
ЖИТОМИРСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
__________
10002, м-н Путятинський, 3/65, телефон/факс: (0412) 481-604, 481-637 e-mail: inbox@apladm.zt.court.gov.ua
Головуючий у 1-й інстанції: Романченко Є.Ю.
Суддя-доповідач:Франовська К.С.
ПОСТАНОВА
іменем України
"12" лютого 2018 р. Справа № 806/1894/17
Житомирський апеляційний адміністративний суд у складі колегії:
головуючого судді Франовської К.С.
суддів: Іваненко Т.В.
Кузьменко Л.В.,
за участю секретаря судового засідання Черемісової С.О.,
позивача,
розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу Малинської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Житомирській області на постанову Житомирського окружного адміністративного суду від "26" вересня 2017 р. у справі за позовом ОСОБА_3 до Малинської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Житомирській області, третя особа: Коростишівське об'єднане управління Пенсійного фонду України в Житомирській області про визнання дій протиправними та зобов'язання здійснити певні дії , -
ВСТАНОВИВ:
У серпні 2017 року ОСОБА_3 звернувся до суду з позовом до Малинської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Житомирській області (далі Малинська ОДПІ ГУ ДФС у Житомирській області), у якому просив визнати протиправними дії відповідача щодо відмови у видачі довідки про заробітну плату за посадою, яку він займав при виході на пенсію та зобов'язати відповідача видати йому довідку про заробітну за посадою, яку він займав при виході на пенсію, з 01.01. 2017 року.
В обґрунтування позовних вимог ОСОБА_3 посилався на те, що 29.05.2017 року він звернувся до відповідача із заявою про надання довідки про заробітну плату для подання до Коростишівського об'єднаного Управління Пенсійного фонду України щодо перерахунку пенсії відповідно до ст.37-1 Закону України "Про державну службу України". Однак, Малинська ОДПІ ГУ ДФС у Житомирській області листом № 1428/7/06-1-05 від 20.06.2017 відмовила йому у наданні довідки, з підстав, що Законом України "Про державну службу України" від 10.12.2015 року не передбачено перерахунку пенсії, а тому постановою Правління Пенсійного фонду України від 04.07.16 за № 15-2 скасовано форму довідок про заробітну плату для перерахунку пенсій державним службовцям . Позивач вважає, що дії відповідача щодо невидачі йому довідки про нараховану заробітну плату у січні 2017 року за посадою, яку він займав до звільнення на пенсію, є порушенням його прав.
Постановою Житомирського окружного адміністративного суду від 26.09.2017 року позов задоволено. Визнано протиправними дії Малинської ОДПІ ГУ ДФС у Житомирській області щодо відмови у видачі довідки про заробітну плату працюючих державних службовців ОСОБА_3
Зобов'язано Малинську ОДПІ ГУ ДФС у Житомирській області видати ОСОБА_3 довідку про заробітну плату працюючого державного службовця з 01 січня 2017 р. за посадою, яку він займав до виходу на пенсію, із зазначенням відповідних надбавок.
Не погоджуючись з вказаною постановою, відповідач подав апеляційну скаргу, в якій посилаючись на порушення судом норм матеріального та процесуального права, просить скасувати постанову та прийняти нову, якою відмовити у задоволені позову. Позивач посилається на те, що суд першої інстанції не звернув уваги , що постановою Пенсійного фонду України №15-2 скасовано форми довідок про заробітну плату для перерахунку пенсій державним службовцям, затверджені постановою правління Пенсійного фонду України № 15-1 від 04.09.2013 року. Крім того, посилається на те, що з 01.06.2015 року відповідно до Закону України "Про державну службу" пенсій державним службовцям не призначаються та не перераховуються. Відповідач також зазначає, що постановою Кабінету Міністрів України від 09.12.2015 р. №1013 "Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів" вилучено п.4 постанови Кабінету Міністрів України від 31.05.2000 р.№865, яким було передбачено порядок обчислення заробітної плати при проведенні перерахунків пенсій державним службовцям у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям відповідно до рішень Кабінету Міністрів України.
Заслухавши суддю-доповідача, перевіривши повноту встановлення обставин справи, правильність їх юридичної оцінки, обговоривши доводи апеляційної скарги, дослідивши матеріали справи, суд апеляційної інстанції дійшов висновку, що апеляційна скарга підлягає задоволенню з наступних підстав:
Із змісту ст. 19 Конституції України вбачається, що правовий порядок в Україні ґрунтується на засадах, відповідно до яких ніхто не може бути примушений робити те, що не передбачено законодавством. Органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Розглядаючи спір, суд апеляційної інстанції вважає, що висновки суду першої інстанції не відповідають нормам матеріального та процесуального права та фактичним обставинам справи.
Судом установлено, що ОСОБА_3 перебуває на обліку в Коростишівському об'єднаному управлінні Пенсійного фонду України в Житомирській області та отримує пенсію за віком, призначену відповідно до положень Закону України "Про державну службу", з 09.01.1996 року.
29.05.2017 року ОСОБА_3 звернувся до Малинської ОДПІ ГУ ДФС у Житомирській області із заявою про видачу довідки про заробітну плату з 01.01.2017 року за посадою, яку він займав до звільнення на пенсію, для звернення до пенсійного органу щодо перерахунку пенсії.
Малинська ОДПІ ГУ ДФС у Житомирській області листом від 20.06.2017 № 1428/7/06-13-05 повідомила ОСОБА_3 про відсутність підстав для надання вказаної довідки. Відмову мотивовано тим, що Закон України "Про державну податкову службу" N 3723-XII від 16.12.1993 частково втратив чинність у зв'язку із прийняттям Закону України "Про державну службу" № 889-VIII від 10.12.2015, який набрав чинності 01.05.2017 та відповідно до якого не передбачено проведення перерахунку раніше призначених пенсій державним службовцям. Також відповідач повідомив позивача, що постановою правління Пенсійного фонду України №15-2 від 04.07.2016 скасовано форми довідок про заробітну плату для перерахунку пенсій, затверджених постановою правління Пенсійного фонду України №15-1 від 04.09.2013.
Не погоджуючись з рішенням відповідача, позивач звернувся до суду з цим позовом.
Вирішуючи спір та задовольняючи позов ОСОБА_3, суд виходив з того, що відповідач протиправно відмовив позивачу у видачі довідки, порушуючи приписи ст.19 Конституції України, та ст. 49 КЗпП України і безпідставно увійшов у обговорення питання пенсійного звабезпечення позивача, що не входить до його повноважень.
Надаючи правову оцінку висновкам суду першої інстанції, колегія суддів виходить з такого.
Спірні правовідносини врегульовані Конституцією України, Законом України "Про державну службу", яким визначаються загальні засади діяльності, а також статус державних службовців, які працюють в державних органах та їх апараті.
Згідно ст. 37-1 Закону України "Про державну службу" від 16.12.1993 №3723-XII (в редакції, що була чинною на час призначення пенсії позивачу) у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям, а також у зв'язку із набуттям особою права на пенсійне забезпечення державного службовця за цим Законом відповідно здійснюється перерахунок раніше призначених пенсій. Перерахунок пенсії здійснюється виходячи із сум заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування працюючого державного службовця відповідної посади та рангу на момент виникнення права на перерахунок пенсії.
Разом з тим, Законом України "Про внесення змін та визнання такими, що втратили чинність, деяких законодавчих актів України", який набув чинності 01 січня 2015 року, положення ст. 37-1 Закону України "Про державну службу" викладені у новій редакції, згідно з якою умови та порядок перерахунку призначених пенсій державним службовцям визначаються Кабінетом Міністрів України.
Таким чином, починаючи з 01.01.2015 року змінилося правове регулювання перерахунку пенсій колишніх державних службовців. Визначення умов перерахунку раніше призначених пенсій делеговано Кабінету Міністрів України.
Пунктом 4 постанови Кабінету Міністрів України "Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії" від 31.05.2000 року №865 (в редакції до 01.12.2015 року) було передбачено проведення перерахунку пенсій, призначених державним службовцям, у зв'язку з підвищенням розміру заробітної плати працюючим державним службовцям.
Згідно п. 5 постанови Кабінету Міністрів України "Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії від 31.05.2000 року №865 (в редакції до 01.12.2015 року) перерахунок пенсій провадиться з місяця підвищення розміру заробітної плати працюючого державного службовця на підставі поданої заяви та довідок, виданих державними органами за останнім місцем роботи.
Проте, постановою Кабінету Міністрів України від 09.12.2015 №1013 "Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів" було внесено зміни до постанови Кабінету Міністрів України "Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії від 31.05.2000 року №865, які застосовуються з 01.12.2015 та якими, зокрема виключено п.4 цієї постанови.
Отже, з 01.12.2015 року такої підстави (умови) перерахунку раніше призначених пенсій як підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям законодавством визначено не було.
Крім того, постановою Кабінету Міністрів України від 09.12.2015 №1013 "Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів" було внесено зміни до п.5 постанови Кабінету Міністрів України "Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії від 31.05.2000 року №865, а саме : п.5 викладено в новій редакції: "Форма довідки про заробітну плату, що подається для призначення пенсії державним службовцям, затверджується правлінням Пенсійного фонду України за погодженням з Міністерством соціальної політики".
В свою чергу, постановою правління Пенсійного фонду України від 04 липня 2016 року №15-2 "Про внесення змін до постанови правління Пенсійного фонду України від 04 вересня 2013 року № 15-1" було виключено форми довідок про заробітну плату які були затверджені постановою правління Пенсійного фонду України від 04 вересня 2013 року № 15-1. Вказана постанова набрала чинності з 02.09.2016 року.
Тобто, починаючи з 02.09.2017 року, державні органи за останнім місцем роботи державного службовця, уповноважені видавати довідки лише для призначення пенсії, а не для її перерахунку.
Постановою Пенсійного фонду України від 17.01.2017 року № 1-3 "Про форми довідок про заробітну плату для призначення пенсії державним службовцям" затверджено форми довідок про заробітну плату для призначення згідно з пунктами 10 і 12 розділу XI "Прикінцеві та перехідні положення" Закону України від 10 грудня 2015 року N 889-VIII "Про державну службу" пенсії відповідно до статті 37 Закону України від 16 грудня 1993 року N 3723-XII "Про державну службу", а саме:
форму довідки про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця (посадовий оклад, надбавка за ранг, надбавка за вислугу років);
форму довідки про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця (за будь-які 60 календарних місяців роботи підряд перед зверненням за пенсією);
форму довідки про складові заробітної плати для призначення пенсії особі, яка має не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державної служби, і яка на момент виходу на пенсію не займає посади державної служби.
Пунктом 2 цієї постанови визнано такими, що втратили чинність, постанови правління Пенсійного фонду України, зокрема, від 04 липня 2016 року N 15-2 "Про внесення змін до постанови правління Пенсійного фонду України від 04 вересня 2013 року N 15-1", зареєстровану в Міністерстві юстиції України 25 липня 2016 року за N 1020/29150.
Як вбачається з матеріалів справи, позивач 29.05.2017 року звернувся до відповідача із заявою про надання довідки для перерахунку пенсії державного службовця з 01.01.2017 року.
Отже, враховуючи зміни у діючому законодавстві, станом на час звернення позивача із заявою до відповідача про видачу довідки про заробітну плату, що подається для перерахунку пенсії, діючим законодавством не було передбачено таку підставу (умову) для перерахунку раніше призначеної пенсії, як підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям та виключено форму довідки на підставі якої здійснювався такий перерахунок. Згідно постанови Пенсійного фонду України від 17.01.2017 року № 1-3 "Про форми довідок про заробітну плату для призначення пенсії державним службовцям" державні органи зобов'язані видавати довідки про заробітну плату відповідної форми лише для призначення пенсії
Тому, колегія суддів приходить до висновку, що у відповідача, на момент звернення позивача із заявою про видачу довідки, не було правових підстав для видачі довідки про заробітну плату, що подається для перерахунку пенсії непрацюючим державним службовцям у зв'язку з підвищенням посадових окладів.
Колегія суддів не погоджується з висновками суду про порушення відповідчем положень ст.49 КЗпП України, оскілька дана норма зобов"язує власника або уповноваженого ним органу видати працівникові на його вимогу довідку про й о г о роботу на даному підприємстві, в установі, організації із зазначенням спеціальності, кваліфікації, посади, часу роботи і розміру заробітної плати. При цьому, викладений у статті перелік відомостей є закритим, тобто, ст.49 КЗпП не передбачає довідок, які містять інші відомості.
Між тим, позивач звернувся до відповідача із заявою не про отримання довідки про його зарплату, а про зарплату за посадою, яку він обіймав під час роботи. Прово працівника на отримання довідки з такими відомостями було сформульовано лише постановою правління Пенсійного фонду України № 15-1 від 04.09.2013 року і передбачене таке право лише з метою реалізації права на перерахунок пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про державну службу».
Таким чином, відмовляючи позивачу у видачі довідки про заробітну плату та обґрунтовуючи це змінами у законодавстві, відповідач діяв на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені законами України.
З огляду на наведене, є помилковими висновками суду першої інстанції, що зміни у законодавстві не позбавляють права позивача на отримання довідки (інформації) про заробітну плату державного службовця за посадою, яку він займав до виходу на пенсію та не дають відповідачу законних підстав для відмови у видачі такої довідки (інформації).
Колегія суддів не погоджується з висновками суду першої інстанції, щодо спірних правовідносин необхідно застосовувати п.2.10 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", затверджений постановою правління Пенсійного фонду України від 25 листопада 2005 року N 22-1 (у редакції постанови правління Пенсійного фонду України від 07 липня 2014 року N 13-1) та зареєстрованою в Міністерстві юстиції України 27 грудня 2005 р. за N 1566/11846, оскільки у цьому пункті зазначено про довідку щодо заробітної плати (дохід) особи , яка звертається за пенсією.
Суд апеляційної інстанції звертає увагу на те, що відмова відповідача у такому перерахунку пенсії не призвела до зменшення розміру пенсії позивача, яка ним отримувалась до цього, і не є звуженням обсягу вже набутих ним прав та/або позбавленням його права на соціальний захист.
Крім того, Конституційний Суд України у п. 2.1 рішення № 20-рп/2011 від 26.12.2011 р. зазначив, що зміна механізму нарахування певних видів соціальних виплат та допомоги є конституційно допустимою до тих меж, за якими ставиться під сумнів сама сутність змісту права на соціальний захист. У п. 2.2 вказаного рішення зазначено, що Кабінет Міністрів України повноважний вживати заходів щодо забезпечення прав і свобод людини і громадянина та проводити політику у сфері соціального захисту (пункти 2, 3 статті 116) (254к/96-ВР). У рішенні від 02.03.1999 р. №2-рп/99 Конституційний Суд України зазначив, що здійснення в цілому політики соціального захисту не належить до виключних повноважень Верховної Ради України.
Отож, враховуючи, що Закон України «Про державну службу» від 10.12.2015 року №889-VIII не передбачає проведення перерахунку пенсій, у тому числу призначених згідно із законом України «Про державну службу» від 16.12.1993 року № 3723-ХІІ, а постановою № 1013 скасовано пункт 4 постанови № 865, підстави дня видачі довідки про заробітну плату для перерахунку пенсій, який був передбачений статтею 37-1 Закону України №3723 відсутні.
З огляду на викладене, доводи апеляційної скарги є суттєвими і складають підстави для висновку про невідповідність висновків суду обставинам справи, порушення судом норм матеріального права, що призвело до неправильного вирішення справи, через що постанова суду підлягає скасуванню з прийняттям нової постанови про відмову в задоволенні заявленого позову.
Керуючись ст.ст. 308, 310, 315 317, 321, 322, 325, 329 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
ПОСТАНОВИВ:
Апеляційну скаргу Малинської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Житомирській області задовольнити, постанову Житомирського окружного адміністративного суду від "26" вересня 2017 р. скасувати та прийняти нову.
Відмовити ОСОБА_3 у задоволенні позову до Малинської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Житомирській області про визнання дій протиправними та зобов'язання здійснити певні дії.
Постанова набирає законної сили з дати її прийняття та може бути оскаржена протягом тридцяти днів з дня складання повного судового рішення шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до Верховного Суду.
Головуючий суддя К.С. Франовська
судді: Т.В. Іваненко
Л.В. Кузьменко
Повне судове рішення складено "12" лютого 2018 р.