Постанова № 72286500, 07.02.2018, Харківський апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
07.02.2018
Номер справи
820/4935/17
Номер документу
72286500
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

Головуючий І інстанції: Мороко А.С.

07 лютого 2018 р. м. ХарківСправа № 820/4935/17Харківський апеляційний адміністративний суд

у складі колегії:

головуючого судді: Старосуда М.І.

суддів: Лях О.П. , Яковенка М.М.

при секретарі судового засідання Жданюк А.О.

за участю представника позивача - ОСОБА_1

представника відповідача - ОСОБА_2

розглянувши у відкритому судовому засіданні у приміщенні Харківського апеляційного адміністративного суду адміністративну справу за апеляційною скаргою Харківського управління Офісу великих платників податків ДФС на постанову Харківського окружного адміністративного суду від 27.11.2017, повний текст складено 05.12.17 по справі № 820/4935/17

за позовом приватного підприємства "НП-Трейдінг"

до Харківського управління Офісу великих платників податків ДФС

про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення - рішення,

ВСТАНОВИВ:

Приватне підприємство "НП-Трейдінг" звернулося до Харківського окружного адміністративного суду з позовом, в якому просило суд визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення Харківського управління Офісу великих платників податків ДФС № НОМЕР_1 від 09.10.2017.

Постановою Харківського окружного адміністративного суду від 27.11.2017р позовні вимоги задоволено.

Відповідач, не погодившись із вказаною постановою, подав апеляційну скаргу, в якій, посилаючись на невірне застосування судом першої інстанції до спірних правовідносин норм процесуального та матеріального права, просить суд апеляційної інстанції скасувати оскаржувану постанову та прийняти нову постанову, якою відмовити у задоволенні позову в повному обсязі. В обґрунтування апеляційної скарги апелянт посилається на те, що скріншот електронної системи "M.E.Doc" не може бути доказом по справі, оскільки всі накладні були направлені на реєстрацію після операційного дня, а квитанції були направлені позивачу на протязі наступного операційного дня.

Позивач подав відзив на апеляційну скаргу, в якому, наполягаючи на законності та обґрунтованості постанови суду першої інстанції, просив залишити апеляційну скаргу без задоволення, а оскаржувану постанову без змін.

Колегія суддів, заслухавши суддю-доповідача, перевіривши рішення суду першої інстанції в межах апеляційної скарги, дослідивши матеріали справи, вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню з наступних підстав.

Як встановлено судом першої інстанції та підтверджено матеріалами справи, фахівцями Харківського управління Офісу великих платників податків ДФС проведено камеральну перевірку даних, задекларованих у декларації акцизного податку та своєчасності реєстрації акцизних накладних та розрахунків коригування до таких акцизних накладних в Єдиному реєстрі акцизних накладних приватного підприємства "НП-Трейдінг" за липень 2017 року.

За результатами перевірки складено акт № 1100/28-10-50-09-08/32690405 від 20.09.2017, згідно якого контролюючим органом встановлено порушення позивачем граничних термінів реєстрації акцизних накладних/розрахунків коригування до акцизних накладних в Єдиному реєстрі акцизних накладних.

На підставі висновків акту відповідачем прийнято податкове повідомлення - рішення від 09.10.2017 № НОМЕР_1, яким позивачу нараховано штрафні санкції у розмірі 9308,11 грн.

Не погоджуючись із вищевказаним податковим повідомленням-рішенням, позивач звернувся до суду із даним позовом.

Задовольняючи позовні вимоги, суд першої інстанції виходив з того, що відповідачем не надано до суду доказів надіслання позивачу квитанцій про прийняття або не прийняття акцизних накладних, а тому відповідно вимог абзацу 7 підпункту 231.6 статті 231 Податкового кодексу України, такі акцизні накладні вважаються зареєстрованими у Єдиному реєстрі акцизних накладних.

Колегія суддів погоджується з такими висновками суду першої інстанції, виходячи з наступного.

Згідно з п.п. 14.1.60-1 п. 14.1 ст. 14 Податкового кодексу України, Єдиний реєстр акцизних накладних - реєстр відомостей щодо акцизних накладних, який ведеться центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну податкову і митну політику, в електронному вигляді згідно з наданими платниками акцизного податку електронними документами.

Відповідно до п. 231.1 ст. 231 Податкового кодексу України платник податку при реалізації пального зобов'язаний скласти в електронній формі акцизну накладну за кожним кодом товарної підкатегорії згідно з УКТ ЗЕД реалізованого пального та зареєструвати в Єдиному реєстрі акцизних накладних з дотриманням умови щодо реєстрації у порядку, визначеному законодавством, електронного підпису уповноваженої платником особи.

Акцизна накладна складається платником податку в день реалізації пального при кожній повній або частковій операції з реалізації пального.

Відповідно до пункту 120-2.1 статті 120-2 Податкового кодексу України порушення платниками акцизного податку граничних термінів реєстрації акцизних накладних/ розрахунків коригування до акцизних накладних в Єдиному реєстрі акцизних накладних, встановлених статтею 231 цього Кодексу, тягне за собою накладення штрафу в розмірі: 2 відсотків від суми акцизного податку з відповідних обсягів пального, зазначених у таких акцизних накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення терміну реєстрації до 15 календарних днів; 10 відсотків суми акцизного податку з відповідних обсягів пального, зазначених у таких акцизних накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення терміну реєстрації від 16 до 30 календарних днів; 20 відсотків суми акцизного податку з відповідних обсягів пального, зазначених у таких акцизних накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення терміну реєстрації від 31 до 60 календарних днів; 30 відсотків суми акцизного податку з відповідних обсягів пального, зазначених у таких акцизних накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення терміну реєстрації від 61 до 90 календарних днів; 40 відсотків суми акцизного податку з відповідних обсягів пального, зазначених у таких акцизних накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення терміну реєстрації на 91 і більше календарних днів.

Порядок реєстрації акцизних накладних в Єдиному реєстрі акцизних накладних визначений пунктом 231.6 ст. 231 Податкового кодексу України.

Реєстрація акцизних накладних та/або розрахунків коригування у Єдиному реєстрі акцизних накладних здійснюється не пізніше п'ятнадцяти календарних днів, наступних за датою їх складання.

Підтвердженням особі, що реалізує пальне, про прийняття її акцизної накладної та/або розрахунку коригування до Єдиного реєстру акцизних накладних є квитанція в електронному вигляді у текстовому форматі, яка надсилається протягом операційного дня.

З метою отримання акцизної накладної/розрахунку коригування, зареєстрованих в Єдиному реєстрі акцизних накладних, отримувач пального надсилає в електронному вигляді запит до Єдиного реєстру акцизних накладних, за яким отримує в електронному вигляді повідомлення про реєстрацію акцизної накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі акцизних накладних та акцизну накладну/розрахунок коригування в електронному вигляді. Такі акцизна накладна / розрахунок коригування вважаються зареєстрованими в Єдиному реєстрі акцизних накладних та отриманими отримувачем пального.

З метою отримання особою, яка реалізує пальне, зареєстрованого в Єдиному реєстрі акцизних накладних розрахунку коригування, що підлягає реєстрації в Єдиному реєстрі акцизних накладних отримувачем пального, така особа, що реалізує пальне, надсилає в електронному вигляді запит до Єдиного реєстру акцизних накладних, за яким отримує в електронному вигляді повідомлення про реєстрацію розрахунку коригування в Єдиному реєстрі акцизних накладних та розрахунок коригування в електронному вигляді. Такий розрахунок коригування вважається зареєстрованим в Єдиному реєстрі акцизних накладних та отриманим особою, яка реалізує пальне.

Датою та часом надання акцизної накладної та/або розрахунку коригування в електронному вигляді до центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову і митну політику, є дата та час, зафіксовані у квитанції.

Якщо надіслані акцизні накладні та/або розрахунки коригування сформовано з порушенням вимог, передбачених пунктом 231.1 цієї статті, протягом операційного дня отримувачу пального / особі, яка реалізує пальне, надсилається квитанція в електронному вигляді у текстовому форматі про неприйняття їх в електронному вигляді із зазначенням причин.

Якщо протягом операційного дня не надіслано квитанції про прийняття або неприйняття, такі акцизна накладна/розрахунок коригування вважаються зареєстрованими в Єдиному реєстрі акцизних накладних.

Платник податку має право зареєструвати акцизну накладну та/або розрахунок коригування в Єдиному реєстрі акцизних накладних, в якій загальний обсяг реалізованого пального не перевищує обсяг, обчислений відповідно до пункту 232.3 статті 232 цього Кодексу.

Якщо обсяг, визначений відповідно до пункту 232.3 статті 232 цього Кодексу, є меншим за обсяг пального в акцизній накладній та/або розрахунку коригування, які платник податку повинен зареєструвати в Єдиному реєстрі акцизних накладних, то платник податку зобов'язаний перерахувати до бюджету суму коштів у розмірі акцизного податку за відповідний обсяг реалізованого пального, самостійно розрахованого за ставками, передбаченими підпунктом 215.3.4 пункту 215.3 статті 215 цього Кодексу, та зареєструвати заявку на поповнення обсягу залишку пального в системі електронного адміністрування реалізації пального.

Згідно із п. 120-2.1 ст. 120-2 Податкового кодексу України порушення платниками акцизного податку граничних термінів реєстрації акцизних накладних/розрахунків коригування до акцизних накладних в Єдиному реєстрі акцизних накладних, встановлених статтею 231 цього Кодексу тягне за собою накладення штрафу.

Підставою для притягнення до відповідальності, передбаченої п. 120-2.1 ст. 120-1 Податкового кодексу України, відповідач у податковому повідомленні-рішенні № НОМЕР_1 від 09.10.2017 зазначив порушення п. 231.6 ст. 231 Податкового кодексу України.

Як встановлено судом першої інстанції та підтверджено матеріалами справи, приватним підприємством "НП-Трейдінг" 07.07.2017 року та 08.07.2018 року були складені акцизні накладні, які засобами електронного зв’язку, згідно даних із скріншоту із комп'ютерної програми "M.E.Doc", були своєчасно, в межах операційного дня, 21.07.2017 року та 22.07.2017 року направлені в ДФС для реєстрації в Єдиному реєстрі акцизних накладних.

Зазначені акцизні накладні 21.07.2017 року та 22.07.2017 року до 19 години були доставлені в ДФС та прийняті згідно квитанцій № 2.

А згідно квитанцій № 1, зазначені акцизні накладні 21.07.2017 року та 22.07.2017 року були доставлені до центрального рівня ДПС України після 19 години, а тому не були прийняті.

Однак, як підтверджено матеріалами справи: акцизна накладна №6207 від 08.07.2017, граничний термін реєстрації 23.07.2017, повторно направлена до ДФС 22.07.2017, проте повідомлення про отримання чи не отримання відсутнє; акцизна накладена № 6219 від 08.07.2017, граничний термін реєстрації 23.07.2017, повторно направлена до ДФС 22.07.2017, проте повідомлення про отримання чи не отримання відсутнє; акцизна накладена № 6206 від 07.07.2017, граничний термін реєстрації 22.07.2017, повторно направлена до ДФС 22.07.2017, проте повідомлення про отримання чи не отримання відсутнє; акцизна накладена № 6205 від 07.07.2017, граничний термін реєстрації 22.07.2017, повторно направлена до ДФС 22.07.2017, проте повідомлення про отримання чи не отримання відсутнє; акцизна накладена № 6217 від 08.07.2017, граничний термін реєстрації 23.07.2017, повторно направлена до ДФС 22.07.2017, проте повідомлення про отримання чи не отримання відсутнє; акцизна накладена № 6218 від 08.07.2017, граничний термін реєстрації 23.07.2017, повторно направлена до ДФС 22.07.2017, проте повідомлення про отримання чи не отримання відсутнє.

Порядком ведення Єдиного реєстру акцизних накладних, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 24 лютого 2016 року № 114 передбачено, що для реєстрації в Реєстрі акцизні накладні/розрахунки коригування надсилаються до ДФС в електронній формі відповідно до порядку подання податкових документів в електронному вигляді з дотриманням умови щодо реєстрації електронного цифрового підпису уповноваженої особи у порядку, визначеному законодавством.

Акцизні накладні/розрахунки коригування надсилаються протягом операційного дня.

Операційний день для реєстрації акцизних накладних/розрахунків коригування у Реєстрі триває щодня з 8 до 19 години.

Оскільки відповідачем не надано до суду доказів надіслання позивачу квитанції про прийняття або неприйняття акцизних накладних № 6207, №6219, № 6206, № 6205, № 6217, № 6218 саме протягом операційного дня 22.07.2017 (з 8 до 19 години), тому відповідно до вимог абзацу 7 підпункту 231.6 статті 231 Податкового кодексу України, такі акцизні накладні вважаються зареєстрованими у ЄРАН.

Посилання апелянта, що скріншот електронної системи "M.E.Doc" не може бути доказом по справі, оскільки всі накладні були направлені на реєстрацію після операційного дня, а квитанції були направлені на протязі наступного операційного дня, колегія суддів не приймає до уваги, оскільки матеріалами справи підтверджено, що позивач повторно 22.07.2017 в межах операційного дня направив для реєстрації в Реєстрі акцизні накладні/розрахунки коригування.

Підсумовуючи вищевикладене, судова колегія вважає обґрунтованим висновок суду першої інстанції про те, що податкове повідомлення - рішення від 09.10.2017 № НОМЕР_1 винесене Харківським управлінням Офісу великих платників податків ДФС без урахування всіх обставин, необхідних для прийняття рішення, а тому підлягає скасуванню.

Таким чином, колегія суддів, переглянувши у межах апеляційної скарги рішення суду першої інстанції, вважає, що суд першої інстанції вірно встановив фактичні обставини справи та прийняв законне рішення у відповідності з вимогами матеріального та процесуального права.

Відповідно до ч. 1-3 ст. 242 КАС України, рішення суду повинно ґрунтуватися на засадах верховенства права, бути законним і обґрунтованим. Законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права при дотриманні норм процесуального права. Обґрунтованим є рішення, ухвалене судом на підставі повно і всебічно з’ясованих обставин в адміністративній справі, підтверджених тими доказами, які були досліджені в судовому засіданні, з наданням оцінки всім аргументам учасників справи.

Згідно ст. 316 КАС України, суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а рішення або ухвалу суду без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.

Зважаючи на встановлені обставини справи, колегія суддів дійшла висновку, що оскаржувана постанова прийнята з дотриманням норм чинного процесуального та матеріального права, що обумовлює залишення апеляційної скарги без задоволення, а постанови суду - без змін.

Керуючись ст.ст. 242, 308, 310, 315, 316, 321, 322, 328, 329 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Апеляційну скаргу Харківського управління Офісу великих платників податків ДФС залишити без задоволення .

Постанову Харківського окружного адміністративного суду від 27.11.2017 по справі № 820/4935/17 залишити без змін.

Постанова набирає законної сили з дати її прийняття та може бути оскаржена у касаційному порядку шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до Верховного Суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення - з 12.02.2018 року.

Головуючий суддя (підпис)ОСОБА_3Судді(підпис) (підпис) ОСОБА_4 ОСОБА_5