
Справа № 576/2144/17
Провадження № 2/576/29/18
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
19.02.18 м. Глухів
Глухівський міськрайонний суд Сумської області у складі:
головуючого судді Сапона О.В.,
з участю секретаря Самойленко О.В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні справу за позовом Управління соціального захисту населення Автозаводського району департаменту соціального захисту населення та питань АТО виконавчого комітету Кременчуцької міської ради Полтавської області до ОСОБА_1 про стягнення суми державної допомоги, виплаченої дітям, батьки яких ухиляються від сплати аліментів, -
В С Т А Н О В И В:
Позивач звернувся до суду із вказаним позовом, мотивуючи його тим, що у зв'язку з ухиленням відповідача від сплати аліментів на утримання дитини відповідно до рішення суду, на підставі заяв та довідок, наданих ОСОБА_2 про неотримання аліментів від батька дитини, позивач, згідно рішень від 30.04.2013 року, 09.04.2014 року, 31.10.2014 року, 14.04.2015 року, 14.03.2016 року, 30.05.2016 року та 25.10.2016 року, призначив ОСОБА_2 тимчасову державну допомогу, на підставі якої остання, в період з 01 квітня 2013 року по 31 грудня 2016 року отримала кошти, в сумі 15950,40 грн. Також посилається на те, що на підставі заяви ОСОБА_2 про припинення виплати тимчасової допомоги у зв`язку зі сплатою відповідачем аліментів у грудні 2016 року, розпорядженням від 16.12.2016 року припинено виплату тимчасової державної допомоги, оскільки відповідач розпочав сплачувати аліменти, що свідчить про його платоспроможність, а тому виплачена сума підлягає стягненню з платника аліментів. За таких обставин позивач просить стягнути з відповідача 15950 грн. 40 коп. наданої суми державної допомоги, виплаченої дітям, батьки яких ухиляються від сплати аліментів.
Представник відповідача в судовому засіданні позов не визнав, та пояснив, що на підставі рішення Конотопського міськрайонного суду Сумської області від 16 листопада 2010 року відповідач зобов`язаний сплачувати на користь ОСОБА_3 аліменти на утримання неповнолітньої дитини в твердій грошовій сумі в розмірі 400 грн. щомісячно до досягнення дитиною повноліття. Відповідач кожного місяця сплачував аліменти на утримання дитини, в добровільному порядку перераховуючи ОСОБА_3 кошти банківськими переказами. Постанов державного виконавця про відкриття виконавчого провадження відповідач не отримував, тому про наявність виконавчого провадження йому не відомо. Вважає, що відповідальність за неправомірне отримання державної допомоги дітям, батьки яких ухиляються від сплати аліментів, повинна нести саме ОСОБА_3, так як подала до управління соціального захисту населення Автозаводського району департаменту соціального захисту населення та питань АТО виконавчого комітету Кременчуцької міської ради Полтавської області недостовірні відомості.
Вивчивши матеріали справи, суд вважає, що позов підлягає задоволенню з огляду на таке.
Так, механізм надання тимчасової державної допомоги дітям, батьки яких ухиляються від сплати аліментів, не мають можливості утримувати дитину або місце проживання (перебування) їх невідоме визначає Порядок призначення та виплати тимчасової державної допомоги дітям, батьки яких ухиляються від сплати аліментів, не мають можливості утримувати дитину або місце проживання їх невідоме, що затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 22 лютого 2006 р. N 189.
Відповідно до п. 8 ст. 181 Сімейного Кодексу України, якщо місце проживання батьків невідоме, або вони ухиляються від сплати аліментів, або не мають можливості утримувати дитину, дитині призначається тимчасова державна допомога з урахуванням матеріального стану сім'ї, у якій виховується дитина. Виплата тимчасової державної допомоги здійснюється за рахунок Державного бюджету України.
Судом встановлено, що у зв'язку з ухиленням відповідача ОСОБА_1 від сплати аліментів на користь ОСОБА_2 за її заявою на утримання дитини, управлінням була призначена та виплачена за період з 01 квітня 2013 року по 31 грудня 2016 року тимчасова державна соціальна допомога дітям, батьки яких ухиляються від сплати аліментів, в загальній сумі 15950,40 грн.
Згідно розпорядження управління соціального захисту населення Автозаводського району департаменту соціального захисту населення та питань АТО виконавчого комітету Кременчуцької міської ради Полтавської області від 16.12.2016 року виплату тимчасової допомоги по аліментам припинено з 01.01.2017 року, згідно заяви ОСОБА_3 в зв`язку з отриманням нею аліментів.
Листами від 16.02.2017 року № 02-1900 та від 14.03.2017 року № 02-2966 відповідачу ОСОБА_1 управлінням соціального захисту населення Автозаводського району департаменту соціального захисту населення та питань АТО виконавчого комітету Кременчуцької міської ради Полтавської області було повідомлено про виниклу заборгованність та надіслано вимогу про добровільну сплату виплаченої тимчасової державної допомоги.
У відповідь на вимогу правління ОСОБА_1 було надано копії квитанцій, відповідно до яких він сплачував аліменти на користь ОСОБА_2
Однак, як вбачається з наданих відповідачем квитанцій, кошти на користь ОСОБА_2 надходили не від відповідача ОСОБА_1, а від ОСОБА_4, до того ж ніяких доказів, що дані зарахування є саме сплаченими аліментами відповідачем не надано.
Частиною 10 ст. 181 Сімейного кодексу України визначено, що суми наданої дитині тимчасової державної допомоги підлягають стягненню з платника аліментів до Державного бюджету України у судовому порядку.
Згідно з п. 12 Порядку призначення та виплати тимчасової державної допомоги дітям, батьки яких ухиляються від сплати аліментів, не мають можливості утримувати дитину або місце проживання їх невідоме, на яку посилається позивач в поданій до суду позовній заяві, якщо виникла можливість стягнення аліментів з одного з батьків, виявлено, що один з батьків може утримувати дитину або місце проживання (перебування) одного з батьків встановлено, у зв'язку з чим можливе стягнення з нього коштів на утримання дитини, орган праці та соціального захисту населення звертається до суду із заявою про стягнення суми сплаченої тимчасової допомоги. Стягнуті кошти зараховуються до державного бюджету.
Утримання дитини являється, насамперед обов'язком її батьків. Держава несе субсидіарний (додатковий) обов'язок щодо надання дитині матеріального забезпечення.
Відповідач є платником аліментів в розумінні норм ст. 181 СК України, від сплати аліментів ухилявся.
Враховуючи викладене, суд приходить до висновку, що позов Управління соціального захисту населення Автозаводського району департаменту соціального захисту населення та питань АТО виконавчого комітету Кременчуцької міської ради Полтавської області є обґрунтованим та підлягає задоволенню в повному обсязі
Крім того, у відповідності до вимог ст. 141 ЦПК України з відповідача необхідно стягнути на користь держави 704,80 грн. судового збору, так як за законом позивач звільнений від його сплати.
Керуючись ст. ст. 10, 12, 13, 81, 141, 263-265 ЦПК України, та ст. 181 СК України, суд -
У Х В А Л И В:
Позовні вимоги Управління соціального захисту населення Автозаводського району департаменту соціального захисту населення та питань АТО виконавчого комітету Кременчуцької міської ради Полтавської області задовольнити.
Стягнути із ОСОБА_1, проживаючого ІНФОРМАЦІЯ_1, реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1, на користь Управління соціального захисту населення Автозаводського району департаменту соціального захисту населення та питань АТО виконавчого комітету Кременчуцької міської ради Полтавської області, розташованого по проспекту Свободи, 66 в м. Кременчуці Полтавської області, код ЄДРПОУ 26218015, 15950,40 грн. державної допомоги, виплаченої дітям, батьки яких ухиляються від сплати аліментів
Стягнути із ОСОБА_1 704,80 грн. судового збору на користь держави.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається до Апеляційного суду Сумської області через Глухівський міськрайонний суд протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручено у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження рішення суду, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Строк на апеляційне оскарження може бути також поновлений в разі пропуску з інших поважних причин, крім випадків, зазначених у ч. 2 ст. 358 ЦПК України.
Суддя