Рішення № 72324444, 15.02.2018, Волинський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
15.02.2018
Номер справи
803/1672/17
Номер документу
72324444
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ВОЛИНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

15 лютого 2018 року ЛуцькСправа № 803/1672/17

Волинський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого-судді Димарчук Т.М.,

при секретарі судового засідання Гринчук Я.О.,

за участю позивача ОСОБА_1,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Луцьку адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Національної поліції у Волинській області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії,

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 (далі – ОСОБА_1, позивач) звернувся в суд з адміністративним позовом до Головного управління Національної поліції у Волинській області (далі – ГУ НП у Волинській області, відповідач) про визнання протиправними дій щодо незарахування йому вислуги років у пільговому обчисленні та зобов'язання здійснити перерахунок вислуги років у пільговому обчисленні відповідно до законодавства, внісши відповідні зміни у наказ ГУ НП у Волинській області №179 о/с від 22.08.2017 року.

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що позивач має право на зарахування до вислуги років у пільговому обчисленні періоду служби у зоні гарантованого добровільного відселення згідно постанови Кабінету Міністрів України від 17.07.1992 року № 393 «Про порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, поліцейським та членам їхніх сімей», так як з 23.06.2014 року по 06.11.2015 року працював інспектором дорожньо-патрульної служби взводу з обслуговування стаціонарного поста № 2 роти дорожньо-патрульної служби ДАІ підпорядкованої УМВС, який згідно дислокації територіально розміщений в с. Оконськ Маневицького району Волинської області. Проте, листом ГУ НП у Волинській області № 242-П/01/12/7-2017 від 15.11.2017 року позивачу безпідставно відмовлено у зарахуванні до вислуги років у пільговому обчисленні період проходження служби на посаді інспектора дорожньо-патрульної службу взводу з обслуговування стаціонарного поста № 2 в період з 23.06.2014 року по 06.11.2015 року.

Позивач просить визнати дії ГУ НП у Волинській області протиправними та зобов’язати відповідача здійснити перерахунок вислуги років в пільговому обчисленні відповідно до законодавства, внісши відповідні зміни у наказ ГУ НП у Волинській області № 179 о/с від 22.08.2017 року.

У судовому засіданні позивач позовні вимоги підтримав з підстав викладених в адміністративному позові та просив їх задовольнити.

У відзиві на позов від 05.01.2018 (а.с.24-25) представник ГУ НП у Волинській області вважає заявлені позовні вимоги необґрунтованими та такими, що не підлягають до задоволення. Зокрема, з послужного списку позивача вбачається, що в період з 23.06.2014 року по 06.11.2015 року він проходив службу в підрозділі Управління державної автомобільної інспекції Управління Міністерства внутрішніх справ України у Волинській області, місце дислокації якого знаходиться у м. Луцьку, і яке відповідно до Постанови КМУ від 23.07.1991 №106 не входить до переліку населених пунктів, віднесених до зон радіоактивного забруднення внаслідок Чорнобильської катастрофи.

Тому, на момент обчислення вислуги для призначення пенсії позивачу, ГУ НП у Волинській області не мало законних підстав для зарахування ОСОБА_1 вислуги у пільговому обчисленні періоду роботи з 23.06.2014 року по 06.11.2015 року на посаді інспектора дорожньо-патрульної служби взводу з обслуговування стаціонарного поста №2 роти дорожньо-патрульної служби ДАІ, підпорядкованої УМВС України у Волинської області. У зв’язку з чим, просить суд відмовити у задоволенні позовних вимог.

Представник відповідача в судове засідання не прибула, хоча належним чином була повідомлена про дату, час і місце судового розгляду справи.

Заслухавши пояснення позивача, дослідивши письмові докази, суд дійшов висновку, що позовні вимоги підлягають до задоволення з наступних мотивів та підстав.

Судом встановлено, що ОСОБА_1 з 14.05.1996 року по 31.08.2017 року проходив службу в органах УМВС України у Волинській області та ГУ НП у Волинській області на різних посадах. Зокрема, з 23.06.2014 року по 06.11.2015 року позивач проходив службу на посаді інспектора дорожньо-патрульної служби (м/б) взводу з обслуговування стаціонарного поста №2 роти дорожньо-патрульної служби Державної автомобільної інспекції підпорядкованої УМВС України у Волинській області, що підтверджується послужним списком позивача та наказом УМВС від 23.06.2014 року № 147 о/с (а.с. 26-28, 48).

Згідно з наказом начальника ГУ НП у Волинській області № 179 о/с від 22.08.2017 року, позивач був звільнений з посади водія відділення конвойної служби ізолятора тимчасового тримання № 2 ГУ НП у Волинській області за п.7 ч.1 ст.77 (за власним бажанням) Закону України “Про Національну поліцію” з 31.08.2017 року (а.с. 7).

Вислуга років на день звільнення складала в пільговому обчисленні – 24 роки 05 місяців 26 дні, в календарному обчисленні – 23 роки 00 місяці 20 днів.

З матеріалів справи вбачається, що 01.11.2017 року позивач звернувся до Головного управління Національної поліції у Волинській області з заявою, у якій з посиланням на постанову Кабінету Міністрів України від 17.07.1992 №393 “Про порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ та членам їхніх сімей” просив провести перерахунок вислуги років у пільговому обчисленні за період роботи з 23.06.2014 року по 06.11.2015 року та внести відповідні зміни в наказ ГУ Національної поліції у Волинській області №179 о/с від 22.08.2017 року.

Листом ГУ НП у Волинській області №242-П/01/12/7-2017 від 15.11.2017 року позивачу відмовлено у зарахуванні до вислуги років у пільговому обчисленні періоду проходження служби на посаді інспектора дорожньо-патрульної служби взводу з обслуговування стаціонарного поста №2 роти дорожньо-патрульної служби ДАІ підпорядкованої УМВС з 23.06.2014 року по 06.11.2015 року з підстав проходження ним служби в Державній автомобільній інспекції УМВС України у Волинській області, яке фактично знаходилось в м. Луцьку, що не входить до переліку населених пунктів і зон безумовного (обов’язкового) та гарантованого добровільного відселення (а.с.8-11).

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам суд виходить з наступного.

Згідно з частиною другою статті 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Частиною 2 статті 2 КАС України передбачено, що у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб’єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони, зокрема, на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Частиною 2 статті 78 Закону України від 02 липня 2015 року №580-VIII “Про Національну поліцію” (далі - Закон України №580-VIIІ) визначено, що до стажу служби в поліції зараховуються: 1) служба в поліції на посадах, що заміщуються поліцейськими, з дня призначення на відповідну посаду; 2) військова служба в Збройних Силах України, Державній прикордонній службі України, Національній гвардії України, Управлінні державної охорони, Цивільній обороні України, внутрішніх військах Міністерства внутрішніх справ України та інших військових формуваннях, утворених відповідно до закону, Службі безпеки України, Службі зовнішньої розвідки, Державній спеціальній службі транспорту; 3) служба в органах внутрішніх справ України на посадах начальницького і рядового складу з дня призначення на відповідну посаду; 4) час роботи у ОСОБА_2 України, місцевих радах, центральних і місцевих органах виконавчої влади із залишенням на військовій службі, на службі в органах внутрішніх справ України або на службі в поліції; 5) час роботи в органах прокуратури і суду осіб, які працювали на посадах суддів, прокурорів, слідчих; 6) дійсна військова служба в ОСОБА_3 та ОСОБА_4, прикордонних, внутрішніх, залізничних військах, в органах державної безпеки та інших військових формуваннях колишнього СРСР, а також служба в органах внутрішніх справ колишнього СРСР.

Відповідно до частини 3, 4 статті 78 Закону України №580-VIIІ під час обчислення стажу служби в поліції враховуються тільки повні роки вислуги років без округлення фактичного розміру вислуги років у бік збільшення. Порядок обчислення вислуги років у поліції встановлює Кабінет Міністрів України.

Порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги визначений постановою Кабінету Міністрів України № 393 від 17 липня 1992 року «Про порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ та членам їхніх сімей» ( в редакції від 18.06.2014 року чинній на момент виникнення спірних правовідносин).

Відповідно до абзацу п’ятнадцятого підпункту «в» пункту 3 Порядку №393 до вислуги років для призначення пенсій особам, зазначеним в абзаці першому пункту 1 цієї постанови, зараховується на пільгових умовах - один місяць служби за півтора місяця: у зонах безумовного (обов’язкового) та гарантованого добровільного відселення, передбачених пунктами 2 і 3 статті 2 Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи”, - згідно з переліками військових частин, підрозділів і установ, затверджуваними відповідно Міністерством оборони, Міністерством внутрішніх справ, Міністерством транспорту та зв’язку, Центральним управлінням Служби безпеки, Адміністрацією Державної прикордонної служби України, Управлінням державної охорони.

Системний аналіз наведених норм права дає підстави для висновку, що законодавець чітко визначив умови зарахування на пільгових умовах один місяць служби за півтора місяця: у зонах безумовного (обов’язкового) та гарантованого добровільного відселення, передбачених пунктами 2 і 3 статті 2 Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок чорнобильської катастрофи”.

Згідно з пунктами 2 та 3 статті 2 Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок чорнобильської катастрофи” (у редакції чинній на момент проходження служби позивачем на посаді інспектора дорожньо-патрульної служби взводу з обслуговування стаціонарного поста № 2 роти дорожньо-патрульної служби ДАІ підпорядкованої УМВС) зона безумовного (обов'язкового) відселення - це територія, що зазнала інтенсивного забруднення довгоживучими радіонуклідами, з щільністю забруднення грунту понад доаварійний рівень ізотопами цезію від 15,0 Кі/кв. км та вище, або стронцію від 3,0 Кі/кв. км та вище, або плутонію від 0,1 Кі/кв. км та вище, де розрахункова ефективна еквівалентна доза опромінення людини з урахуванням коефіцієнтів міграції радіонуклідів у рослини та інших факторів може перевищити 5,0 мЗв (0,5 бер) за рік понад дозу, яку вона одержувала у доаварійний період; зона гарантованого добровільного відселення - це територія з щільністю забруднення грунту понад доаварійний рівень ізотопами цезію від 5,0 до 15,0 Кі/кв. км, або стронцію від 0,15 до 3,0 Кі/кв. км, або плутонію від 0,01 до 0,1 Кі/кв. км, де розрахункова ефективна еквівалентна доза опромінення людини з урахуванням коефіцієнтів міграції радіонуклідів у рослини та інших факторів може перевищити 1,0 мЗв (0,1 бер) за рік понад дозу, яку вона одержувала у доаварійний період.

Пунктом 1 Постанови Кабінету Міністрів України від 23 липня 1991 року №106 “Про організацію виконання постанов Верховної ОСОБА_2 Української РСР про порядок введення в дію законів Української РСР “Про правовий режим території, що зазнала радіоактивного забруднення внаслідок Чорнобильської катастрофи” та “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок чорнобильської катастрофи”, затверджено перелік населених пунктів, віднесених до зони гарантованого добровільного відселення, в якому, зокрема, до зони гарантованого добровільного відселення віднесено с.Оконськ, Маневицького району, Волинської області.

Як встановлено судом, ОСОБА_1 в період з 23.06.2014 року по 06.11.2015 року, відповідно до наказу УМВС від 23.06.2014 №147о/с, проходив службу на посаді інспектора дорожньо-патрульної служби взводу з обслуговування стаціонарного посту №2 роти дорожньо-патрульної служби Державної автомобільної інспекції підпорядкованої УМВС України у Волинській області (а.с.14,48).

Відповідно до пункту 1 Положення про стаціонарні пости дорожньо-патрульної служби Державної автомобільної інспекції Міністерства внутрішніх справ України, затвердженого наказом Міністерства внутрішніх справ України від 04.05.2011 N 177, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 24 травня 2011 р. за N 626/19364 стаціонарний пост дорожньо-патрульної служби Державтоінспекції МВС України (далі - стаціонарний пост ДПС) - місце несення служби нарядами дорожньо-патрульної служби (далі - ДПС) Державної автомобільної інспекції МВС України (далі - ДАІ МВС України), обладнане спеціальними службовими приміщеннями, оснащене технічними і спеціальними засобами, інженерними та іншими спорудами, а також територія, що закріплена за ним в установленому законодавством порядку.

У своїй діяльності наряди стаціонарного поста ДПС керуються Конституцією України, законами України, актами Президента України, Кабінету Міністрів України, нормативно-правовими актами МВС України та цим Положенням (пункт 2 Положення)

З наявного у матеріалах справи листа Управління державної автомобільної інспекції УМВС України у Волинській області №37 від 13.02.2018 вбачається, що дислокація стаціонарного поста №2 роти дорожньо-патрульної служби ДАІ УМВС України у Волинській області – село Оконськ, Маневицького району, Волинської області (а.с. 52).

З копії державного акта на право постійного користування земельною ділянкою від 01.12.2011 року вбачається, що Управління державної автомобільної інспекції управління МВС України у Волинській області є постійним користувачем земельної ділянки площею 0, 0297 га, яка розташована у селі Оконськ Маневицького району і цільове призначення якої для розміщення та обслуговування стаціонарного поста державної автомобільної інспекції (а.с. 53)

Таким чином, оскільки Постановою №393 передбачено зарахування служби в органах внутрішніх справ у зонах безумовного (обов'язкового) та гарантованого добровільного відселення, передбачених в пунктами 2 і 3 статті 2 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" із розрахунку один місяць за півтора і цей Порядок діяв на час проходження служби ОСОБА_1 з 23.06.2014 року по 06.11.2015 року у зоні гарантованого добровільного відселення (с. Оконськ Маневицького району), то у відповідача не було правових підстав для відмови в зарахуванні позивачу вислуги років у пільговому обчисленні за вищевказаний період.

Враховуючи вищевикладене, суд дійшов висновку, що період проходження служби ОСОБА_1 на посаді інспектора дорожньо-патрульної служби взводу з обслуговування стаціонарного поста №2 роти дорожньо-патрульної служби ДАІ підпорядкованої УМВС з 23.06.2014 року по 06.11.2015 року підлягає зарахуванню до вислуги років у пільговому обчисленні, у зв’язку з чим позовні вимоги слід повністю задовольнити.

Водночас, внесення змін до наказу ГУ Національної поліції у Волинській області №179 о/с від 22.08.2017 року є порядком виконання судового рішення і відноситься до дискреційних повноважень відповідача.

Відповідно до частин першої, другої статті 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб’єкта владних повноважень обов’язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Відповідачем не доведено правомірності своїх дій щодо відмови позивачу у зарахуванні до вислуги років у пільговому обчисленні один місяць за півтора місяця періоду проходження служби в органах внутрішніх справ з 23.06.2014 року по 06.11.2015 року у зонах гарантованого добровільного відселення, а тому вимоги позивача підлягають до задоволення, шляхом визнання протиправними дій ГУ НП у Волинській області щодо не зарахування ОСОБА_1 до вислуги років у пільговому обчисленні один місяць за півтора місяця періоду проходження служби в органах внутрішніх справ з 23.06.2014 року по 06.11.2015 року у зонах гарантованого добровільного відселення та зобов’язання відповідача зарахувати ОСОБА_1 до вислуги років в пільговому обчисленні один місяць за півтора місяця час проходження служби в органах внутрішніх справ у зонах гарантованого добровільного відселення з 23.06.2014 року по 06.11.2015 року.

Керуючись статтями 243-246 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ВИРІШИВ:

Адміністративний позов задовольнити повністю.

Визнати протиправними дії Головного управління Національної поліції у Волинській області щодо незарахування ОСОБА_1 до вислуги років періоду проходження служби в органах внутрішніх справ з 23 червня 2014 року по 06 листопада 2015 року у зонах гарантованого добровільного відселення у пільговому обчисленні один місяць за півтора місяця.

Зобов'язати Головне управління Національної поліції у Волинській області здійснити перерахунок та зарахувати ОСОБА_1 до вислуги років в пільговому обчисленні один місяць за півтора місяця час проходження служби в органах внутрішніх справ у зонах гарантованого добровільного відселення з 23 червня 2014 року по 06 листопада 2015 року.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, встановленого статтею 295 КАС України, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення суду може бути оскаржене в апеляційному порядку повністю або частково шляхом подання апеляційної скарги до Львівського апеляційного адміністративного суду через Волинський окружний адміністративний суд. Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

ОСОБА_5 Димарчук

Повний текст судового рішення складено 20 лютого 2018 року.