
Головуючий І інстанції: Сугачова О.О.
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
19 лютого 2018 р. Справа № 643/12338/17Харківський апеляційний адміністративний суд у складі:
судді-доповідача: Катунова В.В.,
суддів: Бершова Г.Є. , Ральченка І.М. ,
розглянувши в порядку письмового провадження у приміщенні Харківського апеляційного адміністративного суду адміністративну справу за апеляційною скаргою Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області на постанову Московського районного суду м. Харкова від 30.10.2017, по справі № 643/12338/17
за позовом ОСОБА_3
до Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області
про визнання протиправною бездіяльності та зобов'язання вчинити певні дії щодо перерахунку неправильно призначеної пенсії,
ВСТАНОВИВ:
Позивач, ОСОБА_3 (далі по тексту - ОСОБА_3.) звернувся до суду з адміністративним позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області про визнання протиправною бездіяльності та зобов'язання вчинити певні дії щодо перерахунку неправильно призначеної йому пенсії.
Постановою Московського районного суду м. Харкова від 30.10.2017 позов задоволено частково.
Визнано протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області щодо відмови від здійснення перерахунку пенсії ОСОБА_3, згідно довідки Управління поліції охорони в Харківській області від 31.08.2017 № 755/43/40/5-2017, а саме з урахуванням фактично отриманих ним протягом 24 календарних місяців перед звільненням зі служби ОВС України сум доплати за службу у нічний час у розмірі 865,13 грн, доплату за службу у святкові дні у розмірі 644,44 грн, матеріальної допомоги на оздоровлення до відпустки у розмірі 8737,45 грн, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань у розмірі 7865,12 грн, разової премії за квартал у розмірі 1731,38 грн, разових премій (заохочень) у розмірі 10574,34 грн та одноразової грошової допомоги при звільненні у розмірі 24026,63 грн.
Зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Харківській області призначити та виплачувати пенсію ОСОБА_3, згідно довідки Управління поліції охорони в Харківській області від 31.08.2017 № 755/43/40/5-2017, а саме з урахуванням фактично отриманих ним протягом 24 календарних місяців перед звільненням зі служби ОВС України сум доплати за службу у нічний час у розмірі 865,13 грн, доплату за службу у святкові дні у розмірі 644,44 грн, матеріальної допомоги на оздоровлення до відпустки у розмірі 8737,45 грн, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань у розмірі 7865,12 грн, разової премії за квартал у розмірі 1731,38 грн, разових премій (заохочень) у розмірі 10574,34 грн та одноразової грошової допомоги при звільненні у розмірі 24026,63 грн, починаючи з 26.03.2017.
Стягнуто з Державного бюджету України на користь ОСОБА_3 судові витрати у розмірі 640 (шістсот сорок) грн. 00 коп.
В іншій частині вимог відмовлено.
Не погодившись з постановою суду першої інстанції, відповідач подав апеляційну скаргу, в якій, посилаючись на порушення судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права просить скасувати оскаржувану постанову та прийняти нову постанову, якою відмовити в задоволенні позовних вимог в повному обсязі.
Позивач подав до суду письмові заперечення, в яких просив постанову Московського районного суду м. Харкова від 30.10.2017 по справі № 643/12338/17 залишити без змін, а апеляційну скаргу - без задоволення.
Відповідно до приписів ст. 311 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) справа розглядається в порядку письмового провадження.
Відповідно до статті 308 КАС України суд апеляційної інстанції переглядає справу за наявними у ній і додатково поданими доказами та перевіряє законність і обґрунтованість рішення суду першої інстанції в межах доводів та вимог апеляційної скарги.
Колегія суддів, заслухавши суддю-доповідача, перевіривши рішення суду першої інстанції в межах доводів апеляційної скарги, вважає, що апеляційна скарга підлягає частковому задоволенню з огляду на таке.
Судом першої інстанції встановлено та підтверджено в суді апеляційної інстанції, що ОСОБА_3 є пенсіонером органів внутрішніх справ з 01.09.2013 та перебуває на обліку у Головному управлінні Пенсійного фонду України в Харківській області.
05.09.2017 року ОСОБА_3 звернувся до відповідача із заявою про прийняття рішення про перерахунок призначеної йому пенсії з урахуванням фактично отриманих за 24 календарних місяці через звільненням зі служби ОВС України доплати за службу в нічний час в сумі 865,13 грн., доплати за службу у святкові дні в сумі 644,44 грн., матеріальної допомоги на оздоровлення в сумі 8737,45 грн., матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань в сумі 7685,12 грн., квартальних премій (грошових винагород) в сумі 1731,38 грн., разових премій (грошових винагород) в сумі 10574,34 грн. та одноразової грошової допомоги при звільненні зі служби ОВС в сумі 24026,43 грн., на підставі довідки Управління поліції охорони в Харківській області від 31.08.2017 № 755/43/40/5-2017 (а.с. 9-10).
Листом Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області від 18.09.2017 № 1729/Ч-14 позивачу відмовлено у перерахунку пенсії посилаючись на те, що будь-які допомоги, винагороди, чи заохочення не передбачені ст. 43 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб".
Не погоджуючись з таким рішенням відповідача, позивач звернувся до суду за захистом свого порушеного права.
Задовольняючи частково позовні вимоги, суд першої інстанції дійшов до висновку, что позивач має право на перерахунок пенсії згідно довідки Управління поліції охорони в Харківській області від 31.08.2017 № 755/43/40/5-2017.
Колегія суддів частково погоджується з таким висновком суду першої інстанції з огляду на наступне.
Відповідно до частини третьої статті 43 Закону України від 9 квітня 1992 року № 2262-XII «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (далі Закон України № 2262-ХІІ) (у редакції, чинній на час призначення пенсії позивачу) пенсії особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей обчислюються з розміру грошового забезпечення, враховуючи відповідні оклади за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов`язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року страхові внески на загальнообов`язкове державне пенсійне страхування, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
Відповідно до пункту 7 Постанови Кабінету Міністрів України від 17 липня 1992 року № 393 "Про порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ та членам їх сімей" пенсії обчислюються з таких видів грошового забезпечення: відповідних окладів за посадою, військовим (спеціальним) званням (для осіб рядового і начальницького складу органів і підрозділів цивільного захисту щомісячної надбавки за спеціальне звання) та відсоткової надбавки за вислугу років у розмірах, установлених за останньою штатною посадою, займаною перед звільненням; щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення, крім щомісячних надбавок (доплат), установлених особам, які мають право на пенсію за вислугу років згідно із законодавством і залишені за їх згодою та в інтересах справи на службі) та премії. Розмір щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та премії визначається за 24 останні календарні місяці служби підряд перед звільненням.
Основні засади державної політики у сфері соціального захисту військовослужбовців та членів їхніх сімей визначені Законом України " Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей" від 20.12.1991 № 2011-XII (далі Закон України № 2011-ХІІ).
Військовослужбовцям у зв`язку з особливим характером військової служби, яка пов`язана із захистом Вітчизни, надаються визначені законом пільги, гарантії та компенсації.
Частиною першою статті 9 Закону № 2011-ХІІ установлено, що держава гарантує військовослужбовцям достатнє матеріальне, грошове та інші види забезпечення в обсязі, що відповідає умовам військової служби, стимулює закріплення кваліфікованих військових кадрів.
Частиною другою цієї статті визначено, що до складу грошового забезпечення входять: посадовий оклад, оклад за військовим званням, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премія); одноразові додаткові види грошового забезпечення.
Грошове забезпечення визначається залежно від посади, військового звання, тривалості, інтенсивності та умов військової служби, кваліфікації, наукового ступеня і вченого звання військовослужбовця.
Пунктом 3 Постанови Кабінету Міністрів України від 07 листопада 2007 року № 1294 "Про упорядкування структури та умов грошового забезпеченя військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу" упорядковано структуру та умови грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та затверджено схеми посадових окладів і додаткових видів грошового забезпечення за категоріями військовослужбовців.
Згідно зі схемою додаткових видів грошового забезпечення військовослужбовців Збройних Сил України (щомісячних та одноразових, додаток №25 до постанови № 1294) до одноразових віднесені такі види грошового забезпечення: винагорода, призначення та виплата якої пов`язана з обсягом та складностями роботи, що виконується під час проходження військової служби; матеріальна допомога на початкове обзаведення (вид матеріального забезпечення військовослужбовців, передбачений статтею 9-1 Закону № 2011-ХІІ), а також одноразова матеріальна допомога військовослужбовцям строкової військової служби.
Законом № 2011-ХІІ також гарантовано право військовослужбовців, крім військовослужбовців строкової служби, на щорічну основну відпустку із збереженням грошового, матеріального забезпечення та наданням допомоги на оздоровлення у розмірі місячного грошового забезпечення (частина перша статті 10-1 цього Закону).
Умови, розмір та порядок виплати військовослужбовцям зазначеної допомоги визначені постановою КМУ № 1294 та Інструкцією. Так, розмір грошової допомоги на оздоровлення визначається виходячи з посадового окладу, окладу за військовим званням та щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (крім винагород та морського грошового забезпечення), на які військовослужбовець має право за займаною ним штатною посадою на день вибуття в щорічну основну відпустку (підпункт 3 пункту 5 постанови № 1294, підпункт 30.4 пункту 30 розділу ХХХ Інструкції).
Наведеними нормативними актами також регламентовано умови та порядок виплати військовослужбовцям матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань.
Крім того, Додаток 26 до постанови № 1294 передбачає, зокрема, такий додатковий вид грошового забезпечення осіб рядового і начальницького складу органів внутрішніх справ, як доплату за службу в нічний час, у розмірі 35 % посадового окладу.
Згідно зі статтею 41 Закону № 1058-ІV до виплат (доходів), що враховуються в заробітну плату (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, належать, зокрема: суми виплат, отримуваних застрахованою особою після набрання чинності цим Законом, з яких згідно з цим самим Законом були фактично нараховані (обчислені) та сплачені страхові внески; суми виплат, отримуваних застрахованою особою до набрання чинності цим Законом, у межах сум, на які відповідно до законодавства, що діяло раніше, нараховувалися внески на державне соціальне страхування або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування.
Отже, зазначені допомоги є одноразовими додатковими видами грошового забезпечення, які відповідно до частини другої статті 9 Закону № 2011-ХІІ відносяться до складу грошового забезпечення військовослужбовців.
Аналізуючи наведені правові норми, суд першої інстанції вірно зазначив, що матеріальна допомога на оздоровлення, матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань, доплата за роботу (службу) у нічний час, доплата за роботу (службу) у святкові дні, премія за квартал та премія (заохочення), з яких нараховано та утримано Єдиний соціальний внесок, відносяться до складу грошового забезпечення військовослужбовців, з розміру якого обчислюється пенсія.
Однак, єдиною умовою для включення відповідних виплат до складу грошового забезпечення військовослужбовців, з розміру якого обчислюється пенсія, є сплата єдиного внеску на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
Зазначений висновок узгоджується з правовою позицією Верховного Суду України, викладеною в постанові від 10.03.2015 року у справі № 21-70а15.
Щодо посилання відповідача на висновок Конституційного Суду України в Рішенні від 13.05.2015 року у справі № 4-рп/2015, згідно з яким додаткові види грошового забезпечення військовослужбовців, які враховуються при перерахунку пенсії, визначаються виключно законами України, а встановлений у положеннях першого речення ч. 3 ст. 43 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» перелік нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення, які включає надбавки, доплати, підвищення є вичерпним, то колегія суддів зазначає, що вказана правова позиція Верховного Суду України не йде в розріз і з рішенням Конституційного суду України від 13.05.2015 року у справі №4-рп/2015 щодо офіційного тлумачення положень частини третьої статті 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", оскільки вказане рішення Конституційного Суду стосується порядку перерахунку пенсій в зв'язку з встановленням КМУ нової щомісячної додаткової грошової винагороди, а не видів грошового забезпечення, з яких має бути визначений розмір пенсії.
Разом з тим, згідно з п. 2 розділу І Переліку видів виплат, що здійснюються за рахунок коштів роботодавців, на які не нараховується єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 22.12.2010 року №1170 (який набрав чинності з 01.01.2011 року), до виплат, на які не нараховується єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, належить одноразова допомога працівникам, які виходять на пенсію згідно із законодавством та колективними договорами (включаючи грошову допомогу державним службовцям та науковим (науково-педагогічним) працівникам), військовослужбовцям при звільненні з військової служби.
Аналіз наведених положень дає підстави для висновку, що одноразова допомога військовослужбовців при звільненні з військової служби не є базою для нарахування єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування.
При цьому, як вбачається з довідки Управління поліції охорони в Харківській області № 755/43/40/5-2017 від 31.08.2017 року про додаткові види грошового забезпечення, на всі види грошового забезпечення, окрім грошової допомоги при звільненні, нараховано та утримано Єдиний соціальний внесок.
За таких обставин, колегія суддів приходить до висновку, що підстави для включення до складу грошового забезпечення військовослужбовців, з розміру якого обчислюється пенсія, грошової допомоги при звільненні у відповідача відсутня, а тому в цій частині суд першої інстанції дійшов помилкового висновку та неправильно розтлумачив норми матеріального права.
Враховуючи викладене, колегія суддів підтверджує висновок суду першої інстанції, що пенсія позивачу повинна виплачуватись у розмірі, який обчислений з грошового забезпечення, до якого мають бути включені матеріальна допомога на оздоровлення, матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань, доплата за роботу (службу) у нічний час, доплата за роботу (службу) у святкові дні та премії.
Крім того, колегія суддів не погоджується з висновком суду першої інстанції, що перерахунок пенсії ОСОБА_3 повинен бути здійснений з 26.03.2017 року з наступних підстав.
Відповідно до Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсії відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затвердженого постановою Правління Пенсійного фонду України №3-1 від 30.01.2007 року, та зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 15.02.2007 року за № 135/13402, документи для призначення та проведення перерахунку подаються до органів Пенсійного фонду України уповноваженими структурними підрозділами силових структур.
Крім того, судам необхідно враховувати позицію Верховного Суду України, викладену у постанові від 25.11.2014 № 21-322а14, згідно якої за змістом положень пункту 24 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 30 січня 2007 року № 3-1, органи Пенсійного фонду України не наділені повноваженнями самостійно визначати розмір пенсії, а здійснюють її нарахування на підставі наданих їм іншими органами довідок про розмір грошового забезпечення, і розмір пенсійних виплат залежить від розміру складових грошового забезпечення, зазначених у таких довідках.
Тобто, Головне управління ПФУ в Харківській області при призначенні пенсії ОСОБА_3 керувалось лише тими показниками грошового забезпечення позивача, які були включені до відповідної довідки.
Як вбачається з матеріалів справи, позивач звернувся із заявою до відповідача про перерахунок пенсії та надав довідку Управління поліції охорони в Харківській області від 31.08.2017 № 755/43/40/5-2017 лише 05.09.2017 року.
Таким чином, здійснення відповідного перерахунку пенсії позивачу повинно бути здійснено з 05.09.2017 року.
Відповідно до ст. 242 КАС України рішення суду повинно грунтуватися на засадах верховенства права, бути законним та обрунтованим. Законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права при дотриманні норм процесуального права. Обґрунтованим є рішення, ухвалене судом на підставі повно і всебічно з'ясованих обставин в адміністративній справі, підтверджених тими доказами, які були досліджені в судовому засіданні, з наданням оцінки всім аргументам учасників справи.
Відповідно до приписів п. 2 ч. 1 ст. 315 КАС України за наслідками рогляду апеляційної скарги на судове рішення суду першої інстанції суд апеляційної інстанції має право скасувати судове рішення повністю або частково і ухвалити нове судове рішення у відповідній частині або змінити судове рішення.
Згідно з п. 4 ч. 1 ст. 317 КАС України підставами для скасування судового рішення суду першої інстанції повністю або частково та ухвалення нового рішення у відповідній частині або зміни рішення є неправильне застосування норм матеріального права або порушення норм процесуального права.
Неправильним застосуванням норм матеріального права вважається неправильне тлумачення закону або застосування закону, який не підлягає застосуванню, або незастосування закону, який підлягав застосуванню.
З урахуванням наведеного, колегія суддів дійшла висновку про те, що судом першої інстанції при ухваленні рішення були допущені порушення норм матеріального права, а саме здійснено неправильне тлумачення норм Закону № 2262-ХІІ в частині врахування при обчисленні пенсії грошової допомоги при звільненні та помилково зазначено дату здійснення позивачу відповідного перерахунку, а тому постанова підлягає скасуванню з ухваленням нової про часткове задоволення позовних вимог.
Керуючись ст. 243, 250, 311 , 315, 317 , 321 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
ПОСТАНОВИВ:
Апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області задовольнити частково.
Постанову Московського районного суду м. Харкова від 30.10.2017 по справі № 643/12338/17 скасувати в частині задоволення позовних вимог.
В цій частині прийняти нову постанову, якою визнати протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області щодо відмови від здійснення перерахунку пенсії ОСОБА_3, згідно довідки Управління поліції охорони в Харківській області від 31.08.2017 № 755/43/40/5-2017, а саме з урахуванням фактично отриманих ним протягом 24 календарних місяців перед звільненням зі служби ОВС України сум доплати за службу у нічний час у розмірі 865,13 грн, доплату за службу у святкові дні у розмірі 644,44 грн, матеріальної допомоги на оздоровлення до відпустки у розмірі 8737,45 грн, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань у розмірі 7865,12 грн, разової премії за квартал у розмірі 1731,38 грн. та премії (заохочення) у розмірі 10574,34 грн.
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Харківській області призначити та виплачувати пенсію ОСОБА_3, згідно довідки Управління поліції охорони в Харківській області від 31.08.2017 № 755/43/40/5-2017, а саме з урахуванням фактично отриманих ним протягом 24 календарних місяців перед звільненням зі служби ОВС України сум доплати за службу у нічний час у розмірі 865,13 грн, доплату за службу у святкові дні у розмірі 644,44 грн, матеріальної допомоги на оздоровлення до відпустки у розмірі 8737,45 грн, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань у розмірі 7865,12 грн, разової премії за квартал у розмірі 1731,38 грн та премії (заохочення) у розмірі 10574,34 грн., починаючи з 05.09.2017.
В іншій частині постанову Московського районного суду м. Харкова від 30.10.2017 року по справі № 643/12338/17 залишити без змін.
Постанова набирає законної сили з дати її прийняття та не підлягає касаційному оскарженню, крім випадків, передбачених п. 2 ч. 5 ст. 328 Кодексу адміністративного судочинства України.
Суддя-доповідач В.В. Катунов Судді Г.Є. Бершов І.М. Ральченко