Постанова № 72286426, 08.02.2018, Харківський апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
08.02.2018
Номер справи
623/3181/16-а
Номер документу
72286426
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

Головуючий І інстанції: Одарюк М.П.

08 лютого 2018 р. м. ХарківСправа № 623/3181/16-аХарківський апеляційний адміністративний суд

у складі колегії:

головуючого судді: Жигилія С.П.

суддів: П’янової Я.В. , Чалого І.С.

за участю секретаря судового засідання Ващук Ю.О.

позивача - ОСОБА_1; представників сторін: відповідача-3 - ОСОБА_2, відповідача-4 - ОСОБА_3

розглянувши у відкритому судовому засіданні у приміщенні Харківського апеляційного адміністративного суду адміністративну справу за апеляційною скаргою ОСОБА_1 на постанову Ізюмського міськрайонного суду Харківської області (м. Ізюм, Харківська область) від 10.10.2017 року (08:55:18 год.) (повний текст постанови складено 17.10.2017 року) по справі № 623/3181/16-а

за позовом ОСОБА_1

до Управління молоді, спорту та іміджевих проектів Ізюмської міської ради Харківської області , Виконавчого комітету Ізюмської міської ради Харківської області , Ізюмського міського голови ОСОБА_4 , Ізюмської міської ради Харківської області

про оскарження неправомірних дій суб’єкта владних повноважень, порушення законодавства про оплату праці,

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 (далі по тексту – позивач, ОСОБА_1О.) звернувся до Ізюмського міськрайонного суду Харківської області з адміністративним позовом до Управління молоді, спорту та іміджевих проектів Ізюмської міської ради Харківської області (далі по тексту – відповідач-1), Виконавчого комітету Ізюмської міської ради Харківської області (далі по тексту – відповідач-2), Ізюмського міського голови ОСОБА_4 (далі по тексту – відповідач-3), Ізюмської міської ради Харківської області (далі по тексту – відповідач-4), в якому, з урахуванням заяв про збільшення та уточнення позовних вимог, просить суд:

- визнати протиправними дії Управління молоді та спорту Ізюмської міської ради Харківської області, які полягають у не нарахуванні та не виплаті щомісячної премії за березень, квітень, травень 2016 року;

- стягнути з Управління молоді та спорту Ізюмської міської ради Харківської області не виплачену премію за березень, квітень, травень 2016 року в сумі 3039,65 грн.;

- стягнути з Управління молоді та спорту Ізюмської міської ради Харківської області на користь ОСОБА_1 компенсацію за нанесену моральну шкоду у сумі 5000,00 гривень;

- зобов’язати Управління молоді та спорту Ізюмської міської ради Харківської області, у встановлений судом термін, подати звіт про виконання прийнятого судового рішення;

- визнати незаконними дії щодо винесення Ізюмським міським головою ОСОБА_4 розпоряджень Ізюмського міського голови «Про преміювання керівників та заступників керівників виконавчих органів Ізюмської міської ради» № 209 від 28.03.2017 року, № 271 від 21.04.2016 року та № 364 від 24.05.2016 року та рішення Виконавчого комітету Ізюмської міської ради № 0187 від 23.03.2016 року «Про встановлення умов оплати праці посадовим особам, службовцям та робітникам Ізюмської міської ради та її виконавчих органів» та скасувати розпорядження Ізюмського міського голови «Про преміювання керівників та заступників керівників виконавчих органів Ізюмської міської ради» № 209 від 28.03.2016 року, № 271 від 21.04.2016 року та № 364 від 24.05.2016 року та рішення Виконавчого комітету Ізюмської міської ради № 0187 від 23.03.2016 року «Про встановлення умов оплати праці посадовим особам, службовцям та робітникам Ізюмської міської ради та її виконавчих органів»;

- винести окрему ухвалу суду щодо притягнення до відповідальності суб’єктів владних повноважень: Ізюмського міського голови ОСОБА_4, за вчинення корупційного правопорушення, згідно ст.367 КК України «Службова недбалість», ст.22 « Обмеження щодо використання службових повноважень» та ст.67 «Незаконні акти» Закону України «Про запобігання корупції», ч.8 Постанови КМУ від 25 липня 2012 року № 666 «Про затвердження Порядку проведення службового розслідування», яке полягає у незаконному прийнятті розпоряджень Ізюмського міського голови «Про преміювання керівників та заступників керівників виконавчих органів Ізюмської міської ради» № 209 від 28.03.2016 року, № 271 від 21.04.2016 року та № 364 від 24.05.2016 року та рішення Виконавчого комітету Ізюмської міської ради № 0187 від 23.03.2016 року «Про встановлення умов оплати праці посадовим особам, службовцям та робітникам Ізюмської міської ради та її виконавчих органів», зобов’язати Ізюмського міського голову ОСОБА_4 вжити заходи щодо усунення причин та умов, що сприяли порушенню закону;

- винести окрему ухвалу суду щодо притягнення до відповідальності суб’єкта владних повноважень: заступника Ізюмського міського голови ОСОБА_5, за вчинення корупційного правопорушення, згідно ст.367 КК України «Службова недбалість», ст.22 «Обмеження щодо використання службових повноважень» та ст.67 «Незаконні акти» Закону України «Про запобігання корупції», ч.8 Постанови КМУ від 25 липня 2012 pоку № 666 «Про затвердження Порядку проведення службового розслідування», яке полягає у незаконному наданні Подань, на підставі рішення Виконавчого комітету Ізюмської міської ради № 0029 від 13.01.2016 року, яке втратило чинність, незаконної підготовки та узгодженні проектів розпоряджень юридичним відділом за роботу якого він особисто відповідає, згідно розподілу обов’язків, його незаконні дії сприяли незаконному прийняттю розпоряджень Ізюмського міського голови «Про преміювання керівників та заступників керівників виконавчих органів Ізюмської міської ради» № 209 від 28.03.2016 року, № 271 від 21.04.2016 року та № 364 від 24.05.2016 року та рішення Виконавчого комітету Ізюмської міської ради № 0187 від 23.03.2016 року «Про встановлення умов оплати праці посадовим особам службовцям та робітникам Ізюмської міської ради та її виконавчих органів», зобов’язати заступника Ізюмського міського голову ОСОБА_5 вжити заходи щодо усунення причин та умов, що сприяли порушенню закону;

- винести окрему ухвалу суду щодо притягнення до відповідальності суб’єкта владних повноважень: виконуючого обов’язки начальника Управління молоді та спорту Ізюмської міської ради ОСОБА_6 за вчинення корупційного правопорушення, згідно ст.367 КК України «Службова недбалість», ст.22 «Обмеження щодо використання службових повноважень» та ст.67 «Незаконні акти» Закону України «Про запобігання корупції», ч.8 Постанови КМУ від 25 липня 2012 року № 666 «Про затвердження Порядку проведення службового розслідування», яке полягає у незаконному виконанні розпоряджень Ізюмського міського голови «Про преміювання керівників та заступників керівників виконавчих органів Ізюмської міської ради» № 209 від 28.03.2016 року, № 271 від 21.04.2016 року та № 364 від 24.05.2016 року та рішення Виконавчого комітету Ізюмської міської ради № 0187 від 23.03.2016 року «Про встановлення умов оплати праці посадовим особам, службовцям та робітникам Ізюмської міської ради та її виконавчих органів», невиконання ч.3 ст.32 КЗпП України, зобов’язати ОСОБА_6 вжити заходи щодо усунення причин та умов, що сприяли порушенню закону;

- визнати неправомірними дії Ізюмського міського голови ОСОБА_4 щодо видання розпоряджень Ізюмського міського голови «Про преміювання керівників та заступників керівників виконавчих органів Ізюмської міської ради», в частині встановлення щомісячно різного розміру премії: «ОСОБА_1, начальника Управління молоді та спорту Ізюмської міської ради, у розмірі 70% від посадового окладу» (ч. 1.10 розпорядження № 137 від 25.02.2016 року); «ОСОБА_1, начальника Управління молоді та спорту Ізюмської міської ради, у розмірі 2% від посадового окладу» (ч. 1.11 розпорядження № 209 від 28.03.2016 року); не включення ОСОБА_1, начальника Управління молоді та спорту Ізюмської міської ради до переліку керівників та заступників керівників виконавчих органів Ізюмської міської ради на виплату премії за підсумками роботи у квітні 2016 року (розпорядження № 271 від 21.04.2016 року); «ОСОБА_1, начальника Управління молоді та спорту Ізюмської міської ради не преміювати» (ч.1.11 розпорядження № 364 від 24.05.2016 року);

- винести окрему ухвалу суду щодо наявності підстав для розгляду питання щодо притягнення до відповідальності суб’єкта владних повноважень Ізюмського міського голови ОСОБА_4, за порушення вимог чинного законодавства: ч.3 ст.32 КЗпП України , ч.13 ст. 42 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», ч.8 Постанови КМУ від 25 липня 2012 року № 666 «Про затвердження Порядку проведення службового розслідування», яке полягає у протиправному прийнятті розпоряджень Ізюмського міського голови «Про преміювання керівників та заступників керівників виконавчих органів Ізюмської міської ради» № 209 від 28.03.2016 року, № 271 від 21.04.2016 року та № 364 від 24.05.2016 року в частинах, що стосуються преміювання начальника Управління молоді та спорту Ізюмської міської ради ОСОБА_1;

- винести окрему ухвалу суду щодо наявності підстав для розгляду питання щодо притягнення до відповідальності суб’єкта владних повноважень: заступника Ізюмського міського голови ОСОБА_5 за порушення вимог чинного законодавства: ч.3 ст.32 КЗпП України , ч.13 ст. 42 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», ч.8 Постанови КМУ від 25 липня 2012 року № 666 «Про затвердження Порядку проведення службового розслідування», у неправомірному наданні Подань, на підставі рішення Виконавчого комітету Ізюмської міської ради № 0029 від 13.01.2016 року, яке втратило чинність, протиправної підготовки проектів розпоряджень юридичним відділом за роботу якого він особисто відповідає, згідно розподілу обов’язків і як слідство протиправне прийняття розпоряджень Ізюмського міського голови «Про преміювання керівників та заступників керівників виконавчих органів Ізюмської міської ради» № 209 від 28.03.2016 року, № 271 від 21.04.2016 року та № 364 від 24.05.2016 року в частинах, що стосуються преміювання начальника Управління молоді та спорту Ізюмської міської ради ОСОБА_1;

- винести окрему ухвалу суду щодо наявності підстав для розгляду питання щодо притягнення до відповідальності суб’єкта владних повноважень: виконуючого обов’язки начальника Управління молоді та спорту Ізюмської міської ради ОСОБА_6 за порушення норм чинного законодавства: ч.3 ст.32 КЗпП України , ч.13 ст. 42 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», ч.8 Постанови КМУ від 25 липня 2012 року № 666 «Про затвердження Порядку проведення службового розслідування», яке полягає у протиправному виконанні розпоряджень Ізюмського міського голови «Про преміювання керівників та заступників керівників виконавчих органів Ізюмської міської ради» № 209 від 28.03.2016 року, № 271 від 21.04.2016 року та № 364 від 24.05.2016 року в частинах, що стосуються преміювання начальника Управління молоді та спорту Ізюмської міської ради ОСОБА_1.

Постановою Ізюмського міськрайонного суду Харківської області від 10.10.2017 року по справі № 623/3181/16-а адміністративний позов ОСОБА_1 задоволено частково.

Визнано протиправними дії Ізюмського міського голови ОСОБА_4 щодо не включення ОСОБА_1 у розпорядження Ізюмського міського голови «Про преміювання керівників та заступників керівників виконавчих органів Ізюмської міської ради» № 271 від 21.04.2016 року.

Зобов’язано Ізюмського міського голову ОСОБА_4 вирішити питання про призначення премії ОСОБА_1 за квітень 2016 року.

В іншій частині позовні вимоги залишено без задоволення.

Стягнуто за рахунок бюджетних асигнувань Ізюмської міської ради Харківської області (64309, м. Ізюм, пл. Центральна, 1) на користь держави судовий збір в сумі 640,00 грн.

Позивач, не погодившись із постановою суду першої інстанції, подав апеляційну скаргу, в якій, посилаючись на порушення судом першої інстанції при прийнятті оскаржуваної постанови норм матеріального та процесуального права, неповне з'ясування обставин справи, просить суд апеляційної інстанції постанову Ізюмського міськрайонного суду Харківської області від 10.10.2017 року по справі № 623/3181/16-а скасувати в частині задоволення адміністративного позову, в цій частині прийняти нову постанову, якою стягнути на користь ОСОБА_1 з Управління молоді, спорту та іміджевих проектів Ізюмської міської ради Харківської області не виплачену премію за березень, квітень, травень 2016 року в сумі 3039,65 грн..

В обґрунтування вимог апеляційної скарги та у судовому засіданні позивач, з викладених підстав, вказує, що судом першої інстанції упереджено та неправомірно зазначено, що питання призначення премій є дискреційними повноваженнями міського голови, а також те, що позовні вимоги щодо визнання протиправними та скасування розпоряджень № 209 від 28.03.2016 року, № 271 від 21.04.2016 року та № 364 від 24.05.2016 року та рішення Виконавчого комітету Ізюмської міської ради № 0187 від 23.03.2016 року «Про встановлення умов оплати праці посадовим особам, службовцям та робітникам Ізюмської міської ради та її виконавчих органів» є формою втручання в дискреційні повноваження суб'єкта владних повноважень та виходять за межі завдань адміністративного судочинства. Стверджує, що відповідачем до суду першої інстанції не надано Положення про преміювання відповідно до п.7 Рішення №0187 від 23.03.2016 року Виконавчого комітету Ізюмської міської ради Харківської області, а отже, судом не досліджено зазначений документ, що призвело до прийняття незаконного судового рішення. Вказує, що Ізюмським міським головою ОСОБА_4, в порушення вимог ч. 3 ст. 32 КЗпП України, у зв’язку з прийняттям рішення Виконавчим комітетом Ізюмської міської ради № 0187 від 23.03.2016 року, не повідомлено позивача про зміну істотних умов праці у строки, визначені законодавством. Вказує, що застосування дисциплінарного стягнення у виді догани не тягне за собою автоматичного скасування або зменшення премії. З огляду на викладене, вважає позовні вимоги обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню.

Представник Управління молоді, спорту та іміджевих проектів Ізюмської міської ради Харківської області у надісланому до суду письмовому відзиві на апеляційну скаргу, з викладених підстав, просив суд апеляційної інстанції вимоги апеляційної скарги залишити без задоволення.

Представник Виконавчого комітету Ізюмської міської ради Харківської області у надісланому до суду письмовому відзиві на апеляційну скаргу задоволення, а оскаржувану постанову суду першої інстанції - без змін. Зокрема, зазначив, що нарахування і виплата премій начальнику Управління та його заступнику проводиться за розпорядженням Ізюмського міського голови. Працівникам, яким оголошену в установленому порядку догану, премії не виплачуються на протязі всього терміну дії догани. Вказує, що питання щодо призначення премій є дискреційними повноваженнями міського голови.

Представник Ізюмського міського голови ОСОБА_4 у надісланому до суду письмовому відзиві на апеляційну скаргу та у судовому засіданні, з викладених підстав, просив суд апеляційної інстанції вимоги апеляційної скарги залишити без задоволення, а оскаржувану постанову суду першої інстанції - без змін. Вказує, що Ізюмський міський голова на підставі рішення Виконавчого комітету Ізюмської міської ради Харківської області № 0187 від 23.03.2016 року має право визначати розмір премій керівників та заступників керівників виконавчих органів Ізюмської міської ради, керівників структурних підрозділів апарату Ізюмської міської ради та апарату Виконавчого комітету Ізюмської міської ради, в тому числі і ОСОБА_1, а також має право не преміювати зазначених осіб.

Представник Ізюмської міської ради Харківської області у судовому засіданні, з викладених підстав, просив суд апеляційної інстанції вимоги апеляційної скарги залишити без задоволення.

Представники першого та другого відповідачів відповідача в судове засідання не прибули, про дату, час та місце апеляційного розгляду справи повідомлені належним чином.

Відповідно до ч. 1 ст. 205 КАС України, неявка у судове засідання будь-якого учасника справи, за умови що його належним чином повідомлено про дату, час і місце цього засідання, не перешкоджає розгляду справи по суті, крім випадків, визначених цією статтею.

З огляду на наведену норму, враховуючи, що відповідач-1 та відповідач-2 по справі належним чином повідомлені про дату, час та місце судового розгляду, колегія суддів вважає за можливе розглянути адміністративну справу без участі представників першого та другого відповідачів.

Колегія суддів, вислухавши суддю-доповідача, позивача, представників третього та четвертого відповідачів, перевіривши в межах апеляційної скарги рішення суду першої інстанції, доводи апеляційної скарги, дослідивши матеріали справи, вважає, що апеляційна скарга не підлягає з огляду на таке.

Судом першої інстанції встановлено та підтверджено в суді апеляційної інстанції, що розпорядженням Ізюмського міського голови № 631 від 18.11.2003 року ОСОБА_1 призначено на посаду начальника Управління з питань фізичної культури, спорту та туризму з 19.11.2003 року, присвоєно 5 категорію 11 ранг посадової особи місцевого самоврядування та встановлено надбавку в розмірі 50% , премію - 25% (т. 1, а.с.5).

Положенням про преміювання та надання матеріальної допомоги працівникам Управління молоді та спорту Ізюмської міської ради, затвердженого начальником Управління молоді та спорту Ізюмської міської ради ОСОБА_1 21 січня 2016 року встановлено, що даним положенням передбачено порядок преміювання та надання матеріальної допомоги працівникам Управління молоді та спорту Ізюмської міської ради за творчу активність та ініціативу в реалізації покладених на них задач, поліпшення якості виконуваних робіт і підвищення виконавчої дисципліни, створення в трудовому колективі високої відповідальності за доручену справу (п.1.1).

Положення має нормативний характер і його дія розповсюджується на апарат Управління (п.1.2).

Преміювання працівників здійснюється відповідно до їх особистого вкладу в загальні результати роботи, в межах фонду преміювання, утвореного у розмірі не менше ніж 10% від окладів та економії фонду оплати праці (п.2.1).

Премії працівникам нараховуються у відповідності з їх особистим трудовим і творчим внеском в загальні результати роботи, загальна сума премії, яка виплачується одному працівнику, не обмежується граничними розмірами в розрахунок на рік (п.2.2).

Нарахування і виплата премій начальнику Управління та його заступнику проводиться за розпорядженням Ізюмського міського голови (п.2.4.).

Працівники позбавляються премії частково або повністю за неякісне виконання робіт, порушення трудової дисципліни, громадянського порядку, службової етики та інші негативні вчинки.

Працівникам, яким оголошено в установленому порядку догану, премії не виплачуються на протязі всього терміну дії догани ( п.2.8, 2.9 (т. 1, а.с.99).

Рішенням Виконавчого комітету Ізюмської міської ради Харківської області «Про встановлення умов оплати праці посадовим особам, службовцям та робітникам Ізюмської міської ради та її виконавчих органів» № 0187 від 23.03.2016 року встановлено, що Ізюмський міський голова щомісячно проводить преміювання керівників та заступників керівників виконавчих органів Ізюмської міської ради, керівників структурних підрозділів апарату Ізюмської міської ради та апарату виконавчого комітету Ізюмської міської ради відповідно до їх особистого вкладу в загальні результати роботи.

Дозволено керівникам виконавчих органів Ізюмської міської ради установлювати на період з 01.01.2016 року по 31.12.2016 року надбавки своїм працівникам в залежності від їх особистого вкладу в роботу в межах затвердженого фонду заробітної плати не більше ніж 50 % посадового окладу з урахуванням надбавки за ранг та вислугу років; здійснювати щомісячне преміювання працівників відповідно до їх особистого вкладу в загальні результати роботи; надавати своїм заступникам та працівникам матеріальну допомогу для вирішення соціально – побутових питань та допомогу на оздоровлення у порядку та розмірі, що не перевищує розміру середньомісячної заробітної плати працівника, у межах затвердженого фонду оплати праці на 2016 рік ( п.5,6) (т. 1, а.с. 85-87).

Згідно з п.7 Положення, конкретні умови, порядок та розміри преміювання працівників виконавчих органів Ізюмської міської ради, структурних підрозділів апарату Ізюмської міської ради та апарату виконавчого комітету Ізюмської міської ради визначаються у відповідних положеннях про преміювання.

Із копії подання на встановлення премій у березні 2016 року від 25.03.2016 року на ім’я голови Ізюмської міської ради ОСОБА_4 вбачається, що начальнику Управління молоді та спорту Ізюмської міської ради ОСОБА_1 запропоновано встановити премію у розмірі 2% посадового окладу (т. 1, а.с.98).

Розпорядженням Ізюмського міського голови «Про преміювання керівників та заступників керівників виконавчих органів Ізюмської міської ради» № 209 від 28.03.2016 року начальнику Управління молоді та спорту ОСОБА_1 встановлено премію у розмірі 2% від посадового окладу (т. 1, а.с.9).

Розпорядженням Ізюмського міського голови «Про відсторонення від виконання службових обов’язків ОСОБА_1О.» № 239 від 08.04.2016 року відсторонено від виконання службових обов’язків начальника Управління молоді та спорту Ізюмської міської ради ОСОБА_1 на час проведення службового розслідування на підставі розпорядження Ізюмського міського голови від 08.04.2016 року № 237 та подання заступника Ізюмського міського голови з гуманітарних питань голови тимчасової комісії для проведення службового розслідування ОСОБА_5 В,В. вх. № 2005 від 08.04.2016 року, з метою недопущення незаконного втручання та гальмування службового розслідування (т. 1, а.с.38).

З копії подання на встановлення премій у квітні 2016 року від 18.04.2016 року на ім’я голови Ізюмської міської ради ОСОБА_4 вбачається, що начальника Управління молоді та спорту Ізюмської міської ради ОСОБА_1 запропоновано не преміювати (т. 1, а.с.94-95).

Згідно з копією розпорядження Ізюмського міського голови «Про преміювання керівників та заступників керівників виконавчих органів Ізюмської міської ради» № 271 від 21.04.2016 року (т. 1, а.с.8), в квітні 2016 році не було вирішено питання щодо преміювання або не преміювання начальника Управління молоді та спорту Ізюмської міської ради Харківської області ОСОБА_1.

Із копії подання на встановлення премій у травні 2016 року на ім’я голови Ізюмської міської ради ОСОБА_4 вбачається, що начальника Управління молоді та спорту Ізюмської міської ради ОСОБА_1 запропоновано не преміювати (т. 1, а.с.90-91).

В травні 2016 року начальника Управління молоді та спорту Ізюмської міської ради Харківської області ОСОБА_1 премійовано не було, що підтверджується копією розпорядження Ізюмського міського голови «Про преміювання керівників та заступників керівників виконавчих органів Ізюмської міської ради» № 364 від 24.05.2016 року (т. 1, а.с.6-7).

З копій розпоряджень Ізюмського міського голови № 291 від 26.04.2016 року, № 333 від 16.05.2016 року, № 352 від 20.05.2016 року «Про притягнення до дисциплінарної відповідальності начальника управління молоді та спорту Ізюмської міської ради» вбачається, що до ОСОБА_1, начальника Управління молоді та спорту Ізюмської міської ради, за порушення трудової дисципліни застосовано захід дисциплінарного стягнення – догану (т. 1, а.с.39-41).

Не погодившись із діями відповідача щодо ненарахування та невиплати щомісячної премії за березень, квітень, травень 2016 року, ОСОБА_1 звернувся до суду з даним позовом.

Задовольняючи позовні вимоги в частині визнання протиправними дій Ізюмського міського голови ОСОБА_4 щодо не включення ОСОБА_1 у розпорядження Ізюмського міського голови «Про преміювання керівників та заступників керівників виконавчих органів Ізюмської міської ради» № 271 від 21.04.2016 року та зобов’язання Ізюмського міського голови ОСОБА_4 вирішити питання про призначення премії ОСОБА_1 за квітень 2016 року, суд першої інстанції виходив з того, що Ізюмським міським головою ОСОБА_4 порушено умови, встановлені пунктом 5 рішення Виконавчого комітету Ізюмської міської ради Харківської області №0187 від 23.03.2016 року, в частині не включення ОСОБА_1 у розпорядження Ізюмського міського голови «Про преміювання керівників та заступників керівників виконавчих органів Ізюмської міської ради» № 271 від 21.04.2016 року.

Відмовляючи у задоволенні іншої частини позовних вимог, суд першої інстанції виходив з їх необґрунтованості.

Відповідно до ч.1 ст.308 КАС України, суд апеляційної інстанції переглядає справу за наявними у ній і додатково поданими доказами та перевіряє законність і обґрунтованість рішення суду першої інстанції в межах доводів та вимог апеляційної скарги, а тому рішення суду підлягає перегляду в частині позовних вимог щодо стягнення на користь ОСОБА_1 з Управління молоді, спорту та іміджевих проектів Ізюмської міської ради Харківської області не виплаченої премії за березень, квітень, травень 2016 року в сумі 3039,65 грн..

Переглянувши рішення суду першої інстанції, колегія суддів зазначає наступне.

Відповідно до ст.13 Закону України "Про оплату праці", заробітна плата - це винагорода, обчислена, як правило, у грошовому виразі, яку за трудовим договором роботодавець виплачує працівникові за виконану ним роботу. Розмір заробітної плати залежить від складності та умов виконуваної роботи, професійно-ділових якостей працівника, результатів його праці та господарської діяльності підприємства.

Статтею 2 Закону України "Про оплату праці" передбачено, що структура заробітної плати включає:

- основну заробітну плату - це винагорода за виконану роботу відповідно до встановлених норм праці (норми часу, виробітку, обслуговування, посадові обов'язки). Вона встановлюється у вигляді тарифних ставок (окладів) і відрядних розцінок для робітників та посадових окладів для службовців.

- додаткову заробітну плату - це винагорода за працю понад установлені норми, за трудові успіхи та винахідливість і за особливі умови праці. Вона включає доплати, надбавки, гарантійні і компенсаційні виплати, передбачені чинним законодавством; премії, пов'язані з виконанням виробничих завдань і функцій;

- інші заохочувальні та компенсаційні виплати, до яких належать виплати у формі винагород за підсумками роботи за рік, премії за спеціальними системами і положеннями, виплати в рамках грантів, компенсаційні та інші грошові і матеріальні виплати, які не передбачені актами чинного законодавства або які провадяться понад встановлені зазначеними актами норми.

Пунктом 11 ч.6 ст.55 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" передбачено, що голова міської ради є розпорядником коштів, передбачених на утримання ради та її виконавчого апарату.

Частиною 2 ст. 21 Закону України "Про службу в органах місцевого самоврядування" встановлено, що умови оплати праці посадових осіб місцевого самоврядування визначаються Кабінетом Міністрів України.

Пунктом 1 постанови Кабінету Міністрів України від 9 березня 2006 року № 268 "Про упорядкування структури та умов оплати праці працівників апарату органів виконавчої влади, органів прокуратури, судів та інших органів" передбачено, що умови оплати праці посадових осіб місцевого самоврядування визначаються органом місцевого самоврядування виходячи з умов оплати праці, встановлених для державних службовців відповідних категорій і схем посадових окладів згідно з додатками 48-54 і 57.

Відповідно до пп."в" пп.1 п.2 та пп.2 п.2 вказаної Постанови, надано право керівникам органів, зазначених у пункті 1 цієї постанови, у межах затвердженого фонду оплати праці, установлювати:

- надбавку за високі досягнення у праці або за виконання особливо важливої роботи: керівникам структурних підрозділів, їх заступникам, спеціалістам - у розмірі до 50 відсотків посадового окладу з урахуванням надбавки за ранг державного службовця (дипломатичний ранг, класний чин, кваліфікаційний клас, спеціальне звання) та надбавки (винагороди) за вислугу років; керівним працівникам і спеціалістам департаментів, управлінь, відділів, інших структурних підрозділів, які безпосередньо займаються розробленням проектів нормативно-правових актів, проводять експертизу проектів таких актів (якщо положеннями про підрозділи передбачено виконання такої роботи), - у розмірі до 100 відсотків посадового окладу з урахуванням надбавки за ранг державного службовця (дипломатичний ранг, класний чин, кваліфікаційний клас, спеціальне звання) та надбавки (винагороди) за вислугу років. У разі несвоєчасного виконання завдань, погіршення якості роботи і порушення трудової дисципліни зазначена надбавка скасовується або розмір її зменшується;

- здійснювати преміювання працівників відповідно до їх особистого вкладу в загальні результати роботи, а також до державних і професійних свят та ювілейних дат у 2006 році в межах коштів, передбачених на преміювання у кошторисі відповідного органу, та економії коштів на оплату праці, а починаючи з 1 січня 2007 р. - у межах фонду преміювання, утвореного у розмірі не менш як 10 відсотків посадових окладів та економії фонду оплати праці.

Конкретні умови, порядок та розміри преміювання працівників визначаються у положенні про преміювання відповідного органу.

Як вбачається з матеріалів справи, умови та розмір премій посадовим особам, службовцям та робітникам Ізюмської міської ради та її виконавчих органів визначено рішенням Виконавчого комітету Ізюмської міської ради Харківської області «Про встановлення умов оплати праці посадовим особам, службовцям та робітникам Ізюмської міської ради та її виконавчих органів» № 0187 від 23.03.2016 року та Положенням про преміювання та надання матеріальної допомоги працівникам управління молоді та спорту Ізюмської міської ради.

Згідно з пунктом 5 рішення Виконавчого комітету Ізюмської міської ради Харківської області «Про встановлення умов оплати праці посадовим особам, службовцям та робітникам Ізюмської міської ради та її виконавчих органів» № 0187 від 23.03.2017 року, преміювання керівників та заступників керівників виконавчих органів Ізюмської міської ради, керівників структурних підрозділів апарату Ізюмської міської ради та апарату виконавчого комітету Ізюмської міської ради здійснюється Ізюмським міським головою щомісячно відповідно до їх особистого вкладу в загальні результати роботи.

Відповідно до п.2.4. Положення про преміювання та надання матеріальної допомоги працівникам управління молоді та спорту Ізюмської міської ради, нарахування і виплата премій начальнику Управління та його заступнику проводиться за розпорядженням Ізюмського міського голови

Зазначеними положеннями передбачено, що зменшення або позбавлення працівника надбавки або премії можливе лише за умови несвоєчасного виконання завдань, погіршення якості роботи та порушення трудової дисципліни.

Судовим розглядом встановлено, що розпорядження про преміювання чи відмову у преміюванні позивача за квітень 2016 року Ізюмським міським головою не приймалось. Зокрема, не надано і оцінки особистому вкладу в загальні результати роботи ОСОБА_1, як начальника Управління молоді та спорту Ізюмської міської ради.

Зазначене свідчить про протиправну бездіяльність суб'єкта владних повноважень, що полягає у неприйнятті рішення про преміювання чи відмову у преміюванні ОСОБА_1, а тому колегія суддів погоджується з висновками суду першої інстанції про обґрунтованість та задоволення позовних вимог в частині визнання протиправними дій Ізюмського міського голови ОСОБА_4 щодо не включення ОСОБА_1 у розпорядження Ізюмського міського голови «Про преміювання керівників та заступників керівників виконавчих органів Ізюмської міської ради» № 271 від 21.04.2016 року.

Разом з тим, враховуючи протиправність дій відповідача, відповідно до вимог ст. 245 КАС України у поєднанні із ч.2 ст. 9 КАС України, колегія суддів вважає, що належним способом захисту, необхідним для поновлення прав позивача є зобов’язання Ізюмського міського голови ОСОБА_4 вирішити питання про призначення премії ОСОБА_1 за квітень 2016 року чи відмову в її призначенні.

Щодо решти позовних вимог про визнання протиправними та скасування розпоряджень № 209 від 28.03.2016 року, № 271 від 21.04.2016 року та № 364 від 24.05.2016 року та рішення виконавчого комітету Ізюмської міської ради № 0187 від 23.03.2016 року «Про встановлення умов оплати праці посадовим особам, службовцям та робітникам Ізюмської міської ради та її виконавчих органів», а також стягнення на користь ОСОБА_1 з Управління молоді, спорту та іміджевих проектів Ізюмської міської ради Харківської області невиплаченої премії за березень, квітень, травень 2016 року в сумі 3039,65 грн., колегія суддів зазначає наступне.

Так, відповідність позивача, зазначеним у рішенні Виконавчого комітету Ізюмської міської ради Харківської області №0187 від 23.03.2016 року, критеріям є підставою для визначення розміру премії, проте, не покладає на міського голову обов'язку щодо визначення розміру премії у максимально можливому розмірі.

Колегія суддів зауважує, що надбавка за високі досягнення у праці або за виконання особливо важливої роботи та премія за своїм змістом є засобами заохочення працівника та не є обов'язковими платежами, хоча і входять до структури заробітної плати.

З п. 4 рішення Виконавчого комітету Ізюмської міської ради Харківської області від 23.03.2016 року № 0187 "Про встановлення умов оплати праці посадовим особам, службовцям та робітникам Ізюмської міської ради та її виконавчих органів» вбачається, що премії не виплачуються у випадку оголошення догани.

Судовим розглядом встановлено, що протягом квітня – травня 2016 року на позивача накладено дисциплінарні стягнення у виді доган згідно з розпорядженнями Ізюмського міського голови № 291 від 26.04.2016 року, №333 від 16.05.2016 року, № 352, від 20.05.2016 року, а також розпорядженням Ізюмського міського голови № 239 від 08.04.20146 року відсторонено від виконання службових обов’язків на час проведення службового розслідування.

Колегія суддів зауважує, що доказів скасування зазначених доган матеріали справи не містять та позивачем під час судового розгляду справи не надано.

Також колегія суддів відхиляє твердження позивача про порушення відповідачем при винесенні оскаржуваних розпоряджень , положень статті 32 Кодексу законів про працю України щодо неповідомлення йому заздалегідь про зміну істотних умов праці (у тому числі систем і розмірів оплати праці), оскільки, як зазначив Верховний Суд України у постанові від 15.05.2017 року (справа № 6-2790цс16), прийняття керівником підприємства на основі положення про преміювання і в межах своєї компетенції рішення про зменшення розміру премій, позбавлення працівників премій повністю або частково, не можна кваліфікувати як погіршення умов оплати праці, про яке працівник повинен бути заздалегідь попереджений.

Разом з тим, слід зазначити, що згідно з ч.1 ст.2 КАС України, завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб’єктів владних повноважень.

Відповідно до ч.2 ст.9 КАС України, суд може вийти за межі позовних вимог, якщо це необхідно для ефективного захисту прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб’єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб’єктів владних повноважень.

Адміністративний суд не наділений повноваженнями втручатися у вільний розсуд (дискрецію) суб'єкта владних повноважень поза межами перевірки за критеріями, визначеними статтею 2 КАС України.

Завдання правосуддя полягає не у забезпеченні ефективності державного управління, а в гарантуванні дотримання вимог права, інакше порушується принцип розподілу влади. Принцип розподілу влади не допускає надання адміністративному суду адміністративно-дискреційних повноважень - єдиним критерієм здійснення правосуддя є право. Тому завданням адміністративного суду є контроль за легітимністю прийняття рішень.

Виходячи зі змісту положень КАС України щодо компетенції адміністративного суду, останній не може підміняти інший орган державної влади та перебирати на себе повноваження щодо вирішення питань, які законодавством віднесені до компетенції цього органу державної влади.

При цьому, колегія суддів зазначає, що вимоги про стягнення на користь ОСОБА_1 з Управління молоді, спорту та іміджевих проектів Ізюмської міської ради Харківської області невиплаченої премії за березень, квітень, травень 2016 року в сумі 3039,65 грн., у розумінні КАС України не є належним способом захисту (відновлення) порушеного права у спірних відносинах, у зв’язку з тим, що нарахування розміру премії є виключним повноваженням Ізюмської міської ради Харківської області, а суд не може перебирати на себе функцію призначення та нарахування премії замість органу, на який покладено такі повноваження.

Підсумовуючи викладене, колегія суддів дійшла висновку, про відсутність підстав для задоволення вимог апеляційної скарги ОСОБА_1.

Відповідно до ст. 316 КАС України, суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а рішення або ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.

На підставі викладеного, колегія суддів, погоджуючись з висновками суду першої інстанції в частині задоволення позовних вимог, вважає, що суд дійшов вичерпних юридичних висновків щодо встановлення фактичних обставин справи і правильно застосував до спірних правовідносин норми матеріального та процесуального права.

Доводи апеляційної скарги, з наведених вище підстав, висновків суду не спростовують.

Керуючись ч.4 ст.241, ст.ст.243, 250, 308, 310, 316, 321, 322, 325, 326-329 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Апеляційну скаргу ОСОБА_1 залишити без задоволення.

Постанову Ізюмського міськрайонного суду Харківської області від 10.10.2017 по справі № 623/3181/16-а залишити без змін в частині задоволення позовних вимог ОСОБА_1.

Постанова набирає законної сили з дати її прийняття та може бути оскаржена у касаційному порядку протягом тридцяти днів з дня складення повного тексту шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до Верховного Суду, крім випадків, встановлених ч.5 ст. 328 Кодексу адміністративного судочинства України.

Головуючий суддя ОСОБА_7Судді ОСОБА_8 ОСОБА_9 Повний текст постанови складено 12.02.2018 року