
Справа 2а/269/65/2018
Провадження 263/13788/17
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
20 лютого 2018 року м. Маріуполь
Жовтневий районний суд міста Маріуполя Донецької області у складі:
головуючого судді Кияна Д.В.
при секретарі Коростовцевій Я.В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Маріуполі адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління пенсійного фонду України в Донецькій області, третя особа Головне управління Міністерства внутрішніх справ України в Донецькій області в особі Голови ліквідаційної комісії про визнання дій неправомірними та зобов'язання вчинити певні дії,
В С Т А Н О В И В:
До суду з адміністративним позовом звернувся ОСОБА_1 до Головного управління пенсійного фонду України в Донецькій області, третя особа Головне управління Міністерства внутрішніх справ України в Донецькій області в особі Голови ліквідаційної комісії, в якому просить визнати бездіяльність Головного управління пенсійного фонду України в Донецькій області, щодо не проведення перерахунку пенсії, її нарахування та виплату з 01 січня 2016 року відповідно до Закону України «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантії соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей» №900 від 23 грудня 2015 року, ст. 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб», Постанови Кабінету Міністрів України №988 від 11 листопада 2015 року «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції», Постанови Кабінету Міністрів України №947 від 18 листопада 2015 року «Про внесення змін до Постанови Кабінету Міністрів України від 09 березня 2006 року №268», на підставі довідки Ліквідаційної комісії Головного управління Міністерства внутрішніх справ України в Донецькій області №5727 від 09 червня 2017 року без обмеження граничного розміру; зобов'язати Головне Управління пенсійного фонду України в Донецькій області провести перерахунок та виплату пенсії відповідно до Закону України «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантії соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей» №900 від 23 грудня 2015 року, ст. 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб», Постанови Кабінету Міністрів України №988 від 11 листопада 2015 року «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції», Постанови Кабінету Міністрів України №947 від 18 листопада 2015 року «Про внесення змін до Постанови Кабінету Міністрів України від 09 березня 2006 року №268», на підставі довідки Ліквідаційної комісії Головного управління Міністерства внутрішніх справ України в Донецькій області №5727 від 09 червня 2017 року без обмеження граничного розміру.
В обґрунтування позову посилається на те, що з 12 вересня 2015 року позивач перебуває на обліку в Головному управлінні пенсійного фонду України в Донецькій області та отримує пенсію відповідно до Закону України №2262-ХІІ від 09 квітня 1992 року «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб». Згідно з протоколом пенсійної справи позивачу призначена пенсія з 12 вересня 2015 року виходячи з наступних розмірів основних і додаткових видів грошового забезпечення: посадовий оклад - 800,00 грн.; оклад за військовим (спеціальним) знанням майор - 125,00грн.; надбавка за стаж служби (25 %) - 231,25 грн.; середньомісячна сума додаткових видів ГЗ з а 24 місяців - 3680,04 грн.; усього - 4836,29 грн.; основний розмір пенсії (40%) - 1934,52 грн.; непрацездатна дитина до 18 років - 357,00 грн.; призначено пенсію всього - 2471,52 грн. 26 червня 2017 року позивач звернувся до відповідача з письмовою заявою, відповідно до якою просив надіслати копії документів, які необхідні для перерахунку призначеної пенсії, зокрема довідку Ліквідаційної комісії Головного управління Міністерства внутрішніх справ України в Донецькій області про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії відповідно до постанови КМУ від 11 листопада 2015 року №988 за нормами чинними на 01 січня 2016 року та провести перерахунок пенсії відповідно до вимог ЗУ «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантії соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей» №900 від 23 грудня 2015 року, ст. 63 ЗУ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб», постанов КМУ №988 від 11 листопада 2015 року наказ МВС України від 17 лютого 2017 року №138, постанови КМУ від 13 лютого 2018 року №45 «Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсії, призначених відповідно до ЗУ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», починаючи з 01 січня 2016 року, без обмеження граничного розміру. Згідно з листом відповідача №736-Г-01 від 13 липня 2017 року позивачу надіслано копію довідки Ліквідаційної комісії Головного управління Міністерства внутрішніх справ України в Донецькій області №5727 від 09 червня 2017 року про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії відповідно до постанови КМУ №11 листопада 2015 року №988 за нормами чинними на 01 січня 2016 року та повідомлено, що перерахунок та виплату пенсії буде здійснено після виділення додаткових коштів з Державного бюджету України.
Ухвалою Жовтневого районного суду м. Маріуполя від 26 жовтня 2017 року відкрито провадження у вказаній адміністративній справі та призначено до розгляду.
15 грудня 2017 року набрав чинності Закон України «Про внесення змін до Господарського процесуального кодексу України, Цивільного процесуального кодексу України, Кодексу адміністративного судочинства України та інших законодавчих актів» від 03 жовтня 2017 року №2147-VIII, яким внесено зміни до Кодексу адміністративного судочинства України, виклавши його в новій редакції.
Відповідно до ч.3 ст.30 КАС України, справа, прийнята адміністративним судом до свого провадження з додержанням правил підсудності, повинна бути ним розглянута і в тому випадку, коли в процесі розгляду справи вона стала підсудною іншому адміністративному суду.
Відповідно до підпункту 10 пункту 1 розділу VII «Перехідні положення» Кодексу адміністративного судочинства України в новій редакції передбачено, що справи у судах першої та апеляційної інстанцій, провадження у яких відкрито до набрання чинності цією редакцією Кодексу, розглядаються за правилами, що діють після набрання чинності цією редакцією Кодексу.
Згідно з частиною третьою статті 241 Кодексу адміністративного судочинства України судовий розгляд в суді першої інстанції закінчується ухваленням рішення суду.
Враховуючи викладене, суд закінчує розгляд даної справи ухваленням рішення за правилами Кодексу адміністративного судочинства України в редакції, що діє після 15 грудня 2017 року.
Позивач у судовому засіданні наполягав на задоволенні позовних вимог з підстав, викладених у адміністративному позові.
Представник відповідача у судове засідання не з'явився надав клопотання про розгляд справи без участі представника, з урахуванням поданих заперечень, відповідно до яких, просив суд відмовити у задоволені позову у повному обсязі посилаючись на те, що для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється шестимісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналась або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів. Оскільки про порушення свого права позивач дізнався на час її отримання, тому позов поданий після закінчення строків, установлених сч.1 ст.100 КАС України. Документів на підтвердження поважності пропуску строку на звернення позивачем не надано. Вимоги позивача щодо здійснення перерахунку пенсії відповідно до Закону №2262 в редакції станом на 31 грудня 2008 року не містять законних підстав, оскільки передбачає перерахунок пенсії з 01 січня 2016 року, а закон або інший нормативно-правовий акт застосовуються під час дії якого вони стали або мали місце. Обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії виникли лише після отримання головним управлінням довідки про розмір грошового забезпечення №5727 від 09 червня 2017 року, тому вимога позивача стосовно перерахунку пенсії з 01 січня 2016 року суперечить чинному законодавству.
Представник третьої особи у судове засідання не з'явився надав клопотання про розгляд справи без участі представника.
Фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється у відповідності до ч.4 ст.229 КАС України, у зв'язку з розглядом справи за відсутності учасників справи.
Вислухавши пояснення сторін, дослідивши та проаналізувавши надані сторонами докази у їх сукупності, суд дійшов до наступного висновку.
Відповідно до ч.3 ст. 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку зі зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за вказаним Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством. Перерахунок пенсій здійснюється на момент виникнення права на перерахунок пенсій і провадиться у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, у строки, передбачені ч.2 ст. 51 цього Закону.
Таким чином, підставою для проведення перерахунку пенсії є фактична зміна розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, проведена на підставі рішення суб'єкта владних повноважень, наділеного правом установлювати чи змінювати види грошового забезпечення військовослужбовців.
Постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року №45 встановлений порядок проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».
Згідно з пунктом 1 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», перерахунок раніше призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» пенсій проводиться у разі прийняття рішення Кабінетом Міністрів України про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за Законом (далі - особи), або у зв'язку із введенням для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством.
Постановою Кабінету Міністрів України від 11 листопада 2015 року №988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції» встановлено грошове забезпечення поліцейських.
Згідно абзацу другого п.15 розділу XI «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України «Про Національну поліцію» за колишніми працівниками міліції, у тому числі пенсіонерами, а також членами їхніх сімей, іншими особами зберігаються пільги, компенсації і гарантії, передбачені цим Законом для колишніх поліцейських, членів їхніх сімей, інших осіб.
Відповідно до ст. 102 Закону України «Про Національну поліцію» пенсійне забезпечення поліцейських здійснюються також в порядку та на умовах, визначених Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».
Законом України «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їхніх сімей» в редакції від 23 грудня 2015 року статтю 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» доповнено новою частиною такого змісту: «Перерахунок пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції), які мають право на пенсійне забезпечення або одержують пенсію на умовах цього Закону, здійснюється з урахуванням видів грошового забезпечення, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством для поліцейських».
Отже, станом на 01 січня 2016 року грошове забезпечення поліцейських є значно більшим від грошового забезпечення, розмір якого враховувався при визначенні пенсії позивачу, а розмір такого грошового забезпечення встановлений постановою Кабінету Міністрів України №988 від 11 листопада 2015 року.
Таким чином, суд приходить до висновку, що збільшення грошового забезпечення поліцейських, яке, за своїми складовими є ідентичним складовим колишніх працівників міліції, але за розміром більшим, є безумовною підставою для перерахунку пенсії позивача, як колишнього працівника міліції на підставі постанови Кабінету Міністрів України від 11 листопада 2015 року №988 і з цих же підстав суд не приймає до уваги доводи відповідача викладені в письмовому запереченні.
Служба в органах внутрішніх справ має ряд специфічних властивостей, що повинно компенсуватись наявністю підвищених гарантій соціальної захищеності, тобто комплексом організаційно-правових та економічних заходів, спрямованих на забезпечення добробуту саме цієї категорії громадян як під час проходження служби в органах внутрішніх справ, так і після звільнення у запас або у відставку.
Відповідно до пунктів 23, 24 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затвердженого Постановою правління Пенсійного фонду України 30 січня 2007 року №3-1, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 15 лютого 2007 року за №135/13402, перерахунок раніше призначених пенсій проводиться органами, що призначають пенсії, в порядку, установленому статтею 63 Закону. При цьому пенсіонери звертаються до органів, що призначають пенсії з відповідними заявами та в разі необхідності подають документи, які дають право на підвищення пенсії.
Про виникнення підстав для проведення перерахунку пенсій згідно зі статтею 63 Закону уповноважені структурні підрозділи зобов'язані у п'ятиденний строк після прийняття відповідного нормативно-правового акта, на підставі якого змінюється хоча б один з видів грошового забезпечення для відповідних категорій осіб, або у зв'язку з уведенням для зазначених категорій військовослужбовців нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, повідомити про це орган, що призначає пенсії.
Органи, що призначають пенсії, протягом п'яти робочих днів після надходження такого повідомлення подають до відповідних уповноважених структурних підрозділів списки осіб, яким необхідно провести перерахунок пенсії.
Після одержання списків осіб уповноважені структурні підрозділи зазначають у них зміни розмірів грошового забезпечення для перерахунку раніше призначених пенсій і в п'ятиденний строк після надходження передають їх до відповідних органів, що призначають пенсії.
При цьому, підставою для перерахунку пенсії може бути як відповідна заява пенсіонера та додані до неї документи, так і рішення, прийняте Кабінетом Міністрів України, про що державні органи, визначені Порядком проведення перерахунку, повідомляють орган Пенсійного Фонду України.
Як вбачається з матеріалів справи, 26 червня 2017 року позивач звернувся до Головного управління пенсійного фонду України в Донецькій області із завою про здійснення відповідного перерахунку пенсії у зв'язку з наявністю підстав для її перерахування, але листом №736-Г-01 від 13 липня 2017 року відповідачем необґрунтовано було відмовлено у проведенні перерахунку з посиланням на відсутність підстав для проведення перерахунку пенсії. На даний час будь-якого рішення Кабінету Міністрів України та Міністерства внутрішніх справ України щодо перерахунку пенсії з числа пенсіонерів органів внутрішніх справ не приймалось.
Таким чином, суд вважає протиправними дії відповідача щодо відмови позивачу здійснити перерахунок пенсії відповідно до Закону України «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей» №900 від 23 грудня 2015 року, ст. 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», постанови Кабінету Міністрів України №988 від 11 листопада 2015 року «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції».
Враховуючи викладене, суд приходить до висновку, що зазначене порушене право, із урахуванням ч. 2 ст. 11 КАС України, підлягає судовому захисту шляхом зобов'язання Головного управління пенсійного фонду України в Донецькій області провести перерахунок розміру пенсії ОСОБА_1 за нормами чинного законодавства.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст.241-246 КАС України, суд
В И Р І Ш И В :
Позовні вимоги ОСОБА_1 до Головного управління пенсійного фонду України в Донецькій області, третя особа Головне управління Міністерства внутрішніх справ України в Донецькій області в особі Голови ліквідаційної комісії про визнання дій неправомірними та зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити повністю.
Визнати протиправною бездіяльність Головного управління пенсійного фонду України в Донецькій області щодо не проведення перерахунку пенсії та виплаті пенсії ОСОБА_1.
Зобов'язати Головне управління пенсійного фонду України в Донецькій області здійснити перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 відповідно до Закону України «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей», ст. 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», постанови Кабінету Міністрів України № 988 від 11 листопада 2015 року «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції», починаючи з 01 січня 2016 року.
Рішення суду може бути оскаржене безпосередньо до Донецького апеляційного адміністративного суду або через Жовтневий районний суд м. Маріуполя Донецької області шляхом подачі апеляційної скарги протягом 30 днів, якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Із повним текстом рішення суду можна ознайомитися у Єдиному державному реєстрі судових рішень за адресою: http://www.reyestr.court.gov.ua.
Відомості про учасників справи:
ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, ІПН НОМЕР_1, адреса реєстрації: АДРЕСА_1, паспорт серії НОМЕР_2.
Головне управління пенсійного фонду України в Донецькій області, ЄДРПОУ 13486010, юридична адреса: площа Свободи, будинок №3, місто Слов'янськ, 84100, тел./факс (0626)62-25-94, E-mail:gu@dn.pfu.gov.ua.
Головне управління Міністерства внутрішніх справ України в Донецькій області в особі ліквідаційної комісії Головного управління Міністерства внутрішніх справ України в Донецькій області код ЄДРПОУ 08592158, юридична адреса: вулиця Італійська, 32, місто Маріуполь, Донецька область, 87515.
Суддя Д.В.Киян