
Справа № 752/5261/17
Провадження № 2-а/752/39/18
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
06.02.2018 року Голосіївський районний суд міста Києва у складі:
головуючого судді Колдіної О.О.,
з участю секретаря Якушко Т.А.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Києві в порядку спрощеного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Правобережного об»єднаного управління Пенсійного фонду України в м.Києві про визнання дій протиправним та зобов»язання вчинити дії,
в с т а н о в и в:
07.09.2016 р. позивач звернувся до Голосіївського районного суду м.Києва шляхом надіслання позовної заяви, відповідно до якої пред»явила вимоги до Правобережного об»єднаного управління Пенсійного фонду України в м.Києві про визнання дій відповідача щодо не включення у розрахунок пенсії державного службовця 29.04.2014 р. ОСОБА_1 сум матеріальної допомоги для оздоровлення та для вирішення соціально-побутових питань, зобов»язання здійснити перерахунок та виплату ОСОБА_1 пенсії відповідно до положень Закону України «Про державну службу» в редакції, що діяла станом на 29.04.2014 р., з врахуванням сум матеріальної допомоги для оздоровлення та для вирішення соціально-побутових питань, зазначених в графі «Інші виплати» довідок № 266/14/28-10-05-55 та № 111 «про складові заробітної плати» (за останні 24 календарні місяці роботи або за будь-які 60 календарних місяців роботи підряд перед зверненням за пенсією), в розмірі 80% від сум заробітної плати, починаючи з 08.09.2016 р., а також просила стягнути судові витрати, що включають сплачену суму судового збору та витрат на правову допомогу.
В обгрунтування свого позову ОСОБА_1 зазначає, що вона перебуває на обліку в Правобережному об»єднаному управлінні Пенсійного фонду України в м.Києві та отримує пенсію за віком відповідно до положень Закону України «Про державну службу» з 29.04.2014 р.
В січні 2017 р. їй стало відомо, що при розрахунку розміру її пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу» не було враховано суми виплат, зазначених в графі «інші виплати», а саме матеріальна допомога на оздоровлення та для вирішення соціально-побутових питань., що були зазначені в довідках № 266/14/28-10-05-55 та № 111.
Дізнавшись про неправильний розрахунок розміру пенсії вона звернулась до відповідача зі скаргою про здійснення перерахунку пенсії за віком у відповідності до положень Закону України «Про державну службу» в редакції, що діяла на час призначення пенсії, з врахуванням при розрахунку виплат на оздоровлення та для вирішення соціально-побутових питань, з яких були сплачені страхові внески.
У листі-відповіді від 14.02.2017 р. відповідач повідомив, що визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії державного службовця здійснюється без врахування графи «інші виплати», а таму підстав для здійснення перерахунку пенсії не має.
Зазначені дії відповідача позивач вважає неправомірними і такими, що суперечать положення Закону України «Про державну службу», в зв»язку з чим звернулась до суду за захистом порушеного права.
Представник позивача подав до суду заяву про розгляд справи у його відсутність в порядку спрощеного провадження.
Представник відповідача в судове засідання не з»явився, надавши письмовий відзив на позовну заяву.
Дослідивши матеріали справи, суд вважає, що позов підлягає задоволенню з наступних підстав.
Судом встановлено, що позивач перебуває на обліку в Правобережному об»єднаному управлінні Пенсійного фонду України в м.Києві з 29.04.2014 р. і отримував пенсію за віком відповідно до положень Закону України «Про державну службу».
09.02.2017 р. позивач звернулась до відповідача з заявою про здійснення перерахунку пенсії за віком у відповідності до положень Закону України «Про державну службу» в редакції, що діяла на час призначення пенсії, з врахуванням при розрахунку виплат на оздоровлення та для вирішення соціально-побутових питань, з яких були сплачені страхові внески, і про які зазначено у довідках № 266/14/28-10-05-55 та № 111.
Зазначена довідка містила відомості про доходи позивача, на які нараховувались страхові внески на загальнообов»язкове державне пенсійне страхування, у тому числі допомога на оздоровлення, що виплачується при наданні щорічної відпустки, та матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань, премії до державних свят, професійних свят, індексація заробітної плати, надбавка за високі досягнення у праці.
Судом встановлено, що відповідачем при визначенні розміру заробітної плати для призначення пенсії були враховані: посадовий оклад, надбавка за ранг та надбавка за вислугу років.
Листом №326/01/Т-276 від 14.02.2017 р. відповідачем було відмовлено у здійсненні перерахунку позивачу пенсії, з посиланням на ст.33 Закону України «Про державну службу», якою передбачено, що заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплат за ранги, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок. Оскільки матеріальна допомога на оздоровлення та матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань, не передбачені ст.33 Закону України «Про державну службу» як складова заробітної плати державного службовця, тому зазначені виплати не враховуються для обчислення пенсії, а також на половження Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» від 02.03.2015 р. № 213, яким скасовані норми Закону України «Про державну службу» при визначенні пенсійного забезпечення особам, яким пенсію призначається відповідно до цього Закону.
Суд не може прийняти до уваги дані твердження відповідача, виходячи з наступного.
Відповідно до ст.2 Закону України «Про оплату праці» визначено структуру заробітної плати, до якої входить: основна та додаткова заробітна плата, а також заохочувальні та компенсаційні виплати, до яких належать виплати у формі винагород за підсумками роботи за рік, премії за спеціальними системами і положеннями, компенсаційні та інші грошові і матеріальні виплати, які не передбачені актами чинного законодавства, або які провадяться понад встановлені зазначеними актами норми.
Відповідно до ст.33 Закону України «Про державну службу» заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранги, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок. Державним службовцям можуть установлюватися надбавки за високі досягнення у праці і виконання особливо важливої роботи, доплати за виконання обов'язків тимчасово відсутніх працівників та інші надбавки і доплати, а також надаватися матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань. Умови оплати праці державних службовців, розміри їх посадових окладів, надбавок, доплат і матеріальної допомоги визначаються Кабінетом Міністрів України.
Статтею 37 Закону України «Про державну службу», в редакції, яка діяла на час передбачено, що пенсія державним службовцям призначається в розмірі 80 відсотків суми їх заробітної плати, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, а особам, які на час звернення за призначенням пенсії не є державними службовцями, - у розмірі 80 відсотків заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та рангу за останнім місцем роботи на державній службі, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.
Також перерахунок пенсії здійснюється виходячи із сум заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування працюючого державного службовця відповідної посади та рангу на момент виникнення права на перерахунок пенсії (ст.37-1 Закону України «Про державну службу»).
Матеріальна допомога на оздоровлення та матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань є додатковим видом грошового забезпечення державних службовців і на даний вид виплати нараховуються страхові внески на загальнообов»язкове державне пенсійне страхування.
Закон України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» не містить визначення заробітної плати, на підставі якої здійснюється розрахунок пенсій. Із змісту ст.40 вказаного Закону вбачається, що з середньої заробітної плати (доходу) повинні бути сплачені страхові внески.
Пунктом 1 постанови Кабінету Міністрів України «Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії» від 31 травня 2000 року №865 встановлено, що розмір виплат (крім посадових окладів, надбавок за ранг або кваліфікаційні класи, класний чин або спеціальні звання, вислугу років), що включаються в заробіток для обчислення пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу», визначається за вибором того, хто звернувся за пенсією, за останні 24 календарні місяці роботи, яка дає право на даний вид пенсії, підряд перед зверненням за пенсією або за будь-які 60 календарних місяців такої роботи підряд перед зверненням за пенсією незалежно від наявності перерв протягом цього періоду на даній роботі.
Постановою Окружного адміністративного суду м.Києва по справі №2а-4753/09/2670 від 13 серпня 2010 року, яка залишена без змін ухвалою Київського апеляційного адміністративного суду від 09 листопада 2010 року та ухвалою Вищого адміністративного суду України від 21 листопада 2012 року, постанову правління Пенсійного фонду України «Про затвердження форм довідок про заробітну плату, що подаються для призначення (перерахунку) пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу» від 30 жовтня 2008 року №19-11 визнано такою, що не відповідає правовим актам вищої юридичної сили щодо невключення до складових заробітної плати складових, які передбачені чинним законодавством; зобов'язано Пенсійний фонд України привести у відповідність постанову Правління Пенсійного фонду України «Про затвердження форм довідок про заробітну плату, що подаються для призначення (перерахунку) пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу» від 30 жовтня 2008 року №19-11 до вимог чинного законодавства шляхом передбачення чи встановлення інших складових заробітної плати, передбачених іншими нормативно-правовими актами.
Постановою Правління Пенсійного Фонду України від 14 лютого 2011 року №5-1 «Про виконання рішення Окружного адміністративного суду м.Києва по справі №2а-4753/09/2670» визнано такими, що втратили чинність: підпункт 1.2 пункту 1 постанови правління Пенсійного фонду України від 30 жовтня 2008 року №19-11 «Про затвердження форм довідок про заробітну плату, що подаються для призначення (перерахунку) пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу»; форму довідки про складові заробітної плати (надбавки та премії за останні 24 календарні місяці роботи або за будь-які 60 календарних місяців роботи підряд перед зверненням за пенсією), що подається для призначення пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу», затверджену Постановою, а також затверджено форму довідки про складові заробітної плати (за останні 24 календарні місяці роботи або за будь-які 60 календарних місяців роботи підряд перед зверненням за пенсією), що подається для призначення пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу».
Як вбачається з матеріалів справи, позивачем до Правобережного об»єднаного управління Пенсійного фонду України в м.Києві подано довідки № 266/14/28-10-05-55 та № 111, які містили відомості щодо заробітної плати для призначення пенсії, визначеної форми.
Дані довідки містили відомості про нараховану позивачу допомогу на оздоровлення та матеріальну допомогу для вирішення соціально-побутових питань, яка виплачується при наданні щорічної відпустки.
За таких обставин, суд приходить до висновку про протиправність дій відповідача щодо відмови позивачу у здійсненні перерахунку пенсії з врахуванням допомоги на оздоровлення та допомоги для вирішення соціально-побутових питань, а тому позовні вимоги є обгрунтованими і підлягають задоволенню.
Суд не може погодитись із посиланням представника відповідача на положення Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» від 02.03.2015 р. № 213, яким скасовані норми Закону України «Про державну службу» при визначенні пенсійного забезпечення особам, яким пенсію призначається відповідно до цього Закону, оскільки його норми почали діяти з 01.06.2015 р., а позивач набув право на пенсію у визначеному розмірі 29.04.2014 р.
При задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа (ч.1 ст. 139 КАС України).
З огляду на зазначені норми чинного законодавства підлягають стягненню з відповідача за рахунок бюджетних асигнувань судові витрати у справі.
Керуючись ст.ст.2,5, 47, 72,73 77, 257, 295 КАС України, суд
в и р і ш и в:
позов ОСОБА_1 до Правобережного об»єднаного управління Пенсійного фонду України в м.Києві про визнання дій протиправним та зобов»язання вчинити дії задовольнити.
Визнати дії Правобережного об»єднаного управління Пенсійного фонду України в м.Києві щодо не включення у розрахунок пенсії державного службовця 29.04.2014 р. ОСОБА_1 сум матеріальної допомоги для оздоровлення та для вирішення соціально-побутових питань протиправними.
Зобов»язати Правобережне об»єднане управління Пенсійного фонду України в м.Києві (код ЄДРПОУ 40375920, м.Київ, вул..Антоновича, 70) здійснити перерахунок та виплату ОСОБА_1 (ІНФОРМАЦІЯ_1, проживає за адресою: АДРЕСА_1) пенсії відповідно до положень Закону України «Про державну службу» в редакції, що діяла станом на 29.04.2014 р., з врахуванням сум матеріальної допомоги для оздоровлення та для вирішення соціально-побутових питань, зазначених в графі «Інші виплати» довідок № 266/14/28-10-05-55 та № 111 «про складові заробітної плати» (за останні 24 календарні місяці роботи або за будь-які 60 календарних місяців роботи підряд перед зверненням за пенсією), в розмірі 80% від сум заробітної плати, починаючи з 08.09.2016 р.
Стягнути з Правобережного об»єднаного управління Пенсійного фонду України в м.Києві (код ЄДРПОУ 40375920, м.Київ, вул..Антоновича, 70) за рахунок бюджетних асигнувань на користь ОСОБА_1 (ІНФОРМАЦІЯ_1, проживає за адресою: АДРЕСА_1) судові витрати у справі в розмірі 1900 гривень.
Судове рішення набирає законної сили після закінчення строку на її оскарження, встановленого цим Кодексом.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручено у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження на рішення суду - якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Суддя :