
Справа № 310/8434/17
2-а/310/76/18
РІШЕННЯ
Іменем України
12 лютого 2018 року м.Бердянськ
Бердянський міськрайонний суд Запорізької області в складі:
головуючого судді – Дубровської Н.М.,
за участі секретаря судового засідання – Гоноболіної О.І.,
представника позивача адвоката – ОСОБА_1,
представника відповідача – ОСОБА_2
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду справу за адміністративним позовом ОСОБА_3 до виконавчого комітету Бердянської міської ради, Управління праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Бердянської міської ради (далі УПСЗН) про визнання дій протиправними та зобов’язання вчинити певні дії,
В С Т А Н О В И В:
30 листопада 2017 року позивач ОСОБА_3 звернувся до суду з адміністративним позовом до УПСЗН про визнання дій протиправними та зобов’язання вчинити певні дії.
19 грудня 2017 р. до суду надійшла уточнена позовна заява в частині притягнення у якості співвідповідача виконавчий комітет Бердянської міської ради і просив суд: визнати протиправними дії комісії з питань призначення/відновлення або відмову щодо призначення соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам виконавчого комітету Бердянської міської ради Запорізької області щодо відмови в наданні щомісячної адресної допомоги для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг; визнати протиправними дії УПСЗН щодо відмови в призначенні щомісячної адресної допомоги для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг; зобов'язати УПСЗН призначити та виплатити йому, як внутрішньо переміщеній особі, щомісячну адресну допомогу для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг, з 24 липня 2017 року.
Обґрунтовує позов ти, що він є внутрішньо переміщеною особою, так 24 липня 2017 року, позивач звернувся до УПСЗН із заявою щодо призначення щомісячної адресної допомоги на проживання. Протягом серпня - жовтня 2017 року виплати відповідачем щомісячної адресної допомоги на проживання не проводилася, у зв’язку з чим 17 жовтня 2017 року позивач звернувся із заявою про роз’яснення причин невиплати адресної допомоги. Листом від 23 жовтня 2017 року №15791 УПСЗН повідомило, що його заява була розглянута комісією з питань призначення/відновлення або відмову у призначенні/ відновленні соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам виконкому Бердянської міської ради і відповідно до рішення комісії від 29 червня 2016 року за № 242 року йому було відмовлено у призначенні допомоги через те, що м. Іловайськ не має в Переліку населених пунктів, на території яких органи державної влади тимчасово не здійснюють свої повноваження, та населених пунктів, розташованих на лінії зіткнення, який затверджений розпорядженням КМУ від 07 листопада 2014р. №1085.
Вважає такі дії відповідачів протиправними, оскільки населений пункт Іловайськ не включено до вказаного Переліку, однак зазначене місто Харцизьк Донецької області, яке знаходиться на тимчасово окупованій території і території, на якій проводиться антитерористична операція. Відповідно до Класифікатора об'єктів адміністративно-територіального устрою України, затвердженого Наказом Держстандарту України від 31.10.1997р. №659, м. Харцизьк має код НОМЕР_1, у розділі «Міста, підпорядковані Харцизькій міській раді» зазначено місто Іловайськ, яке має код НОМЕР_2. Таким чином, місто Іловайськ входить до складу Харцизької міської ради, відповідно разом з іншими населеними пунктами, підпорядкованими Харцизькій міській раді, відносяться до населених пунктів, на території яких органи державної влади тимчасово не здійснюють свої повноваження, перелік яких затверджений розпорядженням КМУ від 07 листопада 2014р. №1085.
Позивач та його представник адвокат ОСОБА_1О позовні вимоги підтримали повністю, просили їх задовольнити, надавши пояснення та обґрунтування викладені в уточненій позовній заяві (а.с. 31, 32).
Представник відповідача - управління праці та соціального захисту населення виконкому Бердянської міської ради ОСОБА_2 заперечувала проти задоволення позовних вимог у повному обсязі. Обґрунтовуючи заперечення тим, що надання щомісячної адресної допомоги внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг здійснюється відповідно до Порядку, затвердженого постановою КМУ N 505 від 01 жовтня 2014р. Відповідно до п. 2 Порядку грошова допомога, зокрема, надається внутрішньо переміщеним особам, які перемістилися з тимчасово окупованої території України, населених пунктів, на території яких органи державної влади тимчасово не здійснюють свої повноваження, та населених пунктів, розташованих на лінії зіткнення. Перелік населених пунктів, на території яких органи державної влади тимчасово не здійснюють свої повноваження, та перелік населених пунктів, що розташовані на лінії зіткнення, затверджено розпорядженням Кабінету Міністрів України від 7 листопада 2014 р. № 1085. У вказаному переліку відсутнє м. Іловайськ. Питання щодо призначення допомоги позивачу було винесено на розгляд комісії з питань призначення/відновлення соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам виконкому Бердянської міської ради. Комісія прийняла рішення від 31 липня 2017 року про відмову у призначенні допомоги з цих підстав. Відтак, Управління праці та соціального захисту не мало правових підстав для виплати позивачу допомоги. Просила відмовити у задоволенні позову.
Належним чином повідомлений представник відповідача - виконавчого комітету Бердянської міської ради в судове засідання не з'явився, причини неявки суду не відомі.
Відповідно до ч. 1, ст. 205 КАС України, неявка у судове засідання будь – якого учасника справи, за умови що його належним чином повідомлено про дату, час і місце цього засідання, не перешкоджає розгляду справи по суті, крім випадків, визначених цією статтею.
Вислухавши пояснення учасників справи, дослідивши надані суду докази, суд встановив наступне.
Провадження в адміністративних справах здійснюється відповідно до закону, чинного на час вчинення окремої процесуальної дії, розгляду і вирішення справи (ч. 3 ст. 3 КАС України).
Частиною 1 статті 2 КАС України визначено, що завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.
Згідно ч.1 ст. 5 КАС України кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб'єкта владних повноважень порушені її права, свободи або законні інтереси.
Судом встановлено, що позивач ОСОБА_3 має статус внутрішньо переміщеної особи, що підтверджується довідкою № 18970 від 28 квітня 2017 року про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи, яка видана 28 квітня 2017 року управлінням праці та соціального захисту населення виконкому Бердянської міської ради ( а.с.4). Згідно з цією довідкою зареєстрованим місцем проживання позивача є: АДРЕСА_1, 86703, м. Харцизьк Донецької області; фактичне місце проживання: вул. Консульська (Комунарів), б. 84АДРЕСА_2. Дані про зареєстроване місце проживання також підтверджуються паспортом громадянина України ( а.с.7).
У статті 1 Закону України "Про забезпечення прав і свобод внутрішнього переміщення осіб" (далі - Закон № 1706) зазначено, що внутрішньо переміщеною особою є громадянин України, який постійно проживає в Україні, якого змусили або який самостійно покинув своє місце проживання у результаті або з метою уникнення негативних наслідків збройного конфлікту, тимчасової окупації, повсюдних проявів насильства, масових порушень прав людини та надзвичайних ситуацій природного чи техногенного характеру.
Факт внутрішнього переміщення підтверджується довідкою про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи, що діє безстроково, крім випадків, передбачених статтею 12 Закону № 1706. Підставою для взяття на облік внутрішньо переміщеної особи є проживання на території, де виникли обставини, зазначені в статті 1 цього Закону, на момент їх виникнення (частина 1,2 статті 4 Закону № 1706).
01 жовтня 2014 року Кабінетом Міністрів України прийнято постанову №505 (зі змінам), якою затверджено Порядок надання щомісячної адресної допомоги внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг, якою визначено механізм надання щомісячної адресної допомоги внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг (далі - грошова допомога).
Відповідно пункту 2 Порядку грошова допомога надається внутрішньо переміщеним особам, які перемістилися з тимчасово окупованої території України, населених пунктів, на території яких органи державної влади тимчасово не здійснюють свої повноваження, та населених пунктів, розташованих на лінії зіткнення, а також внутрішньо переміщеним особам, житло яких зруйновано або стало непридатним для проживання внаслідок проведення антитерористичної операції та які взяті на облік у структурних підрозділах з питань соціального захисту населення районних, районних у м. Києві держадміністрацій, виконавчих органах з питань соціального захисту населення міських, районних у містах (у разі утворення) рад (далі - уповноважені органи), з дня звернення за її призначенням по місяць зняття з такого обліку включно, але не більше ніж на шість місяців.
Перелік населених пунктів, на території яких органи державної влади тимчасово не здійснюють свої повноваження, та перелік населених пунктів, що розташовані на лінії зіткнення, затверджено розпорядженням Кабінету Міністрів України від 7 листопада 2014 р. № 1085.
Судом встановлено що місто Харцизьк Донецької області, яке знаходиться на тимчасово окупованій території і території, на якій проводиться антитерористична операція включено до наведеного вище Переліку. Відповідно до Класифікатора об'єктів адміністративно-територіального устрою України, затвердженого Наказом Держстандарту України від 31.10.1997р. №659, м. Харцизьк має код НОМЕР_1, у розділі «Міста, підпорядковані Харцизькій міській раді» зазначено місто Іловайськ, яке має код НОМЕР_2. Таким чином, місто Іловайськ входить до складу Харцизької міської ради, відповідно разом з іншими населеними пунктами, підпорядкованими Харцизькій міській раді, тобто відноситься до населених пунктів, на території яких органи державної влади тимчасово не здійснюють свої повноваження, перелік яких затверджений розпорядженням КМУ від 07 листопада 2014р. №1085.
Крім цього, відповідно до Переліку населених пунктів, на території яких здійснювалася антитерористична операція № 1275-р. від 2 грудня 2015 р. віднесений населений пункт м. Іловайськ, що підпорядкований Харцизькій міській раді Донецької області.
Приймаючи до уваги викладене, суд приходить до висновку, що відсутність м. Іловайськ Донецької області у Переліку № 1085-р не забороняє позивачу, як особі, яка перемістилась з території проведення антитерористичної операції та перебуває на обліку в УПСЗН, як внутрішньо переміщена особа, звертатись за призначенням адресної допомоги за місцем тимчасового проживання. Оскільки м. Іловайськ згідно із Переліком № 1275-р. є територією, де проводилася антитерористична операція, житло позивача розташоване у цьому населеному пункті, позивач має статус внутрішньо переміщеної особи, а тому відповідачі неправомірно відмовили позивачу у призначенні і виплаті адресної допомоги на проживання з часу звернення з відповідною заявою, а саме з 24 липня 2017 року. Тому позовні вимоги позивача підлягають задоволенню в повному обсязі.
Керуючись ст.ст. 241-246, 255КАС України, Закону України «Про забезпечення прав і свобод внутрішнього переміщення осіб», Порядком надання щомісячної адресної допомоги внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України №505 від 01.10.2014 року, суд,-
В И Р І Ш И В:
Позовні вимоги ОСОБА_3 - задовольнити.
Визнати протиправними дії комісії з питань призначення/відновлення або відмову у призначенні/відновленні соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам виконавчого комітету Бердянської міської ради Запорізької області (Запорізька область, м. Бердянськ, пл. Єдності,2, ЄДРПОУ 02140805) щодо відмови в наданні щомісячної адресної допомоги для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг, ОСОБА_3 (зареєстроване місце проживання: ІНФОРМАЦІЯ_1 (86703), АДРЕСА_3, зареєстроване місце перебування: АДРЕСА_4, РНОКПП НОМЕР_3).
Визнати протиправними дії Управління соціального захисту населення виконавчого комітету Бердянської міської ради Запорізької області (Запорізька область, м. Бердянськ, вул. Захисників України, 27/34, ЄДРПОУ 03193258) щодо відмови в призначенні щомісячної адресної допомоги для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг, ОСОБА_3 (зареєстроване місце проживання: ІНФОРМАЦІЯ_1 (86703), АДРЕСА_3, зареєстроване місце перебування: АДРЕСА_4, РНОКПП НОМЕР_3).
Зобов'язати Управління соціального захисту населення виконавчого комітету Бердянської міської ради Запорізької області (Запорізька область, м. Бердянськ, вул. Захисників України, 27/34, ЄДРПОУ 03193258) призначити та виплатити ОСОБА_3 (зареєстроване місце проживання: ІНФОРМАЦІЯ_1 (86703), АДРЕСА_3, зареєстроване місце перебування: АДРЕСА_4, РНОКПП НОМЕР_3), як внутрішньо переміщеній особі, щомісячну адресну допомогу для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг, з 24 липня 2017 року.
Відповідно до ч.1 ст. 371 КАС України рішення суду підлягає негайному виконанню у межах суми стягнення за один місяць.
Рішення суду може бути оскаржено до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складання повного судового рішення.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Повний текст судового рішення складений 20 лютого 2018 року.
Суддя ОСОБА_4