Постанова № 72287366, 13.02.2018, Житомирський апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
13.02.2018
Номер справи
279/3220/17
Номер документу
72287366
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ЖИТОМИРСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

__________

10002, м-н Путятинський, 3/65, телефон/факс: (0412) 481-604, 481-637 e-mail: inbox@apladm.zt.court.gov.ua

Головуючий у 1-й інстанції: Коренюк В.П.

Суддя-доповідач:ОСОБА_1

ПОСТАНОВА

іменем України

"13" лютого 2018 р. Справа № 279/3220/17

Житомирський апеляційний адміністративний суд у складі колегії:

головуючого судді Шидловського В.Б.

суддів: Мацького Є.М.

ОСОБА_2,

розглянувши у порядку письмового провадження апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області на постанову Коростенського міськрайонного суду Житомирської області від "13" листопада 2017 р. у справі за позовом ОСОБА_3 до Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання перерахувати і виплатити пенсію , -

ВСТАНОВИВ:

Позивач ОСОБА_3 звернувся до суду з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області про визнання бездіяльності протиправною та зобов`язання перерахувати і виплатити пенсію. В позові ОСОБА_3 просив: визнати бездіяльність відповідача щодо непроведення перерахунку та виплати йому пенсії з 1 січня 2016 року протиправною; зобов`язати Головне Управління Пенсійного фонду України в Житомирській області здійснити перерахунок пенсії та виплату різниці між фактично отриманою та належною до сплати сумою ОСОБА_3 пенсії, на підставі довідки, виданої ліквідаційною комісією УМВС України в Житомирській області №85/10576 від 26 квітня 2017 року про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії відповідно до Закону України "Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей" № 900 від 23 грудня 2015 року, ст.63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб" № 2262-ХІІ від 9 квітня 1992 року, постанови Кабінету Міністрів України № 988 від 11 листопада 2015 року "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції" № 947 від 18 листопада 2015 року "Про внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України № 268 від 09.03.2006 року", без обмеження граничного розміру, з врахуванням раніше виплачених сум, починаючи з 1 січня 2016 року. Постановою Коростенського міськрайонного суду від 13.11.2017 року адміністративний позов ОСОБА_3 - задоволено.

Визнано протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області у відмові в перерахунку та виплаті перерахованої пенсії ОСОБА_3.

Зобов'язано Головне Управління Пенсійного фонду України в Житомирській області здійснити перерахунок пенсії та виплату різниці між фактично отриманою та належною до сплати сумою ОСОБА_3 пенсії, на підставі довідки, виданої ліквідаційною комісією УМВС України в Житомирській області № 85/10576 від 26 квітня 2017 року про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії відповідно до Закону України "Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей" № 900 від 23 грудня 2015 року, ст.63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб" від 9 квітня 1992 року, постанови Кабінету Міністрів України № 988 від 11 листопада 2015 року "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції", № 947 від 18 листопада 2015 року "Про внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України № 268 від 9 березня 2006 року", без обмеження граничного розміру, з врахуванням раніше виплачених сум, починаючи з 1 січня 2016 року.

Стягнуто з Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області на користь ОСОБА_3 судові витрати по оплаті судового збору в розмірі 1280 (однієї тисячі двохсот восьмидесяти) гривень 00 копійок.

Встановлено судовий контроль за виконанням рішення суду шляхом зобов’язання ГУ ПФ України в Житомирській області подати в десятиденний строк з моменту набрання рішенням законної сили звіт про виконання рішення суду.

Вважаючи, що рішення суду першої інстанції прийнято з порушенням норм матеріального та процесуального права, відповідач звернувся до Житомирського апеляційного адміністративного суду із апеляційною скаргою, в якій просить назване рішення суду скасувати та прийняти нове, яким у задоволенні позовних вимог відмовити. На підтвердження доводів апеляційної скарги вказав, що як вбачається з матеріалів справи, довідка про грошове забезпечення для перерахунку пенсії № 85/10576 із врахуванням посадових окладів поліцейських Національної поліції датована 26.04.2017 року, а відтак здійснення перерахунку пенсії за період з 01.01.2016 року, до надходження документу про виникнення підстав для перерахунку пенсії, є необґрунтованим та безпідставним.

Перевіривши за наявними у справі матеріалами доводи, викладені у апеляційній скарзі, правильність застосування судом норм матеріального та процесуального права і правової оцінки обставин у справі у межах, визначених статтею 308 Кодексу адміністративного судочинства України (КАС України), колегія суддів встановила таке.

Судом встановлено та підтверджується матеріалами справи, що позивач ОСОБА_3 перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного Фонду України в Житомирській області та отримує пенсію на підставі Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб".

Постановою Коростенського міськрайонного суду Житомирської області від 12 грудня 2016 року визнано протиправною бездіяльність Міністерства внутрішніх справ України щодо неповідомлення до Головного Управління Пенсійного фонду України в Житомирській області про підстави перерахунку позивачеві ОСОБА_4 пенсії з 1 січня 2016 року. Зобов'язано Міністерство внутрішніх справ України надіслати до Головного Управління Пенсійного фонду України в Житомирській області інформацію про зміни у грошовому забезпеченні для перерахунку пенсії починаючи з 1 січня 2016 року. Зазначена постанова суду набрала законної сили.

Міністерство внутрішніх справ України своїм листом № 22/6-2028 від 5 травня 2017 року повідомило Пенсійний фонд України про підстави перерахунку пенсії ОСОБА_3 згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 11 листопада 2015 року № 988 "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції" з 1 січня 2016 року на підставі довідок про грошове забезпечення, повноваження щодо видачі яких покладено на ліквідаційні комісії ГУУМВС (УМВС) в областях та м. Києві.

28 березня 2017 року Пенсійний фонд України своїм листом № 9493/025-23 повідомив

начальників головних управлінь Пенсійного фонду України в областях щодо підготовки та надання ліквідаційним комісіям списків осіб, які мають право на перерахунок пенсії у строки, передбачені постановою КМ України від 13 лютого 2008 року № 45 "Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України ''Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб''.

30 березня 2017 року Головне управління Пенсійного фонду України в Житомирській області своїм листом № 3338/03-01 надіслало до ліквідаційної комісії УМВС України в Житомирській області списки осіб, пенсії яких підлягають перерахунку для підготовки довідок про розмір грошового забезпечення у строки, передбачені постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року № 45 "Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб''.

5 липня 2017 року позивач звернувся до відповідача з заявою про здійснення перерахунку та виплату перерахованої пенсії з 1 січня 2016 року на підставі наданої ліквідаційною комісією УМВС України в Житомирській області довідки від 26 квітня 2017 року № 85/10576 про розмір його грошового забезпечення для перерахунку пенсії.

25 липня 2017 року на адресу позивача від відповідача надійшов лист – відповідь за вих. № 1366/В-11 від 21 липня 2017 року про розгляд його звернення, в якому було зазначено, що перерахунок та виплату перерахованої пенсії буде проведено після виділення додаткових коштів з Державного бюджету України.

Вважаючи дії відповідача протиправними, позивач звернувся до суду за захистом своїх прав.

Суд першої інстанції, вирішуючи спірні правовідносини, прийшов до висновку, що така відмова не ґрунтується на вимогах чинного пенсійного законодавства.

Колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції з огляду на наступне.

Відповідно до частини третьої статті 63 Закону України від 9 квітня 1992 року № 2262-XIII (далі - Закон № 2262-XII) "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" перерахунок пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції), які мають право на пенсійне забезпечення або одержують пенсію на умовах цього Закону, здійснюється з урахуванням видів грошового забезпечення, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених для поліцейських.

Статтю 63 Закону № 2262-XII доповнено вказаною частиною згідно із Законом України "Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей" від 23.12.2015 № 900-VIII, який набрав чинності з дня, наступного за днем його опублікування (з 29.12.2015).

Відповідно до ч.16 ст.43 Закону № 2262-XII, у разі якщо на момент призначення пенсії відбулася зміна розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення та/або були введені для зазначених категорій осіб нові щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії у розмірах, встановлених законодавством, призначена пенсія підлягає негайному перерахунку.

Згідно з ч.4 ст.63 Закону № 2262-XII усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку зі зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством. Перерахунок пенсій здійснюється на момент виникнення права на перерахунок пенсій і провадиться у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, у строки, передбачені частиною другою статті 51 цього Закону.

Таким чином, підставою для проведення перерахунку пенсії є фактична зміна розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, проведена на підставі рішення суб'єкта владних повноважень, наділеного правом установлювати чи змінювати види грошового забезпечення військовослужбовців.

Постановою Кабінету Міністрів України від 11 листопада 2015 року № 988 "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції", яка набирала чинності з дня її опублікування та застосовується з дня набрання чинності Законом України "Про Національну поліцію", встановлено грошове забезпечення поліцейських.

Постановою Кабінету Міністрів від 18.11.2015 № 947, чинною станом на 01.01.2016, внесено зміни до Постанови Кабінету Міністрів України від 9 березня 2006 року № 268 "Про упорядкування структури та умов оплати праці працівників апарату органів виконавчої влади, органів прокуратури, судів та інших органів" та затверджено нові схеми посадових окладів керівних працівників та спеціалістів міжрегіонального та регіональних територіальних органів МВС та керівних працівників та спеціалістів міжрегіональних територіальних органів Національної поліції.

Відповідно до абзацу другого пункту 15 розділу XI "Прикінцеві та перехідні положення» Закону України "Про Національну поліцію" від 02.07.2015 № 580-VIII (згідно із Законом № 900-VIII від 23.12.2015) за колишніми працівниками міліції, у тому числі пенсіонерами, а також членами їхніх сімей, іншими особами зберігаються пільги, компенсації і гарантії, передбачені цим Законом для колишніх поліцейських, членів їхніх сімей, інших осіб.

Відтак, збільшення грошового забезпечення поліцейських, яке за своїми складовими є ідентичне складовим грошового забезпечення колишніх працівників міліції, але за розміром більшим, є безумовною підставою для перерахунку пенсії позивача, як колишнього працівника міліції.

Пунктом 1 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" затверджений Постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 № 45 встановлено, що перерахунок раніше призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" пенсій проводиться у разі прийняття рішення Кабінетом Міністрів України про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за Законом, або у зв'язку із введенням для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством.

Питання щодо подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", крім пенсій військовослужбовцям строкової служби та членам їх сімей регулює Порядок подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затверджений Постановою Правління Пенсійного фонду України від 30.01.2007 № 3-1 (далі - Порядок № 3-1).

Відповідно до п.23 Порядку №3-1 перерахунок раніше призначених пенсій проводиться органами, що призначають пенсії, в порядку, установленому статтею 63 Закону. Пенсіонери подають органам, що призначають пенсії, додаткові документи, які дають право на підвищення пенсії.

Згідно з п.24 Порядку № 3-1 про виникнення підстав для проведення перерахунку пенсій згідно зі статтею 63 Закону уповноважені структурні підрозділи зобов'язані у п'ятиденний строк після прийняття відповідного нормативно-правового акта, на підставі якого змінюється хоча б один з видів грошового забезпечення для відповідних категорій осіб, або у зв'язку з уведенням для зазначених категорій військовослужбовців нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, повідомити про це орган, що призначає пенсії. Органи, що призначають пенсії, протягом п'яти робочих днів після надходження такого повідомлення подають до відповідних уповноважених структурних підрозділів списки осіб, яким необхідно провести перерахунок пенсії (додаток 5). Після одержання списків осіб уповноважені структурні підрозділи зазначають у них зміни розмірів грошового забезпечення для перерахунку раніше призначених пенсій і в п'ятиденний строк після надходження передають їх до відповідних органів, що призначають пенсії.

Водночас, абзацом 1 пункту 4 Порядку № 3-1 встановлено, що заява про переведення з одного виду пенсії на інший, про перерахунок пенсії подається до органу, що призначає пенсію, заявником за місцем проживання, а при необхідності - його законним представником за місцем його проживання.

Таким чином, підставою для вчинення дій, спрямованих на перерахунок раніше призначених пенсій, може бути як відповідна заява пенсіонера та додані до неї документи, так і рішення, прийняте Кабінетом Міністрів України, про що державні органи, визначені Порядком проведення перерахунку, повідомляють орган ПФУ.

Аналогічна правова позиція висловлена Верховним судом України у постанові від 22.04.2014 (справа 21-484а13) та від 13.07.2016 (справа 638/2700/14-а).

Таким чином, колегія суддів приходить до висновку, що відмова відповідача у проведенні перерахунку раніше призначеної пенсії, з урахуванням інформації про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії є неправомірною, а порушене право позивача підлягає відновленню шляхом зобов'язання відповідача здійснити перерахунок та виплату пенсії.

Також колегія суддів зазначає, що при визначенні терміну перерахунку пенсії, суд враховує межі позовних вимог, а також правову позицію Верховного Суду України, висловлену в постанові від 01.07.2014 р. у справі № 21-244а14, відповідно до якої правовідносини щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсія призначається за спеціальними законами, виникають не в момент звернення за призначенням пенсії, а в момент виникнення права на її призначення.

Отже, перерахунок має бути здійснено з 01.01.2016 року, а тому доводи апеляційної скарги в цій частині є не обгрунтованими.

Крім того, як вбачається з доводів апеляційної скарги Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області, відповідач просить суд скасувати постанову суду першої інстанції від 13.11.2017 року не посилаючись на порушення судом першої інстанції норм матеріального чи процесуального права, не зазначаючи того, у чому полягає неправильність чи неповнота дослідження доказів і встановлення обставин у справі, а, на думку Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області, постанова суду першої інстанції підлягає скасуванню лише за тих підстав, що в бюджет не закладено виплату додаткових пенсій і перерахунок та відповідні виплати у перерахованому розмірі будуть забезпечені після виділення додаткових коштів з Державного бюджету України, тобто, відповідач, фактично, не заперечує обґрунтованість заявлених позовних вимог, більш того, зазначає, що виконає оскаржуване рішення після виділення додаткових коштів.

З урахуванням вищевикладеного, а також того, що за приписами ст.308 КАС України суд апеляційної інстанції переглядає судові рішення суду першої інстанції в межах апеляційної скарги, колегія суддів робить висновок про відсутність підстав для скасування постанови суду першої інстанції від 13.11.2017 року, оскільки доводи відповідача, викладені у апеляційній скарзі, стосуються лише питання виконання рішення, а не його суті, а тому, вважає необхідним постанову суду першої інстанції від 13.11.2017 року у даній адміністративній справі залишити без змін, а апеляційну скаргу відповідача необхідно залишити без задоволення.

Керуючись ст.ст. 308, 311, 315, 316, 321, 322, 325, 329 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області залишити без задоволення, постанову Коростенського міськрайонного суду Житомирської області від "13" листопада 2017 р. без змін.

Постанова набирає законної сили з дати її прийняття та може бути оскаржена протягом тридцяти днів з дня складання повного судового рішення шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до Верховного Суду.

Головуючий суддя В.Б. Шидловський

судді: Є.М. Мацький

ОСОБА_2

Повне судове рішення складено "13" лютого 2018 р.