
Справа № 279/3181/17
Номер рядка звіту 87
номер провадження 2-а/279/9/18
Р І Ш Е Н Н Я
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
"19" лютого 2018 р.
Коростенський міськрайонний суд Житомирської області в складі: головуючого судді Невмержицької О.А., з секретарем Хомутовською М.А., розглянувши у письмовому провадженні в приміщенні суду адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Коростенського об`єднаного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області про визнання дій протиправними та стягнення невиплаченої пенсії,
В С Т А Н О В И В :
Позивач звернулась до суду з даним позовом до відповідача, який мотивувала тим, що вона є інвалідом 2 групи (загального захворювання). Вона звернулась до відповідача з заявою щодо призначення їй пенсії по інвалідності, однак, 21.02.2017 року отримала відмову, з підстав відсутності необхідного трудового (страхового) стажу. Після багато численних скарг в різні державні органи – було виявлено помилку, яка полягала в невірному зазначенні в базі даних установ її прізвища, та все ж таки призначено пенсію по інвалідності. Працівник УПФ не ідентифікував її по ідентифікаційному номеру платника податків і не побачив в базі даних наявність у неї відповідного стажу, що й стало причиною відмови в призначенні пенсії. Внаслідок такої помилки, позивач протягом п’яти місяців залишалась без будь-яких засобів до існування, та без належної їй пенсії. Пенсію їй було призначено лише в червні 2017 року. Вважає, що внаслідок помилки та неправомірних дій відповідача їй УПФ зобов’язане виплатити недовиплачену з вини державного органу пенсію в розмірі 6826,85 грн. та 282,61 грн. компенсації втрати частини доходів. Добровільно виплатити належні кошти відповідач відмовляється, мотивуючи тим, що за минулий період виплатити пенсію не мають можливості. Просить дії відповідача визнати протиправними та зобов'язати Коростенське об’єднане управління Пенсійного фонду України в Житомирській області здійснити їй виплату недовиплаченої пенсії в розмірі 6826,85 грн. та компенсації втрати частини доходів в сумі 282,61 грн..
Позивач та її представник ОСОБА_2 позов підтримали, просили його задовольнити про, що вказали в заяві до суду. Представник відповідача причин неявки не повідомив, був належним чином повідомлений про день та час розгляду справи, заперечень проти позову не подав.
Дослідивши письмові матеріали справи у їх сукупності і давши їм оцінку, суд приходить до наступного.
Судом встановлено, що ОСОБА_1 з 16.06.2017 року перебуває на обліку в Коростенському об`єднаному управлінні Пенсійного фонду України в Житомирській області, як отримувач пенсії по інвалідності 2 групи загального захворювання, що підтверджується довідкою МСЕК Серія 10 ААА №783151 (а.с.3).
Відповідно до ч.2 ст.19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцію та законами України.
21.02.2017 року позивач звернулась до відповідача із заявою про призначення їй пенсії по інвалідності згідно Закону України «Про загальнообов’язкове пенсійне страхування».
Довідкою від 21.02.2017 року за № 776/02 відповідачем було зазначено, що права на призначення пенсії по інвалідності немає із-за відсутності необхідного трудового (страхового) стажу (а.с.4).
При цьому, доказів відсутності необхідного трудового (страхового) стажу відповідачем суду подано не було.
Водночас, як вбачається з матеріалів справи, пенсію по інвалідності ОСОБА_1 призначено з 16.06.2017 року. Зазначене підтверджується довідкою відповідача за №658/02 від 19.02.2018 року.
Згідно вимог ст.22 Конституції України, права і свободи людини і громадянина, закріплені цією Конституцією, не є вичерпними. Конституційні права та свободи гарантуються і не можуть бути скасовані.
Відповідно до ст.46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом. Це право гарантується загальнообов’язковим державним соціальним страхуванням за рахунок страхових внесків громадян, підприємств, установ і організацій, а також бюджетних та інших джерел соціального забезпечення, створенням мережі державних, комунальних, приватних закладів для догляду за непрацездатними.
Пенсійне забезпечення громадян України, в тому числі порядок призначення та виплати пенсій, визначення розміру пенсії, регулюються Законом України "Про пенсійне забезпечення", ЗУ "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" та іншими нормативно-правовим актами. Принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій, надання соціальних послуг з коштів Пенсійного фонду визначає Закон України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".
Статтею 30 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" визначено умови призначення пенсії по інвалідності. Так, пенсія по інвалідності призначається в разі настання інвалідності, що спричинила повну або часткову втрату працездатності внаслідок загального захворювання (в тому числі каліцтва, не пов'язаного з роботою, інвалідності з дитинства) за наявності страхового стажу, передбаченого статтею 32 цього Закону. Пенсія по інвалідності призначається незалежно від того, коли настала інвалідність: у період роботи, до влаштування на роботу чи після припинення роботи.
Згідно частини 1 статті 32 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", особи, визнані інвалідами, мають право на пенсію по інвалідності, залежно від групи інвалідності, за наявності страхового стажу на час настання інвалідності або на день звернення за пенсією.
Відповідно до ч.2 ст.45 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" пенсія по інвалідності призначається з дня встановлення інвалідності, якщо звернення за пенсією відбулося не пізніше трьох місяців з дня встановлення інвалідності.
Згідно ч.2 ст.46 ЗУ «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» нараховані суми пенсії, не отримані з вини органу, що призначає і виплачує пенсію, виплачуються за минулий час без обмеження будь-яким строком з нарахуванням компенсації втрати частини доходів. Компенсація втрати частини пенсії у зв'язку з порушенням строків її виплати пенсіонерам здійснюється згідно із законом.
Крім того, згідно зі статтею 1 ЗУ «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» пенсія-щомісячна пенсійна виплата в солідарній системі загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, яку отримує застрахована особа в разі досягнення нею передбаченого цим Законом пенсійного віку чи визнання її інвалідом, або отримують члени її сім'ї у випадках, визначених цим Законом.
Згідно зі ст.107 ЗУ «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» Пенсійний фонд, його органи та посадові особи за шкоду, заподіяну особам внаслідок несвоєчасного або неповного надання соціальних послуг, призначення (перерахунку) та виплати пенсій, передбачених цим Законом несуть відповідальність згідно із законом.
Виходячи із зазначеного, підставою для здійснення компенсації громадянам втрати частини доходів є дотримання таких умов: 1) нарахування громадянину належних йому доходів (заробітної плати, пенсії, соціальних виплат, стипендії); 2) порушення встановлених строків їх виплати (як з вини так і без вини підприємств всіх форм власності і господарювання); 3) затримка виплати доходів один і більше календарних місяців; 4) зростання цін на споживчі товари і тарифи на послуги і 5) доходи не повинні носити разового характеру (пенсії, соціальні виплати, стипендії, заробітна плата).
З метою реалізації ЗУ «Про компенсацію громадянам втрати частини доходів у зв'язку з порушенням строків їх виплати», Кабінет Міністрів України 21 лютого 2001 року прийняв постанову №159, якою затвердив Порядок проведення компенсації громадянам втрати частини грошових доходів у зв'язку з порушенням термінів їх виплати.
Згідно абз.1 п.4 Порядку сума компенсації обчислюється як добуток нарахованого, але невиплаченого грошового доходу за відповідний місяць (після утримання податків і обов'язкових платежів) і приросту індексу споживчих цін (індексу інфляції) у відсотках для визначення суми компенсації, поділений на 100.
Індекс споживчих цін для визначення суми компенсації обчислюється шляхом множення місячних індексів споживчих цін за період невиплати грошового доходу. Отже, індекс споживчих цін у місяці, за який виплачується дохід, до розрахунку не включається. Щомісячні індекси споживчих цін публікуються Держкомстатом.
Таким чином, у випадку порушення строків, або розміру виплати пенсії з вини уповноваженого на це органу, крім самої пенсії виплачується компенсація, у розмірі визначеному Порядком.
При цьому, зазначені нормативні акти не містять будь-якого виключення для нарахування такої компенсації залежно від порядку виплати сум доходу - у добровільному чи судовому порядку.
Основною умовою для виплати громадянину передбаченої ст.46 ЗУ «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», ст.2 ЗУ «Про компенсацію громадянам втрати частини доходів у зв'язку з порушенням строків їх виплати» та Порядком проведення компенсації громадянам втрати частини грошових доходів у зв'язку з порушенням термінів їх виплати є порушення встановлених строків виплати нарахованих доходів (у тому числі пенсії). При цьому компенсація за порушення строків виплати такого доходу проводиться незалежно від порядку і підстав його нарахування: самим підприємством, установою чи організацією, в даному випадку - органом ПФУ, добровільно чи на виконання судового рішення.
Отже, позивач має право на компенсацію втрати частини пенсії у зв'язку з порушенням строків її виплати, як складової належного йому пенсійного забезпечення, незалежно від того, чи були такі суми йому нараховані. Це право відповідає засадам справедливості, добросовісності, розумності, як складовим конституційного принципу верховенства права та не порушує прав і законних інтересів відповідача.
Відповідно до ст.77 ч.1 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.
Таким чином, суд вважає, що діями відповідача безпосередньо порушено право позивача на соціальний захист, гарантований Контитуцією України, обмеження якого неможливе, судом встановлені підстави для задоволення позову, стягнення недоотриманої суми пенсійних виплат в розмірі, визначеному позивачем, які не спростовано відповідачем, і сумнівів у суду у доказах не виникло, отже аналізуючи норми закону та вище викладене, позов є обґрунтованим і таким, що підлягає до задоволення.
Керуючись ст.ст. 19,22,46 Конституції України, ст.ст. 5,9,77,90,242-246 КАС України, Законом України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування», Законом України «Про компенсацію громадянам втрати частини доходів у зв'язку з порушенням строків їх виплати», Постановою КМУ №159 від 21.02.2001 року, суд –
У Х В А Л И В:
Позов задовольнити.
Визнати дії Коростенського об`єднаного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області щодо відмови ОСОБА_1 в призначенні пенсії по інвалідності та її невиплаті протиправними.
Стягнути з Коростенського об`єднаного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області на користь ОСОБА_1 6826,85 гривень недовиплаченої пенсії та 282,61 гривни компенсації втрати частини доходів.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня його проголошення (складення).
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Сторони:
Позивач: ОСОБА_1, місце проживання: 11500, Житомирська область, м.Коростень, вул.Селезньова 164, РНОКПП НОМЕР_1, паспорт серія НР №990088 виданий 23.01.2009 року.
Представник позивача: ОСОБА_2, місце знаходження: 11500, Житомирська область, м.Коростень, вул.Грушевського 48/11, НОМЕР_2 виданий 23.06.2015 року.
Відповідач: Коростенське об`єднане управління Пенсійного фонду України в Житомирській області, місце знаходження: 11501, м.Коростень, вул.Грушевського 16/1, Код ЄДРПОУ 37909216.
Суддя : Невмержицька О.А.