Рішення № 72295423, 22.01.2018, Красногвардійський районний суд м. Дніпропетровська

Дата ухвалення
22.01.2018
Номер справи
204/5140/17
Номер документу
72295423
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Справа № 204/5140/17

Провадження № 2-а/204/7/18 р.

КРАСНОГВАРДІЙСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД м. ДНІПРОПЕТРОВСЬКА

49006, м. Дніпро, проспект Пушкіна 77-б тел. (056) 371 27 02, inbox@kg.dp.court.gov.ua

_____________________________

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

22 січня 2018 року Красногвардійський районний суд м. Дніпропетровська в складі:

головуючої судді Самсонової В.В.

за участю секретаря Зайченко О.В.

розглянувши у відкритому судовому засіданні у м. Дніпрі справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Правобережного об’єднаного управління Пенсійного фонду України в м. Дніпрі про визнання дій протиправними та зобов’язання вчинити певні дії,-

В С Т А Н О В И В:

В серпні 2017 року позивачка звернулася до суду з даним адміністративним позовом, в якому просила визнати неправомірними та протиправними дії по прийняттю рішення Правобережним об’єднаним управлінням Пенсійного фонду України в м. Дніпрі у відмові враховувати в розрахунок її пенсії достовірні відомості про фактично нараховані та сплачені суми матеріальної допомоги на оздоровлення до відпустки, матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових потреб, індексації заробітної плати; зобов'язати Правобережне об’єднане управління Пенсійного фонду України в м. Дніпрі здійснити перерахунок та виплату пенсії державного службовця, призначеної їй з урахуванням фактично нарахованих та сплачених усіх виплат, з яких сплачено страхові внески, в тому числі сум матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових потреб, індексації заробітної з яких сплачено страхові внески з урахуванням фактично отриманих сум з дати призначення пенсії, тобто з 29.07.2010 року; зобов'язати Правобережне об’єднане управління Пенсійного фонду України в м. Дніпрі врахувати усі види оплати праці, на які нараховується збір на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, включаючи суми матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових потреб, індексації грошових доходів як складові заробітної плати, з якої проводиться нарахування її пенсії при виникненні права на черговий перерахунок пенсії відповідно до чинного законодавства України. В обґрунтування своїх вимог вказала на те, що вона з 29.07.2010 року звільнена з посади провідного контролера-ревізора Контрольно-ревізійного управління в Дніпропетровській області, у зв’язку з виходом на пенсію за віком. Згідно з чинним законодавством, їй була призначена пенсія державного службовця. На момент призначення їй пенсії державного службовця, Управлінню Пенсійного фонду України в Ленінському районі м. Дніпропетровська було надано відповідні документи, в тому числі довідку за формою, затвердженою постановою Пенсійного фонду України від 30.10.2008 року №19-11, про складові заробітної плати (надбавки та премії за останні 24 календарні місяці роботи або за будь-які 60 календарних місяців роботи підряд перед зверненням за пенсією) від 29.07.2010 року за № 04-11-05-19/7846 для нарахування пенсії, в яку не була включена матеріальна допомога на оздоровлення, матеріальна допомога на вирішення соціально-побутових питань та індексація. Сума з якої їй обрахували пенсію за довідкою від 29.07.2011 року становила 26736 грн. 58 коп. Під час роботи в Контрольно-ревізійному управлінні в Дніпропетровській області, на підставі наказів, вона щорічно отримувала матеріальну допомогу на оздоровлення, матеріальну допомогу на вирішення соціально-побутових питань, а також отримувала індексацію заробітної плати, з яких утримувались страхові внески на загальнообов’язкове державне пенсійне страхування. 24 березня 2017 року нею до Правобережного об’єднаного управління пенсійного фонду України в м. Дніпрі було написано заяву, у якій, зокрема, містилось прохання про проведення експертизи правильності нарахування призначеної пенсії та надання детального протоколу її розрахунку, у зв’язку із сумнівом в правильності нарахування пенсії в частині не включення в розрахунок пенсії матеріальної допомоги на оздоровлення та матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань. У порушення строків, визначених Законом, відповідь їй було надіслано лише 26.05.2017 року, у якому не надано відповідь на усі питання, зазначені у заяві, зокрема, не надано відповідь про причину з якої не проведено експертизу (або неможливо провести експертизу, наприклад, з причини недостатності інформації, відсутності кваліфікованого спеціаліста, за відсутності відомостей, яких бракує у поданій заяві тощо). Також у відповіді зазначено, що «інші виплати» носять разовий характер та не є складовою частиною заробітної плати у розумінні частини 2 статті 33 Закону України «Про державну службу», а сам факт утримання із суми вищезазначених доплат збору на обов’язкове державне пенсійне страхування та ЄСВ не є підставою для включення їх до складу заробітної плати державного службовця та врахування при обчисленні розміру пенсії. Таким чином, фактично, у розрахунок її пенсії, на момент її призначення, матеріальна допомога на оздоровлення, матеріальна допомога на вирішення соціально-побутових питань, сума індексації заробітної плати не включалася. Така позиція Правобережного об’єднаного управління пенсійного фонду України в м. Дніпрі обурила її та дала привід звернутися зі скаргою до більш вищого органу. Так, на дату оформлення пенсії, вона не знала, що надана відповідачу довідка про складові заробітної плати від 29.07.2010 року за № 04-11-05-19/7846 для нарахування пенсії - не містила інформацію про матеріальну допомогу на оздоровлення, матеріальну допомогу на вирішення соціально-побутових питань, індексацію заробітної плати. Це стало їй відомо коли вона отримала від Східного офісу Держаудитслужби Державної аудиторської служби України лист від 30.06.2017 року вих. № 11-120. До цих подій вона не мала сумніву щодо правильності нарахованої їй пенсії. Окрім цього, вона фактично проживала в іншому місті, зі своїми батьками, яких доглядала, інвалідів 1-А та 1-Б груп і які, починаючи з березня 2012 року, потребували постійного стороннього догляду за ними. Тому, у зв’язку з тяжкими життєвими умовами, вона не мала фактично змоги звертатися за роз’ясненнями. І лише після їх смерті, прийшовши до тями, змогла звернутися до пенсійних органів за роз’ясненнями. Таким чином, за довідкою Східного офісу Держаудитслужби від 50.06.2017 року, сума заробітної плати, на яку нараховувалися страхові внески на загальнодержавне пенсійне страхування становить 46268 грн 83 коп. З рішенням відповідача, що міститься у листі від 06.04.2017 року вих. № 134-1/17, вона не згодна та вважає його неправомірним та таким, що не відповідає діючому законодавству і порушує її конституційне право на пенсійне забезпечення в розмірі, відповідному її заробітній платі. У зв'язку з чим, вона звернулася до суду з даним позовом.

Ухвалою судді від 07 вересня 2017 року, з урахуванням змін внесених ухвалою Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду від 09 листопада 2017 року, адміністративний позов ОСОБА_1 в частині вимог за період з 29 липня 2010 року по 16 лютого 2017 року включно - залишений без розгляду.

В судове засідання позивачка не з’явилася, про час та місце розгляду справи була повідомлена належним чином, раніше надала суду заяву, в якій просила розглянути справу без її участі.

Представник відповідача ОСОБА_2 в судове засідання не з’явилася, про час та місце розгляду справи була повідомлена належним чином, раніше надала суду заяву та письмові заперечення, в яких просила розглянути справу без її участі та відмовити позивачці в задоволенні її вимог в повному обсязі.

Вивчивши матеріали справи, суд вважає, що вимоги позивачки підлягають частковому задоволенню по наступним підставам.

Відповідно до ч. 1 ст. 2 КАС України, завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб’єктів владних повноважень.

У судовому засіданні було встановлено, що позивачка перебуває на обліку в Правобережному об’єднаному управлінні Пенсійного фонду України в м. Дніпрі, яке є правонаступником всіх прав та обов’язків Управління Пенсійного фонду України в Ленінському та Красногвардійському районах м. Дніпропетровська, і отримує пенсію за віком відповідно до Закону України «Про державну службу», що не заперечується відповідачем.

24 березня 2017 року позивачка звернулась до відповідача з заявою щодо проведення експертизи правильності нарахування призначеної їй пенсії та надання детального протоколу її розрахунку, у зв’язку із сумнівом в правильності нарахування пенсії в частині не включення в розрахунок пенсії матеріальної допомоги на оздоровлення та матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань (а.с.20).

Листом від 14.04.2017 року відповідачем, фактично, відмолено позивачці в задоволенні її заяви (а.с.22-23), в якому зазначено, що пенсія позивачки призначена та виплачується відповідно до чинного законодавства України про пенсійне забезпечення.

Частиною 2 ст. 33 Закону України «Про державну службу» передбачено, що заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплат за ранги, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок, а отже зазначені суми є частиною заробітної плати позивача.

Відповідно до ч. 6 ст. 33 Закону України «Про державну службу», державним службовцям можуть установлюватися надбавки за високі досягнення у праці і виконання особливо важливої роботи, доплати за виконання обов'язків тимчасово відсутніх працівників та інші надбавки і доплати, а також надаватися матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань.

Відповідно до ч. 1 ст. 37 Закону України «Про державну службу» (в редакції чинній на час виходу на пенсію), на одержання пенсії державних службовців мають право чоловіки, які досягли віку 62 роки, та жінки, які досягли пенсійного віку, встановленого статтею 26 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", за наявності страхового стажу, необхідного для призначення пенсії за віком у мінімальному розмірі, передбаченого абзацом першим частини першої статті 28 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", у тому числі стажу державної служби не менш як 10 років, та які на час досягнення зазначеного віку працювали на посадах державних службовців, а також особи, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців, незалежно від місця роботи на час досягнення зазначеного віку. Пенсія державним службовцям призначається в розмірі 60 відсотків суми їх заробітної плати, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, а особам, які на час звернення за призначенням пенсії не є державними службовцями, - у розмірі 60 відсотків заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та рангу за останнім місцем роботи на державній службі, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.

Згідно з Постановою Кабінету Міністрів України від 31 травня 2000 року за № 865 «Про деякі питання визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії» (яка була чинною на час призначенні позивачці пенсії) посадовий оклад, надбавка за ранг або кваліфікаційні класи, класний чин або спеціальні звання, вислугу років при призначенні пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу», враховуються в розмірах, що виплачуються на день звільнення з роботи, що дає право на відповідний вид пенсії.

Частиною 2 ст. 35 Закону України «Про державну службу» встановлено, що державним службовцям надається щорічна відпустка тривалістю 30 календарних днів, з виплатою допомоги для оздоровлення у розмірі посадового окладу.

Постановою Кабінету Міністрів України від 09 березня 2006 року за № 268 (в редакції чинній на час призначенні позивачці пенсії) встановлено, що керівникам надано право, в межах встановленого фонду оплати праці, надавати працівникам матеріальну допомогу для вирішення соціально-побутових питань та допомогу на оздоровлення в розмірі середньомісячної заробітної плати. Враховуючи, що джерелом виплати матеріальної допомоги на оздоровлення є фонд заробітної плати, то матеріальна допомога, яка виплачувалася відповідно до ст. 35 Закону України «Про державну службу» і з якої нараховувався збір на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, є складовою частиною фонду заробітної плати, а тому являється об'єктом для призначення і перерахунку пенсії відповідно до ст. 37 вказаного закону.

Відповідно до п. 1 ст. 41 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», до заробітної плати для обчислення пенсії враховуються суми виплат, отримуваних застрахованою особою після набрання чинності цим Законом, з яких згідно з цим Законом були фактично нараховані та сплачені страхові внески в межах встановленої законодавством максимальної величини заробітної плати, з якої сплачуються страхові внески, а після набрання чинності Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» - максимальної величини бази нарахування єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, визначеної відповідно до закону.

Згідно ч. 1 ст. 66 Закону України «Про пенсійне забезпечення», до заробітку для обчислення пенсії включаються всі види оплати праці, на які відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування , в межах максимальної величини фактичних витрат на оплату праці найманих працівників, оподатковуваного доходу, сукупного оподатковуваного доходу, з яких справляються страхову внески до соціальних фондів, що діяла на день одержання зазначеного заробітку.

Відповідно до ч. 6 ст. 95 Кодексу законів про працю України, заробітна плата підлягає індексації у встановленому законодавством порядку.

Відповідно до ст. 33 Закону України «Про оплату праці», у період між переглядом розміру мінімальної заробітної плати індивідуальна заробітна плата підлягає індексації згідно з чинним законодавством.

Індексація заробітної плати здійснюється на підставі Закону України «Про індексацію грошових доходів населення» та Порядку проведення індексації грошових доходів населення, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17 липня 2003 року № 1078.

Відповідно до ст. ст. 1, 2 Закону України «Про індексацію грошових доходів населення», індексація грошових доходів населення - встановлений законами та іншими нормативно-правовими актами України механізм підвищення грошових доходів населення, що дає можливість частково або повністю відшкодовувати подорожчання споживчих товарів і послуг. Об'єктом індексації грошових доходів населення є оплата праці (грошове забезпечення) як грошовий дохід громадян, одержаний ними в гривнях на території України і який не має разового характеру.

Суми виплат, пов'язаних з індексацією заробітної плати працівників, входять до складу фонду додаткової заробітної плати згідно з підпунктом 2.2.7 Інструкції зі статистики заробітної плати, затвердженої наказом Держкомстату України від 13 січня 2004 року № 5, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 27 січня 2004 року за № 114/8713.

Таким чином, суми матеріальної допомоги на оздоровлення до відпустки, матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових потреб та індексація заробітної плати є складовими частинами заробітної плати, є додатковою заробітною платою. Аналогічна правова позиція викладена в листі ВССУ від 07 травня 2013 року №708/0/4-13.

Постановою правління Пенсійного фонду України від 14 лютого 2011 року № 5-1 «Про виконання рішення Окружного адміністративного суду м. Києва» визнано такими, що втратили чинність п. п. 1, 1.2 постанови правління Пенсійного фонду України від 30 жовтня 2008 року № 19-11 «Про затвердження форм довідок про заробітну плату, що подаються для призначення (перерахунку) пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу», зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 04 грудня 2008 року за № 1161/15852», форму довідки про складові заробітної плати, що подається для призначення пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу». При цьому, постановою затверджено нову форму довідки про складові заробітної плати, що подається для призначення пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу», в якій передбачена графа як «інші виплати», до якої включається матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань, допомога на оздоровлення, грошові винагороди, індексація та інші надбавки, на які нараховані були страхові внески.

Позивачка звернулася до відповідача з заявою про перерахунок пенсії із включенням до пенсії інших виплат відповідно до довідки, наданої їй для призначення пенсії.

Відповідно до ст. 2 Закону України «Про оплату праці», структура заробітної плати складається з основної, додаткової та інших заохочувальних та компенсаційних виплат, до яких належать виплати у формі винагород за підсумками роботи за рік, премії за спеціальними системами і положеннями, компенсаційні та інші грошові і матеріальні виплати, які не передбачені актами чинного законодавства, або які провадяться понад встановлені зазначеними актами норми.

До складу заробітної плати відносяться також інші виплати. При цьому, слід враховувати, що надбавки, запроваджені нормативно-правовими актами, матеріальна допомога належать до додаткових видів грошового забезпечення й приймаються в розрахунок при нарахуванні пенсії лише особам, які отримували такі надбавки під час перебування на державній службі та були звільнені зі служби після їх запровадження. Отже, матеріальна допомога на оздоровлення, матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань та індексація є складовими заробітної плати.

Таким чином, неврахування відповідачем сум виплаченої матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань та індексації заробітної плати, як складових заробітної плати, є перевищенням компетенції, оскільки згідно чинного законодавства пенсійний орган не наділений повноваженнями самостійно визначати структуру заробітної плати державного службовця для обчислення пенсії.

За таких обставин, дослідивши наявні в матеріалах справи докази, враховуючи все вищевикладене, суд вважає обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню позовні вимоги позивачки про визнання неправомірними та протиправними дії по прийняттю рішення Правобережним об’єднаним управлінням Пенсійного фонду України в м. Дніпрі у відмові враховувати в розрахунок пенсії ОСОБА_1 з 17 лютого 2017 року достовірні відомості про фактично нараховані та сплачені суми матеріальної допомоги на оздоровлення до відпустки, матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових потреб, індексації заробітної плати; та зобов'язання Правобережного об’єднаного управління Пенсійного фонду України в м. Дніпрі здійснити перерахунок та виплату пенсії державного службовця, призначеної ОСОБА_1, з урахуванням фактично нарахованих та сплачених усіх виплат, з яких сплачено страхові внески, в тому числі сум матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових потреб, індексації заробітної з яких сплачено страхові внески з урахуванням фактично отриманих сум з дати призначення пенсії, тобто з 17 лютого 2017 року.

В свою чергу, позовні вимоги позивачки про зобов'язання Правобережне об’єднане управління Пенсійного фонду України в м. Дніпрі врахувати усі види оплати праці, на які нараховується збір на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, включаючи суми матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових потреб, індексації грошових доходів як складові заробітної плати, з якої проводиться нарахування її пенсії при виникненні права на черговий перерахунок пенсії відповідно до чинного законодавства України, то ці вимоги задоволенню не підлягають з огляду на те, що завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб’єктів владних повноважень.

Тобто, суд не може вирішити спір, який не виник, тому позовні вимоги позивачки заявлені наперед, до виникнення спору, є необґрунтованими та безпідставними і задоволенню не підлягають.

Крім того, відповідно до ч. 1 ст. 139 КАС України, суд вважає необхідним присудити на користь позивачки понесені нею судові витрати по сплаті судового збору в сумі 640 грн. 00 коп. за рахунок бюджетних асигнувань відповідача.

На підставі викладеного, керуючись Конституцією України, Законом України «Про державну службу», Законом України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування», ч. 4 Розділу ХV Прикінцевих положень Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» № 1058 від 09.08.2003 року, ст. ст. 2, 6-11, 14, 77, 139, 242-246, 250, 255, 257-263, 293, 295, 297 КАС України, суд,-

В И Р І Ш И В:

Адміністративний позов ОСОБА_1 до Правобережного об’єднаного управління Пенсійного фонду України в м. Дніпрі про визнання дій протиправними та зобов’язання вчинити певні дії - задовольнити частково.

Визнати неправомірними та протиправними дії по прийняттю рішення Правобережним об’єднаним управлінням Пенсійного фонду України в м. Дніпрі у відмові враховувати в розрахунок пенсії ОСОБА_1 з 17 лютого 2017 року достовірні відомості про фактично нараховані та сплачені суми матеріальної допомоги на оздоровлення до відпустки, матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових потреб, індексації заробітної плати.

Зобов'язати Правобережне об’єднане управління Пенсійного фонду України в м. Дніпрі здійснити перерахунок та виплату пенсії державного службовця, призначеної ОСОБА_1, з урахуванням фактично нарахованих та сплачених усіх виплат, з яких сплачено страхові внески, в тому числі сум матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових потреб, індексації заробітної з яких сплачено страхові внески з урахуванням фактично отриманих сум з дати призначення пенсії, тобто з 17 лютого 2017 року.

Стягнути на користь ОСОБА_1 за рахунок бюджетних асигнувань Правобережного об’єднаного управління Пенсійного фонду України в м. Дніпрі, сплачений позивачкою судовий збір в розмірі 640 грн. 00 коп.

В задоволенні решти вимог ОСОБА_1 - відмовити.

Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана сторонами до Дніпропетровського адміністративного апеляційного суду через Красногвардійський районний суд м. Дніпропетровська протягом тридцяти днів з дня її проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення (ухвали) суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручене у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

У відповідності до п. 4 ч. 5 ст. 246 КАС України, суд вважає необхідним зазначити у резолютивній частині рішення наступні дані:

ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1, зареєстрована за адресою: 79019, АДРЕСА_1.

Правобережне об’єднане управління Пенсійного фонду України в м. Дніпрі, ідентифікаційний код в Єдиному державному реєстрі підприємств і організацій України 40380679, місцезнаходження: 49008, м. Дніпро, вул. Надії Алексєєнко, буд. 100.

Суддя В.В. Самсонова