Рішення № 72316939, 09.02.2018, Львівський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
09.02.2018
Номер справи
813/4978/17
Номер документу
72316939
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

справа №813/4978/17

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

09 лютого 2018 року м.Львів

Львівський окружний адміністративний суд у складі:

головуючий суддя Коморний О.І,

секретар судового засідання Мергель І.Р.,

за участю:

позивача ОСОБА_1

представника відповідача Ярова А.А.

представник третьої особи Клапчук Р.Я.

розглянув у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Галицької ОДПІ ГУ ДФС у Львівській області, за участю третьої особи, що не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору на стороні відповідача Державна міграційна служба України про зобов'язання вчинити дії.

Обставини справи.

Позивач, ОСОБА_1, звернувся до Львівського окружного адміністративного суду з позовною заявою у якій міститься вимога зобов'язати Галицьку ОДПІ ДФС у Львівській області внести ОСОБА_1 в окремий реєстр Державного реєстру фізичних осіб-платників податків за номером діючого паспорта з видачею належним чином оформленою довідкою.

Позовні вимоги обґрунтовані протиправністю дій відповідача при відмові у внесенні позивача в окремий реєстр фізичних осіб, що відмовились від ідентифікаційного коду по релігійним переконанням, на підставі виданого 27.07.2017 року I.D. паспорта .

Позивач у судовому засіданні позовні вимоги підтримав повністю з підстав викладених у позовній заяві. Зазначив, що дії податкового органу є протиправними та позбавляють позивача можливості на оформлення пенсії, здійснення платежів до бюджету, працевлаштування, отримання кредиту, оформлення субсидії чим порушують його право на гідне життя. Просить позов задовольнити.

Представник відповідача проти позову заперечив повністю з підстав викладених у запереченнях на позов. Зазначив, що у паспорті позивача громадянина України з безконтактним електронним носієм відсутня відмітка про право здійснювати платежі за серією та номером діючого паспорта, а саме, у стрічці РНОКПП - немає слова -"Відмова", тому в органах Державної фіскальної служби відсутні підстави для занесення позивача в окремий реєстр Державного реєстру фізичних осіб-платників податків. Просить відмовити в задоволенні позову.

Представник третьої особи надав суду пояснення, зокрема зазначив, що для видачі паспорта із зазначенням у стрічці РНОКПП слова - "Відмова", позивачем має бути подане повідомлення про відмову від реєстраційного номера облікової картки платника податків, щодо вирішення справи по суті поклався на розсуд суду.

Суд заслухав пояснення представників сторін, повно, всебічно та об'єктивно оцінив подані докази у їх сукупності та

встановив:

ОСОБА_1 подав податковому органу Повідомлення за формою № 1П фізичної особи, яка через свої релігійні переконання відмовляється від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків.(а.с.6).

30.11.2017 року листом Головного управління ДФС у Львівській області позивачеві повідомлено про відсутність підстав для внесення його в окремий реєстр Державного реєстру фізичних осіб-платників податків з тих підстав, що у паспорті громадянина України з безконтактним електронним носієм у стрічці РНОКПП нема слова "Відмова".

Міністерство фінансів України 12.12.2017 року на звернення ОСОБА_1 від 13.10.2017 року надало відповідь, в якій повідомляється, що під час оформлення паспорта у формі картки для внесення інформації про відмову від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків відповідний контролюючий орган надає особі повідомлення про відмову від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків за формою, наведеною в додатку 10 до Положення про реєстрацію фізичних осіб у Державному реєстрі фізичних осіб-платників податків, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 29.09.2017 року № 822 (далі-Положення №822) . В подальшому вказане повідомлення подається до відповідного територіального органу/територіального підрозділу Державної міграційної служби. Тому зазначене звернення надіслано за належністю для розгляду Державній міграційній службі України.

Державна Міграційна Служба України розглянула звернення позивача від 13.10.2017 року та надала відповідь, якою повідомила, що згідно пп.2 п.6 Порядку оформлення, видачі, обміну, пересилання, вилучення, повернення державі, знищення паспорта громадянина України (далі-Порядок) затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 25.03.2015 року № 302, обмін паспорту здійснюється у разі отримання реєстраційного номера облікової картки платника податків з Державного реєстру фізичних осіб-платників податків або повідомлення про відмову від прийняття зазначеного номера (за бажанням).

27.12.2017 року Державна фіскальна служба України відповіла на скаргу ОСОБА_1 від 07.11.2017 року листом, де зазначила, що згідно п. п. 7 п. 69 Порядку для оформлення паспорта у зв'язку з обміном, необхідно подати документи, що підтверджують відомості для внесення додаткової змінної інформації до безконтактного електронного носія та у паспорт, зокрема довідку про присвоєння реєстраційного номера облікової картки платника податків з Державного реєстру або повідомлення про відмову від його прийняття. Також вказує, що у разі наявності повідомлення про відмову від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків у відповідному полі проставляється слово "відмова", а у разі відсутності інформації відповідне поле не заповнюється.

Надаючи правову оцінку обставинам справи, суд враховує таке.

Відповідно до ст. 67 Конституції України кожен зобов'язаний сплачувати податки і збори в порядку і розмірах, встановлених законом.

Відповідно до пункту 63.6 статті 63 Податкового кодексу України, облік платників податків у контролюючих органах ведеться за податковими номерами.

Порядок визначення податкового номера встановлюється центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну фінансову політику.

Облік осіб, які через свої релігійні переконання відмовляються від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків та повідомили про це відповідний контролюючий орган, ведеться за прізвищем, ім'ям, по батькові і серією та номером діючого паспорта. У паспортах зазначених осіб контролюючими органами робиться відмітка про наявність у них права здійснювати будь-які платежі за серією та номером паспорта. Порядок внесення відмітки визначається центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну фінансову політику.

Згідно пункту 70.1 статті 70 Податкового кодексу України центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну податкову і митну політику, формує та веде Державний реєстр фізичних осіб - платників податків (далі - Державний реєстр).

До Державного реєстру вноситься інформація про осіб, які є:

громадянами України;

іноземцями та особами без громадянства, які постійно проживають в Україні;

іноземцями та особами без громадянства, які не мають постійного місця проживання в Україні, але відповідно до законодавства зобов'язані сплачувати податки в Україні або є засновниками юридичних осіб, створених на території України.

Облік фізичних осіб - платників податків, які через свої релігійні переконання відмовляються від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків та повідомили про це відповідний контролюючий орган, ведеться в окремому реєстрі Державного реєстру за прізвищем, ім'ям, по батькові та серією і номером паспорта без використання реєстраційного номера облікової картки.

Пунктом 70.12 статті 70 Податкового кодексу України передбачено, що реєстраційний номер облікової картки платника податків або серія та номер паспорта (для фізичних осіб, які через свої релігійні переконання відмовляються від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків та офіційно повідомили про це відповідний контролюючий орган і мають відмітку у паспорті) використовуються органами державної влади та органами місцевого самоврядування, юридичними особами незалежно від організаційно-правових форм, включаючи установи Національного банку України, банки та інші фінансові установи, біржі, особами, які провадять незалежну професійну діяльність, фізичними особами - підприємцями, а також фізичними особами в усіх документах, які містять інформацію про об'єкти оподаткування фізичних осіб або про сплату податків, зокрема у разі:

70.12.1. виплати доходів, з яких утримуються податки згідно із законодавством України. Фізичні особи зобов'язані подавати інформацію про реєстраційний номер облікової картки юридичним та фізичним особам, що виплачують їм доходи;

70.12.2. укладення цивільно-правових договорів, предметом яких є об'єкти оподаткування та щодо яких виникають обов'язки щодо сплати податків і зборів;

70.12.3. відкриття рахунків у банках або інших фінансових установах, а також у розрахункових документах під час здійснення фізичними особами безготівкових розрахунків;

70.12.4. заповнення фізичними особами, визначеними у пункті 70.1 цієї статті, митних декларацій під час перетину митного кордону України;

70.12.5. сплати фізичними особами податків і зборів;

70.12.6. проведення державної реєстрації фізичних осіб - підприємців або видачі таким особам спеціальних дозволів (ліцензій тощо) на провадження деяких видів господарської діяльності, а також реєстрації незалежної професійної діяльності;

70.12.7. реєстрації майна та інших активів фізичних осіб, що є об'єктом оподаткування, або прав на нього;

70.12.8. подання контролюючим органам декларацій про доходи, майно та інші активи;

70.12.9. реєстрації транспортних засобів, що переходять у власність фізичних осіб;

70.12.10. оформлення фізичним особам пільг, субсидій та інших соціальних виплат з державних цільових фондів;

70.12.11. в інших випадках, визначених законами України та іншими нормативно-правовими актами.

Відповідно до пункту 70.13 статті 70 Податкового кодексу України документи, пов'язані з проведенням операцій, передбачених пунктом 70.12 цієї статті, які не мають реєстраційного номера облікової картки платника податків або серії та номера паспорта (для фізичних осіб, які через свої релігійні переконання відмовляються від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків та офіційно повідомили про це відповідний контролюючий орган і мають відмітку у паспорті), вважаються оформленими з порушенням вимог законодавства України.

Отже, позивач в рамках діючого законодавства вправі виконати конституційний обов'язок щодо сплати податків і зборів без присвоєння ідентифікаційного номера, обравши альтернативну форму обліку платників податку.

Згідно п.6 розділу 1 Положення № 822, внесення до паспорта у формі картки інформації щодо реєстраційного номера облікової картки платника податків з Державного реєстру або повідомлення про відмову від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків (для осіб, які через свої релігійні переконання відмовляються від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків та офіційно повідомили про це відповідний контролюючий орган) здійснюється відповідно до Закону України "Про Єдиний державний демографічний реєстр та документи, що підтверджують громадянство України, посвідчують особу чи її спеціальний статус".

За результатами внесення до паспорта у формі картки реєстраційного номера облікової картки платника податків з Державного реєстру або повідомлення про відмову від його прийняття Державна міграційна служба України направляє до Державної фіскальної служби України відомості про номер паспорта, до якого внесено таку інформацію, орган, що його оформив, та дату видачі паспорта для внесення такої інформації до Державного реєстру в електронній формі на центральному рівні відповідно до законодавства, яким регулюється питання ведення Єдиного державного демографічного реєстру.

Відповідно до пп.1,2 розділу 8 Положення №822, фізична особа, яка через свої релігійні переконання відмовляється від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків, зобов'язана особисто подати до відповідного контролюючого органу Повідомлення за формою № 1П, яке є водночас заявою для обліку в окремому реєстрі Державного реєстру, та пред'явити паспорт або документ, на підставі якого оформлюється паспорт вперше. Облік осіб, які через свої релігійні переконання відмовляються від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків та офіційно повідомили про це відповідний контролюючий орган, ведеться в окремому реєстрі Державного реєстру за прізвищем, ім'ям, по батькові (за наявності), серією та/або номером паспорта. До паспортів зазначених осіб вноситься відмітка, яка свідчить про наявність права здійснювати будь-які платежі за серією та/або номером паспорта.

Згідно п.5. розділу 8 Положення №822, після приймання Повідомлення контролюючим органом здійснюється перевірка щодо наявності реєстрації фізичної особи у Державному реєстрі за реєстраційним номером облікової картки платника податків або в окремому реєстрі Державного реєстру - за серією та/або номером паспорта.

За результатами такої перевірки повідомлення-підтвердження щодо можливості внесення відмітки до паспорта надсилається до відповідного контролюючого органу.

Якщо встановлено, що фізична особа, яка подала Повідомлення, обліковується в окремому реєстрі за іншими серією та/або номером паспорта, до відповідного контролюючого органу замість повідомлення-підтвердження надсилається відмова у повторній реєстрації в окремому реєстрі.

Згідно п.8 розділу 8 Положення №822, після внесення до паспорта відмітки відповідний контролюючий орган формує та надсилає до ДФС повідомлення щодо дати внесення до паспорта такої відмітки (із зазначенням серії та/або номера паспорта) для взяття особи на облік в окремому реєстрі Державного реєстру. Датою взяття на облік в окремому реєстрі Державного реєстру вважається дата внесення відмітки до паспорта.

ДФС у разі надходження такого повідомлення вносить до окремого реєстру Державного реєстру запис із зазначенням дати внесення відмітки та дати внесення запису до цього реєстру.

Відповідно п.9. розділу 8 Положення № 822, до паспорта у формі картки інформація про відмову від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків вноситься відповідно до законодавства, яким регулюється питання ведення Єдиного державного демографічного реєстру. Для внесення під час оформлення паспорта у формі картки інформації про відмову від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків відповідний контролюючий орган надає особі повідомлення про відмову від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків, для подання такого до відповідного територіального органу / територіального підрозділу ДМС.

Суд звертає увагу на те, що ані Податковий кодекс України, ані Положення про реєстрацію фізичних осіб у Державному реєстрі фізичних осіб - платників податків, затверджене наказом Міністерства доходів і зборів України від 29.09.2017 № 822, зареєстроване в Міністерстві юстиції України 25 жовтня 2017 р. за № 1306/31174, не передбачає жодних інших підстав для відмови в реєстрації фізичних осіб, платників податків, окрім факту обліку особи за іншими серією та номером паспорта. Інших підстав для відмови в реєстрації не передбачено.

Водночас, як зазначено в п. 9 п.35 Порядку, заявник для оформлення паспорта подає документи, що підтверджують відомості для внесення додаткової змінної інформації до безконтактного електронного носія та у паспорт (за наявності таких документів), зокрема довідку про присвоєння реєстраційного номера облікової картки платника податків з Державного реєстру фізичних осіб - платників податків або повідомлення про відмову від його прийняття.

Відповідно до п. 18-1. Постанови КМУ України «Про затвердження зразка бланка, технічного опису та Порядку оформлення, видачі, обміну, пересилання, вилучення, повернення державі, визнання недійсним та знищення паспорта громадянина України» від 25 березня 2015 р. № 302, із змінами внесеними Постановою КМУ №745 від 26.10.2016 р. Реєстраційний номер облікової картки платника податків з Державного реєстру фізичних осіб - платників податків (РНОКПП) зазначається десятьма цифрами.

У разі наявності повідомлення про відмову від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків з Державного реєстру фізичних осіб - платників податків (для фізичних осіб, які через свої релігійні переконання відмовляються від прийняття зазначеного номера та офіційно повідомили про це відповідному контролюючому органу) у відповідному полі проставляється слово "відмова". У разі відсутності інформації відповідне поле не заповнюється.

Згідно п.2 п.6 Порядку, обмін паспорта здійснюється у разі отримання реєстраційного номера облікової картки платника податків з Державного реєстру фізичних осіб - платників податків (РНОКПП) або повідомлення про відмову від прийняття зазначеного номера (за бажанням).

Суд звертає увагу на те, що обмін I.D. паспорта, що не містить зазначеної інформації в полі РНОКПП може здійснитися позивачем при наявності повідомлення про відмову від прийняття зазначеного номера за його бажанням, проте не є обов'язком.

У відповідності до частини 1 статті 5 Кодексу адміністративного судочинства України, кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб'єкта владних повноважень порушені її права, свободи або інтереси.

Згідно із частиною 1 статті 6 Кодексу адміністративного судочинства України, суд при вирішенні справи керується принципом верховенства права, відповідно до якого, зокрема, людина, її права та свободи визнаються найвищими цінностями та визначають зміст і спрямованість діяльності держави.

Відповідно до статті 3 Конституції України права і свободи людини та їх гарантії визначають зміст і спрямованість діяльності держави. Держава відповідає перед людиною за свою діяльність. Утвердження і забезпечення прав людини є головним обов'язком держави.

Згідно із статтею 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцію та законами України.

Відповідно до статті 22 Конституції України конституційні права і свободи гарантуються і не можуть бути скасовані. При прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.

Громадяни мають рівні конституційні права і свободи та є рівними перед законом. Не може бути привілеїв чи обмежень за ознаками раси, кольору шкіри, політичних, релігійних та інших переконань, статі, етнічного та соціального походження, майнового стану, місця проживання, за мовними або іншими ознаками (стаття 24 Конституції України).

Згідно ст. 35 Конституції України, кожен має право на свободу світогляду і віросповідання. Це право включає свободу сповідувати будь-яку релігію або не сповідувати ніякої, безперешкодно відправляти одноособово чи колективно релігійні культи і ритуальні обряди, вести релігійну діяльність. Здійснення цього права може бути обмежене законом лише в інтересах охорони громадського порядку, здоров'я і моральності населення або захисту прав і свобод інших людей. Ніхто не може бути увільнений від своїх обов'язків перед державою або відмовитися від виконання законів за мотивами релігійних переконань. У разі якщо виконання військового обов'язку суперечить релігійним переконанням громадянина, виконання цього обов'язку має бути замінене альтернативною (невійськовою) службою.

З матеріалів справи встановлено, що позивач подав до податкового органу за своїм місцем проживання Повідомлення по формі №1-П, про відмову від ідентифікаційного коду по релігійним переконанням, завірене печаткою Державної міграційної служби, відповідно Податковий орган зобов'язаний внести позивача до окремого реєстру Державного реєстру фізичних осіб-платників податків за діючим І.D. паспортом.

Враховуючи викладене, суд дійшов висновку, що позовні вимоги щодо зобов'язання Галицької ОДПІ ДФС у Львівській області внести ОСОБА_1 в окремий реєстр Державного реєстру фізичних осіб-платників податків за номером діючого паспорта виданого 27.07.2017 року з видачею належним чином оформленої довідки, є обґрунтованими, а тому підлягають задоволенню повністю.

При вирішенні даної справи судом були враховані положення частини 2 статті 2 та частини 2 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України.

Відповідно до частини 1 статті 132 Кодексу адміністративного судочинства України судові витрати складаються із судового збору та витрат, пов'язаних з розглядом справи.

Так, згідно з частиною 1 статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України, при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Оскільки, позовні вимоги позивача підлягають задоволенню повністю, стягненню за рахунок бюджетних асигнувань відповідача на користь ОСОБА_1 підлягає судовий збір в сумі 551,20 грн.

Керуючись ст.ст. 2, 8-10, 14, 72-79, 90, 132, 139, 241-248, 256, 294, 295 КАС України, суд -

ухвалив :

1. Позовні вимоги задовольнити повністю.

2 Визнати протиправною відмову Галицької Об'єднаної Державної податкової інспекції ДФС у Львівській області у внесенні ОСОБА_1 в окремий реєстр Державного реєстру фізичних осіб-платників податків.

3.Зобов'язати Галицьку Об'єднану Державну податкову інспекцію ДФС у Львівській області (79003, м. Львів вул. Стрийська 35, ЄДРПОУ 39508163) внести ОСОБА_1 (79018, АДРЕСА_1, картка типу ID-1 НОМЕР_1) в окремий реєстр Державного реєстру фізичних осіб-платників податків за номером діючого паспорта з видачею належним чином оформленої довідки.

4. Стягнути на користь ОСОБА_1 (79018, АДРЕСА_1, картка типу ID-1 НОМЕР_1) з Галицької Об'єднаної Державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Львівській області (вул. Стрийська, 35, м. Львів, 79003; ЄДРПОУ 39508163), за рахунок бюджетних асигнувань, судовий збір в сумі 551 (п'ятсот п'ятдесят одна) грн. 20 коп.

Рішення може бути оскаржене згідно зі ст. 295 КАС України, протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Апеляційна скарга на рішення подається безпосередньо до Львівського апеляційного адміністративного суду.

Рішення набирає законної сили, згідно зі ст. 255 КАС України, після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Повний текст складено 19.02.2018р.

Суддя Коморний О.І.