
Справа № 766/5950/17
н/п 2-а/766/519/18
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
06 лютого 2018 року Херсонський міський суд Херсонської області в складі:
головуючого судді: Майдан С.І.,
при секретарі: Найдишак В.В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м.Херсоні справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Херсонській області про визнання дій неправомірними та зобов’язання вчинити певні дії,
встановив:
07.04.2017 року позивач звернулася до суду з зазначеним адміністративним позовом, у якому просить визнати протиправними дії відповідача по відмові ОСОБА_1 у здійсненні перерахунку; зобов’язати відповідача здійснити перерахунок пенсії позивачу по довідці від 01.02.2011 року №16 (з урахуванням архівної відомості, яка є невід’ємною частиною довідки) та з урахуванням 10 окладів при звільненні, компенсації відпустки та лікарняні, яка видана Головним управлінням пенсійного фонду України в Херсонській області, починаючи з 01.12.2016 року та з урахуванням статті 37 Закону України «Про державну службу» (норма яка діяла на час призначення пенсії позивачу) 86 % від заробітку (доходу) без зміни базового місяця для проведення індексації пенсії та стягнути судовий збір у розмірі 640,00 грн.
Позивач мотивує свої вимоги тим, що з 01.11.2008 року отримує пенсію призначену відповідно до Закону України «Про державну службу». 22.02.2017 року ОСОБА_1 подала до УПФ України в м.Херсоні заяву про здійснення перерахунку пенсії, яка призначена відповідно до вказаного Закону з урахуванням 10 окладів, які виплачені при звільненні. Згідно листа від 17.03.2017 року №83/С-1 УПФ України в м.Херсоні відмовило ОСОБА_1 в проведенні перерахунку пенсії за відсутністю законодавчих підстав. Позивач вважає дії відповідача протиправними.
В судове засідання позивач та її представник не з’явилися, про розгляд справи повідомлені у встановлений законом порядку. Від представника позивача надійшла заява про розгляд справи за відсутності сторони позивача, підтримав заявлені позовні вимоги, просив їх задовольнити у повному обсязі.
Представник відповідач в судове засідання не з’явився, надав до суду заяву про розгляд справи за відсутності сторони відповідача.
Дослідивши матеріали справи, суд приходить до наступних висновків.
Відповідно до ст. 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та Законами України.
Судом встановлено, що позивач ОСОБА_1 отримує пенсію у розмірі 86%, призначену відповідно до Закону України «Про державну службу» з 01.11.2008 року. Позивач, виходячи на пенсію, мала стаж державної служби 16 років.
22.02.2017 року ОСОБА_1 звернулася до Управління Пенсійного фонду України в м.Херсоні з заявою про здійсненні перерахунку пенсії, яка призначена відповідно до Закону України «Про державну службу» від 16.12.1993 року №3723-ХІІ з урахуванням 10 окладів, які призначені при звільненні. Разом із заявою подано довідку Головного управління Пенсійного фонду України в Херсонській області від 01.02.2011 року №16 та архівну відомість про виплату 10 окладі, компенсації за невикористану відпустку та лікарняні в розмірі 22574,50 грн.
З архівної довідки від 01.02.2011 року №16 вбачається, що на всі виплати (в т.ч. і 10 окладів, компенсацію відпустки та лікарняні, які виплачені при звільнені), нараховано страхові внески на загальнообов’язкове державне пенсійне страхування.
Згідно листа від 17.03.2017 року №83/С-1 Управління Пенсійного фонду України в місті Херсоні відмовило ОСОБА_1 в проведенні перерахунку пенсії за відсутності законодавчих підстав.
Відповідно до ст.37 Закону України «Про державну службу» від 16.12.1993 року №3723-ХІІ (чинного та в редакції на момент виникнення спірних відносин), пенсія державним службовцям призначається в розмірі 80 відсотків від сум їх заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов’язкове державне пенсійне страхування, а особам, які на час звернення за призначенням пенсії не є державними службовцями, - у розмірі 80 відсотків заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та рангу за останнім місцем роботи на державній службі.
За кожний повний рік роботи понад 10 років на державній службі пенсія збільшується на один відсоток заробітку, але не більше 90 відсотків заробітної плати.
Відповідно до частини 1 статті 1 Закон України «Про оплату праці» від 24.03.1995 року №108/95-ВР (чинного та в редакції па момент виникнення спірних правовідносин) заробітна плата - це винагорода, обчислена, як правило, у грошовому виразі, яку за трудовим договором власник або уповноважений ним орган виплачує працівникові за виконану ним роботу.
Статтею 2 вказаного Закону визначено структуру заробітної плати, до якої входить: основна та додаткова заробітна плата, а також заохочувальні та компенсаційні виплати.
Частиною 2 статті 33 Закону України «Про державну службу» від 16.12.1993 року № 3723- XII (чинного та в редакції на момент виникнення спірних правовідносин) передбачено, що заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранги, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок.
Відповідно до ч. 1 ст. 66 Закону України «Про пенсійне забезпечення» від 05.11.1991 року № 1788-Х1І (чинного та в редакції на момент виникнення спірних правовідносин) до заробітку для обчислення пенсії включаються всі види оплати праці (виплат, доходу), на які відповідно до Закону України «Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування» нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, в межах максимальної величини фактичних витрат на оплату праці найманих працівників, оподатковуваного доход) (прибутку), сукупного оподатковуваною доходу (граничної суми заробітної плати (доходу), з яких справляються страхові внески (збори) до соціальних фондів, що діяла на день одержання зазначеного заробітку (виплат, доходу).
Стаття 41 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 року № 1058-1У (чинного та в редакції на момент виникнення спірних правовідносин) визначає, що до заробітної плати (доходу) для обчислення пенсії враховуються: 1) суми виплат (доходу), отримуваних застрахованою особою після набрання чинності цим Законом, з яких згідно із цим Законом були фактично обчислені та сплачені страхові внески до Пенсійного фонду в межах встановленої законодавством максимальної величини заробітної плати (доходу), з якої сплачуються страхові внески; 2) суми виплат (доходу), отримуваних застрахованою особою до набрання чинності цим Законом, у межах сум, на які відповідно до законодавства, що діяло раніше, нараховувалися внески на державне соціальне страхування або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, а за періоди до запровадження обмеження максимального розміру заробітної плати (доходу), з якої сплачувалися зазначені внески (збір), - у межах сум. які відповідно до законодавства, що діяло раніше, включалися до заробітної плати, з якої обчислювалася пенсія відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення», і не перевищують 5,6 розміру середньої заробітної плати в Україні па день отримання зазначених сум. Для осіб, які у період до запровадження обмеження максимального розміру заробітної платті (доходу), з якої сплачувалися внески па державне соціальне страхування або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, отримували заробітну плату (дохід) за результатами роботи, термін виконання якої перевищував календарний місяць, до заробітної плати (доходу) для обчислення пенсії враховуються суми виплат (доходу), які відповідно до законодавства, що діяло раніше, включалися і до заробітної плати, з якої обчислювалася пенсія відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення», і не перевищують 5,6 розміру середньої заробітної плати в Україні, у розрахунку на кожний місяць виконання роботи. Перелік таких осіб, а також порядок визначення для них заробітної плати (доходу) для обчислення пенсії встановлюється Кабінетом Міністрів України; 3) суми заробітної плази (доходу), визначені виходячи із здійсненої застрахованою особою доплати, передбаченої частиною третьою статті 24 цього Закону.
У відповідності до ст.46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у старості та в інших випадках, передбачених законом.
Наведене свідчить, що, відмовляючи позивачу у перерахунку пенсії, відповідач діяв усупереч вимогам законів України.
Відповідно до ч.4 ст.45 Закону України «Про загальнообов’язкове пенсійне страхування» перерахунок пенсії проводиться з першого числа місяця, в якому пенсіонер звернувся за перерахунком пенсії, якщо відповідну заяву з усіма необхідними документами подано ним до 15 числа включно, і з першого числа наступного місяця, якщо заяву з усіма необхідними документами подано ним після 15 числа.
З огляду на викладене, суд вважає, що позов підлягає задоволенню в повному обсязі.
Відповідно до ч.1 ст. 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб’єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб’єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Керуючись ст.ст.19, 46 Конституції України, ст.ст.17, 18, 77, 139, 241-246, 250, 255 КАС України, Законом України «Про державну службу», суд
вирішив:
Позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Херсонській області про визнання дій неправомірними та зобов’язання вчинити певні дії задовольнити.
Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Херсонській області по відмові ОСОБА_1 у здійсненні перерахунку.
Зобов’язати Головне управління Пенсійного фонду України в Херсонській області здійснити перерахунок пенсії ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, ІН:НОМЕР_1 по довідці від 01.02.2011 року №16 (з урахуванням архівної відомості, яка є невід’ємною частиною довідки) та з урахуванням 10 окладів при звільненні, компенсації відпустки та лікарняні, яка видана Головним управлінням пенсійного фонду України в Херсонській області, починаючи з 01.12.2016 року та з урахуванням статті 37 Закону України «Про державну службу» (норма яка діяла на час призначення пенсії позивачу) 86 % від заробітку (доходу) без зміни базового місяця для проведення індексації пенсії.
Стягнути з Головного управління Пенсійного фонду України в Херсонській області за рахунок його бюджетних асигнувань на користь ОСОБА_1 судовий збір у розмірі 640,00 грн.
Рішення суду може бути оскаржена до Одеського апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення шляхом подачі апеляційної скарги через Херсонський міський суд Херсонської області.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо скаргу не було подано. Якщо було подано апеляційну скаргу рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним судом.
Суддя С.І.Майдан