
СУМСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
У Х В А Л А
про залишення позовної заяви без руху
14 лютого 2018 р. Справа № 818/500/18
Суддя Сумського окружного адміністративного суду Кунець О.М., розглянувши матеріали позовної заяви ОСОБА_1 до В/ч 2120 про визнання дій протиправними, визнання такими, що не відповідають дійсності наказів та відомостей, зобов'язання вчинити дії,-
В С Т А Н О В И В:
До Сумського окружного адміністративного суду звернувся ОСОБА_1 з позовною заявою до В/ч 2120 , у якому просить:
1. визнати протиправними рішення, дії (бездіяльність) відповідача - командувача В/ч А4745 (в подальшому В/ч 2120), які полягають у відмові внести зміни до службових документів (акту службового розслідування, наказів, повідомлення) в частині визначення причин та обставин загибелі прапорщика ЗСУ ОСОБА_2;
2. визнати таким, що не відповідає дійсності наказ командира В/ч А4745 (в подальшому В/ч 2120) по стройовій частині від 07.12.2015 в якому зазначено, що смерть прапорщика ОСОБА_2 не пов'язана з виконанням обов'язків військової служби;
3. визнати таким, що не відповідає дійсності наказ командира В/ч А4745 (в подальшому В/ч 2120) №1060 від грудня 2015 року, в якому зазначено, що: "...прапорщик ОСОБА_2 внаслідок особистої недисциплінованості самовільно залишив розташування військової частини, що призвело до сварки з цивільною особою у ході якої отримав колото-різане поранення не сумісне з життям. Таким чином смерть прапорщика ОСОБА_2 не пов'язана з виконанням обов'язків військової служби...";
4. визнати такими, що не відповідають дійсності відомості, викладені в Акті службового розслідування від грудня 2015 року щодо обставин загибелі прапорщика ОСОБА_2 про те, що "...прапорщик ОСОБА_2 внаслідок особистої недисциплінованості, безвідповідального відношення до виконання обов'язків військової служби з боку самого військовослужбовця, своїми діями вчинив порушення військової дисципліни, при цьому порушивши вимоги ст.ст.11-16 Статуту внутрішньої служби ЗСУ та статей 1-4 Дисциплінарного статуту ЗСУ, що полягало у самовільному залишенні розташування військової частини та призвело до сварки з цивільною особою у ході якої отримав колото-різане поранення не сумісне з життям. Таким чином, смерть прапорщика ОСОБА_2 не пов'язана із виконанням службових обов'язків військової служби";
5. зобов'язати відповідача - командира В/ч2120, внести відповідні зміни в накази №№1060,300, акт службового розслідування від грудня 2015 року, виключивши з них посилання на самовільне залишення прапорщиком ОСОБА_2 розташування військової частини, порушення військової дисципліни, одночасно зазначивши, що смерть прапорщика ОСОБА_2, відповідно до витягу з протоколу ЦВЛК №1820 від 26.06.2017 року, пов'язана з проходженням військової служби;
6. зобов'язати відповідача - командира В/ч2120, сформувати та направити до Сумського МВК повідомлення про смерть прапорщика ОСОБА_2 у відповідності до Інструкції з обліку особового складу в ЗСУ із зазначенням, що прапорщик ОСОБА_2 загинув в зоні проведення АТО від "...колото-різальних поранень грудної клітини, які ускладнились масивною внутрішньою і зовнішньою кровотечею" у відповідності до висновку СМЕ №166 та що його смерть пов'язана з проходженням військової служби з метою надання родині загиблого сповіщення про смерть відповідного змісту.
Суд залишає дану позовну заяву без руху як таку, що подана з порушенням ст.160,161 Кодексу адміністративного судочинства України.
Відповідно до ч. 3 ст. 161 Кодексу адміністративного судочинства України до позовної заяви додається документ про сплату судового збору у встановлених порядку і розмірі або документи, які підтверджують підстави звільнення від сплати судового збору відповідно до закону.
Згідно ч.8 ст.160 Кодексу адміністративного судочинства України, якщо позовна заява подається особою, звільненою від сплати судового збору відповідно до закону, у ній зазначаються підстави звільнення позивача від сплати судового збору.
Правові засади справляння судового збору, платників, об'єкти та розміри ставок судового збору, порядок сплати, звільнення від сплати та повернення судового збору визначає Закон України "Про судовий збір".
Згідно з п. п. 1 п. 3 ч. 2 ст. 4 Закону України "Про судовий збір" ставки судового збору встановлюються у таких розмірах: за подання до адміністративного суду адміністративного позову немайнового характеру, який подано фізичною особою - 0,4 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб (704,80 грн.).
При цьому, відповідно до ч. 3 ст. 6 Закону України "Про судовий збір" у разі коли в позовній заяві об'єднано дві і більше вимог немайнового характеру, судовий збір сплачується за кожну вимогу немайнового характеру.
У своїй позовній заяві ОСОБА_1 заявив шість вимог немайнового характеру, таким чином, сума судового збору, що повинна бути сплачена при поданні даної позовної заяви складає 4228,80 грн.
Однак, позивачем не надано доказів сплати судового збору у відповідному розмірі та не зазначено чи звільнений він від сплати судового збору.
Крім того, відповідно до ч.2 ст.122 Кодексу адміністративного судочинства України для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється ш е с т и м і с я ч н и й строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.
Як вбачається з матеріалів позовної заяви, позивач оскаржує наказ командира В/ч (в подальшому В/ч 2120) по стройовій частині від 07.12.2015, акт службового розслідування від грудня 2015 року (п.1-4 вимог позовної заяви), шестимісячний строк оскарження яких сплив. При цьому, до позовної заяви не додано заяви про поновлення пропущеного строку звернення до адміністративного суду.
Відповідно до ч.6 ст.161 Кодексу адміністративного судочинства України у разі пропуску строку звернення до адміністративного суду позивач зобов'язаний додати до позову заяву про поновлення цього строку та докази поважності причин його пропуску.
Такі ж вимоги зазначені в у ч.1 ст.123 Кодексу адміністративного судочинства України, у разі подання особою позову після закінчення строків, установлених законом, без заяви про поновлення пропущеного строку звернення до адміністративного суду, або якщо підстави, вказані нею у заяві, визнані судом неповажними, позов залишається без руху. При цьому протягом десяти днів з дня вручення ухвали особа має право звернутися до суду з заявою про поновлення строку звернення до адміністративного суду або вказати інші підстави для поновлення строку.
Окрім цього, відповідно до ч.1 ст. 160 Кодексу адміністративного судочинства України у позовній заяві позивач викладає свої вимоги щодо предмета спору та їх обгрунтування.
Згідно з п.4 ч.5 ст.160 Кодексу адміністративного судочинства України в позовній заяві зазначається зміст позовних вимог і виклад обставин, якими позивач обгрунтовує свої вимоги; зазначення доказів, що підтверджують вказані обставини.
Як зазначено у позовних вимогах позовної заяви ОСОБА_1, а саме: п. 1. - позивач просить визнати протиправними рішення, дії (бездіяльність) відповідача - командувача В/ч А4745 (в подальшому В/ч 2120), які полягають у відмові внести зміни до службових документів (акту службового розслідування, наказів, повідомлення) в частині визначення причин та обставин загибелі прапорщика ЗСУ ОСОБА_2, при цьому, у даному пункті не зазначено які рішення (номер, дата), що саме - дії чи бездіяльність.
З пунктів 2-4 позовних вимог ОСОБА_1 вбачається, що позивач просить визнати обставини викладені у актах індивідуальної дії такими, що не відповідають дійсності. Фактично, позивач просить встановити факти, що мають юридичне значення, а саме: визначити причини та обставини загибелі прапорщика ЗСУ ОСОБА_2 як такі, що пов'язані з виконанням обов'язків військової служби.
Розгляд таких позовних вимог передбачений Главою 6 Цивільного процесуального кодексу України.
Так, відповідно до ч.1,2 ст.315 Цивільного процесуального кодексу України суд розглядає справи про встановлення факту: 1) родинних відносин між фізичними особами; 2) перебування фізичної особи на утриманні; 3) каліцтва, якщо це потрібно для призначення пенсії або одержання допомоги по загальнообов'язковому державному соціальному страхуванню; 4) реєстрації шлюбу, розірвання шлюбу, усиновлення; 5) проживання однією сім'єю чоловіка та жінки без шлюбу; 6) належності правовстановлюючих документів особі, прізвище, ім'я, по батькові, місце і час народження якої, що зазначені в документі, не збігаються з прізвищем, ім'ям, по батькові, місцем і часом народження цієї особи, зазначеним у свідоцтві про народження або в паспорті; 7) народження особи в певний час у разі неможливості реєстрації органом державної реєстрації актів цивільного стану факту народження; 8) смерті особи в певний час у разі неможливості реєстрації органом державної реєстрації актів цивільного стану факту смерті; 9) смерті особи, яка пропала безвісти за обставин, що загрожували їй смертю або дають підстави вважати її загиблою від певного нещасного випадку внаслідок надзвичайних ситуацій техногенного та природного характеру.
У судовому порядку можуть бути встановлені також інші факти, від яких залежить виникнення, зміна або припинення особистих чи майнових прав фізичних осіб, якщо законом не визначено іншого порядку їх встановлення.
Таким чином, вимоги п.2-4 про встановлення фактів, що мають юридичне значення мають розглядатися у порядку цивільного судочинства.
При цьому, слід зазначити, що у відповідності до ст.5 КАС України, кожна особа кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб'єкта владних повноважень порушені її права, свободи або законні інтереси, і просити про їх захист шляхом:
1) визнання протиправним та нечинним нормативно-правового акта чи окремих його положень;
2) визнання протиправним та скасування індивідуального акта чи окремих його положень;
3) визнання дій суб'єкта владних повноважень протиправними та зобов'язання утриматися від вчинення певних дій;
4) визнання бездіяльності суб'єкта владних повноважень протиправною та зобов'язання вчинити певні дії;
5) встановлення наявності чи відсутності компетенції (повноважень) суб'єкта владних повноважень;
6) прийняття судом одного з рішень, зазначених у пунктах 1-4 цієї частини та стягнення з відповідача - суб'єкта владних повноважень коштів на відшкодування шкоди, заподіяної його протиправними рішеннями, дією або бездіяльністю.
Отже, позивачу слід визначитись з формулюванням позовних вимог з урахуванням положень ст.5 КАС України.
Крім цього, враховуючи викладене, позивачу необхідно усунути вищезазначені недоліки позовної заяви:
- надати суду заяву про поновлення строку звернення до адміністративного суду та зазначити підстави для поновлення строку, докази поважності пропуску строку звернення до адміністративного суду з даною позовною заявою;
- зазначивши, які саме рішення визнати протиправними (номер, дата);
- зазначити якими саме діями чи бездіяльністю відповідача порушено права та інтереси позивача;
- подати докази сплати судового збору за три вимоги немайнового характеру на суму 4228,80 грн. за наступними реквізитами: отримувач УДКС у м. Суми, МФО 837013, код ЄДРПОУ 37970593, рахунок 31217206784002, код класифікації доходів бюджету 22030101, чи зазначити підстави звільнення позивача від сплати судового збору.
Згідно з ч. 1 ст. 169 Кодексу адміністративного судочинства України суддя, встановивши, що позовну заяву подано без додержання вимог, встановлених статтями 160, 161 цього Кодексу, протягом п'яти днів з дня подання позовної заяви постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху.
Керуючись ст. ст. 160, 161, 169 Кодексу адміністративного судочинства України, -.
У Х В А Л И В:
1. Позовну заяву ОСОБА_1 до В/ч 2120 про визнання дій протиправними, визнання такими, що не відповідають дійсності, наказів та відомостей, та зобов'язання вчинити дії - залишити без руху.
2. Позивачу усунути недоліки позовної заяви в 7-денний строк з дня вручення ухвали про залишення позовної заяви без руху.
3. Копію даної ухвали направити особі, що звернулась із позовною заявою.
4. У разі невиконання вимог цієї ухвали позовна заява буде вважатись неподаною та підлягає поверненню позивачеві.
5. Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання та оскарженню не підлягає.
Суддя О.М. Кунець