
КИЇВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУДСправа № 712/8834/17 Суддя (судді) першої інстанції: Пироженко В.Д.
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
08 лютого 2018 року м. Київ
Київський апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів:
головуючого - судді Парінова А.Б.,
суддів: Бабенка К.А., Федотова І.В.,
при секретарі судового засідання Гужві К.М.,
за участю:
позивача ОСОБА_2,
представника відповідача Стойка А.Ю.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу ОСОБА_2 на постанову Соснівського районного суду м. Черкаси від 16 листопада 2017 року у справі за позовом ОСОБА_2 до Черкаської міської ради про визнання протиправними бездіяльності та дій, визнання публікації проекту регуляторного акта такою, що не має правових наслідків,-
ВСТАНОВИВ:
Позивач звернувся до суду з позовом до Черкаської міської ради (далі - відповідач), в якому просив суд:
- визнати протиправними дії відповідача щодо здійснення публікації проекту рішення Черкаської міської ради «Про затвердження Положень та ставок місцевих податків і зборів на території міста Черкаси» в газеті «Черкаський край» № 18 (20158) за 05 травня 2017 року, оскільки цей засіб масової інформації не є офіційним друкованим виданням Черкаської міської ради;
- визнати протиправною бездіяльність Черкаської міської ради щодо неоприлюднення проекту рішення Черкаської міської ради «Про затвердження Положень та ставок місцевих податків і зборів на території міста Черкаси» з відповідними додатками - положеннями:
1) Положення про податок на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки на території м. Черкаси;
2) Положення про встановлення плати за землю на території м. Черкаси;
3) Положення про транспортний податок на території м. Черкаси;
4) Положення про особливості справляння єдиного податку суб'єктами господарювання, які застосовують спрощену систему оподаткування, обліку та звітності на території м. Черкаси;
5) Положення про туристичний збір на території м. Черкаси;
6) Положення про збір за місця паркування транспортних засобів на території м. Черкаси
шляхом їх публікації в офіційному друкованому виданні Черкаської міської ради.
- визнати публікацію проекту рішення Черкаської міської ради «Про затвердження Положень та ставок місцевих податків і зборів на території міста Черкаси» у газеті «Черкаський край» від 05 травня 2017 року такою, що не несе правових наслідків, та не має статусу офіційного оприлюднення даного проекту рішення органу місцевого самоврядування.
Постановою Соснівського районного суду м. Черкаси від 16 листопада 2017 року у задоволенні позову відмовлено.
Не погоджуючись з прийнятим судовим рішенням, позивач оскаржив його в апеляційному порядку.
В апеляційній скарзі апелянт, посилаючись на порушення судом при вирішенні справи норм матеріального та процесуального права, просить скасувати постанову суду першої інстанції та прийняти нову постанову, якою позов задовольнити.
Перевіряючи законність та обґрунтованість оскаржуваної постанови суду першої інстанції, колегія суддів виходить з наступного.
Як встановлено судом першої інстанції та підтверджується матеріалами справи, 05 травня 2017 року у газеті «Черкаський край» № 18 (20158) було опубліковано повідомлення про оприлюднення проекту регуляторного акта.
Змістом проекту зазначено: проект рішення «Про затвердження Положень та ставок місцевих податків і зборів на території міста Черкаси».
Спосіб оприлюднення: текст проекту рішення розміщений у газеті «Черкаський край», на веб-сторінках Черкаської міської ради в розділі «Регуляторна політика/Оприлюднення проектів регуляторних актів». Також міститься посилання на інтернет-сторінку Черкаської міської ради, а також поштову та електронну адресу розробника. Вказано також, що зауваження та пропозиції щодо проекту рішення можуть бути подані протягом місяця з моменту опублікування проекту регуляторного акту.
Текст проекту рішення «Про затвердження Положень та ставок місцевих податків і зборів на території міста Черкаси» розміщено в газеті «Черкаський край».
Зі змісту вказаного проекту регуляторного акта встановлено, що ним затверджено місцеві податки: податок на майно, єдиний податок; та місцеві збори: збір за місця для паркування транспортних засобів та туристичний збір.
Згідно з п. 3 проекту рішення вирішено затвердити:
- Положення про податок на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки на території м. Черкаси;
- Положення про встановлення плати за землю на території м. Черкаси;
- Положення про транспортний податок на території м. Черкаси;
- Положення про особливості справляння єдиного податку суб'єктами господарювання, які застосовують спрощену систему оподаткування, обліку та звітності на території м. Черкаси;
- Положення про туристичний збір на території м. Черкаси;
- Положення про збір за місця паркування транспортних засобів на території м. Черкаси.
Текст зазначених положень у публікації відсутній, натомість, в оголошенні міститься посилання на Інтернет-сторінку Черкаської міської ради, на якій можна ознайомитися з проектами вказаних Положень.
Посилаючись на ту обставину, що оскільки газета «Черкаський край» не є офіційним друкованим виданням Черкаської міської ради, а також на ту обставину, що в оголошенні, опублікованому у вказаному друкованому виданні, не викладено повний текст проекту регуляторного акта, позивач звернувся з даним позовом до суду.
Порушення своїх прав останній обґрунтовує тим, що він є членом територіальної громади м. Черкаси та має право на доступ до публічної інформації, що стосується порядку формування та наповнення місцевого бюджету.
Приймаючи рішення про відмову у задоволенні позову, суд першої інстанції виходив з того, що повідомлення про оприлюднення проекту регуляторного акта з метою одержання зауважень і пропозицій міською радою було оприлюднено в газеті «Черкаський край», а проект регуляторного акта та відповідний аналіз регуляторного впливу було розміщено на власному веб-сайті, що відповідає вимогам ч. 2 ст. 13 Закону України «Про засади державної регуляторної політики у сфері господарської діяльності».
Перевіряючи такий висновок суду першої інстанції на підставі доводів апеляційної скарги, колегія суддів виходить з наступного.
Частиною 12 ст. 59 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» акти органів та посадових осіб місцевого самоврядування, які відповідно до закону є регуляторними актами, розробляються, розглядаються, приймаються та оприлюднюються у порядку, встановленому Законом України «Про засади державної регуляторної політики у сфері господарської діяльності».
Відповідно до ст. 1 Закону України «Про засади державної регуляторної політики у сфері господарської діяльності» регуляторний акт - це:
- прийнятий уповноваженим регуляторним органом нормативно-правовий акт, який або окремі положення якого спрямовані на правове регулювання господарських відносин, а також адміністративних відносин між регуляторними органами або іншими органами державної влади та суб'єктами господарювання;
- прийнятий уповноваженим регуляторним органом інший офіційний письмовий документ, який встановлює, змінює чи скасовує норми права, застосовується неодноразово та щодо невизначеного кола осіб і який або окремі положення якого спрямовані на правове регулювання господарських відносин, а також адміністративних відносин між регуляторними органами або іншими органами державної влади та суб'єктами господарювання, незалежно від того, чи вважається цей документ відповідно до закону, що регулює відносини у певній сфері, нормативно-правовим актом.
Таким чином, проект рішення Черкаської міської ради «Про затвердження Положень та ставок місцевих податків і зборів на території міста Черкаси» є регуляторним актом.
Відповідно до ст. 9 Закону України «Про засади державної регуляторної політики у сфері господарської діяльності» кожен проект регуляторного акта оприлюднюється з метою одержання зауважень і пропозицій від фізичних та юридичних осіб, їх об'єднань.
Про оприлюднення проекту регуляторного акта з метою одержання зауважень і пропозицій розробник цього проекту повідомляє у спосіб, передбачений статтею 13 цього Закону.
У випадках, встановлених цим Законом, може здійснюватися повторне оприлюднення проекту регуляторного акта.
Проект регуляторного акта разом із відповідним аналізом регуляторного впливу оприлюднюється у спосіб, передбачений статтею 13 цього Закону, не пізніше п'яти робочих днів з дня оприлюднення повідомлення про оприлюднення цього проекту регуляторного акта.
Повідомлення про оприлюднення проекту регуляторного акта повинно містити:
- стислий виклад змісту проекту;
- поштову та електронну, за її наявності, адресу розробника проекту та інших органів, до яких відповідно до цього Закону або за ініціативою розробника надсилаються зауваження та пропозиції;
- інформацію про спосіб оприлюднення проекту регуляторного акта та відповідного аналізу регуляторного впливу (назва друкованого засобу масової інформації та/або адреса сторінки в мережі Інтернет, де опубліковано чи розміщено проект регуляторного акта та аналіз регуляторного впливу, або інформація про інший спосіб оприлюднення, передбачений частиною п'ятою статті 13 цього Закону);
- інформацію про строк, протягом якого приймаються зауваження та пропозиції від фізичних та юридичних осіб, їх об'єднань;
- інформацію про спосіб надання фізичними та юридичними особами, їх об'єднаннями зауважень та пропозицій.
Строк, протягом якого від фізичних та юридичних осіб, їх об'єднань приймаються зауваження та пропозиції, встановлюється розробником проекту регуляторного акта і не може бути меншим ніж один місяць та більшим ніж три місяці з дня оприлюднення проекту регуляторного акта та відповідного аналізу регуляторного впливу.
Усі зауваження і пропозиції щодо проекту регуляторного акта та відповідного аналізу регуляторного впливу, одержані протягом встановленого строку, підлягають обов'язковому розгляду розробником цього проекту. За результатами цього розгляду розробник проекту регуляторного акта повністю чи частково враховує одержані зауваження і пропозиції або мотивовано їх відхиляє.
Оприлюднення проекту регуляторного акта з метою одержання зауважень і пропозицій не може бути перешкодою для проведення громадських слухань та будь-яких інших форм відкритих обговорень цього проекту регуляторного акта.
Як вбачається зі змісту повідомлення про оприлюднення проекту регуляторного акта, вказане повідомлення повністю відповідає вимогам ст. 9 Закону України «Про засади державної регуляторної політики у сфері господарської діяльності».
У зв'язку з цим відхиляються посилання апеляційної скарги апелянта на ту обставину, що проект рішення, що є регуляторним актом, опубліковано не повністю.
Статтею 13 Закону України «Про засади державної регуляторної політики у сфері господарської діяльності» визначено способи оприлюднення документів, підготовлених у процесі здійснення регуляторної діяльності.
Положеннями цієї статті передбачено, що план діяльності регуляторного органу з підготовки проектів регуляторних актів та зміни до нього оприлюднюються шляхом опублікування в друкованих засобах масової інформації цього регуляторного органу, а у разі їх відсутності - у друкованих засобах масової інформації, визначених цим регуляторним органом, та/або шляхом розміщення плану та змін до нього на офіційній сторінці відповідного регуляторного органу в мережі Інтернет.
Повідомлення про оприлюднення проекту регуляторного акта з метою одержання зауважень і пропозицій, проект регуляторного акта та відповідний аналіз регуляторного впливу оприлюднюються шляхом опублікування в друкованих засобах масової інформації розробника цього проекту, а у разі їх відсутності - у друкованих засобах масової інформації, визначених розробником цього проекту, та/або шляхом розміщення на офіційній сторінці розробника проекту регуляторного акта в мережі Інтернет.
Звіт про відстеження результативності регуляторного акта оприлюднюється шляхом опублікування в друкованих засобах масової інформації регуляторного органу, який прийняв цей регуляторний акт, а у разі їх відсутності - у друкованих засобах масової інформації, визначених цим регуляторним органом, та/або шляхом розміщення на офіційній сторінці цього регуляторного органу в мережі Інтернет.
При визначенні регуляторними органами друкованих засобів масової інформації, в яких публікуються документи, зазначені у частинах першій - третій цієї статті:
- надається перевага офіційним друкованим засобам масової інформації;
- забезпечується відповідність сфери компетенції регуляторного органу на відповідній території сфері розповсюдження друкованого засобу масової інформації.
Якщо в межах адміністративно-територіальної одиниці чи в населеному пункті не розповсюджуються друковані засоби масової інформації, а місцеві органи виконавчої влади, територіальні органи центральних органів виконавчої влади, органи та посадові особи місцевого самоврядування не мають своїх офіційних сторінок у мережі Інтернет, документи, зазначені у частинах першій - третій цієї статті, можуть оприлюднюватися у будь-який інший спосіб, який гарантує доведення інформації до мешканців відповідної адміністративно-територіальної одиниці чи до відповідної територіальної громади.
Витрати, пов'язані з оприлюдненням документів, зазначених у частинах першій - третій цієї статті, фінансуються за рахунок розробників проектів регуляторних актів або регуляторних органів, які оприлюднюють ці документи.
З аналізу змісту наведеної правової норми вбачається, що оголошення про оприлюднення проекту регуляторного акта публікуються в друкованих засобах масової інформації розробника цього проекту, а у разі їх відсутності - у друкованих засобах масової інформації, визначених розробником цього проекту, та/або шляхом розміщення на офіційній сторінці розробника проекту регуляторного акта в мережі Інтернет.
Таким чином, вказаною правовою нормою визначено альтернативні варіанти способів оголошення про оприлюднення регуляторних актів: а саме шляхом публікації в друкованому виданні або розміщення в мережі Інтернет.
Відповідно до п. 6 Регламенту Черкаської міської ради, затвердженого рішенням Черкаської міської ради від 24.12.2015 № 2-18, гласність роботи ради, при потребі за розпорядженням міського голови чи на вимогу третини депутатів міської ради також забезпечується шляхом публікацій звіту про її сесійну діяльність, рішень ради, постійних комісій, виконавчого комітету та розпоряджень міського голови у інформаційному віснику Черкаської міської ради «Місто» або в іншому друкованому виданні.
Як вбачається з матеріалів справи, спірне оголошення про оприлюднення проекту регуляторного акта було розміщене в газеті «Черкаський край» а також в мережі Інтернет, що відповідає вимог ст. 13 Закону України «Про засади державної регуляторної політики у сфері господарської діяльності».
Посилання апеляційної скарги позивача на ту обставину, що вказане рішення повинно було бути опубліковане в газеті «Місто», яка є інформаційним вісником Черкаської міської ради, спростовується п. 6 Регламенту Черкаської міської ради, яким передбачено можливість публікації актів в іншому друкованому виданні.
З огляду на викладене, колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції про відсутність підстав для задоволення позову.
Доводи апеляційної скарги не спростовують висновків суду першої інстанції та не дають підстави вважати, що судом при розгляді справи неправильно застосовано норми матеріального права, які регулюють спірні правовідносини, та процесуального права.
Згідно з ч. 1 ст. 316 КАС України суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а рішення або ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.
Враховуючи наведене, колегія суддів приходить до висновку, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню, а оскаржувану постанову суду першої інстанції необхідно залишити без змін.
Керуючись статтями ст.ст. 311, 312, 315, 316, 321, 322, 325, 328 КАС України, суд, -
постановив:
Апеляційну скаргу ОСОБА_2 залишити без задоволення.
Постанову Соснівського районного суду м. Черкаси від 16 листопада 2017 року залишити без змін.
Постанова набирає законної сили з моменту її прийняття та може бути оскаржена протягом тридцяти днів шляхом подання касаційної скарги безпосередньо до суду касаційної інстанції.
Головуючий суддя А.Б. ПаріновСудді К.А. Бабенко І.В. Федотов
Повний текст постанови складено 08.02.2018