
Справа № 761/31831/14-ц
Провадження № 4-с/761/40/2016
УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
23 березня 2016 року Шевченківський районний суд м. Києва в складі: головуючого - судді Гуменюк А.І.
при секретарі Малиновській В.Д.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Києві цивільну справу за скаргою Комунального підприємства «Центр обслуговування споживачів Шевченківського району» на дії Старшого державного виконавця Відділу державної виконавчої служби Шевченківського районного управління юстиції у місті Києві Савчука Костянтина Петровича про визнання неправомірною та скасування постанови, -
В С Т А Н О В И В :
Комунальне підприємство «Центр обслуговування споживачів Шевченківського району» (далі - Заявник), в особі свого представника, 16 жовтня 2015 року звернулося до Шевченківського районного суду м. Києва із скаргою на рішення, дії та бездіяльність Старшого державного виконавця Відділу державної виконавчої служби Шевченківського районного управління юстиції у м. Києві Савчука Костянтина Петровича (далі - Державний виконавець), про визнання незаконною та скасування постанови, заінтересовані особи: ОСОБА_2, ОСОБА_3 та ОСОБА_4 (далі - Заінтересовані особи).
Заявник свою скаргу обґрунтовує тим, що 23 червня 2015 року Шевченківським районним судом м. Києва видано виконавчий лист № 2/761/1078/2015 (далі - Виконавчий лист) про стягнення, солідарно, з ОСОБА_2, ОСОБА_3 та ОСОБА_4 на користь Комунального підприємства «Центр обслуговування споживачів Шевченківського району» заборгованості за комунальні послуги в сумі 21 012 грн. 40 коп. Зазначив, що 10 вересня 2015 року вказаний Виконавчий лист було подано до виконання до Відділу державної виконавчої служби Шевченківського районного управління юстиції у м. Києві. Однак, 09 жовтня 2015 року на адресу підприємства надійшла постанова Старшого державного виконавця Відділу державної виконавчої служби Шевченківського районного управління юстиції у м. Києві Савчука Костянтина Петровича від 14 вересня 2015 року про відмову у відкритті виконавчого провадження з примусового виконання Виконавчого листа. Зауважив, що підставою для повернення виконавчого документа є відсутність у виконавчому документі інформації про реєстраційний номер облікової картки платника податків. Вважає такі дії Державного виконавця незаконними та такими, що порушують вимоги законодавства стосовно порядку, способу та меж реалізації повноважень державним виконавцем в межах виконавчого провадження. Просив суд ухвалити судове рішення, яким визнати неправомірною та скасувати постанову Старшого державного виконавця Відділу державної виконавчої служби Шевченківського районного управління юстиції у м. Києві Савчука Костянтина Петровича від 14 вересня 2015 року ВП № 48713870 про відмову у відкритті виконавчого провадження; зобов'язати Відділ державної виконавчої служби Шевченківського районного управління юстиції у м. Києві задовольнити заяву Комунального підприємства «Центр обслуговування споживачів Шевченківського району» від 10 вересня 2015 року № 2582/юр про порушення виконавчого провадження за виконавчим листом від 23 червня 2015 року № 2/761/1078/2015.
У судовому засіданні, представник Заявника вимоги, зазначені у скарзі, підтримала повністю, просила суд скаргу задовольнити у повному обсязі.
Повідомлені у встановленому законом порядку про місце, дату та час судового розгляду справи, Державний виконавець та Заінтересовані особи у судове засідання не з`явилися, клопотань про розгляд справи за їх відсутності, пояснень та заперечень по суті спору до суду не подавали.
Відповідно до статті 383 Цивільного процесуального кодексу України, сторони виконавчого провадження мають право звернутися до суду із скаргою, якщо вважають, що рішенням, дією або бездіяльністю державного виконавця чи іншої посадової особи державної виконавчої служби під час виконання судового рішення, ухваленого відповідно до цього Кодексу, порушено їх права чи свободи.
За змістом частини 1 статті 82 Закону України «Про виконавче провадження» від 21 квітня 1999 року, рішення, дії або бездіяльність державного виконавця та інших посадових осіб державної виконавчої служби можуть бути оскаржені стягувачем та іншими учасниками виконавчого провадження (крім боржника) до начальника відділу, якому безпосередньо підпорядкований державний виконавець або до керівника відповідного органу державної виконавчої служби вищого рівня чи до суду.
Відповідно до частин 1, 2 статті 386 Цивільного процесуального кодексу України, скарга розглядається у десятиденний строк у судовому засіданні за участю заявника і державного виконавця або іншої посадової особи органу державної виконавчої служби чи приватного виконавця, рішення, дія чи бездіяльність яких оскаржуються.
Якщо заявник, державний виконавець або інша посадова особа органу державної виконавчої служби, приватний виконавець не можуть з'явитися до суду з поважних причин, справу може бути розглянуто за участю їх представників.
Суд знаходить можливим розгляд справи за відсутності Державного виконавця та Заінтересованих осіб на підставі наявних у справі доказів, необхідних для прийняття рішення по суті.
Заслухавши пояснення представника Заявника, дослідивши матеріали справи, а також оцінивши зібрані у справі докази в їх сукупності, суд знаходить скаргу такою, що підлягає задоволенню, з таких підстав.
Відповідно до статті 1 Закону України «Про виконавче провадження» від 21 квітня 1999 року, чинного на момент винесення оскаржуваної постанови, виконавче провадження як завершальна стадія судового провадження та примусове виконання рішень інших органів (посадових осіб) - це сукупність дій органів і посадових осіб, визначених у цьому Законі, що спрямовані на примусове виконання рішень судів та інших органів (посадових осіб), які провадяться на підставах, в межах повноважень та у спосіб, визначених цим Законом, іншими нормативно-правовими актами, прийнятими відповідно до цього Закону та інших законів, а також рішеннями, що відповідно до цього Закону підлягають примусовому виконанню (далі - рішення).
За змістом частини 1 статті 6 Закону України «Про виконавче провадження» від 21 квітня 1999 року, державний виконавець зобов'язаний використовувати надані йому права відповідно до закону і не допускати у своїй діяльності порушення прав та законних інтересів фізичних і юридичних осіб.
Згідно з частиною 1, абзацом 1 частини 2, частиною 5 статті 25 Закону України «Про виконавче провадження» від 21 квітня 1999 року, державний виконавець зобов'язаний прийняти до виконання виконавчий документ і відкрити виконавче провадження, якщо не закінчився строк пред'явлення такого документа до виконання, він відповідає вимогам, передбаченим цим Законом, і пред'явлений до виконання до відповідного органу державної виконавчої служби.
Державний виконавець протягом трьох робочих днів з дня надходження до нього виконавчого документа виносить постанову про відкриття виконавчого провадження.
Копії постанови про відкриття виконавчого провадження надсилаються не пізніше наступного робочого дня стягувачу та боржникові.
Судом встановлено, що 23 червня 2015 року Шевченківським районним судом м. Києва видано виконавчий лист № 2/761/1078/2015 (далі - Виконавчий лист) про стягнення, солідарно, з ОСОБА_2, ОСОБА_3 та ОСОБА_4 на користь Комунального підприємства «Центр обслуговування споживачів Шевченківського району» заборгованості за комунальні послуги в розмірі 21 012 грн. 40 коп. (а.с. 4).
З матеріалів справи вбачається, що Заявник звернувся до Державного виконавця із заявою про відкриття виконавчого провадження від 10 вересня 2015 року № 2582/ю (а.с. 5).
Суд встановив, що 14 вересня 2015 року Старшим державним виконавцем Відділу державної виконавчої служби Шевченківського районного управління юстиції у м. Києві Савчуком Костянтином Петровичем в межах виконавчого провадження ВП № 48713870 винесено постанову про відмову у відкритті виконавчого провадження з примусового виконання виконавчого листа № 2/761/1078/2015, виданого 14 вересня 2015 року Шевченківським районним судом м. Києва про стягнення, солідарно, з ОСОБА_2, ОСОБА_3 та ОСОБА_4 на користь Комунального підприємства «Центр обслуговування споживачів Шевченківського району» заборгованості за комунальні послуги в розмірі 21 012 грн. 40 коп., з тих підстав, що виконавчий документ не відповідає вимогам до виконавчого документа, зазначеного у статті 18 Закону України «Про виконавче провадження», зокрема, відсутня інформації про реєстраційний номер облікової картки платника податків (а.с. 4).
Суд критично оцінює таке рішення Державного виконавця та вважає, що останній діяв неправомірно з огляду на наступне.
За змістом частини 1 статті 18 Закону України «Про виконавче провадження», у редакції від 21 квітня 1999 року, чинній на момент видачі Шевченківським районним судом м.Києва судового наказу, у виконавчому документі зазначаються: 1) назва і дата видачі документа, найменування органу, прізвище та ініціали посадової особи, що його видали; 2) дата прийняття і номер рішення, згідно з яким видано документ; 3) повне найменування (для юридичних осіб) або ім'я (прізвище, власне ім'я та по батькові) (для фізичних осіб) стягувача і боржника, їх місцезнаходження (для юридичних осіб) або місце проживання чи перебування (для фізичних осіб),ідентифікаційний код суб'єкта господарської діяльності стягувача та боржника (для юридичних осіб), індивідуальний ідентифікаційний номер стягувача та боржника (для фізичних осіб - платників податків) або номер і серія паспорта стягувача та боржника для фізичних осіб - громадян України, які через свої релігійні або інші переконання відмовилися від прийняття ідентифікаційного номера, офіційно повідомили про це відповідні органи державної влади та мають відмітку в паспорті громадянина України, а також інші дані, якщо вони відомі суду чи іншому органу, що видав виконавчий документ, які ідентифікують стягувача та боржника чи можуть сприяти примусовому виконанню, зокрема, дата народження боржника та його місце роботи (для фізичних осіб), місцезнаходження майна боржника, рахунки стягувача та боржника тощо.
Крім того, відповідно до частини 2 статті 32 Конституції України й частини 1 статті 302 Цивільного кодексу України, не допускається збирання, зберігання, використання та поширення конфіденційної інформації про особу без її згоди, крім випадків, визначених законом.
За змістом абзацу 1 частини 2 статті 11 Закону України «Про інформацію», не допускаються збирання, зберігання, використання та поширення конфіденційної інформації про особу без її згоди, крім випадків, визначених законом, і лише в інтересах національної безпеки, економічного добробуту та захисту прав людини. До конфіденційної інформації про фізичну особу належать, зокрема, дані про її національність, освіту, сімейний стан, релігійні переконання, стан здоров'я, а також адреса, дата і місце народження.
Згідно з частиною 2 статті 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Крім того, за змістом частини 1, абзацу 1 частини 2, пункту 3) частини 3 статті 11 Закону України «Про виконавче провадження» від 21 квітня 1999 року, державний виконавець зобов'язаний вживати передбачених цим Законом заходів примусового виконання рішень, неупереджено, своєчасно і в повному обсязі вчиняти виконавчі дії.Державний виконавець здійснює заходи, необхідні для своєчасного і в повному обсязі виконання рішення, зазначеного в документі на примусове виконання рішення (далі - виконавчий документ), у спосіб та в порядку, встановленому виконавчим документом і цим Законом.
Державний виконавець у процесі здійснення виконавчого провадження має право з метою захисту інтересів стягувача одержувати безоплатно від органів, установ, організацій, посадових осіб, сторін та учасників виконавчого провадження необхідні для проведення виконавчих дій пояснення, довідки та іншу інформацію, у тому числі конфіденційну.
З огляду на викладене, суд приходить до висновку, що Державним виконавцем не використано у повному обсязі надані йому права та обов'язки, передбачені в Законі України «Про виконавче провадження» від 21 квітня 1999 року. Виконавець зобов'язаний використовувати надані йому права відповідно до закону і не допускати у своїй діяльності порушення прав та законних інтересів фізичних і юридичних осіб.
Суд підтримує та погоджується із твердженням Заявника, що органи судової та виконавчої влади мають взаємодіяти між собою з метою захисту прав та інтересів учасників процесу.
Такої ж правової позиції дотримується Верховний Суд України, що вбачається зі змісту постанови Судової палати у цивільних справах Верховного Суду України від 21 травня 2014 року у справі № 6-45цс14, де зазначено, що Вимоги до змісту виконавчого листа встановлені частиною першою статті 18 Закону України «Про виконавче провадження», якою передбачено, що потрібно зазначати у виконавчому листі індивідуальний ідентифікаційний номер боржника (фізичної особи), а пунктом 6 частини першої статті 26 цього Закону встановлено, що у разі невідповідності змісту виконавчого листа вимогам статті 18 державний виконавець відмовляє у відкритті виконавчого провадження.
Разом з тим відповідно до пункту 3 частини третьої статті 11 Закону України «Про виконавче провадження» державний виконавець при здійсненні виконавчого провадження має право з метою захисту інтересів стягувача одержувати безоплатно від органів, установ, організацій, посадових осіб, сторін та учасників виконавчого провадження необхідні для проведення виконавчих дій пояснення, довідки та іншу інформацію, у тому числі й конфіденційну.
Отже, не можна погодитись з висновком суду касаційної інстанції про те, що відсутність у виконавчому листі певних даних про особу боржника є підставою для відмови державним виконавцем у відкритті виконавчого провадження.
Відповідно до частини 1 статті 3607 Цивільного процесуального кодексу України, висновок Верховного Суду України щодо застосування норми права, викладений у його постанові, прийнятій за результатами розгляду справи з підстав, передбачених пунктами 1 і 2частини першої статті 355 цього Кодексу, є обов'язковим для всіх суб'єктів владних повноважень, які застосовують у своїй діяльності нормативно-правовий акт, що містить відповідну норму права.
Висновок щодо застосування норм права, викладений у постанові Верховного Суду України, має враховуватися іншими судами загальної юрисдикції при застосуванні таких норм права. Суд має право відступити від правової позиції, викладеної у висновках Верховного Суду України, з одночасним наведенням відповідних мотивів.
Таким чином, вимоги викладені в скарзі є цілком обґрунтованими, а скарга в цілому є такою, що підлягає задоволенню.
Суд вбачає за можливе визнати неправомірною та скасувати постанову про відмову у відкритті виконавчого провадження, винесену 14 вересня 2015 року Старшим державним виконавцем Відділу державної виконавчої служби Шевченківського районного управління юстиції у м. Києві Савчуком Костянтином Петровичем в межах виконавчого провадження ВП № 48713870, а також зобов'язати Відділ державної виконавчої служби Шевченківського районного управління юстиції у м. Києві відкрити виконавче провадження на підставі виконавчого листа № 2/761/1078/2015, виданого Шевченківським районним судом м. Києва 26 червня 2015 року про стягнення боргу, солідарно, з ОСОБА_2, ОСОБА_3 та ОСОБА_4 у розмірі 21 012 грн. 40 коп.
З урахуванням викладеного, на підставі статей 19, 32 Конституції України, статті 302 Цивільного кодексу України, статей 1, 6, 11, 18, 25, 82 Закону України «Про виконавче провадження» від 21 квітня 1999 року, керуючись статтями 10, 11, 13, 60, 383-389 Цивільного процесуального кодексу України, суд
У Х В А Л И В :
Скаргу Комунального підприємства «Центр обслуговування споживачів Шевченківського району» на дії Старшого державного виконавця Відділу державної виконавчої служби Шевченківського районного управління юстиції у місті Києві Савчука Костянтина Петровича про визнання неправомірною та скасування постанови - з а д о в о л ь н и т и.
Визнати неправомірною та скасувати постанову Старшого державного виконавця Відділу державної виконавчої служби Шевченківського районного управління юстиції у місті Києві Савчука Костянтина Петровича від 14 вересня 2015 року про відмову у відкритті виконавчого провадження за виконавчим листом № 2/761/1078/2015, виданим Шевченківським районним судом м. Києва від 26 червня 2015 року про стягнення боргу із ОСОБА_3 у розмірі 21 012,40 грн.
Зобов'язати Відділ державної виконавчої служби Шевченківського районного управління юстиції у місті Києві відкрити виконавче провадження на підставі виконавчого листа № 2/761/1078/2015, виданого Шевченківським районним судом м. Києва від 26 червня 2015 року про стягнення боргу із ОСОБА_3 у розмірі 21 012,40 грн.
Ухвала суду може бути оскаржена до Апеляційного суду м. Києва шляхом подання через Шевченківський районний суд м. Києва апеляційної скарги протягом п'яти днів з дня її проголошення, а у разі, якщо ухвалу було постановлено без участі особи, яка її оскаржує, апеляційна скарга подається протягом п'яти днів з дня отримання її копії.
Ухвала набирає законної сили після закінчення зазначених вище строків або після розгляду справи в апеляційному порядку Апеляційним судом м. Києва, якщо вона не буде скасована.
СУДДЯ :