача - ГУДКСУ у Запорізькій області, код 37968956, МФО 813015, код платежу 18010500).

Стягнути з рахунків Публічного акціонерного товариства "Мелітопольський завод холодильного машинобудування "Рефма" (72301, Запорізька область, м.Мелітополь, вул.Дмитра Донцова, буд.15; ідентифікаційний код 00217857) у банках, обслуговуючих даного платника податків, а також за рахунок готівки, що належить цьому платнику податків, податковий борг по надходженням від скидів забруднюючих речовин безпосередньо у водні об'єкти у сумі 5391 грн. 94 коп. на користь бюджету (р/р33112363700013, отримувач - Мелітопольське УК/Мелітополь/19010200, банк отримувача - ГУДКСУ у Запорізькій області, код 37968956, МФО 813015, код платежу 19010200).

Стягнути з рахунків Публічного акціонерного товариства "Мелітопольський завод холодильного машинобудування "Рефма" (72301, Запорізька область, м.Мелітополь, вул.Дмитра Донцова, буд.15; ідентифікаційний код 00217857) у банках, обслуговуючих даного платника податків, а також за рахунок готівки, що належить цьому платнику податків, податковий борг з податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, у сумі 22291 грн. 93 коп. на користь бюджету (р/р33112341700013, отримувач - Мелітопольське УК/Мелітополь/18010400, банк отримувача - ГУДКСУ у Запорізькій області, код 37968956, МФО 813015, код платежу 18010400).

В іншій частині позовних вимог - відмовити.

Рішення суду першої інстанції набирає законної сили у строк та порядок визначений ст.255 КАС України.

Рішення суду першої інстанції оскаржується у строк та порядок встановлений ст.ст.292, 295, 297 КАС України.

Рішення у повному обсязі виготовлено 13.02.2018.

Суддя О.О. Прасов