
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД міста КИЄВА 01030, м. Київ, вул.Б.Хмельницького,44-В, тел. (044) 284-18-98, E-mail: inbox@ki.arbitr.gov.ua
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
10.10.2017Справа №910/13132/17
За позовом Приватного акціонерного товариства "F&C REALTY"
до Київської міської ради
третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача:
1. Приватне акціонерне товариство "ХОЛДИНГОВА КОМПАНІЯ "КИЇВМІСЬКБУД"
2. Департамент земельних ресурсів виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації)
про визнання недійсним рішення
Суддя Якименко М.М.
Представники сторін:
від позивача: Ольшевський І.П. - за довіреністю б/н від 11.01.2017 року;
від відповідача: Тхорик С.М. - за довіреністю № 225-КМГ-3406 від 02.10.2016 року;
від третьої особи 1: Клименко О.А. - за довіреністю б/н від 17.05.2017 року;
від третьої особи 2: Гавриш А.В. - за довіреністю № 05703/2418024120 від 17.11.2016 року.
ОБСТАВИНИ СПРАВИ:
Приватне акціонерне товариство "F&C REALTY" звернулось до Господарського суду міста Києва з позовом до Київської міської ради (відповідача 1) Київської міської ради з позовом про визнання недійсним рішення Київської міської ради від 06.07.2017 року № 673/2835 "Про передачу Публічному акціонерному товариству "ХОЛДИНГОВА КОМПАНІЯ "КИЇВМІСЬКБУД" земельної ділянки для будівництва, експлуатації та обслуговування рекреаційно - оздоровчого комплексу, благоустрою та озеленення території на вул. Квітки Цісик, 34, 36 в Оболонському районі м. Києва".
При цьому в обґрунтування заявлених вимог позивач стверджує, що вказане рішення Київської міської ради порушує його права як землекористувача є незаконним та підлягає визнанню недійсним з огляду на те, що земельна ділянка площею 0,6864 га (кадастровий номер 8000000000:85:0267:0067), яка є частиною земельної ділянки, що обліковується за ЗАТ «Фінанси та Кредит» Реалті», правонаступником якого є позивач, в порушення положень ст. ст. 123, 134 Земельного кодексу України, фактично була передана для користування ПАТ «Холдингова компанія «Київміськбуд» без згоди позивача як землекористувача вказаної земельної ділянки з 1999 року та без проведення земельних торгів.
Ухвалою Господарського суду міста Києва від 09.08.2017 року позовну заяву прийнято до розгляду, порушено провадження у справі № 910/13132/17, залучено до участі у справі в якості третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача Приватне акціонерне товариство "ХОЛДИНГОВА КОМПАНІЯ "КИЇВМІСЬКБУД" та Департамент земельних ресурсів виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації), розгляд справи призначено на 12.09.2017 року.
В судовому засіданні 12.09.2017 року на підставі ч. 3 ст. 77 ГПК України судом оголошувалась перерва до 10.10.2017 року.
В судові засідання 12.09.2017 року та 10.10.2017 року з'явились уповноважені представники позивача, відповідача та третіх сторін 1, 2.
07.08.2017 року через відділ діловодства суду від позивача надійшла заява по забезпечення позову б/н від 07.08.2017 року, в якій позивач на підставі ст. ст. 66, 67 ГПК України просить суд вжити заходи забезпечення позову шляхом заборони Київській міській раді укладати договір оренди земельної ділянки для будівництва, експлуатації та обслуговування рекреаційно-оздоровчого комплексу благоустрою та озеленення території на вул. Квітки Цісик, 34, 36 в Оболонському районі міста Києва з ПАТ «Холдингова компанія «Київміськбуд», а також вчиняти будь-які інші дії, спрямовані на передачу в користування ПАТ «Холдингова компанія «Київміськбуд» зазначеної земельної ділянки до вирішення спору по суті. Заява судом долучена до матеріалів справи.
За результатами розгляду в судовому засіданні 12.09.2017 року вказана заява про забезпечення позову судом відхилена.
08.09.2017 року через відділ діловодства суду від Департаменту земельних ресурсів виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської адміністрації) надійшов відзив по справі, в якому третя особа просить суд відмовити в задоволенні позовних вимог, зазначаючи, що технічний звіт по встановленню меж земельної ділянки не є документом, що підтверджує право користування земельною ділянкою, окрім того ПАТ «ХК «Київміськбуд» правомірно отримано земельну ділянку в користування без проведення земельних торгів. Відзив разом з доданими до нього документами судом долучено до матеріалів справи.
11.09.2017 року через відділ діловодства суду від Київської міської ради надійшов відзив на позовну заяву, в якому відповідач заперечує проти позовних вимог, посилаючись на те, що позивач не є користувачем земельної ділянки в розумінні чинного законодавства, окрім того відповідно до п. 6 ч. 2 ст. 134 Земельного кодексу України проведення обов'язкових торгів не вимагалось, оскільки частка комунальної власності у Статутному капіталі ПАТ «ХК «Київміськбуд» становить 80%. Відзив судом долучений до матеріалів справи.
У судовому засіданні 12.09.2017 року представником третьої особи 2 поданий відзив на позовну заяву, в якому ПАТ «ХК «Київміськбуд» вважає позов необґрунтованим та зазначає, що товариство у відповідності до порядку передачі (надання) земельних ділянок у користування або у власність із земель комунальної власності в місті Києві в 2015 році реалізувало своє право на розроблення проекту документації землеустрою з метою подальшого укладення договору оренди земельної ділянки як організація, що має в своєму статутному капіталі більше 60% комунальної частик акцій, в подальшому уклало 01.09.2017 року з Київською міською радою відповідній договір оренди земельної ділянки. Відзив разом з доданими до нього документами судом долучений до матеріалів справи.
У судовому засіданні 10.10.2017 року представником позивача подані заперечення відзиви та письмові пояснення у справі, в яких позивач зазначає про автоматичне виникнення у позивача як особи, яка набула право власності на будівлю (споруду) права на земельну ділянку, яка перебувала в користуванні попереднього власника нерухомості, а також наголошує на сплаті позивачем земельного податку виходячи з розміру земельної ділянки площею 26208,27 кв.м. Заперечення судом долучені до матеріалів справи.
Інших доказів на підтвердження своїх вимог та заперечень, а також правових позицій, окрім наявних у матеріалах справи, на час проведення судового засідання 10.10.2017 року сторонами суду не надано.
В судовому засіданні 10.10.2017 року позивач підтримав позовні вимоги в повному обсязі та просив суд задовольнити позов.
Представник відповідача в судовому засіданні 10.10.2017 року проти позову заперечував з підстав, викладених у відзиві на позовну заяву, та просив відмовити в задоволенні позовних вимог.
Представники третіх осіб в судовому засіданні 10.10.2017 року просили в задоволенні позову відмовити.
Відповідно до статті 85 ГПК України в судовому засіданні 10.10.2017 року оголошено вступну та резолютивну частини рішення.
Розглянувши подані матеріали справи в їх сукупності та заслухавши пояснення представників позивача, відповідача та третіх осіб 1,2, Господарський суд міста Києва, -
ВСТАНОВИВ:
Рішенням Київської міської ради від 06 липня 2017 року № 673/2835 "Про передачу Публічному акціонерному товариству «Холдингова компанія «Київміськбуд» земельної ділянки для будівництва, експлуатації та обслуговування рекреаційно - оздоровчого комплексу, благоустрою та озеленення території на вул. Квітки Цісик, 34, 36 в Оболонському районі м. Києва", відповідно до статей 9, 52, 83, 93, 123, 124 Земельного кодексу України, п. 2 розділу ІІ Закону України «Про внесення змін до Земельного кодексу України щодо проведення земельних торгів», Закону України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо розмежування земель державної та комунальної власності", пункту 34 частини першої статті 26 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" та розглянувши проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки, вирішено: затвердити проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки Публічному акціонерному товариству «Холдингова компанія «Київміськбуд» для будівництва, експлуатації та обслуговування рекреаційно - оздоровчого комплексу, благоустрою та озеленення території на вул. Квітки Цісик, 34, 36 в Оболонському районі м. Києва (категорія земель - землі рекреаційного призначення, справа Д-7208, заява ДЦ № 01023-000227282-014 від 28.11.2016 року); передати Публічному акціонерному товариству «Холдингова компанія «Київміськбуд», за умови виконання пункту 3 цього рішення, в оренду на 15 років земельну ділянку площею 0,6864 га (кадастровий номер 8000000000:85:067:0067, витяг з Державного земельного кадастру №НВ-8000391902016) для будівництва, експлуатації та обслуговування рекреаційно - оздоровчого комплексу, благоустрою та озеленення території на вул. Квітки Цісик, 34, 36 в Оболонському районі м. Києва із земель комунальної власності територіальної громади міста Києва; Публічному акціонерному товариству «Холдингова компанія «Київміськбуд»: виконувати обов'язки землекористувача відповідно до вимог ст. 96 Земельного кодексу України; у місячний термін надати до Департаменту земельних ресурсів виконаного органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) документи, визначені законодавством, необхідні для укладання договору оренди земельної ділянки; забезпечити вільний доступ для прокладання нових, ремонту та експлуатації існуючих інженерних мереж, що знаходяться в межах земельної ділянки; виконати вимоги, викладені в листах Департаменту містобудування та архітектури від 10.09.2015 року №12147/0/12/19-15, Головного управління Держгеокадастру від 14.09.2015 року № 19-26-7777.31-3055/20-15; питання майнових відносин вирішувати в установленому порядку; питання пайової участі вирішувати відповідно до законодавства тощо. Копія вказаного рішення наявна в матеріалах справи.
На виконання вищевказаного рішення Київської міської ради 01 вересня 2017 року між Київською міською радою як орендодавцем та Публічним акціонерним товариством «Холдингова компанія «Київміськбуд» як орендарем укладено Договір оренди земельної ділянки (далі - Договір), відповідно до умов якого орендодавець на підставі рішення Київської міської ради від 06.07.2017 року за № 673/2835 передає, а орендар приймає в оренду (строкове платне користування) земельну ділянку, визначену цим Договором, яка належить до земель комунальної власності територіальної громади міста Києва, для будівництва, експлуатації та обслуговування рекреаційно - оздоровчого комплексу строком на 15 років.
Об'єктом оренди відповідно до відомостей державного земельного кадастру, рішення КМР від 06.07.2017 року за № 673/2835 та цього Договору є земельна ділянка що розташована за адресою: м. Київ, вул. Квітки Цісик, 34, 36 в Оболонському районі м. Києва, площею 0,6864 га, кадастровий номер якої: 8000000000:85:067:0067 із цільовим призначенням - 07.01 для будівництва, експлуатації та обслуговування об'єктів рекреаційного призначення, категорія земель - землі рекреаційного призначення (п.2.1 Договору).
Спір у справі виник у зв'язку із тим, що на думку позивача прийняте рішення Київської міської ради від 06.07.2017 року № 673/2835 є незаконним та таким, що підлягає визнанню недійсним з моменту прийняття, оскільки порушено вимоги ст.ст. 123, 134 Земельного кодексу України.
Зокрема, в обґрунтування поданого позову позивач посилається на те, що оскаржуване рішення Київської міської ради порушує його права як землекористувача земельної ділянки, частину якої без його згоди було передано третій особі 1 - ПАТ «ХК «Київміськбуд» у користування, оскільки відповідно до технічного звіту по встановленню зовнішніх меж земельна ділянка на вул. Гамарника 34, 36 (на даний час Квітки Цісик) у Подільському районі м. Києва (обліковий код 85:067:003) обліковується за ЗАТ «Фінанси та Кредит» Ріелті», правонаступником якого є позивач.
На підтвердження наявності прав позивача на земельну ділянку по вул. Квітки Цісик (Гамарника) 34, 36 у м. Києві позивач посилається на той факт, що Договором купівлі-продажу майнового комплексу дитячої дачі від 20.05.99 року № 626, посвідченим приватним нотаріусом Київського міського нотаріального округу Олексюк Ю.Е. за реєстровим № 2158, укладеним між Регіональним відділенням Фонду державного майна України по м. Києву як
продавцем та Закритим акціонерним товариством «Р & С Realty», правонаступником якого є Приватне акціонерне товариство «Р & С Realty», як покупцем, з урахуванням угоди про внесення змін та доповнень до договору купівлі-продажу майнового комплексу дитячої дачі від 12.08.1999 року, продавець продав, а покупець купив майновий комплекс в частині - дитячу дачу, що знаходиться за адресою: м. Київ, смт. Пуща - Водиця, вул. Гамарника, 34, на земельній ділянці площею 2,62 га, відведеної згідно з технічним паспортом по встановленню зовнішніх меж землекористування 8506703 та рішеннями виконавчого комітету Київської міської Ради народних депутатів від 22.04.1952 року № 824-а, 09.10.1962 року № 1687 від 21.11.1983 року № 1912.
Так, рішенням № 824а виконавчого комітету Київської міської Ради депутатів трудящих від 22 квітня 1952 року закріплено та поширено Видавництву ЦК КПбУ «Радянська Україна» земельну ділянку площею біля 1,5 га по вул. Пушкінській (кол. Гамарника, Квітки Цісик) № 426, 428, 430 та по вул. Лісній № № 553, 554, 555 в Подільському районі під дитячу дачу в межах згідно проекту Управління в справах архітектури м. Києва від 24 грудня 1951 року.
Рішенням № 1687 виконавчого комітету Київської міської Ради депутатів трудящих від 09 жовтня 1962 року відведено додатково видавництву комбінату друку «Радянська України» земельну ділянку площею біля 0,3 га по вул. Гамарника № 34 в Пуща-Водиці, Подільського району для розширення території і дитячої установи без права забудови і порубки дерев за рахунок частини садиби житлового Управління по вул. Лісній № 17.
Рішенням № 1912 виконавчого комітету Київської міської Ради депутатів трудящих від 21 листопада 1983 року відведено видавництву «Радянська Україна» ЦК Компартії України додаткову земельну ділянку площею близько 0,6 га для влаштування ігрових та спортивних майданчиків дитячої дачі та дозволено її реконструкцію по вул. Гамарника, 34 в смт. Пуща-Водиця в Подільському районі за рахунок земель міської забудови.
Окрім того, відповідно до Договору купівлі-продажу майнового комплексу дитячої дачі від 13.05.99 року № 625, посвідченого приватним нотаріусом Київського міського нотаріального округу Олексюк Ю.Е. за реєстровим № 1852, укладеного між Регіональним відділенням Фонду державного майна України по м. Києву як продавцем та Закритим акціонерним товариством «Р & С Realty» як покупцем, продавець продав, а покупець купив нежитловий будинок - спальний корпус № 9 дитячої дачі, загальною площею 108,6 кв.м, який знаходиться за адресою: м. Київ, смт. Пуща-Водиця, вул. Гамарника, 36, літера «А».
Відповідно до Договору купівлі-продажу нежитлового будинку пального корпусу № 8 дитячої дачі від 14.10.1999 року № 647, посвідченого приватним нотаріусом Київського міського нотаріального округу Олексюк Ю.Е. за реєстровим № 3550, укладеного між Регіональним відділенням Фонду державного майна України по м. Києву як продавцем та Закритим акціонерним товариством «Р & С Realty» як покупцем, продавець продав, а покупець купив нежитловий будинок в цілому - спальний корпус № 8 дитячої дачі, загальною площею 165,4 кв.м, який знаходиться за адресою: м. Київ, смт. Пуща-Водиця, вул. Гамарника, 34, літера «X».
Згідно наявного в матеріалах справи листа Київського міського управління земельних ресурсів № 07-05/4748 від 10.12.98 року площа земельної ділянки за адресою: вул. Гамарника, 34 в смт. Пуща-Водиця, на якій розташовані дитячі дачі видавництва «Преса України» складає 26208,32 кв. м, код земельної ділянки 85067003, згідно технічного звіту по встановленню зовнішніх меж землекористування від 22.11.1994 року.
Також на підтвердження розміру земельної ділянки, що була передана видавництву «Радянська Україна», як такого, що дорівнює 2 га 0273 кв.м, позивач посилається на наявний в матеріалах справи план - схему земельної ділянки № 22599 по вул. Гамарника , 34, 36 Подільського району м. Києва від 18.11.1962 року.
Зазначаючи в позовній заяві про наявність права користування земельною ділянкою після встановлення землевпорядними організаціями в натурі (на місцевості), позивач зазначає про підготовку технічного звіту по встановленню зовнішніх меж землекористування Закритого акціонерного товариства «Фінанси та Кредит Ріелті», розташованого на вулиці Гамарника 34, 36 смт. Пуща-Водиця у Подільському районі м. Києва (кадастровий код № 8506703), який подано до Київського міського управління земельних ресурсів за інвентарним номером № 76363 15 грудня 1999 року, та відповідно якого площа земельної ділянки складає 26208,27 кв. м, а також про сплату позивачем земельного податку виходячи з повної площі земельної ділянки, визначеної на підставі відомостей, що містилися в витягах з технічної документації про нормативну грошову оцінку.
Окрім того, посилаючись на порушення ч. 1 ст. 134 Земельного кодексу України позивач в позовній заяві стверджує про можливість набуття ПАТ «ХК «Київміськбуд» права користування спірною земельною ділянкою виключно у разі їх придбання на земельних торгах.
Оцінюючи подані докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному розгляді в судовому засіданні всіх обставин справи в їх сукупності, суд вважає, що вимоги позивача задоволенню не підлягають з наступних підстав.
Відповідно до ст. 3 Земельного кодексу України (далі по тексту - ЗК України) земельні відносини регулюються Конституцією України, цим Кодексом, а також прийнятими відповідно до них нормативно-правовими актами.
Статтею 13 Конституції України визначено, що земля, її надра, атмосферне повітря, водні та інші природні ресурси, які знаходяться в межах території України, природні ресурси її континентального шельфу, виключної (морської) економічної зони є об'єктами права власності Українського народу. Від імені Українського народу права власника здійснюють органи державної влади та органи місцевого самоврядування в межах, визначених цією Конституцією.
Відповідно до статті 2 Земельного кодексу України до земельних відносин належать відносини щодо володіння, користування і розпорядження землею.
За приписами ст. 10 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" міські ради є органами місцевого самоврядування, що представляють відповідні територіальні громади та здійснюють від їх імені та в їх інтересах функції і повноваження місцевого самоврядування, визначені Конституцією України, цим та іншими законами.
Статтею 60 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" встановлено, що територіальним громадам сіл, селищ, міст, районів у містах належить право комунальної власності на рухоме і нерухоме майно, доходи місцевих бюджетів, інші кошти, землю, природні ресурси, підприємства, установи та організації, в тому числі банки, страхові товариства, а також пенсійні фонди, частку в майні підприємств, житловий фонд, нежитлові приміщення, заклади культури, освіти, спорту, охорони здоров'я, науки, соціального обслуговування та інше майно і майнові права, рухомі та нерухомі об'єкти, визначені відповідно до закону як об'єкти права комунальної власності, а також кошти, отримані від їх відчуження.
Згідно положень ст. 19 Конституції України органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та Законами України.
Відповідно до приписів частини 5 статті 16 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» від імені та в інтересах територіальних громад права суб'єкта комунальної власності здійснюють відповідні ради.
У відповідності до статей 140, 143 та 144 Конституції України місцеве самоврядування є правом територіальної громади самостійно вирішувати питання місцевого значення в межах Конституції і законів України, що здійснюється територіальною громадою в порядку, встановленому законом, як безпосередньо, так і через органи місцевого самоврядування; територіальні громади безпосередньо або через утворені ними органи управляють майном, що є в територіальній власності, вирішують інші питання, віднесені законом до їх компетенції; вирішуючи питання місцевого значення, органи місцевого самоврядування в межах визначених законом повноважень приймають рішення, які є обов'язковими до виконання на відповідній території.
При цьому, згідно з приписами ст.ст. 142-144 Конституції України до матеріальної основи органів місцевого самоврядування, крім інших об'єктів, належить земля, управління якою здійснюють територіальні громади через органи самоврядування в межах їх повноважень шляхом прийняття рішень.
Відповідно до статті 6 Закону України "Про столицю України місто-герой Київ" місцеве самоврядування у м. Києві здійснюється територіальною громадою міста, в тому числі, через Київську міську раду.
Статтею 93 Земельного кодексу України визначено, що право оренди земельної ділянки - це засноване на договорі строкове платне володіння і користування земельною ділянкою, необхідною орендареві для провадження підприємницької та іншої діяльності. Земельні ділянки можуть передаватися в оренду громадянам та юридичним особам України, іноземним громадянам і особам без громадянства, іноземним юридичним особам, міжнародним об'єднанням і організаціям, а також іноземним державам.
У комунальній власності є майно, у тому числі грошові кошти, яке належить територіальній громаді. Управління майном, що є у комунальній власності, здійснюють безпосередньо територіальна громада та утворені нею органи місцевого самоврядування (ст. 327 Цивільного кодексу України).
Так, відповідно до статті 83 Земельного кодексу України у комунальній власності перебувають усі землі в межах населених пунктів, крім земель приватної та державної власності, а також земельні ділянки за їх межами, на яких розташовані об'єкти комунальної власності.
Розпорядження землями комунальної власності м. Києва, в тому числі надання земельних ділянок у власність чи у користування, у відповідності до ст. 9 Земельного кодексу України, Закону України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо розмежування земель державної та комунальної власності" відноситься до виключних повноважень Київської міської ради як колегіального органу.
Частиною 5 ст. 60 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" передбачено, що органи місцевого самоврядування від імені та в інтересах територіальних громад відповідно до закону здійснюють правомочності щодо володіння, користування та розпорядження об'єктами права комунальної власності, в тому числі виконують усі майнові операції, можуть передавати об'єкти права комунальної власності у постійне або тимчасове користування юридичним та фізичним особам, здавати їх в оренду, продавати і купувати, використовувати як заставу, вирішувати питання їхнього відчуження, визначати в угодах та договорах умови використання та фінансування об'єктів, що приватизуються та передаються у користування і оренду.
Отже, єдиною підставою набуття права власності чи права користування земельними ділянками комунальної власності в м. Києві для громадян та юридичних осіб є відповідне рішення Київської міської ради.
Відповідно до ч. ч. 1, 2 ст. 116 Земельного кодексу України громадяни та юридичні особи набувають права власності та права користування земельними ділянками із земель державної або комунальної власності за рішенням органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування в межах їх повноважень, визначених цим Кодексом або за результатами аукціону. Набуття права на землю громадянами та юридичними особами здійснюється шляхом передачі земельних ділянок у власність або надання їх у користування.
Згідно ч. 1 ст. 123 Земельного кодексу України надання земельних ділянок державної або комунальної власності у користування здійснюється Верховною Радою Автономної Республіки Крим, Радою міністрів Автономної Республіки Крим, органами виконавчої влади або органами місцевого самоврядування. Рішення зазначених органів приймається на підставі проектів землеустрою щодо відведення земельних ділянок у разі: надання земельної ділянки із зміною її цільового призначення; формування нової земельної ділянки (крім поділу та об'єднання).
Відповідно до ч. 2 ст. 123 Земельного кодексу України особа, зацікавлена в одержанні у користування земельної ділянки із земель державної або комунальної власності за проектом землеустрою щодо її відведення, звертається з клопотанням про надання дозволу на його розробку до відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування, які відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу, передають у власність або користування такі земельні ділянки. У клопотанні зазначаються орієнтовний розмір земельної ділянки та її цільове призначення. До клопотання додаються графічні матеріали, на яких зазначено бажане місце розташування та розмір земельної ділянки, письмова згода землекористувача, засвідчена нотаріально (у разі вилучення земельної ділянки).
Згідно з ч. 4 ст. 123 Земельного кодексу України, проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки погоджується в порядку, встановленому статтею 186-1 цього Кодексу.
Так, судом встановлено, що проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки на вул. Квітки Цісик, 34, 36 в Оболонському районі м. Києва погоджено у відповідності до ст.186-1 Земельного кодексу України, зокрема, проект містить позитивні висновки, викладені в листах Департаменту містобудування та архітектури від 10.09.2015 року № 12147/0/12/19-15 від 10.09.2015 року та Головного управління Держгеокадастру у м. Києві від 14.09.2015 року № 19-26-7777.31-3055/20-15.
Відповідно до ч. 6 ст. 123 Земельного кодексу України, відповідний орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування у двотижневий строк з дня отримання проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки, а в разі необхідності здійснення обов'язкової державної експертизи землевпорядної документації згідно із законом - після отримання позитивного висновку такої експертизи приймає рішення про надання земельної ділянки у користування.
Також проект землеустрою отримав позитивний висновок державної землевпорядної експертизи від 30.06.2016 року № 471-16.
Згідно із ч. 1 ст. 123 Земельного кодексу України, надання земельних ділянок державної або комунальної власності у користування здійснюється Верховною Радою Автономної Республіки Крим, Радою міністрів Автономної Республіки Крим, органами виконавчої влади або органами місцевого самоврядування.
Відповідно до ч. 1 ст. 124 Земельного кодексу України, передача в оренду земельних ділянок, що перебувають у державній або комунальній власності, здійснюється на підставі рішення відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування згідно з їх повноваженнями, визначеними статтею 122 цього Кодексу, чи договору купівлі-продажу права оренди земельної ділянки (у разі продажу права оренди) шляхом укладення договору оренди земельної ділянки чи договору купівлі-продажу права оренди земельної ділянки.
Відповідно до ч. 1 ст. 59 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" рада в межах своїх повноважень приймає нормативні та інші акти у формі рішень.
Як зазначалось судом вище, рішенням Київської міської ради від 06.07.2017 №673/2835 «Про передачу публічному акціонерному товариству «Київміськбуд» земельної ділянки для будівництва, експлуатації та обслуговування рекреаційно - оздоровчого комплексу, благоустрою та озеленення території на вул. Квітки Цісик, 34, 36 в Оболенському районі м. Києва» ПАТ «Київміськбуд» передано в оренду на 15 років земельну ділянку площею 0,6864 га кадастровий номер 8000000000:85:067:0067) для будівництва, експлуатації та обслуговування рекреаційно-оздоровчого комплексу, благоустрою та озеленення території на вул. Квітки Цісик, 34, 36 в Оболонському районі м. Києва із земель комунальної власності територіальної громади міста Києва.
При цьому на час прийняття спірного рішення Київської міської ради право користування земельною ділянкою площею 0,6864 га на вул. Гамарника, 34, 36 в Оболонському районі м. Києва за будь-якими фізичними чи юридичними особами в установленому законом порядку зареєстровано не було.
Зокрема, згідно листа Головного управління Держгеокадастру у м. Києві від 27.08.2015 року № 19-26-7777.2-2449/20-15 за даними державної статистичної звітності про наявність земель та розподіл їх за власниками, землекористувачами вказана земельна ділянка відносилась до земель, не наданих у власність або користування, в межах населених пунктів.
Також за змістом листа Головного управління Держгеокадастру у м. Києві від 15.09.2016 року № 19-26-0.22-11370-16 станом на 15.09.2016 року рішення про передачу спірної земельної ділянки фізичним чи юридичним особам в управлінні відсутні.
Також за інформацією комунальної організації «Інститут генерального плану м. Києва», яка міститься в листі № 03-862 від 16.06.2016 року, та яка була складовою проекту землеустрою щодо відведення спірної земельної ділянки, рішення Київської міської Ради народних депутатів та матеріали про відведення земельної ділянки по вул. Гамарника, 34, 36 (згідно схеми) в архівах Головкиївархітектури відсутні.
Посилання позивача на той факт, що спірна земельна ділянка є частиною земельної ділянки, яка обліковується за позивачем та, відповідно, передача її в користування ПАТ «ХК «Київміськбуд» потребує згоди позивача як землекористувача, судом до уваги не приймаються як такі що спростовуються матеріалами справи.
Так, відповідно до плану земельної ділянки № 22599, рішенням Ради депутатів трудящих від 22.04.1952 № 824-А земельну ділянку площею 2,0273 га по вул. Гамарника 33, 34, відведено в користування видавництву «Радянська Україна» під існуючу дитячу базу.
При цьому за матеріалами інвентаризації, що була проведена у 2016 році, було внесено зміни і доповнення до кварталу № 85067-К1, а саме відновлено площу та геометрію земельної ділянки обліковий код 85:067:0003, яка обліковується за ЗАТ "F&C REALTY", отже, наведене свідчить, що земельна ділянка, яку передано оскаржуваним рішенням ПАТ «ХК «Київміськбуд» (кадастровий номер 8000000 000:85:067:0067) не є частиною земельної ділянки з обліковим кодом 85:067:0003, яка передавалась у користування видавництву «Радянська Україна», а лише межує з нею.
Відповідно до ст. 125 Земельного кодексу України право власності на земельну ділянку, а також право постійного користування та право оренди земельної ділянки виникають з моменту державної реєстрації цих прав.
Право власності, користування земельною ділянкою оформлюється відповідно до Закону України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень" (ст. 126 Земельного Кодексу України).
Проте враховуючи, що докази наявності у позивача документів в розумінні чинного законодавства на земельну ділянку площею 0,6864 га (кадастровий номер 8000000000:85:067:0067) на вул. Квітки Цісик, 34, 36 в Оболонському районі м. Києва в матеріалах справи відсутні, а технічний звіт по встановленню меж землекористування Закритого акціонерного товариства «Фінанси та Кредит Ріелті», розташованого на вулиці Гамарника, 34, 36 смт. Пуща-Водиця у Подільському районі м. Києва (кадастровий код № 8506703), який, як зазначено позивачем, подано 15 грудня 1999 року до Київського міського управління земельних ресурсів за інвентарним номером № 76363 не є документом, що підтверджує право користування земельною ділянкою, за висновками суду позивач не є користувачем спірної земельної ділянки в розумінні чинного законодавства.
Як зазначено в документах кадастрової справи № Д-7208, у Департаменті земельних ресурсів КМДА зареєстровано проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки ПАТ "F&C REALTY" площею 2,6 га для експлуатації та обслуговування майнового комплексу дитячої дачі на вул. Гамарника, 34, 34 літ. «Х», 36 літ. «А» (справа А-5344) за результатами розгляду якого Комісією з розгляду питань, пов'язаних з погодженням документації із землеустрою було надано негативний висновок від 10.10.2012 року № 1380.
Поряд із цим суд зазначає, що проект відведення земельної ділянки не визначений законом як підстава набуття права на земельну ділянку і не є правовстановлюючим документом, спрямованим на набуття, зміну або припинення прав та обов'язків сторін, а є лише невід'ємною частиною договору оренди земельної ділянки згідно приписів Закону України «Про оренду землі».
Щодо посилання позивача як на одну з підстав недійсності вказаного рішення Київської міської ради від 06.07.2017 року № 673/2835 на порушення норм статті 134 Земельного кодексу України суд зазначає, що згідно частини 2 статті 124 Земельного кодексу України передача в оренду земельних ділянок, що перебувають у державній або комунальній власності, здійснюється за результатами проведення земельних торгів, крім випадків, встановлених частинами другою, третьою статті 134 цього Кодексу.
Приписами ч. 3 ст. 124 Земельного кодексу України визначено, що передача в оренду земельних ділянок, що перебувають у державній або комунальній власності, громадянам, юридичним особам, визначеним частиною другою, третьою статті 134 цього Кодексу, здійснюється в порядку, встановленому ст. 123 цього Кодексу.
Відповідно до абзацу 6 ч. 2 ст. 134 цього Кодексу не підлягають продажу на конкурентних засадах (земельних торгах) земельні ділянки державної чи комунальної власності або права на них у разі надання земельних ділянок державним та комунальним підприємствам, бюджетним установам, вищим навчальним закладам, а також господарським товариствам, у статутному капіталі яких державна або комунальна частка акцій (часток, паїв) перевищує 60 відсотків.
Законом України від 18.02.2016 року № 1012-VIII «Про внесення змін до Земельного кодексу України щодо проведення земельних торгів» абзац 6 ч. 2 ст. 134 виключено, однак, частиною 2 прикінцевих та перехідних положень цього Закону встановлено, що фізичні та юридичні особи, які до дня набрання чинності цим Законом одержали в установленому порядку дозвіл на розробку проектів землеустрою щодо відведення земельних ділянок або технічної документації із землеустрою щодо встановлення (відновлення) меж земельної ділянки в натурі (на місцевості) для передачі у власність або користування земельних ділянок державної та комунальної власності, мають право на отримання таких земельних ділянок без проведення земельних торгів у випадках, визначених положеннями частини другої статті 134 Земельного кодексу України, що виключаються цим Законом.
Як вбачається з листа Публічного акціонерного товариства «Комерційний банк «Глобус» від 30.05.2016 року № 2225, власником 80 % пакета акцій ПАТ «Холдингова компанія «Київміськбуд» станом на 14.06.2012 року є територіальна громада міста Києва, станом на 30.05.2016 року ніяких змін у складі акціонерів не відбувалось.
Судом встановлено за матеріалами справи та сторонами не заперечувалось, що у відповідності до Тимчасового порядку передачі (надання) земельних ділянок у користування або у власність із земель комунальної власності в місті Києві, затвердженого рішенням Київської міської ради № 63/9120 від 28.02.2013 року, ПАТ «БХ «Київміськбуд» подано клопотання про надання дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки площею 0,9 га за адресою вул. Гамарника, 34, 36 (на даний час Квітки Цісик) 03.06.2015 року № К-24862.
Листами від 13.08.2015 року № 03397/0/2-15, № 03398/0/2-15 ПАТ «БХ «Київміськбуд» повідомило про те, що проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки буде розроблено на земельну ділянку площею 0,69 га.
Тобто, ПАТ «БХ «Київміськбуд» в 2015 році було реалізовано право на розроблення документації із землеустрою з метою подальшого укладення договору оренди спірної земельної ділянки як організація, що має у своєму статутному капіталі більше 60% комунальної частки акцій.
Відповідно до Тимчасового порядку передачі (надання) земельних ділянок у користування або у власність із земель комунальної власності в місті Києві після прийняття Київською міською радою рішення про передачу земельної ділянки із земель комунальної власності у власність, в оренду або в постійне користування оформлення та реєстрація права власності, права оренди або права постійного користування земельною ділянкою здійснюється відповідно до Закону України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень".
Право власності на земельну ділянку, набуту із земель комунальної власності, право оренди (суборенди) земельної ділянки або право постійного користування земельними ділянками комунальної власності територіальної громади міста Києва виникають з моменту державної реєстрації цих прав у порядку, встановленому Законом України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень".
Судом встановлено за матеріалами справи, що на підставі оскаржуваного рішення Київської міської ради № 673/2835 від 06.07.2017 року між року між Київською міською радою як орендодавцем та Приватним акціонерним товариством «Холдингова компанія «Київміськбуд» як орендарем укладено Договір оренди земельної ділянки (далі - Договір), посвідчений приватним нотаріусом Київського міського нотаріального округу Литвин А.С. за реєстровим номером 2959, відповідно до умов якого орендодавець на підставі рішення Київської міської ради від 06.07.2017 року за № 673/2835 передає, а орендар приймає в оренду (строкове платне користування) земельну ділянку, визначену цим Договором, яка належить до земель комунальної власності територіальної громади міста Києва, для будівництва, експлуатації та обслуговування рекреаційно - оздоровчого комплексу строком на 15 років.
Об'єктом оренди відповідно до відомостей державного земельного кадастру, рішення КМР від 06.07.2017 року за № 673/2835 та цього Договору є земельна ділянка, що розташована за адресою: м. Київ, вул. Квітки Цісик, 34, 36 в Оболонському районі м. Києва, площею 0,6864 га, кадастровий номер якої: 8000000000:85:067:0067 із цільовим призначенням - 07.01 для будівництва, експлуатації та обслуговування об'єктів рекреаційного призначення, категорія земель - землі рекреаційного призначення (п.2.1 Договору).
Право на оренду земельної ділянки виникає з моменту державної реєстрації цього прав (п.6.2 Договору оренди земельної ділянки).
Договір набуває чинності з моменту його нотаріального посвідчення (п. 14.1 Договору оренди земельної ділянки).
Таким чином виходячи з фактичних обставин справи та приписів чинного законодавства, ПАТ «ХК «Київміськбуд» правомірно отримано в оренду спірну земельну ділянку без проведення земельних торгів та за відсутності згоди позивача як землекористувача суміжної земельної ділянки, і з яким, відповідно, не повинно здійснюватись погодження.
За приписами ст. 152 Земельного кодексу України держава забезпечує громадянам та юридичним особам рівні умови захисту прав власності на землю. Захист прав громадян та юридичних осіб на земельні ділянки здійснюється шляхом визнання недійсними рішень органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування.
Відповідно до ст. 21 Цивільного кодексу України суд визнає незаконним та скасовує правовий акт індивідуальної дії, виданий органом державної влади, органом влади Автономної Республіки Крим або органом місцевого самоврядування, якщо він суперечить актам цивільного законодавства і порушує цивільні права або інтереси.
Акт державного чи іншого органу - це юридична форма рішень цих органів, тобто офіційний письмовий документ, який породжує певні правові наслідки, спрямований на регулювання тих чи інших суспільних відносин і має обов'язковий характер для суб'єктів цих відносин.
Підставами для визнання акта недійсним є невідповідність його вимогам чинного законодавства та/або визначеній законом компетенції органу, який видав цей акт. Обов'язковою умовою визнання акта недійсним є також порушення у зв'язку з прийняттям відповідного акта прав та охоронюваних законом інтересів підприємства чи організації - позивача у справі.
Враховуючи вищезазначене, суд приходить до висновку про відсутність будь-яких порушень чинного законодавства Київською міською радою під час прийняття 06.07.2017 року рішення № 673/2835 "Про передачу Публічному акціонерному товариству "ХОЛДИНГОВА КОМПАНІЯ "КИЇВМІСЬКБУД" земельної ділянки для будівництва, експлуатації та обслуговування рекреаційно - оздоровчого комплексу, благоустрою та озеленення території на вул. Квітки Цісик, 34, 36 в Оболонському районі м. Києва".
Окрім того суд зазначає, що у відповідності до ч.1 ст.59 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" рада в межах своїх повноважень приймає нормативні та інші акти у формі рішень.
Відповідно до ч.1 ст.73 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" акти міської ради, прийняті в межах наданих їй повноважень, є обов'язковими для виконання всіма розташованими на відповідній території органами виконавчої влади, об'єднаннями громадян, підприємствами, установами та організаціями, посадовими особами, а також громадянами, які постійно або тимчасово проживають на відповідній території.
Акт державного чи іншого органу - це юридична форма рішень цих органів, тобто офіційний письмовий документ, який породжує певні правові наслідки, спрямований на регулювання тих чи інших суспільних відносин і має обов'язковий характер для суб'єктів цих відносин. Залежно від компетенції органу, який прийняв такий документ, і характеру та обсягу відносин, що врегульовано ним, акти поділяються на нормативні і такі, що не мають нормативного характеру, тобто індивідуальні. Нормативний акт - це прийнятий уповноваженим державним чи іншим органом у межах його компетенції офіційний письмовий документ, який встановлює, змінює чи скасовує норми права, носить загальний чи локальний характер та застосовується неодноразово. Що ж до актів ненормативного характеру (індивідуальних актів), то вони породжують права і обов'язки тільки у того суб'єкта (чи визначеного ними певного кола суб'єктів), якому вони адресовані.
Конституційний Суд України в пункті 5 мотивувальної частини Рішення від 16 квітня 2009 року № 7-рп/2009 (справа про скасування актів органів місцевого самоврядування) зазначив, що органи місцевого самоврядування, вирішуючи питання місцевого значення, представляючи спільні інтереси територіальних громад сіл, селищ та міст, приймають нормативні та ненормативні акти. До ненормативних належать акти, які передбачають конкретні приписи, звернені до окремого суб'єкта чи юридичної особи, застосовуються одноразово і після реалізації вичерпують свою дію фактом їхнього виконання. У зв'язку з прийняттям цих рішень виникають правовідносини, пов'язані з реалізацією певних суб'єктивних прав та охоронюваних законом інтересів, у тому числі отримання державного акта на право власності на земельну ділянку, укладення договору оренди землі.
Як встановлено судом та вбачається з матеріалів справи, 01.09.2017 р. між Київською міською радою як орендодавцем та Приватним акціонерним товариством "Холдингова компанія «Київміськбуд» як орендарем, на підставі рішення Київської міської ради від 06.07.2017 року № 673/2835, був укладений Договір оренди земельної ділянки, посвідчений Приватним нотаріусом Київського міського нотаріального округу Литвин А.С., зареєстровано в реєстрі за № 2959, відповідно до умов якого орендодавець передає, а орендар приймає в оренду (строкове платне користування) земельну ділянку, що розташована за адресою: м. Київ, вул. Квітки Цісик, 34, 36 в Оболонському районі м. Києва, площею 0,6864 га, кадастровий номер якої: 8000000000:85:067:0067, яка належить до земель комунальної власності територіальної громади міста Києва на підставі Закону України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо розмежування земель державної та комунальної власності"; реєстрація права власності на об'єкт оренди здійснюється згідно з Законом України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень" одночасно з державною реєстрацією права оренди.
Отже, спірне рішенням Київської міської ради від 06.07.2017 року № 673/2835, яким вирішено затвердити проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки ПАТ «ХК «Київміськбуд» для будівництва, експлуатації та обслуговування рекреаційно - оздоровчого комплексу, благоустрою та озеленення території на вул. Квітки Цісик, 34, 36 в Оболонському районі м. Києва (п. 1) та передати Публічному акціонерному товариству «Холдингова компанія «Київміськбуд», за умови виконання пункту 3 цього рішення, в оренду на 15 років земельну ділянку площею 0,6864 га (кадастровий номер 8000000000:85:067:0067, витяг з Державного земельного кадастру №НВ-8000391902016) для будівництва, експлуатації та обслуговування рекреаційно - оздоровчого комплексу, благоустрою та озеленення території на вул. Квітки Цісик, 34, 36 в Оболонському районі м. Києва із земель комунальної власності територіальної громади міста Києва (п. 2) вичерпало свою дію внаслідок повного виконання.
Тобто, прийняте відповідачем рішення про передачу ділянки ПАТ «ХК «Київміськбуд» в оренду земельної ділянки є ненормативним актом органу місцевого самоврядування, який вичерпав свою дію внаслідок його виконання.
Враховуючи наведене, позов, предметом якого є визнання незаконним та скасування рішення органу місцевого самоврядування щодо передачі у власність та оренду земельної ділянки, тобто ненормативний акт, що застосовується одноразово і з прийняттям якого виникають правовідносини, пов'язані з реалізацією певних суб'єктивних прав та охоронюваних законом інтересів, не може бути задоволений, оскільки таке рішення органу місцевого самоврядування вичерпало свою дію шляхом виконання. Його скасування не породжує наслідків для власника чи орендаря земельної ділянки, оскільки у таких осіб виникло право власності або користування земельною ділянкою і це право ґрунтується на правовстановлюючих документах.
Таким чином, прийнятий органом місцевого самоврядування ненормативний акт, що застосовується одноразово, який після реалізації вичерпує свою дію фактом його виконання і з прийняттям якого виникають правовідносини, пов'язані з реалізацією певних суб'єктивних прав та охоронюваних законом інтересів (зокрема, рішення про передачу земельної ділянки в оренду), позов, предметом якого є спірне рішення органу місцевого самоврядування, не повинен розглядатися, оскільки обраний позивачем спосіб захисту порушених прав не забезпечує їх реального захисту.
Аналогічна правова позиція викладена у постанові Верховного Суду України від 11.11.2014 у справі № 21-405а14 та постанові Вищого господарського суду України від 29 вересня 2015 року у справі № 910/4529/15-г.
Відповідно до статті 33 ГПК України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень.
Згідно статті 32 ГПК України доказами у справі є будь-які фактичні дані, на підставі яких господарський суд у визначеному законом порядку встановлює наявність чи відсутність обставин, на яких ґрунтуються вимоги і заперечення сторін, а також інші обставини, які мають значення для правильного вирішення господарського спору.
За приписами ст. 43 Господарського процесуального кодексу України суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному та об'єктивному розгляді в судовому процесі всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом.
Рішення суду про задоволення позову може бути прийнято виключно у тому випадку, коли подані позивачем докази дозволять суду зробити чіткий, конкретний та безумовний висновок про обґрунтованість та законність вимог позивача.
Відповідно до п. 1 постанови Пленуму Вищого господарського суду України №6 від 23.03.12 р. «Про судове рішення» рішення з господарського спору повинно прийматись у цілковитій відповідності з нормами матеріального і процесуального права та фактичними обставинами справи, з достовірністю встановленими господарським судом, тобто з'ясованими шляхом дослідження та оцінки судом належних і допустимих доказів у конкретній справі.
З огляду на вищевикладене, враховуючи те, що позивач не довів в розумінні ст. 33 Господарського процесуального кодексу України ті обставини, на які він посилається як на підставу своїх позовних вимог, а також у зв'язку з відсутністю фактичних обставин, з якими закон пов'язує визнання оскаржуваного правочину недійсним і настання відповідних юридичних наслідків, зважаючи на відсутність правових підстав для задоволення позовних вимог у даній справі, суд вважає за необхідне відмовити позивачу у задоволенні позову з огляду на його необґрунтованість та недоведеність.
Відповідно до ст. 49 Господарського процесуального кодексу судові витрати покладаються на позивача.
Враховуючи вищевикладене та керуючись ст. 32, 33, 49, 82 - 85 ГПК України, Господарський суд міста Києва, -
ВИРІШИВ:
1. В задоволенні позовних вимог відмовити повністю.
Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним господарським судом.
Суддя М.М.Якименко
Дата складання (підписання) повного тексту рішення: 01.11.2017 року.