Рішення № 72297845, 01.02.2018, Броварський міськрайонний суд Київської області

Дата ухвалення
01.02.2018
Номер справи
361/5911/17
Номер документу
72297845
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

УКРАЇНА

БРОВАРСЬКИЙ МІСЬКРАЙОННИЙ СУД КИЇВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

справа № 361/5911/17

провадження № 2-а/361/68/18

01.02.2018

РІШЕННЯ

Іменем України

01 лютого 2017 року м. Бровари

Броварський міськрайонний суд Київської області у складі головуючого судді Петришин Н.М., розглянувши у письмовому провадженні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Броварського об’єднаного управління Пенсійного фонду України Київської області про перерахунок розміру пенсії з урахуванням матеріальної допомоги на оздоровлення та вирішення соціально-побутових питань, індексації заробітної плати,-

в с т а н о в и в :

До суду надійшов вищевказаний позов ОСОБА_1, де в обґрунтування позовних вимог зазначається, що позивач є пенсіонером і отримує пенсію державного службовця.

28 липня 2017 року позивач звернулась до Броварського об’єднаного управління Пенсійного фонду України Київської області про перерахунок її пенсії з 2013 року, яка була нарахована без врахування матеріальної допомоги на вирішення матеріально-побутових питань, матеріальної допомоги на оздоровлення та індексації заробітної плати, на які нараховані страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.

Листом від 02.08.2017 року № 580/Х-01 їй відмовлено у перерахунку пенсії.

Посилаючись на те, що всупереч вимогам закону не було включено до перерахунку пенсії матеріальної допомоги на оздоровлення та вирішення соціально-побутових питань та інших виплат (індексації), позивач просила визнати неправомірні дії Броварського об’єднаного управління Пенсійного фонду України Київської області щодо відмови врахувати в перерахунок пенсії позивача достовірні відомості про фактично нараховані та сплачені суми матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань, індексації заробітної плати та інших виплат. Також, просила зобов'язати Броварське об’єднане управління Пенсійного фонду України Київської області здійснити нарахування пенсії з 18.12.2013 року з урахуванням сум матеріальної допомоги на оздоровлення та вирішення соціально-побутових питань та інших виплат, зазначених у графі «інші виплати», наведених у довідці від 16.12.2013 р. за № 618.

Позивач ОСОБА_1 у судове засідання не з’явилася, про місце, час та дату розгляду справи повідомлялася належним чином. До початку судового засідання надала заяву, у якій позовні вимоги підтримала у повному обсязі та просила здійснювати розгляд справи за її відсутності.

У судове засідання представник Броварського об’єднаного управління Пенсійного фонду України в Київській області не з'явився, надавши суду заперечення, в яких зазначено про невизнання позовних вимог з огляду на ті обставини, що позивач перебуває на обліку в Управлінні з 18.12.2013 р. одержує пенсію, призначену відповідно до Закону України «Про державну службу». На сьогоднішній день діючими нормами вказаного закону не передбачено перерахунок пенсії державного службовця. Також, позивачу повідомлено, які виплати включені в розрахунок її пенсії. Разом з тим, зі змісту позовних вимог вбачається, що позивач просить зробити перерахунок пенсії з 18.12.2013 року, з дати призначення їй пенсії, тобто оскаржує дії Управління починаючи з цієї дати, а із заявою про перерахунок пенсії ОСОБА_1 звернулася до Управління лише 28.07.2017 року. Отже, позивачем пропущено строк на звернення до адміністративного суду відповідно до ч. 2 ст. 99 КАС України. Законом України «Про державну службу» (в редакції, що діяла до 01.10.2011 року) було передбачено, що в залежності від тривалості стажу державної служби пенсія призначається в розмірі від 80 до 90 % суми заробітної плати, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов’язкове державне соціальне страхування, а до 01 січня 2011 року – страхові внески на загальнообов’язкове державне пенсійне страхування. Пенсія позивача відповідно до положень, визнаних в ЗУ «Про державну службу» нарахована із розрахунку80 % з урахуванням середньомісячного заробітку (заробітної плати) державного службовця відповідної посади. Порядок визначення заробітної плати при обчисленні пенсії державним службовцям, визначений постановою Кабінету Міністрів України від 31.05.2000 № 865 «Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії». Враховуючи вищевикладене, при обчисленні

(перерахунку) пенсії враховується розмір заробітної плати державного службовця, який складається з чітко визначених виплат, до яких одноразова матеріальна допомога на оздоровлення та покращення соціально-побутових умов, індексація не входить. Крім того, повідомляє, що кошти на витрати по сплаті судового збору Пенсійним фондом та його органами не передбачені Кабінетом Міністрів України у видатковій частині Державного бюджету України на 2017 рік, тому необхідно відмовити у стягненні з відповідача судових витрат.

Вивчивши та дослідивши матеріали справи, повно і всебічно з’ясувавши обставини в адміністративній справі, об’єктивно дослідивши докази, що мають юридичне значення для розгляду справи та вирішення спору по суті, суд прийшов до висновку, частково задовольнити позовні вимоги з наступних підстав.

Судом встановлено наступні факти та відповідні їм правовідносини.

Відповідно до ст. 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом. Це право гарантується загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням за рахунок страхових внесків громадян, підприємств установ і організацій, а також бюджетних та інших джерел соціального забезпечення, створенням мережі державних, комунальних приватних закладів для догляду непрацездатними.

Згідно із абзацом першим пункту 5 мотивувальної частини Рішення Конституційного суду України від 11.10.2005 року № 8-рп/2005складовою конституційного права на соціальний захист є право на пенсійне забезпечення.

Відповідно до п. 6 ч. 1 ст. 92 Конституції України основи соціального захисту, форми і види пенсійного забезпечення визначаються виключно законами України.

Судом встановлено, що ОСОБА_1 з 18 грудня 2013 року перебуває на обліку в Броварському об’єднаному Управлінні Пенсійного фонду України в Київській області, та з цього часу отримує пенсію державного службовця відповідно до Закону України «Про державну службу».

28 липня 2017 року ОСОБА_1 звернулася до Броварського об’єднаного Управління Пенсійного фонду України в Київській області із заявою про проведення перерахунку її пенсії, врахувавши у заробітну плату для обчислення пенсії індексацію, матеріальну допомогу на оздоровлення та для вирішення соціально-побутових питань.

Листом від 02.08.2017 року № 580/Х-01 позивачу відмовлено у проведенні перерахунку та роз'яснено, що пенсія призначена відповідно до вимог діючого законодавства.

Згідно довідки від 16.12.2013 року за № 618 про складові заробітної плати ОСОБА_1 (за останні 24 календарні місяці роботи або за будь-які 60 календарних місяців підряд перед зверненням за пенсією), що подається для призначення пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу» дані, наведені у колонці «Інші виплати» та розшифровка цих виплат засвідчують ту обставину, що за період із 01.01.2008 р. до 31.12.2012 р. ОСОБА_1 виплачено 47 970,42 грн., які включають в себе індексацію, матеріальну допомогу, одноразові премії. Також, зі змісту вказаної довідки вбачається, що на всі виплати, включені у довідку, нараховані страхові внески на загальнообов’язкове державне пенсійне страхування, а з 01.01.2011 року – єдиний внесок на загальнообов’язкове державне соціальне страхування.

Законом України «Про державну службу» встановлені загальні засади діяльності, статус державних службовців, які працюють в державних органах та їх апаратів, а також особливості правовідносин щодо призначення та перерахунку пенсій державним службовцям.

За змістом ч. 5 ст. 37 Закону України «Про державну службу»(у редакції, чинній на момент призначення позиву пенсії) пенсія державним службовцям призначається в розмірі 80% від сум їх заробітної плати, на які нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування. За кожний повний рік роботи понад 10 років на державній службі пенсія збільшується на один відсоток заробітку, але не більше 90% заробітної плати.

У ст. 33 вищевказаного Закону встановлено, що заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранги, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок. Державним службовцям можуть установлюватися надбавки за високі досягнення у праці і виконання особливо важливої роботи, доплати за виконання обов'язків тимчасово відсутніх працівників та інші надбавки і доплати, а також надаватися матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань. Умови оплати праці державних службовців, розміри їх посадових окладів, надбавок, доплат і матеріальної допомоги визначаються Кабінетом Міністрів України.

У відповідності ст. 37-1Закону України «Про державну службу» у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям, а також у зв'язку із набуттям особою права на пенсійне забезпечення державного службовця за цим Законом відповідно здійснюється перерахунок раніше призначених пенсій. Перерахунок пенсії здійснюється виходячи із сум заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування працюючого державного службовця відповідної посади та рангу на момент виникнення права на перерахунок пенсії.

Згідно із ч. 1 ст. 1 Закону України «Про оплату праці» заробітна плата - це винагорода, обчислена, як правило, у грошовому виразі, яку за трудовим договором власник або уповноважений ним орган виплачує працівникові за виконану ним роботу. В ст. 2 даного Закону визначена структура заробітної плати. Так, заробітна плата включає: основну заробітну плату, яка є винагородою за виконану роботу відповідно до встановлених норм праці (норми часу, виробітку, обслуговування, посадові обов'язки). Вона встановлюється у вигляді тарифних ставок (окладів) і відрядних розцінок для робітників та посадових окладів для службовців; додаткову заробітну плату, яка є винагородою за працю понад установлені норми, за трудові успіхи та винахідливість і за особливі умови праці. Вона включає доплати, надбавки, гарантійні і компенсаційні виплати, передбачені чинним законодавством; премії, пов'язані з виконанням виробничих завдань і функцій; інші заохочувальні та компенсаційні виплати, до яких належать виплати у формі винагород за підсумками роботи за рік, премії за спеціальними системами і положеннями, компенсаційні та інші грошові і матеріальні виплати, які не передбачені актами чинного законодавства або які провадяться понад встановлені зазначеними актами норми.

Аналіз наведених положень дає підстави для висновку, що матеріальна допомога на оздоровлення та допомога для вирішення соціально-побутових питань входила до системи оплати праці державного службовця.

У ст. 66 Закону України «Про пенсійне забезпечення» врегульовані види оплати праці, що враховуються при обчисленні пенсій. Згідно ч. 1 ст. 66 даного Закону до заробітку для обчислення пенсії включаються всі види оплати праці (виплат, доходу), на які відповідно Закону України «Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування» нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, в межах максимальної величини фактичних витрат на оплату праці найманих працівників, оподатковуваного доходу (прибутку), сукупного оподатковуваного доходу (граничної суми заробітної плати (доходу), з яких справляються страхові внески (збори) до соціальних фондів, що діяла на день одержання зазначеного заробітку (виплат, доходу).

Статтею 41 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» визначено, що виплати (доходи), що враховуються в заробітну плату (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії. Так, зокрема до такого доходу (заробітної плати) враховуються: суми виплат, отримуваних застрахованою особою після набрання чинності цим Законом, з яких згідно з цим Законом були фактично нараховані (обчислені) та сплачені страхові внески; суми виплат, отримуваних застрахованою особою до набрання чинності цим Законом, у межах сум, на які відповідно до законодавства, що діяло раніше, нараховувалися внески на державне соціальне страхування або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування.

Отже, за змістом наведених норм слідує, що отримувані застрахованою особою суми виплат, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, враховуються в заробіток (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, незалежно від того, чи входять вони до структури заробітної плати.

Таким чином, суд дійшов висновку, що матеріальна допомога на оздоровлення, матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань та індексація входять до системи оплати праці державного службовця, а, отже, відповідачем безпідставно не включено для розрахунку пенсії позивачки матеріальну допомогу на оздоровлення та соціально-побутові потреби та індексацію з моменту її звернення із відповідною заявою про перерахунок пенсії та надання уточнюючих довідок.

Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцію та законами України.

За змістом ст. 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб’єкта владних повноважень обов’язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача . У таких справах суб’єкт владних повноважень не може посилатися на докази, які не були покладені в основу оскаржуваного рішення, за винятком випадків, коли він доведе, що ним було вжито всіх можливих заходів для їх отримання до прийняття оскаржуваного рішення, але вони не були отримані з незалежних від нього причин.

Твердження відповідача про те, що Законом України «Про державну службу» від 10.12.2015 р. №889-VІІІ, яким не передбачені будь-які перерахунки пенсій, а тому відсутні підстави для перерахунку її пенсії, є безпідставними, оскільки фактичні обставини даної справи не свідчать про спір між сторонами стосовно наявності у позивача права на здійснення перерахунку її пенсії з підстав, визначених Законом України «Про державну службу» від 10.12.2015 р. №889-VІІІ.

За суттю позовних вимог позивач просить поновити своє порушене відповідачем право на отримання пенсії в розмірі, який повинен бути визначений саме на момент призначення їй пенсії із заробітної плати з урахуванням таких її складових як матеріальна допомога, грошова винагорода за сумлінну працю в органах місцевого самоврядування

Згідно ст. 45 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» - перерахунок призначеної пенсії, крім випадків, передбачених частиною першою статті 35, частиною другою статті 38, частиною третьою статті 42-1 частиною п'ятою статті 48 цього Закону, провадиться в такі строки: у разі виникнення права на підвищення пенсії - з першого числа місяця,

в якому пенсіонер звернувся за перерахунком пенсії, якщо відповідну заяву з усіма необхідними документами подано ним до 15 числа включно, і з першого числа наступного місяця, якщо заяву з усіма необхідними документами подано ним після 15 числа. Документи про призначення (перерахунок) пенсії розглядає територіальний орган Пенсійного фонду та не пізніше 10 днів з дня їх надходження приймає рішення про призначення (перерахунок) або про відмову в призначенні (перерахунку) пенсії.

Відповідно до ч. 2 ст. 122 КАС України для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється шестимісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.

Враховуючи, що позивач звернулася до Броварського об’єднаного управління Пенсійного фонду України в Київській області із заявою про перерахунок пенсії на підставі довідки «Про складові заробітної плати та премії за останні 24 календарних місяців» - 28.07.2017 року, суд вважає, що позовні вимоги в цій частині підлягають задоволенню саме з дати звернення до відповідача.

З огляду на викладені обставини, та враховуючи норми чинного законодавства, які регулюють дані правовідносини, суд приходить до висновку про часткове задоволення позовних вимог.

Відповідно до ч. 1 ст. 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб’єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб’єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

На підставі викладеного та керуючись ЗУ "Про пенсійне забезпечення", ЗУ "Про державну службу", ЗУ "Про оплату праці", ст. ст. 2, 9, 77, 139, 242-246, 255 КАС України, -

в и р і ш и в:

Позов задовольнити частково.

Визнати дії Броварського об’єднаного управління Пенсійного фонду України в Київській області щодо відмови ОСОБА_1 у перерахунку пенсії із включенням до складу заробітної плати, з якої обраховується пенсія, матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань, індексації заробітної плати.

Зобов’язати Броварське об’єднане управління Пенсійного фонду України в Київській області здійснити перерахунок та виплату ОСОБА_1, пенсії у розмірі 80 % від заробітної плати відповідно до ст. 37 Закону України «Про державну службу» у редакції, чинній на час призначення пенсії, та п.1 Постанови Кабінету Міністрів України від 31.05.2000 року №865 «Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії», у редакції, чинній на час призначення пенсії, з урахуванням у складі заробітної плати, з якої обраховувалася пенсія, поряд з іншими складовими також матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань, індексації заробітної плати, починаючи з 28 липня 2017 року з урахуванням проведених раніше виплат.

Позовні вимоги про визнання дій протиправними Броварського об’єднаного управління Пенсійного фонду України та зобов’язання здійснити перерахунок пенсії за період з 18.12.2013 р. по 27.07.2017 р. – залишити без розгляду.

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Броварського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Київської області на користь ОСОБА_1 судові витрати в сумі – 640 грн.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня її проголошення до Київського апеляційного адміністративного суду через Броварський міськрайонний суд Київської області.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку для подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним судом.

Суддя Н.М. Петришин