
ОДЕСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
——————————————————————
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
31 січня 2018 р.м.ОдесаСправа № 522/22053/15-а
Категорія: 10.2.4 Головуючий в 1 інстанції: Тарасов А.В. Судова колегія Одеського апеляційного адміністративного суду у складі:
головуючого – судді Федусика А.Г.,
суддів – Зуєвої Л.Є. та Шевчук О.А.,
при секретарі – Пальоній І.М.,
за участю: позивача - ОСОБА_1, адвоката позивача – ОСОБА_2 та представника Одеської обласної державної адміністрації – ОСОБА_3,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті ОСОБА_4 апеляційні скарги Центрального об’єднаного управління Пенсійного фонду України в м.Одесі та Одеської обласної державної адміністрації на постанову Приморського районного суду м.Одеси, ухвалену 14 вересня 2017 року в м.Одесі по справі за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Головного управління пенсійного фонду України в Одеській області, Одеської обласної державної адміністрації, Приморської районної адміністрації Одеської міської ради, Центрального об’єднаного управління Пенсійного фонду України в м.Одесі, Комісії з встановлення пенсій за особливі заслуги перед Україною при Одеській обласній державній адміністрації про визнання рішення та дій незаконними та неправомірними, зобов’язання вчинити певні дії,-
В С Т А Н О В И Л А :
У жовтні 2015 року ОСОБА_1 звернувся до суду з адміністративним позовом до Головного управління пенсійного фонду України в Одеській області (далі ГУПФУ), Одеської обласної державної адміністрації (далі ООДА), Приморської районної адміністрації Одеської міської ради, Центрального об’єднаного управління Пенсійного фонду України в м.Одесі, Комісії з встановлення пенсій за особливі заслуги перед Україною при ООДА, про визнання протиправними дій відповідача щодо не призначення пенсії "За особливі заслуги перед Україною", зобов'язання відповідача призначити пенсію "За особливі заслуги перед Україною" та виплатити недоотриману надбавку в сумі 24352,14 грн. з 29 січня 2007 року; стягнення моральної шкоди у розмірі 200000,00 грн..
Постановою Приморського районного суду м.Одеси від 14 вересня 2017 року позов задоволено частково. Суд визнав позивача таким, що має право на отримання пенсії за особливі заслуги перед Україною відповідно до Закону України «Про пенсії за особливі заслуги перед Україною» та зобов’язав робочу групу зі встановлення пенсій за особливі заслуги перед Україною при ООДА встановити позивачу пенсію за особливі заслуги перед Україною з 26 квітня 2015 року; зобов’язав Центральне об’єднане управління Пенсійного фонду України в м.Одесі здійснити позивачу виплату пенсії за особливі заслуги перед Україною за минулий час, починаючи з 26 квітня 2015 року. В решті позову було відмовлено.
Не погоджуючись з постановою суду, ГУПФУ та ООДА подали апеляційні скарги, в яких зазначається, що вказана постанова ухвалена з порушенням норм матеріального та процесуального права, а тому підлягає скасуванню з ухваленням нового рішення про відмову у задоволенні позовних вимог.
Заслухавши суддю - доповідача, розглянувши матеріали справи та перевіривши законність і обґрунтованість судового рішення в межах доводів апеляційної скарги, колегія суддів вважає, що апеляційні скарги підлягають задоволенню з таких підстав.
Судом першої інстанції встановлено, що позивач перебуває на обліку в Центральному об’єднаному управлінні Пенсійного фонду України м.Одеси з 23 березня 2000 року та отримує пенсію за віком на пільгових умовах за списком №1 відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення».
Згідно посвідчення серії АБ №281378 від 05 червня 2000 року позивачу встановлено статус учасника бойових дій відповідно до Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту».
Згідно посвідчення серії ЮА №004537, виданого 01 грудня 2011 року, позивач має право на пільги, встановлені законодавством України для ветеранів війни учасників бойових дій.
02 лютого 2007 року Приморська районна адміністрація на підставі заяви позивача звернулась до Комісії з встановлення пенсій за особливі заслуги перед Україною при ООДА із клопотанням про призначення пенсії за особливі заслуги перед Україною оскільки позивач є учасником бойових дій та нагороджений медаллю «За відвагу « (1973 рік).
Згідно довідки Приморського районного військового комісаріату м.Одеси від 13 грудня 2006 року позивач проходив військову службу в військовій частині 40148 з 1970 року по 1971 рік та приймав участь в бойовому розмінуванні та знищенні боєприпасів в Прибалтійській акваторії.
Згідно витягу з протоколу №20 засідання Комісії з встановлення пенсій за особливі заслуги перед Україною при Одеській облдержадміністрації від 28 лютого 2007 року клопотання про встановлення пенсії за особливі заслуги перед Україною відхилено у зв'язку з відсутністю особливих заслуг перед Україною.
Відмова позивачу на протязі тривалого часу в призначенні пенсії за особливі заслуги перед Україною і стала підставою для звернення з даним позовом до суду.
Вказані обставини визнані сторонами та суд не має обґрунтованого сумніву щодо їх достовірності.
Вирішуючи спірне питання та задовольняючи позов в частині суд першої інстанції виходив з того, що позивач відповідає критеріям, встановленим п.2 ч.1 ст.1 Закону України «Про пенсії за особливі заслуги перед Україною», а тому набув права на призначення такої пенсії. Разом з тим, судом було зазначено, що позивачем не надано жодних доказів наявності причинного зв’язку між не призначенням пенсії за особливі заслуги та виникненням відповідних хвороб, тому суд не вбачав правових підстав для відшкодування моральної шкоди.
Колегія суддів не в повній мірі погоджується з такими висновками суду з огляду на наступне.
З матеріалів справи вбачається та судом першої інстанції вірно встановлено, що позивач звертався за встановлення пенсії за особливі заслуги перед Україною в період, зокрема, з 2007 року по 2014 рік включно. Так, в серпні 2014 року позивач звернувся до Департаменту соціального захисту населення ООДА з листом, в тому числі, з приводу пенсії за особливі заслуги перед Україною. На вказане звернення листом Департаменту соціального захисту населення ООДА від 11 вересня 2014 року фактично було відмовлено у вказаній пенсії.
Разом з тим, колегія суддів зазначає, що п.2 ч.1 ст.1 Закону України «Про пенсії за особливі заслуги перед Україною» (далі Закон) (в редакції станом на надання відповіді) передбачено, що пенсії за особливі заслуги перед Україною (далі - пенсії за особливі заслуги) встановлюються громадянам України: ветеранам війни, нагородженим за бойові дії орденом, медаллю "За відвагу" або медаллю Ушакова, незалежно від часу нагородження.
Згідно ст.4 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту», ветеранами війни є особи, які брали участь у захисті Батьківщини чи в бойових діях на території інших держав. До ветеранів війни належать: учасники бойових дій, інваліди війни, учасники війни.
Згідно ст.6 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» учасниками бойових дій визнаються особи, які у складі груп піротехнічних робіт (груп розмінування) залучалися до безпосереднього виконання завдань щодо розмінування (виявлення, знешкодження та знищення) вибухонебезпечних предметів на території України, та особи, які на мінних тральщиках брали участь у траленні бойових мін у територіальних і нейтральних водах у воєнний і повоєнний час;
Таким чином, враховуючи, що позивач, маючи статус ветерана війни - учасника бойових дій, нагороджений медаллю «За відвагу», що на думку колегії суддів дає підстави для висновку про відповідність позивача критеріям, встановленим п.2 ч.1 ст.1 Закону, для отримання пенсії за особливі заслуги перед Україною станом на 2014 рік.
Відповідно до ч.2 ст.2 Закону (в редакції станом на тривання спірних правовідносин у 2014 році) особам, зазначеним у пунктах 2, 6-8 статті 1 цього Закону, пенсії за особливі заслуги встановлюються органом виконавчої влади Автономної Республіки Крим у сфері пенсійного забезпечення, обласними, Київською та Севастопольською міськими державними адміністраціями.
Разом з тим, надаючи у вересні 2014 року відповідь позивачу, ООДА (орган, який згідно до ч.2 ст.2 Закону встановлює пенсії за особливі заслуги) в особі Департаменту соціального захисту населення, протиправно відмовив позивачу у призначенні вказаної пенсії, що є незаконним та таким, що порушує основоположні права позивача, зокрема, щодо пенсійного забезпечення, які повинні бути поновлені.
Додатково до вищевказаного колегія суддів зазначає, що зобов’язання судом першої інстанції робочої групи зі встановлення пенсій за особливі заслуги перед Україною при ООДА встановити позивачу пенсію за особливі заслуги перед Україною є безпідставним, оскільки положеннями Закону, як орган, який встановлює спірний вид пенсії, визначено виключно ООДА (в даному випадку), без зазначення інших суб’єктів, в тому числі, структурних підрозділів вказаного органу.
Зазначені обставини, на думку колегії суддів, є достатньою підставою для часткової зміни резолютивної частини спірного рішення.
Доводи апеляційної скарги ООДА з приводу того, що з 11 жовтня 2017 року обласні державні адміністрації не мають повноважень зі встановлення пенсій за особливі заслуги перед Україною, колегія суддів не приймає до уваги, оскільки увесь період часу тривання спірних правовідносин, рівно як і станом на момент винесення спірного рішення суду першої інстанції, до повноважень ООДА належали повноваження зі встановлення пенсій за особливі заслуги перед Україною.
Таким чином, враховуючи все вищенаведене, колегія суддів приходить до висновку, що позовні вимоги про визнання рішення та дій незаконними та неправомірними, зобов’язання вчинити певні дії підлягають частковому задоволенню, а постанова суду першої інстанції зміні.
Враховуючи наведені положення діючого законодавства, колегія суддів приходить до висновку, що суд першої інстанції при ухвалені постанови припустився часткових порушень норм права, що призвело до частково неправильного вирішення справи, у зв’язку з чим судове рішення підлягає зміні.
Керуючись ст.308, 310, 321, 322, 325 КАС України, суд -
П О С Т А Н О В И В :
Апеляційні скарги Центрального об'єднаного управління Пенсійного фонду України в м.Одесі та Одеської обласної державної адміністрації - задовольнити частково.
Постанову Приморського районного суду м.Одеси від 14 вересня 2017 року змінити, замінивши у третій частині резолютивної частини постанови суду першої інстанції слова «Робочу групу зі встановлення пенсій за особливі заслуги перед Україною при Одеській обласній державній адміністрації» словами «Одеську обласну державну адміністрацію».
В іншій частині постанову суду першої інстанції залишити без змін.
Постанова апеляційного суду набирає чинності з дати її прийняття та може бути оскаржена в касаційному порядку до Верховного Суду в порядку ст.328-331 КАС України.
Головуючий суддя ОСОБА_5Судді ОСОБА_6 ОСОБА_4