Постанова № 72287704, 14.02.2018, Житомирський апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
14.02.2018
Номер справи
817/1477/17
Номер документу
72287704
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ЖИТОМИРСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

__________

10002, м-н Путятинський, 3/65, телефон/факс: (0412) 481-604, 481-637 e-mail: inbox@apladm.zt.court.gov.ua

Головуючий у 1-й інстанції: Жуковська Л.А.

Суддя-доповідач:ОСОБА_1

ПОСТАНОВА

іменем України

"14" лютого 2018 р. Справа № 817/1477/17

Житомирський апеляційний адміністративний суд у складі колегії:

головуючого судді Кузьменко Л.В.

суддів: Іваненко Т.В.

ОСОБА_2,

розглянувши у порядку письмового провадження апеляційну скаргу Сарненської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Рівненській області на постанову Рівненського окружного адміністративного суду від "22" листопада 2017 р. у справі за позовом ОСОБА_3 до Сарненської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Рівненській області про скасування податкового повідомлення-рішення , -

ВСТАНОВИВ:

В жовтні 2017 року ОСОБА_3 звернулася до суду з адміністративним позовом до Сарненської об’єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Рівненській області про скасування податкового повідомлення – рішення від 30.06.2016 року № 822 -13 на суму 25 000,00 грн.

Позов обґрунтовано тим, що вона є власником транспортного засобу марки LAND ROVER, об’ємом двигуна 2993 куб.см, 2014 року випуску. Позивач не погоджується з податковим повідомленням – рішенням, яким її було визначено суму податкового зобов’язання з транспортного податку за 2016 рік в розмірі 25000,00 грн., оскільки вважає що її автомобіль не є об’єктом оподаткування в 2016 році. Крім того зазначає, що зміни щодо певних податків та зборів не можуть бути внесені пізніше як за шість місяців до початку бюджетного періоду, що настає за плановим.

Постановою Рівненського окружного адміністративного суду від 22.11.2017 позов задоволено повністю.

Визнано протиправним та скасовано податкове повідомлення-рішення Сарненської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Рівненській області від 30.06.2016 року №8221-13, яким ОСОБА_3 визначено податкове зобов'язання з транспортного податку за 2016 рік в сумі 25000,00 грн.

Присуджено на користь позивача ОСОБА_3 за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень судовий збір у розмірі 640,00 грн.

Не погоджуючись з постановою суду першої інстанції, відповідач подав апеляційну скаргу, в якій, посилаючись на порушення судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, просить її скасувати та постановити нову, якою відмовити в задоволенні позову.

Сторони в судове засідання не прибули, про день, час та місце апеляційного розгляду справи були повідомлені належним чином.

Колегія суддів, заслухавши суддю-доповідача, дослідивши матеріали справи, обговоривши доводи апеляційної скарги, перевіривши правильність застосування судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, дійшла такого висновку.

Судами встановлено, що ОСОБА_3 є власником транспортного засобу марки LAND ROVER, модель RANGE ROVER SPORT, тип легковий універсал – В, номер шасі (кузова, рами) SALWA2KF6EА389371, об’ємом двигуна 2993 куб.см., 2014 року випуску, реєстраційний номер НОМЕР_1, що підтверджується свідоцтвом про реєстрацію транспортного засобу СХО 409565 (а.с.6).

Сарненською об’єднаною державною податковою інспекцією Головного управління ДФС у Рівненській області прийнято податкове повідомлення – рішення від 30.06.2016 року № 8221-13, яким ОСОБА_3 визначено суму податкового зобов’язання за платежем: транспортний податок з фізичних осіб на суму 25 000, 00 грн., податковий період – 2016 рік.

Не погодившись з вищевказаним податковим повідомленням-рішенням, позивач звернувся до суду з позовом про визнання його протиправним та скасування.

Приймаючи рішення про задоволення позовних вимог ОСОБА_3 суд першої інстанції виходив з того, що місцеві ради, згідно вимог ПК України, мають обов'язково встановити (відповідним рішенням ради) транспортний податок і вирішити питання (на власний розсуд), чи запроваджувати податок (і в яких розмірах) на майно, відмінне від земельної ділянки. Таке рішення має бути оприлюдненим до 15 липня року, що передує бюджетному періоду, в якому планується застосовування встановлених місцевих податків та зборів або змін (плановий період). В іншому разі норми відповідних рішень застосовуються не раніше початку бюджетного періоду, що настає за плановим.

Транспортний податок установлено рішеннями Великовербченською сільської ради від 13.07.2015 року №806 "Про встановлення ставок місцевих податків на 2016 рік та затвердження Положення про місцеві податки" та від 29.12.2015 року №55 "Про внесення змін та доповнень до рішення про встановлення місцевих податків та зборів на території Великовербченської сільської ради та до положень про встановлення місцевих податків та зборів на 2016 рік", якими встановлено, що об’єктом оподаткування є легкові автомобілі, з року випуску яких минуло не більше 5 років (включно), мають об'єм циліндрів двигуна понад 3000 куб. см. та середньоринкова вартість яких становить понад 750 розмірів мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня податкового звітного періоду.

З огляду на те, що рішення органу місцевого самоврядування, яким внесено зміни до об"єкту оподаткування транспортним податком, ухвалено 29.12.2015 року суд першої інстанції дійшов висновку, що транспортний засіб, власником якого є позивач, з об'ємом двигуна 2995 куб. см., не є об'єктом оподаткування транспортним податком у 2016 році.

Колегія суддів не погоджується із зазначеними висновками суду першої інстанції з огляду на таке.

Відповідно до пп. 267.1.1 п. 267.1 ст. 267 ПК України платниками транспортного податку є фізичні та юридичні особи, в тому числі нерезиденти, які мають зареєстровані в Україні згідно з чинним законодавством власні легкові автомобілі, що відповідно до підпункту 267.2.1 пункту 267.2 цієї статті є об'єктами оподаткування.

Згідно з пп. 267.2.1 п. 267.2 ст. 267 ПК України у редакції, що діяла у період з 01 січня по 31 грудня 2016 року, об'єктом оподаткування є легкові автомобілі, з року випуску яких минуло не більше п'яти років (включно) та середньоринкова вартість яких становить понад 750 розмірів мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня податкового (звітного) року.

У відповідності до ст. 10 ПК України транспортний податок належить до місцевих податків.

Положеннями пп. 12.3.2, пп. 12.3.4. п. 12.3 ст. 12 ПК України передбачено, що при прийнятті рішення про встановлення місцевих податків та зборів обов'язково визначаються об'єкт оподаткування, платник податків і зборів, розмір ставки, податковий період та інші обов'язкові елементи, визначенні статтею 7 цього Кодексу з дотриманням критеріїв, встановлених розділом XII цього Кодексу для відповідного місцевого податку чи збору.

Рішення про встановлення місцевих податків та зборів офіційно оприлюднюється відповідним органом місцевого самоврядування до 15 липня року, що передує бюджетному періоду, в якому планується застосовування встановлюваних місцевих податків та зборів або змін (плановий період). В іншому разі норми відповідних рішень застосовуються не раніше початку бюджетного періоду, що настає за плановим періодом.

Зміни до пп. 267.2.1 п. 267.2 ст. 267 ПК України, які діяли у період з 01 січня по 31 грудня 2016 року, були внесені Законом України «Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких законодавчих актів України щодо забезпечення збалансованості бюджетних надходжень у 2016 році».

Відповідно до п. 4 розділу ІІ «Прикінцеві положення» вказаного Закону в 2016 році до прийнятих рішень органів місцевого самоврядування про встановлення місцевих податків і зборів на 2016 рік не застосовуються вимоги, встановлені підпунктом 12.3.4 пункту 12.3 статті 12 Податкового кодексу України та Законом України «Про засади державної регуляторної політики у сфері господарської діяльності».

Викладене свідчить, що законодавець на 2016 рік виключив норму, що прямо передбачала залежність дії рішення про встановлення місцевих податків від часу його прийняття, а тому справляння транспортного податку, який є різновидом місцевого податку на майно на території Великовербченської сільської ради у 2016 році, мало справлятись виходячи з норм ст. 267 ПК України.

Рішеннями Великовербченської сільської ради від 13.07.2015 року №806 "Про встановлення ставок місцевих податків на 2016 рік та затвердження Положення про місцеві податки" та від 29.12.2015 року №55 "Про внесення змін та доповнень до рішення про встановлення місцевих податків та зборів на території Великовербченської сільської ради та до положень про встановлення місцевих податків та зборів на 2016 рік", зокрема, щодо транспортного податку, визначено, що об’єктом оподаткування є легкові автомобілі, з року випуску яких минуло не більше 5 років (включно), мають об'єм циліндрів двигуна понад 3000 куб. см. та середньоринкова вартість яких становить понад 750 розмірів мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня податкового звітного періоду.

Така вартість визначається центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику економічного розвитку, за методикою, затвердженою Кабінетом Міністрів України, виходячи з марки, моделі, року випуску, типу двигуна, об'єму циліндрів двигуна, типу коробки переключення передач, пробігу легкового автомобіля, та розміщується на його офіційному веб-сайті.

Таким чином, на час прийняття відповідачем податкового повідомлення-рішення від 30.06.2016 року №8221-13 транспортний податок на території Великовербченської сільської ради установлений у порядку, визначеному Податковим кодексом України з урахуванням особливостей, передбачених п. 4 розділу ІІ «Прикінцеві положення» Закону України «Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких законодавчих актів України щодо забезпечення збалансованості бюджетних надходжень у 2016 році».

Суд першої інстанції під час розгляду та вирішення даної справи не врахував рішень Великовербченської сільської ради від 13.07.2015 року №806 "Про встановлення ставок місцевих податків на 2016 рік та затвердження Положення про місцеві податки" та від 29.12.2015 року №55 "Про внесення змін та доповнень до рішення про встановлення місцевих податків та зборів на території Великовербченської сільської ради" та положень Закону щодо встановлення місцевих податків та зборів на 2016 рік та дійшов до помилкового висновку про щодо наявності підстав для задоволення позову.

Перевіряючи обґрунтованість доводів позивача про те, що легковий автомобіль марки Land Rover, модель Range Rover Sport, об’ємом двигуна 2993 куб.см, 2014 року випуску дата першої реєстрації транспортного засобу 16.07.2015 року не є об'єктом оподаткування транспортним податком у 2016 році колегія суддів дійшла наступних висновків.

Як раніше зазначалося, відповідно до пп. 267.2.1 п. 267.2 ст. 267 ПК України та п. 2 Положення про транспортний податок, затвердженого рішенням Великовербченської сільської ради від 13.07.2015 року №806 (зі змінами від 29.12.2016 року), об'єктом оподаткування транспортним податком на час виникнення спірних правовідносин були легкові автомобілі, з року випуску яких минуло не більше п'яти років (включно) та середньоринкова вартість яких становить понад 750 розмірів мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня податкового звітного періоду.

Така вартість визначається центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику економічного розвитку, за методикою, затвердженою Кабінетом Міністрів України, виходячи з марки, моделі, року випуску, типу двигуна, об'єму циліндрів двигуна, типу коробки переключення передач, пробігу легкового автомобіля, та розміщується на його офіційному веб-сайті.

Згідно із ст. 8 Закону України «Про Державний бюджет України на 2016 рік» станом 01 січня 2016 року розмір мінімальної заробітної плати становив 1378 грн. 00 коп.

Таким чином, у 2016 році об'єктом оподаткування транспортним податок були легкові автомобілі, з року випуску яких минуло не більше п'яти років (включно) та середньоринкова вартість яких становить понад 1033500 грн. 00 коп.

Відповідно до Положення про Міністерство економічного розвитку і торгівлі України, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 20 серпня 2014 року №459, вказане Міністерство є центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику економічного розвитку.

На офіційному веб-сайті Міністерства економічного розвитку і торгівлі України розміщена інформація про середньоринкову вартість легкових автомобілів.

Згідно інформації, розміщеної на веб-сайті Міністерство економічного розвитку і торгівлі України, вартість легкового автомобіля, марки Land Rover, модель Range Rover Sport, з об'ємом двигуна 2995 куб. см., 2014 року випуску, що перебуває у власності позивача, становить понад 1483147рн. 26 коп., що є більшою 750 розмірів мінімальної заробітної плати (1033500 грн.). Відтак, такий автомобіль у 2016 році належав до об'єктів оподаткування транспортним податком. Доказів щодо іншої вартості автомобіля позивач не надала.

З огляду на викладене колегія суддів приходить до висновку, що при винесенні податкового повідомлення-рішення від 30.06.2016 року №8221-13, яким ОСОБА_3 визначено податкове зобов'язання з транспортного податку за 2016 рік в сумі 25000,00 грн., Сарненська об'єднана державна податкова інспекція Головного управління ДФС у Рівненській області діяла на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Податковим кодексом України. Відтак, підстави для задоволення адміністративного позову ОСОБА_3 та скасування вказаного рішення податкового органу - відсутні.

Таким чином, доводи апеляційної скарги Сарненської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Рівненській області спростовують висновки суду першої інстанції, викладені у постанові від 22.11.2017 року, та є підставами для її скасування.

За таких обставин колегія суддів вважає необхідним апеляційну скаргу відповідача задовольнити, постанову Рівненського окружного адміністративного суду 22 листопада 2017 року - скасувати та прийняти нове рішення про відмову в задоволенні позову.

Керуючись ст.ст. 308, 311, 315 316, 321, 322, 325, 329 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Апеляційну скаргу Сарненської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Рівненській області задовольнити. Постанову Рівненського окружного адміністративного суду від "22" листопада 2017 р. скасувати.

Прийняти нову постанову.

В задоволенні позву ОСОБА_3 до Сарненської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Рівненській області про скасування податкового повідомлення – рішення від 30.06.2016 року № 822 -13 на суму 25 000,00 грн. відмовити.

Постанова набирає законної сили з дати її прийняття та може бути оскаржена протягом тридцяти днів з дня складання повного судового рішення шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до Верховного Суду.

Головуючий суддя Л.В. Кузьменко

судді: Т.В. Іваненко

ОСОБА_2

Повне судове рішення складено "15" лютого 2018 р.