Постанова № 72323705, 08.02.2018, Львівський апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
08.02.2018
Номер справи
813/1758/17
Номер документу
72323705
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ЛЬВІВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

08 лютого 2018 рокуЛьвів№ 876/163/18

Львівський апеляційний адміністративний суд в складі:

головуючого судді – Макарика В.Я.

суддів – Судової-Хомюк Н.М., Глушка І.В.

за участю секретаря судового засідання – Гнідець Р.І.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Львові апеляційну скаргу Публічного акціонерного товариства "ДТЕК ЗАХІДЕНЕРГО" на постанову Львівського окружного адміністративного суду від 11 грудня 2017 року (головуючий суддя в суді першої інстанції ОСОБА_1, судді – Боильвоський Р.М., Гулик А.Г., м. Львів) у справі №813/1758/17 за адміністративним позовом Публічного акціонерного товариства "ДТЕК ЗАХІДЕНЕРГО" до Державного агентства водних ресурсів України про визнання протиправними дій,-

В С Т А Н О В И В:

11 травня 2017 року Публічне акціонерне товариство "ДТЕК ЗАХІДЕНЕРГО" звернулося до суду з адміністративним позовом до Державного агентства водних ресурсів України в якому просило визнати протиправними дії Державного агентства водних ресурсів України стосовно відкликання, затверджених Держводагенством України 17.11.2016 року, Правил експлуатації Добротвірського водосховища на р. Західний Буг, про, що вказано в листах Держводагенства України від 09.12.2016 року №6107/9/11-16 «Щодо відклику затверджених правил експлуатації водосховища» та від 20.04.2017р. № 2208/9/11-17 «Щодо правил експлуатації Добротвірського водосховища».

Постановою Львівського окружного адміністративного суду від 11 грудня 2017 року у задоволенні адміністративного позову відмовлено повністю.

Не погодившись із таким рішенням суду, його оскаржив позивач, який в поданій апеляційній скарзі, покликаючись на те, що оскаржуване рішення прийняте з порушенням норм матеріального права, просить таке скасувати та прийняти нове, яким задовольнити адміністративний позов.

Апелянт свої вимоги мотивує тим, що дії Державного агентства водних ресурсів України стосовно відкликання, затверджених Держводагенством України 17.11.2016 року правил експлуатації Добротвірського водосховища на р. Західний Буг на підставі кримінального провадження №120141140220000392 є протиправними, оскільки кримінальне провадження стосується загибелі риби і іхтіофауни, яке мало місце 24.05.2014 року на Добротвірському водосховищі та жодним чином не стосується затверджених 17.11.2016 року правил експлуатації водосховища.

Неявка сторін або інших учасників справи, належним чином повідомлених про дату, час і місце розгляду справи, не перешкоджає розгляду справи відповідно до ч. 2 ст. 313 КАС України, тому відповідно до ч.4 ст. 229 КАС України у разі неявки у судове засідання всіх учасників справи або якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється за відсутності учасників справи (у тому числі при розгляді справи в порядку письмового провадження), фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.

Суд апеляційної інстанції заслухавши доповідь судді-доповідача, перевіривши матеріали справи, обговоривши підстави і межі апеляційної скарги, вважає, що апеляційну скаргу слід задовольнити, виходячи з наступного.

Судом першої інстанції встановлено, що публічне акціонерне товариство "ДТЕК ЗАХІДЕНЕРГО" є виробником електроенергії та тепла. До складу Публічного акціонерного товариства "ДТЕК ЗАХІДЕНЕРГО" входить ДТЕК Добротвірська ТЕС, яка знаходиться за адресою : Львівська область, Кам’янка-Бузький район, селище Добротвір. ДТЕС використовує Добротвірське водосховище на річні Західний Буг для технологічних потреб, а саме : водосховище спроектовано та використовується для подачі холодної води на турбіни ДТЕС для виробництва електроенергії.

Публічне акціонерне товариство "ДТЕК ЗАХІДЕНЕРГО" уклало з спеціалізованою проектно-налагоджувальною організацією в сфері електроенергетики ПАТ "Львіворгрес" договір №16.209.001 від 02.02.2016 року на "Перегляд Правил експлуатації Добротвірського водосховища".

Листом ПАТ "Львіворгрес" від 30.11.2016 року №209/1786 повідомило позивача, що розроблені Правила експлуатації Добротвірського водосховища на р. Західний Буг затверджені керівником Держводагенства України 17.11.2016 року.

27 березня 2017 р ПАТ "Львіворгрес" повідомило позивача, що Держводагенством листом від 09.12.2016 року №6107/9/11-16 "Щодо відклику затверджених правил експлуатації водосховища", за підписом першого заступника Голови агентства відкликало затверджені 17.11.2016 року Правила 2016 р до прийняття рішення у кримінальному провадженні №1214140220000392.

Публічне акціонерне товариство "ДТЕК ЗАХІДЕНЕРГО" звернулось з листом від 28.03.2017 року №82/404 до Державного агентства водних ресурсів України для надання пояснень щодо підстав вказаних дій центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері розвитку водного господарства.

Листом від 20.04.2017 р №2208/9/11-17 Державного агентства водних ресурсів України повідомило позивача, про те що Правила 2016 р відкликані на підставі звернення Управління СБУ у Львівській області щодо запобігання порушення норм Водного кодексу України, встановленого у ході проведення досудового розслідування у кримінальному провадженні №1214140220000392, внесеному до ЄРДР за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч.2 ст. 242 КК України.

Завданням адміністративного судочинства відповідно до ч. 1 ст. 2 Кодексу адміністративного судочинства України (далі КАС України) є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень шляхом справедливого, неупередженого та своєчасного розгляду адміністративних справ.

До адміністративних судів згідно з ч. 2 цієї ж статті можуть бути оскаржені будь-які рішення, дії чи бездіяльність суб'єктів владних повноважень, крім випадків, коли щодо таких рішень, дій чи бездіяльності Конституцією чи законами України встановлено інший порядок судового провадження.

Юрисдикція адміністративних судів відповідно до ч. 1 ст. 17 КАС України поширюється на правовідносини, що виникають у зв'язку з здійсненням суб'єктом владних повноважень владних управлінських функцій, а також у зв'язку з публічним формуванням суб'єкта владних повноважень шляхом виборів або референдуму.

Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Одночасно Конституцією встановлено, що правовий порядок в Україні ґрунтується на засадах,

Закріплений у ч. 1 ст. 11 КАС України принцип змагальності сторін передбачає, що розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюється на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.

Відповідно до ч. 1 ст. 69 КАС України, доказами в адміністративному судочинстві є будь-які фактичні дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин, що обґрунтовують вимоги і заперечення осіб, які беруть участь у справі, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються судом на підставі пояснень сторін, третіх осіб та їхніх представників, показань свідків, письмових і речових доказів, висновків експертів.

Предметом доказування відповідно до ч. 1 ст. 138 КАС України є обставини, якими обґрунтовуються позовні вимоги чи заперечення або які мають інше значення для вирішення справи та які належить встановити при ухваленні судового рішення у справі.

Положенням про Державне агентство водних ресурсів, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 20.08.2014 р №393, визначено, що Держводагенство є центральним органом виконавчої влади, який реалізує державну політику у сфері розвитку водного господарства і гідротехнічної меліорації земель, управління, використання та відтворення поверхневих водних ресурсів.

Підпунктом 6 пункту 4 положення про Державне агентство водних ресурсів визначено, що Держводагенство розробляє та встановлює режими роботи водосховищ комплексного призначення, водогосподарських систем і каналів, затверджує правила їх експлуатації.

Відповідно до частини 3 статті 74 Водного кодексу України, використання технологічних водойм (ставки-охолоджувачі теплових і атомних станцій, рибницькі ставки, ставки-відстійники та інші) повинно проводитись відповідно до норм і правил експлуатації, визначених у технічних проектах, затверджених у встановленому законодавством порядку.

Відповідно до ст. 76 ВК України, робота водогосподарських систем (водосховищ, каналів та інших зв'язаних між собою водних об'єктів) регулюється шляхом встановлення відповідних режимів для кожного водного об'єкта системи з урахуванням прогнозу водності. Режими роботи цих систем встановлюються центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері розвитку водного господарства, на підставі правил експлуатації водних об'єктів з урахуванням екологічних вимог та інтересів всіх водокористувачів.

Відповідно до статті 77 Водного кодексу України порядок експлуатації водосховищ визначається правилами, що затверджуються центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері розвитку водного господарства, для кожного водосховища окремо.

Стаття 78 ВК України встановлює обов’язок підприємств, установ та організацій, які експлуатують водопідпірні, водопропускні, водозахисні або водозабірні споруди водогосподарських систем, зобов'язані дотримувати встановлених режимів їх роботи та правил експлуатації.

Відповідно до Положення про Державне агентство водних ресурсів України, затверджене постановою Кабінету Міністрів України від 20.08.2014 р №393 Держводагенство є центральним органом виконавчої влади, який реалізує державну політику у сфері розвитку водного господарства і гідротехнічної меліорації земель, управління, використання та відтворення поверхневих водних ресурсів.

Відповідно до п. 6 ч. 4 Положення про Державне агентство водних ресурсів України, затверджене постановою Кабінету Міністрів України від 20.08.2014 р №393 чітко зазначено, що Держводагенство відповідно до покладених на нього завдань розробляє та встановлює режими роботи водосховищ комплексного призначення, водогосподарських систем і каналів, затверджує правила їх експлуатації.

Суд апеляційної інстанції взявши до уваги викладене вище, не погоджується з висновком суду першої інстанції та вважає, що Водний кодекс України, Положення про Держводагентство України та жодним іншим нормативно-правовим актом не встановлено порядку, підстав та права на відкликання правил експлуатації водосховищ.

Суд апеляційної інстанції дійшов до висновку, що дії Держводагенства України щодо відкликання затверджених 17.11.2016 року Правил експлуатації Добротвірського водосховища не відповідають вимогам чинного законодавства України, оскільки такі дії, які вчинені Першим заступником керівника Держводагенства України, не передбачені нормами чинного законодавства.

Вказані вище обставини є безсумнівною підставою для скасування постанови суду першої інстанції та прийняття нової постанови про задоволення позовних вимог з наведених вище підстав.

Відповідно до п. 4 ч. 1 ст. 317 КАС України підставами для скасування судового рішення суду першої інстанції повністю або частково та ухвалення нового рішення у відповідній частині або зміни рішення є неправильне застосування норм матеріального права або порушення норм процесуального права.

З урахуванням наведеного, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга позивача підлягає задоволенню, постанова суду першої інстанції скасуванню та апеляційним судом приймається нова постанова про задоволення позовних вимог з наведених вище підстав.

Керуючись статтями 229, 243, 250, 308, 310, 315, 317, 321, 322, 325 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,-

П О С Т А Н О В И В:

Апеляційну скаргу Публічного акціонерного товариства "ДТЕК ЗАХІДЕНЕРГО" - задовольнити.

Постанову Львівського окружного адміністративного суду від 11 грудня 2017 року у справі №813/1758/17 - скасувати та прийняти нову постанову, якою визнати протиправними дії Державного агентства водних ресурсів України стосовно відкликання, затверджених Держводагенством України 17.11.2016 року, Правил експлуатації Добротвірського водосховища на р. Західний Буг, про що вказано в листах Держводагенства України від 09.12.2016 року №6107/9/11-16 «Щодо відклику затверджених правил експлуатації водосховища» та від 20.04.2017 року №2208/9/11-17 «Щодо правил експлуатації Добротвірського водосховища».

Постанова суду апеляційної інстанції набирає законної сили з дати її прийняття та може бути оскаржена протягом тридцяти днів з дня її проголошення, а у випадку відповідно до ч. 3 ст. 243 КАС України зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення, шляхом подання касаційної скарги безпосередньо до суду касаційної інстанції.

Головуючий суддя ОСОБА_2 судді ОСОБА_3 ОСОБА_4 Повний текст постанови складений 08 лютого 2018 року.