Постанова № 72287262, 12.02.2018, Житомирський апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
12.02.2018
Номер справи
295/13745/17
Номер документу
72287262
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ЖИТОМИРСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

__________

10002, м-н Путятинський, 3/65, телефон/факс: (0412) 481-604, 481-637 e-mail: inbox@apladm.zt.court.gov.ua

Головуючий у 1-й інстанції: Слюсарчук Н.Ф.

Суддя-доповідач:Франовська К.С.

ПОСТАНОВА

іменем України

"12" лютого 2018 р. Справа № 295/13745/17

Житомирський апеляційний адміністративний суд у складі колегії:

головуючого судді Франовської К.С.

суддів: Іваненко Т.В.

Кузьменко Л.В.,

розглянувши у порядку письмового провадження апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області на постанову Богунського районного суду м. Житомира від "07" грудня 2017 р. у справі за позовом ОСОБА_3 до Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області про зобов'язання вчинити певні дії , -

ВСТАНОВИВ:

У листопаді 2017 року ОСОБА_3 звернувся до суду з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області, в якому просив визнати неправомірною відмову відповідача, зобов'язати останнього провести перерахунок пенсії починаючи з 01.06.2017 року, врахувавши розрахунок, з якого призначається пенсія, матеріальну допомогу на оздоровлення, дві матеріальні допомоги для вирішення соціально-побутових питань, дві компенсації за невикористану відпустку, три винагороди за участь в АТО, разову премію відповідно до наданих довідок та виплатити недоплачену з 01.06.2017 року пенсію.

Постановою Богунського районного суду м. Житомира від 07.12.2017 року позов задоволено частково.

Визнано протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області щодо відмови у перерахунку та виплаті пенсії ОСОБА_3 , з урахуванням у складі грошового забезпечення, з якого призначається пенсія, фактично отриманих ним сум матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань, компенсації за невикористану відпустку, винагороди за участь в АТО, разової премії, з яких справлялися страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.

Зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Житомирській області здійснити перерахунок та виплачувати пенсії ОСОБА_3, починаючи з 01.07.2017 року, з урахуванням виплат, з яких справлялися страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, згідно довідок ГУНП у Житомирській області за № 357/29/01-2017 від 17.02.2017 року та 356/29/01-2017 від 17.02.2017 року.

В задоволенні решти позову відмовлено.

Не погоджуючись з постановою, відповідач подав апеляційну скаргу, в якій посилаючись на порушення судом норм матеріального та процесуального права, просить скасувати постанову та прийняти нову, якою відмовити у задоволені позову. Зазначає, що вимоги позивача суперечать нормам ст. 43 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб". Крім того, посилається на те, що суд першої інстанції помилково послався на правові позиції Верховного Суду України.

Заслухавши суддю-доповідача, дослідивши доводи апеляційної скарги, матеріали справи, колегія суддів приходить до висновку, що апеляційна скарга підлягає до часткового задоволення з таких підстав.

Судом встановлено, що ОСОБА_3 перебуває на обліку у Головному Управлінні Пенсійного фонду в Житомирській області та отримує пенсію по інвалідності відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб".

09.06.2017 року ОСОБА_3 подав відповідачу заяву про проведення перерахунку пенсії з урахуванням до грошового забезпечення, з якого призначена пенсія, отриманих ним сум матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань, компенсації за невикористану відпустку, винагороди за участь в АТО, разової премії, які ним отримані в період, за який пенсійний орган врахував грошове забезпечення для обчислення пенсії і з яких справлялися страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування та виплату її з 01.06.2017 року.

14.07.2017 року відповідач повідомив позивача про відсутність законодавчих підстав для перерахунку пенсії з врахуванням до складу грошового забезпечення, з якого обчислюється пенсія, отриманих ним сум матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань, компенсації за невикористану відпустку, винагороди за участь в АТО та разової премії.

Не погоджуючись з рішенням відповідача, позивач звернувся до суду з позовом у даній справі.

Вирішуючи спір, суд першої інстанції дійшов висновків про неправомірність дій відповідача.

Надаючи оцінку спірним правовідносинам, висновкам суду першої інстанції, колегія суддів виходить з такого.

Відповідно до частини третьої статті 43 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (далі Закону- №2262-XII) передбачено, що пенсії особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей обчислюються з розміру грошового забезпечення, враховуючи відповідні оклади за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

Згідно пункту 7 постанови Кабінету Міністрів України "Про порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, поліцейським та членам їхніх сімей" №393 від 17.07.1992 року пенсії обчислюються з таких видів грошового забезпечення: відповідних окладів за посадою, військовим (спеціальним) званням (для осіб рядового і начальницького складу органів і підрозділів цивільного захисту щомісячної надбавки за спеціальне звання) та відсоткової надбавки за вислугу років у розмірах, установлених за останньою штатною посадою, займаною перед звільненням; щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення, крім щомісячних надбавок (доплат), установлених особам, які мають право на пенсію за вислугу років згідно із законодавством і залишені за їх згодою та в інтересах справи на службі) та премії. Розмір щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та премії визначається за 24 останні календарні місяці служби підряд перед звільненням.

Частиною першою статті 9 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» № 2011-ХІІ від 20.12.1991 року встановлено, що держава гарантує військовослужбовцям достатнє матеріальне, грошове та інші види забезпечення в обсязі, що відповідає умовам військової служби, стимулює закріплення кваліфікованих військових кадрів.

Частиною другою цієї статті визначено, що до складу грошового забезпечення входять: посадовий оклад, оклад за військовим званням, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премія); одноразові додаткові види грошового забезпечення.

Постановою Кабінету Міністрів України "Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб" №1294 від 07.11.2007 року упорядковано структуру та умови грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та затверджено схеми посадових окладів і додаткових видів грошового забезпечення за категоріями військовослужбовців (пункт 3 цієї постанови).

Згідно зі схемою додаткових видів грошового забезпечення військовослужбовців Збройних Сил України (щомісячних та одноразових, додаток №25 до постанови Кабінету Міністрів України "Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб" №1294 від 07.11.2007 року) до одноразових віднесені такі види грошового забезпечення: винагорода, призначення та виплата якої пов'язана з обсягом та складностями роботи, що виконується під час проходження військової служби; матеріальна допомога на початкове обзаведення (вид матеріального забезпечення військовослужбовців, передбачений статтею 9-1 Закону «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» №2011-ХІІ від 20.12.1991 року), а також одноразова матеріальна допомога військовослужбовцям строкової військової служби.

Законом України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей" №2011-ХІІ від 20.12.1991 року також гарантовано право військовослужбовців, крім військовослужбовців строкової служби, на щорічну основну відпустку із збереженням грошового, матеріального забезпечення та наданням допомоги на оздоровлення у розмірі місячного грошового забезпечення (частина перша статті 10-1 цього Закону).

Умови, розмір та порядок виплати військовослужбовцям зазначеної допомоги визначені постановою Кабінету Міністрів України "Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб" №1294 від 07.11.2007 року та Інструкцією. Так, розмір грошової допомоги на оздоровлення визначається виходячи з посадового окладу, окладу за військовим званням та щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (крім винагород та морського грошового забезпечення), на які військовослужбовець має право за займаною ним штатною посадою на день вибуття в щорічну основну відпустку (підпункт 3 пункту 5 постанови № 1294, підпункт 30.4 пункту 30 розділу ХХХ Інструкції).

Підпунктом 3 пункту 5 вказаної постанови передбачено право керівників державних органів у межах асигнувань, що виділяються на їх утримання надавати військовослужбовцям (крім військовослужбовців строкової військової служби), особам рядового і начальницького складу матеріальну допомогу для вирішення соціально-побутових питань та допомогу для оздоровлення у розмірі, що не перевищує їх місячного грошового забезпечення.

Отже, зазначені виплати є одноразовими додатковими видами грошового забезпечення, які відповідно до частини другої статті 9 Закону України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей" №2011-ХІІ від 20.12.1991 року відносяться до складу грошового забезпечення військовослужбовців.

Згідно правової позиції Верховного Суду України, викладеній в постанові від 10 березня 2015 року (справа № 21-70а15), щомісячна додаткова грошова винагорода, грошова допомога на оздоровлення, матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань, винагорода за тривалу безперервну військову службу, відносяться до складу грошового забезпечення військовослужбовців, з розміру якого обчислюється пенсія, лише у разі сплати страхових внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування з обумовлених виплат.

Дана правова позиція на момент розгляду даної справи не змінена.

Як вбачається з матеріалів справи, а саме довідки УМВС України в Житомирській області від 17.02.2017 року № 356/29/01-2017 про грошове забезпечення ОСОБА_3 за період з вересня 2014 року по грудень 2015 року, позивачу виплачувалася матеріальна допомога на оздоровлення у вересні 2015 року в розмірі 1000 грн., матеріальна допомога на вирішення соціально-побутових питань у грудні 2014 року в розмірі 1200 грн., компенсація за невикористану відпустку у грудні 2015 року у розмірі 1904 грн. та у жовтні 2016 року у розмірі 6525,00 грн., винагорода за участь в АТО у вересні 2014 року у розмірі 685,89 грн., у листопаді2014 року - 3000 грн. та у грудні 2014 року-1544,13 грн., разова премія у листопаді 2015 року у розмірі 1035,65 грн., з яких сплачувалися страхові внески.

Тому, враховуючи наведені норми права, встановлені судом обставини справи, колегія суддів погоджується з висновками суду першої інстанції щодо неправомірності дій відповідача в частині відмови у перерахунку раніше призначеної позивачу пенсії з урахуванням отриманих ним згідно довідки УМВС України в Житомирській області від 17.02.2017 року № 356/29/01-2017 сум матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань, винагороди за участь в АТО, разової премії та компенсації за відпустку, з яких сплачено єдиний соціальний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування.

Визнавши неправомірними дії відповідача у цій частині, суд першої інстанції обґрунтовано зобов'язав відповідача здійснити перерахунок пенсії з врахуванням додаткових видів грошового забезпечення позивача, зазначених у довідці УМВС України в Житомирській області від 17.02.2017 року № 356/29/01-2017.

Оскільки позивач звернувся до відповідача із заявою про перерахунок пенсії 09.06.2017 року та надав відповідні довідки, то враховуючи вимоги ч.2 ст. 51 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", суд першої інстанції дійшов правильних висновків щодо покладення на відповідача обов'язку про перерахунок пенсії з 01.07.2017 року.

Водночас, колегія суддів звертає увагу на те, що згідно довідки Головного Управління Національної поліції у Житомирській області від 17.02.2017 року № 357/29/01-2017 про грошове забезпечення позивача вбачається, що компенсацію за відпустку у розмірі 6525 грн. було виплачено у жовтні 2016 року, тобто після звільнення позивача зі служби у Національній поліції та призначення пенсії.

Постановляючи рішення, суд першої інстанції не звернув уваги на зміст вказаної довідки, а тому помилково визнав неправомірними дії відповідача щодо неврахування при перерахунку пенсії компенсації за відпустку у розмірі 6525 грн., яку було виплачено позивачу у жовтні 2016 року, тобто після звільнення зі служби у Національній поліції та безпідставно зобов'язав відповідача включити вказану суму при перерахунку пенсії позивачу.

Колегія суддів погоджується з доводами відповідача, що згідно норм діючого законодавства при призначенні пенсії враховуються додаткові види грошового забезпечення за 24 останні календарні місяці служби підряд перед звільненням, а тому компенсація за відпустку, яка виплачена у жовтні 2016 року, не може бути врахована при перерахунку пенсії позивача.

Разом з тим, колегія суддів апеляційного суду звертає увагу на те, що з огляду на те, що вирішуючи спір в порядку скороченого провадження, суд не врахував, що загальними вимогами процесуального права визначено обов'язковість встановлення судом під час вирішення , позовів, що стосуються, зокрема, грошових вимог (дослідження обґрунтованості, правильності розрахунку, доведеності розміру , наявності доказів, що їх підтверджують).

Без виконання цих процесуальних дій ухвалити законне й обґрунтоване рішення в справі неможливо.

Судове рішення у справі, що переглядається, таких висновків не містить, внаслідок чого, з огляду на зміст резолютивної частини рішення, його виконання є неможливим.

З огляду на викладене, доводи апеляційної скарги є суттєвими і складають підстави для висновку про невідповідність висновків суду обставинам справи, порушення судом норм матеріального та процесуального права, через що постанова суду підлягає скасуванню з прийняттям нової постанови про часткове задоволення заявленого позову з викладених підстав.

Керуючись ст.ст. 308, 311, 315 316, 321, 322, 325, 329 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області задовольнити частково.

Постанову Богунського районного суду м. Житомира від "07" грудня 2017 р. скасувати та прийняти нову постанову, якою позов ОСОБА_3 задовольнити частково.

Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області щодо відмови у перерахунку та виплати пенсії ОСОБА_3, з урахуванням у складі грошового забезпечення, з якого призначається пенсія, фактично отриманих ним згідно довідки УМВС України в Житомирській області від 17 лютого 2017 року № 356/29/01-2017 сум матеріальної допомоги на оздоровлення у розмірі 1000 грн.; матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань у розмірі 1200 грн.; компенсації за невикористану відпустку у розмірі 1904 грн.; винагороди за участь в АТО у у розмірі 685,89 грн., 3000 грн. та 1544,13 грн.; разової премії у розмірі 1035,65 грн., з яких справлялися страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.

Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Житомирській області здійснити перерахунок та виплачувати пенсію ОСОБА_3, починаючи з 01.07.2017 року, з урахуванням у складі грошового забезпечення, з якого призначається пенсія, фактично отриманих ним згідно довідки УМВС України в Житомирській області від 17 лютого 2017 року № 356/29/01-2017 сум матеріальної допомоги на оздоровлення у розмірі 1000 грн.; матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань у розмірі 1200 грн.; компенсації за невикористану відпустку у розмірі 1904 грн.; винагороди за участь в АТО у розмірі 685,89 грн., 3000 грн. та 1544,13 грн.; разової премії у розмірі 1035,65 грн., з яких справлялися страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування виплат, з яких справлялися страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.

В решті позову відмовити.

Постанова набирає законної сили з дати її прийняття і оскарженню не підлягає.

Головуючий суддя К.С. Франовська

судді: Т.В. Іваненко

Л.В. Кузьменко

Повне судове рішення складено "12" лютого 2018 р.