
ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
справа №813/4475/17
13 лютого 2018 року
м.Львів
ОСОБА_1 окружний адміністративний суд в складі:
головуючої судді Крутько О.В.,
за участю секретаря судового засідання Василько А.В.,
позивача: ОСОБА_2,
представника відповідача: ОСОБА_3,
розглянув у відкритому судовому засіданні в місті Львові адміністративну справу за позовом ОСОБА_2 до Головного управління Державної фіскальної служби у Львівській області (далі ГУ ДФС у Львівській області) про визнання протиправною та скасування вимоги, -
В С Т А Н О В И В :
Позивач звернувся до суду з позовом у якому просить визнати протиправною та скасувати вимогу про сплату боргу (недоїмки) № Ф-15346-17 від 10.08.2017 року на суму 15834,72 грн., винесену ГУ ДФС у Львівській області ОСОБА_4.
В позовній заяві позивач покликається, зокрема, на п.9-4 розділу VІІІ Прикінцевих та перехідних положень Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування» № 2464-VІ від 08.07.2010 року та вказує, що у зв’язку з воєнними діями та проведенням АТО, особа вважається звільненою від виконання обов’язків зі сплати єдиного внеску на період з 14 квітня 2014 року до закінчення АТО.
Відповідач у відзиві на позовну заяву та доповненні до відзиву стверджує, що фізичні особи – підприємці, що отримують пенсію за вислугу років зі зменшенням пенсійного віку не звільняються від сплати єдиного внеску. За даними інформаційної системи органу доходів і зборів загальна сума заборгованості позивача станом на 31.07.2017 року становить 15834,72 грн.
Позивач вимоги позовної заяви підтримав.
Представник відповідача просив відмовити у задоволенні позову.
Згідно ухвали від 20.12.2017 року у справі № 813/4475/17 відкрито провадження, призначено підготовче засідання на 30.01.2018 року.
Відповідно до ухвали від 30.01.2018 року закрито підготовче провадження у справі та призначено справу до судового розгляду на 13.02.2018 року.
Дослідивши матеріали справи, заслухавши позивача та представника відповідача, оцінивши докази, які мають значення для справи суд виходив з наступного.
ОСОБА_2 з 15.01.2007 року був зареєстрований фізичною особою-підприємцем, 31.07.2017 року припинив підприємницьку діяльність, що підтверджується Витягом з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань станом на 23.11.2017 року.
До 15.02.2017 року ОСОБА_2 був платником єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування, перебував на обліку як платник податків у м. Стаханов ГУ ДФС Луганської області, підприємницькою діяльністю після вказаної дати не займався.
Головним управлінням ДФС у Львівській області сформовано та надіслано ОСОБА_2 вимогу про сплату боргу (недоїмки) від 10.08.2017 року № Ф-15346-17 на суму 15834,72 грн.
Сертифікат № 7882 про форс-мажорні обставини (обставини непереборної сили) виданий позивачу ОСОБА_1 торгово-промисловою палатою від 06.11.2017 року № 19-08-16/1215, копія якого знаходиться у матеріалах справи, засвідчує форс-мажорні обставини: акти тероризму на території Луганської області, які унеможливили виконання у період з 14.04.2014 до 31.07.2017 сплату єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування.
Правові та організаційні засади забезпечення збору та обліку єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, умови та порядок його нарахування і сплати та повноваження органу, що здійснює його збір та ведення обліку визначає Закон України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» від 08.07.2010, № 2464-VI (надалі Закон № 2464-VІ).
Відповідно до п.2 ст.1 Закону № 2464-VІ єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування (далі - єдиний внесок) - консолідований страховий внесок, збір якого здійснюється до системи загальнообов'язкового державного соціального страхування в обов'язковому порядку та на регулярній основі з метою забезпечення захисту у випадках, передбачених законодавством, прав застрахованих осіб на отримання страхових виплат (послуг) за діючими видами загальнообов'язкового державного соціального страхування.
Відповідно до п.1 ст. 4 Закону № 2464-VІ платниками єдиного внеску є: фізичні особи - підприємці, зокрема ті, які використовують працю інших осіб на умовах трудового договору (контракту) або на інших умовах, передбачених законодавством про працю, чи за цивільно-правовим договором (крім цивільно-правового договору, укладеного з фізичною особою - підприємцем, якщо виконувані роботи (надавані послуги) відповідають видам діяльності, відповідно до відомостей з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців).
Згідно п.9-4 розділу VІІІ Прикінцевих та перехідних положень Закону № 2464-VІ платники єдиного внеску, визначені статтею 4 Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування", які перебувають на обліку в органах доходів і зборів, розташованих на території населених пунктів, визначених переліком, зазначеним у статті 2 Закону України "Про тимчасові заходи на період проведення антитерористичної операції", де проводилася антитерористична операція, розпочата відповідно до Указу Президента України "Про рішення Ради національної безпеки і оборони України від 13 квітня 2014 року "Про невідкладні заходи щодо подолання терористичної загрози і збереження територіальної цілісності України" від 14 квітня 2014 року N 405/2014, звільняються від виконання своїх обов'язків, визначених частиною другою статті 6 Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування", на період з 14 квітня 2014 року до закінчення антитерористичної операції або військового чи надзвичайного стану (пункт 93 в редакції Закону України від 2 вересня 2014 року N 1669-VII).
Судом встановлено, що ОСОБА_2, будучи фізичною особою – підприємцем, перебував та обліку як платник податків у м. Стаханов ГУ ДФС Луганської області. Припинив свою діяльність як суб’єкт господарювання з 31.07.2017 року
Населений пункт м. Стаханов Луганської області входить до Переліку населених пунктів, на території яких здійснюється антитерористична операція, затвердженого розпорядженням Кабінету Міністрів України від 2 грудня 2015 року № 1275-р.
З огляду на дію пункту 9-4 № 2464-VІ позивач звільнявся від обов’язку сплати єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування з 14 квітня 2014 року до закінчення антитерористичної операції.
Неможливість виконання ОСОБА_2 у період з 14.04.2014 року по 31.07.2017 року обов’язку сплати єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування підтверджує сертифікат № 7882 про форс-мажорні обставини (обставини непереборної сили), виданий позивачу ОСОБА_1 торгово-промисловою палатою від 06.11.2017 року № 19-08-16/1215, копія якого знаходиться у матеріалах справи.
Таким чином, відповідач безпідставно оформив та надіслав ОСОБА_2 вимогу про сплату боргу (недоїмки) № Ф-15346-17 від 10.08.2017 року на суму 15834,72 грн.
Крім того, вказана вимога складена після припинення ОСОБА_2 підприємницької діяльності та внесення відповідного запису у Єдиний державний реєстр юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань.
З огляду на викладене, позовні вимоги є обґрунтованими, підтвердженими матеріалами справи та підлягають задоволенню.
Отже, вимогу про сплату боргу (недоїмки) № Ф-15346-17 від 10.08.2017 року на суму 15834,72 грн. слід визнати протиправною та скасувати.
Відповідно до ст. 139 Кодексу адміністративного судочинства України на користь ОСОБА_2 слід стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Державної фіскальної служби у Львівській області судовий збір у сумі 640 грн.
Керуючись ст.ст. 14, 241-246, 250 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
В И Р І Ш И В :
Позов задоволити повністю.
Визнати протиправною та скасувати вимогу про сплату боргу (недоїмки) ГУ ДФС у Львівській області № Ф-15346-17 від 10.08.2017 року на суму 15834,72 грн., винесену ОСОБА_2.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Державної фіскальної служби у Львівській області (код 39462700) судовий збір у сумі 640 (шітсот сорок) грн. 00 коп. на користь ОСОБА_2 (РНП НОМЕР_1).
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Суддя Крутько О.В.
Повне рішення складено 20 лютого 2018 року.