
ЖИТОМИРСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
__________
10002, м-н Путятинський, 3/65, телефон/факс: (0412) 481-604, 481-637 e-mail: inbox@apladm.zt.court.gov.ua
Головуючий у 1-й інстанції: Комшелюк Т.О.
Суддя-доповідач:ОСОБА_1
ПОСТАНОВА
іменем України
"13" лютого 2018 р. Справа № 817/1853/17
Житомирський апеляційний адміністративний суд у складі колегії:
головуючого судді Капустинського М.М.
суддів: Моніча Б.С.
ОСОБА_2,
за участю секретаря судового засідання Шведюк М.М.,
представників сторін, розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу Міністерства інфраструктури України на ухвалу Рівненського окружного адміністративного суду від "19" грудня 2017 р. у справі за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Рівнестандарт" до Міністерства інфраструктури України про визнання протиправним та скасування наказу , -
ВСТАНОВИВ:
Товариство з обмеженою відповідальністю "Рівнестандарт" звернулося до суду з позовом до відповідача про визнання протиправним та скасування наказу.
27.11.2017 року судом у даній справі було повністю задоволено клопотання позивача та вжито захід забезпечення адміністративного позову шляхом зупинення дії наказу Міністерства інфраструктури України від 23.11.2017 №403 «Про анулювання призначення ТОВ "Рівнестандарт" органом із сертифікації для індивідуального затвердження колісних транспортних засобів, партій частин та обладнання" - до набрання законної сили рішенням суду у цій справі.
18.12.2017р. позивачем подано заяву про встановлення порядку виконання судового рішення ухвали Рівненського окружного адміністративного суду від 27.11.2017р. у справі №817/1853/17. В обґрунтування поданої заяви позивач зазначає, що фактично ухвала Рівненського окружного адміністративного суду від 27.11.2017 року не виконується, а права позивача і далі порушуються, оскільки відповідач у зв'язку із оскаржуваним наказом виключив інформацію про ТОВ "Рівнестандарт" з розділу "Перелік призначених органів із сертифікації колісних транспортних засобів" офіційного веб-сайту відповідача, що спричиняє те, що територіальні та регіональні сервісні центри МВС відмовляють у прийнятті сертифікатів відповідності, виданих ТОВ "Рівнестандарт", а юридичні та фізичні особи, які вже отримали сертифікати відповідності у позивача, звертаються до нього з повідомленнями про те, що їм відмовляють у наданні адміністративних послуг по реєстрації транспортних засобів виключно у зв'язку із тим, що сертифікат відповідності виданий ТОВ "Рівнестандарт", у зв'язку із чим вимагають у позивача відшкодування завданих їм збитків.
Ухвалою Рівненського окружного адміністративного суду від 19 грудня 2017 року заяву Товариства з обмеженою відповідальністю "Рівнестандарт" про встановлення способу та порядку виконання судового рішення задоволено частково.
Встановлено наступний порядок виконання судового рішення - ухвали про вжиття заходів забезпечення адміністративного позову від 27 листопада 2017 року по справі №817/1853/17:
- зобов'язати Міністерство інфраструктури України негайно розмістити на офіційному веб-сайті Міністерства інфраструктури України в розділі «Перелік призначених органів із сертифікації колісних транспортних засобів» інформацію про зупинення дії наказу Міністерства інфраструктури України від 23 листопада 2017 року №403 «Про анулювання призначення ТОВ «Рівнестандарт» органом із сертифікації для індивідуального затвердження колісних транспортних засобів, партій частин та обладнання» відповідно до ухвали суду про вжиття заходів забезпечення адміністративного позову від 27 листопада 2017 року по справі №817/1853/17 до набрання законної сили рішенням суду у даній справі.
- зобов'язати Міністерство інфраструктури України негайно повідомити Головний сервісний центр Міністерства внутрішніх справ України та Державну фіскальну службу України про зупинення дії наказу Міністерства інфраструктури України від 23 листопада 2017 року №403 «Про анулювання призначення ТОВ «Рівнестандарт» органом із сертифікації для індивідуального затвердження колісних транспортних засобів, партій частин та обладнання» відповідно до ухвали суду про вжиття заходів забезпечення адміністративного позову від 27 листопада 2017 року по справі №817/1853/17 до набрання законної сили рішенням суду у даній справі.
В задоволенні решти заяви - відмовлено.
Не погоджуючись з прийнятим судовим рішенням, Міністерство інфраструктури України подало апеляційну скаргу, в якій просить скасувати ухвалу Рівненського окружного адміністративного суду від 19 грудня 2017 року про встановлення порядку виконання судового рішення скасувати та постановити нову ухвалу, якою у задоволенні заяви ТОВ "Рівнестандарт" про встановлення порядку виконання судового рішення відмовити.
Вислухавши представників сторін, обговоривши доводи апеляційної скарги, перевіривши законність і обґрунтованість судового рішення, судова колегія вважає, що апеляційна скарга підлягає задоволенню з огляду на таке.
Судом встановлено, що 27.11.2017 року судом вжито захід забезпечення адміністративного позову шляхом зупинення дії наказу Міністерства інфраструктури України від 23.11.2017 №403 "Про анулювання призначення ТОВ «Рівнестандарт" органом із сертифікації для індивідуального затвердження колісних транспортних засобів, партій частин та обладнання» - до набрання законної сили рішенням суду у цій справі.
Вжиття заходів забезпечення позову обґрунтовано тим, що реалізація вказаного наказу до вирішення питання щодо його правомірності, призведе до порушення прав товариства, а саме: припинення господарської (підприємницької) діяльності, тобто, виконання професійних обов'язків його працівниками, наслідком чого настане позбавлення останніх права на працю та отримання доходу від професійної діяльності.
Задовольняючи позов, суд першої інстанції дійшов висновку про необхідність встановлення наступного способу та порядку виконання судового рішення - ухвали Рівненського окружного адміністративного суду від 27.11.2017р. у справі №817/1853/17: зобовязати Мiнiстеpствo iнфpaстpyктypи Укpaїни негaйнo poзмicтити нa офіційному веб-сaйтi Мiнiстеpствa iнфpaструктури Укpaїни в poздiлi «Пepелiк пpизнaчениx opгaнiв iз сepтифiкaцiї колiсниx тpaнcпopтниx засобів» iнфopмaцiю пpo зyпинeння дії нaкaзy Miнiстepствa iнфpaстрyктypи Укpаїни від 23 листопада 2017 poкy №403 «Про анулювання призначення ТОВ "Рівнестандарт" органом із сертифікації для індивідуального затвердження колісних транспортних засобів, партій частин та обладнання» відповідно до ухвали суду про вжиття заходів забезпечення адміністративного позову від 27 листопада 2017 року по справі №817/1853/17 до набрання законної сили рішенням суду у даній справі, а також зобов'язати Міністерство інфраструктури України негайно повідомити Головний сервісний центр Міністерства внутрішніх справ України та Державну фіскальну службу України про зупинення дії наказу Міністерства інфраструктури України від 23.11.2017 №403 «Про анулювання призначення ТОВ "Рівнестандарт" органом із сертифікації для індивідуального затвердження колісних транспортних засобів, партій частин та обладнання» відповідно до ухвали суду про вжиття заходів забезпечення адміністративного позову від 27 листопада 2017 року по справі №817/1853/17 до набрання законної сили рішенням суду у даній справі.
Розглядаючи питання про законність та обґрунтованість судового рішення, суд апеляційної інстанції враховує наступне.
Відповідно до частини першої статті 372 Кодексу адміністративного судочинства України, у разі необхідності спосіб, строки і порядок виконання можуть бути визначені у самому судовому рішенні. Так само на відповідних суб'єктів владних повноважень можуть бути покладені обов'язки щодо забезпечення виконання рішення.
Оскарженою ухвалою про забезпечення адміністративного позову не передбачено покладання на Мінінфраструктури жодних обов"язків щодо виконання її як судового рішення, а тому правові підстави для вжиття Міністерством відповідних заходів - відсутні.
Покладання на Мінінфраструктури зазначених в оскарженій ухвалі обо"язків, є по суті зміною забезпечення позову, визначеного в ухвалі, що не може бути вирішено через подання заяви про встановлення способу та порядку виконання ухвали про забезпечення позову.
До того ж, враховуючи стислі строки розгляду заяв про забезпечення позову та негайне виконання судових рішень прийнятих за вказаними заявами то така ухвала не є тим остаточним судовим рішенням відносно якого, іншим судовим рішенням (ухвалою), можливе встановлення способу та порядку виконання такого забезпечення, через вжиття додаткових заходів.
Згідно з ч.1 ст.378 КАС України, за заявою сторони суд, який розглядав справу як суд першої інстанції, може відстрочити або розстрочити виконання рішення, а за заявою стягувача чи виконавця (у випадках встановлених законом ),- встановити чи змінити спосіб або порядок його виконання. Питання про відстрочення або розстрочення виконання, зміну чи встановлення способу і порядку виконання судового рішення може бути розглянуто також за ініціативою суду.
Згідно з ч.3 ст.378 КАС України, підставою для встановлення або зміни або порядку виконання, відстрочення чи розстрочення виконання судового рішення є обставини, що істотно ускладнюють виконання рішення або роблять його неможливим.
Також, судом першої інстанції не враховано, що Мінінфраструктури не є боржником згідно ухвали про забезпечення позову.
Колегія суддів вважає, що суд першої інстанції дійшов помилкового висновку про задоволення заяви що до встановлення способу та порядку виконання ухвали Рівненського окружного адміністративного суду від 27.11.2017р. про забезпечення позову.
Зазначені обставини судом першої інстанції не прийняті до уваги, а тому, ухвала про встановлення способу та порядку виконання ухвали про забезпечення позову підлягає скасуванню з прийняттям нового судового рішення про відмову у задоволенні заяви про встановлення способу та порядку виконання ухвали про забезпечення позову.
З огляду на викладене, ухвалу суду першої інстанції прийнято з порушенням норм матеріального та процесуального права, що є підставою для її скасування та прийняттям нової постанови про відмову у задоволенні заяви про встановлення способу та порядку виконання ухвали про забезпечення позову.
Керуючись ст.ст. 308, 310, 315, 317, 321, 322, 325, 329 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
ПОСТАНОВИВ:
Апеляційну скаргу Міністерства інфраструктури України задовольнити частково, ухвалу Рівненського окружного адміністративного суду від "19" грудня 2017 р. скасувати.
Прийняти нове судове рішення, яким у задоволенні заяви про встановлення порядку і способу виконання ухвали про забезпечення позову відмовити.
Постанова набирає законної сили з дати її прийняття та може бути оскаржена протягом тридцяти днів з дня складання повного судового рішення шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до Верховного Суду.
Головуючий суддя М.М. Капустинський
судді: Б.С. Моніч
ОСОБА_2
Повне судове рішення складено "16" лютого 2018 р.