
ДОНЕЦЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
07 лютого 2018 року справа №263/11694/17
приміщення суду за адресою: 84301, м. Краматорськ вул. Марата, 15
Донецький апеляційний адміністративний суд у складі колегії: головуючого судді Геращенка І.В., суддів: Арабей Т.Г., Міронової Г.М., розглянув в порядку письмового провадження апеляційну скаргу Центрального об’єднаного управління Пенсійного фонду України м. Маріуполя Донецької області на постанову Жовтневого районного суду м. Маріуполя Донецької області від 21 листопада 2017 року у справі № 263/11694/17 (головуючий у 1 інстанції – Папаценко П.І., м. Маріуполь) за позовом ОСОБА_1 до Центрального об’єднаного управління Пенсійного фонду України м. Маріуполя Донецької області про визнання протиправним та скасування рішення, зобов’язання вчинити певні дії щодо перерахунку пенсії,-
ВСТАНОВИВ:
13 вересня 2017 року ОСОБА_1 (далі - позивач) звернулась до Жовтневого районного суду м. Маріуполя Донецької області з позовом до Центрального об’єднаного управління Пенсійного фонду України м. Маріуполя Донецької області (далі – відповідач, управління, пенсійний орган) про визнання протиправним та скасування рішення № 68 від 16 серпня 2013 року про відмову у перерахунку пенсії; зобов'язання ОСОБА_2 об'єднане управління Пенсійного фонду України м. Маріуполя Донецької області здійснити перерахунок пенсії з 31 липня 2017 року у розмірі 80 відсотків від суми заробітної плати (в тому числі надбавок, премій та інших виплат) за період з 01 березня 2009 року по 28 лютого 2011 року, з урахуванням сум матеріальної допомоги на оздоровлення у розмірі 12784,41 грн., матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань у розмірі 8341,62 грн., індексації заробітної плати у розмірі 6077,13 грн., отриманих за останні 24 календарних місяці роботи перед зверненням за призначенням пенсії, які враховуються для обчислення пенсії відповідно до ст. 37 Закону України «Про державну службу» від 16 грудня 1993 року №3723-ХІІ, тобто з 01 березня 2009 року по 28 лютого 2011 року, визначених у довідці від 22 березня 2017 року № 03/2915, та зобов’язання сплатити недоотримані суми пенсії з 31липня 2017 року (а.с. 2-8).
Постановою Жовтневого районного суду м. Маріуполя Донецької області від 21 листопада 2017 року адміністративний позов задоволено – частково. Визнано протиправним та скасовано рішення Центрального об'єднаного управління Пенсійного фонду України м. Маріуполя Донецької області № 68 від 16 серпня 2017 року про відмову у перерахунку пенсії. Зобов'язано ОСОБА_2 об'єднане управління Пенсійного фонду України м. Маріуполя Донецької області здійснити перерахунок пенсії з 01 серпня 2017 року у розмірі 80 відсотків від суми заробітної плати, з урахуванням сум матеріальної допомоги на оздоровлення у розмірів 12784,41 грн., матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань у розмірі 8341,62 грн., індексації заробітної плати у розмірі 6077,13 грн., отримані за останні календарні 24 місяці роботи перед зверненням за призначенням пенсії відповідно до ст. 37 Закону України «Про державну службу» від 16 грудня 1993 року №3723-ХІІ (тобто з 01 березня 2009 року по 28 лютого 2011 року), та зобов'язання сплатити недоотримані суми пенсій з 01 серпня 2017 року. В іншій частині позовних вимог - відмовлено (а.с.73-75).
Не погодившись з таким рішенням суду першої інстанції, пенсійний орган подав апеляційну скаргу, в якій просив скасувати постанову суду першої інстанції та постановити нове рішення, яким відмовити у задоволені позовних вимог (а.с. 73-75).
В обґрунтування апеляційної скарги відповідач зазначає, що пенсії призначені відповідно до Закону України «Про державну службу» з 01 червня 2015 року не перераховуються. Пенсії, призначені відповідно до закону України № 3723 перераховуються тільки у випадку, якщо складові пенсійної виплати (надбавки, підвищення, доплати, тощо) визначаються залежно від розміру прожиткового мінімуму.
Відповідно до приписів пункту 2 частини 1 статті 311 Кодексу адміністративного судочинства України справу розглянуто в письмовому провадженні.
Колегія суддів, заслухавши доповідь судді-доповідача, перевіривши доводи апеляційної скарги за матеріалами справи, розглядаючи справу в межах доводів апеляційної скарги, встановила наступне.
Судами першої та апеляційної інстанцій встановлено наступне.
Позивач ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, перебуває на обліку в Центральному об'єднаному управлінні Пенсійного фонду України м. Маріуполя Донецької області. З 09 березня 2011 року відповідно до статті 21 Закону України «Про службу в органах місцевого самоврядування» отримує пенсію, яка належить до виду спеціальних пенсій та призначається відповідно до Закону України «Про державну службу», виходячи з розміру 80% від заробітної плати (а.с.19).
Відповідач ОСОБА_2 об'єднане управління Пенсійного фонду України м. Маріуполя Донецької області є суб'єктом владних повноважень, який діє на підставі Положення про Пенсійний фонд України та у спірних правовідносинах реалізує повноваження, надані йому Законом.
31 липня 2017 року позивач звернулась до управління з заявою про перерахунок пенсії з урахуванням інших виплат, які зазначені у довідці від 22 березня 2017 року № 03/2915 про складові заробітної плати (за останні 24 календарні місяці роботи або за будь-які 60 календарних місяців роботи підряд перед зверненням за пенсією) відповідно до Закону України «Про державну службу» (а.с.19).
Рішенням від 16 серпня 2017 року № 68 відповідач відмовив позивачу в перерахунку пенсії, посилаючись на те, що з 09 березня 2011 року їй призначено пенсію відповідно до статті 21 Закону України «Про службу в органах місцевого самоврядування». Пенсія службовців в органах місцевого самоврядування належить до виду спеціальних пенсій та призначається відповідно до ст. 37 Закону України «Про державну службу», а механізм визначення розміру заробітної плати для призначення пенсії державним службовцям визначено постановою Кабінету Міністрів України від 31.05.2000 року № 865 «Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів зарплати для обчислення пенсії». Крім того, довідка 22 березня 2017 року № 03/2915, надана для перерахунку пенсії, за формою на теперішній час не є чинною.
Задовольняючи частково позовні вимоги, суд першої інстанції виходив з того, що довідкою від 22 березня 2017 року № 03/2915 підтверджено, що на всі виплати (тобто, в тому числі і на інші виплати) позивачу нараховані страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, а з 01 січня 2011року - єдиний внесок на загальнообов'язкове соціальне пенсійне страхування.
Колегія суддів вважає висновок суду першої інстанції щодо визнання протиправним та скасування рішення № 68 від 16 серпня 2017 року про відмову у перерахунку пенсії та зобов'язання здійснити перерахунок пенсії з 01 серпня 2017 року у розмірі 80 відсотків від суми заробітної плати, з урахуванням сум матеріальної допомоги на оздоровлення у розмірів 12784,41 гривень, матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань у розмірі 8341,62 гривень, індексації заробітної плати у розмірі 6077,13 гривень, отримані за останні календарні 24 місяці роботи перед зверненням за призначенням пенсії відповідно до ст 37 Закону України «Про державну службу» від 16 грудня 1993 року №3723-ХІІ (тобто з 1.03.2009 року по 28.02.2011 року), та зобов'язання сплатити недоотримані суми пенсій з 01 серпня 2017 року - обґрунтованим з огляду на наступне.
Статтею 33 Закону України «Про державну службу» визначено, що заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранги, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок.
Державним службовцям можуть установлюватися надбавки за високі досягнення у праці і виконання особливо важливої роботи, доплати за виконання обов'язків тимчасово відсутніх працівників та інші надбавки і доплати, а також надаватися матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань.
Умови оплати праці державних службовців, розміри їх посадових окладів, надбавок, доплат і матеріальної допомоги визначаються Кабінетом Міністрів України.
За змістом 37 Закону України «Про державну службу» пенсія державним службовцям перераховується виходячи від сум їх заробітної плати, на які нараховується збір на обов’язкове державне пенсійне страхування.
Стаття 1 Закону України «Про оплату праці» визначає заробітну плату як винагороду, обчислену, як правило, у грошовому виразі, яку за трудовим договором власник або уповноважений ним орган виплачує працівникові за виконану ним роботу.
Статтею 2 цього Закону визначена структура заробітної плати. Так, заробітна плата включає:
основну заробітну плату, яка є винагородою за виконану роботу відповідно до встановлених норм праці (норми часу, виробітку, обслуговування, посадові обов'язки). Вона встановлюється у вигляді тарифних ставок (окладів) і відрядних розцінок для робітників та посадових окладів для службовців;
додаткову заробітну плату, яка є винагородою за працю понад установлені норми, за трудові успіхи та винахідливість і за особливі умови праці. Вона включає доплати, надбавки, гарантійні і компенсаційні виплати, передбачені чинним законодавством; премії, пов'язані з виконанням виробничих завдань і функцій;
інші заохочувальні та компенсаційні виплати, до яких належать виплати у формі винагород за підсумками роботи за рік, премії за спеціальними системами і положеннями, компенсаційні та інші грошові і матеріальні виплати, які не передбачені актами чинного законодавства або які провадяться понад встановлені зазначеними актами норми.
Аналіз наведених положень дає підстави для висновку, що матеріальна допомога на оздоровлення та вирішення соціально-побутових питань входила до системи оплати праці державного службовця.
Крім того, статтею 66 Закону України «Про пенсійне забезпечення» (далі – Закон № 1788-XII) врегульовано види оплати праці, що враховуються при обчисленні пенсій.
Відповідно до частини першої статті 66 цього Закону до заробітку для обчислення пенсії включаються всі види оплати праці (виплат, доходу), на які відповідно до Закону України «Про збір на обов’язкове державне пенсійне страхування» нараховується збір на обов’язкове державне пенсійне страхування, в межах максимальної величини фактичних витрат на оплату праці найманих працівників, оподатковуваного доходу (прибутку), сукупного оподатковуваного доходу (граничної суми заробітної плати (доходу), з яких справляються страхові внески (збори) до соціальних фондів, що діяла на день одержання зазначеного заробітку (виплат, доходу).
Стаття 41 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» (далі – Закон № 1058-IV) визначає виплати (доходи), що враховуються в заробітну плату (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії. Так, зокрема до такого доходу (заробітної плати) враховуються: суми виплат, отримуваних застрахованою особою після набрання чинності цим Законом, з яких згідно з цим Законом були фактично нараховані (обчислені) та сплачені страхові внески; суми виплат, отримуваних застрахованою особою до набрання чинності цим Законом, у межах сум, на які відповідно до законодавства, що діяло раніше, нараховувалися внески на державне соціальне страхування або збір на обов’язкове державне пенсійне страхування.
За змістом наведених норм отримувані застрахованою особою суми виплат, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обов’язкове державне пенсійне страхування, враховуються в заробіток (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, незалежно від того, чи входять вони до структури заробітної плати.
Таким чином, рішення відповідача з відмови у врахуванні суми матеріальної допомоги на оздоровлення, вирішення соціально-побутових питань, індексації тощо є протиправними.
Колегія суддів вважає, що отримані застрахованою особою суми виплат, з яких фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на загальнообов’язкове державне пенсійне страхування, повинні враховуватися в заробіток (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, незалежно від того, чи входять вони до структури заробітної плати.
Такої позиції дотримується й Верховний Суд України в постанові від 20 лютого 2012 року в справі № 21-430а11.
Стосовно посилання апелянта на те, що на дату звернення позивача за перерахунком втратила чинність стаття 37-1 Закону України «Про державну службу» від 16.12.1993 №3723-XII, якою було врегульовано порядок та умови перерахунку пенсії державних службовців, колегія суддів зазначає, що позивач звернувся з позовом та заявою щодо перерахунку пенсії за відновленням своїх прав, порушених при призначені йому пенсії, під час якого при обрахунку його заробітної плати для перерахунку пенсії були враховані не всі складові заробітної плати. Отже, у даному випадку підлягають застосуванню норми, які діяли на дату призначення пенсії позивача.
Оскільки позивач мала право на визначення розміру пенсії з врахуванням суми матеріальної допомоги на оздоровлення, на вирішення соціально-побутових питань та індексації заробітної плати тощо при її призначенні, суд першої інстанції правильно прийшов до висновку про здійснення такого перерахунку з 01 серпня 2017 року.
Враховуючи викладене, розглядаючи справу в межах доводів апеляційної скарги, колегія суддів дійшла висновку, що судом першої інстанції правильно встановлені обставини справи, постанова прийнята з дотриманням норм матеріального та процесуального права, доводи апеляційної скарги не спростовують висновків суду першої інстанції, тому підстав для задоволення апеляційної скарги та скасування постанови суду не вбачається.
Керуючись статтями 308, 311, 315, 316, 321, 322, 325, 327, 328, 329 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
УХВАЛИВ:
Апеляційну скаргу управління Центрального об’єднаного управління Пенсійного фонду України м. Маріуполя Донецької області на постанову Жовтневого районного суду м. Маріуполя Донецької області від 21 листопада 2017 року у справі № 263/11694/17 – залишити без задоволення.
Постанову Жовтневого районного суду м. Маріуполя Донецької області від 21 листопада 2017 року у справі № 263/11694/17 за позовом ОСОБА_1 до Центрального об’єднаного управління Пенсійного фонду України м. Маріуполя Донецької області про визнання протиправним та скасування рішення, зобов’язання вчинити певні дії щодо перерахунку пенсії – залишити без змін.
Постанова суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду набирає законної сили з дати складання повного судового рішення та не підлягає оскарженню до Верховного Суду, крім випадків, встановлених п. 2 ч. 5 ст. 328 Кодексу адміністративного судочинства України, протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Повне судове рішення складене 07 лютого 2018 року.
Головуючий: І.В. Геращенко
Судді: Т.Г. Арабей
ОСОБА_3