Постанова № 72293404, 16.02.2018, Вінницький апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
16.02.2018
Номер справи
824/844/17-а
Номер документу
72293404
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

П О С Т А Н О В А

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

Справа № 824/844/17-а Головуючий у 1-й інстанції: Боднарюк Олег Васильович

Суддя-доповідач: Мельник-Томенко Ж. М.

16 лютого 2018 року

м. Вінниця

Вінницький апеляційний адміністративний суд у складі колегії:

головуючого судді: Мельник-Томенко Ж. М.

суддів: Сторчака В. Ю. Ватаманюка Р.В. ,

розглянувши в порядку письмового провадження апеляційну скаргу Колінковецької сільської ради Хотинського району Чернівецької області на постанову Чернівецького окружного адміністративного суду від 28 листопада 2017 року (суддя доповідач Боднарюк О.В., повний текст постанови складено 01 грудня 2017 року) у справі 824/844/17-а за адміністративним позовом Колінковецької сільської ради Хотинського району Чернівецької області до Чернівецької обласної ради, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні позивача - Санковецька сільська рада Хотинського району Чернівецької області про визнання незаконними та скасування результатів голосування,

В С Т А Н О В И В :

07.11.2017 року Колінковецька сільська рада Хотинського району Чернівецької області звернулася до Чернівецького окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Чернівецької обласної ради, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні позивача - Санковецька сільська рада Хотинського району Чернівецької області, в якому з урахуванням заяви про уточнення позовних вимог просила суд визнати незаконним та скасувати результати голосування, які зазначені у протоколі пленарного засідання 16-ї позачергової сесії обласної ради № 187-16/17 від 28 вересня 2017 року щодо схвалення змін до перспективного плану формування територій громад Чернівецької області в частині зняття з порядку денного утворення Колінковецької об'єднаної територіальної громади у зв'язку із завершенням процедури об'єднання.

В обгрунтування своїх вимог позивач зазначив, що 28 вересня 2017 року Чернівецька обласна рада на 16-й сесії 7 скликання рішенням № 187-16/17 схвалила зміни до перспективного плану формування територіальних громад Чернівецької області. На думку позивача результати голосування встановлені з порушення законодавства, зокрема, при голосуванні на сесії Чернівецької обласної ради у вищезазначений день депутати порушили ст.11 Закону України "Про добровільне об'єднання територіальних громад" та пункт 15.8 регламенту Чернівецької обласної ради. Суть порушення, полягає в тому, що з голосу депутата Чернівецької обласної ради ОСОБА_2 була внесена та не проголосована депутатами пропозиція щодо вилучення з проекту рішення створення Колінковецької ОТГ, у зв'язку із необхідністю його вивчення. В подальшому, в ході проведення сесії Чернівецької обласної ради, внесено пропозицію головою Чернівецької обласної ради Мунтяном І.М. щодо вилучення з проекту рішення створення Колінковецької ОТГ, у зв'язку із необхідністю його вивчення. За пропозицію голови обласної ради проголосовано та вирішено вилучити з проекту рішення створення Колінковецької ОТГ. А тому, позивач просить визнати незаконним та скасувати результати голосування, щодо схвалення змін до перспективного плану формування територій громад Чернівецької області в частині зняття з порядку денного утворення Колінковецької об'єднаної територіальної громади.

Постановою Чернівецького окружного адміністративного суду від 28 листопада 2017 року у задоволенні позову відмовлено.

Не погоджуючись із прийнятим судовим рішенням, позивач 07.12.2017 року подав апеляційну скаргу, у якій просив скасувати постанову суду першої інстанції та ухвалити нове рішення, яким задовольнити його позов. В обґрунтування апеляційної скарги апелянт зазначив, що якщо в процесі розроблення проекту перспективного плану після проведення консультацій виникла необхідність внесення до нього змін, то проводяться додаткові консультації. Однак, такі консультації з Колінковецькою та Санковецькою сільськими радами не були проведені. Тобто, депутати Чернівецької обласної ради всупереч статті 11 "Про добровільне об'єднання територіальних громад" без врахування інтересів Колінковецької та Санковецької територіальних громад схвалили зміни до Перспективного плану та протиправно зняли з порядку денного питання щодо створення Колінковецької ОТГ. Таким чином, апелянт вважає, що результати голосування, щодо схвалення змін до перспективного плану формування територій громад Чернівецької області в частині зняття з порядку денного утворення Колінковецької об'єднаної територіальної громади є незаконними та такими, що підлягають скасуванню.

26.01.2018 року до суду апеляційної інстанції надійшов відзив Чернівецької обласної ради на подану апеляційну скаргу. У відзиві вказано, що так дійсно, 28.09.2017 року на пленарному засіданні 16-ї сесії 7 скликання Чернівецької обласної ради прийнято рішення № 187-16/17 "Про схвалення змін до перспективного плану формування територій громад Чернівецької області". На пленарному засіданні вказаної сесії депутатами була подана і проголосована пропозиція щодо виключення Колінковецької ОТГ з проекту рішення у зв'язку із необхідністю його доопрацювання. Пропозиція щодо виключення із проекту рішення Колінковецької ОТГ, яка передбачала приєднання Колінковецької та Санковецької сільських рад була у зв'язку з необхідністю довивчення, внесена депутатом ОСОБА_2, в порядку передбаченому п.33.10 ст.33 регламенту Чернівецької обласної ради. Дана пропозиція не набрала необхідної кількості голосів, отже була відхиленою. Пізніше, після обговорення проекту рішення, пропозицію вилучити з проекту рішення створення Колінковецької ОТГ у зв'язку з необхідністю доопрацювання, внесена головою Чернівецької обласної ради Мунтяном І.М. за яку було проголосовано депутатами в порядку передбаченому ст.16.3, 33.10 та 33.11 Регламенту. Тобто, процедура прийняття змін відповідно до Регламенту обласної ради була дотримана. Щодо відсутності консультацій з Санковецькою та Колінковецькою сільською радою відповідач зазначив, що пропозиція депутата ОСОБА_2 була винесена на основі звіту міжфракційної робочої групи обласної ради з вивчення питання внесення змін до перспективного плану формування територій громад Чернівецької області у складі депутатів обласної ради, яка була створена протокольним рішенням Чернівецької обласної ради №19/9 від 01.12.2016 року та яка виїжджала у кожний район області та здійснювала громадські обговорення з приводу приєднання до територіальних громад. Зокрема, дана робоча група 21.09.2017 року проводила обговорення у Хотинському районі, де була виявлена проблема щодо бажання формування даної ОТГ. Тобто, суб'єктами ініціювання довивчення даного питання були саме жителі Санковецької сільської ради, а не обласна рада. Чернівецька обласна рада лише внесла відповідні зміни до проекту рішення в порядку передбаченому законодавством. Враховуючи наведені обставини, представник відповідача просив оскаржувану постанову залишити без змін.

Справа розглянута в порядку письмового провадження у відповідності до приписів п. 2 ч. 1 ст. 311 КАС України.

Заслухавши суддю-доповідача, дослідивши матеріали справи та перевіривши доводи апеляційної скарги, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню, виходячи з наступного.

Судом першої інстанції встановлено, що 28.09.2017 року на пленарному засіданні 16-ї сесії 7 скликання Чернівецької обласної ради прийнято рішення № 187-16/17 "Про схвалення змін до перспективного плану формування територій громад Чернівецької області".

Згідно з протоколом пленарного засідання 16-ї позачергової сесії обласної ради 7 скликання депутат обласної ради ОСОБА_2 запропонував вилучити з проекту рішення створення Колінковецької ОТГ у зв'язку з необхідністю його довивчення. Пропозицію відхилено.

Головою Чернівецької обласної ради Мунтяном І.М. в тому ж засіданні було також запропоновано вилучити з проекту рішення створення Колінковецької ОТГ у зв'язку з необхідністю його до вивчення. Пропозицію поставлено на голосування та прийнято. Створення Колінковецької ОТГ вилучено з проекту рішення для довивчення.

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, що виникли між сторонами колегія суддів зазначає наступне.

Згідно з частиною першою статті 143 Конституції України територіальні громади села, селища, міста безпосередньо або через утворені ними органи місцевого самоврядування вирішують, крім передбачених в Конституції України, й інші питання місцевого значення, віднесені законом до їхньої компетенції.

Згідно частини першої статті 1 Закону України "Про місцеве самоврядування", районні та обласні ради - органи місцевого самоврядування, що представляють спільні інтереси територіальних громад сіл, селищ та міст; виконавчі органи рад - органи, які відповідно до Конституції України та цього Закону створюються сільськими, селищними, міськими, районними в містах (у разі їх створення) радами для здійснення виконавчих функцій і повноважень місцевого самоврядування у межах, визначених цим та іншими законами.

Відповідно до положень ст. 6 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" територіальні громади в порядку, встановленому законом, можуть об'єднуватися в одну сільську, селищну, міську територіальну громаду, утворювати єдині органи місцевого самоврядування та обирати відповідно сільського, селищного, міського голову. Територіальні громади села, селища, міста, що добровільно об'єдналися в одну територіальну громаду, можуть вийти із складу об'єднаної територіальної громади в порядку, визначеному законом.

Відносини, що виникають у процесі добровільного об'єднання територіальних громад сіл, селищ, міст регулюються Законом України "Про добровільне об'єднання територіальних громад".

Порядок підготовки проектів рішень щодо добровільного об'єднання територіальних громад визначено ст.6 Закону України "Про добровільне об'єднання територіальних громад" відповідно до якої сільський, селищний, міський голова після прийняття відповідною радою рішення про надання згоди на добровільне об'єднання територіальних громад надсилає пропозицію про таке об'єднання сільському, селищному, міському голові суміжної територіальної громади.

Сільський, селищний, міський голова суміжної територіальної громади забезпечує вивчення пропозиції щодо добровільного об'єднання територіальних громад та її громадське обговорення, яке проводиться протягом 30 днів з дня надходження такої пропозиції. Після завершення громадського обговорення пропозиція подається до відповідної ради на наступну сесію для прийняття рішення про надання згоди на добровільне об'єднання територіальних громад та делегування представника (представників) до спільної робочої групи або про відмову в наданні згоди.

У разі прийняття рішення про надання згоди на добровільне об'єднання територіальних громад сільський, селищний, міський голова, який ініціював об'єднання, приймає рішення про утворення спільної робочої групи з підготовки проектів рішень щодо добровільного об'єднання територіальних громад та інформує про це Верховну Раду Автономної Республіки Крим, Раду міністрів Автономної Республіки Крим, відповідні обласну раду, обласну державну адміністрацію.

Спільна робоча група формується з однакової кількості представників від кожної територіальної громади, що об'єднується.

Утворення спільної робочої групи є початком процедури добровільного об'єднання територіальних громад.

Спільна робоча група готує проекти відповідних рішень щодо добровільного об'єднання територіальних громад.

Сільські, селищні, міські голови забезпечують протягом 60 днів проведення обов'язкового громадського обговорення (громадські слухання, збори громадян, інші форми консультацій з громадськістю) підготовлених спільною робочою групою проектів рішень щодо добровільного об'єднання територіальних громад, за результатами якого сільські, селищні, міські голови вносять питання про його схвалення на розгляд сільських, селищних, міських рад.

Так, у ході апеляційного розгляду справи судом встановлено, що пропозиція вилучити з проекту рішення створення Колінковецької ОТГ була винесена на основі звіту міжфракційної робочої групи обласної ради. Дана робоча група 21.09.2017 року проводила обговорення у Хотинському районі, де була виявлена проблема щодо бажання формування даної ОТГ.

Під час розгляду справи в суді першої інстанції, представник Санковецької сільської ради Хотинського району Чернівецької області заперечував проти задоволення позовних вимог, оскільки дійсно на час обговорення питання в Чернівецькій обласній раді стосовно створення Колінковецької ОТГ дійсно виникли суперечки щодо формування території Колінковецької та Санковецької громади.

Наведені аргументи також підтвердились і в ході дослідження письмових доказів у справі, а саме протоколу пленарного засідання 16-ї позачергової сесії обласної ради 7-го скликання.

Порядок проведення першої сесії Ради, порядок обрання голови Ради, заступників голови Ради, скликання чергової та позачергової сесій Ради, призначення пленарних засідань Ради, підготовки і розгляду питань на пленарних засіданнях, прийняття рішень Ради про затвердження порядку денного сесії та з процедурних питань, а також порядок роботи сесії Ради визначає Регламент Чернівецької обласної ради (далі - Регламент).

Відповідно до п.п.16.2, 16.3 ст.16 Регламенту рішення про включення/виключення питання до/з ще не затвердженого в цілому порядку денного сесії приймається 1/3 депутатів від загального складу Ради. Якщо за наслідками голосування питання до порядку денного сесії не включено, то воно вважається відхиленим. Рішення про виключення питання із вже затвердженого в цілому порядку денного приймається більшістю депутатів від загального складу Ради.

Рішення про розгляд питань, затвердженого в цілому порядку денного, в іншій послідовності чи мотивоване рішення про відкладення їх розгляду на наступну сесію, а також про доповнення його новими питаннями приймається більшістю голосів депутатів від загального складу Ради.

Згідно п.п. 33.10, 33.11, 33.12 ст.33 Регламенту розгляд пропозицій, доповнень і уточнень до проекту рішення проводиться після прийняття його за основу більшістю голосів депутатів, присутніх на засіданні.

Рішення Ради (крім рішень з процедурних питань) вважаються прийнятими, якщо за них проголосувала більшість депутатів від загального складу Ради. Питання, для прийняття яких необхідна інша кількість голосів, визначаються законодавством та цим Регламентом.

Пропозиція або проект рішення, які не отримали необхідної кількості голосів на підтримку, вважаються відхиленими, що фіксується у протоколі пленарного засідання Ради.

Враховуючи встановлені обставини у справі, колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції, що процедура прийняття оскаржуваного рішення здійснена з дотриманням вимог чинного Законодавства України та Регламенту.

На підставі викладеного суд апеляційної інстанції вважає, що суд першої інстанції дійшов правильного висновку щодо відмови в задоволенні заявлених позовних вимог.

Оскільки доводи апеляційної скарги позивача не ґрунтуються на вимогах законодавства та не спростовують висновків суду першої інстанції, колегія суддів вважає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи, та ухвалив судове рішення з дотриманням норм матеріального та процесуального права, а тому підстави для його скасування або зміни відсутні.

Відповідно до ст. 316 КАС України, суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а рішення або ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.

Керуючись ст.ст. 243, 250, 308, 310, 315, 316, 321, 322, 325, 329 КАС України, суд

П О С Т А Н О В И В :

апеляційну скаргу Колінковецької сільської ради Хотинського району Чернівецької області залишити без задоволення, а постанову Чернівецького окружного адміністративного суду від 28 листопада 2017 року - без змін.

Постанова суду набирає законної сили в порядку та в строки, передбачені ст. 325 КАС України.

Головуючий Мельник-Томенко Ж. М. Судді Сторчак В. Ю. Ватаманюк Р.В.