
ЛЬВІВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
08 лютого 2018 рокуЛьвів№ 876/12344/17
Львівський апеляційний адміністративний суд в складі:
головуючого судді – Макарика В.Я.
суддів – Судової-Хомюк Н.М., Глушка І.В.
за участю секретаря судового засідання – Гнідець Р.І.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Львові апеляційну скаргу ОСОБА_1 на постанову Львівського окружного адміністративного суду від 27 листопада 2017 року (головуючий суддя в суді першої інстанції ОСОБА_2, м. Львів, ) у справі №803/2706/17 за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Департаменту соціального захисту населення Львівської обласної державної адміністрації про зобов’язання вчинити дії,-
В С Т А Н О В И В:
24 липня 2017 року ОСОБА_1 звернувся до суду з адміністративним позовом до Департаменту соціального захисту населення Львівської обласної державної адміністрації в якому просив продовжити шестимісячний термін, встановлений законодавством, для сплати розрахункової суми для викупу автомобіля моделі ЗАЗ-110307-42, 2008 р.в., номер двигуна НОМЕР_1, ідентифікаційний номер кузова НОМЕР_2, державний номерний знак НОМЕР_3, зареєстрованого на ОСОБА_3, який помер 02.04.2015 року. Зобов'язати відповідача - Департамент соціального захисту населення Львівської обласної державної адміністрації надати, ОСОБА_1 - розрахунок з розрахунковою сумою для викупу вищевказаного автомобіля ЗАЗ-110307-42, 2008 р.в., номер двигуна НОМЕР_1, ідентифікаційний номер кузова НОМЕР_2, державний номерний знак НОМЕР_3 та дозвіл на перереєстрацію з покійного батька на його ім'я зі сплатою його залишкової вартості.
Постановою Львівського окружного адміністративного суду від 27 листопада 2017 року у задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 до Департаменту соціального захисту населення Львівської обласної державної адміністрації про зобов’язання вчинити дії відмовлено повністю.
Судові витрати стягненню зі сторін не підлягають.
Не погодившись із таким рішенням суду, його оскаржив позивач, який в поданій апеляційній скарзі, покликаючись на те, що оскаржуване рішення прийняте з порушенням норм матеріального права, просить таке скасувати та прийняти нове, яким задовольнити адміністративний позов повністю.
Апелянт свої вимоги мотивує тим, що відповідно до частини 3 статті 38 Закону України "Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні", після смерті інваліда, дитини-інваліда автомобіль, виданий безоплатно чи на пільгових умовах, у тому числі визнаний гуманітарною допомогою, за бажанням членів його сім'ї може бути переданий у їх власність безоплатно у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України. Технічні та інші засоби реабілітації можуть бути залишені у власності членів сім'ї померлого інваліда» дитини-інваліда в порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України.
Пунктом 16 Порядку № 999 передбачено, що автомобіль, строк експлуатації якого менше ніж 10 років (крім випадку, зазначеного в абзаці другому цього пункту), після смерті інваліда залишається у користуванні його сім'ї, якщо в ній є інвалід, який:
- мав підстави для забезпечення автомобілем на час смерті інваліда або протягом не більше 6 місяців з дня його смерті;
- був зареєстрований на час смерті інваліда за місцем його реєстрації;
- не має іншого автомобіля, у тому числі отриманого через головне управління соціального захисту або управління виконавчої дирекції.
Відмова Департаменту соціального захисту населення Львівської ОДА щодо надання дозволу на переоформлення даного автомобіля мотивована тим, що відповідно до п. 16 Порядку забезпечення інвалідів автомобілями, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 19.07.2006 №999, після смерті інваліда автомобіль, яким він був забезпечений органами соціального захисту, залишається іншому члену сім'ї померлого інваліда, який проживав та був зареєстрований на час смерті інваліда за місцем його проживання і реєстрації та у разі сплати ним протягом шести місяців з дня смерті інваліда до державного бюджету на рахунки, відкриті в органах Казначейства вартості автомобіля з урахуванням розрахункової суми для викупу автомобіля та суми, сплаченої за нього інвалідом.
Апелянт звертає увагу не те, що рішення суду про вилучення автомобіля, отриманого інвалідом, на час звернення відповідача до суду ще не прийнято, тому вважаю дії Департаменту соціального захисту населення Львівської ОДА щодо відмови у наданні довідки - рахунку з розрахунковою сумою для викупу вищевказаного автомобіля та дозволу на сплату його залишкової вартості та його переоформлення протиправними.
Суд апеляційної інстанції заслухавши доповідь судді-доповідача, пояснення сторін, перевіривши матеріали справи, обговоривши підстави і межі апеляційної скарги, вважає, що апеляційну скаргу слід залишити без задоволення, виходячи з наступного.
Судом першої інстанції встановлено, що ОСОБА_3 як інваліда 1-ої групи Головним управлінням праці та соціального захисту населення Львівської обласної державної адміністрації у жовтні 2008 року забезпечено автомобілем моделі ЗАЗ-110307-42, 2008 року (номер двигуна НОМЕР_1, ідентифікаційний номер кузова НОМЕР_2, державний номерний знак НОМЕР_3).
З свідоцтва про смерть серії I-СГ №386000 видно, що ОСОБА_3 помер 02.04.2015.
Відповідно до листа Департаменту соціального захисту населення Львівської обласної державної адміністрації від 14.07.2017 №10-6602 позивача повідомлено про можливість перереєстрації на нього автомобіля за умови сплати протягом шести місяців з дня смерті інваліда до державного бюджету на рахунки, відкриті в органах Казначейства, з урахуванням розрахункової вартості автомобіля та суми, сплаченої за нього інвалідом. Докази одержання вказаного листа позивачем в матеріалах справи відсутні.
09.06.2017 позивач звернувся до відповідача з заявою, в якій просив продовжити шестимісячний термін для сплати розрахункової суми для викупу автомобіля моделі ЗАЗ-110307-42 2008 року (номер двигуна НОМЕР_1, ідентифікаційний номер кузова НОМЕР_2, державний номерний знак НОМЕР_3), зареєстрованого на батька позивача - ОСОБА_3, який помер 02.04.2015 року.
З відповіді Департаменту соціального захисту населення Львівської обласної державної адміністрації від 09.6.2017 №10-4590 вбачається, що у зв’язку з перевищенням 6-місячного терміну з моменту смерті інваліда (02.04.2015), комісія не може розглянути звернення позивача щодо переоформлення автомобіля.
Згідно з частиною 1 статті 26 Закону України від 06.10.2005 №2961-IV “Про реабілітацію інвалідів в Україні” (далі - Закон України №2961-IV) держава гарантує розробку, виробництво технічних та інших засобів реабілітації та закупівлю спеціального автотранспорту, виробів медичного призначення та забезпечення ними інвалідів, дітей-інвалідів для соціальної адаптації, полегшення умов праці і побуту, спілкування інвалідів, дітей-інвалідів, поширює інформацію про таку продукцію.
Відповідно до частини 2 статті 38 Закону України від 21.03.1991 №875-XII “Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні” після смерті інваліда, дитини-інваліда автомобіль, виданий безоплатно чи на пільгових умовах, у тому числі визнаний гуманітарною допомогою, за бажанням членів його сім'ї може бути переданий у їх власність безоплатно у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України. Технічні та інші засоби реабілітації можуть бути залишені у власності членів сім'ї померлого інваліда, дитини-інваліда в порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України.
Правила забезпечення легковими автомобілями інвалідів, які мають право на їх отримання безоплатно або на пільгових умовах врегульовано Порядком забезпечення інвалідів автомобілями, затвердженим 19.07.2006 №999 (далі - Порядок №999).
Абзацом шостим пункту 16 Порядку №999 передбачено, що іншому члену сім'ї померлого інваліда, який зареєстрований за місцем реєстрації інваліда, автомобіль, строк експлуатації якого менше ніж 10 років, залишається у разі сплати ним протягом шести місяців з дня смерті інваліда до державного бюджету на рахунки, відкриті в органах казначейства, а членом сім'ї померлого інваліда внаслідок трудового каліцтва - на рахунки відповідних управлінь виконавчої дирекції вартості автомобіля з урахуванням розрахункової суми для викупу автомобіля та суми, сплаченої за нього інвалідом.
Абзацом сьомим пункту 16 Порядку №999 встановлено, що розрахункова сума для викупу автомобіля визначається головним управлінням соціального захисту або управлінням виконавчої дирекції з урахуванням зносу автомобіля 0,84 відсотка за кожний повний місяць або 10 відсотків за кожний повний рік. Під час розрахунку неповний місяць користування автомобілем (незалежно від кількості днів) зараховується як повний місяць. За результатами розрахунку складається довідка-рахунок за формою, що затверджується Мінсоцполітики.
Відповідно до абз. 8 п.16 Порядку №999 в іншому разі автомобіль, строк експлуатації якого менше ніж 10 років, повертається (вилучається) головному, районному управлінню соціального захисту або управлінню виконавчої дирекції у повному комплекті.
З матеріалів справи видно, що ОСОБА_3 помер 02.04.2015, тобто шестимісячний строк закінчувався 03.10.2012. З матеріалів справи встановлено, що протягом шести місяців з дня смерті ОСОБА_3 позивач до державного бюджету на рахунки, відкриті в органах Казначейства, не сплатив кошти за переоформлення автомобіля.
Із заявою ОСОБА_1 до відповідача звернувся 09.06.2017, тобто після спливу більше, ніж двох років з моменту смерті ОСОБА_3
Суд апеляційної інстанції погоджується з судом першої інстанції, що Порядком №999 не передбачено обов'язку органу соціального захисту населення інформувати членів сім'ї померлого інваліда про можливість викупу автомобіля.
Так, право членів сім'ї померлого інваліда, який безоплатно забезпечений автомобілем, на отримання такого автомобіля у власність відповідно до Порядку №999, встановлене законом. Юридична необізнаність у строках реалізації такого права не перериває перебіг вказаного строку.
Також, Порядком №999 не передбачено можливості продовження 6-місячного строку, встановленого для викупу автомобіля, або визнання поважними причин його пропуску. Навіть, за умови наявності відповідних поважних причин.
Суд апеляційної інстанції взявши до уваги викладені вище норми чинного законодавства, вважає, що позивач, на час звернення до відповідача із заявою щодо надання дозволу на сплату залишкової вартості отриманого його батьком автомобіля та на переоформлення вказаного автомобіля у його власність, втратив відповідне право.
Суд вважає, що відмовляючи у задоволенні вимог позивача, відповідач діяв на підставі, в межах повноважень та у спосіб, передбачені чинним законодавством. З огляду на наведене, що відповідач правомірно відмовив позивачу в наданні розрахунку з розрахунковою сумою для викупу автомобіля НОМЕР_4.
З огляду на викладене, доводи апеляційної скарги висновків суду першої інстанції не спростовують, не дають підстав для висновку про неправильне застосування судом першої інстанції норм матеріального чи процесуального права, які призвели до неправильного вирішення справи, а також відсутня невідповідність висновків суду обставинам справи.
Відповідно до ст. 316 КАС України суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а постанову без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального та процесуального права.
Керуючись ст.ст. 243,308, 310, 315, 316, 321, 322, 325 КАС України, суд,-
П О С Т А Н О В И В:
Апеляційну скаргу ОСОБА_1 залишити без задоволення, а постанову Львівського окружного адміністративного суду від 27 листопада 2017 року у справі №803/2706/17 - без змін.
Постанова суду апеляційної інстанції набирає законної сили з дати її прийняття та може бути оскаржена протягом тридцяти днів з дня її проголошення, а у випадку відповідно до ч. 3 ст. 243 КАС України зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення, шляхом подання касаційної скарги безпосередньо до суду касаційної інстанції.
Головуючий суддя ОСОБА_4 судді ОСОБА_5 ОСОБА_6 Повний текст постанови складений 08 лютого 2018 року.