
ЖИТОМИРСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
__________
10002, м-н Путятинський, 3/65, телефон/факс: (0412) 481-604, 481-637 e-mail: inbox@apladm.zt.court.gov.ua
Головуючий у 1-й інстанції: Короенюк В.П.
Суддя-доповідач:Охрімчук І.Г.
ПОСТАНОВА
іменем України
"14" лютого 2018 р. Справа № 279/5967/16-а
Житомирський апеляційний адміністративний суд у складі колегії:
головуючого судді Охрімчук І.Г.
суддів: Капустинського М.М.
Моніча Б.С.,
за участю секретаря судового засідання Полоневич Т.Ю.,
сторін та їх представників:
розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу Коростенського об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області на постанову Коростенського міськрайонного суду Житомирської області від "10" листопада 2017 р. у справі за позовом ОСОБА_3 до Коростенського об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області про визнання дій протиправними щодо відмови в перерахунку пенсії ,
ВСТАНОВИВ:
В грудні 2016 року ОСОБА_3 звернувся в суд з позовом та з урахуванням заяви про уточнення позовних вимог просив:
- визнати протиправними дії Коростенського об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області щодо не перерахування, не виплачування пенсії в зв'язку підвищенням прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність відповідно до ЗУ "Про особливі заслуги перед Україною", "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту", "Про державний бюджет на 2015 рік", "Про державний бюджет на 2016 рік", "Про державний бюджет на 2017 рік"; щодо не проведення відповідно до ЗУ "Про індексацію грошових доходів населення" індексації пенсійних виплат; щодо відмови в перерахунку пенсії згідно довідки прокуратури від 10.08.2012р. №18-291 про підвищення зарплати прокурорсько-слідчим працівникам у розмірі 84% від суми зарплати з місяця підвищення розміру заробітної плати;
- зобов'язати відповідача здійснити перерахунок пенсії згідно довідки прокуратури від 10.08.2012р. №18-291 про підвищення зарплати прокурорсько-слідчим працівникам у розмірі 84% від суми зарплати з місяця підвищення розміру заробітної плати та виплачувати його щомісячно; починаючи з 01.09.2015р. провести перерахування і виплату пенсії в зв'язку з підвищенням прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність відповідно до ЗУ "Про особливі заслуги перед Україною", "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту", "Про державний бюджет на 2015 рік", "Про державний бюджет на 2016 рік", "Про державний бюджет на 2017 рік", а також виплатити підвищення; провести , починаючи з місяця підвищення розміру заробітної плати згідно довідки прокуратури від 10.08.2012р. №18-291 індексацію пенсійних виплат;
- зобов'язати відповідача враховувати підвищення прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність.
Обґрунтовуючи позов, ОСОБА_3 зазначив, що він є пенсіонером та має статус учасника бойових дій. Вважає, що має право на перерахунок і виплату пенсії у зв'язку з підвищенням заробітної плати прокурорсько-слідчим працівникам відповідно до ст.50-1 Закону України "Про прокуратуру", а також відповідно до ст.12 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту", Закону України "Про індексацію грошових доходів населення", Закону України "За особливі заслуги перед Україною" та Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту", у зв'язку з підвищенням прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність. Зазначає, що складові суми пенсії згідно з проведеним розрахунком збільшені, проте загальна сума пенсії, яка виплачувалася відповідачем залишалася незмінною з 1 вересня 2015 року. Також позивач у позові вказав, що відповідачем порушено його право на виплату пенсії відповідно до постанови Коростенського міськрайонного суду Житомирської області від 26 вересня 2013 року в справі № 2а-690/12.
Постановою Коростенського міськрайонного суду Житомирської області від 10.11.2017р. позов ОСОБА_3 задоволено частково.
Визнано неправомірними дії Коростенського об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області щодо перерахунку та виплати пенсії позивачу в зв'язку з підвищенням прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність відповідно до Закону України "Про пенсії за особливі заслуги перед Україною", Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту", Закону України "Про Державний бюджет на 2015 рік", Закону України "Про Державний бюджет на 2016 рік", Закону України "Про індексацію грошових доходів населення".
Зобов`язано відповідача провести позивачу перерахунок та виплату пенсії в зв'язку з підвищенням прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність відповідно до Закону України "Про пенсії за особливі заслуги перед Україною", Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту", Закону України "Про Державний бюджет на 2015 рік", Закону України "Про Державний бюджет на 2016 рік", Закону України "Про індексацію грошових доходів населення", починаючи з 01.09.2015 року, з урахуванням проведених виплат.
В задоволенні інших вимог відмовлено.
Не погоджуючись з прийнятим судовим рішенням, відповідач Коростенське об'єднане управління Пенсійного фонду України в Житомирській області звернувся до суду зі скаргою, в якій посилаючись на порушення норм матеріального та процесуального права, просить постанову суду від 10.11.2017р. скасувати та прийняти нове рішення про відмову в позові.
Обговоривши доводи апеляційної скарги, перевіривши правильність застосування судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права при прийнятті оскарженого рішення, дослідивши докази, зібрані в матеріалах справи, суд дійшов висновку про задоволення скарги Коростенського об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області з огляду на наступне.
Судом встановлено, що позивач перебуває на обліку в Коростенському об'єднаному управлінні Пенсійного фонду України в Житомирській області та отримує пенсію за вислугу років відповідно до Закону України "Про прокуратуру". Загальний стаж роботи позивача 22 роки 6 місяців 9 днів, в тому числі стаж роботи на прокурорсько-слідчих посадах складає 12 років 0 місяців 12 дні.
У зв'язку з підвищенням прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, на думку скаржника, він має право на перерахунок і виплату пенсії за ЗУ "За особливі заслуга перед Україною", ЗУ "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту".
З листа департаменту пенсійного забезпечення Пенсійного фонду України від 7 липня 2016 року № 8242/К-1 вбачається, що пенсія позивачу призначена і виплачується відповідно до вимог чинного законодавства (а.с.7-8).
У відповіді на звернення позивача від 07.04.2017р. відповідач вказав на те, що пенсія перерахована відповідно до норм чинного законодавства.
Наведені обставини слугували підставою звернення позивача з даним позовом.
Задовольняючи позов частково, суд першої інстанції дійшов висновку, що право позивача підлягає захисту шляхом визнання неправомірною бездіяльності відповідача щодо не проведення позивачу індексації пенсії та зобов'язати відповідача провести позивачу перерахунок та виплату пенсії в зв'язку з підвищенням прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність відповідно до Закону України "Про пенсії за особливі заслуги перед Україною", Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту", Закону України "Про Державний бюджет на 2015 рік", Закону України "Про Державний бюджет на 2016 рік", Закону України "Про індексацію грошових доходів населення", починаючи з 1 вересня 2015 року, з урахуванням проведених виплат.
Проте, колегія суддів з таким висновком суду першої інстанції погодитись не може з огляду на наступне.
Підстави та порядок перерахунку пенсій прокурорам були врегульовані частинами тринадцятою, вісімнадцятою статті 50-1 Закону України «Про прокуратуру» № 1789-ХІІ.
Згідно з частиною вісімнадцятою статті 50-1 Закону України «Про прокуратуру» № 1789-ХІІ призначені працівникам прокуратури пенсії перераховуються у зв'язку з підвищенням заробітної плати відповідних категорій прокурорсько-слідчих працівників. Перерахунок призначених пенсій провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, у якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців. Перерахунок пенсій провадиться з урахуванням фактично отримуваних працівником виплат і умов оплати праці, що існували на день його звільнення з роботи.
Поряд з цим, Законом України «Про внесення змін та визнання такими, що втратили чинність, деяких законодавчих актів України» від 28 грудня 2014 року № 76-VІІI, частина вісімнадцята статті 50-1 Закону України «Про прокуратуру» № 1789-ХІІ викладена в наступній редакції: «Умови та порядок перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури визначаються Кабінетом Міністрів України». Даний Закон згідно пункту 1 Прикінцевих положень набрав чинності 01 січня 2015 року. Таким чином, на час звернення позивача до відповідача із заявою про перерахунок пенсії (04 жовтня 2016 року) частини тринадцята та вісімнадцята статті 50-1 Закону України «Про прокуратуру» № 1789-ХІІ, які регулювали порядок перерахунку пенсій, втратили чинність.
При цьому, 15.07.2015 року набув чинності Закон України «Про прокуратуру» № 1697-VII. Відповідно до Розділу ХІІ Прикінцевих положень Закону України «Про прокуратуру» № 1697-VII визнано такими, що втратили чинність із набранням чинності цим Законом положення: Закон України «Про прокуратуру» №1789-ХІІ, крім пункту 8 частини 1 статті 15, частини 4 статті 16, абзацу першого частини 2 статті 46-2, статті 47, частини першої статті 49, частини 5 статті 50, частин третьої, четвертої, шостої та одинадцятої статті 50-1, частини третьої статті 51-2, статті 53 щодо класних чинів (їх дія поширюється на осіб, яким присвоєно класні чини до набрання чинності цим Законом), статті 55 щодо посвідчення працівника прокуратури, статті 2 у частині підстав звільнення з посади Генерального прокурора України, а також статті 13 щодо функціонування в системі органів прокуратури міських, районних, міжрайонних, районних у містах прокуратур, яка втрачає чинність з 15 грудня 2015 року.
Згідно з частиною 20 статті 86 Закону України «Про прокуратуру» № 1697-VII у редакції, чинній на час виникнення спірних відносин, умови та порядок перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури визначаються Кабінетом Міністрів України.
Колегія суддів зазначає, що наведені зміни законодавства не позбавляють позивача права на перерахунок пенсії, який був гарантований статтею 50-1 Закону України «Про прокуратуру» № 1789-ХІІ при призначені пенсії, а лише покладають визначення умов та порядку перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури на Кабінет Міністрів України. Поряд з цим, на час звернення позивача за перерахунком пенсії Кабінетом Міністрів України відповідний нормативно-правовий акт прийнято не було.
Відсутність на час звернення позивача до відповідача затвердженого Кабінетом Міністрів України порядку перерахунку пенсій, призначених працівникам прокуратури, не є доказом неправомірності дій відповідача.
Аналогічна правова позиція викладена в постанові Вищого адміністративного суду України від 20.07.2017р. у справі №К/800/16797/17.
Також суд зазначає, правила обчислення індексу споживчих цін для проведення індексації та сум індексації грошових доходів населення визначає Порядок проведення індексації грошових доходів населення, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 17.07.2003р. №1078 (далі - Порядок №1078), згідно з п.2 якого індексації підлягають грошові доходи громадян, одержані в гривнях на території України, які не мають разового характеру, зокрема, пенсії (з урахуванням надбавок, доплат, підвищень до пенсії, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги на прожиття, державної допомоги та компенсаційних виплат, крім тих, які зазначені у пункті 3 цього Порядку), щомісячне довічне грошове утримання, що виплачується замість пенсії.
Відповідно до п.5 Порядку №1078 у разі підвищення розмірів мінімальної заробітної плати, пенсії, виплат, що здійснюються відповідно до законодавства про загальнообов'язкове державне соціальне страхування, стипендій, а також у разі зростання грошових доходів населення без перегляду їх мінімальних розмірів місяць, в якому відбулося підвищення, вважається базовим при обчисленні індексу споживчих цін для індексації грошових доходів населення. У базовому місяці значення індексу споживчих цін приймається за 1 або 100 відсотків. Індексація грошових доходів, отриманих громадянами за цей місяць, не провадиться. З наступного місяця здійснюється обчислення наростаючим підсумком індексу споживчих цін для проведення подальшої індексації. У разі коли грошовий дохід з урахуванням суми підвищення менше суми грошового доходу з урахуванням індексації до його підвищення, у базовому місяці сума загального доходу визначається з таким розрахунком, щоб сума грошового доходу з урахуванням індексації не перевищувала загального доходу до його підвищення.
У разі коли підвищення розмірів мінімальних соціальних гарантій, зазначених в абзаці першому цього пункту, не супроводжується зростанням грошових доходів громадян, передбачених пунктом 2 цього Порядку, грошові доходи індексуються на загальних підставах відповідно до пунктів 1-1 і 4 цього Порядку.
Отже, обчислення індексу споживчих цін для проведення індексації доходів громадян проводиться наростаючим підсумком починаючи з 1 числа наступного місяця за місяцем, у якому індекс споживчих цін перевищив поріг індексації, визначений Порядком. У разі підвищення сум доходів громадян, без перегляду їх мінімальних розмірів, місяць в якому відбулося таке підвищення вважається базовим, та в наступному місяці відбувається обчислення та нарахування нового індексу споживчих цін для провадження індексації грошових виплат. У разі якщо підвищення мінімальних розмірів виплат не спричинило зростання доходів громадян, нарахування індексації провадиться на загальних підставах.
З огляду на викладене, слід зазначити, що здійснення пенсійним органом перерахунку пенсії на виконання рішення суду не може слугувати підставою для здійснення нового нарахування споживчих цін для проведення індексації у зв'язку із зростанням доходів громадян без перегляду їх мінімального розміру, оскільки фактично збільшення доходів позивача в контексті приписів законодавства про порядок підвищення пенсійного забезпечення та індексацію доходів громадян не відбулось; перерахунок же пенсії на підставі постанови апеляційного суду від 26.09.2013р. є відновленням порушеного права позивача на отримання належної виплати в розмірі, встановленому Законом України "Про прокуратуру", та не може бути підставою для здійснення нової індексації із застосуванням нового рівня споживчих цін.
Крім того з листа Департаменту пенсійного забезпечення Пенсійного фонду України вбачається, що індексація грошових доходів населення проводилась до 01.01.2016р. у разі, коли величина індексу споживчих цін перевищила поріг індексації, який встановлюється в розмірі 101 відсотка, з 01.0.12016р. - 103 відсотка.
Після перерахунку пенсії з 01.09.2015р. розмір підвищення пенсії не перевищував суму виплаченої індексації у вересні 2015 року , різниця між розміром індексації та сумою підвищення зафіксована у складі пенсійної виплати як передбачено п. 5 Порядку. Після перерахунку пенсії позивача з 01.05.2016р. , який проводився відповідно до ЗУ "Про Державний бюджет України на 2016 рік" розмір підвищення пенсії не перевищив доплати до розміру пенсії з урахуванням індексації після попереднього перерахунку, тому з 01.05.2016р. розмір пенсії не змінився, доплату зменшено на суму підвищення пенсії (99,36 грн. -індексація).
Загалом перерахунок пенсій не має на меті відшкодовувати подорожчання споживчих товарів і послуг. Механізм підвищення грошових доходів населення, що дає можливість частково або повністю відшкодовувати подорожчання споживчих товарів і послуг впроваджується через індексацію грошових доходів населення відповідно до одноіменного Закону №1282-XII від 03.07.1992 року.
Збільшення розміру пенсії шляхом її перерахунку не є абсолютним обов'язком Держави. За умови сталого розвитку економіки, відсутності інфляції такий перерахунок може і не проводитися взагалі.
За таких обставин, колегія суддів приходить до висновку про не обґрунтованість позовних вимог. Оскільки обставини справи судом не встановлені з достатньою повнотою, судове рішення ухвалене з порушенням норм матеріального та процесуального права, відповідно підлягає скасуванню з ухваленням нового рішення.
Відтак, доводи апеляційної скарги частково спростовують висновки суду першої інстанції та в цій частині приймаються апеляційним судом як обґрунтовані.
Згідно п. 2 ч. 1 ст. 315 КАС України за наслідками розгляду апеляційної скарги на судове рішення суду першої інстанції суд апеляційної інстанції має право скасувати судове рішення повністю або частково і ухвалити нове судове рішення у відповідній частині або змінити судове рішення.
У відповідності до п. 1 ч. 1 ст. 317 КАС України підставами для скасування судового рішення суду першої інстанції повністю або частково та ухвалення нового рішення у відповідній частині або зміни рішення є неповне з'ясування судом обставин, що мають значення для справи.
Підсумовуючи вищевикладене, колегія суддів вважає, що суд першої інстанції ухвалив оскаржуване рішення не у повній відповідності до норм матеріального та процесуального права, а тому наявні підстави для його часткового скасування.
Керуючись ст.ст. 308, 310, 315 317, 321, 322, 325, 329 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
ПОСТАНОВИВ:
Апеляційну скаргу Коростенського об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області задовольнити.
Постанову Коростенського міськрайонного суду Житомирської області від "10" листопада 2017 р. скасувати в частині задоволених позовних вимог та прийняти в цій частині нову постанову.
Відмовити ОСОБА_3 в задоволенні позову про визнання неправомірними дій Коростенського об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області щодо перерахунку та виплати пенсії ОСОБА_3 в зв'язку з підвищенням прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність відповідно до Закону України "Про пенсії за особливі заслуги перед Україною", Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту", Закону України "Про Державний бюджет на 2015 рік", Закону України "Про Державний бюджет на 2016 рік", Закону України "Про індексацію грошових доходів населення"
та в частині зобов`язання Коростенського об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області провести ОСОБА_3 перерахунок та виплату пенсії в зв'язку з підвищенням прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність відповідно до Закону України "Про пенсії за особливі заслуги перед Україною", Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту", Закону України "Про Державний бюджет на 2015 рік", Закону України "Про Державний бюджет на 2016 рік", Закону України "Про індексацію грошових доходів населення", починаючи з 01.09.2015 року, з урахуванням проведених виплат.
В решті постанову суду залишити без змін.
Постанова набирає законної сили з дати її прийняття та може бути оскаржена протягом тридцяти днів з дня її проголошення шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до Верховного Суду.
Головуючий суддя І.Г. Охрімчук
судді: М.М. Капустинський
Б.С. Моніч
Повне судове рішення складено "15" лютого 2018 р.