Рішення № 72309416, 16.02.2018, Черкаський районний суд Черкаської області

Дата ухвалення
16.02.2018
Номер справи
707/2479/17
Номер документу
72309416
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

707/2479/17

2-а/707/14/18

Р І Ш Е Н Н Я

І м е н е м У к р а ї н и

16 лютого 2018 року

Суддя Черкаського районного суду Черкаської області Морозов В.В., у письмовому провадженні в приміщенні суду адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Черкаській області про визнання бездіяльності протиправною та зобов`язання вчинити певні дії,

ВСТАНОВИВ:

14.12.2017 до Черкаського районного суду Черкаської області звернулася ОСОБА_1 з адміністративним позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Черкаській області, в якому просить:

- визнати бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Черкаській області щодо не проведення перерахунку ОСОБА_1 пенсії з 01.01.2016 відповідно до Закону України «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей» №900-VІІІ від 23.12.2015, ст. 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», постанов Кабінету Міністрів України №988 від 11.11.2015 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції», № 947 від 18.11.2015 «Про внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 09.03.2006 №268» та довідки про розмір грошового забезпечення станом на 01.01.2016, яка виготовлена Ліквідаційною комісією УМВС в Черкаській області, протиправною;

- зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Черкаській області провести ОСОБА_1 перерахунок та виплату пенсії відповідно до Закону України «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей» №900-VІІІ від 23.12.2015, ст. 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», постанов Кабінету Міністрів України №988 від 11.11.2015 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції», № 947 від 18.11.2015 «Про внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 09.03.2006 №268» та довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії станом на 01.01.2016 від 15.05.2017 № НОМЕР_1 та від 12.12.2017 № НОМЕР_1 (з уточненнями), які виготовила Ліквідаційна комісія УМВС в Черкаській області починаючи з 01.01.2016.

В обґрунтування позовних вимог позивач вказала, що їй була призначена пенсія за вислугу років відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 09.04.1992 №2262-ХІІ. 17.05.2017 ліквідаційною комісією УМВС України в Черкаській області відповідачу надана довідка про грошове забезпечення для перерахунку пенсії позивача відповідно до Закону України «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей» від 23.12.2015 №900-VIII та Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 №45.

29.11.2017 позивач звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України в Черкаській області із заявою про перерахунок пенсії, однак отримала відповідь від 12.12.2017 за №1479/Ю-10 про відмову в перерахунку пенсії з причини відсутності в бюджеті Пенсійного Фонду України додаткових коштів для виплати перерахованих пенсій особам начальницького та рядового складу органів внутрішніх справ України та з посиланням на постанову Верховного суду України від 24.03.2015 по справі №21-66а15.

Позивач вважає відмову безпідставною, оскільки перерахунок пенсій здійснюється на виконання вимог закону, що свідчить про наявність грошових коштів у Державному бюджеті України на момент внесення змін до ст. 63 Закону №2262-Х11 та прийняття постанови Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 №988. Таким чином, відмова відповідача порушує право позивача на перерахунок його пенсії.

Ухвалою суду від 15.01.2018 відкрито спрощене позовне провадження у справі без повідомлення учасників справи (письмове провадження).

30.01.2018 відповідач подав до суду відзив на позовну заяву, в якому просив у задоволенні позову відмовити. У відзиві вказав, що позивач перебуває на обліку та отримує пенсію відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 09.04.1992 №2262-Х11. Листом від 22.03.2017 №4019/02/22-2017 ОСОБА_2 внутрішніх справ України повідомило Пенсійний фонд України, що перерахунок пенсії особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції) проводиться з урахуванням грошового забезпечення, установленого для поліцейських згідно з постановою Кабінету Міністрів України №988 з 01.01.2016 на підставі довідок про грошове забезпечення, поданих ліквідаційними комісіями ГУМВС (УМВС) в областях та м.Києві. 17.05.2017 на його адресу надійшла довідка про розмір грошового забезпечення позивача для перерахунку його пенсії, видана ліквідаційною комісією УМВС в Черкаській області.

Згідно ст. 4 Закону №2262-Х11 виплата пенсій, у тому числі додаткових пенсій, доплат, надбавок та підвищень до них, компенсаційних виплат, встановлених законодавством для звільнених зі служби військовослужбовцям та особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей забезпечується за рахунок коштів Державного бюджету України. У видатковій частині бюджету Пенсійного фонду України на 2017 рік додаткові кошти для здійснення виплат перерахованих пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції) не передбачено. За вказаних умов взяття зобов`язань без відповідних асигнувань та здійснення видатків бюджету з перевищенням бюджетних призначень є порушенням п.20 та п. 29 ч. 1ст. 116 Бюджетного кодексу України. Відтак, відмова у здійсненні перерахунку пенсії позивача є правомірною, що також підтверджується правовою позицією Верховного суду України, викладеною у постанові від 24.03.2015 по справі №21-66а15. Вважав вимоги позивача передчасними, у задоволенні позову просив відмовити.

Розглянувши наявні у суду матеріали, суд встановив наступне.

Позивач ОСОБА_1 перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Черкаській області (відповідач) та отримує пенсію за вислугу років, призначену відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 09.04.1992 №2262, що підтверджується копією пенсійного посвідчення №2391202202 виданого 28.09.2010, наявною в матеріалах справи.

Постановою Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 №988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції» встановлено грошове забезпечення для поліцейських, яке за своїми складовими є вищим від раніше встановленого грошового забезпечення осіб рядового і начальницького складу органів внутрішніх справ.

ОСОБА_2 внутрішніх справ України №4019/02/22-2017 від 22.03.2017 (зареєстрований в Пенсійному фонді України 28.03.2017 за №1167/5) повідомлено, що перерахунок пенсії особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції) проводиться з урахуванням грошового забезпечення, установленого для поліцейських згідно з постановою Кабінету Міністрів України №988 від 11.11.2015 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції», з 01.01.2016 на підставі довідок про грошове забезпечення, виданих ліквідаційними комісіями ГУМВС (УМВС) в областях та м. Києві.

17.05.2017 до Головного управління Пенсійного фонду України в Черкаській області від ліквідаційної комісії Управління ОСОБА_2 внутрішніх справ України в Черкаській області надійшла довідка про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії ОСОБА_1 від 15.05.2017 №2303002762.

Згідно з вказаною довідкою розмір грошового забезпечення позивача відповідно до частини третьої статті 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб», постанови Кабінету Міністрів України від 15.11.2015 №988, наказу МВС від 06.04.2016 №260 станом на 01.01.2016 складає 6409 грн. 35 коп., в т.ч. посадовий оклад - 2700 грн., оклад за званням - 2000 грн., надбавка за вислугу років 30,00% - 1410 грн., надбавка за службу в умовах режимних обмежень 10,00% - 270 грн., премія 0,46% - 29 грн. 35 коп.

12.12.2017 ліквідаційною комісією Управління ОСОБА_2 внутрішніх справ України в Черкаській області винесено уточнену довідку про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії ОСОБА_1 №2303002762, згідно якої розмір грошового забезпечення позивача станом на 01.01.2016 складає 6695 грн. 47 коп., в т.ч. посадовий оклад - 2700 грн., оклад за званням - 2000 грн., надбавка за вислугу років 30,00% - 1410 грн., надбавка за службу в умовах режимних обмежень 15,00% - 405 грн., премія 2,77% - 180 грн. 47 коп.

Не отримавши перерахунок пенсії, позивач звернувся до відповідача із заявою від 29.11.2017, на яку отримав відповідь 12.12.2017 №1479/Ю-10 що перерахунок пенсії буде здійснено після виділення додаткових коштів з Державного бюджету України.

На час розгляду справи перерахунок пенсії за вислугу років на підставі вказаних довідок не здійснено. Вважаючи, що відповідач порушив її право на перерахунок пенсії, передбачене законами України, позивач звернувся до суду з адміністративним позовом.

Надаючи правову оцінку встановленим обставинам справи, суд зазначає наступне.

Згідно з частиною 3 статті 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку зі зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством. Перерахунок пенсій здійснюється на момент виникнення права на перерахунок пенсій і провадиться у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, у строки, передбачені частиною другою статті 51 цього Закону.

Згідно з пунктом 1 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України №45 від 13.02.2008, перерахунок раніше призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших законів» пенсій проводиться у разі прийняття рішення Кабінетом Міністрів України про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за Законом, або у зв'язку із введенням для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством.

Постановою Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 №988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції»встановлено грошове забезпечення поліцейських Національної поліції, яке складається з посадового окладу за спеціальним званням, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, які мають постійний характер), премій та одноразових додаткових видів грошового забезпечення.

Згідно з абзацом 2 пункту 15 розділу ХІ Прикінцевих та перехідних положень Закону України «Про Національну поліцію» від 02.07.2015 №580-V111 за колишніми працівниками міліції, у тому числі пенсіонерами, а також членами їхніх сімей, іншими особами зберігаються пільги, компенсації і гарантії, передбачені цим Законом для колишніх поліцейських, членів їхніх сімей, інших осіб.

При цьому статтею 102 вказаного Закону передбачено, що пенсійне забезпечення поліцейських здійснюється в порядку та на умовах, визначених Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».

Законом України «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їхніх сімей» від 23.12.2015 №900-VІІІ статтю 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» доповнено новою частиною такого змісту: «Перерахунок пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції), які мають право на пенсійне забезпечення» або одержують пенсію на умовах цього Закону, здійснюється з урахуванням видів грошового забезпечення, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством для поліцейських».

Таким чином, збільшення грошового забезпечення поліцейських, яке за своїми складовими є ідентичним складовим грошового забезпечення колишніх працівників міліції, але за розміром є більшим, є безумовною підставою для перерахунку пенсії позивача як колишнього працівника міліції на підставі постанови Кабінету Міністрів України №988 від 11.11.2015.

Перерахунок пенсій колишнім працівникам міліції здійснюється відповідно до Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 №45 (у подальшому - Порядок №45).

Так, пунктом 1 Порядку №45 передбачено, що перерахунок раніше призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» пенсій проводиться у разі прийняття рішення Кабінетом Міністрів України про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за Законом, або у зв`язку із введенням для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством.

Пунктом 2 Порядку №45 передбачено, що на підставі зазначеного в пункті 1 цього Порядку рішення Кабінету Міністрів України Міноборони, МВС, Мінінфраструктури, СБУ, Служба зовнішньої розвідки, ДПС, Управління державної охорони, Адміністрація Держспецзв`язку, Адміністрація Держприкордонслужби, ДПтС, ДСНС повідомляють у п`ятиденний строк Пенсійному фонду України про підстави перерахунку пенсій військовослужбовцям.

Пенсійний фонд України повідомляє у п`ятиденний строк з моменту надходження інформації від державних органів своїм головним управлінням в Автономній Республіці Крим, областях, мм. Києві та Севастополі про підстави для проведення перерахунку пенсій та про необхідність підготовки списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку. Головні управління Пенсійного фонду України складають у десятиденний строк з моменту надходження зазначеної інформації списки за формою згідно із додатком 1 та подають їх органам, які уповноважені рішеннями керівників державних органів видавати довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії.

Пунктом 3 Порядку №45 передбачено, що на підставі списків уповноважені органи готують для перерахунку пенсії довідки про розмір грошового забезпечення кожної особи, зазначеної в списку, за формою згідно із додатком 2 та у місячний строк подають їх головним управлінням Пенсійного фонду України.

Згідно з пунктом 4 Порядку №45 перерахунок пенсії здійснюється на момент виникнення такого права і проводиться у строки, передбачені частинами другою і третьою статті 51 Закону.

Отримавши 17.05.2017 довідку про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії позивача №2303002762, відповідач всупереч п. 4 Порядку №45 не здійснив перерахунок пенсії позивача, тому його бездіяльність щодо нездійснення такого перерахунку є протиправною а позовні вимоги про зобов`язання вчинити певні дії підлягають задоволенню.

Щодо посилань відповідача на відсутність бюджетного фінансування як на підставу відмови у перерахунку та виплаті пенсії позивачу суд зазначає, що згідно зі статтею 17 Закону України «Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини» суди застосовують при розгляді справ Конвенцію та практику Європейського суду з прав людини як джерело права.

Європейський суд з прав людини у своїх рішеннях по справах «Кечко проти України», «Ромашов проти України», «Шевченко проти України» зауважив, що реалізація особою права, яке пов'язано з отриманням бюджетних коштів, що базується на спеціальних та чинних на час виникнення спірних правовідносин нормативно-правових актах національного законодавства, не може бути поставлена у залежність від бюджетних асигнувань, тобто посилання органами державної влади на відсутність коштів, як на причину невиконання своїх зобов'язань, є безпідставними. Європейський Суд з прав людини у своїх рішеннях констатував, що не приймає аргумент Уряду щодо бюджетних асигнувань, оскільки органи державної влади не можуть посилатись на відсутність коштів, як на причину невиконання своїх зобов'язань.

Також суд вважає безпідставним посилання відповідача на правову позицію Верховного суду України, викладену в постанові від 24.03.2015 по справі №21-6а15, оскільки вказана позиція стосується застосування Закону України «Про виконавче провадження» і не має відношення до даного спору.

Щодо строку, з якого здійснюється перерахунок пенсії.

Частиною третьою статті 51 Закону №2262 визначено, що перерахунок пенсій у зв'язку із зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на такий перерахунок згідно з цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, не проведений з вини органів Пенсійного фонду України та/або державних органів, які видають довідки для перерахунку пенсії, провадиться з дати виникнення права на нього без обмеження строком.

Беручи до уваги, що постанова Кабінету Міністрів України №988 прийнята 11.11.2015, а Закон №900-V111 від 23.12.2015 набрав чинності з 01.01.2016, ОСОБА_2 внутрішніх справ зобов`язане було направити у п`ятиденний строк Пенсійному фонду України повідомлення про підстави перерахунку пенсій військовослужбовцям. Таке повідомлення було направлене лише 22.03.2017 листом №4019/02/22-2017, тобто з порушенням встановленого строку.

Враховуючи, що право на перерахунок пенсії позивач набув з 01.01.2016, проте, станом на час розгляду та вирішення даної справи відповідач протиправно не здійснив перерахунок пенсії позивача, суд, з урахуванням приписів частини третьої статті 51 Закону №2262, вважає можливим задовольнити позовні вимоги щодо перерахунку пенсії позивача починаючи з 01.01.2016 без обмеження строком.

Враховуючи встановлені обставини справи та правові норми, керуючись статтями 241-245, 250 Кодексу адміністративного судочинства України, -

В И Р І Ш И В :

Адміністративний позов задовольнити повністю.

Визнати протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Черкаській області (вул. Смілянська, 23, м. Черкаси, 18000, код ЄДРПОУ 21366538) щодо не проведення перерахунку та виплати пенсії ОСОБА_1 (19644,Черкаська область, Черкаський район, с. Сагунівка, вул.Л.Українки, 117, ідентифікаційний номер НОМЕР_2) відповідно до статті 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб», постанови Кабінету Міністрів України №988 від 11.11.2015 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції» та довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії від 12.12.2017 №2303002762, виданої ліквідаційною комісією Управління ОСОБА_2 внутрішніх справ в Черкаській області.

Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Черкаській області (вул. Смілянська, 23, м. Черкаси, 18000, код ЄДРПОУ 21366538) здійснити перерахунок пенсії за вислугу років ОСОБА ОСОБА_1 (19644,Черкаська область, Черкаський район, с. Сагунівка, вул.Л.Українки, 117, ідентифікаційний номер НОМЕР_2) згідно статті 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб», постанови Кабінету Міністрів України №988 від 11.11.2015 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції» та довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії від 12.12.2017 №2303002762, виданої ліквідаційною комісією Управління ОСОБА_2 внутрішніх справ в Черкаській області з 01 січня 2016 року та виплатити пенсію у новому розмірі з врахуванням фактично виплаченої пенсії.

Стягнути з бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України (вул. Смілянська, 23, м. Черкаси, 18000, код ЄДРПОУ 21366538) на користь ОСОБА_1 (19644,Черкаська область, Черкаський район, с. Сагунівка, вул.Л.Українки, 117, ідентифікаційний номер НОМЕР_2) 640 (шістсот сорок) гривень судового збору.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, яка може бути подана протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Відповідно до підпункту 15.5 пункту 1 Розділу VII "Перехідні положення" Кодексу адміністративного судочинства України до початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи, апеляційні скарги подаються учасниками справи до Київського апеляційного адміністративного суду через Черкаський районний суд Черкаської області.

Суддя: ОСОБА_3