
Дунаєвецький районний суд Хмельницької області
Справа № 674/1330/17
Провадження № 2-а/674/7/18
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
07 лютого 2018 року м.Дунаївці
Дунаєвецький районний суд
Хмельницької області
в складі: головуючої - судді Артемчук В. М.
за участю:
секретаря судового засідання Мудрицької Л.В.
позивача ОСОБА_1
представника відповідача ОСОБА_2
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Дунаївці справу за адміністративним позовом ОСОБА_1
до
Кам’янець –Подільського об’єднаного управління
Пенсійного фонду України Хмельницької області
про визнання дій протиправними та зобов’язання вчинити певні дії
ВСТАНОВИВ:
09 жовтня 2017 року позивачка, ОСОБА_1, звернулася до суду з адміністративним позовом до Кам’янець – Подільського об’єднаного управління Пенсійного фонду України Хмельницької області про визнання дій протиправними та зобов’язання вчинити певні дії, посилаючись на те, що наказом №10-ос від 29 березня 2017 року вона звільнена з посади головного спеціаліста відділу ведення електронних реєстрів, підтримки, адміністрування і захисту інформаційно-аналітичних систем УПФ України в Дунаєвецькому районі Хмельницької області у зв’язку із реорганізацією управління.
Рішенням від 15.06. 2016 року управлінням Пенсійного фонду України в Дунаєвецькому районі Хмельницької області з 27.05.2016р. їй призначена пенсія по 2-й групі інвалідності згідно Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування».
25 вересня 2017 року позивачка письмово звернулась до відповідача з заявою про переведення її з пенсії по інвалідності 2-ї групи, призначеної відповідно до Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» на пенсію по інвалідності 2-ї групи державного службовця у відповідності до ст. 37 Закону України «Про державну службу» в редакції від 16.12.1993 року № 3723-XII.
Відповідач, листом № 16/М-10 від 26 вересня 2017 року, відмовив позивачці в призначенні пенсії державного службовця, мотивуючи тим, що з 1 травня 2016 року набрав чинності Закон України «Про державну службу» №899-УІІІ, яким передбачено призначення пенсій за віком особам, які працювали на посадах державних службовців. Призначення пенсій по інвалідності державним службовцям зазначеним Законом не передбачено, натомість ст.90 Закону № 889-У111 встановлено можливість призначення пенсій по інвалідності державним службовцям за нормами Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування».
Позивачка вважає, що відмова відповідача суперечить закону та нормам Конституції України і зокрема суперечить пунктам 10 і 12 розділу Х1 « Прикінцеві та перехідні положення» Закону України від 10 грудня 2015 року № 889-У111 « Про державну службу» на призначення пенсії відповідно до ст.37 Закону України від 16 грудня 1993 року № 3723 –Х11 «Про державну службу», де зазначено, що пенсія призначається державним службовцях, які мають не менш як 20 років стажу на посадах, віднесених до відповідних категорій посад державної служби, визначених ст.25 Закону та актами Кабінету Міністрів України ; займають посади державної служби та мають не менш як 10 років стажу на посадах, віднесених до відповідної категорії посад державних службовців, визначених ст.25 Закону та актами Кабінету Міністрів України. Пенсія по інвалідності згідно з ч.7-12 ст.37 Закону України від 16 грудня 1993 року №3723 –Х11 «Про державну службу» призначається за наявності страхового стажу не менше 10 років. Позивачка має загальний трудовий стаж станом на 30 березня 2017р. – 25 років 6 місяців 18 днів та державної служби -20 років 5 місяців 27 днів, що дає право на призначення пенсії державного службовця по інвалідності 2 групи в розмірі 60 відсотків суми заробітної плати, до якої включаються всі види оплати праці, з якої сплачено єдиний внесок на загальнообов’язкове державне соціальне страхування.
В зв’язку з цим позивачка звернулася до суду і просить визнати протиправною відмову Кам’янець – Подільського об’єднаного управління Пенсійного фонду України Хмельницької області щодо переведення її з пенсії по інвалідності на пенсію державного службовця відповідно до ч.7 ст.37 Закону України «Про державну службу» та зобов’язати Кам’янець – Подільське об’єднане управління Пенсійного фонду України Хмельницької області призначити та виплачувати їй пенсію державного службовця по інвалідності відповідно до ч.7-12 ст.37 Закону України «Про державну службу» № 3723 від 16 грудня 1993 року в розмірі 60 відсотків суми заробітної плати згідно довідки №14614/06 від 03 жовтня 2017 року до якої включено всі види оплати праці, з яких сплачено єдиний внесок на загальнообов’язкове державне соціальне страхування з 25 вересня 2017 року з урахуванням виплачених сум; зобов’язати Кам’янець – Подільське об’єднане управління Пенсійного фонду України Хмельницької області подати до Дунаєвецького районного суду звіт про виконання судового рішення в місячний термін з дня набрання судовим рішенням законної сили та допустити рішення до негайного виконання.
Позивачка ОСОБА_1 в судовому засіданні позовні вимоги підтримала, просила їх задовольнити, зіславшись на обставини, які викладені в позовній заяві.
Представник відповідача по довіреності ОСОБА_2 в судовому засіданні проти позову заперечила, просила в позові відмовити на що подала відзив на позовну заяву, а також зазначила, що на час звернення ОСОБА_1 з заявою про переведення її на пенсію по інвалідності державного службовця був чинним Закон України « Про державну службу « від 10.12.2015 року, яким не передбачено призначення пенсії по інвалідності державним службовцям, а тому дії відповідача є правомірними.
Щодо встановлення судового контролю за виконанням рішення суду шляхом подання звіту зазначила, що це право суду ,а не обов’язок зобов'язати суб'єкт владних повноважень, подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення.
Суд, дослідивши матеріали справи, заслухавши сторони , вважає, що позов підлягає до часткового задоволення з наступних підстав.
Судом встановлено, що позивачці рішенням від 15 червня 2016 року призначено пенсію по інвалідності згідно із Законом України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» у зв'язку з наявністю у неї другої групи інвалідності з 27.05.2016р..
Наказом № 10-ос від 29 березня 2017 року її звільнено з посади головного спеціаліста відділу ведення електронних реєстрів, підтримки, адміністрування і захисту інформаційно-аналітичних систем УПФ України в Дунаєвецькому районі Хмельницької області у зв’язку із реорганізацією управління.
25 вересня 2017 року позивачка письмово звернулась до УПФУ з заявою про переведення її з пенсії по інвалідності як інваліда 2-ї групи, призначеної відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» на пенсію по інвалідності державного службовця у відповідності до ст.37 Закону України «Про державну службу» в редакції від 16.12.1993 року №3723-ХІІ.
Кам’янець – Подільське об’єднане управління Пенсійного фонду України Хмельницької області листом №16/М-10 від 26 вересня 2017 року відмовив позивачці в призначенні пенсії державного службовця посилаючись на те, що з 1 травня 2016 року набув чинності Закон України «Про державну службу» від 10.12.2015 р. № 889-YIII, яким передбачено призначення пенсій за віком особам, які працювали на посадах державних службовців. Призначення пенсій по інвалідності державним службовцям зазначеним Законом не передбачено, натомість статтею 90 Закону № 889 - YIII встановлено можливість призначення пенсій по інвалідності державним службовцям за нормами Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування».
Враховуючи вищевикладене провести перерахунок пенсії по інвалідності згідно Закону України «Про державну службу» для виконання заяви від 25.09.2017 р. немає можливості.
Так, пунктом 10 Прикінцевих та перехідних положень Закону України «Про державну службу» визначено, що державні службовці, які на день набрання чинності цим Законом займають посади державної служби та мають не менш як 10 років стажу на посадах, віднесених до відповідних категорій посад державних службовців, визначених статтею 25 Закону України «Про державну службу» (Відомості Верховної Ради України, 1993 р., № 52, ст. 490 із наступними змінами) та актами Кабінету Міністрів України, мають право на призначення пенсії відповідно до статті 37 Закону України «Про державну службу» (Відомості Верховної Ради України, 1993 р., № 52, ст. 490 із наступними змінами) у порядку, визначеному для осіб, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців.
Згідно пункту 12 Прикінцевих та перехідних положень цього ж закону для осіб, які на день набрання чинності цим Законом мають не менш як 20 років стажу на посадах, віднесених до відповідних категорій посад державної служби, визначених статтею 25 Закону України «Про державну службу» Відомості Верховної Ради України, 1993 р., № 52, ст. 490 із наступними змінами) та актами Кабінету Міністрів України, зберігається право на призначення пенсії відповідно до ст.37 закону України «Про державну службу» (Відомості Верховної Ради України, 1993 р., № 52, ст. 490 із наступними змінами) у порядку, визначеному для осіб, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців.
Відповідно до ч.1 ст.37 Закону України «Про державну службу» на одержання пенсії державних службовців мають право чоловіки, які досягли віку 62 роки, та жінки, які досягли пенсійного віку, встановленого статтею 26 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», за наявності страхового стажу, необхідного для призначення пенсії за віком у мінімальному розмірі, передбаченого абзацом 1 частини 1статті 28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», у тому числі стажу державної служби не менш як 10 років, та які на час досягнення зазначеного віку працювали на посадах державних службовців, а також особи, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців, незалежно від місця роботи на час досягнення зазначеного віку.
Пенсія державним службовцям призначається в розмірі 60 відсотків суми їх заробітної плати, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, а особам, які на час звернення за призначенням пенсії не є державними службовцями, - у розмірі 60 відсотків заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та рангу за останнім місцем роботи на державній службі, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.
Частинами 9-12 статті 37 Закону України «Про державну службу» визначено, що пенсія по інвалідності у розмірах, передбачених частиною першою цієї статті, призначається за наявності страхового стажу, встановленого для призначення пенсії по інвалідності відповідно Закону України «України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» особам, визнаним інвалідами І або II групи у період перебування на державній службі, які мають стаж державної служби не менше 10 років, а також особам з числа інвалідів І або II групи незалежно від часу встановлення їм інвалідності, які мають не менше 10 років стажу державної служби на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців, якщо безпосередньо перед зверненням за призначенням такої пенсії вони працювали на зазначених посадах. Пенсія по інвалідності відповідно цього Закону, призначається незалежно від причини інвалідності за умови припинення державної служби. Якщо зазначені особи повертаються на державну службу, виплата пенсії по інвалідності припиняється на період до звільнення з роботи або досягнення ними граничного віку перебування на державній службі.
У разі зміни групи інвалідності або відновлення працездатності виплата пенсії по інвалідності, призначеної відповідно до цього Закону, здійснюється у порядку, визначеному статтею 35 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».
Якщо інваліду I або II групи було встановлено III групу інвалідності, то в разі наступного визнання його інвалідом I або II групи право на отримання раніше призначеної пенсії на умовах, передбачених цим Законом, поновлюється з дня встановлення I або II групи інвалідності за умови, якщо після припинення виплати пенсії минуло не більше п'яти років. У такому самому порядку визначається право на отримання пенсії по інвалідності на умовах, передбачених цим Законом, особам, яким така пенсія не була призначена у зв'язку з продовженням перебування зазначених осіб на державній службі .
Згідно зі ст.1 Закону України «Про пенсійне забезпечення» громадяни України мають право на державне пенсійне забезпечення за віком, по інвалідності, у зв'язку з втратою годувальника та в інших випадках, передбачених цим Законом.
За приписами п.1 ч.1ст.8 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» право на отримання пенсій та соціальних послуг із солідарної системи мають: громадяни України, які застраховані згідно із цим Законом та досягли встановленого цим Законом пенсійного віку чи визнані інвалідами в установленому законодавством порядку і мають необхідний для призначення відповідного виду пенсії страховий стаж, а в разі смерті цих осіб - члени їхніх сімей, зазначені у статті 36 цього Закону, та інші особи, передбачені цим Законом.
Згідно з ч.7-12 ст.37 Закону України «Про державну службу» пенсія по інвалідності у розмірах, передбачених частиною першою цієї статті, призначається за наявності страхового стажу, встановленого для призначення пенсії по інвалідності відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» (1058-15) особам, визнаних інвалідами 1 та 11 групи незалежно від часу встановлення їм інвалідності, які мають не менше 10 років стажу державної служби на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців, якщо безпосередньо перед зверненням за призначенням такої пенсії вони працювали на зазначених посадах. Пенсія по інвалідності відповідно до цього Закону призначається незалежно від причини інвалідності за умови припинення державної служби.
Як вбачається із записів в трудовій книжці ОСОБА_1 загальний трудовий стаж позивачки становить 25 років 6 місяців 18 днів, а трудовий стаж на державній службі 20 років 5 місяців 27 днів, тому її стаж державної служби становить понад 10 років, крім того вона є інвалідом 2 групи, що підтверджується довідкою МСЕК серія АВ №0722240, виданої 27.05.2016 року.
Таким чином, оскільки позивачка є інвалідом 2 групи, має стаж на посаді державної служби 20 років 5 місяців 27 днів , перед зверненням за призначенням пенсії працювала на посаді віднесеній до посад державних службовців, вона має право на призначення пенсії по інвалідності згідно ст.37 Закону України «Про державну службу» №3723-XII, тому відповідно наявні правові підстави для переведення позивачки з пенсії по інвалідності, призначеної їй відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» на пенсію державного службовця по інвалідності другої групи відповідно до Закону України «Про державну службу».
Посилання відповідача на те, що позивачка немає право на переведення з пенсії по інвалідності, призначеної їй відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» на пенсію державного службовця по інвалідності другої групи відповідно до Закону України «Про державну службу», оскільки набув чинності новий Закон України «Про державну службу» є помилковими, а тому відмову Кам’янець – Подільського об’єднаного управління Пенсійного фонду України Хмельницької області щодо переведення ОСОБА_1 з пенсії по інвалідності на пенсію державного службовця відповідно до ч.7 ст.37 Закону України «Про державну службу» слід визнати протиправною.
Щодо вимоги позивачки в частині зобов’язати відповідача як суб’єкта владних повноважень подати до суду звіт про виконання судового рішення.
Відповідно до ч.1 ст. 382 КАС України суд, який ухвалив судове рішення в адміністративній справі, може зобов’язати суб’єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалене судове рішення, подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення.
У рішенні від 30 червня 2009 року № 16-рп/2009 Конституційний Суд України зазначив, що метою судового контролю є своєчасне забезпечення захисту та охорони прав і свобод людини і громадянина, та наголосив, що виконання всіма суб’єктами правовідносин приписів, викладених у рішеннях суду, які набрали законної сили, утверджує авторитет держави як правової (абзац перший підпункту 3.2 пункту 3,абзац другий пункту 4 мотивувальної частини).
З огляду на вищевикладене, суд вважає, що вимога позивачки про зобов’язання відповідача подати звіт про виконання судового рішення також підлягає задоволенню.
Позовні вимоги в частині звернення постанови до негайного виконання є безпідставними, тому що така вимога передбачена при призначенні пенсії.
Відповідно до ч.1 ст.139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб’єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб’єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі.
Позивачка у справі є інвалідом 2-ої групи і звільнена від сплати судового збору, а тому з Кам’янець –Подільського об’єднаного управління Пенсійного фонду України Хмельницької області за рахунок бюджетних асигнувань слід стягнути в дохід держави судові витрати в розмірі 640 (шістсот сорок) грн. судового збору.
Керуючись ст.ст. 9, 77, 242 -246,371,382 КАС України, ч.1,7-12 Закону України «Про державну службу», п.1,2,3,4 Порядку призначення пенсії деяким категоріям осіб затвердженого постановою Кабінету Міністрів України № 622 від 14 вересня 2016 року, суд,-
УХВАЛИВ:
Позовну заяву ОСОБА_1 (місце проживання ІНФОРМАЦІЯ_1 , ідент. НОМЕР_1) до Кам’янець –Подільського об’єднаного управління Пенсійного фонду України Хмельницької області ( місце знаходження м.Кам’янець-Подільський вул.Огієнка,10, код ЄДОПОУ 37863929) про визнання дій протиправними та зобов’язання вчинити певні дії задовольнити частково.
Визнати протиправною відмову Кам’янець – Подільського об’єднаного управління Пенсійного фонду України Хмельницької області щодо переведення ОСОБА_1 з пенсії по інвалідності на пенсію державного службовця відповідно до ч.7 ст.37 Закону України «Про державну службу».
Зобов’язати Кам’янець – Подільське об’єднане управління Пенсійного фонду України Хмельницької області призначити та виплачувати ОСОБА_1 пенсію державного службовця по інвалідності відповідно до ч.7-12 ст.37 Закону України « Про державну службу» № 3723 від 16 грудня 1993 року в розмірі 60 відсотків суми заробітної плати згідно довідки № 14614/06 від 03 жовтня 2017 року до якої включено всі види оплати праці, з яких сплачено єдиний внесок на загальнообов’язкове державне соціальне страхування з 25 вересня 2017 року з урахуванням виплачених сум.
Зобов’язати Кам’янець – Подільське об’єднане управління Пенсійного фонду України Хмельницької області подати до Дунаєвецького районного суду звіт про виконання судового рішення в місячний термін з дня набрання судовим рішенням законної сили.
Стягнути з Кам’янець–Подільського об’єднаного управління Пенсійного фонду України Хмельницької області за рахунок бюджетних асигнувань в дохід держави судові витрати в розмірі 640 (шістсот сорок) грн. судового збору.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Вінницького апеляційного адміністративного суду через Дунаєвецький районний суд протягом тридцяти днів з дня його проголошення, а у разі оголошення лише вступної та резолютивної частини рішення, строк подачі апеляційної скарги обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Дата складення повного рішення 19 лютого 2018 р.
Головуюча:/підпис/
Вірно:
Суддя Дунаєвецького районного суду В. М. Артемчук