
Справа № 822/418/18
РІШЕННЯ
іменем України
09 лютого 2018 рокум. Хмельницький
Хмельницький окружний адміністративний суд в особі головуючого-судді Гнап Д.Д.
за участі:секретаря судового засідання Троян О.А. позивача - ОСОБА_1 представника відповідача - ОСОБА_2 розглянувши адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Хмельницькій області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії,
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_1 (далі по тексту - ОСОБА_1Г.) звернувся з позовом до Управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Хмельницькій області, в якому просить суд :
1) визнати дії Управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Хмельницькій області щодо відмови ОСОБА_1 у внесенні даних про постанову Хмельницького міськрайонного суду по справі від 12.12.2014 № 686/25284/14-а до Реєстру рішень, виконання яких гарантується державою;
2) зобов'язати Управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Хмельницькій області, відповідно до пунктів 7, 12 Порядку погашення заборгованості за рішеннями суду, виконання яких гарантується державою, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 03.09.2014 № 440, внести дані про постанову Хмельницького міськрайонного суду по справі від 12.12.2014 № 686/25284/14-а до Реєстру рішень, виконання яких гарантується державою як невиконаного.
Свій позов позивач мотивує тим, що 22.12.2017 звернувся до відповідача з заявою про виконання постанови Хмельницького міськрайонного суду від 12.12.2014 по справі №686/25284/14-а відповідно до п.3 розділу ІІ Прикінцевих та перехідних положень Закону України "Про гарантії держави щодо виконання судових рішень" та п.4 Порядку погашення заборгованості за рішеннями суду, виконання яких гарантується державою, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 03.09.2014 №440 (далі – Порядок №440). Однак, отримав відмову у зв'язку з тим, що зазначене судове рішення не належить до тих, які виконуються в порядку Закону України "Про гарантії держави щодо виконання судових рішень" та Порядку №440. Вважає дії відповідача, які полягають у відмові у прийнятті до виконання постанови неправомірними, оскільки Порядком не передбачено жодних обмежень щодо реєстрації рішень суду, прийнятих після 01.01.2013. Звертає увагу на подання ним усього пакету документів, визначеного Порядком №440.
Позивач у судовому засіданні просив задовольнити позовні вимоги з підстав, викладених у позовній заяві.
У судовому засіданні та наданому відзиві на позовну заяву представник відповідача просив відмовити у задоволенні позовних вимог. Вважає, що Управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Хмельницькій області діяло на підставі, в межах повноважень та у спосіб визначені чинним законодавством України. Зазначив, що оскільки постанова Хмельницького міськрайонного суду у справі №686/25284/14-а ухвалена 12.12.2014, тобто після 01.01.2013, то не підлягає обліку та реєстрації в Реєстрі рішень виконання яких гарантується державою відповідно до Порядку №440. Пояснила, що позивач звернувся не до того органу, який повинен виконувати рішення.
Заслухавши аргументи учасників справи, повно і всебічно з'ясувавши обставини справи, дослідивши докази, суд встановив наступне.
Постановою Хмельницького міськрайонного суду від 12.12.2014 по справі №686/25284/14-а позов ОСОБА_1 задоволено частково. Зобов'язано управління Пенсійного фонду України у місті Хмельницькому провести перерахунок державної пенсії та виплату ОСОБА_1 Герасивомичу згідно ст. 54 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" в розмірі восьми мінімальних пенсій за віком, та провести перерахунок додаткової пенсії за шкоду заподіяну здоров'ю та її виплату згідно із ст. 50 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" в розмірі 75% мінімальної пенсії за віком, які розраховуються на момент виплати в розмірі прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність з урахуванням положень ст.28 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" з 27.05.2014 року по 02.08.2014 року з урахуванням проведених виплат. В задоволенні решти позовних вимог відмовлено.
22.12.2017 позивач звернувся до відповідача з заявою про прийняття постанови Хмельницького міськрайонного суду від 12.12.2014 по справі №686/25284/14-а відповідно до п.3 розділу ІІ Прикінцевих та перехідних положень Закону України "Про гарантії держави щодо виконання судових рішень" та п.4 Порядку №440.
Листом №02.1-18/326 від 22.01.2018 позивача повідомлено, що зазначене судове рішення не належить до тих, які виконуються в порядку Закону України "Про гарантії держави щодо виконання судових рішень" та повернуто відповідно до п.7 Порядку №440.
Вважаючи дії Управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Хмельницькій області щодо не внесення даних про постанову Хмельницького міськрайонного суду по справі від 12.12.2014 № 686/25284/14-а до Реєстру рішень, виконання яких гарантується державою протиправними, позивач звернувся з позовом до суду.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд зазначає та враховує наступне.
Відповідно до ч.2 ст.6 Закону України "Про виконавче провадження" від 02.06.2016 №1401-VIII рішення про стягнення коштів з державних органів, державного та місцевих бюджетів або бюджетних установ виконуються органами, що здійснюють казначейське обслуговування бюджетних коштів.
Згідно ч.1 ст.3 Закону України "Про гарантії держави щодо виконання судових рішень" виконання рішень суду про стягнення коштів, боржником за якими є державний орган, здійснюється центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері казначейського обслуговування бюджетних коштів.
Таким чином, з моменту набрання чинності Законом України "Про гарантії держави щодо виконання судових рішень", а саме з 01.01.2013, органи державної виконавчої служби позбавлені повноважень щодо виконання рішень суду про стягнення коштів з державного органу.
При цьому, Закони України "Про виконавче провадження" та "Про гарантії держави щодо виконання судових рішень" не передбачають виключень для виконання рішень, які були видані або ухвалені до 01.01.2013. Вони також повинні виконуватися органом, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів, а не державним виконавцем.
Відмінність виконання судових рішень, які ухвалені до 01.01.2013, від тих, які ухвалені після зазначеної дати, регламентована п.3 розділу ІІ "Прикінцеві та перехідні положення" Закону України "Про гарантії держави щодо виконання судових рішень" та Порядком №440.
У разі виконання рішень, ухвалених після 01.01.2013 стягувач повинен звертатися з заявою про виконання рішення суду безпосередньо до центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері казначейського обслуговування бюджетних коштів (ч.2 ст.3 Закону України "Про гарантії держави щодо виконання судових рішень"). Якщо ж рішення суду, ухвалене до 01.01.2013, тобто до набрання чинності Закону України "Про гарантії держави щодо виконання судових рішень", стягувач повинен звертатися до органів державної виконавчої служби за місцезнаходженням боржника для проведення їх обліку, інвентаризації заборгованості та подальшої передачі до органів, що здійснюють казначейське обслуговування бюджетних коштів, для погашення заборгованості (п.3 розділу ІІ Закону України "Про гарантії держави щодо виконання судових рішень", п.3 Порядку №440).
Водночас, відповідно до п.3 Порядку №440, судові рішення ухвалені до 01.01.13 подаються до органів державної виконавчої служби, не для їх виконання в порядку, передбаченому Законом України "Про виконавче провадження", а лише для проведення їх обліку, інвентаризації заборгованості та подальшої передачі до органів, що здійснюють казначейське обслуговування бюджетних коштів, для погашення заборгованості.
Таким чином, суд критично оцінює твердження позивача, наведене у позовній заяві щодо неправомірності дій відповідача в частині відмови у прийнятті до виконання постанови Хмельницького міськрайонного суду по справі від 12.12.2014 № 686/25284/14-а.
Під час прийняття цих заяв, їх обліку, інвентаризації, перевірки та подальшої передачі органам казначейства, відповідні органи виконавчої служби діють не у процесуальний спосіб, не в межах виконавчого провадження, не у порядку Закону України "Про виконавче провадження", а у адміністративний спосіб, як уповноважений орган виконавчої влади, відповідно до Порядку №440.
При цьому, слід враховувати, що згідно п.2 Порядку №440 рішення - виконавчі документи за рішеннями суду про стягнення коштів або рішення суду, що набрали законної сили, боржниками за якими є визначені частиною першою статті 2 Закону України "Про гарантії держави щодо виконання судових рішень" суб'єкти, які видані або ухвалені до 1 січня 2013 року.
Оскільки постанова Хмельницького міськрайонного суду по справі №686/25284/14-а винесена 12.12.2014, тобто після 01.01.2013, на її підставі має бути виданий виконавчий документ, який і повинен був бути пред'явлений до виконання.
Всупереч наведених норм, позивачем не надано доказів отримання виконавчого листа по справі №686/25284/14-а та його подальшого звернення до примусового виконання.
Отже, постанова Хмельницького міськрайонного суду по справі №686/25284/14-а від 12.12.2014 не є рішенням, яке підлягає обліку відповідно до Порядку №440.
Згідно п.7 Порядку №440 відповідальна особа повертає документи, надані заявником, у разі, коли, зокрема, рішення не підлягає обліку відповідно до цього Порядку.
Відповідно до ст.19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Таким чином, у відповідача були відсутні підстави для внесення даних про постанову Хмельницького міськрайонного суду по справі від 12.12.2014 № 686/25284/14-а до Реєстру рішень, виконання яких гарантується державою.
Статтею 4 Кодексу адміністративного судочинства України (далі – КАС України) визначено, що похідна позовна вимога - вимога, задоволення якої залежить від задоволення іншої позовної вимоги (основної вимоги).
Позовна вимога щодо зобов'язання відповідача внести дані про постанову Хмельницького міськрайонного суду по справі від 12.12.2014 № 686/25284/14-а до Реєстру рішень, виконання яких гарантується державою як невиконане є похідною від першої вимоги та не належить до задоволення, оскільки відсутні ознаки протиправності дій Управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Хмельницькій області в відмові внесенні даних.
Згідно ч.1 ст.77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. Частиною 2 ст.77 КАС України визначено, що в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Враховуючи вищевикладене, позивачем не доведено, а відповідачем спростовано протиправність дій Управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Хмельницькій області щодо не внесення даних про постанову Хмельницького міськрайонного суду по справі від 12.12.2017 № 686/25284/14-а до Реєстру рішень, виконання яких гарантується державою як невиконаного, оформленої листом №02.1-18/326 від 22.01.2018.
У даному випадку відповідач, на думку суду, діяв на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України, а тому суд вважає, що позовні вимоги задоволенню не підлягають.
Керуючись статтями 242-246, 268-272, 287 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
ВИРІШИВ:
У задоволенні позову ОСОБА_1 (АДРЕСА_1, 29000) до Управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Хмельницькій області (вул. Тернопільська 13/2, м. Хмельницький, Хмельницька обл., 29000, код ЄДРПОУ 34838822) про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії - відмовити.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку апеляційного оскарження, а у разі його апеляційного оскарження - з моменту проголошення судового рішення суду апеляційної інстанції.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Вінницького апеляційного адміністративного суду протягом десяти днів з його проголошення.
Головуючий суддя ОСОБА_3