
Справа № 344/5822/17
Провадження № 2-а/344/182/18
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
19 лютого 2018 року м. Івано-Франківськ
Івано-Франківський міський суд Івано-Франківської області в складі:
головуючого – судді Татарінової О.А.,
секретаря Бухвак І.С.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до ОСОБА_2 житлової, комунальної політики та благоустрою Івано-Франківської міської ради, ОСОБА_3 комітету Івано-Франківської міської ради, Івано-Франківської міської ради, про визнання відмови у постановці на земельний облік незаконною та зобов’язання до вчинення дій, -
В С Т А Н О В И В:
ОСОБА_1 звернувся до суду з адміністративним позовом до ОСОБА_2 житлової, комунальної політики та благоустрою Івано-Франківської міської ради про визнання відмови у постановці на земельний облік незаконною та зобов’язання до вчинення дій. Мотивував тим, що 29.03.2017 року він звернувся з клопотанням до Івано-Франківської міської ради про виділення йому земельної ділянки для будівництва та обслуговування житлового будинку, господарських будівель та споруд відповідно до Земельного кодексу України.14.04.2017 року він отримав рішення про відмову у постановці на земельний облік при виконавчому комітеті Івано-Франківської міської ради у зв’язку з тим, що він не зареєстрований у м. Івано-Франківськ та на підставі Положення «Про умови постановки на облік громадян, які бажають отримати земельну ділянку для будівництва, обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд», затвердженого рішенням виконавчого комітету Івано-Франківської міської ради № 452 від 17.11.2006 року, відповідно до якого на земельний облік для отримання земельної ділянки беруться громадяни, які постійно проживають та зареєстровані у даному населеному пункті. Вважає таку відмову незаконною та такою, що порушує його право на безоплатну приватизацію землі, оскільки аналізуючи норми права, позивач прийшов до висновку, що законодавець не пов'язує реалізацію громадянами права на безоплатну приватизацію земельних ділянок у межах встановлених законом норм з місцем проживання чи реєстрацією місця проживання такого громадянина.
Вказане положення, на яке зіслався відповідач, в частині визначення кола суб’єктів, яким на території м. Івано-Франківська надаються земельні ділянки під індивідуальне будівництво (тільки громадяни які постійно проживають та зареєстровані у даному населеному пункті), суперечить ст. 14 Конституції України, відповідно до положень якої, право власності на землю гарантується, це право набувається і реалізується громадянами, юридичними особами та державою виключно відповідно до закону, а також воно суперечить ст. 3,5,14,116,118,121,122 Земельного Кодексу України, незаконно та безпідставно звужуючи коло суб’єктів безоплатної приватизації землі, тому в цій частині не може бути застосоване. Тому позивач звернувся в суд та просив визнати незаконною відмову Івано-Франківської міської ради від 14.04.2017 року № 35/24-10/538 у постановці ОСОБА_1 на земельний облік при виконавчому комітеті Івано-Франківської міської ради, зобов”язати виконавичй комітет Івано-Франківської міської ради постановити ОСОБА_1 На земельний облік громадян, які бажають отримати земельну ділянку під індивідуальне будівництво на пільгових умовах як учасника АТО, при виконавчому комітеті Івано-Франківської міської ради, та зобов’язати Івано-Франківську міську раду повторно розглянути на сесії клопотання ОСОБА_1 Від 27.03.2017 року щодо виділення та передачі у власність (безоплатно), земельної ділянки для будівництва та обслуговування житлового будинку, господарських будівель та споруд орієнтовною площею 0,10 га на території Івано-Франківської міської ради, та надання дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення у власність земельної ділянки.
В судовому засіданні представник позивача – ОСОБА_4 позов підтримала, посилаючись на викладені в ньому обставини. Просила позов задовольнити.
Представник відповідача ОСОБА_2 житлової, комунальної політики та благоустрою в судовому засіданні заперечив проти задоволення позову, покликаючись на письмове заперечення (а.с.16-17).
Представник відповідачів ОСОБА_3 комітету Івано-Франківської міської ради та Івано-Франківської міської ради – ОСОБА_5 в судовому засіданні заперечив проти поданого позову.
Заслухавши пояснення сторін, дослідивши матеріали справи, суд вважає, що позов не підлягає задоволенню з наступних підстав.
Положеннями ч.1 ст. 2 Кодексу адміністративного судочинства України визначено, що завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.
Згідно ч. 1 ст. 5 КАС України, кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб'єкта владних повноважень порушені її права, свободи або законні інтереси.
Відповідно до ч. 1 ст. 9 КАС України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
Статтею 77 КАС України встановлено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб’єкта владних повноважень обов’язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Судом встановлено, що позивач ОСОБА_1 зареєстрований за місцем проживання в ІНФОРМАЦІЯ_1, що підтверджується відповідною відміткою в його паспорті (а.с.7).
Згідно копії посвідчення серії УБД № 054487 від 20.09.2016р., виданого Управлінням персоналу штабу командування СВ ЗС України, ОСОБА_1 має право на пільги, встановлені законодавством України для ветеранів війни - учасників бойових дій (а.с.9).
27.03.2017 року ОСОБА_1 звернувся до міського голови м. Івано-Франківська з клопотанням про виділення йому земельної ділянки орієнтовною площею 0,10га для будівництва та обслуговування житлового будинку, господарських будівель та споруд, що розташована будь де, в межах міста Івано-Франківська на території Івано-Франківської міської ради, та передачу у власність (безоплатно), надання дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення у власність земельної ділянки, визначеної міською радою на вказаній ним території, відповідно до вимог статтей 116,118,121,122 Земельного кодексу України, п. 14 ст. 12 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту», оскільки право на безкоштовну приватизацію земельної ділянки за даним цільовим призначенням не використав (а.с.5).
Згідно відповіді ОСОБА_2 житлової, комунальної політики та благоустрою від 14.04.2017 року № 35/24-10/538, щодо взяття на облік бажаючих отримати земельну ділянку під індивідуальне будівництво, ОСОБА_1 рекомендовано звернутись по місцю реєстрації на підставі Положення «Про умови постановки на облік громадян, які бажають отримати земельну ділянку для будівництва, обслуговування жилого будинку, господарських будівель та споруд», затвердженого рішенням виконавчого комітету Івано-Франківської міської ради № 452 від 17.11.2006 року (а.с.6).
Так, статтею 121 Земельного кодексу України визначено, що громадяни України мають право на безоплатну передачу їм земельних ділянок із земель державної або комунальної власності в межах норм, встановлених цією статтею.
Відповідно до статті 12 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» учасникам бойових дій (статті 5, 6) надаються пільги, зокрема, першочергове відведення земельних ділянок для індивідуального житлового будівництва, садівництва і городництва.
Однак, жодним із зазначених нормативно-правових актів та будь-яким іншим, не визначено в межах яких населених пунктів та в якому порядку учасники АТО можуть реалізувати своє право на отримання земельних ділянок.
В місті Івано-Франківськ таким нормативно-правовим актом є рішення виконавчого комітету Івано-Франківської міської ради № 452 від 17.11.2006 року, яким затверджено Положення «Про умови постановки на облік громадян, які бажають отримати земельну ділянку для будівництва, обслуговування жилого будинку, господарських будівель та споруд».
Відтак, суд вважає, що рішення виконавчого комітету Івано-Франківської міської ради № 452 від 17.11.2006 року, яким затверджено Положення «Про умови постановки на облік громадян, які бажають отримати земельну ділянку для будівництва, обслуговування жилого будинку, господарських будівель та споруд», прийняті з дотриманням норм чинного законодавства України.
Приймаючи дане рішення, Івано-Франківська міська рада реалізувала своє право та право територіальної громади міста Івано-Франківська самостійно вирішувати питання місцевого значення в межах Конституції і законів України.
Статтею 13 Конституції України визначено, що земля є об'єктом права власності українського народу. Від імені українського народу права власника здійснюють органи державної влади та органи місцевого самоврядування в межах, визначених цією Конституцією.
Частиною 3 статті 16 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» визначено, що матеріальною і фінансовою основою місцевого самоврядування є рухоме і нерухоме майно, доходи місцевих бюджетів, інші кошти, земля, природні ресурси, що є у комунальній власності територіальних громад сіл, селищ, міст, районів у містах.
Згідно з частинами 1, 2 статті 83 Земельного кодексу України землі, які належать на праві власності територіальним громадам сіл, селищ, міст, є комунальною власністю. У комунальній власності перебувають усі землі в межах населених пунктів, крім земельних ділянок приватної та державної власності.
Зі змісту ст. 12 Земельного кодексу України вбачається, що розпорядження землями територіальних громад належить до повноважень міської ради та здійснюється відповідно до вимог цього Кодексу.
Згідно з частиною 1 статті 122 Земельного кодексу України сільські, селищні, міські ради передають земельні ділянки у власність або у користування із земель комунальної власності відповідних територіальних громад для всіх потреб.
Відповідно до статті 1 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» право комунальної власності - право територіальної громади володіти, доцільно, економно, ефективно користуватися і розпоряджатися на свій розсуд і в своїх інтересах майном, що належить їй, як безпосередньо, так і через органи місцевого самоврядування.
Пунктом 34 статті 26 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» передбачено, що питання регулювання земельних відносин вирішуються виключно на пленарних засіданнях міської ради.
Статтею 71 Закону встановлено, що територіальні громади, органи та посадові особи місцевого самоврядування самостійно реалізують надані їм повноваження. Органи виконавчої влади, їх посадові особи не мають права втручатися в законну діяльність органів та посадових осіб місцевого самоврядування, а також вирішувати питання, віднесені Конституцією України, цим та іншими законами до повноважень органів та посадових осіб місцевого самоврядування, крім випадків виконання делегованих їм радами повноважень, та в інших випадках, передбачених законом.
З огляду на викладене, питання встановлення порядку розпорядження комунальною власністю міста Івано-Франківськ, в даному випадку землею, належить до компетенції Івано-Франківської міської ради, та реалізується шляхом прийняття нею актів у формі рішень.
Частиною 1 статті 73 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» визначено, що акти ради, сільського, селищного, міського голови, голови районної в місті ради, виконавчого комітету сільської, селищної, міської, районної у місті (у разі її створення) ради, прийняті в межах наданих їм повноважень, є обов'язковими для виконання всіма розташованими на відповідній території органами виконавчої влади, об'єднаннями громадян, підприємствами, установами та організаціями, посадовими особами, а також громадянами, які постійно або тимчасово проживають на відповідній території.
Таким чином, рішення Івано-Франківської міської ради № 452 від 17.11.2006 року є обов'язковим до виконання всіма розташованими на відповідній території органами виконавчої влади, об'єднаннями громадян, підприємствами, установами та організаціями, посадовими особами, а також громадянами, які постійно або тимчасово проживають на відповідній території, в тому числі і позивача.
Позивач як учасник бойових дій в АТО має право реалізувати своє конституційне право на безоплатне отримання земельної ділянки за місцем своєї реєстрації в місті Херсон. Крім того, позивач має право зареєструвати своє місце проживання в місті Івано-Франківськ, в порядку визначеному законодавством.
З урахуванням наведеного,суд вважає за необхідне відмовити в задоволенні позовних вимог.
Враховуючи викладене та на підставі ст.ст. 2, 5, 9, 77, 246, 286 КАС України , суд -
В И Р І Ш И В :
В задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 до ОСОБА_2 житлової, комунальної політики та благоустрою Івано-Франківської міської ради, ОСОБА_3 комітету Івано- Франківської міської ради, Івано-Франківської міської ради, про визнання відмови у постановці на земельний облік незаконною та зобов’язання до вчинення дій - відмовити.
Апеляційна скарга на рішення суду подається до Львівського апеляційного адміністративного суду через Івано-Франківський міський суд протягом 30 днів з дня її проголошення.
Суддя О.А. Татарінова