Рішення № 72291010, 16.02.2018, Київський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
16.02.2018
Номер справи
810/3094/17
Номер документу
72291010
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

КИЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

16 лютого 2018 року м.Київ № 810/3094/17

Київський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Кушнової А.О., за участю секретаря судового засідання Сакевич Ж.В., розглянув у порядку письмового провадження за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за Товариства з обмеженою відповідальністю "Мульті Грейн Компані" до Головного управління ДФС у Київській області та Державної фіскальної служби України про визнання протиправним та скасування рішення та зобов'язання вчинити певні дії.

Суть спору: до Київського окружного адміністративного суду звернулось Товариство з обмеженою відповідальністю "Мульті Грейн Компані" з позовом до Головного управління ДФС у Київській області про визнання протиправним та скасування рішення №17/12 від 26.05.2017 за №17-10-36-12-02-25 про анулювання реєстрації платника податку на додану вартість Товариства з обмеженою відповідальністю "Мульті Грейн Компані", прийнятого Головним управлінням ДФС у Київській області та зобов'язання Головного управління ДФС у Київській області поновити Товариство з обмеженою відповідальністю "Мульті Грейн Компані" в реєстрі платників податку на додану вартість з 26.05.2017 року.

Ухвалою Київського окружного адміністративного суду від 15.09.2017 відкрито провадження в адміністративній справі, закінчено підготовче засідання та призначено справу до судового розгляду.

Ухвалою Київського окружного адміністративного суду від 07.12.2017 залучено до участі у справі в якості другого відповідача Державну фіскальну службу України.

Обґрунтовуючи позовні вимоги, позивач зазначив про те, що 26.05.2017 Головним управлінням ДФС у Київській області було прийнято рішення №17/12 про анулювання реєстрації платника податку на додану вартістю Товариства з обмеженою відповідальністю «Мульті Грейн Компані» з підстав неподання позивачем протягом періоду з 01.05.2016 до 30.04.2017 податкових декларацій з податку на додану вартість та встановлення факту відсутності чи неможливості установлення його місцезнаходження. Проте, позивач не погоджується з висновками контролюючого органу, які зумовили прийняття спірного рішення, оскільки, як зауважив позивач, ТОВ «Мульті Грейн Компані» було подано податкову звітність з ПДВ у період з 01.05.2016 по 30.04.2017 особисто та поштою, як то встановлено п.49.18.1 п.49.18 ст.49 Податкового кодексу України. При цьому, позивач наголосив на тому, що подання податкової звітності з ПДВ у такий спосіб зумовлено неможливістю ТОВ «Мульті Грейн Компані» подати податкову звітність з ПДВ в електронній формі, у зв'язку із розірванням Білоцерківською ОДПІ ГУ ДФС у Київській області в односторонньому порядку договору про визнання електронних документів від 17.08.2015 №170820151 з підстав незнаходження позивача за місцем державної реєстрації. Позивач зазначив про те, що на момент прийняття спірного рішення Київським окружним адміністративним судом у справі №810/2293/16 було прийнято постанову від 14.09.2016, що набрала законної сили 07.02.2017, в якій підтверджено факт місцезнаходження ТОВ «Мульті Грейн Компані». Позивач зауважив, що рішення №17/12 від 26.05.2017 про анулювання реєстрації платника податку на додану вартість Товариства з обмеженою відповідальністю «Мульті Грейн Компані» було прийнято без урахування висновків вказаного судового рішення, що на думку позивача, свідчить про безпідставність та необґрунтованість спірного рішення. Відповідачі, заперечуючи проти задоволення позовних вимог, зазначили про те, що ТОВ «Мульті Грейн Компані» здійснювало подання до контролюючого органу податкової звітності з ПДВ за звітні податкові періоди з травня 2016 по квітень 2017 року з порушенням вимог пп.48.3, 48.4 ст.48 Податкового кодексу України, яку не прийнято у зв'язку із відсутністю платника податків за адресою реєстрації, а тому на думку відповідачів, прийняття спірного рішення є таким, що відповідає вимогам чинного законодавства. 29.01.2018 на адресу суду від представника позивача надійшов уточнений адміністративний позов, у якому позивач просить суд:

- визнати протиправним та скасувати повністю рішення №17/12 від 26.05.2017 за №17-10-36-12-02-25 про анулювання реєстрації платника податку на додану вартість ТОВ «Мільті Грей Компані», прийняте Головним управлінням ДФС у Київській області;

- зобов'язати Державну фіскальну службу України поновити ТОВ «Мільті Грей Компані» в реєстрі платників податку на додану вартість з 26.05.2017 як платника податку на додану вартість.

Протокольною ухвалою суду від 29.01.2017 було прийнято уточнений адміністративний позов, а також постановлено здійснити розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження, визначеними Кодексом адміністративного судочинства України в редакції Закону України від 03.10.2017 №2147-VIII "Про внесення змін до Господарського процесуального кодексу України, Цивільного процесуального кодексу України, Кодексу адміністративного судочинства України та інших законодавчих актів" з повідомленням (викликом) сторін.

Представник позивача у судових засіданнях 07.12.2017 та 29.01.2018 позовні вимоги підтримав у повному обсязі та просив суд задовольнити позов. Представники відповідачів, присутні у судових засіданнях 10.10.2017, 07.11.2017, 07.12.2015 та 29.01.2018 проти задоволення позову заперечували та просили суд відмовити у задоволенні позовних вимог.

У судовому засіданні 29.01.2018 суд за письмовим клопотанням представника позивача поставив на обговорення сторін питання про можливість продовжити розгляд справи у порядку письмового провадження.

Представники сторін щодо продовження розгляду справи у порядку письмового провадження не заперечували.

Відповідно до ч.3 ст.194 Кодексу адміністративного судочинства України учасник справи має право заявити клопотання про розгляд справи за його відсутності. Якщо таке клопотання заявили всі учасники справи, судовий розгляд справи здійснюється в порядку письмового провадження на підставі наявних у суду матеріалів.

Протокольною ухвалою суду від 29.01.2018 постановлено здійснювати подальший розгляд справи у порядку письмового провадження.

Розглянувши подані документи і матеріали, всебічно і повно з'ясувавши усі фактичні обставини справи, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд

ВСТАНОВИВ:

Товариство з обмеженою відповідальністю «Мульті Грейн Компані» (код ЄДРПОУ 32541178) 17.07.2003 зареєстровано в якості юридичної особи виконавчим комітетом Дніпровської міської ради, що підтверджується свідоцтвом про державну реєстрацію юридичної особи серії А00 №417831 (т.1, а.с.213). Відповідно до витягу з Реєстру платників податку на додану вартість №1610274500547 від 18.01.2016 Товариство з обмеженою відповідальністю «Мульті Грейн Компані» з 28.07.2006 зареєстровано платником податку на додану вартість (т.1, а.с.217). Судом встановлено, що 26.05.2017 Головним управлінням ДФС у Київській області було прийнято рішення №17/12 про анулювання реєстрації платника податку на додану вартість Товариства з обмеженою відповідальністю «Мульті Грейн Компані».

Зі змісту вказаного рішення вбачається, що підставою анулювання реєстрації платника податку на додану вартість Товариства з обмеженою відповідальністю «Мульті Грейн Компані» є встановлення факту неподання позивачем податкових декларацій з податку на додану вартість протягом періоду з 01.05.2016 по 30.04.2017 з показниками, які свідчать про відсутність постачання/придбання товарів, здійснених з метою формування податкового зобов'язання чи податкового кредиту, та має за останні 12 календарних місяців обсяги оподаткування операцій 0 гривень, а також факту відсутності чи неможливості установити місцезнаходження юридичної особи (т.1, а.с.11).

Вказане рішення було направлено на адресу позивача та отримано останнім 01.06.2017, про що свідчить рекомендоване повідомлення з відміткою про вручення (т.1, а.с.198).

Судом встановлено, що позивач, не погоджуючись з правомірністю прийняття спірного рішення, звернувся зі скаргою №7 від 09.06.2017 до Державної фіскальної служби України, у якій просив вищестоящий контролюючий орган скасувати рішення Головного управління ДФС у Київській області №17/12 від 26.05.2017 за №17-10-36-12-02-25 про анулювання реєстрації платника податку на додану вартість Товариства з обмеженою відповідальністю "Мульті Грейн Компані" за формою №6-РПДВ та відновити право ТОВ «Мульті Грейн Компані» мати з 26.05.2017 статус платника податку на додану вартість (т.1, а.с.14-16). За результатами розгляду вказаної скарги Державна фіскальна служба України прийняла рішення від 04.08.2017 №17044/6/99-99-12-09-01-15, яким рішення ГУ ДФС у Київській області від 26.05.2017 №17/2 залишено без змін, а скаргу ТОВ «Мульті Грейн Компані» від 09.06.2017 №7 - без задоволення (т.1, а.с.18-22). Не погоджуючись з правомірністю прийняття Головним управлінням ДФС у Київській області рішення №17/12 від 26.05.2017 про анулювання реєстрації платника податку на додану вартість Товариства з обмеженою відповідальністю "Мульті Грейн Компані", позивач звернувся з даним позовом до суду про визнання його протиправним та скасування та зобов'язання вчинити певні дії, з приводу чого суд зазначає таке. Відповідно до п.180.1 ст.180 Податкового кодексу України для цілей оподаткування платником податку є, зокрема, будь-яка особа, що провадить або планує провадити господарську діяльність і реєструється за своїм добровільним рішенням як платник податку у порядку, визначеному статтею 183 цього розділу. Згідно з п.184.1 ст.184 Податкового кодексу України реєстрація діє до дати анулювання реєстрації платника податку, яка проводиться шляхом виключення з реєстру платників податку і відбувається у разі якщо: а) будь-яка особа, зареєстрована як платник податку протягом попередніх 12 місяців, подала заяву про анулювання реєстрації, якщо загальна вартість оподатковуваних товарів/послуг, що надаються такою особою, за останні 12 календарних місяців була меншою від суми, визначеної статтею 181 цього Кодексу, за умови сплати суми податкових зобов'язань у випадках, визначених цим розділом; б) будь-яка особа, зареєстрована як платник податку, прийняла рішення про припинення та затвердила ліквідаційний баланс, передавальний акт або розподільчий баланс відповідно до законодавства за умови сплати суми податкових зобов'язань із податку у випадках, визначених цим розділом; в) будь-яка особа, зареєстрована як платник податку, реєструється як платник єдиного податку, умова сплати якого не передбачає сплати податку на додану вартість; г) особа, зареєстрована як платник податку, протягом 12 послідовних податкових місяців не подає контролюючому органу декларації з податку на додану вартість та/або подає таку декларацію (податковий розрахунок), яка (який) свідчить про відсутність постачання/придбання товарів/послуг, здійснених з метою формування податкового зобов'язання чи податкового кредиту; ґ) установчі документи будь-якої особи, зареєстрованої як платник податку, визнані рішенням суду недійсними; д) господарським судом винесено ухвалу про ліквідацію юридичної особи - банкрута; е) платник податку ліквідується за рішенням суду (фізична особа позбувається статусу суб'єкта господарювання) або особу звільнено від сплати податку чи її податкову реєстрацію анульовано (скасовано, визнано недійсною) за рішенням суду; є) фізична особа, зареєстрована як платник податку, померла, її оголошено померлою, визнано недієздатною або безвісно відсутньою, обмежено її цивільну дієздатність; з) припинено дію договору про спільну діяльність, договору управління майном, угоди про розподіл продукції (для платників податку, зазначених у підпунктах 4, 5 і 8 пункту 180.1 статті 180 цього Кодексу) або закінчився строк, на який утворено особу, зареєстровану як платник податку. Пунктом 184.3 ст.184 Податкового кодексу України визначено, що контролюючий орган анулює реєстрацію особи як платника податку, що подав заяву про анулювання реєстрації, якщо встановить, що він відповідає вимогам пункту 184.1 цієї статті. Про анулювання реєстрації платника податку контролюючий орган зобов'язаний письмово повідомити особу протягом трьох робочих днів після дня анулювання такої реєстрації (п.184.10 ст.184 Податкового кодексу України).

Порядок реєстрації платників податку на додану вартість, анулювання реєстрації платників податку на додану вартість, ведення реєстру платників податку на додану вартість, присвоєння індивідуального податкового номера платника податку на додану вартість, оприлюднення даних з Реєстру, перереєстрації платників податку на додану вартість, ведення документації при реєстрації / анулюванні реєстрації платників податку на додану вартість та формування і надання витягів та довідок з Реєстру визначені Положенням про реєстрацію платників податку на додану вартість, яке затверджено Наказом Міністерства фінансів України 14.11.2014 №1130 (далі-Положення №1130).

Відповідно до п.3.1 розділу ІІІ Положення №1130 реєстрація осіб платниками ПДВ, перереєстрація платників ПДВ проводяться шляхом внесення записів до Реєстру із формуванням за кожним таким записом окремого ідентифікатора.

Особа є зареєстрованою платником ПДВ з відповідної дати реєстрації, внесеної до Реєстру. Реєстрація платника ПДВ є анульованою з дати виключення цього платника ПДВ з Реєстру згідно з розділом V цього Положення. Розділом V Положення №1130 визначений порядок анулювання реєстрації платників податку на додану вартість.

Так, згідно із пп. «г» п.5.1 розділу V Положення №1130 реєстрація діє до дати анулювання, яке відбувається у випадках, визначених пунктом 184.1 статті 184 розділу V Кодексу, якщо особа, зареєстрована як платник ПДВ, протягом 12 послідовних податкових місяців не подає до контролюючого органу декларації з податку на додану вартість та/або подає таку декларацію (податковий розрахунок), яка (який) свідчить про відсутність постачання/придбання товарів, здійснених з метою формування податкового зобов'язання чи податкового кредиту. Абзацами 3-4 п.5.2 розділу V Положення №1130 передбачено, що при розгляді питання анулювання реєстрації згідно з підпунктом "г" пункту 184.1 статті 184 розділу V Кодексу (підпункт "г" пункту 5.1 цього розділу) 12 місяців визначаються із урахуванням того, що: не враховується місяць, в якому проведено реєстрацію особи платником ПДВ, якщо особа зареєстрована платником ПДВ з дня іншого ніж перший день календарного місяця; включаються останні 12 послідовних податкових місяців, за які подані податкові декларації (у разі подання декларацій) або сплив строк подання податкових декларацій (у разі неподання декларацій) до отримання чи складання контролюючим органом документа, який є підставою для анулювання реєстрації. Анулювання реєстрації здійснюється шляхом виключення платника ПДВ з Реєстру. Відповідно до п.5.5 розділу V Положення №1130 анулювання реєстрації за самостійним рішенням контролюючого органу може бути здійснене на підставах, визначених у підпунктах "б" - "з" пункту 184.1 статті 184 розділу V Кодексу (підпункти "б" - "з" пункту 5.1 цього розділу).

Контролюючі органи здійснюють постійний моніторинг платників ПДВ, включених до Реєстру, та приймають рішення про анулювання реєстрації платників ПДВ у разі існування відповідних підстав.

Рішення про анулювання реєстрації за самостійним рішенням контролюючого органу приймаються за наявності відповідних підтвердних документів (відомостей). Такими документами є, зокрема, довідка про подання/неподання платником ПДВ контролюючому органу декларації з податку на додану вартість протягом 12 послідовних податкових місяців та/або реєстр (перелік) податкових декларацій (податкових розрахунків) особи за 12 послідовних податкових місяців, які свідчать про відсутність постачання/придбання товарів, здійснених з метою формування податкового зобов'язання чи податкового кредиту у таких деклараціях (податкових розрахунках) протягом 12 послідовних податкових місяців (підстава - підпункт "г" пункту 184.1 статті 184 розділу V Кодексу). У реєстрі (переліку) зазначаються дані про реєстрацію особи платником ПДВ та по кожній декларації (податковому розрахунку) - податковий період, дата надходження декларації (податкового розрахунку) до контролюючого органу, загальні обсяги постачання/придбання товарів, здійснених з метою формування податкового зобов'язання чи податкового кредиту звітного періоду, вказані у відповідних рядках та колонках податкової декларації (податкового розрахунку). Згідно з п.5.6 розділу V Положення №1130 за наявності зазначених підтвердних документів (відомостей) контролюючий орган за місцем перебування на обліку платника податків приймає рішення про анулювання реєстрації особи - платника ПДВ незалежно від здійснення контролюючим органом документальних та камеральних перевірок такої особи і їх результатів, а також обов'язку такої особи бути зареєстрованою та/або нараховувати чи сплачувати податок на додану вартість відповідно до законодавства.

Рішення про анулювання реєстрації платника ПДВ за самостійним рішенням контролюючого органу оформляється за формою N 6-РПДВ (додаток 5). Таке рішення складається у двох примірниках комісією, утвореною відповідно до розпорядження контролюючого органу, та підписується керівником контролюючого органу. У рішенні про анулювання реєстрації платника ПДВ обов'язково вказуються підстави (одна або декілька) для такого анулювання з посиланням на відповідні норми Кодексу.

Дата підписання рішення про анулювання реєстрації платника ПДВ уважається днем прийняття такого рішення. Рішення про анулювання реєстрації платників ПДВ у день підписання реєструються у журналі обліку рішень про анулювання реєстрації платників ПДВ за формою N 6-РЖ (додаток 6). Номер рішення відповідає порядковому номеру запису в цьому журналі.

Один примірник рішення зберігається в обліковій справі (реєстраційній частині) платника податків. Документи чи копії документів, на підставі яких контролюючий орган прийняв рішення про анулювання реєстрації, мають бути додані до цього примірника рішення. Абзацом 1 п.5.7 розділу V Положення №1130 визначено, що протягом трьох робочих днів після дня анулювання один примірник рішення про анулювання реєстрації платника ПДВ надсилається контролюючим органом особі, реєстрацію якої анульовано, за місцезнаходженням або місцем проживання такої особи або за наявності відомостей про комісію з припинення (комісію з реорганізації, ліквідаційну комісію) або ліквідатора такої особи - за місцезнаходженням комісії. Примірник рішення про анулювання реєстрації платника ПДВ уважається надісланим (врученим) платнику податків, якщо його надіслано листом з повідомленням про вручення або передано під розписку самому платнику податків - фізичній особі або відповідальній особі платника податків - юридичної особи чи будь-якій особі за наявності належним чином оформленої довіреності від платника податків (далі - Представник платника). Особа, яка отримує рішення, має пред'явити паспорт або інший документ, що посвідчує особу. Відповідно до п.5.11 розділу V Положення №1130 анулювання реєстрації здійснюється на дату: подання заяви платником ПДВ або прийняття рішення контролюючим органом про анулювання реєстрації; зазначену в судовому рішенні; припинення дії договору про спільну діяльність, договору управління майном, угоди про розподіл продукції або закінчення строку, на який утворено особу, зареєстровану як платник ПДВ; що передує дню втрати особою статусу платника ПДВ.

При цьому датою анулювання реєстрації платника ПДВ визначається дата, що настала раніше. Отже, анулювання реєстрації платника податку за рішенням податкового органу на підставі пп. «г» п.184.1 ст.184 Податкового кодексу України можливе лише за обставин неподання платником податку на додану вартість декларацій з податку на додану вартість протягом 12 послідовних податкових місяців та/або подання такої декларації з податку на додану вартість з показниками про відсутність постачання/придбання товарів, здійснених з метою формування податкового зобов'язання чи податкового кредиту.

Такі обставини мають підтверджуватись як самими деклараціями з податку на додану вартість, так і довідкою про подання/неподання платником ПДВ контролюючому органу декларації з податку на додану вартість протягом 12 послідовних податкових місяців та/або реєстром (переліком) податкових декларацій (податкових розрахунків) особи за 12 послідовних податкових місяців, які свідчать про відсутність постачання/придбання товарів, здійснених з метою формування податкового зобов'язання чи податкового кредиту у таких деклараціях.

Як зазначено вище, у рішенні про анулювання реєстрації платника податку на додану вартість Товариства з обмеженою відповідальністю "Мульті Грейн Компані" від 26.05.2017 №17/12 в якості підстави анулювання реєстрації платника податку на додану вартість Товариства з обмеженою відповідальністю «Мульті Грейн Компані» зазначено встановлення факту неподання позивачем податкових декларацій з податку на додану вартість протягом періоду з 01.05.2016 по 30.04.2017 з показниками, які свідчать про відсутність постачання/придбання товарів, здійснених з метою формування податкового зобов'язання чи податкового кредиту, та має за останні 12 календарних місяців обсяги оподаткування операцій 0 гривень, та встановлення факту відсутності чи неможливості установити місцезнаходження юридичної особи. Позивач, обґрунтовуючи позовні вимоги, зазначив про те, що ТОВ «Мульті Грейн Компані» було подано податкову звітність з ПДВ у період з 01.05.2016 по 30.04.2017 особисто та поштою.

При цьому, позивач наголосив на тому, що ТОВ «Мульті Грейн Компані» не мало можливості подати податкову звітність з ПДВ за вказаний період в електронній формі, оскільки Білоцерківською ОДПІ ГУ ДФС у Київській області в односторонньому порядку було розірвано договір про визнання електронних документів від 17.08.2015 №170820151 з підстав незнаходження позивача за місцем державної реєстрації. В свою чергу, відповідачі, заперечуючи проти задоволення позовних вимог, зазначили про те, що податкова звітність з ПДВ за період за травень 2016 року по квітень 2017 року була подана ТОВ «Мульті Грейн Компані» з порушеннями вимог пп.48.3, 48.4 ст.48 Податкового кодексу України, а тому прийняття спірного рішення відповідає вимогам чинного законодавства.

Дослідивши матеріали справи, судом встановлено наступне.

Відповідно до п.46.1 ст.46 Податкового кодексу України податкова декларація, розрахунок (далі - податкова декларація) - документ, що подається платником податків (у тому числі відокремленим підрозділом у випадках, визначених цим Кодексом) контролюючому органу у строки, встановлені законом, на підставі якого здійснюється нарахування та/або сплата податкового зобов'язання, чи документ, що свідчить про суми доходу, нарахованого (виплаченого) на користь платників податків - фізичних осіб, суми утриманого та/або сплаченого податку.

Абзацами 1-2 п.46.5 ст.46 Податкового кодексу України визначено, що форма податкової декларації встановлюється центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну податкову і митну політику.

У такому ж порядку встановлюються форми податкових декларацій з місцевих податків і зборів, що є обов'язковими для застосування їх платниками (податковими агентами).

Згідно з п.48.1 ст.48 Податкового кодексу України податкова декларація складається за формою, затвердженою в порядку, визначеному положеннями пункту 46.5 статті 46 цього Кодексу та чинному на час її подання.

Форма податкової декларації повинна містити необхідні обов'язкові реквізити і відповідати нормам та змісту відповідних податку та збору.

Обов'язкові реквізити - це інформація, яку повинна містити форма податкової декларації та за відсутності якої документ втрачає визначений цим Кодексом статус із настанням передбачених законом юридичних наслідків (п.48.2 ст.48 Податкового кодексу України).

Відповідно до п.48.3 ст.48 Податкового кодексу України податкова декларація повинна містити такі обов'язкові реквізити: тип документа (звітний, уточнюючий, звітний новий); звітний (податковий) період, за який подається податкова декларація; звітний (податковий) період, що уточнюється (для уточнюючого розрахунку); повне найменування (прізвище, ім'я, по батькові) платника податків згідно з реєстраційними документами; код платника податків згідно з Єдиним державним реєстром підприємств та організацій України або податковий номер; реєстраційний номер облікової картки платника податків або серію та номер паспорта (для фізичних осіб, які через свої релігійні переконання відмовляються від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків та повідомили про це відповідний контролюючий орган і мають відмітку у паспорті); місцезнаходження (місце проживання) платника податків; найменування контролюючого органу, до якого подається звітність; дата подання звіту (або дата заповнення - залежно від форми); ініціали, прізвища та реєстраційні номери облікових карток або інші відомості, визначені в абзаці сьомому цього пункту, посадових осіб платника податків; підписи платника податку - фізичної особи та/або посадових осіб платника податку, визначених цим Кодексом, засвідчені печаткою платника податку (за наявності).

Згідно з п.48.5 ст.48 Податкового кодексу України податкова декларація повинна бути підписана: керівником платника податків або уповноваженою особою, а також особою, яка відповідає за ведення бухгалтерського обліку та подання податкової декларації до контролюючого органу. У разі ведення бухгалтерського обліку та подання податкової декларації безпосередньо керівником платника податку така податкова декларація підписується таким керівником;

Достатнім підтвердженням справжності документа податкової звітності є наявність оригіналу підпису уповноваженої особи на документі у паперовій формі або наявність в електронному документі електронного цифрового підпису платника податку.

фізичною особою - платником податків або його представником;

особою, відповідальною за ведення бухгалтерського обліку та подання податкової декларації згідно із договором про спільну діяльність або угодою про розподіл продукції.

Податкова звітність, складена з порушенням норм цієї статті, не вважається податковою декларацією, крім випадків, встановлених пунктом 46.4 статті 46 цього Кодексу (п.48.7 ст.48 Податкового кодексу України).

Відповідно до п.49.1 ст.49 Податкового кодексу України податкова декларація подається за звітний період в установлені цим Кодексом строки контролюючому органу, в якому перебуває на обліку платник податків.

Згідно з п.49.3 ст.49 Податкового кодексу України податкова декларація подається за вибором платника податків, якщо інше не передбачено цим Кодексом, в один із таких способів: а) особисто платником податків або уповноваженою на це особою; б) надсилається поштою з повідомленням про вручення та з описом вкладення; в) засобами електронного зв'язку в електронній формі з дотриманням умови щодо реєстрації електронного підпису підзвітних осіб у порядку, визначеному законодавством.

Пунктом 49.4 ст.49 Податкового кодексу України визначено, що платники податків, що належать до великих та середніх підприємств, подають податкові декларації до контролюючого органу в електронній формі з дотриманням умови щодо реєстрації електронного підпису підзвітних осіб у порядку, визначеному законодавством.

Податкова звітність з податку на додану вартість подається в електронній формі до контролюючого органу всіма платниками цього податку з дотриманням умови щодо реєстрації електронного підпису підзвітних осіб у порядку, визначеному законодавством.

У разі розірвання контролюючим органом в односторонньому порядку договору про визнання електронних документів платник податків, договір з яким розірвано, має право до складання нового договору подавати податкову звітність у спосіб, визначений підпунктами "а" і "б" пункту 49.3 цієї статті.

У разі надсилання податкової декларації поштою, платник податку зобов'язаний здійснити таке відправлення на адресу відповідного контролюючого органу не пізніше ніж за п'ять днів до закінчення граничного строку подання податкової декларації, визначеного цією статтею, а при поданні податкової звітності в електронній формі, - не пізніше закінчення останньої години дня, в якому спливає такий граничний строк (п.49.5 ст.49 Податкового кодексу України). Відповідно до п.49.8 ст.49 Податкового кодексу України прийняття податкової декларації є обов'язком контролюючого органу. Під час прийняття податкової декларації уповноважена посадова особа контролюючого органу, в якому перебуває на обліку платник податків, зобов'язана перевірити наявність та достовірність заповнення всіх обов'язкових реквізитів, передбачених пунктами 48.3 та 48.4 статті 48 цього Кодексу. Інші показники, зазначені в податковій декларації платника податків, до її прийняття перевірці не підлягають.

Згідно із п.49.9 ст.49 Податкового кодексу України за умови дотримання платником податків вимог цієї статті посадова особа контролюючого органу, в якому перебуває на обліку платник податків, зобов'язана зареєструвати податкову декларацію платника датою її фактичного отримання контролюючим органом.

Пунктом 49.11 ст.49 Податкового кодексу України визначено, що у разі подання платником податків до контролюючого органу податкової декларації, заповненої з порушенням вимог пунктів 48.3 та 48.4 статті 48 цього Кодексу, такий контролюючий орган зобов'язаний надати такому платнику податків письмове повідомлення про відмову у прийнятті його податкової декларації із зазначенням причин такої відмови: у разі отримання такої податкової декларації, надісланої поштою або засобами електронного зв'язку, - протягом п'яти робочих днів з дня її отримання; у разі отримання такої податкової декларації особисто від платника податку або його представника - протягом трьох робочих днів з дня її отримання.

З матеріалів справи вбачається, що ТОВ «Мульті Грейн Компані» було подано до Білоцерківської ОДПІ ГУ ДФС у Київській області податкову декларацію з податку на додану вартість за травень 2016 року від 16.06.2016 з додатками до неї, яка була отримана податковим органом 16.06.2016, про що свідчить відбиток штампу Білоцерківської ОДПІ ГУ ДФС у Київській області на відповідній податковій декларації (т.1, а.с.25-31).

Білоцерківська ОДПІ ГУ ДФС у Київській області листом від 21.06.2016 №2694/10-02-08-02 «Про відмову у прийнятті податкової декларації» відмовила позивачу у прийняті податкової декларації ТОВ «Мульті Грейн Компані» з податку на додану вартість за травень 2016 року, у зв'язку із тим, що підприємство фактично не знаходиться за податковою адресою: м.Біла Церква, вул.Олеся Гончара, буд.1/42, оф.504 (т.2, а.с.3).

ТОВ «Мульті Грейн Компані» було подано до Білоцерківської ОДПІ ГУ ДФС у Київській області податкову декларацію з податку на додану вартість за червень 2016 року від 19.07.2016 з додатками до неї, яка була отримана податковим органом 19.07.2016, про що свідчить відбиток штампу Білоцерківської ОДПІ ГУ ДФС у Київській області на відповідній податковій декларації (т.1, а.с.32-36).

Білоцерківська ОДПІ ГУ ДФС у Київській області листом від 20.07.2016 №7083/10-02-08-02 «Про відмову у прийнятті податкової декларації» відмовила позивачу у прийняті податкової декларації ТОВ «Мульті Грейн Компані» з податку на додану вартість за червень 2016 року, у зв'язку із тим, що підприємство фактично не знаходиться за податковою адресою: м.Біла Церква, вул.Олеся Гончара, буд. 1/42, оф.504 (т.1, а.с.147).

ТОВ «Мульті Грейн Компані» засобами поштового зв'язку було надіслано на адресу

Білоцерківської ОДПІ ГУ ДФС у Київській області податкову декларацію з податку на додану вартість за липень 2016 року від 18.08.2016 з додатками до неї, яка була отримана податковим органом 22.08.2016, що підтверджується рекомендованим повідомленням з відміткою про вручення (т.1, а.с.37-45).

Білоцерківська ОДПІ ГУ ДФС у Київській області листом від 26.08.2016 №8463/10-02-08-02 «Про відмову у прийнятті податкової декларації» відмовила позивачу у прийняті податкової декларації ТОВ «Мульті Грейн Компані» з податку на додану вартість за липень 2016 року, у зв'язку із не встановленням місцезнаходження позивача (т.1, а.с.150).

ТОВ «Мульті Грейн Компані» засобами поштового зв'язку було надіслано на адресу Білоцерківської ОДПІ ГУ ДФС у Київській області податкову декларацію з податку на додану вартість за серпень 2016 року від 15.09.2016 з додатками до неї (т.1, а.с.46-50), яка була отримана податковим органом 19.09.2016, що підтверджується рекомендованим повідомленням з відміткою про вручення (т.1, а.с.52). Білоцерківська ОДПІ ГУ ДФС у Київській області листом від 22.09.2016 №9391/10-02-08-02 «Про відмову у прийнятті податкової декларації» відмовила позивачу у прийняті податкової декларації ТОВ «Мульті Грейн Компані» з податку на додану вартість за серпень 2016 року, у зв'язку із тим, що підприємство фактично не знаходиться за податковою адресою: м.Біла Церква, вул.Олеся Гончара, буд. 1/42, оф.504 (т.1, а.с.155). ТОВ «Мульті Грейн Компані» засобами поштового зв'язку було надіслано на адресу Білоцерківської ОДПІ ГУ ДФС у Київській області податкову декларацію з податку на додану вартість за вересень 2016 року від 17.10.2016 з додатками до неї (т.1, а.с.43-57), яка була отримана податковим органом 19.10.2016, що підтверджується рекомендованим повідомленням з відміткою про вручення (т.1, а.с.59).

Білоцерківська ОДПІ ГУ ДФС у Київській області листом від 20.10.2016 №11379/10-02-08-02 «Про відмову у прийнятті податкової декларації» відмовила позивачу у прийняті податкової декларації ТОВ «Мульті Грейн Компані» з податку на додану вартість за вересень 2016 року, у зв'язку із тим, що підприємство фактично не знаходиться за податковою адресою: м.Біла Церква, вул.Олеся Гончара, буд.1/42, оф.504 (т.1, а.с.158). ТОВ «Мульті Грейн Компані» було подано до Білоцерківської ОДПІ ГУ ДФС у Київській області податкову декларацію з податку на додану вартість за жовтень 2016 року від 17.11.2016 з додатками до неї, яка була отримана податковим органом 17.11.2016, про що свідчить відбиток штампу Білоцерківської ОДПІ ГУ ДФС у Київській області на відповідній податковій декларації (т.1, а.с.60-64).

Білоцерківська ОДПІ ГУ ДФС у Київській області листом від 22.11.2016 №12410/10-02-08-02 «Про відмову у прийнятті податкової декларації» відмовила позивачу у прийняті податкової декларації ТОВ «Мульті Грейн Компані» з податку на додану вартість за жовтень 2016 року, у зв'язку із тим, що зазначена у податковій декларації податкова адреса не відповідає відомостям Єдиного державного реєстру (т.2, а.с.6).

ТОВ «Мульті Грейн Компані» було подано до Білоцерківської ОДПІ ГУ ДФС у Київській області податкову декларацію з податку на додану вартість за листопад 2016 року від 19.11.2016 з додатками до неї, яка була отримана податковим органом 20.12.2016, про що свідчить відбиток штампу Білоцерківської ОДПІ ГУ ДФС у Київській області на відповідній податковій декларації (т.1, а.с.65-69).

Білоцерківська ОДПІ ГУ ДФС у Київській області листом від 23.12.2016 №10-02-08-02 «Про відмову у прийнятті податкової декларації» відмовила позивачу у прийняті податкової декларації ТОВ «Мульті Грейн Компані» з податку на додану вартість за листопад 2016 року, у зв'язку із тим, що зазначена у податковій декларації податкова адреса не відповідає відомостям Єдиного державного реєстру (т.2, а.с.79).

ТОВ «Мульті Грейн Компані» засобами поштового зв'язку було надіслано на адресу Білоцерківської ОДПІ ГУ ДФС у Київській області податкову декларацію з податку на додану вартість за грудень 2016 року від 16.01.2017 з додатками до неї (т.1, а.с.70-74), яка була отримана податковим органом 20.01.2017, що підтверджується рекомендованим повідомленням з відміткою про вручення (т.1, а.с.76).

Білоцерківська ОДПІ ГУ ДФС у Київській області листом від 24.01.2017 621/10/10-02-08-02«Про відмову у прийнятті податкової декларації» відмовила позивачу у прийняті податкової декларації ТОВ «Мульті Грейн Компані» з податку на додану вартість за грудень 2016 року, у зв'язку із тим, що податкова декларація з ПДВ за грудень 2016 року містить недостовірність (т.1, а.с.162).

ТОВ «Мульті Грейн Компані» засобами поштового зв'язку було надіслано на адресу Білоцерківської ОДПІ ГУ ДФС у Київській області податкову декларацію з податку на додану вартість за січень 2017 року від 16.02.2017 з додатками до неї (т.1, а.с.77-83), яка була отримана податковим органом 20.02.2017, що підтверджується рекомендованим повідомленням з відміткою про вручення (т.1, а.с.85).

Білоцерківська ОДПІ ГУ ДФС у Київській області листом від 23.02.2017 1802/10/10-02-08-02 «Про відмову у прийнятті податкової декларації» відмовила позивачу у прийняті податкової декларації ТОВ «Мульті Грейн Компані» з податку на додану вартість за січень 2017 року, у зв'язку із тим, що податкова звітність містить недостовірні обов'язкові реквізити (т.1, а.с.166).

ТОВ «Мульті Грейн Компані» засобами поштового зв'язку було надіслано на адресу Білоцерківської ОДПІ ГУ ДФС у Київській області податкову декларацію з податку на додану вартість за лютий 2017 року від 16.03.2017 з додатками до неї (т.1, а.с.86-92), яка була отримана податковим органом 22.03.2017, що підтверджується рекомендованим повідомлення з відміткою про вручення (т.1, а.с.94).

Білоцерківська ОДПІ ГУ ДФС у Київській області листом від 27.03.2017 2623/10/10-02-08-02 «Про відмову у прийнятті податкової декларації» відмовила позивачу у прийняті податкової декларації ТОВ «Мульті Грейн Компані» з податку на додану вартість за лютий 2017 року, у зв'язку із тим, що податкова звітність містить недостовірні обов'язкові реквізити (т.1, а.с.171).

ТОВ «Мульті Грейн Компані» засобами поштового зв'язку було надіслано на адресу Білоцерківської ОДПІ ГУ ДФС у Київській області податкову декларацію з податку на додану вартість за березень 2017 року від 18.04.2017 з додатками до неї (т.1, а.с.95-102), яка була отримана податковим органом 20.04.2017, що підтверджується рекомендованим повідомленням з відміткою про вручення (т.1, а.с.104).

Білоцерківська ОДПІ ГУ ДФС у Київській області листом від 10.05.2017 №3408/10-02-08-02 «Про відмову у прийнятті податкової декларації» відмовила позивачу у прийняті податкової декларації ТОВ «Мульті Грейн Компані» з податку на додану вартість за березень 2017 року, у зв'язку із тим, що податкова звітність містить недостовірні обов'язкові реквізити (т.1, а.с.176).

ТОВ «Мульті Грейн Компані» засобами поштового зв'язку було надіслано на адресу Білоцерківської ОДПІ ГУ ДФС у Київській області податкову декларацію з податку на додану вартість за квітень 2017 року від 16.05.2017 з додатками до неї (т.1, а.с.105-112), яка була отримана податковим органом 22.05.2017, що підтверджується рекомендованим повідомленням з відміткою про вручення (т.1, а.с.114).

Білоцерківська ОДПІ ГУ ДФС у Київській області листом від 20.05.2017 №3665/10-02-08-02 «Про відмову у прийнятті податкової декларації» відмовила позивачу у прийняті податкової декларації ТОВ «Мульті Грейн Компані» з податку на додану вартість за квітень 2017 року, у зв'язку із тим, що податкова звітність містить недостовірні обов'язкові реквізити (т.1, а.с.181).

Отже, як вбачається зі змісту вищевказаних листів, відмова Білоцерківської ОДПІ ГУ ДФС у Київській області у прийнятті податкової звітності ТОВ «Мульті Грейн Компані» за період з травня 2016 року по квітень 2017 року зумовлена тим, що підприємство фактично не знаходиться за податковою адресою.

Відповідно до п.45.2 ст.45 Податкового кодексу України податковою адресою юридичної особи (відокремленого підрозділу юридичної особи) є місцезнаходження такої юридичної особи, відомості про що містяться у Єдиному державному реєстрі юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців.

Податковою адресою підприємства, переданого у довірче управління, є місцезнаходження довірчого власника. Як вбачається з виписки з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців, місцезнаходженням Товариства з обмеженою відповідальністю «Мульті Грейн Компані» є: 09100, Київська обл., м.Біла Церква, вул.Олеся Гончара, буд.1/42, оф.504 (т.1, а.с.215-216).

Судом встановлено, що у вищевказаних податкових деклараціях ТОВ «Мульті Грейн Компані» з податку на додану вартість за період з травня 2016 року по квітень 2017 року (окрім податкової декларації з податку на додану вартість за липень 2016 року) в графі 5 зазначено наступну податкову адресу позивача: 09100, Київська обл., м.Біла Церква, вул.Олеся Гончара, буд.1/42, оф.504.

В свою чергу, у податковій декларації з податку на додану вартість за липень 2016 року в графі 5 зазначено наступну податкову адресу позивача: вул.Космічна, буд.12, с.Володимирівське, Запорізький р-н., Запорізька обл., 70411. Судом встановлено, що Товариства з обмеженою відповідальністю "Мульті Грейн Компані" зверталось до Київського окружного адміністративного суду з позовом до Білоцерківської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Київській області, в якому просило визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення Білоцерківської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Київській області від 05.07.2016 № 0006541201. Постановою Київського окружного адміністративного суду від 14.09.2016 в адміністративній справі №810/2293/16, яка залишена без змін ухвалою Київського апеляційного адміністративного суду від 07.02.2017, адміністративний позов задоволено.

Визнано протиправним та скасовано податкове повідомлення - рішення Білоцерківської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Київській області від 05.07.2016 № 0006541201. У постанові суду від 14.09.2016 в адміністративній справі №810/2293/16 судом встановлено, що місцезнаходженням позивача є: 09100, Київська область, місто Біла Церква, вулиця Олеся Гончара, будинок 1/42, офіс 504. Суд в адміністративній справі №810/2293/16 дійшов висновку про те, що Товариство з обмеженою відповідальністю "Мульті Грейн Компані" знаходиться за своїм зареєстрованим місцезнаходженням, а Білоцерківською об'єднаною державною податковою інспекцією Головного управління ДФС у Київській області було безпідставно та необґрунтовано розірвано в односторонньому порядку укладений з Товариством з обмеженою відповідальністю "Мульті Грейн Компані" договір про визнання електронних документів від 17.08.2015 року №170820151. Відповідно до ч.4 ст.78 Кодексу адміністративного судочинства України обставини, встановлені рішенням суду у господарській, цивільній або адміністративній справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді іншої справи, у якій беруть участь ті самі особи або особа, стосовно якої встановлено ці обставини, якщо інше не встановлено законом.

Таким чином, преюдиційні обставини - це ті обставини, що встановлені в судовому рішенні, яке набрало законної сили, та які не підлягають доказуванню.

Отже, у постанові Київського окружного адміністративного суду від 14.09.2016 в адміністративній справі №810/2293/16 було встановлено, що Товариство з обмеженою відповідальність "Мульті Грейн Компані" фактично знаходиться за адресою, яка вказана у Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань, а саме: 09100, Київська область, місто Біла Церква, вулиця Олеся Гончара, будинок 1/42, офіс 504. Крім того, позивачем на підтвердження місцезнаходження Товариства з обмеженою відповідальність "Мульті Грейн Компані" за вказаною адресою надано договір оренди нежитлового приміщення та майна №46 від 23.12.2015, укладений між Товариством з обмеженою відповідальністю «Мульті Грейн Компані» (Орендар) та Приватним підприємством «Кларк» (Орендодавець), за умовами якого орендарю передається у строкове платне користування нежитлове приміщення та майно. Відповідно до п. 1.2 договору об'єкт, що орендується, являє собою приміщення, що розташоване за адресою: Україна, Кивїська обл., м.Біла Церква, вул.О.Гончара, 1/42, загальною площею 15,0 квадратних метрів, номер кімнати - 504, на п'ятому поверсі (т.1, а.с.218-220). Судом встановлено, що 23.12.2015 Приватним підприємством «Кларк» було передано, а Товариством з обмеженою відповідальністю «Мульті Грейн Компані» прийнято в оренду нежитлові приміщення за адресою: Київська обл., м.Біла Церква, вул.Олеся Гончара, 1/42, офіс 504, про що сторонами було складено та підписано акт приймання-передачі об'єкта, що орендується (т.1, а.с.223). 27.05.2016 між сторонами було укладено додаткову угоду про зміну пункту 3.1 договору оренди №46 нежитлового приміщення та майна від 23 грудня 2015 року, пунктом 1 якої викладено пункт 3.1 договору в такій редакції: «Термін оренди діє з 23 грудня 2015 року до 31 грудня 2016 року» (т.1, а.с.221). 14.09.2016 між сторонами було укладено додаткову угоду про зміну пункту 3.1 договору оренди №46 нежитлового приміщення та майна від 23 грудня 2015 року, пунктом 1 якої викладено пункт 12 у наступній редакції: Реквізити і підписи сторін, зокрема, ТОВ «Мульті Грейн Компані»: 09100, Київська обл., м.Біла Церква, вул.Олеся Гончара, 1/42, офіс 504 (т.1, а.с.222). З матеріалів справи вбачається, що 30.12.2016 між вказаними суб'єктами господарювання було укладено договір оренди нежитлового приміщення та майна №69, за умовами якого Приватне підприємство «Кларк» зобов'язується передати, а Товариство з обмеженою відповідальністю «Мульті Грейн Компані» прийняти у строкове платне користування приміщення, що розташоване за адресою: Україна, Кивїська обл., м.Біла Церква, вул.О.Гончара, 1/42, загальною площею 15,0 квадратних метрів, номер кімнати - 504, на п'ятому поверсі (т.1, а.с.224-227). Судом встановлено, що на підставі акта приймання-передачі об'єкта, що орендується від 01.01.2017, Приватним підприємством «Кларк» було передано, а Товариством з обмеженою відповідальністю «Мульті Грейн Компані» прийнято у строкове платне користування приміщення, що розташовані за адресою: 09100, Київська обл., м.Біла Церква, вул.Олеся Гончара, 1/42, офіс 504 (т.1, а.с.229). 31.05.2017 між сторонами було укладено додаткову угоду про зміни пункту 3.1 договору оренди №69 нежитлового приміщення та майна від 30.12.2016, за якою сторони погодили викласти пункт 3.1 договору у наступній редакції: 3.1.Термін оренди діє з 01 січня 2017 року до 31 грудня 2017 року» (т.1, а.с.228). З матеріалів справи слідує, що Товариство з обмеженою відповідальністю «Мульті Грейн Компані» здійснювало оплату орендних платежів за користування вищевказаним приміщенням у період з грудня 2015 року по листопад 2017 року, про що свідчать банківські виписки по рахунку позивача (т.2, а.с. 36-56). Отже, з урахуванням вищезазначеного, суд дійшов висновку про те, що Товариство з обмеженою відповідальністю «Мульті Грейн Компані» фактично знаходиться за податковою адресою, яка вказана в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань, а саме: 09100, Київська область, місто Біла Церква, вулиця Олеся Гончара, будинок 1/42, офіс 504. У зв'язку з цим, суд вважає, що Білоцерківською об'єднаною державної податковою інспекцією Головного управління ДФС у Київській області було безпідставно та необґрунтовано відмовлено Товариству з обмеженою відповідальністю «Мульті Грейн Компані» у прийнятті податкових декларацій з податку на додану вартість за травень - червень 2016 року та за період з серпня 2016 року по квітень 2017 року.

Щодо податкової декларації з податку на додану вартість за липень 2016 року від 18.08.2017, то суд звертає увагу на те, що відповідно до витягів з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань за 05.08.2016 та за 16.09.2016 місцезнаходженням ТОВ "Мульті Грейн Компані" у період з 05.08.2016 по 15.09.2016 (включно) є: 70411, Запорізька обл., Запорізький р-н., с.Володимирівське, вул.Космічна, буд.12. (т.2, а.с.110-119).

У зв'язку з цим, суд вважає, що зазначена у податковій декларації з податку на додану вартість за липень 2016 року від 18.08.2017 податкова адреса позивача, а саме: 70411, Запорізька обл., Запорізький р-н., с.Володимирівське, вул.Космічна, буд.12, відповідає інформації з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань, а тому висновки Білоцерківської ОДПІ ГУ ДФС у Київській області про фактичну відсутність ТОВ "Мульті Грейн Компані" за місцезнаходженням, які зазначені у листі від 26.08.2016 №8463/10-02-08-02 "Про відмову у прийнятті податкової декларації", є необґрунтованими та безпідставними, а неприйняття контролюючим органом відповідної податкової декларації не відповідає вимогам чинного законодавства.

Таким чином, не зважаючи на те, що відмови Білоцерківської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Київській області у прийнятті податкових декларацій позивача з податку на додану вартість за період з травня 2016 року по квітень 2017 року, які оформлені відповідними листами, не оскаржувались позивачем у судовому порядку, суд наголошує на тому, що станом на 26.05.2017 (дата прийняття Головним управлінням ДФС у Київській області рішення про анулювання реєстрації платника податку на додану вартість №17/12) Головному управлінню ДФС у Київській області вже було відомо про постанову Київського окружного адміністративного суду від 14.09.2016 в адміністративній справі №810/2293/16, яка набрала законної сили 07.02.2017, та відповідно про встановлення вказаним судовим рішенням факту знаходження Товариства з обмеженою відповідальністю «Мульті Грейн Компані» за адресою, яка зазначена в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань.

Проте, висновки суду, які зазначені у вказаному судовому рішенні, не були прийняті до уваги Головним управлінням ДФС у Київській області, що зумовило прийняття спірного рішення з підстав, які спростовані постановою Київського окружного адміністративного суду від 14.09.2016 в адміністративній справі №810/2293/16. З огляду на вищезазначене, суд вважає, що рішення про анулювання реєстрації платника податку на додану вартість від 26.05.2017 №17/12 прийнято протиправно та підлягає скасуванню. Щодо позовних вимог позивача про зобов'язання Державної фіскальної служби України поновити ТОВ «Мільті Грей Компані» в Реєстрі платників податку на додану вартість з 26.05.2017 як платника податку на додану вартість, то суд зазначає наступне. Згідно із ст.19-2 Податкового кодексу України центральний орган виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну фінансову політику, в частині забезпечення формування та реалізації податкової та митної політики виконує такі функції: здійснює координацію діяльності контролюючих органів; затверджує нормативно-правові акти з питань, що належать до компетенції контролюючих органів; прогнозує, аналізує надходження податків, зборів, платежів, визначених Податковим та Митним кодексами України, Законом України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування", джерела податкових надходжень, вивчає вплив макроекономічних показників, законодавства, угод про вступ до міжнародних організацій, інших міжнародних договорів України на надходження податків, зборів, платежів, надає пропозиції щодо збільшення їх обсягу та зменшення втрат бюджету; узагальнює практику застосування законодавства з питань оподаткування, законодавства з питань сплати єдиного внеску, розробляє проекти нормативно-правових актів; видає узагальнюючі податкові консультації відповідно до цього Кодексу; виконує інші функції, передбачені законом.

Відповідно до п.1 Положення про Державну фіскальну службу України, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 21.05.2014 №236, Державна фіскальна служба України (ДФС) є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра фінансів і який реалізує державну податкову політику, державну політику у сфері державної митної справи, державну політику з адміністрування єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування (далі - єдиний внесок), державну політику у сфері боротьби з правопорушеннями під час застосування податкового, митного законодавства, а також законодавства з питань сплати єдиного внеску.

Згідно із пп.36 п.4 Положення ДФС відповідно до покладених на неї завдань здійснює в межах повноважень, передбачених законом, формування та ведення реєстрів, банків та баз даних, а також забезпечує ведення реєстру страхувальників єдиного внеску.

Абзацом 1 п.2.3 Положення №1130 визначено, що формування та ведення реєстру платників податку на додану вартість здійснює Державна фіскальна служба України.

Отже ведення реєстру платників податку на додану вартість належить до повноважень Державної фіскальної служби України. Оскільки суд прийшов до висновку про те, що рішення про анулювання реєстрації платника податку на додану вартість від 26.05.2017 №17/12, яким позивача позбавлено статуту платника податку на додану вартість, було прийнято протиправно, суд вважає за необхідне зобов'язати Державну фіскальну службу України поновити ТОВ «Мільті Грей Компані» в Реєстрі платників податку на додану вартість з 26.05.2017 як платника податку на додану вартість, оскільки така вимога є похідної від вимоги про визнання протиправним та скасування рішення суб'єкта владних повноважень.

Згідно з ч.1 ст.9 Кодексу адміністративного судочинства України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості. Відповідно до ч.1 ст.77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача. У таких справах суб'єкт владних повноважень не може посилатися на докази, які не були покладені в основу оскаржуваного рішення, за винятком випадків, коли він доведе, що ним було вжито всіх можливих заходів для їх отримання до прийняття оскаржуваного рішення, але вони не були отримані з незалежних від нього причин. Відповідачі, як суб'єкти владних повноважень, доказів, які б спростовували доводи позивача, не надали. Системно проаналізувавши приписи законодавства України, що були чинними на момент виникнення спірних правовідносин між сторонами, зважаючи на взаємний та достатній зв'язок доказів у їх сукупності, суд дійшов висновку, що адміністративний позов підлягає задоволенню. Відповідно до ст.1 ст.139 Кодексу адміністративного судочинства України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа. Під час звернення до суду позивачем за заявлені вимоги немайнового характеру сплачено судовий збір в сумі 1600,00 грн., що підтверджується платіжним дорученням №590 від 08.09.2017, оригінал якого міститься в матеріалах справи (т.1, а.с.2). Таким чином, відповідно до положень статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України на користь позивача підлягає стягненню судовий збір у розмірі 1600,00 грн. за рахунок Головного управління ДФС у Київській області, оскільки порушення прав та інтересів позивача зумовлено саме протиправним прийняттям податковим органом спірного рішення.

Відповідно до частини першої статті 382 Кодексу адміністративного судочинства України суд, який ухвалив судове рішення в адміністративній справі, може зобов'язати суб'єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалене судове рішення, подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення.

Отже, судовий контроль за виконанням судових рішень в адміністративних справах здійснюється з метою реалізації завдань адміністративного судочинства. Суд займає активну позицію не лише під час вирішення публічно-правового спору, але й після набрання судовим рішенням законної сили.

Приймаючи до уваги обставини справи, суд вважає за необхідне зобов'язати Державну фіскальну службу України, яка є суб'єктом владних повноважень, подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення, з таким розрахунком, щоб суб'єкт владних повноважень мав реальну можливість виконати судове рішення у визначений законом і цим рішенням спосіб з урахуванням об'єктивних обставин.

На підставі викладеного, керуючись статтями 243-246, 250, 382 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

В И Р І Ш И В:

1. Адміністративний позов задовольнити у повному обсязі.

2. Визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління ДФС у Київській області про анулювання реєстрації платника податку на додану вартість Товариства з обмеженою відповідальністю «Мульті Грей Компані» (ідентифікаційний код 32541178) №17/12 від 26.05.2017.

3. Зобов'язати Державну фіскальну службу України поновити Товариство з обмеженою відповідальністю «Мульті Грей Компані» (ідентифікаційний код 32541178) в Реєстрі платників податку на додану вартість як платника податку на додану вартість з 26 травня 2017 року.

4. Стягнути на користь Товариства з обмеженою відповідальністю «Мульті Грей Компані» (ідентифікаційний код: 32541178, місцезнаходження: 03127, м.Київ, провул. Коломийський, буд.3/1) судовий збір у сумі 1600,00 грн. (одна тисяча шістсот грн. 00 коп.) за рахунок бюджетних асигнувань головного управління ДФС у Київській області (ідентифікаційний код: 39393260, місцезнаходження: 03680, м.Київ, вул.Народного Ополчення, буд.5-А).

5. Зобов'язати Державну фіскальну службу України подати до суду звіт про виконання судового рішення протягом одного місяця з дати набрання судовим рішенням законної сили.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається до Київського апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

У разі оголошення судом лише вступної та резолютивної частини рішення, або розгляду справи в порядку письмового провадження, апеляційна скарга подається протягом тридцяти днів з дня складення повного тексту рішення.

Відповідно до підпункту 15.5 пункту 1 Розділу VII "Перехідні положення" Кодексу адміністративного судочинства України до початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні скарги подаються учасниками справи до або через Київський окружний адміністративний суд.

Дата складення повного рішення суду - 16.02.2018 р.

Суддя Кушнова А.О.