
СУМСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
19 лютого 2018 р. справа № 818/30/18
Сумський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді - Бондаря С.О.,
за участю секретаря судового засідання - Алексеєнко Є.А.
позивача - ОСОБА_1,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду в м. Суми адміністративну справу № 818/30/18
за позовом ОСОБА_1
до Буринської міської ради Буринського району Сумської області, третя особа: Управління виконавчої дирекції фонду соціального страхування України у Сумській області
про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії,-
В С Т А Н О В И В:
ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до Буринської міської ради Буринського району Сумської області про визнання протиправними дій щодо відмови у виплаті середньої заробітної плати та зобов’язання провести виплату середньої заробітної плати, яку він одержував на посаді міського голови Буринської міської ради. Виплату призначити з дати звільнення з посади до моменту його працевлаштування, але не більше шести місяців, відповідно до вимог ч. 2 ст. 33 Закону України "Про статус депутатів місцевих рад". Свої вимоги мотивує тим, що відповідачем протиправно відмовлено йому у виплаті середньомісячної заробітної плати міського голови, оскільки він був звільнений з даної посади у зв’язку із закінченням повноважень, а за попереднім місцем роботи не може бути прийнятий, оскільки юридична особа, працівником якої він був, ліквідована, а у правонаступника відсутня рівноцінна посада.
Позивач ОСОБА_1 в судовому засіданні позовні вимоги підтримав у повному обсязі.
Представник відповідача повідомлявся належним чином про день, час та місце розгляду справи, проте заяви про визнання позову чи відзив на позовну заяву в строки, передбачені статтею 261 Кодексу адміністративного судочинства України, до суду не надав.
Представник третьої особи в судове засідання не з’явився, про день, час та місце розгляду справи повідомлявся належним чином.
Суд, заслухавши пояснення позивача, вивчивши письмові матеріали справи, вважає, що позов обґрунтований і підлягає задоволенню, виходячи з наступного. В судовому засіданні встановлено, що наказом начальника управління виконавчої дирекції Фонду у Сумській області від 17.04.2015 №24-К ОСОБА_1 з 20.04.2015 прийнято на посаду заступника начальника відділення (у Буринському районі) виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України у Путивльському районі Сумської області (а.с.15).
09.11.2015 наказом начальника управління виконавчої дирекції Фонду у Сумській області №69-К ОСОБА_1 звільнено з 09.11.2015 у зв’язку з обранням Буринським міським головою (а.с.16).
Постановою Буринської міської виборчої комісії від 13.11.2015 №38 ОСОБА_1 зареєстрований міським головою Буринської міської ради (а.с.12).
Рішенням Буринської міської ради від 24 листопада 2015 р. “Про підсумки виборів, визнання повноважень та реєстрацію міського голови м.Буринь та депутатів Буринської міської ради” було визнано повноваження Буринського міського голови ОСОБА_1 та депутатів Буринської міської ради сьомого скликання (а.с.13).
Після припинення повноважень Буринського міського голови, ОСОБА_1 звернувся до Управління виконавчої дирекції фонду соціального страхування України у Сумській області (правонаступника Управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України у Сумській області) з метою працевлаштування на посаді заступника начальника відділення (у Буринському районі) виконавчої дирекції Фонду у Путивльскому районі Сумської області, яку він обіймав до моменту обрання на виборну посаду Буринського міського голови чи надання йому іншої рівнозначної посади. Листом від 05.12.2017 №М-11-11-990 управління виконавчої дирекції фонду соціального страхування України у Сумській області повідомило ОСОБА_1 про те, що відділення, працівником якого він був, припинено, а також у зв'язку з відсутністю у правонаступника посади заступника начальника відділення та відсутністю рівноцінної посади, відмовлено у задоволенні заяви про працевлаштування (а.с.11).
05.12.2017 ОСОБА_1 звернувся із заявою до міського голови ОСОБА_2 із заявою щодо вирішення питання збереження за ним середньої заробітної плати, яку він отримував на посаді міського голови на період його працевлаштування, передбачене ч. 2 ст.33 Закону України “Про статус депутатів місцевих рад” у зв’язку з неможливістю його працевлаштування за попереднім місцем роботи (а.с.8).
За результатами розгляду вказаної заяви, Буринський міський голова листом від 26.12.2017 №881 повідомив, що після дострокового повноважень, заявнику повинна була надаватись попередня робота /посада/. Враховуючи, що відділення припинило свою діяльність, то правонаступник, в особі Білопільського відділення Управління зобов'язаний працевлаштувати на вказану вище посаду або запропонувати рівноцінну, в тій самій організації, установі або навіть в іншій, як цього вимагає ч. 2 ст. 33 Закону України “Про статус депутатів місцевих рад”. Тому відповідач рекомендував ОСОБА_1 звернутись до суду за захистом своїх прав та в залежності від результатів прийнятого рішення буде вивчене питання можливості проведення зазначеної виплати (а.с.9).
Надаючи правову оцінку обставинам справи, суд зазначає наступне.
Частиною 2 ст. 19 Конституції України передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Закон України "Про місцеве самоврядування в Україні" визначає, що цей Закон відповідно до Конституції України визначає систему та гарантії місцевого самоврядування в Україні, засади організації та діяльності, правового статусу і відповідальності органів та посадових осіб місцевого самоврядування.
Згідно з ч. 1-12 ст. 12 вказаного Закону, сільський, селищний, міський голова є головною посадовою особою територіальної громади відповідно села (добровільного об'єднання в одну територіальну громаду жителів кількох сіл), селища, міста. Сільський, селищний, міський голова обирається відповідною територіальною громадою на основі загального, рівного, прямого виборчого права шляхом таємного голосування в порядку, визначеному законом, і здійснює свої повноваження на постійній основі. Строк повноважень сільського, селищного, міського голови, обраного на чергових місцевих виборах, визначається Конституцією України. Сільський, селищний, міський голова очолює виконавчий комітет відповідної сільської, селищної, міської ради, головує на її засіданнях. Сільський, селищний, міський голова не може бути депутатом будь-якої ради, суміщати свою службову діяльність з іншою посадою, в тому числі на громадських засадах, займатися іншою оплачуваною (крім викладацької, наукової і творчої діяльності, медичної практики, інструкторської та суддівської практики із спорту) або підприємницькою діяльністю. На сільських, селищних, міських голів поширюються повноваження та гарантії депутатів рад, передбачені законом про статус депутатів рад, якщо інше не встановлено законом.
Відповідно до ч. 2 ст. 33 Закону України "Про статус депутатів місцевих рад" депутату місцевої ради, який працював у раді на постійній основі, після закінчення таких повноважень надається попередня робота (посада), а за її відсутності - інша рівноцінна робота (посада) на тому самому або, за згодою депутата, на іншому підприємстві, в установі, організації. У разі неможливості надання відповідної роботи (посади) на період працевлаштування за колишнім депутатом місцевої ради зберігається, але не більше шести місяців, середня заробітна плата, яку він одержував на виборній посаді у раді, що виплачується з відповідного місцевого бюджету. У разі, якщо колишній депутат місцевої ради має право на пенсійне забезпечення або йому призначена пенсія за віком, по інвалідності, у зв'язку із втратою годувальника, за вислугу років відповідно до закону, за ним не зберігається середня заробітна плата, яку він одержував на виборній посаді в раді.
Також, у відповідності до ст. 118 Кодексу законів про працю України працівникам, звільненим від роботи внаслідок обрання їх на виборні посади в державних органах, а також у партійних, профспілкових, комсомольських, кооперативних та інших громадських організаціях, надається після закінчення їх повноважень за виборною посадою попередня робота (посада), а при її відсутності - інша рівноцінна робота (посада) на тому самому або, за згодою працівника, на іншому підприємстві, в установі, організації.
Отже, колишньому голові міської ради гарантується збереження середньої заробітної плати, яку він одержував на виборній посаді, лише за умови неможливості надання йому попередньої роботи і виключно на період його працевлаштування, але не більше шести місяців.
Як вбачається з матеріалів справи, позивач, до обрання його головою Буринської міської ради, тобто до зайняття ним виборної посади в 2015 році, був працевлаштований - перебував у трудових відносинах з відділенням виконавчої дирекції Фонду у Путивльському районі Сумської області та був звільнений із займаної посади (заступника начальника відділення) відповідно до п. 5 ст. 36 КЗпП України, тобто у зв'язку із переходом на виборну посаду. Після закінчення повноважень ОСОБА_1 відмовлено у працевлаштуванні на попередній чи рівноцінній посадах за їх відсутності.
Таким чином, у позивача наявні усі підстави, що дають право, відповідно до ч. 2 ст. 33 Закону України “Про статус депутатів місцевих рад”, на отримання середньомісячної заробітної плати, яку він отримував, перебуваючи на виборній посаді міського голови Буринської міської ради.
Відповідно до ч. 2 ст. 77 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Буринська міська рада Буринського району Сумської області, не довела правомірності відмови у збереженні середнього заробітку.
Крім того, суд зазначає, що згідно ч. 4 ст. 159 КАС України неподання суб`єктом владних повноважень відзиву на позов без поважних причин може бути кваліфіковано судом як визнання позову.
Враховуючи викладене, суд вважає за необхідне визнати протиправними дії Буринської міської ради Буринського району Сумської області щодо відмови у виплаті середньої заробітної плати ОСОБА_1 та зобов’язати провести виплату середньої заробітної плати, яку позивач одержував на посаді міського голови Буринської міської ради. Виплату призначити з дати звільнення з посади до моменту його працевлаштування, але не більше шести місяців, відповідно до вимог ч. 2 ст. 33 Закону України "Про статус депутатів місцевих рад".
На підставі ст. 139 КАС України, враховуючи задоволення позову, суд вважає за необхідне стягнути на користь ОСОБА_1 за рахунок бюджетних асигнувань Буринської міської ради Буринського району Сумської області суму судового збору в розмірі 704,80 грн.
Керуючись ст.ст. 90, 139, 143, 241- 246, 250, 255, 295 КАС України, суд, -
В И Р І Ш И В:
Адміністративний позов ОСОБА_1 до Буринської міської ради Буринського району Сумської області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії – задовольнити.
Визнати протиправними дії Буринської міської ради Буринського району Сумської області щодо відмови у виплаті середньої заробітної плати ОСОБА_1.
Зобов’язати Буринську міську раду Буринського району Сумської області (Сумська область, м. Буринь, вул. Першотравнева, 1, код ЄДРПОУ 04058025) провести виплату середньої заробітної плати, яку ОСОБА_1 одержував на посаді міського голови Буринської міської ради. Виплату призначити з дати звільнення з посади до моменту його працевлаштування, але не більше шести місяців, відповідно до вимог ч. 2 ст. 33 Закону України "Про статус депутатів місцевих рад".
Стягнути на користь ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1 (Сумська область, м. Буринь, вул. Великозахватівська, 151, ідентифікаційний номер НОМЕР_1) за рахунок бюджетних асигнувань Буринської міської ради Буринського району Сумської області (Сумська область, м. Буринь, вул. Першотравнева, 1, код ЄДРПОУ 04058025) суму судового збору в розмірі 704,80 грн. (сімсот чотири грн. 80 коп.).
Рішення може бути оскаржено до Харківського апеляційного адміністративного суду через Сумський окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги на рішення суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Суддя C.О. Бондар
Повний текст рішення складений 20.02.2018.