
ОДЕСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
——————————————————————
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
08 лютого 2018 р.м.ОдесаСправа № 522/19228/17
Категорія: 10.2.4 Головуючий в 1 інстанції: Кравчук Т.С.
Одеський апеляційний адміністративний суд у складі колегії:
доповідача – судді Турецької І.О.
суддів – Стас Л.В., Косцової І.П.
розглянувши в порядку письмового провадження апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області на постанову Приморського районного суду м. Одеси від 09 листопада 2017 року у справі за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області про визнання дій протиправними та зобов’язання вчинити певні дії, -
В С Т А Н О В И В:
У жовтні 2017 року ОСОБА_1 звернувся до суду першої інстанції з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області (далі – Пенсійний фонд), в якому, не погоджуючись з відмовою даного суб’єкта владних повноважень здійснити перерахунок та виплату пенсії, просив зобов’язати виконати зазначені дії з 01 червня 2017 року, на підставі довідки від 17 серпня 2017 року №2.2.1-39-232, що видана Державним підприємством обслуговування повітряного руху України (далі ДП «Украерорух»), без обмеження її максимального розміру та стягнути заборгованість, за результатами проведеного перерахунку.
В обґрунтування позовних вимог наголошував на наявність, відповідно до вимог ч.3 ст. 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», права на перерахунок пенсії, з урахуванням збільшення в посадового окладу, на підставі наказу керівника ДП «Украерорух».
Також позивача звертає увагу на рішення Конституційного Суду України №7-рп/2016 від 20 грудня 2016 року щодо неконституційності положень законодавства про обмеження пенсії її максимальним розміром.
Постановою Приморського районного суду м. Одеси від 09 листопада 2017 року позов задоволено.
Суд визнав дії Пенсійного фонду щодо відмови в перерахунку, раніше призначеної ОСОБА_1 пенсії, на підставі довідки №2.2.1-39-232 від 17 серпня 2017 року «Про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсій» - протиправними.
Зобов’язав Пенсійний фонд здійснити з 01 червня 2017 року перерахунок та виплату ОСОБА_1 пенсії, виходячи з розрахунку 56% від грошового забезпечення (нарахованої Пенсійним фондом при звільнені ОСОБА_1 за вислугу років (22 роки)), на підставі довідки від 17 серпня 2017 року №2.2.1-39-232 «Про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсій», виданої ДП «Украерорух», без обмеження максимального її розміру та стягнути на користь ОСОБА_1 заборгованість за результатами проведеного перерахунку
Задовольняючи позовні вимоги, суд першої інстанції, спираючись правові висновки Верховного Суду України, а також вимоги діючого законодавства, що регулює спірні правовідносини, виходив із того, що Кабінет Міністрів України делегував своє право керівникам державних органів, у тому числі й ДП «Украерорух», визначати розміри посадових окладів військовослужбовців, які відряджені до Украероруху.
За таких умов, на думку суду першої інстанції, наказ ДП «Украерорух» від 30 червня 2017 року №228 «Про підвищення посадових окладів військовослужбовцям, відрядженим до Украероруху» надає право позивачу, відповідно до ч.3 ст. 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», на перерахунок пенсії з 01 червня 2017 року, без обмеження її максимального розміру, оскільки таке обмеження суперечить рішенню Конституційного Суду України від 20 грудня 2016 року у справі №7-рп/2016.
В апеляційній скарзі Пенсійний фонд, не погоджуючись з вказаним рішенням суду першої інстанції, посилаючись на неправильне застосування норм матеріального права, просить його скасувати та ухвалити нове рішення про відмову в задоволенні позову.
Так, апелянт посилається на те, що перерахунок пенсії може бути здійснений тільки на підставі відповідного рішення Кабінету Міністрів України, а такого рішення прийнято не було.
Висновок суду про виплату позивачу пенсії без обмежень її максимального розміру, на думку апелянта, не відповідає вимогам ч.7 ст. 43 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб», в редакції Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України» від 06 грудня 2016 року №1774-VIII, оскільки вказана норма є діючою та неконституційною не визнавалась.
У відзиві на апеляційну скаргу ОСОБА_1, з посиланням на практику Верховного Суду України, вважає законним та обґрунтованим рішення суду першої інстанції, а тому просить апеляційну скаргу залишити без задоволення, а рішення – без змін.
Враховуючи, що відсутні клопотання від усіх учасників справи про розгляд справи за їх участю, а також клопотання апелянта про розгляд справи без участі його представника, суд апеляційної інстанції, відповідно до п.1 ч.1 ст. 311 КАС України, розглянув справу в порядку письмового провадження.
Перевіривши правильність встановлення судом першої інстанції обставин справи, додержання норм матеріального та процесуального права, проаналізувавши доводи апеляційної скарги, колегія суддів вважає, що рішення суду першої інстанції, в частині визначення за позивачем права на перерахунок пенсії у зв’язку зі збільшення посадового окладу працюючого службовця, є законним та обґрунтованим.
Проте, висновок суду першої інстанції про наявність обов’язку Пенсійного фонду перераховувати та виплачувати пенсію без обмеження її максимального розміру не відповідає принципу законності.
Отже, колегія суддів вважає, що є підстави для часткового задоволення апеляційної скарги, з огляду на наступне.
Фактичні обставини справи, що встановлені судом першої та апеляційної інстанцій і які є неоспореними, свідчать про наступне.
ОСОБА_1 є підполковником запасу та з 01 жовтня 2011 року перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Одеський області, де отримує пенсію за вислугу років.
З 31 липня 1989 року по 30 вересня 2011 року позивач проходив військову службу в Збройних Силах України.
Наказом Міністра оборони України від 19 жовтня 1999 року №600 та наказом командира військової частини А2445 №105 від 18 листопада 1999 року позивач був відряджений для подальшого проходження служби до ДП «Украерорух» із залишенням на військовій службі, де з 19 листопада 1999 року по 30 листопада 2011 року проходив службу на різних посадах та отримував грошове забезпечення (а.с. 48-49, 72).
Наказом Міністра оборони України за №799 від 09 серпня 2011 року, відповідно до пункту «а», частини 6 статті 26 Закону України «Про військовий обов'язок та військову службу», позивача було звільнено в запас у зв’язку із закінченням строку контракту.
Наказом ДП «Украерорух» №481/о від 28 вересня 2011 року, позивача звільнено з посади провідного інженера з управління використання повітряного простору районного диспетчерського центру Одеського РСП (а.с.7) та виключено, наказом директора Одеського РСП №77/к від 30 вересня 2011 року, із списків особового складу Одеського РСП ДП ОПР України (а.с.8).
При звільненні, ДП «Украерорух», позивачу була видана довідка від 29 вересня 2011 року про розмір грошового забезпечення, на підставі якої ,Пенсійним фондом. була призначена пенсія за вислугу років в розмірі 56% грошового забезпечення (а.с.52, 53).
Наказом ДП «Украерорух» від 30 червня 2017 року №228 «Про підвищення посадових окладів військовослужбовцям, відрядженим до Украероруху» з 01 червня 2017 року збільшено розмір грошового забезпечення за прирівняною посадою, яку займав позивач на момент звільнення (а.с.50-51).
17 серпня 2017 року ДП «Украерорух» позивачу була видана довідка про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії за №2.2.1-39-232.
У цій довідці розмір грошового забезпечення станом на 01 червня 2017 року, за прирівняною посадою, яку займав позивач на момент звільнення, становить 23 194,25 грн. на місяць (а.с.9).
На підставі наведеної вище довідки, позивач звернувся до Пенсійного фонду із заявою про здійснення перерахунку пенсії, відповідно до частини четвертої статті 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».
25 жовтня 2017 року Пенсійний фонд листом за №1433/Я-11 відмовив позивачу в перерахунку пенсії (а.с.54).
В обґрунтування даної відмови суб’єктом владних повноважень покладено в основу відсутність рішення Кабінету Міністрів України щодо умов, порядку та розмірів перерахунку пенсії колишнім військовослужбовцям, відрядженим до державних органів, установ та організацій.
На підтримку правової позиції суду першої інстанції про наявність у позивача права на перерахунок пенсії, свідчать наступні положення національного законодавства.
Відповідно до ч.4 ст. 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», в редакції на момент виникнення спірних правовідносин, усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв’язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України.
Тобто, підставою для проведення перерахунку пенсії є фактична зміна хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, проведена на підставі рішення суб'єкта владних повноважень, наділеного правом встановлювати чи змінювати види грошового забезпечення військовослужбовців.
Пунктом 4 постанови Кабінету Міністрів України від 19 липня 1999 року №1281 «Про створення об'єднаної цивільно-військової системи організації повітряного руху України» передбачено, що грошове та матеріальне забезпечення військовослужбовців, відряджених до Украероруху, потрібно здійснювати у порядку, визначеному постановою Кабінету Міністрів України від 07 лютого 2001 року №104 «Про порядок і норми грошового та матеріального забезпечення військовослужбовців Збройних Сил, інших військових формувань, осіб начальницького складу органів внутрішніх справ, Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації, Державної кримінально-виконавчої служби, відряджених до державних органів, установ та організацій».
Пунктом 5 постанови Кабінету Міністрів України від 07 листопада 2007 року №1294 «Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» передбачено, що керівникам державних органів у межах асигнувань, що виділяються на їх утримання, надано право установлювати посадові оклади військовослужбовцям (крім військовослужбовців строкової військової служби), особам рядового і начальницького складу, посади яких не передбачені цією постановою, у відповідних випадках.
За приписами абз.7 п.3 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року №45, встановлено, що особам, які відряджалися для виконання службових обов'язків до органів державної влади, органів місцевого самоврядування, інших установ, організацій і підприємств та були звільнені із служби у зв'язку з виходом на пенсію безпосередньо з посад, на яких вони перебували, перерахунок пенсій провадиться на підставі довідок про розмір грошового забезпечення, виданих зазначеними органами, установами, організаціями і підприємствами.
Таким чином, враховуючи, що Кабінет Міністрів України делегував керівникам державних органів право визначати розміри посадових окладів, наказ Украероруху від 30 червня 2017 року №228 «Про підвищення посадових окладів військовослужбовцям, відрядженим до Украероруху», є підставою для перерахунку пенсії, відповідно до ч.4 ст. 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».
Відповідно до ч.5 ст. 242 КАС України при виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин, суд враховує висновки щодо застосування норм права, викладені в постановах Верховного Суду.
У постановах від 06 липня 2016 року у справі №2-а/638/70/15, від 05 липня 2016 року у справі 461/2167/14-а, від 13 липня 2016 року у справі 638/2700/14-а Верховний Суд України дійшов висновку, що пенсія військовослужбовця, відрядженому до Украероруху, підлягає перерахунку, відповідно до ч.3 ст. 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», з урахуванням змін в окладі, що визначений наказами Украероруху.
Аналіз викладеного законодавства, а також практика Верховного Суду, дає підстави для критичного ставлення до доводів апелянта про відсутність у позивача права на перерахунок пенсії .
Водночас, слід вважати обґрунтованими доводи Пенсійного фонду про помилковість позиції суду першої інстанції щодо обов’язку перерахувати та виплачувати позивачу пенсію без обмеження її максимального розміру.
Так, відповідно до положень другого речення ч.7 ст. 43 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» тимчасово, у період з 1 січня 2016 року по 31 грудня 2016 року, обмежено максимальний розмір пенсії (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною) сумою, що не може перевищувати 10 740 гривень.
Конституційний Суд України у рішенні №7-рп/2016 від 20 грудня 2016 року положення частини 7 статті 43 вказаного Закону №2262 визнав такими, що не відповідають Конституції України (є неконституційними).
Відповідно до ст. 152 Конституції України закони, інші акти або їх окремі положення, що визнані неконституційними, втрачають чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України рішення про їх неконституційність, якщо інше не встановлено самим рішенням, але не раніше дня його ухвалення.
Таким чином, положення ч.7 ст. 43 Закону №2262 є неконституційними з 20 грудня 2016 року.
У той же час, Законом України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України» від 06 грудня 2016 року №1774-VIII, що набрав чинності 01 січня 2017 р., в ч.7 ст. 43 Закону № 2262 внесено зміни, згідно з якими, тимчасово, до 31 грудня 2017 року, максимальний розмір пенсії (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною) не може перевищувати 10 740 гривень.
Отже, за таких обставин, позовні вимоги про зобов'язання суб’єкта владних повноважень провести перерахунок та виплату пенсії без обмеження граничного розміру з 01 червня 2017 року задоволенню не підлягають.
Розглядаючи категорію справ щодо нарахування та виплати соціальних виплат, слід звернутися, на думку суду апеляційної інстанції, до практики Європейського суду з прав людини (далі – Суд), як до джерела права.
Так, у справі «Макион проти Литви» (скарга №75916/13) Суд зазначив, що нове законодавство, яке зменшило соціальні доплати, зокрема за вислугу років, в період економічної кризи не є дискримінаційним, оскільки така соціальна виплата залежить від фінансових ресурсів держави.
Суд був задоволений тим, що тимчасове обмеження доплати за вислугу років переслідувало законну мету в інтересах суспільства.
У цій справі, Суд також зазначив, що зменшення виплат не поставило заявника в стан, коли йому не вистачало засобів для існування.
Зрештою, як зауважив Суд, зменшення доплат за вислугу років було частиною більш широкої програми жорсткої економії, що впливала на інші виплати і заробітні платні державних службовців.
Узагальнюючи викладене, можливо зробити висновок, що обмеження розміру пенсії позивачу є тимчасовим та вимушеним, позаяк обґрунтовується фінансовим станом Держави, а тому не може вважатися втручанням Держави в мирне володіння майном.
Право на часткове скасування рішення суду визначає стаття 317 КАС України, яка, зокрема, встановлює, що підставою для скасування судового рішення суду першої інстанції повністю або частково та ухвалення нового рішення у відповідній частині або зміни рішення є неправильне застосування норм матеріального права.
Керуючись ст.ст. 308, 311, 315, 317, 321, 322, 325 КАС України, суд, -
П О С Т А Н О В И В:
Апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області – задовольнити частково.
Постанову Приморського районного суду м. Одеси від 09 листопада 2017 року – скасувати частково, відмовивши ОСОБА_1 у задоволенні позовних вимог до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області про обов’язок перерахувати та виплатити пенсію без обмеження її максимального розміру.
В іншій частині постанову Приморського районного суду м. Одеси від 09 листопада 2017 року – залишити без змін.
Постанова суду апеляційної інстанції набирає законної сили з дати її прийняття та може бути оскаржена, в порядку статті 328 КАС України, безпосередньо до Верховного Суду протягом тридцяти днів з дня вручення судового рішення.
Доповідач – суддя І.О. Турецька
суддя Л.В. Стас
суддя І.П. Косцова