
П О С Т А Н О В А
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
Справа № 802/1200/17-а
Головуючий у 1-й інстанції:
Чернюк Алла Юріївна
Суддя-доповідач: Совгира Д. І.
13 лютого 2018 року
м. Вінниця
Вінницький апеляційний адміністративний суд у складі колегії:
головуючого судді: Совгири Д. І.
суддів: Полотнянка Ю.П. Курка О. П.
за участю:
секретаря судового засідання: Ременяк С.Я.,
представників позивача: ОСОБА_3, ОСОБА_4,
представників відповідача: Машкаринець О.В., Болозора О.Л.,
представника третьої особи: не з'явився
розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу Вінницької обласної державної адміністрації на постанову Вінницького окружного адміністративного суду від 03 листопада 2017 року (повний текст якої складено в м. Вінниця) у справі за адміністративним позовом ОСОБА_7 до Вінницької обласної державної адміністрації, третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог на предмет спору, на стороні відповідача - Леляцької сільської ради Жмеринського району Вінницької області та Леляцького сільського голови Жмеринського району Вінницької області Смущака Олександра Петровича про визнання бездіяльності неправомірною та зобов'язання вчинити дії,
В С Т А Н О В И В :
Позивач звернувся до Вінницького окружного адміністративного суду з позовом до Вінницької обласної державної адміністрації, третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог на предмет спору, на стороні відповідача - Леляцької сільської ради Жмеринського району Вінницької області та Леляцького сільського голови Жмеринського району Вінницької області Смущака Олександра Петровича про визнання бездіяльності неправомірною та зобов'язання вчинити дії.
Постановою Вінницького окружного адміністративного суду від 03 листопада 2017 року адміністративний позов задоволено частково.
Не погоджуючись з даною постановою суду, відповідач подав апеляційну скаргу, в якій посилаючись на порушення судом норм матеріального права просить скасувати рішення суду першої інстанції та ухвалити нове рішення, яким у задоволені позовних вимог відмовити.
На апеляційну скаргу Вінницької обласної державної адміністрації надійшов відзив позивача, зареєстрований Вінницьким апеляційним адміністративним судом 15.01.2018 року за вх. № 87/18.
У поданому відзиві позивач наголошує, що судом першої інстанції правильно встановлено та досліджено усі обставини справи, в результаті чого прийнято судове рішення з додержанням норм матеріального та процесуального права. Також зазначено, що згідно ч. 7 ст. 28 Закону України «Про місцеві державні адміністрації» для реалізації наданих повноважень місцеві державні адміністрації мають право: проводити перевірки стану додержання Конституції України та законів України, інших актів законодавства органами місцевого самоврядування та їх посадовими особини, керівниками підприємств, установ, організацій, їх філіалів та відділень незалежно від форм власності і підпорядкування по напрямах, визначених статтею 16 цього Закону; одержувати відповідну статистичну інформацію та інші дані від державних органів і органів місцевого самоврядування, їх посадових осіб, політичних партій, громадських і релігійних організацій, підприємств, установ та організацій, їх філіалів і відділень незалежно від форм власності; давати згідно з чинним законодавством обов'язкові для виконання розпорядження керівникам підприємств, установ, організацій, їх філіалів та відділень незалежно від форм власності громадянам з контрольованих питань, порушувати питання про їх відповідальність у встановленому законом порядку.
Відповідно до п.п. 1, 2, 6, 7 Порядку контролю за здійсненням органами місцевого самоврядування делегованих повноважень органів виконавчої влади, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 09.03.1999 року № 339, контроль за здійсненням органами місцевого самоврядування делегованих повноважень органів виконавчої влади покладається на відповідні місцеві держадміністрації та Раду міністрів Автономної Республіки Крим.
Пунктом 5 зазначеної постанови КМУ зазначено, що у разі коли сільський, селищний, міський голова порушує Конституцію або закони України, права і свободи громадян, не забезпечує здійснення делегованих повноважень органів виконавчої влади, перешкоджає здійсненню контролю за їх виконанням та в інших випадках, орган, що здійснює контроль, порушує у встановленому порядку питання про його відповідальність згідно із законодавством.
В судовому засіданні представники позивача заперечували проти задоволення апеляційної скарги відповідача та просили суд залишити її без задоволення, а постанову Вінницького окружного адміністративного суду від 03 листопада 2017 року - без змін.
Представники відповідача підтримали доводи апеляційної скарги та просили суд задовольнити її.
Представник Леляцької сільської ради Жмеринського району Вінницької області та Смущак Олександр Петрович в судове засідання не з'явилися про причини неявки суду не повідомили, хоча про час та дату розгляду справи повідомлялися належним чином, що підтверджується матеріалами справи.
Заслухавши доповідь судді, пояснення представників сторін, які прибули в судове засідання, перевіривши матеріали справи та доводи апеляційної скарги, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга підлягає задоволенню з огляду на наступне.
Судом першої інстанції встановлено та підтверджується матеріалами справи, що 10 травня 2017 року Комітет з питань державного будівництва, регіональної політики та місцевого самоврядування Верховної Ради України, надав відповідь депутатам Леляцької сільської ради Жмеринського району Вінницької області та іншим щодо порушення чинного законодавства та перевищення влади Леляцьким сільським головою Смущаком О.П., якою зазначено, що відповідно до ст. 119 Конституції України, п. 2 ст. 2 ЗУ "Про місцеві державні адміністрації", передбачено, що забезпечення в межах відповідної адміністративно-територіальної одиниці законності і правопорядку, додержання прав і свобод громадян належить до повноважень місцевих державних адміністрацій, а також місцевим державним адміністраціям надано необхідні повноваження для реалізації контрольно-наглядових функцій, відтак рекомендовано звернутися з порушеного питання до голови Вінницької ОДА.
16 червня 2017 року Голові Жмеринського міського осередку політичної партії "Українські соціал-демократи" ОСОБА_3 надано відповідь Вінницькою ОДА на звернення від 17.05.2017 року №4188/20-07, від 23.05.2017 року 4382/20-07 та на виконання листів Апарату Верховної Ради України від 22.05.2017 року №09-0942.02.12/91.1-05.17-Р щодо порушення перед Верховною Радою України питання про призначення позачергових виборів Леляцького сільського голови, у зв'язку з порушенням Смущаком О.П. законодавства України.
Вищезазначеною відповіддю, Вінницька ОДА зазначила, що враховуючи позитивний соціально-економічний розвиток територіальної громади з часу обрання Смущака О.П. сільським головою та проаналізувавши рішення судів, обласна державна адміністрація не вбачає достатніх підстав для порушення перед Верховною Радою України питання про призначення позачергових виборів Леляцького сільського голови.
Не погоджуючись з протиправною бездіяльністю позивач звернулася до адміністративного суду з даним позовом.
Розглядаючи даний позов суд першої інстанції дійшов висновку про те, що оскільки Вінницькою ОДА при наданні відповіді від 16 червня 2017 року не було взято до уваги цілу низку рішень що стосуються безпосередньо функціональних обов'язків голови Леляцької сільської ради - Смущака О.П., більше того, не було проведено системного аналізу вказаних рішень, а тому, суд доходить висновку про визнання протиправною бездіяльності Вінницької обласної державної адміністрації, щодо не здійснення владних повноважень, що визначенні ст.119 Конституції України, п.2, ст.2, ст. 28 Закону України "Про місцеві державні адміністрації", а саме не вжиття заходів реагування до Леляцької сільської ради та Леляцького сільського голови, на підставі судових рішень, що набули законної сили. Колегія суддів не погоджується з таким висновком суду першої інстанції виходячи з наступного.
В основі правового порядку діяльності інститутів публічної влади в Україні лежить фундаментальний припис частини другої статті 19 Конституції України, згідно якої органи законодавчої, виконавчої та судової влади здійснюють свої повноваження у встановлених цією Конституцією межах і відповідно до законів України. Органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до частини 2 статті 39 Закону України «Про місцеві державні адміністрації» голови обласних державних адміністрацій на основі поданих документів, соціально-економічних показників розвитку територіальної громади, у випадках, передбачених законом, можуть порушувати перед Верховною Радою України питання про призначення Верховною Радою України позачергових виборів сільського, селищного, міського голови, але вправі на власний розсуд визначати доречність формування відповідного клопотання.
Як встановлено судом апеляційної інстанції, до Вінницької обласної державної адміністрації звернувся голова Жмеринського міського осередку політичної партії «Українські соціал - демократи» ОСОБА_3 листами від 17.05.2017 року № 4188/20-07, від 23.05.2017 доку № 4382/20-07 та доданими до них рішеннями судів (про визнання дій та бездіяльності Леляцького сільського голови протиправними) з проханням порушити перед Верховною Радою України питання про призначення позачергових виборів Леляцького сільського голови у зв'язку із порушенням чинного законодавства.
Одночасно зі зверненнями надійшли за належністю листи Апарату Верховної Ради України від 22.05.2017 року № 09- 0942.02.12/91.1-05.17-Р та від 25.05.2017 року № 09-09-42.02.12/94.1-05.17-Р аналогічного змісту для розгляду. Облдержадміністрацією зазначені звернення розглянуті та надано обґрунтовану відповідь від 16.06.2017 року № 01.01-66/3502.
Крім того, суд апеляційної інстанції звертає увагу на те. що порушені у зверненнях питання вже неодноразово розглядались Вінницькою обласною державною адміністрацією в межах повноважень. З інших питань, порушених заявником, які не належать до повноважень ОДА та для з'ясування повної та всебічної картини обставин справи Вінницька облдержадміністрація звернулась до уповноважених органів, а саме; ГУ НП у Вінницькій області, начальника Управління захисту економіки у Вінницькій області Департаменту захисту економіки Національної поліції України, начальника Управління Північного офісу Держаудитслужби у Вінницькій області про що свідчить наявні в матеріалах справи відповіді від зазначених установ, про перевірку роботи Леляцького голови.
Крім того, з метою перевірки матеріалів звернення від 23 травня 2017 року ОСОБА_3 до Вінницької обласної державної адміністрації для з'ясування достовірної інформації обласна державна адміністрація листом від 30.05.2017 року № 01.01- 66/3091 звернулась до Жмеринської районної державної адміністрації з проханням надати повну інформацію щодо соціально-економічного розвитку Леляцької сільської ради після обрання Смущака О.П. сільським головою.
На вищезазначений запит, 07.06.2017 року Жмеринська районна державна адміністрація надала відповідь, що протягом останніх двох років сільській раді вдається виконувати бюджет (115-120% виконання до запланованого) та проводити доволі значні видатки на розвиток громади.
Так зазначає, що за період обрання сільським головою - Смущака О.П., на території с/р проведено поточний ремонт доріг, завершено будівництво водогону, частково освітлені населені пункти, а саме с. Тартак та с. Мала Жмеринка, а також забезпечено транспортне сполучення села Тартак з районним центром, що в цілому свідчить про внесення вагомого внеску у розвиток громади.
В контексті зазначеного, 16 червня 2017 року Голові Жмеринського міського осередку політичної партії "Українські соціал-демократи" надано відповідь Вінницькою ОДА на звернення від 17.05.2017 року №4188/20-07, від 23.05.2017 року 4382/20-07 та на виконання листів Апарату Верховної Ради України від 22.05.2017 року №09-0942.02.12/91.1-05.17-Р щодо порушення перед Верховною Радою України питання про призначення позачергових виборів Леляцького сільського голови, у зв'язку з порушенням Смущаком О.П. законодавства України обласною державною адміністрацією.
Даною відповіддю, Вінницька ОДА зазначила, що враховуючи позитивний соціально-економічний розвиток територіальної громади з часу обрання Смущака О.П. сільським головою та проаналізувавши додані Вами рішення судів, обласна державна адміністрація не вбачає достатніх підстав для порушення перед Верховною Радою України питання про призначення позачергових виборів Леляцького сільського голови.
Щодо висновку суду першої інстанції про те, що Вінницькою ОДА, не було проведено системного аналізу вказаних рішень, що свідчить про передчасність прийнятого рішення Вінницькою ОДА, колегія суддів апеляційної інстанції вважає, що вказаний висновок є безпідставним та необґрунтованим враховуючи слідуючи.
Постановою Жмеринського міськрайонного суду Вінницької області від 05.07.2016 року по справі №130/1364/16-а за позовом ОСОБА_7 до Леляцької сільської ради Жмеринського району Вінницької області, Леляцького сільського голови Смущака Олександра Петровича про визнання протиправної бездіяльності Леляцької сільської ради та протиправної бездіяльності Леляцького сільського голови Смущака Олександра Петровича щодо ненадання відповідей на запит про отримання публічної інформації, позов задоволено та визнано протиправною бездіяльність Леляцької сільської ради Жмеринського району Вінницької області, Леляцького сільського голови Смущака Олександра Петровича щодо ненадання публічної інформації ОСОБА_7 за її запитом від 30 травня 2016 року в строк передбачений ст.20 Закону України «Про доступ до публічної інформації» та зобов'язано Леляцьку сільську ради Жмеринського району Вінницької області, Леляцького сільського голови Смущака Олександра Петровича надати повну інформацію ОСОБА_7, що запитувалась нею згідно інформаційного запиту від 30 травня 2016 року.
Також, постановою Вінницького апеляційного адміністративного суду по справі №130/1733/16-а від 13 грудня 2016 року за позовом ОСОБА_7 до Леляцької сільської ради Жмеринського району Вінницької області, Леляцького сільського голови Смущака Олександра Петровича про визнання протиправними дій та бездіяльності, апеляційну скаргу ОСОБА_7 задоволено частково, постанову Жмеринського міськрайонного суду Вінницької області від 26 жовтня 2016 року у справі за адміністративним позовом ОСОБА_7 до Леляцької сільської ради Жмеринського району Вінницької області, Леляцького сільського голови Смущака Олександра Петровича про визнання протиправними дій та бездіяльності скасовано та прийнято нову постанову, якою позовні вимоги задоволено частково, а саме визнано протиправним та скасовано розпорядження Леляцького сільського голови від 07.07.2016 "Про розгляд звернення ОСОБА_7.", а врешті позову відмовлено.
Постановою Жмеринського міськрайонного суду від 05.08.2016 року за позовом ОСОБА_7 до Леляцької сільської ради Жмеринського району Вінницької області, Леляцького сільського голови Смущака Олександра Петровича про визнання протиправною бездіяльності, зобов'язання вчинити дії адміністративний позов задоволено частково, визнано протиправною бездіяльність Леляцької сільської ради Жмеринського району Вінницької області, Леляцького сільського голови Жмеринського району Вінницької області Смущка Олександра Петровича щодо не надання ОСОБА_7 відповідей на її три звернення про отримання публічної інформації від 05.07.2016 р. про надання договорів на освітлення, про надання рішень сесій та виконкому, про надання договорів на вивіз сміття та освітлення, а також зобов'язано Леляцьку сільську раду Жмеринського району Вінницької області та Леляцького сільського голову Жмеринського району Вінницької області Смущака Олександра Петровича надати ОСОБА_7 письмові відповіді на її три звернення про отримання публічної інформації від 05.07.2016 р., про надання договорів на освітлення, про надання рішень сесій та виконкому, про надання договорів на вивіз сміття та освітлення, а в задоволенні решти позовних вимог - відмовлено.
Так, постановою від 26.10.2016 року Жмеринським міськрайонним судом Вінницької області по справі №130/1662/16-а за позовом ОСОБА_7 до Леляцької сільської ради Жмеринського району Вінницької області, Леляцького сільського голови Смущака Олександра Петровича про визнання бездіяльності протиправною щодо несвоєчасного надання відповідей на заяви про отримання публічної інформації адміністративний позов ОСОБА_7 до Леляцької сільської ради Жмеринського району, Леляцького сільського голови Смущака Олександра Петровича про визнання бездіяльності протиправною щодо несвоєчасного надання відповідей на заяви про отримання публічної інформації задоволено повністю та визнано протиправною бездіяльність Леляцької сільської ради Жмеринського району та Леляцького сільського голови Смущака Олександра Петровича щодо ненадання у встановлений законом строк публічної інформації за запитами ОСОБА_7 від 11 липня 2016 року.
Враховуючи вищезазначені рішення судів, колегія суддів апеляційної інстанції приходить до висновку, що зазначеними рішеннями судів протиправність дій та бездіяльності Леляцького сільського голови встановлена. Рішення судів набули законної сили, а відповідно до ч. 4 статті 78 КАС України обставини, встановлені рішенням суду у господарській, цивільній або адміністративній справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді іншої справи, у якій беруть участь ті самі особи або особа, стосовно якої встановлено ці обставини, якщо інше не встановлено законом.
Таким чином, Вінницькою обласною державною адміністрацією під час розгляду вищенаведених звернень не ставилось під сумнів обставини встановлені судами зазначеними рішеннями.
Більше того, колегія суддів апеляційної інстанції звертає увагу на те, що рішення судів встановлюють протиправність дій та бездіяльності Леляцького сільського голови Смущака О.П. та Леляцької сільської ради, якими порушено норми Закону України «Про доступ до публічної інформації», згідно вимогам якого обласна державна адміністрація не здійснює контроль за дотриманням органами місцевого самоврядування доступу до публічної інформації.
Зокрема, контроль за забезпеченням доступу до публічної інформації визначено статтею 17 Закону України «Про доступ до публічної інформації», яка передбачає парламентський, громадський та державний контроль за дотриманням права людини на доступ до інформації. Контроль за дотриманням права людини на доступ до інформації здійснюється Уповноваженим Верховної Ради України з прав людини, тимчасовими слідчими комісіями Верховної Ради України, народними депутатами України, депутатами місцевих рад, громадськими організаціями, громадськими радами, громадянами особисто шляхом проведення відповідних громадських слухань, громадської експертизи тощо. Рішення, дії чи бездіяльність розпорядників інформації можуть бути оскаржені до керівника розпорядника, вищого органу або суду.
Щодо постанови Вінницького апеляційного адміністративного суду від 16 лютого 2017 року по справі №130/2217/16-а за позовом ОСОБА_7 до виконавчого комітету Леляцької сільської ради Жмеринського району Вінницької області, Леляцького сільського голови Смущака Олександра Петровича, Леляцької сільської ради Жмеринського району Вінницької області про визнання дій протиправними, бездіяльності протиправною та скасування рішення апеляційну скаргу ОСОБА_7 задоволено частково, постанову Жмеринського міськрайонного суду Вінницької області від 29 грудня 2016 року скасовано та прийнято нову постанову, якою позов задоволено частково та визнано протиправним та скасовано рішення виконавчого комітету Леляцької сільської ради № 21 від 30.05.20116 року "Про присвоєння назви місцевості, де розташовані об'єкти нерухомого майна"; в решті позову відмовлено, суд апеляційної інстанції зазначає слідуючи.
Згідно частини 1 статті 37 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» до відання виконавчих органів сільських, селищних, міських рад належать власні (самоврядні) повноваження щодо підготовки і внесення на розгляд ради питань щодо найменування (перейменування) вулиць, провулків, проспектів, площ, парків, скверів, мостів та інших споруд, розташованих на території відповідного населеного пункту.
Таким чином, враховуючи вищезазначене колегія суддів апеляційної інстанції приходить до висновку, що Вінницька обласна державна адміністрація не наділена функціями контролю виконання рішень судів та не уповноважена здійснювати аналіз причин та умов, що призвели до вказаних у рішеннях порушень.
Крім того, згідно частини 2 статті 71 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» органи виконавчої влади, їх посадові особи не мають права втручатися в законну діяльність органів та посадових осіб місцевого самоврядування, а також вирішувати питання, віднесені Конституцією, цим та іншими законами до повноважень органів та посадових осіб місцевого самоврядування, крім випадків виконання делегованих їм радами повноважень, та в інших випадках, передбачених законом.
А тому, суд апеляційної інстанції з врахування вищенаведеного вважає, що суд першої інстанції прийшов до хибного висновку про те, що Вінницькою облдержадміністрацією не проведено системного аналізу вказаних рішень в контексті не вжиття заходів реагування до Леляцької сільської ради та Леляцького сільського голови.
Крім того, згідно частини 9 статті 79 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» наявність рішень суду про визнання розпоряджень чи дій сільського, селищного, міського голови незаконними є однією з підстав припинення повноважень сільського, селищного, міського голови шляхом призначення Верховною радою України позачергових виборів сільського, селищного, міського голови за клопотанням відповідної сільської, селищної, міської ради, головою обласної. Київської, Севастопольської міської державної адміністрації.
Так, заявником до зазначеної заяви подані рішення судів, якими дії бездіяльність Леляцької сільської ради Жмеринського району Леляцького сільського голови визнано протиправними, але ненадання публічної інформації та інші порушені заявником питання не впливають на соціально-економічний розвиток територіальної громади.
Також колегія суддів апеляційної інстанції звертає увагу на те, що зазначена норма Закону встановлює право, а не обов'язок голови обласної державної адміністрації порушувати клопотання про призначення Верховною Радою України позачергових виборів сільського, селищного, міського голови.
Більш того, згідно частини 1 статті 74 Закону України органи та посадові особи місцевого самоврядування несуть відповідальність за свою діяльність перед територіальною громадою, державою, юридичними і фізичними особами.
Відповідно до статті 42 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» при здійсненні наданих повноважень сільський, селищний, міський голова є підзвітним, підконтрольним і відповідальним перед територіальною громадою, відповідальним - перед відповідною радою, а з питань здійснення виконавчими органами ради повноважень органів виконавчої влади - також підконтрольним відповідним органам виконавчої влади.
Крім того, порушені у запитах питання згідно статті 27 Закону відносяться до власних повноважень виконавчих органів сільських, селищних, міських рад, таким чином виходить за межі повноважень обласної державної адміністрації в порядку контрольно-наглядових функцій.
Згідно статті 1 Закону України "Про місцеві державні адміністрації" виконавчу владу в областях і районах, містах Києві та Севастополі здійснюють місцеві державні адміністрації; місцева державна адміністрація є місцевим органом виконавчої влади і входить до системи органів виконавчої влади; місцева державна адміністрація в межах своїх повноважень здійснює виконавчу владу на території - відповідної адміністративно-територіальної одиниці, а також реалізує повноваження, делеговані їй відповідною радою.
Стаття 2 Закону України "Про місцеві державні адміністрації" передбачає, що місцеві державні адміністрації в межах відповідної адміністративно - територіальної одиниці забезпечують: виконання Конституції, законів України, актів Президента України, Кабінету Міністрів України, інших органів виконавчої влади вищого рівня; законність і правопорядок, додержання прав і свобод громадян; 3) виконання державних і регіональних програм соціально - економічного та культурного розвитку, програм охорони довкілля, а в місцях компактного проживання корінних народів і національних меншин - також програм їх національно-культурного розвитку; 4) підготовку та виконання відповідних бюджетів; 5) звіт про виконання відповідних бюджетів та програм; 6) взаємодію з органами місцевого самоврядування; 7) реалізацію інших наданих державою, а також делегованих відповідними радами повноважень.
Згідно статті 13 Закону України "Про місцеві державні адміністрації" до відання місцевих державних адміністрацій у межах і формах, визначених Конституцією і законами України, належить вирішення питань: забезпечення законності, охорони прав, свобод і законних інтересів громадян; соціально - економічного розвитку відповідних територій; бюджету, фінансів та обліку; управління майном, приватизації, сприяння розвитку підприємництва та здійснення державної регуляторної політики; промисловості, сільського господарства, будівництва, транспорту і зв'язку; науки, освіти, культури, охорони здоров'я, фізкультури і спорту, сім'ї, жінок, молоді та дітей; використання землі, природних ресурсів, охорони довкілля; зовнішньоекономічної діяльності; оборонної роботи та мобілізаційної підготовки; соціального захисту, зайнятості населення, праці та заробітної плати, а також місцеві державні адміністрації вирішують й інші питання, віднесені законами до їх повноважень.
Статтею 28 Закону України "Про місцеві державні адміністрації" встановлено, що для реалізації наданих повноважень місцеві державні адміністрації мають право: проводити перевірки стану додержання Конституції України та законів України, інших актів законодавства органами місцевого самоврядування та їх посадовими особами, керівниками підприємств, установ, організацій, їх філіалів та відділень незалежно від форм власності і підпорядкування по напрямах, визначених статтею 16 цього Закону; залучати вчених, спеціалістів, представників громадськості до проведення перевірок, підготовки і розгляду питань, що входять до компетенції місцевих державних адміністрацій, а також залучати громадян, суб'єктів господарювання, їх об'єднання, наукові установи та консультативно - дорадчі органи, що створені при органах державної влади та органах місцевого самоврядування і представляють інтереси громадян та суб'єктів господарювання, до підготовки аналізів регуляторного впливу та виконання заходів з відстеження результативності регуляторних актів; одержувати відповідну статистичну інформацію та інші дані від державних органів і органів місцевого самоврядування, їх посадових осіб, політичних партій, громадських і релігійних організацій, підприємств, установ та організацій, їх філіалів і відділень незалежно від форм власності; давати згідно з чинним законодавством обов'язкові для виконання розпорядження керівникам підприємств, організацій, їх філіалів та відділень незалежно від форм власності і громадянам з контрольованих питань, порушувати питання про їх відповідальність у встановленому законом порядку; звертатися до суду та здійснювати інші функції і повноваження у спосіб, передбачений Конституцією та законами України.
Відповідно до частин 2,3 статті 38 Закону України "Про місцеві державні адміністрації", громадяни звертаються до місцевих державних адміністрацій у вирішенні питань, що належать до сфери повноважень місцевих держаних адміністрацій.
Посадові особи місцевих державних адміністрацій зобов'язані розглянути звернення громадян і не пізніше ніж у визначений законом термін прийняти рішення або дати обґрунтовану відповідь.
Як встановлено судом апеляційної інстанції, регламент Вінницької обласної державної адміністрації, який затверджено розпорядженням голови облдержадміністрації від 01 вересня 2008 року №345, регулює організаційні та процедурні питання діяльності обласної державної адміністрації (далі - облдержадміністрація), зокрема визначає організацію роботи апарату облдержадміністрації і механізми його взаємодії із структурними підрозділами, регулює порядок правового, організаційного, кадрового, методичного, інформаційно-аналітичного та матеріально - технічного забезпечення діяльності облдержадміністрації, встановлює режим її роботи.
Функції та організація роботи апарату облдержадміністрації передбачені згідно з Регламентом Вінницької обласної державної адміністрації.
Так, п. 19 Регламенту передбачено, що Апарат облдержадміністрації відповідно до визначених завдань опрацьовує проекти розпоряджень та доручень голови облдержадміністрації, інші документи, які надходять до облдержадміністрації, готує щодо них відповідні матеріали; готує аналітичні, інформаційні, методичні та довідкові матеріали, а також розпорядчі документи з організаційних, кадрових та інших питань; здійснює спільно із структурними підрозділами облдержадміністрації, територіальними органами міністерств та інших центральних органів виконавчої влади аналіз соціально-економічного та суспільно - політичного стану в області чи в окремих адміністративно - територіальних одиницях, розробляє та вносить відповідні пропозиції з цих питань; організовує за дорученням голови облдержадміністрації перевірки виконання актів законодавства, доручень Прем'єр-міністра України, розпоряджень голови облдержадміністрації територіальними органами міністерств, інших центральних органів виконавчої влади (з питань здійснення повноважень облдержадміністрації), структурними підрозділами облдержадміністрації та райдержадміністраціями; вивчає та узагальнює досвід роботи райдержадміністрацій, надає практичну допомогу та розробляє пропозиції щодо удосконалення їх діяльності; здійснює правове забезпечення діяльності облдержадміністрації, надає методичну та практичну допомогу її посадовим особам щодо правильного застосування актів законодавства; організовує за дорученням голови облдержадміністрації контроль за здійсненням органами місцевого самоврядування делегованих повноважень органів виконавчої влади, надає методичну та практичну допомогу з удосконалення організації їх роботи, розробляє пропозиції щодо поглиблення взаємодії структурних підрозділів облдержадміністрації з органами місцевого самоврядування; здійснює заходи та готує документи щодо кадрового призначення і звільнення, ведення обліку кадрів, формування кадрового резерву та організації роботи з ним, а також контролю за дотриманням Закону України "Про державну службу"; здійснює контроль за своєчасним інформуванням центральних органів влади щодо реалізації актів законодавства, а також голови облдержадміністрації щодо виконання його розпоряджень; веде загальне діловодство та контроль за проходженням вхідної та вихідної документації; здійснює підготовку та оформлення документів з відзначення колективів, організацій та громадян державними нагородами, відзнаками Президента України, Кабінету Міністрів України та облдержадміністрації; організовує особистий прийом громадян та розгляд їх звернень, контролює вирішення порушених в них питань, аналізує та узагальнює пропозиції, що містяться в них, розробляє заходи щодо усунення причин, які породжують обґрунтовані скарги і зауваження; сприяє здійсненню заходів щодо охорони громадської безпеки та громадського порядку, захисту прав і свобод громадян, боротьби зі злочинністю та інше.
Згідно статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Місцеві державні адміністрації здійснюють повноваження місцевого самоврядування, делеговані їм відповідними радами (стаття 14 Закону України «Про місцеві державні адміністрації»).
Згідно пунктів 1, 2 Порядку контролю за здійсненням органами місцевого самоврядування делегованих повноважень органів виконавчої влади, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 09.03.1999 року № 339 (далі - Порядку) контроль за здійсненням органами місцевого самоврядування делегованих повноважень органів виконавчої влади (далі - контроль) покладається на відповідні місцеві держадміністрації та Раду міністрів Автономної Республіки Крим, а у випадках, передбачених законодавством, - на міністерства та інші центральні органи виконавчої влади, їх територіальні органи (далі - органи, що здійснюють контроль).
Контроль здійснюється шляхом аналізу актів органів місцевого самоврядування, надання органами місцевого самоврядування інформації про виконання делегованих повноважень органів виконавчої влади, проведення перевірок діяльності виконавчих органів сільських, селищних, міських рад.
Облдержадміністрації, Рада міністрів Автономної Республіки Крим мають право безпосередньо контролювати та контролюють здійснення виконавчими органами міських (міст обласного значення, міст республіканського значення Автономної Республіки Крим), розташованих на відповідній території, сільських, селищних рад делегованих повноважень органів виконавчої влади.
Враховуючи вищезазначене, приписи норм чинного законодавства України, колегія суддів апеляційної інстанції приходить до висновку, що Вінницька обласна державна адміністрація діяла в межах повноважень та в спосіб передбачений Конституцією України, законами та іншими нормативно - правовими актами України, вжила всіх необхідних заходів для з'ясування достовірної інформації при винесенні оскаржуваного рішення, надавши повну, законну та обґрунтовану відповідь.
Відповідно до вимог ч. 1 та 2 ст. 317 Кодексу адміністративного судочинства України, підставами для скасування судового рішення суду першої інстанції повністю та ухвалення нового рішення є, зокрема, невідповідність висновків, викладених у рішенні суду першої інстанції, обставинам справи та неправильне застосування норм матеріального права або порушення норм процесуального права. Неправильним застосуванням норм матеріального права вважається, крім іншого, неправильне тлумачення закону.
З урахуванням наведеного, колегія суддів приходить до висновку, що судом першої інстанції при вирішенні справи порушені норми матеріального права, що призвело до неправильного вирішення справи, тому, керуючись статтею 315 КАС України, постанова суду першої інстанції підлягає скасуванню з прийняттям нової постанови, якою у задоволені позову слід відмовити.
Керуючись ст.ст. 243, 250, 308, 310, 315, 317, 321, 322, 325, 329 КАС України, суд
П О С Т А Н О В И В:
апеляційну скаргу Вінницької обласної державної адміністрації задовольнити повністю.
Рішення Вінницького окружного адміністративного суду від 03 листопада 2017 року у справі за адміністративним позовом ОСОБА_7 до Вінницької обласної державної адміністрації, третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог на предмет спору, на стороні відповідача - Леляцької сільської ради Жмеринського району Вінницької області та Леляцького сільського голови Жмеринського району Вінницької області Смущака Олександра Петровича про визнання бездіяльності неправомірною та зобов'язання вчинити дії скасувати.
Прийняти нову постанову, якою у задоволені позову відмовити.
Постанова суду набирає законної сили з дати її прийняття та може бути оскаржена в касаційному порядку згідно зі ст.ст.328, 329 КАС України.
Постанова суду складена в повному обсязі 16 лютого 2018 року.
Головуючий Совгира Д. І. Судді Полотнянко Ю.П. Курко О. П.