
ЖИТОМИРСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
__________
10002, м-н Путятинський, 3/65, телефон/факс: (0412) 481-604, 481-637 e-mail: inbox@apladm.zt.court.gov.ua
Головуючий у 1-й інстанції: Дубовик В.П.
Суддя-доповідач:ОСОБА_1
ПОСТАНОВА
іменем України
"14" лютого 2018 р. Справа № 284/1017/17
Житомирський апеляційний адміністративний суд у складі колегії:
головуючого судді Охрімчук І.Г.
суддів: Капустинського М.М.
ОСОБА_2,
розглянувши у порядку письмового провадження апеляційну скаргу Управління праці та соціального захисту населення Богунської районної ради м.Житомира на постанову Народицького районного суду Житомирської області від "28" листопада 2017 р. у справі за позовом ОСОБА_3 до Управління праці та соціального захисту населення Богунської районної ради м.Житомира про зобов'язання вчинити дії , -
ВСТАНОВИВ:
В листопаді 2017р. ОСОБА_3 звернувся до суду з позовом про:
- визнання дії відповідача протиправними;
- зобов'язання Управління праці та соціального захисту населення Богунської районної ради м.Житомира виплатити доплату до заробітної плати відповідно до постанови Народицького районного суду Житомирської області від 27.08.2014 року за ст.39 Закону України „Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи"(надалі Закон).
Обґрунтовуючи позов, ОСОБА_3 вказав, що постановою Народицького районного суду Житомирської області від 27 серпня 2014 року комунальну установу «Центр екстреної медичної допомоги та медицини катастроф» було зобов'язано провести донарахування вищевказаних коштів й відповідні нарахування проведено, але відповідач, будучи розпорядником коштів, їх не виплачує, посилаючись на те, що судом на Управління не було покладено обов'язок виплачувати нараховані кошти, що призвело до порушення його прав.
Постановою Народицького районного суду Житомирської області від 28.11.2017р. позов задоволено. Визнано дії Управління праці та соціального захисту населення Богунської районної ради м.Житомира щодо відмови у прийнятті розрахункових документів від комунальної установи «Центр екстреної медичної допомоги та медицини катастроф» про нарахування позивачу доплати до заробітної плати, передбаченої ст.39 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", згідно постанови Народицького районного суду Житомирської області від 27.08.2014 року - протиправними. Зобов'язано Управління праці та соціального захисту населення Богунської районної ради м.Житомира виплатити позивачу нараховану відповідно до постанови Народицького районного суду Житомирської області №284\1404\14-а від 27.08.2014 року доплату до заробітної плати за ст.39 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи".
Не погоджуючись з прийнятим судовим рішенням, відповідач звернувся до суду з апеляційною скаргою, в якій посилаючись на порушення норм матеріального та процесуального права, просить постанову суду скасувати та прийняти нове рішення про відмову в позові. Посилаючись на лист Міністерства соціальної політики України №569/04/6715 від 15.06.2015р. , скаржник зазначає, що в зв'язку з тим, що кошти на виконання судових рішень не виділялись, неможливим є виконання судового рішення.
Обговоривши доводи апеляційної скарги, перевіривши правильність застосування судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, дослідивши докази, зібрані в матеріалах справи, колегія суддів дійшла висновку про відсутність підстав для задоволення скарги з огляду на таке.
Постановою Народицького районного суду Житомирської області від 27.08.2014 року комунальну установу «Центр екстреної медичної допомоги та медицини катастроф» зобов'язано провести позивачу донарахування доплати до заробітної плати (ст.39 Закону України „ Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи ") за період з 04.02.2014 року по 30.06.2014 року в розмірі трьох мінімальних заробітних плат, визначених Законом України „ Про Державний бюджет України на 2014 рік ", щомісяця, з урахуванням виплачених коштів, та подати розрахункові документи до Управління праці та соціального захисту населення Богунської районної ради м.Житомира.
Комунальною установою «Центром екстреної медичної допомоги та медицини катастроф» було проведено перерахунок відповідних коштів й подано розрахунок відповідачу по справі, але у прийнятті розрахункових документів Управлінням праці та соціального захисту населення Богунської районної ради м.Житомира було відмовлено.
Зазначені обставини підтверджуються копіями постанови Народицького районного суду Житомирської області від 27.08.2014 року ( а.с.3-5) та листа Управлінням праці та соціального захисту населення Богунської районної ради м.Житомира №К-339 від 05.10.2017 року (а.с.2).
Частиною 2 ст.19 Конституції України визначено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією України.
Статтею 62 Закону визначено, що роз'яснення порядку застосування цього Закону провадиться у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України, рішення якого є обов'язковими для виконання міністерствами та іншими центральними органами державної виконавчої влади України, місцевими органами державної виконавчої влади, всіма суб'єктами господарювання незалежно від їх відомчої підпорядкованості та форм власності.
Згідно п.п.5, 6 Порядку використання коштів державного бюджету для виконання програм, пов'язаних із соціальним захистом громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, затвердженого постановою КМ України № 936 від 20.09.2005 року(надалі - Порядок), соціальні виплати за ст.39 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" проводяться за місцем основної роботи (служби) громадян підприємствами, установами, організаціями та фізичними особами - суб'єктами підприємницької діяльності без утворення юридичної особи, установами, організаціями та військовими частинами відповідно до розрахункових даних, поданих до уповноваженого органу за формою, затвердженою Мінпраці. Керівники підприємств несуть персональну відповідальність за несвоєчасність подання розрахункових документів до уповноваженого органу та правильність призначення і нарахування компенсаційних виплат та допомоги певних видів. Уповноважений орган перевіряє, реєструє, обліковує розрахунки та подає органам Державного казначейства платіжні документи для здійснення відповідних видатків, що проводяться в установленому законодавством порядку.
Відповідно до п.2 Порядку, розпорядниками коштів є управління праці та соціального захисту населення.
Виходячи з викладеного, суд першої інстанції дійшов обґрунтованого висновку про те, що Управління праці та соціального захисту населення Богунської районної ради м.Житомира, будучи уповноваженим органом та розпорядником коштів для виконання програм, пов'язаних із соціальним захистом громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, зобов'язане прийняти розрахунки, надані комунальною установою «Центр екстреної медичної допомоги та медицини катастроф», та подати органам Державного казначейства платіжні документи для здійснення відповідних видатків, а також, виплатити позивачу кошти, нараховані згідно постанови Народицького районного суду від 27.08.2014 року по справі №284\1404\14-а.
Враховуючи викладене, суд першої інстанції дійшов обґрунтованого висновку, що відмовляючи позивачу в прийнятті розрахункових документів від комунальної установи «Центр екстреної медичної допомоги та медицини катастроф» про нарахування коштів, передбачених ст.39 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", за період з 04.02.2014 року по 30.06.2014 року, відповідач діяв всупереч вимогам Закону, визнавши його дії протиправними, задовольнивши позов ОСОБА_3
Щодо доводів відповідача про те, що невиконання судового рішення в частині виплати грошових коштів за відсутності відповідного фінансового забезпечення та фактичної відсутності коштів не може вважатися невиконанням судового рішення без поважних причин, колегія суддів зауважує наступне.
Відповідно до правової позиції Європейського суду, (в тому числі по справі Кечко проти України, рішення від 08.11.2005р.), якщо чинне правове положення передбачає виплату певних надбавок і дотримано всі вимоги, необхідні для цього, органи державної влади не можуть свідомо відмовляти у цих виплатах, доки відповідні положення є чинними. Тобто, органи державної влади не можуть посилатися на відсутність коштів як на причину невиконання своїх зобов'язань.
Зважаючи на практику Європейського суду з прав людини, невиконання судового рішення у зв'язку з відсутністю коштів, є порушенням п.1 ст. 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, ратифікованої Україною 17.07.1997 року, та яка є частиною національного законодавства, а також статті 1 Протоколу №1 до Конвенції.
Відповідно до ст. 316 КАС України, суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а рішення або ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.
На підставі викладеного, колегія суддів, погоджуючись з висновками суду першої інстанції, вважає, що суд дійшов вичерпних юридичних висновків щодо встановлення фактичних обставин справи і правильно застосував до спірних правовідносин норми матеріального та процесуального права.
Доводи апеляційної скарги, з наведених вище підстав, висновків суду не спростовують.
Керуючись ст.ст. 308, 311, 315 316, 321, 322, 325, 329 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
ПОСТАНОВИВ:
Апеляційну скаргу Управління праці та соціального захисту населення Богунської районної ради м.Житомира залишити без задоволення, постанову Народицького районного суду Житомирської області від "28" листопада 2017 р. без змін.
Постанова набирає законної сили з дати її прийняття та може бути оскаржена протягом тридцяти днів з дня складання повного судового рішення шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до Верховного Суду.
Головуючий суддя І.Г. Охрімчук
судді: М.М. Капустинський
ОСОБА_2
Повне судове рішення складено "14" лютого 2018 р.