Рішення № 72313544, 01.02.2018, Шевченківський районний суд міста Києва

Дата ухвалення
01.02.2018
Номер справи
761/4589/17
Номер документу
72313544
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Справа № 761/4589/17

Провадження № 2-а/761/30/2018

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

01 лютого 2018 року Шевченківський районний суд м.Києва у складі:

головуючого: судді - Притула Н.Г.

при секретарях: Краснянській С.В., Припутневич В.І.,

за участю представника позивача: Завгородньої Н.С.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні справу за адміністративним позовом політичної партії «Успішна країна» до виконавчого комітету Сумської міської ради про визнання протиправним та скасування рішення, -

В С Т А Н О В И В :

До суду надійшла позовна заява політичної партії «Успішна країна» до виконавчого комітету Сумської міської ради про визнання протиправним та скасування рішення.

В позовних вимогах позивач просить: визнати протиправним та скасувати рішення Виконавчого комітету Сумської міської ради від 06.09.2016 року №470.

Свої вимоги позивач обґрунтовує тим, що 06 вересня 2016 року Виконавчим комітетом Сумської міської ради було прийнято рішення №470 «Про вжиття заходів з приводу заяви-повідомлення Сумської обласної організації Політичної партії «Успішна країна» до Сумського міського голови від 05.09.2016 року», яким було заборонено розміщення інформаційних наметів на території м.Суми в період до 30.09.2016 року.

Позивач вважає Рішення Виконавчого комітету Сумської міської ради від 06.09.2016 року таким, що прийняте з порушенням норм діючого законодавства та таким, що є протиправним та підлягає скасуванню.

В позовній заяві позивач вказує на те, що було порушено підпункт 3 пункту «б» ч.1 ст.38 та ч.1 ст.52 Закону України «Про місцеве самоврядування» наголошуючи на те, що дані норми права не надають права органам місцевого самоврядування приймати рішення про заборону розміщення інформаційних пунктів у формі інформаційних наметів.

Окрім того, позивач вважає, що відповідач порушив ст.ст.39, 68 Конституції України, які визначають, те що громадяни мають право збиратися мирно, без зброї і проводити збори, мітинги, походи і демонстрації, про проведення яких завчасно сповіщаються органи виконавчої влади чи органи місцевого самоврядування. Обмеження щодо реалізації цього права може встановлюватися судом відповідно до закону і лише в інтересах національної безпеки та громадського порядку - з метою запобігання заворушенням чи злочинам, для охорони здоров'я населення або захисту прав і свобод інших людей. Кожен зобов'язаний неухильно додержуватися Конституції України та законів України, не посягати на права і свободи, честь і гідність інших людей.

20.11.2017 року до суду надійшли заперечення виконавчого комітету Сумської міської ради проти адміністративного позову. В своїх запереченнях представник заперечує проти заявлених вимог та зазначає, що заяву-повідомлення від 05.09.2016 року було підписано особою, яка не є головою Сумської обласної організації Політичної партії «Успішна Країна», чи Полтавської обласної організації Політичної партії «Успішна Країна», жодного документу, який би підтверджував повноваження особи, яка звернулася з даною заявою надано не було і саме тому було прийнято рішення про направлення вказаної заяви до Сумського міського відділу поліції Головного управління Національної поліції в Сумській області для вжиття відповідних заходів згідно з вимогами чинного законодавства, яка і була надіслана листом від 07.09.2016 року №2310/03.02.02-17. Представник відповідача також вказує на те, що позивач зазначає в своєму позові про порушення виконавчим комітетом заборони збиратися мирно, без зброї і проводити збори, мітинги, походи і демонстрації згідно ст.39 Конституції України, однак дане твердження не відповідає дійсності, оскільки в оскаржуваному рішенні не йде мова про заборону громадянам збиратися мирно, а лише про заборону розміщення інформаційних пунктів Політичної партії «Успішна Країна» у формі інформаційних наметів на території м.Суми в період до 30.09.2016 року, оскільки із заяви неможливо було навіть встановити, яка організація звертається до виконавчого комітету Сумської міської ради. Також відповідач зазначив, що органи місцевого самоврядування згідно Закону України «Про місцеве самоврядування» мають власні повноваження в галузі житлово-комунального господарства, побутового, торговельного обслуговування, громадського харчування, транспорту і зв'язку, саме тому з метою дотримання і здійснення контролю за благоустроєм на території м.Суми було прийнято рішення про заборону встановлення інформаційних наметів.

Представник позивача в судовому засіданні заявлені вимоги підтримала та просила їх задовольнити в повному обсязі.

Відповідач в судове засідання не з'явився, про час і місце судового розгляду повідомлений належним чином, про причини неявки суд не повідомив.

Відповідно до ч.1 ст.205 Кодексу адміністративного судочинства України неявка у судове засідання будь-якого учасника справи, за умови що його належним чином повідомлено про дату, час і місце цього засідання, не перешкоджає розгляду справи по суті. Тому суд ухвалив про подальший розгляд справи у відсутність представника відповідача.

Дослідивши матеріали справи, вислухавши представника позивача, враховуючи заперечення відповідача, оцінивши докази надані суду, суд приходить до висновку про відмову в задоволенні вимог з наступних підстав.

Судом встановлено, що 05.09.2016 року до Сумського міського голови надійшла заява-повідомлення від Сумської обласної організації Політичної партії «Успішна країна» про проведення з 05.09.2016 року по 30.09.2016 року інформаційно-просвітницького заходу з популяризації мети і завдань Політичної партії «Успішна країна» з одночасним опитуванням громадської думки на предмет необхідності розвитку та удосконалення податкової системи в Україні, створення сприятливих податкових умов для підприємництва.

Як вбачається, заява-повідомлення підписана Головою Полтавської обласної організації ПП «Успішна країна» Котляровим В.С.

До заяви-повідомлення будь-яких документів, які б надавали повноваження Голові Полтавської обласної організації ПП «Успішна країна» здійснювати повноваження голови Сумської обласної організації ПП «Успішна країна».

Рішенням Виконавчого комітету Сумської міської ради від 06.09.2016 року №470 «Про вжиття заходів з приводу заяви-повідомлення Сумської обласної організації Політичної партії «Успішна Країна» до Сумського міського голови від 05.09.2017 року» заборонено розміщення інформаційних пунктів Політичної партії «Успішна Країна» у формі інформаційних наметів на території м.Суми в період до 30.09.2016 року.

Також в рішенні зазначено, що враховуючи наявність у заяві-повідомленні Сумської обласної організації Політичної партії «Успішна Країна» до Сумського міського голови від 05.09.2016 року ознак підроблення, вирішено направити вказану заяву-повідомлення до Сумського міського відділу поліції Головного управління Національної поліції в Сумській області для вжиття відповідних заходів згідно вимог чинного законодавства України.

З тексту рішення вбачається, що воно прийняте з метою недопущення порушення громадського порядку на території міста Суми, враховуючи невідповідність заяви повідомлення Сумської обласної організації Політичної партії «Успішна країна» до Сумського міського голови від 05.09.2016 року вимогам чинних нормативно-правових актів, зокрема факт того, що вказаний документ підписаний особою, яка не є головою Сумської обласної організації Політичної партії «Успішна країна», як зазначено в ньому, відповідно до підпункту 3 пункту «б» частини першої статті 38 та ч.1 ст.52 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні».

Згідно ст.39 Конституції України громадяни мають право збиратися мирно, без зброї і проводити збори, мітинги, походи і демонстрації, про проведення яких завчасно сповіщаються органи виконавчої влади чи органи місцевого самоврядування. Обмеження щодо реалізації цього права може встановлюватися судом відповідно до закону і лише в інтересах національної безпеки та громадського порядку - з метою запобігання заворушенням чи злочинам, для охорони здоров'я населення або захисту прав і свобод інших людей.

У відповідності до п.п 3 п.Б статті 38 Закону України «Про місцеве самоврядування» до відання виконавчих органів сільських, селищних, міських рад належать, зокрема, вирішення відповідно до закону питань про проведення зборів, мітингів, маніфестацій і демонстрацій, спортивних, видовищних та інших масових заходів; здійснення контролю за забезпеченням при їх проведенні громадського порядку.

Відповідно до ст. 144 Конституції України органи місцевого самоврядування в межах повноважень, визначених законом, приймають рішення, які є обов'язковими до виконання на відповідній території.

В Основному Законі України передбачено форми та засоби реалізації права територіальних громад на місцеве самоврядування і вказано, що органи місцевого самоврядування в межах повноважень, визначених законом, приймають рішення, які є обов'язковими до виконання на відповідній території (частина перша статті 144).

На основі цього положення Конституції України в Законі визначено, що у формі рішень рада приймає нормативні та інші акти (частина перша статті 59). Проаналізувавши функції і повноваження органів місцевого самоврядування, врегульовані Конституцією України та іншими законами України, Конституційний Суд України дійшов висновку, що органи місцевого самоврядування, вирішуючи питання місцевого значення, представляючи спільні інтереси територіальних громад сіл, селищ та міст, приймають нормативні та ненормативні акти. До нормативних належать акти, які встановлюють, змінюють чи припиняють норми права, мають локальний характер, розраховані на широке коло осіб та застосовуються неодноразово, а ненормативні акти передбачають конкретні приписи, звернені до окремого суб'єкта чи юридичної особи, застосовуються одноразово і після реалізації вичерпують свою дію (рішення Конституційного суду України від 16 квітня 2009 року № 7-рп/2009).

У відповідності до вимог ч. 2 ст. 77 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дій чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Таким чином, оцінюючи належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності, розглянувши справу в межах позовних вимог, а також оскільки позивачем було подано вказану заяву-повідомлення неуповноваженою на те особою, а відповідачем було доведено правомірність свого рішення, суд дійшов висновку, що заявлені позовні вимоги не підлягають задоволенню, оскільки відповідачем за наслідками розгляду заяви-повідомлення від 05.09.2016 року прийнято обґрунтоване рішення в межах повноважень органу місцевого самоврядування.

Керуючись ст.ст. 73, 74, 77, 139, 241, 242, 296КАС України, суд -

вирішив:

Відмовити в позові політичної партії «Успішна країна» до виконавчого комітету Сумської міської ради про визнання протиправним та скасування рішення повністю.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення безпосередньо до суду апеляційної інстанції.

У відповідності до п.15.5 Перехідних положень КАС України, до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні скарги подаються учасниками справи через Шевченківський районний суд міста Києва.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Суддя: Н.Г.Притула