
Справа № 161/18795/17
Провадження № 2-а/161/50/18
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
16 лютого 2018 року суддя Луцького міськрайонного суду Волинської області Крупінської С.С., розглянувши в порядку письмового провадження адміністративний позов ОСОБА_1 до Луцького об’єднаного управління Пенсійного фонду України Волинської області про визнання бездіяльності протиправною та зобов’язання вчинити дії,-
В С Т А Н О В И В:
Позивач звернулася до суду з адміністративним позовом до Луцького об’єднаного управління Пенсійного фонду України у Волинській області про визнання бездіяльності протиправною та зобов’язання вчинити дії.
Свої вимоги мотивує тим, що указом Президента України від 28.03.2000 року його призначено на посаду судді арбітражного суду Волинської області на строк п’ять років. Постановою ВРУ від 19.05.2005 року № 2585 обрано безстроково суддею господарського суду Волинської області.
04.10.2017 року наказом господарського суду Волинської області на підставі рішення Вищої ради правосуддя від 29.09.2017 року № 3042/0/15-17 його звільнено з посади судді господарського суду Волинської області у відставку.
05.10.2017 року він звернувся до Луцького об’єднаного управління Пенсійного фонду України із заявою про призначення і виплату довічного грошового утримання як судді у відставці. Згідно листа-повідомлення відповідача від 20.11.2017 року йому призначено грошове утримання з розрахунку 80% грошового утримання судді, який працює на відповідній посаді. При обчисленні щомісячного грошового утримання судді у відставці не було надано даних про виплату в липні 2017 року матеріальної допомоги на оздоровлення у зв’язку з чим дана сума не була врахована при обчисленні виплати.
Згідно довідки від 04.12.2017 року вбачається, що в липні 2017 року йому була нарахована і виплачена матеріальна допомога на оздоровлення в розмірі 16 000 грн., у зв’язку з чим він звернувся до відповідача із заявою про перерахунок щомісячного грошового утримання з урахуванням відомостей про виплату в липні 2017 року допомоги на оздоровлення, однак, відповіді на заяву не отримав.
Вважає, що матеріальна допомога на оздоровлення належить до інших виплат, а відповідно входить до структури заробітної плати, з допомоги на оздоровлення нараховувався та був сплачений збір на обов’язкове державне пенсійне страхування, а тому просить суд визнати протиправними дії Луцького об’єднаного управління пенсійного фонду України Волинської області щодо неврахування йому суми довічного грошового утримання судді у відставці у розмірі 1/12 суми допомоги на оздоровлення у розмірі 16 000 грн. на підставі довідки Господарського суду Волинської області № 03-23/6706/17 від 04.12.2017 року, та зобов’язати відповідача нарахувати та виплатити йому пенсію починаючи з 05.10.2017 року з врахуванням 1/12 суми допомоги на оздоровлення у розмірі 16 000 грн. на підставі довідки Господарського суду Волинської області № 03-23/6706/17 від 04.12.2017 року без обмеження граничного розміру, з урахуванням виплачених сум.
Позивач в судове засідання не з’явився, а подав до суду заяву про розгляд справи у його відсутності.
Представник відповідача в судове засідання не з’явився, а подав до суду заяву про розгляд справи у його відсутності.
Дослідивши письмові докази по справі, суд приходить до висновку, що позов підлягає до задоволення.
Судом встановлено, що 04.10.2017 року наказом господарського суду Волинської області на підставі рішення Вищої ради правосуддя від 29.09.2017 року № 3042/0/15-17 ОСОБА_1 звільнено з посади судді господарського суду Волинської області у відставку.
05.10.2017 року ОСОБА_1 звернувся до Луцького об’єднаного управління Пенсійного фонду України із заявою про призначення та виплату йому довічного грошового утримання судді у відставці, яке призначено йому в розмірі 80% грошового утримання судді, який працює на відповідній посаді.
Станом на момент призначення грошового утримання довідка № 03-23/5508/17 від 05.10.2017 року не містила даних про виплату в липні 2017 року матеріальної допомоги на оздоровлення, а тому дана виплата не була врахована при обчисленні щомісячного довічного грошового утримання.
Згідно наданої довідки від 04.12.2017 року № 03-23/6706/17, виданої судді у відставці ОСОБА_1 про те, що у липні 2017 року він отримував матеріальну допомогу на оздоровлення в розмірі 16 000 грн., з даної суми нарахований та сплачений ЄСВ (а.с. 8) він звернувся до Луцького об’єднаного управління Пенсійного фонду з заявою про перерахунок щомісячного довічного грошового утримання з урахуванням відомостей про виплату матеріальної допомоги на оздоровлення, однак, відповіді на час звернення до суду з позовом не отримав.
Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Пунктом 8 частини 5 статті 48 Закону України "Про судоустрій і статус суддів" передбачено, що незалежність судді забезпечується, зокрема, його належним матеріальним та соціальним забезпеченням судді.
Статтею 1 Закону України «Про оплату праці» встановлено, що заробітна плата - це винагорода, обчислена, як правило, у грошовому виразі, яку за трудовим договором роботодавець виплачує працівникові за виконану ним роботу. Статтею 2 цього ж Закону визначено структуру заробітної плати, до якої входить: основна та додаткова заробітна плата, інші заохочувальні та компенсаційні виплати, до яких належать виплати у формі винагород за підсумками роботи за рік, премії за спеціальними системами і положеннями, виплати в рамках грантів, компенсаційні та інші грошові і матеріальні виплати, які не передбачені актами чинного законодавства або які провадяться понад встановлені зазначеними актами норми.
Частиною 1 статті 126 Конституції України визначено, що незалежність і недоторканість суддів гарантується Конституцією і законами України.
Однією з гарантій забезпечення незалежності суддів є надання їм за рахунок держави матеріального і соціального захисту, до яких, зокрема, відноситься і щомісячне довічне грошове утримання суддів у відставці.
Згідно рішення Конституційного Суду України від 11 жовтня 2005 року № 3-рп/2005 право судді, який перебуває у відставці, на пенсійне або щомісячне довічне грошове утримання є гарантією незалежності працюючих суддів. Щомісячне довічне грошове утримання - це особлива форма соціального забезпечення суддів, зміст якої полягає у гарантованій державою щомісячній звільненій від сплати податків грошовій виплаті, що слугує забезпеченню їх належного матеріального утримання, в тому числі після звільнення від виконання обов'язків судді. Надання судді матеріального захисту є гарантією забезпечення його незалежності. Разом з тим, будь-яке зниження рівня гарантій незалежності суддів суперечить конституційній вимозі неухильного забезпечення незалежного правосуддя.
Згідно зі статтею 135 Закону України "Про судоустрій і статус суддів" суддівська винагорода складається з посадового окладу та доплат за вислугу років; перебування на адміністративній посаді в суді; науковий ступінь; роботу, що передбачає доступ до державної таємниці.
Згідно статті 136 Закону України "Про судоустрій і статус суддів" суддям надається щорічна оплачувана відпустка тривалістю 30 робочих днів з виплатою, крім суддівської винагороди, допомоги на оздоровлення у розмірі посадового окладу.
Відповідно до пункту 2 частини 1 статті 41 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" до заробітної плати (доходу) для обчислення пенсії враховуються, зокрема, суми виплат (доходу), отримуваних застрахованою особою до набрання чинності цим Законом, у межах сум, на які відповідно до законодавства, що діяло раніше, нараховувалися внески на державне соціальне страхування або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, а за періоди до запровадження обмеження максимального розміру заробітної плати (доходу), з якої сплачувалися зазначені внески (збір), - у межах сум, які відповідно до законодавства, що діяло раніше, включалися до заробітної плати, з якої обчислювалася пенсія відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення", і не перевищують 5,6 розміру середньої заробітної плати в Україні на день отримання зазначених сум.
Крім того, згідно з статтею 2 Закону України "Про оплату праці" та Наказу Державного комітету статистики України № 5 "Про затвердження інструкції зі статистики заробітної плати" від 13 січня 2004 року структура заробітної плати складається з основної, додаткової та інших заохочувальних та компенсаційних виплат, до яких належать виплати, пов'язані з індексацією заробітної плати, матеріальна допомога, яка надається всім або більшості працівників, та виплати соціального характеру.
Таким чином, до системи оплати праці судді входить матеріальна допомога на оздоровлення у вигляді додаткового посадового окладу, з якої сплачується збір на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, тому ці виплати необхідно включати в грошове утримання судді для обчислення розміру щомісячного довічного грошового утримання судді у відставці.
До того ж, відповідно до пп. 2.3.3 "Інструкції зі статистики заробітної плати", затвердженої наказом Держкомстату від 13.01.2004 року № 5, зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 27 січня 2004 року за N 114/8713, допомога, що має систематичний характер, надана всім або більшості працівників, належить до інших заохочувальних і компенсаційних виплат.
Згідно з абз. 2 п. 25 Розділу ХІІ Закону України "Про судоустрій і статус суддів" в редакції чинній на час виходу позивача у відставку, коли суддя іде у відставку після набрання чинності цим Законом, розмір щомісячного довічного грошового утримання становить 80 відсотків суддівської винагороди, обчисленої відповідно до положень Закону України «Про судоустрій і статус суддів». За кожний повний рік роботи на посаді судді понад 20 років розмір щомісячного довічного грошового утримання збільшується на два відсотки грошового утримання судді, але не може бути більшим ніж 90 відсотків суддівської винагороди судді, обчисленої відповідно до зазначеного Закону.
Оскільки матеріальна допомога на оздоровлення має систематичний характер, її виплата передбачена спеціальним Законом, яким регулюється забезпечення суддів, виплачується всім суддям, які використовують право на відпустку, тобто матеріальна допомога на оздоровлення належить до інших заохочувальних і компенсаційних виплат, а відповідно входить до структури заробітної плати, а за нормами ст. 142 Закону України "Про судоустрій і статус суддів" від 02.06.2016 року з урахуванням норм рішення Конституційного Суду України від 08.06.2016 року № 4-рп/2016 у відсотковому відношенні саме до заробітної плати, а не тільки до суддівської винагороди, передбачено визначення розміру щомісячного довічного грошового утримання судді у відставці, з допомоги на оздоровлення нараховувався та був сплачений збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, то незалежно від того, що вона не є складовою суддівської винагороди, допомога на оздоровлення повинна враховуватися при обчисленні розміру щомісячного довічного грошового утримання судді у відставці.
З положень "Інструкції зі статистики заробітної плати" вбачається, що матеріальна допомога на оздоровлення відноситься до заохочувальних і компенсаційних виплат та входить до складу фонду оплати праці.
Відповідно до наданої довідки від 04.12.2017 року № 03-23/6706/17 Господарського суду Волинської області, матеріальна допомога на оздоровлення включалась до фонду оплати праці та в оподатковуваний дохід судді, з якого були сплачені страхові внески, зокрема і на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, тобто ці виплати є складовою винагороди судді.
Крім того, згідно зі ст. 66 Закону України "Про пенсійне забезпечення", ст.41 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" отримувані застрахованою особою суми виплат, з яких фактично були нараховані та сплачені страхові внески або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, враховуються в заробіток (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії навіть незалежно від того, чи входять вони до структури заробітної плати.
За таких обставин, суд приходить до висновку, що матеріальна допомога на оздоровлення, яка виплачувалася позивачу і з якої сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, відносяться до складу суддівської винагороди, з якого обчислюється пенсія, а тому у відповідача відсутні правові підстави для відмови позивачеві у перерахунку пенсії з урахуванням матеріальної допомоги на оздоровлення.
З урахуванням викладеного, суд приходить до висновку, що адміністративний позов підлягає задоволенню у повному обсязі.
На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 5-12, 192-194, 241-246 КАС України, суд
В И Р І Ш И В:
Позов задовольнити.
Визнати протиправними дії Луцького об'єднаного управління Пенсійного фонду України Волинської області щодо неврахування ОСОБА_1 суми щомісячного довічного грошового утримання судді у відставці у розмірі 1/12 суми допомоги на оздоровлення у розмірі 16 000 грн., згідно довідки господарського суду Волинської області від 04.12.2017 р. № 03-23/6706/17.
Зобов'язати Луцьке об'єднане управління Пенсійного фонду України Волинської області здійснити ОСОБА_1 перерахунок та виплату щомісячного довічного грошового утримання судді у відставці з включенням до вказаного грошового утримання суми матеріальної допомоги на оздоровлення, по 1/12 частині вказаної суми допомоги щомісячно у розмірі 16 000 грн., згідно довідки Волинської області від 04.12.2017 р. № 03-23/6706/17, починаючи з 05.10.2017 року, з урахуванням виплачених сум, без обмеження граничного розміру щомісячного грошового утримання судді у відставці.
Рішення може бути оскаржене протягом 30 днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складання повного судового рішення.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку для подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закритті апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Суддя Луцького міськрайонного суду С.С. Крупінська